Roosevelt's plan krijgt vrij zeker een meerderheid Gaat Von Blomberg heen? Een krachtig protest Amerikaansch te Tokio DE JAPANSCHE LEZING NIET AANVAARD Tavs beschuldigd van hoogverraad Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 GIRO 5970 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 77 Vi ct. per week, per kwartaal f3.58 ZATERDAG 29 JANUARI 1938 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20995 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Omkeer in de politiek der Ver. Staten Voortdurend wederzijdsche pol singen tot in bijzonderheden tusschen Washington en Londen Vinson-wet ingediend Enorm program De indruk in Londen Hitier zou Zondag niet in den Rijksdag sprekendaar eerst een reconstructie van 't Duit- sche kabinet gereed moet zijn Wenk van een vreemde regeering Von Blomberg Roemeensche gezant te Moskou teruggeroepen Zaakgelastigden zullen de betref kingen verder onderhouden IfillPilii - Hirota verwacht strikte neutrali teit van Hongkong bij een inval in Zuid-China Een verklaring der V.S. inzake het conflict? Militairen contra regeering Het Weer Schepen opgebracht ml Program van actie gevonden, dat omverwerping van de Oosten- rijksche regeering beoogde Het arbeidsstatuut van Chautemps Fransche werkgevers zullen naar verzoening streven DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN MODERNE WONINGEN Luchtaf weeroef ening in Duitschland De grootste oefening die ooit is georganiseerd De Spaansche kwestie en België Beschuldigingen inzake schending der non-interventie-overeenkomst Regime in Griekenland niet gewijzigd Slechts zijn een aantal personen verbannen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. WASHINGTON, 29 Jan. (Reuter). Er schijnt weinig twijfel aan te zijn, dat de boodschap van Roosevelt over versterking van de bewapening zoowél in het Huis van Afgevaardigden als in den Senaat gemakke lijk een goede meerderheid zal krijgen. De voorzitter der vlootcommissie van den Senaat, Walsh, heeft verklaard, dat hij het vol ledig met de boodschap eens is; de leider der republikeinsche oppositie in den Senaat heeft eveneens uitdrukking gegeven aan zijn goed keuring. Volgens gezaghebbende kringen te Washing ton vormt de boodschap van Roosevelt een be langrijke étappe in de ontwikkeling der bui- tenlandsche politiek van Amerika. Wat de reis van den kapitein van den gene- ralen staf Ingersoll, deskundige bij het depar tement van Marine, betreft, wijst men er op, dat deze een strikt technisch doel had. Kapitein Ingersoll heeft echter zekere nuttige aanwijzingen mee terug gebracht over de algemeene houding van de Britsche admiraliteit ten aanzien van de mogelijkheid eener samenwerking tusschen Amerika en Engeland. Teneinde de isolationisten niet te verschrik ken, verzekeren de vertegenwoordigers der re geering, dat er geen sprake kan zijn van een verbintenis der Vereenigde Staten in een for- meele politieke samenwerking met wien ook. De wederzijdsche polsingen van officieu- zen aard tusschen Londen en Washington blijven echter voortduren, en gaan tot in bijzonderheden; kortom de Amerikaansche regeering voert methodisch een politiek, welker algemeene richting rechtstreeks te genovergesteld is aan de isolatiepolitiek. Sommige aanwijzingen echter, zooals de reac tie, die volgde op de redevoering van Roosevelt te Chicago, en de belangrijke minderheid, die steun verleende aan het wetsontwerp van Lud low, drijven Roosevelt en het staatsdepartement er toe met de uiterste voorzichtigheid te handelen_ In een persconferentie heeft president Roose velt verklaard, dat de tonnage van de beide nieuwe slagschepen nog niet vaststaat. Verder weigerde hij iets te zeggen over de proeven met kleine schepen, waarvoor hij gelden heeft aan gevraagd; men veronderstelt evenwel, dat deze schepen van hetzelfde type zijn als de kleine zwaargewapende motorbooten der Italiaansche marine. Ten aanzien van de verwijding van het Pa namakanaal deelde Roosevelt mede, dat dit door de genie wordt bestudeerd. De president schat de uitgaven voor de bewapening in het komende belastingjaar op 29.200.000 dollar. Tegelijk met de boodschap van den presi dent is de Vinson-wet, waarbij de regeering wordt gemachtigd de vloot met twintig pro cent te vergrooten, in het Huis van Afge vaardigden ingediend. Er is voorzien, dat in geval van een interna tionale overeenkomst tot beperking der bewa pening, waarbij Amerika betrokken is, de pre sident den vlootbouw op kan schorten, voor zoover noodig. De schepen, welke gebouwd zouden moeten worden, zijn drie slagschepen, waardoor het totaal wordt gebracht op achttien; acht krui sers, waardoor het totaal komt op 47; 25 tor pedojagers, waardoor het totaal wordt gebracht op 147; negen onderzeeërs, waardoor het totaal aantal onderzeeërs wordt gebracht op 58; en tenslotte duizend vliegtuigen, waardoor het to taal aantal onmiddellijk bruikbare vliegtuigen drieduizend wordt. Voor de bemanning van deze nieuwe schepen en vliegtuigen zal een vermeerdering van per soneel van twintigduizend man en twaalfhon derd officieren noodig zijn. De vijftien millioen dollar, welke door Roo sevelt worden verzocht voor proefnemingen, zijn bestemd voor schepen met een maximum van drieduizend ton. De totale tonnage voor de drie slagschepen is honderdvijf duizend ton en voor de acht kruisers 68.500 ton. In 1933 zullen slechts twee slagschepen op stapel worden gezet, het derde zal later volgen. Het departement van Marine heeft me degedeeld, dat de totale kosten van de ver meerdering met twintig procent van de vloot ongeveer achthonderd millioen dollar zullen bedragen. De boodschap van Roosevelt aan het Congres en de indiening van het wetsontwerp betref fende de verhooging van de vlootcredieten zijn te Londen met levendige voldoening ontvan gen De zekerheid, dat de herbewapeningsin spanning van Amerika geen enkel agressief ka rakter draagt/ stelt de Britsche politieke kringen in staat haa'r te beschouwen als een bijdrage tot de algemeene stabiliteit, al betreurt men natuurlijk de omstandigheden, welke van dit besluit oorsprong zijn. Met belangstelling heeft men kennis genomen van het feit, dat de presi dent te kennen heeft gegeven, dat de tonnage der beide .nieuwe linieschepen nog niet is vast gesteld, en dat hij tevens te verstaan gegeven heeft, dat een verbreeding van het Panamaka naal overwogen wordt. Men brengt deze feiten in verband met de verschillende berichten, vol gens welke de Japansche vlootbouw zou uitgaan boven de kwalitatieve beperkingsgetallen van het verdrag van 1936, o.m. ten aanzien van de linieschepen. 99 99 LONDEN, 29 Jan. (Havas). Volgens den Berlijnschen correspondent van de „Times" zijn het redenen van binnenlandsch politie- ken aard, die Hitier er toe hebben doen besluiten de speciale zitting van den Rijks dag, welke Zondag zou worden gehouden, niet te laten doorgaan. Hij schrijft: „ambtenaren van de Wilhelm- strasse zeggen thans, dat Hitier waarschijnlijk bepaald heeft, dat de Duitsche buitenlandsche politiek voor het oogenblik geen nieuwe mede- deeling noodig maakt. Zij gaan zelfs zoo ver, dat zij insinueeren, dat misschien van „een vreemde regeering" een mededeeling werd ontvangen. Het is mogelijk, dat deze uitlegging voldoen de is, maar zij houdt geen rekening met het vroeger op kwesties van binnenlandsche politiek gelegde accent. In andere, direct in verbinding met de partij staande kringen geeft men twee redenen op om de verdaging te verklaren: 1. Men spreekt veel over een plan tot reconstructie van het kabinet, welk plan nog niet voltooid is. Men maakt hieruit op, dat Hitier zal wachten tot het gereed zal zijn, om over de eenheid van de natie te spreken. 2. Men doet opmerken, dat zekere verklarin gen en waarschuwingen, welke sommige amb tenaren verwachten in de redevoering te zullen vinden, misschien beter bij een andere gele genheid zouden kunnen worden uitgesproken dan ter gelegenheid van de viering der natio nale eenheid. Deze ambtenaren wachten bijvoorbeeld op 'n krachtig antwoord op de bittere critiek van Z. H. den Paus tegen het nationaal-socialisme. Zij zouden voorts hopen, dat vrij openlijk 'n waarschuwing zou worden gegeven aan de in- dustrieelen, die onlangs het vierjarenplan heb ben gecritiseerd. Volgens den correspondent van de „Ti mes", die zijn indrukken weergeeft uit Duitsche kringen, zou de kabinetsrecon structie in het bijzonder maarschalk von Blomberg betreffen, als wiens opvolger ve len reeds generaal Von Reichenau, den vroegeren leider van de politieke afdeeling van het ministerie van Oorlog, noemen. Hij voegt hier aan toe: „Men acht het zeker, dat de partij directe controle wil uitoefenen op alle ministeries. Zij oefent deze thans reeds op de meeste uit." MOSKOU, 29 Jan. (Havas). Naar vernomen wordt is Cioentoe, de Roemeensche gezant te Moskou, naar Boekarest teruggeroepen. Hij moet Moskou in begin Februari verlaten. Men zal zich herinneren, dat de Russische gezant te Boekarest kort geleden door zijn re geering werd teruggeroepen. Het schijnt echter, dat de betrekkingen tus schen Roemenië en Rusland niet zullen worden verbroken; er blijven n.l. zaakgelastigden te Boekarest en te Moskou. De gebeurtenissen in China deden in Amerika het inzicht groeien, dat, zooals president Roosevelt zeide, de bewapening der Ver. Staten onvoldoende is. Het is zeer waarschijnlijk, dat verscheidene nieuwe oorlogsschepen zich in de naaste toekomst zullen voegen bij deze patrouille, die de Westkust der Vereenigde Staten bewaakt WASHINGTON, 29 Jan. (Reuter). Het Amerikaansche departement van Staat heeft den ambassadeur der Vereenigde Sta ten te Tokio opdracht gegeven krachtige vertoogen te richten tot de Japansche re geering wegens den aanval op John Alli son, den tweeden secretaris der ambassade van de Vereenigde Staten te Nanking. Het departement van Staat heeft tege lijkertijd een verslag gepubliceerd over deze aangelegenheid; dit verslag verschilt aanzienlijk van de offityeele Japansche lezing. Allison heeft in zijn rapport aan het depar tement medegedeeld, dat het volkomen onge rechtvaardigd was hem te slaan. In het gebouw van den Japanschen Land dag zijn de leden van het kabinet in een dringende bespreking bijeengekomen. Zij hebben van gedachten gewisseld over de „jongste ontwikkeling van het incident in China." Omtrent den aard der besprekingen wordt niets onthuld. Nadat" kennis was genomen van de gedetail leerde rapporten der ministers van Buiten landsche Zaken, Oorlog en Marine, werd hier over een uur lang beraadslaagd. De leiders van leger en vloot zullen van het resultaat der besprekingen op de hoogte wor den gesteld. President Roosevelt heeft op het Witte Huis langdurig geconfereerd met Huil en Weels. Na afloop dezer bespreking werd geen enkele verklaring afgegeven en ook geen communiqué verspreid, doch men gelooft, dat de Amerikaansche regeering de redac tie bestudeert van een belangrijke ver klaring inzake het Chineesch-Japansche conflict. In antwoord op een hem in de begrootings- commissie gestelde vraag heeft de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Hirota, velrklaard, dat Japan de strilste neutraliteit van Hongkong verwacht, ingeval zich in Zuid- China militaire operaties zouden afspelen. Hij verklaarde voorts, dat Binnen-Mongolie zich ongetwijfeld onafhankelijk van de regee ring van Peiping zal ontwikkelen, daar dat de wensch der Mongolen is. De Japansche minister van Oorlog, Soegija- ma, publiceert een verklaring, waarin hij het geheele leger verzoekt „zijn pogingen te ver dubbelen om de doeleinden, die Japan na streeft, te verwezenlijken". De minister wijst opnieuw op de noodzake lijkheid alle mogelijke voorbereidingen te treffen om tegemoet te komen aan de eischen van een langdurigen oorlog, „aangezien de toestand zich in steeds sterkere mate verer gert". Hirota Volgens welingelichte kringen zou de ver klaring van Soegijama ingegeven zijn door den wensch, de stroomingen tegen te gaan, die voor stakingen der vijandelijkheden in China en hervatting der onderhandelingen met Tsjang Kai Sjek zijn, welke stroomin gen in een gedeelte Van het leger, o.a. in dat hetwelk in Midden-China opereert, zouden toenemen. Het argument, dat ten gunste dezer stroo mingen naar voren wordt gebracht, is, dat de Chineesche kwestie de buitenlandsche com plicaties o.a. van de zijde van de Sovjet-Unie, dreigt te verergeren. Japan dient derhalve zijn krachten niet in de uitgestrekte gebieden van China te verspreiden en te verspillen, omdat anders de bewapening van Sovjet-Rusland sneller zou toenemen dan die van Japan. De meerderheid der regeering, de omgeving van den keizer en de generale staven van le ger en vloot willen hun streven daarentegen op China concentreeren. De verklaring van Soegijama zou een bevestiging vormen van 't voornemen, het leger te reorganiseeren, met het oog op langdurige vijandelijkheden en de noodzakelijkheid, in de bezette gebieden be langrijke garnizoenen te leggen. Deze politiek zou het mogelijk maken, de verontrustende, op hervormingen gerichte activiteit van talrijke jonge officieren te leiden in de richting van pacilicatie-arbeid en exploitate van China. Minister-president Konoye zou voorstander zijn van dit standpunt, dat vooraanstaande in- austrieele en financieele kringen eveneens gun stig gezind zouden zijn. Welingelichte kringen meenen echter, dat de militairen, die een spoedig einde der vijandelijkheden wenschen, zich tegen de politiek van het kabinet zullen ver zetten en eventueel een regeeringscrisis zullen trachten uit te lokken. Een politievaartuig te Hongkong heeft op gemerkt, dat twee de Panameesche vlag voe rende schepen door een Japanschen torpedo jager werden opgebracht in de richting van de Ladronen. Vermoedelijk bestaat de verdenking, dat de schepen wapens naar China vervoeren. Het Engelsche stoomschip Silksworth, dat Vrijdag van Hongkong was uitgevaren, is van ochtend in de haven teruggekeerd wegens moeilijkheden met leden der Japansche be manning. De politie heeft zich aan boord van de Silksworth begeven; er wordt een onderzoek ingesteld. De havenarbeiders van Middlesbourg in En geland, die de vorige week reeds hadden gewei gerd een lading ijzer en staal aan boord te brengen van het Japansche s.s. „Haroenama- roe", dat ongeladen naar Londen heeft moe ten vertrekken, hebben opnieuw geweigerd deze zelfde lading aan boord te brengen van het Britsche s.s. „Bhutan". Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 29 Januari, medegedeeld §j door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerstand: 767.1 te Biarritz Laagste barometerstand: 711.4 te Ona (Noorwegen) Verwachting: Stormachtige, later afne- E mende Noordwestelijke tot Westelijken wind, veranderlijke bewolking, aanvan- kelijk nog hagel- of regenbuien en kouder. Zon op v.m. 7.49 onder n.m. 4.38 uur. Licht op n.m. 5.08. Maan op v.m. 6.16 onder n.m. 2.51. Nieuwe Maan 31 Jan. WEENEN, 29 Jan. (DNB) Inzake de arrestatie van den Oostenrijkschen natio- naal-socialist Tavs, is een officieele mede deeling verstrekt, waarin gezegd wordt, dat Tavs wegens hoogverraad ter beschikking van het landsgerecht voor strafzaken is ge steld. Voorts bevinden zich volgens deze mededeeling nog 15 personen in arrest, die terecht zullen moeten staan. De beschuldiging tegen Tavs is ingebracht op grond van de ontdekking van een voor hem ernstig compromitteerend document, dat een program van actie inhield voor 1938. De lokalen van het z.g. „Comité van Zeven" zijn gesloten. i Uit goede bron meent men te weten, dat het bedoelde program van actie de vervan ging van het tegenwoordige kabinet door een overgangskabinet behelsde. Voorts schijnt dit document hulp van buiten het Oostenrijksche gebied verwacht te hebben. Uit de officieele verklaringen blijkt echter, dat niet is vastgesteld, dat deze veronderstelling op een concreten grondslag berustte. PARIJS, 29 Jan. (Havas). In een voor de radio uitgesproken voordracht heeft de voor zitter van de algemeene federatie van Fran sche werkgevers, Gignoux, commentaar gele verd op het „moderne arbeidsstatuut". Hij zeide o.m.: Wij zijn het eens met de beweeg redenen, die de actie der regeering hebben in gegeven. Ik wil hier bevestigen, dat de alge meene federatie van Fransche werkgevers een opheffing van de aan arbeiders toegekende voordeelen uitgesloten acht, en niets zal doen om die uit te lokken. Spr. voegde hieraan toe, dat de medewer king der werkgeversorganisatie reeds tevoren toegezegd is voor iedere sociale verbetering, die in. overeenstemming kan worden gebracht met de economische noodzakelijkheden. Daar entegen heeft de werkgeversfederatie den plicht oppositie te kennen te geven tegen alles, wat in het nieuwe statuut langs omwegen structuur hervormingen zou invoeren en wat naar haar meening tegen de openbare meening in de fundamenteele beginselen van het huidige re gime zou wijzigen. Wij zullen, overeenkomstig den door Chautemps uitgesproken wensch, er met al onze zorg naar streven gelijkelijk eer biedwaardige beginselen met elkander te ver zoenen." Te Weenen is een program van actie gevonden waarmee de nat.-socialisten het omverwerper van de regeering beoogden. Tavs is beschuldigd van hoogverraad. De Spaansche regeering zegt bombardementen van steden door de rechtschen op gelijke wijze te zullen beantwoorden. De Amerikaansche regeering laat te Tokio krachtig protesteeren over het incident te Nanking. Het is vrij zeker, dat Roosevelts bewapenings program een meerderheid in het parlement krijgt. Het regime in Griekenland zou niet gewijzigd zijn. De Roemeensche gezant te Moskou is terug geroepen. Minister van Buuren over zijn plannen inzake evenredige vrachtverdeeling. Uitvaart van mgr. prof. dr. Jos. Schrijnen. Te Huur op mooi punt b/d Hyacinthenlaan, 7 kamers, w.o. badkamer, 40.p. m. U kunt huren per eersten Febr., Maart, April en Mei. Bevr. op het werk en bij S. Veldkamp, van Dortstraat 90, Tel. 16373 FORBACH, 29 Jan. (Havas). De grootste passieve oefening in de verdediging tegen luchtaanvallen, die ooit in Duitschland geor ganiseerd is, is Vrijdag aan de West-grens gehouden, in een zone van 150 KM. lengte en 75 K.M. breedte. Tot tien uur des avonds waren alle gemeenten, fabrieken en winkels in het gebied van Trier, het Saarbekken en den Pfalz in het duister gehuld. De oefening is gehouden langs de Belgische en Luxemburgsche grens tot den Rijn bij Worms. De particuliere woningen waren gedurende de zes uur, dat het alarm duurde, aan dezelfde maatregelen onderworpen als de winkels, waar van de étalages en vensters blauw gemaakt waren, en die bij de ingangen dichtsluizen" hadden moeten opstellen, waardoor geen enkele lichtstraal naar buiten kon dringen. Iedere inbreuk op het zeer volledige regle ment, dat uitgewerkt is tegen luchtaanvallen, wordt gestraft met gevangenisstraffen. BRUSSEL, 29 Jan. (Belga). De Belgische regeering heeft in kabinetsraad besloten Dins dag a.s. aan de Kamer alle gegevens te ver schaffen met betrekking tot de beschuldigin gen, die tegen bepaalde persoonlijkheden zijn gericht en volgens welke zij het internationaal verdrag inzake de niet-inmenging in Spanje hebben geschonden. ATHENE, 29 Januari (Havas) Naar een bijzondere correspondent meldt, is, in tegenstel- ling met hetgeen eerder werd medegedeeld, geen wijziging gekomen in het politieke regime in Griekenland, dat blijft, zooals het sedert Augus tus 1936 was. Met het oog op het drijven van reactionnairen en o.a. de publicatie van klan- destiene schotschriften, heeft de regeering ech ter besloten, een aantal personen te verbannen. Overigens is het in het land rustig. iNi) i (1 V i l 1 I' I 11 H 7 7 Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 739.) Vorige stand: 7373

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1