De Fransche radicale partij en de katholieken Winterflora te Haarlem Terreur tegen terreur OOK HIER TOEGESTOKEN HAND „CLERUS EN POLITIEK" BELANGRIJKE BOLBLOEM- TENTOONSTELLING Q Restaurant DORRBUS ZATERDAG 29 JANUARI 1938 BUITENLANDSCH OVERZICHT Executief comité bijeen Osservatore beantwoordt een artikel van de „Voelk. Beobachter" Handen af van Grammens Honderden nieuwe soorten, na de laatste nationale expositie in 1931 gewonnen, zal men kunnen bewonderen Koninklijke belang stelling Barcelona zegt dezelfde methoden te zullen toepassen als de rechtschen Aanvallen op steden worden beantwoord Groot offensief bij Teruel Gepoogd zijn zoon te vergiftigen Muizentarwe in het eten gedaan DE EVENREDIGE VRACHT- VERDEELING Voorloopige handhaving van het beginsel der beurtbevrachting voor de wilde vaart WIT-GELE KRUIS Groote actie ingezet in Noord- Holland Nieuwe arrangementen Het huiselijke interieur DE NED. CULTUURDAGEN IN MUENCHEN Bijeenkomsten werden door voor aanstaande personen bezocht R. K. WERKMEESTERS Jubileumcongres te Den Bosch GERAAMTEN GEVONDEN 47spoorwegovergangen in Apeldoorn! Zij liggen vaak in dicht bevolkte wijken en zijn grootendeels onbewaakt Het buiige weer is vroeg gekomen Als voorteeken van het opbreken van den winter te beschouwen? Vrouw door een tram doodgereden Zij liep een wegwaaiend briefje achterna DE VONDST VAN GELD IN EEN OUDE KOUS Een buitenkansje voor de erfgenamen NEDERL. TENTOONSTELLING TE CAÏRO Opening nader vastgesteld op 5 Februari Een der besluiten van het jaarlijksche Groote Congres, dat de radicale partij jongstleden herfst te Rijssel hield, was, dat in de maand Februari d.a.v. een „klein congres", te houden te Parijs, het vraagstuk zou behandelen der wenschelijkheid het bestaande kiesstelsel te wijzigen door invoering van de evenredige vertegenwoordiging. Dat de wenschelijkheid der invoering van de evenredige vertegenwoordiging den laatsten tijd weer een onderwerp van discussie in de radicale gelederen uitmaakt, vindt zijn oorzaak, zoo schrijft onze Parijsche correspondent, vooral in de ontevredenheid welke een aantal radicale elementen koestert aangaande de werking van de Volksfrontdiscipline, welke, naar hun mee ning, overwegend in het nadeel der radicale partij zou gaan. Het zijn vooral de jongere le den der radicale partij, wier enthousiasme voor het Volksfront, hetgeen het samengaan met de communisten beteekende, het geringste is, die het vraagstuk der kieswethervorming weer eens acuut gemaakt hebben. Weer eens, want het is lang niet voor den eersten keer, dat de radicalen over de evenredige vertegenwoordiging praten. De partij heeft al eens gedaan, alsof zij voor de invoering ervan was. Maar kwam het op stemmen aan in parlement, dan stemden de heeren tegen of onthielden zij zich. Of ook was de radicale kamerfractie wel geneigd voor te stemmen, wanneer zij maar op het conserva tisme van den Senaat kon rekenen om het ontwerp uiteindelijk toch te zien kelderen. Het was de radicale party nog nooit ernst met haar liefde voor de „evenredige". Men heeft moeite om aan te nemen, dat het dezen keer anders is en dat het er eindelijk dan „van zal komen," nu zoowel de voorzitter der partij, Daladier, als Sarraut de invoering der evenredige inop portuun achten. Het heeft dan ook geen zin hier nader in te gaan op de discussie, welke het vraagstuk heeft uitgelokt in de dezer dagen gehouden zitting van het executief comité der partij, be last met de voorbereiding van het „klein congres". Interessanter is het om hetgeen Mr. Landry, oud-minister en radicaal afgevaardigde voor Corsica over de verhouding der radicale partij tot de katholieken te berde bracht, hier weer te geven. Mr. Landry dan was niet te vreden over de taktiek welke de radicale partij bij haar verkiezingspropaganda volgde. De ra dicale partij omvat nog niet de helft van de middenstandsklassen, hetgeen hij grootendeels toeschrijft aan den katholieken invloed. De oorzaak daarvan zou, volgens Mr. Landry, zijn het feit, dat de geestelijkheid, die ander halve eeuw geleden de eerste orde in den staat was, van haar goederen beroofd werd. Haar strijd met de republikeinen zette zich voort onder de Derde Republiek en viel uit in haar nadeel. De katholieken hebben inmiddels het nieuwe regiem aanvaard, in alle oprechtheid. Niettemin bestaan er nog hier en daar anti pathieën, wantrouwen en vrees over het al gemeen zonder gerechtvaardigd te zijn. De partij, aldus Landry, moet nu definitief den weg betreden, welke naar vrede met de katholieken leidt, want de katholieke massa zal niet altijd de partijen der reactie blijven aan hangen (Landry bedoelt de rechtsche, z.g. „na tionale" oppositie-partijen)zij is reeds op schuchtere wijze begonnen over te gaan eerst naar de populair-democraten, vervolgens naar de „Jeune République", die deel uitmaakt van het „rassemblement populaire" (beide genoem de partijtjes zijn ais katholiek te beschouwen, zij het niet met uitgesproken confessioneel karakter). „De communisten hebben den katho lieken de hand toegestoken, zij gaan daarmee voort en laten wij opletten, want het is moge lijk, dat zij resultaat bereiken." Deze bewering schijnt ons uitermate boud toe. Dergelijke symptomen, besloot Landry, moeten de radica len tot nadenken en handelen noodigen. De vice-president der partij, Ducos, die de bijeenkomst van het executief comité voorzat, deed Mr. Landry opmerken, dat het program der radicale partij aanvangt met het woord „verdraagzaamheid". Waarop onder applaus van een aantal aanwezigen geroepen werd „de laiciteit", wat niets anders zeggen wil dan; leve de anti-clericale leekenstaat! Ongetwijfeld, de oude Adam der partij is nog niet dood. De Osservatore Romano publiceert een arti kel van P. Mariano Cordovani O.P., dat geti teld is „Clerus en politiek." Het artikel is ge schreven naar aanleiding van een opmerking in de „Völkischer Beobachter" in verband met de rede van Mussolini tot de 60 bisschoppen en 2000 priesters, die zich onderscheidden in den veldslag om het graan. Het Duitsche blad meent een groot verschil te mogen constatee- ren tusschen den Italiaanschen en den Duit- schen Clerus, met welken laatsten men in Duitschland „zoo vele bittere ervaringen heeft opgedaan." P. Cordovani constateert, dat het groote ver schil niet bij den Clerus der beide landen ge zocht moet worden, maar bij die beide landen zelf. Het is een groot verschil, of men den cle rus vraagt mee te werken aan betere econo mische voorwaarden, dan wel van hem eischt de mythe van het ras te propageeren en de brute kracht te verheerlijken. In het eene geval kan de priester handelen uit liefde, in het an dere zou hij zich moeten laten leiden door haat. Iedereen wil de Kerk aan zijn zijde hebben. De een maakt er Haar een verwijt van, dat Zij het gezag verdedigt tegen de anarchie. De an der verwijt Haar, dat Zij het volk verdedigt tegen de tyrannie. Een derde beschuldigt Haar, dat Zij de vrijheid geweld aandoet, omdat Zij zich niet vereenigen kan met het liberalisme, enz. Wanneer zal men eindelijk eens gaan be grijpen, dat de Kerk, altijd en overal, de waar heid en de liefde verdedigt en dat dit haar eenige „politiek" is? De priester doet niet aan politiek. Men kan hem dwingen te zwijgen, doch niet tot het aan gaan van een compromis. Hij kan heroïsch ge duld oefenen, maar geen verraad plegen. Hij strekt de hand uit naar ieder, ook naar den communist, maar om hem te bekeeren, niet om samen te werken met het communisme. Zou hij den wensch vervullen van hen, die hem van po litiek beschuldigen, dan eerst zou hij aan poli tiek doen en aan welk een politiek! In verband met de rede van minister Kerrl te Detmold, den vijftienden van deze maand, constateert het artikel nog, dat minister Kerrl geen rekening schijnt te houden met de intel ligentie van zijn auditorium. Hij vraagt aan de Kerk het absurde, n.l. geen bezwaren te maken tegen een politiek, welke de dogma's negeert en de belijders van het geloof vervolgt. Wij hebben, aldus het artikel, te doen met een evident heidendom, dat nog gebruik maakt van christelijke uitdrukkingen en termen, maar den zin hiervan totaal verdraaid heeft. Onder dit opschrift schrijft de Brusselsche Standaard Er komt ons ter oore dat de jongste dagen onophoudend doodsbedreigingen toekomen aan het adres van den heer Grammens te Ronse Blijkbaar is dat een gevolg van de even ha telijke als domme ophitsing in sommige bladen. Zoo heeft in het „Journal de Bruges" (de Coin du Cordonnier), iemand die Pamphile teekent geschreven dat, als men Grammens niet kan opsluiten, er dan „andere middelen" moeten gevonden worden om met dat person- nage gedaan te maken. En in de „Gazette de Charleroi" werd deze raad gegeven: „Als men Grammens niet kan opsluiten, dan moeten er maar eenige goede Belgen gevonden worden, die den moed hebben hem te ontvoeren en zelf gevangen te hou den." Te Leuven werden door leden van de „Le gion Nationale" doodskoppen geschilderd op Vlaamsche studentenlokalen en op de woon sten van aanvoerders der studenten-expedities van den grooten kuisch. Ook leest men op som mige gebouwen, onder den doodskop van de „Légion Nationale": „A mort Grammens!" Wij hebben daartegenover slechts enkele woorden te zeggen: als er één haar op het hoofd van Grammens gekrenkt wordt, zal men zwaar af te rekenen hebben met de eensgezin de en vastberaden massa der Vlamingen. Wij waarschuwen de onvoorzichtigen, de heethoofden, de dwazen, de onverantwoordelij- ken, wij waarschuwen alle opruiers. Er is gesproken van tragedie in verband met het geval Grammens. Mocht het ooit in iemands krankzinnig brein opkomen voor een werkelijk treurspel te zorgen, dan zou er op volgen; het treurspel van een volk. Wij hopen dat zij die dreigen, zullen bezin nen, eer zij beginnen. De bloemenstad zal van 11—18 Februari weer duizenden bewonderaars der winter flora trekken, omdat de koene kweekers in die dagen in het Krelagehuis zullen toonen, hoe zeer het bloembollenvak sinds de laatste nationale expositie in 1931 is vooruitgegaan. En is er een tijd van het jaar te noemen, waarin het voorjaars verlangen zoo hevig is als juist in de komende weken, wanneer men buiten speurt naar de allereerste schuchtere symptomen van de lente? Dr. Verhage, voorzitter, en de heer Voors, secretaris der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, stelden ons gisteren in de gelegenheid een en ander te weten te komen over doel en opzet van deze tentoonstelling. Bloembollen, aldus dr. Verhage, zijn niet al leen belangrijk om reeds vroeg in het voorjaar den tuin in het teeken van de lente te doen staan. In de eerste plaats dienen bloembollen om ze in den winter in verwarmde kassen in bloei te doen trekken, en met de vroolijke, kleu rige voorjaarsbloemen in de sombere winter maanden de huizen te doen opfleuren. Juist in de maanden, waarin de dagen kort zijn en het weer in het algemeen donker is, heeft men in ieder interieur behoefte aan bloemen, die onbewust herinneren aan het voorjaar, dat weer komen gaat. Aan deze behoefte voldoen bolbloemen niet alleen, omdat de bollen zich N. Z. Voorburgwal b. h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN i LA CARTE BARCELONA, 29 Jan. (Havas). Radio- Barceloiia heeft gisteravond een lange nota bekend gemaakt van het Spaansche minis terie van Landsverdediging betreffende bombardeering uit de lucht van achter het front gelegen steden. „Tegen het vreeselijke luchtwapen al dus de nota bestaat slechts één toevlucht: dezelfde methoden toe te passen als de na tionalisten. Terreur tegen terreur." Het opperbevel kan niet nalaten en lijdelijk de door de luchtmacht der nationalisten veroor zaakte verschrikkingen aanzien, en heeft be sloten, dat als represaille tegen de bombarde menten van Barcelona, Tarragona, Valencia en het geheele kustgebied van de Middellandsche Zee Salamanca en Valladolid zullen worden ge bombardeerd. Vrijdag hebben de vliegtuigen der regeering behalve de militaire doelen te Oropesa en Tala- vara Salamanca gebombardeerd. Alle andere aanvallen op de linksche steden zullen worden beantwoord. Toch verklaart de minister van Lands verdediging openlijk, dat de regeeringslucht- macht zich volkomen van een bombardeering van achter het front gelegen steden zal ont houden, indien de rechtschen er eveneens mede ophouden. De republikeinsche regeering zal met genoe gen deelnemen aan ieder initiatief om tot een compromis te komen, waarbij strijdmiddelen, die onschuldigen zouden treffen, zullen worden ontweken." In de operaties aan het front van Teruel is in zeker opzicht een stilstand ingetreden. Volgens de van de andere zijde der grens te Hendaye ontvangen berichten willen de troe pen van Franco trachten een beslissende overwinning te behalen, en een week lang wacht men reeds op het begin van het of fensief. Het is een raadsel, waarom dit offensief is uitgesteld. O.a. is de meening geopperd, dat de rechtsche troepen veel krachtiger tegenstand hebben ontmoet, dan zij hadden verwacht. De waarde van Teruel zelf is nu voornamelijk nog slechts een prestige-kwestie, en een strijd tot het einde toe schijnt dan ook onvermijdelijk. De vertegenwoordiger der Baskische regeering te Londen heeft verklaard, dat de Baskische regeering documenten bezit, welke uitvoerig aantoonen, dat tot de terechtstelling van drie hooggeplaatste Baskische persoonlijkheden be sloten is door de rechtschen. Het communiqué voegt hieraan toe, dat de Baskische regeering bovendien bevestiging heeft gekregen van het bevel tot terechtstelling van een vierde Baskische persoonlijkheid. Onze Romeinsche correspondent meldt ons: Z. H. de Paus heeft Z. H. Exc. Mgr. Manuel Arce y Ochotorena van den bisschopszetel van Zamora overgeplaatst naar dien van Oviedo. gemakkelijk laten forceeren en de prijs der bloemen daardoor niet te hoog wordt, maar ook door de houdbaarheid, de vele en uiteenloopen- de vormen en de groote en vroolijke kleuren- verscheidenheid. Het is van beteekenis, zoowel vanuit het engere gezichtspunt van het bloembollenbe- drijf als vanuit een algemeen, aesthetisch en cultureel oogpunt bezien, dat de schoonheid en de groote waarde onzer bolbloemen bij her haling onder de aandacht van het publiek worden gebracht. De beoefenaren van het bloembollenbedrijf hebben dit reeds vroegtijdig ingezien. Reeds in 1827 wilde E. H. Krelage een bloem bollenorganisatie, de „Sociëteit van Flora", op richten om daardoor tot jaarlijksche tentoon stellingen te komen. En toen in 1860 de Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur werd opgericht, was een van de drie statuaire doelstellingen dezer organisatie: „het houden van tentoonstellingen." Spr. ging na, hoezeer de vereeniging in haar 78-jarig bestaan aan deze doelstelling heeft voldaan in binnen- en buitenland, binnenshuis en op den vollen grond. Na de „Flora" van 1935 te Heemstede (volle-grondstentoonstel- ling) nu een winterflora in het Krelagehuis. De gemeentepolitie van Haaksbergen heeft aangehouden H. G. uit Langelo, die gepoogd heeft na een huiselijken twist zijn gelijknamigen zoon te vergiftigen, door muizentarwe in het eten, dat voor zijn zoon bestemd was, te mengen. De zoon, die overigens geen nadeel hiervan heeft ondervonden, heeft daarop een aanklacht tegen zijn vader ingediend. G„ die reeds heeft bekend, zal ter beschikking van den officier van Justitie te Almelo worden gesteld. In de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 5 Mei 1933, houdende even redige vrachtverdeeling in de binnenscheep vaart, zegt de minister te betreuren, dat het wetsontwerp niet op een zoodanig tijdstip is ingediend, dat in werking treding vóór 1 Ja nuari 1938 mocht worden verwacht. De indiening van het wetsontwerp is ver traagd doordat de minister gemeend heeft zich grondig van de verhoudingen op de hoogte te moeten stellen, alvorens in zake deze ingewik kelde materie een bepaald standpunt in te nemen. Toen hij na eenige maanden tot de conclusie kwam, dat de beurtbevrachting voor- loopig nog ware te handhaven, was het niet mogelijk meer, vóór 1 Januari 1938 een uit spraak van de Staten-Generaal te verkrijgen. De meening van verscheidene leden, dat het wetsontwerp niet tweeledig behoort te zijn, en dat op het oogenblik niets anders noodig is dan verlenging van den bestaanden termijn, kan de minister niet deelen. Op de verschillende bezwaren gaat de mi nister thans niet in bijzonderheden in. Met na me geldt dit voor het saneeringsvraagstuk en voor de tractaatsquaestie, waarop hij zich voor stelt bij het aangekondigde wetsontwerp terug te komen. Voor hoelang de wet van 5 Mei 1933 nog zal blijven gelden, zal afhangen van de wet, waar van het ontwerp in voorbereiding is en van het tijdstip harer tot stand koming. Wat de voornaamste richtlijnen van het in te dienen wetsontwerp betreft, daarover zou, daar het ontwerp nog in het stadium van voorbereiding verkeert, bezwaarlijk thans Kun nen worden uitgeweid. Zooals de minister reeds mededeelde, ligt het in het voornemen, om zoolang een algemeene coördinatie-regeling voor het goederenvervoer te land en te water bij de wet nog niet is bereikt het beginsel van de beurtbevrachting voor de wilde vaart te hand haven. Voorts stelt de minister zich voor, door in grijpende wijzigingen in het met de uitvoe ring belaste apparaat eenheid in de beslissin gen en een zoo goed mogelijke functionneering van de vrachtverdeeling te bevorderen. Voor zooveel van hem afhangt, zal de bestaande wet, zoolang zij nog van kracht is, volgens de oor spronkelijke bedoeling worden toegepast. De nog jonge Noord-Hollandsche Bond van het Wit-Gele Kruis heeft een groote actie in gezet om het Wit-Gele Kruis in Noordholland tot grooteren groei te brengen. In tal van plaat sen zijn er reeds bloeiende afdeelingen, die haar zegenrijk werk onder de Katholieke be- voking verrichten, terwijl in meerdere plaatsen het initiatief tot oprichting is genomen. Wil de bond kunnen voortgaan, om hetgeen reeds bestaat zoo volledig mogelijk tot ont plooiing te brengen en wil hij voorts slagen in zijn krachtige actie om nieuwe afdeelingen en nieuwe diensten (consultatiebureau, moedercur sussen, bakeropleiding, kraamverzorging, t.b.c.- bestrijding enz.) in het leven te roepen, dan zal onze Katholieke bevolking die mooie pogingen De Winterflora, waarvan de deuren op 11 Februari geopend zullen worden, zal in een tropischen wintertuin en over een oppervlakte van 2000 M2 een rijke verscheidenheid van in den winter tot bloei te brengen bolgewassen toonen, terwijl ook op het gebied van het arrangement nieuwe denkbeelden te zien zul len zijn. In het bloembollenvak bestaat groote belang stelling voor deze tentoonstelling, die een week zal duren, en reeds spoedig nadat de eerste plannen openbaar gemaakt waren, was het zeker, dat de groote tentoonstellingszaal geheel gevuld zou worden. Ook uit de belangrijke prijzen en bijdragen daarvoor als eereprijzen zullen o.m. uitgeloofd worden zilveren medail les van H. M. de Koningin en van Z. K. H. Prins Bernhard en van den Commissaris der Koningin in Noord-Holland blijkt het mede leven in alle kringen, ook daar waar men niet direct of indirect bij het bloembollenvak be trokken is. Het plan van den wintertuin, dat ontworpen is door den heer H. J. Voors, en dat door het Uitvoerend Comité der tentoonstelling volledig is goedgekeurd, zal alle, mogelijke gelegenheid bieden om het verrijkte sortiment en de groote variatie in de rangschikking der bloemen te doen uitkomen. De heer Voors vertelde ons daarna het vol gende: Voor de Winterflora 1938 is als interieur gekozen dat van de warme kas, waarin het vroeg ontluiken pleegt plaats te vinden en dat van de woonkamer waar kamerplant, palm en varen, door voortdurende goede zorg door de wintermaanden heen gehol pen, ook juist nu teekenen van nieuwe levenskracht beginnen te geven. In een omgeving waar palmen en varens en allerhande oorspronkelijke tropische kas planten de sfeer aangeven, zullen de kunst matig getrokken gewassen der bloembollen kweekers worden opgesteld. De echte bloemen en plantenliefhebbers en -liefhebsters, zullen in den komenden Wintertuin in het Haarlemsche Krelagehuis terugzien hun goede bekenden van de bloembollenvelden, maar in den even eens voortreffelijken staat, waarvoor een kunst matige behandeling ze heeft voorbereid. Een behandeling overigens, die de echte bloemen liefhebber reeds onder de knie heeft en die een ieder kan leeren. Het zqu niet juist zijn, veel op te lichten van moeten steunen. Onder het parool: „Met een lot van het Wit-Gele Kruis helpen wij onze zieken thuis" heeft de bond een groote lotenactie georganiseerd. Allen, die het zegenrijke werk van het Wit-Gele Kruis willen steunen en dat zijn natuurlijk op de eerste plaats onze Ka tholieken zullen dus een goed werk doen door een of meer loten te koopen. De verloting is bo vendien zeer aantrekkelijk door de vele en waar devolle hoofdprijzen, waarvoor we verwijzen naar de advertentie, welke in dit nummer van ons blad voorkomt. In verband met de omstandigheid, dat thans in Muenchen Nederlandsche cultuurdagen ge houden worden, heeft de Nederlandsche con sul te Muenchen, de heer W. Dy.serinck, Vrij dagmiddag een tea aangeboden, die door tal rijke prominente persoonlijkheden bezocht werd. Aanwezig waren vertegenwoordigers uit de NS DAP, van de Rijksregeering en van het stede lijk bestuur, voorts figuren uit het leger, uit artistieke, wetenschappelijke en economische kringen. Ook was aanwezig de Nederlandsche gezant te Berlijn, mr. Ridder van Rappard. De heer Dy.serinck hield een toespraak, waarin hij den eersten burgemeester van Muenchen dank zei- de voor den door hem verleenden steun bij de organisatie dezer Nederlandsche cultuurdagen, waarop de burgemeester den Nederlandschen consul dank bracht voor het feit, dat hij de Muenchenaren in staat gesteld heeft, een zoo diepen blik te werpen op de Nederlandsche cultuur en den Nederlandschen volksaard. De Beiersche premier Ludwig Siebert en zijn echtgenoote hadden te voren in hun woning een dejeuner aangeboden, waarbij o.m. aan wezig waren de Nederlandsche gezant en de Nederlandsche consul. De heer Siebert sprak aan dit dejeuner een redevoering uit, welke de Nederlandsche gezant beantwoordde. Op uitnoodiging van de Nordische Gesellschaft heeft Vrijdagavond in het Studentenhuis de Nederlandsche Folklorist D. J. van der Ven een voordracht met lichtbeelden gehouden over het land en de bewoners rondom de Zuiderzee. Me vrouw Van der Ven bracht Nederlandsche volksliederen ten gehoore en de Nederlandsche volksdansgroep gaf een demonstratie van volks dansen. De Ned. R.K. Bond van Werkmeesters „St. Joannes de Dooper" viert dit jaar zijn vijfen twintigjarig bestaan. In verband hiermede zal op 14 en 15 Mei een tweedaagsch congres worden gehouden in de groote zaal van „Casino" te 's-Hertogenbosch. De eerste dag, voornamelijk gewijd aan de viering van het jubileum, zal aanvangen met een H. Mis, opgedragen door Z.H.Exc. Mgr. A. F. Diepen, waarna ontvangst ten stadhuize door burgemeester en wethouders. Te 2 uur opening van het Congres, waarop ir. Guljé, voorzitter van de Alg. R.K. Werkgeversverèeni- ging en van de R.K. Werkgeversvakvereenigin- gen, een rede zal uitspreken. Vervolgens wordt een demonstratie gehouden, opgeluisterd door een tiental praalwagens, die de verschillende be drijven zullen uitbeelden, waarin de leden werk zaam zijn. 's Avonds zal door de Vereenigde Haagsche Spelers worden opgevoerd „De Groote Kans". Bij de werkzaamheden aan de rioleering te Strabeek, onder de gemeente Houthem, bij Valkenburg, zijn Vrijdagmiddag op een diepte van ongeveer 160 c.M. gevonden twee naast el kaar liggende geraamten. De opzichter waar schuwde den burgemeester, die den bekenden oudheidkundige dr. Beckers uit Beek (L.) tele fonisch verwittigde van de gedane vondst. Deze deskundige was spoedig ter plaatse, waar onder zijn leiding de geraamten uitgegraven en aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen werden. Bij de geraamten zijn eenige scherven gevonden welke van zeer groot belang zijn, daar men uit deze vondst het tijdperk kan vaststellen, waarin de menschen, wier geraamten thans gevonden zijn, begraven werden. Vooralsnog kan men geen nadere mededeelingen hieromtrent doen. den sluier, die nog bijna 14 dagen over dit alles zal moeten liggen. Er moet wat het interieur betreft, nog veel gebeuren, evenals met de in te zenden gewassen zelf! Indien men vandaag eens een blikzou kun nen werpen in de kassen waarin de inzenders hun collecties voorbereiden, dan zou men haast niet gelooven, dat zij, met een stelligheid, die alleen den echten vakman past, mogen be weren, dat aan die geelgroenachtige spruiten met hun bijna groteske vormen over een paar weken die klaterende schoonheid zal zijn ont loken, die het kenmerk is van onze hyacinten, tulpen en narcissen. En toch, bij tienduizenden en in een oneindige variatie van vormen en kleuren, zullen deze straks de zaal worden bin nengedragen voor den vreedzamen strijd met elkaar. Voor dat wedijveren om den hoogsten prijs worden ze en moeten ze ook grootendeels ge bracht worden in den onopgesmukten staat, waarin de kaskweeker ze aflevert. In de kist, pot of pan werden ze geplant, gebroeid (d.i.: getrokken) en daarin worden de bloeiende plan ten ook ter tentoonstelling gebracht. Het gaat, bij een tentoonstelling als deze om het geven van de zekerheid, dat elke bol die ervoor be stemd was, zijn doel: een onberispelijk bloeien de plant, ook werkelijk heeft bereikt. Dit is vooral van belang voor de honderden nieuwe soorten die zullen worden ingezonden en waaraan deze Winterflora 1938 haar betee kenis vooral ontleent. In dit opzicht zal op 11 Februari blijken, dat, wat er ook in zeven moei lijke jaren voor de bloembollenteelt verloren ging, de onvermoeibare drang om het bestaan de sortiment te verbeteren allerminst verloren werd. In de ruime omgeving van dezen grooten wintertuin, zal natuurlijk tevens genoten kun nen worden van Crocus, Iris, Chionodoxa, Scilla, Muscari en Primula, Freesia en Ama ryllis in groote verscheidenheid en met zeer bij zondere cultuurprestaties. De groote en breede zaal, tot in alle hoeken bezet, zal zoowel overdag als des avonds een enorme bloemenetalage gelijk zijn, waarin de blik dwaalt van den eenen bij zonderen vorm naar het andere merkwaardige gewas. Men zal er, gezien de mogelijkheid om er tienduizenden bloemen te herbergen en duizenden bezoekers, er. dank zij het hooge peil waarop de rang schikkingskunst heden ten dage staat, uren van rustige beschouwing en studie kunnen doorbrengen. De ruim 40 inzenders, allen specialisten op dit gebied, de bekwame arrangeurs en uitvoerders waarop deze streek des lands trotsch is, zullen zeker hun beste beentje voorzetten en deze ten toonstelling aan de verwachtingen doen beant woorden, Naar aanleiding van het ongeluk op een onbe- w aakten spoorwegovergang te Apeldoorn, waarbij Woensdag twee personen het leven hebben ver loren, heeft een telling uitgewezen, dat zich alleen in het hart van Apeldoorn reeds 47 spoor wegovergangen bevinden, waarvan het grootste deel onbewaakt is. In de laatste anderhalf jaar hebben de onbe waakte overwegen aldaar negen dooden geëischt, waarvan zeven voor rekening van den lokaal- trein Apeldoorn-Zwolle komen, waarvan ook de twee genoemde personen het slachtoffer zijn geworden. De baan van dezen trein loopt te Apeldoorn door wijken, welke de laatste jaren aanmerkelijk dichter bevolkt zijn. Onze weerkundige medewerker schrijft: Na een korte opklaring is opnieuw een achter uitgang van de weersgesteldheid ingetreden. Reeds eergisteren verscheen bij IJsland een nieuwe storm-depressie, die zich in de richting van de Noordelijke Noordzee voortbeweegt en die reeds aanleiding heeft gegeven tot een sterke barometerdaling en het terugdraaien van den wind van het Noord-Westen naar het Zuid- Westen en het sterk in kracht toenemen. Het is wel waarschijnlijk, dat nog verschillen de storm-depressies zullen volgen. Toch ls in het algemeen verloop een verandering gekomen, die met het jaargetijde verband houdt. Bij de nu volgende stormen zal de wind telkens meer naar het Noord-Westen omloopen dan bij de stormen, die voorafgegaan zijn. Dit houdt verband met de omstandigheid, dat in den nawinter en het voorjaar de luchtdrukking over den Oostelijken Atlant. Oceaan gaandeweg stijgt en over het vasteland daalt. Telkens ontwikkelt zich van uit het gebied rondom de Azorische Eilanden een uitlooper naar het Noorden van het groote ge bied van hoogen druk, dat daar het geheele jaar door ligt. Naarmate de lente nadert, worden hierdoor de luchtdruktegenstellingen tusschen het Westen en het Oosten sterker en de toestand gunstiger voor het afstroomen van koude lucht uit het hooge Noorden naar het Zuiden. Daarom zien wij, dat de koude Noordelijke winden meer en meer de overhand krijgen, totdat zij in April en Mei het talrijkst zijn geworden, waarna zij weer minder frequent worden. Dit gaat dan ge paard met het voorbijtrekken van diepe depres sies, die meestal over Zuid-Zweden in Oostelijke richting wegtrekken. Het weer is dan telkens twee of drie dagen lang koud en buiig met Westelijken tot Noord-Westelijken wind. Typisch zijn daarbij de zoogenaamde Maartsche buien. Welnu, de laatste dagen vertoont de algemee ne weerstoestand in Europa een wending in dien zin, dat de eerste voorjaarsbuien tot ontwikke ling zijn gekomen. Wij hebben ze Donderdag ge had en zij zullen langzamerhand hoe langer hoe meer optreden. Hierin ligt niets bijzonders, dat in verband zou staan met buitengewone om standigheden. Alleen, het is nogal vroeg in het seizoen voor buiig weer uit het Noord-Westen, maar soortgelijke verschuivingen van de normale seizoenverschijnselen komen dikwijls voor en hebben geen bijzondere beteekenis. Wij kunnen ze thans beschouwen als de eerste aanwijzingen, dat de winter begint op te breken. (Nadruk verboden). Vanmorgen is te Roden (Dr.) de 47-jarige echtgenoote van den veehouder J. Posthuma door de tram overreden en op slag gedood. De vrouw liet een briefje uit haar hand waaien. Zij liep dit achterna en kwam daarbij onder de juist passeerende tram terecht. Omtrent het vinden van een groote som gelds verstopt in een oude kous, vernemen we nog, dat het hier betreft een ongeveer tachtigjarige dame, mej. H., die sedert jaren te Egmond aan den Hoef een kleine villa bewoonde. Deze dame, vroeger in betrekking bij den kunstschilder" Gil - demeester, had bij diens overlijden een jaar geld gekregen. Hoewel vermoed werd, dat zij gefortuneerd was, ontkende zij dat immer, waarschijnlijk om niet met verzoeken tot on dersteuning te worden lastig gevallen. Na haar overlijden hadden de erfgenamen het geheeie huis afgezocht, daar vermoed werd, dat zij haar geld ergens verborgen had. En de volks mond beweert, dat toen reeds op verborgen plekjes bankbiljetten zijn gevonden. Intusschen is deze gevulde kous een meeval lertje voor de erfgenamen, al zal ook de fiscus wel een belangrijk deel van de vondst op- eischen. In overleg met den Minister van Handel en Industrie van Egypte en graaf van Bylandt, zaakgelastigde van Nederland in Egypte, is de opening van de Nederlandsche tentoonstelling te Cairo, in verband met het huwelijk van Z.M. den Koning, thans vastgesteld op 5 Februari a.s. te 3 uur n.m. od beproeft kei xwaaret dien HQ het meest bemint

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9