Storm eischt een slachtoffer I I De ontploffing bij Segni Geen Duitschers naar Boedapest Het nieuws van heden SCHEPEN IN NO OD IhetOUDEvertrouwde ADRES mÊBÊÊÊBBÊÊÊ^mÊÊm DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 5970 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 ZONDAG 30 JANUARI 1938 OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20996 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM In het oude stadsgedeelte van Rotterdam had men Zater dag veel last van hoog water Sleepboot gezonken Sleepboot gezonken Hoog water te Rotterdam Fietser onder auto gedood Tegen vrachtauto gebotst Transport sluisdeuren moest gestaakt worden Vertraging in scheepsbouw Groote schade in Engeland De positie van Van Isacker Binnenkort wordt zijn aftreden verwacht Tweehonderd granaten ontdekt LAM ERI5 Het Duitsche opleidingsschip „Schleswig-Holstein" is voor vlagvertoon Kaapstad binnengeloopen. Op den achtergrond de Tafelberg. Over het aantal slachtoffers doen de meest tegenstrijdige be richten de ronde Groote verslagenheid in het stadje te «t «ES? ""liftte.'"W* - - In Duitschland heeft men het plan een nieuwe brug over de Elbe te bouwen. Het model is te München tentoongesteld De Turksche minister van Buitenland- sche Zaken,, dr. Aras, bezoekt Belgrado, waar hij hartelijk door dr. Stojadino- witsj werd begroet. Egypte richt zich tot Engeland De „buitengewone maatregelen" in Palestina gelaakt Slachtoffers van Villejuif begraven Lijkrede van minister Sarraut Gangsters slaan hun slag op klaarlichten dag N UTRI Cl A'S „CHOCOMEL1' DE FIJNSTE CHOCOLADEDRANK NUTRICIA ZOETERMEER Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiini| Rosenberg en Goebbels weten hun zin door te drijven Ontstemming in Hongarije Een „nazi"-brochure In Griekenland is de rust weergekeerd Verscheidene oudere politici verbannen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Op één worp? Alles op één worp zetten is het waagstuk van een stout, misschien vermetel speler. Het is secuurder niet heel zijn bezit op één nummer te ris- keeren. Met spelen dienen we altijd voorzichtig te zijn en alles op één worphet is zéér gevaarlijk. Ook in 't gewone leven. Maar somtijds is het noodig de schepen achter ons te verbranden om slechts één mogelijk heid te hebben tot slagen. Een groot veldheer kan zooiets doen. Evenwel: den gewonen mensch zij aangeraden de voorzichtigheid te betrachten en nooit in het leven vermetel te spelen met heel zijn materieel of geestelijk bezit. We mogen niet alles tegelijk in de waagschaal stellen. Niet alles op één worp. De verkiezingen in Roemenië Onderwijzers en priesters mogen niet aan de actie deelnemen EDEN EN BECK NAAR HUIS WAAROM NOG ELDERS ERGERNIS WANNEER DE ROEMER PRIMA IS? uui ui mi ii i in li uunu///m. o NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voof de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Bijna onafgebroken heeft de Wes terstorm Zaterdagnacht en den ge- heelen dag onze kust gebeukt en ge raasd over ons land. Zaterdag zijn de loodsdiensten langs de geheele kust gestaakt. De schepen, die naar IJmuiden waren vertrokken, zijn niet uitgevaren. Ter hoogte van het lichtschip „Borkumer Rif" bevindt zich een schip in nood, de „Car- melfjells" van Noorsche nationaliteit. De reddingboot „Insulinde" is van Oostma- horn vertrokken, doch weer naar haar stand plaats vertrokken, nadat gebleken was, dat een Duitsche sleepboot het schip op sleeptouw had genomen. De bergingsboot „Holland" van de firma Doeksen is Zaterdagmorgen uitgevaren naar het Panameesche s.s. „Tinge", dat zich met een zware slagzij op 25 mijl ten noorden van het Terschellingerbank-vuurschip bevindt. De firma Doeksen heeft nog geen verbinding met het schip, dat nog geen assistentie wenscht. Het schip heeft een zwaren deklast, vermoe delijk bestaande uit hout. Zaterdagmiddag is, tengevolge van den stoi;m, de sleepboot „Volharding 1", kapitein Marconi, met de sleepschepen Anna en Trudia van Ant werpen op weg naar Dordrecht, op de Ooster- schelde nabij Stavenisse gezonken. De drie opvarenden wisten zich zwemmende te redden. De beide sleepschepen werden door het motorschip „Maurits 2", kapitein Surig, in samenwerking met het bergingsvaartuig „Zee hond" van W. A. van der Tak's Bergings Maat schappij, kapitein Breen, in de vluchthaven te Zijpe binnengebracht. De westerstorm heeft het water in den Nieuwen Waterweg sterk opgestuwd, zoo dat bij elk tij de peilschaal steeg. Zater dagmiddag omstreeks half drie kwam het water in het oude Rotterdamsche stadsge- deelte rond Leuvehaven en ook in de an dere havens, die rechtstreeks in verbinding met het open water staan, reeds over den kant. De loopplanken van in deze havens gemeerde schepen kwamen zoo steil te liggen, dat de schippers hoog en droog op hun schepen zaten geïsoleerd. Om half vier, het moment, waarop het tij zijn hoogste punt bereikt, bleef de groote over strooming, die men langs de havens verwacht te, echter uit. Het water kwam nog wel een eindje verder op den kant te staan en ook de riolen konden het water niet meer verwer ken, zoodat op sommige plaatsen het water even over de straat vloeide, maar hierbij bleef het dan ook. Waar goederen op den loswal la gen, trok men in allerijl aan het werk, om deze in veiligheid te brengen. Op de Leuvehaven bracht men, toen het water om half drie over den kant kwam, een aantal rollen papier in een nabvfrige steeg in veiligheid. De gedeelten van de stad, die slechts indi rect in verbinding met het open water staan, zooals de vaarten achter de Hoogstraat, kre gen alleen hoog water langs de kaden. De sluizen bleken de watermassa's zeer goed te kunnen keeren en slechts een enkelen keer kwam het water verder dan even op den kant. Wel heeft men in de binnenstad veel moeten werken in de kelders. Vooral aan den steiger en aan de Kok liepen tal van kelders onder, Aan plan C. maakte de jeugd jacht op de rat ten, die de kelders daar bevolkten en door het water naar buiten werden gedreven. Er zijn maatregelen genomen om te zorgen, dat de kelders zoo min mogelijk last van het water ondervinden. Velen brachten daartoe in den loop van den middag met planken en zak ken een voorloopige waterkeering aan. Zaterdagmiddag omstreeks half één raakte de rijksveldwachter S. uit Dubbeldam, toen hij per fiets langs den hoek Bleekerdijk—Singel te Dor drecht kwam, door den krachtigen wind de macht over het stuur kwijt. Hij viel onder een juist passeerenden vrachtwagen van de Was- scherjj „Ozon" en werd zoodanig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Eveneens tengevolge van den krachtigen wind kwam Zaterdagmorgen de 53-jarige H. Weeda, die per rijwiel over den Oudendijk te Heinen- oord reed, in botsing met een hem juist pas seerenden, achterop rijdenden vrachtauto, waar door hjj tegen den grond werd geslingerd. Met een ernstige schedelbasisfractuur moest de on gelukkige in zeer emstigen toestand naar zijn woning worden vervoerd. Zijn fiets werd vrijwel geheel vernield. Zaterdag is het laatste transport van sluis deuren geweest, bestemd voor de sluiswerken te Wijk bij Duurstede. Het ijzeren gevaarte, dat 14 M. breed en 20 M. lang was, werd getrokken door de sleepboot „Utrecht", terwijl de sleepboot „Torbecke", die de achterhoede vormde, ook met staaldraden aan de sluisdeuren verbonden was. Personeel van de N. V. Nederlandsche Dokmaatschappij, af deeling Bruggenbouw, hield woptdurend, - staande op de sluisdeuren, -een. waakzaam oog, hetgeen vooral bij het passee- ren van de groote sluizen te Zeeburg zeer noodig was. Toch ondervond het transport aldaar geen enkele vertraging. Hoe meer men het Mer- wedekanaal opvoer, des te sterker werd de hinder van den stormwind, welke op dat oogenbllk uit het Westen kwam en over de vlakke weilanden vrij spel had De schipper van de voorste sleepboot moest op sommige oogenblikken zijn boot in schuine richting laten verder varen. Daar de wind hevi ger werd moest men het transport tijdelijk sta ken en werden de sleepbooten en sluisdeuren aan een der kanaaldijken vastgemeerd. Nadat men geruimen tijd aldaar had vertoefd, kwam de order van den Rijkshavenmeester, om niet te blijven stilliggen, doch op te varen naar Nig- tevecht, waar een rustige ligplaats kon worden opgezocht. Een zeer lastig karwei bleek het nog te zijn, om de sluisdeuren veilig en wel den pijler van de voormalige draaibrug in het Merwedekanaal te Weesperkarspel te doen passeeren. Men had hier slechts 6 a 7 cM. speling. Met groot be leid wisten degenen, die met het transport be last waren, ook dit moeilijke punt te passeeren, waarna ip uiterst langzaam tempo werd opge varen naar Nigtevecht, om daar een rustiger weerstoestand af te wachten. Ook de N. S. M. te Amsterdam heeft de ge volgen van den storm ondervonden. Het lag in de bedoeling Zaterdagmiddag den achtersteven van het in aanbouw zijnde ms. Oranje te plaat sen, doch in verband met den hevigen wind moest dit werk worden uitgesteld. LONDEN, 29 Jan. (Reuter). Van vele plaat sen worden berichten ontvangen over de schade door den gisteravond opgestoken storm aange richt. Gebouwen zijn vernield, treinen hebben enorme vertraging ondervonden, de scheep vaart en de visscherij worden er door opgehou den. Het gedeeltelijk opgetrokken Canadeesche paviljoen op de tentoonstellingsterreinen te Glasgow is vrijwel verwoest. De wind bereikte op sommige plaatsen een snelheid van 80 mijl per uur. Het granieten oor logsmonument der Zuid-Afrikaners te Wendo- ver werd door den bliksem getroffen en in stuk ken geslagen. De storm is wat geluwd, maar men verwacht, dat hij weer zal opkomen en dan met nog meer regen. BRUSSEL, 29 Jan. (A. N. P.) Naar wordt medegedeeld, is het niet juist, dat de heer Van Isacker in den gisteren gehouden Kabinets raad ontslag zou hebben gevraagd als minis ter van Economische Zaken. Volgens ontvangen inlichtingen zou de heer Van Isacker wel in een onderhoud, dat hij gisterochtend heeft gehad met den minister president, mededeeling hebben gedaan van zijn besluit uit de regeering te treden. Overigens is Van Isacker van plan den Maandag te houden ministerraad bij te wonen, al gelooft men toch, dat hij eerlang zal af treden. BRUSSEL, 29 Jan. (A. N. P.) Naar Het Laatste Nieuws bericht, is in de wijk St. Antonius te Meulebeke een groote hoeveelheid oorlogstuig ontdekt, w.o. niet minder dan tweehonderd granaten, die dicht aan de opper vlakte begraven lagen. De rijksveldwacht, die terstond in kennis werd gesteld van deze vondst, heeft de noo- dige maatregelen getroffen, om het gevaar lijke oorlogsmateriaal te doen verwijderen. UURWERKHANDEL LE1D5CHESTRAAT 18 E II 12 1 2 3 7 6 5 4 ROME, 29 Jan. (Reuter). Omtrent de ont ploffing in de munitiefabriek te Segni doen te genstrijdige berichten de ronde. In het offi- cieele communiqué wordt medegedeeld, dat verscheidene personen werden gedood en dat veel meer werden gewond. De overlevenden en de doktoren verkla ren evenwel, dat meer dan honderd perso nen om het leven zijn gekomen en meer dan duizend werden gewond. Van officieele zijde werd de volgende mede deeling verstrekt: In de fabrieken voor de vervaardiging van ontplofbare stoffen te Colleferro is in de af- deèling voor tritol een ontploffing ontstaan. Als slachtoffers zijn eenige dooden, wier na men nog bekend gemaakt worden, te betreu ren. Eenige tientallen personen werden mee- rendeels licht gewond. Volgens het voorloopig onderzoek schijnt het ongeluk het gevolg te zijn van onvoorzichtig heid van een arbeider, die een cylinder met gecomprimeerde lucht liet ontploffen. Onze Romeinsche correspondent seinde ons Zaterdagavond nog de volgende bijzon derheden: Het laatste officieele communiqué omtrent de ramp van de munitiefabriek vermeldt ne gen dooden en ongeveer 200 voor het meeren- deel licht gewonden. Wij hebben ons persoon lijk naar het stadje Segni en de plaats van de ramp begeven. Onder de bevolking heerscht de meening, dat het aantal slachtoffers op zijn minst vijftig zou zijn. De explosie heeft zeer groote schade aangericht. Overal in de straten liggen glasscherven en dakpannen. Geen huis in het stadje is ongeschonden gebleven. De bewoners van de arbeiders huizen, die zich rondom de fabriek bevin den, zijn aanstonds na de ramp de stad uit gevlucht en hebben langs den berm van den weg RomeNapels den dag doorge bracht in angstige onzekerheid omtrent het lot van hun familieleden, die in de fabriek werkten. Zooals reeds in ons blad werd bericht, vond de explosie plaats om kwart over acht, toen de 600 arbeiders juist het werk hadden opgevat. Om vier uur lieten de soldaten den weg naar Segni, dien zij hadden afgezet, vrij. Toen wij een kwartier later bij de plaats van de ramp kwamen, was men nog bezig met het bergen der dooden en het verzorgen der gewonden. Niemand werd op het terrein van de ver woeste fabriek toegelaten. De bevolking van het kleine stadje is zeer verslagen. BiiMMMi CAIRO, 29 Jan. (Reuter). Zes en vijftig leden van het Egyptische Huis van afge vaardigden en drie senatoren, behoorende tot alle politieke partijen, hebben zich schriftelijk gewend tot den Britschen am bassadeur. In hun schrijven verklaren zij, dat de Brit- sche politiek in Palestina het bestaan en de individualiteit der Arabieren in gevaar brengt. Voorts gispt het schrijven ernstig de „bui tengewone maatregelen", o.m. de arrestatie van Arabische leiders. Het schrijven besluit met het verzoek aan den Britschen ambassadeur het protest door te zenden aan de Britsche regeering en er op aan te dringen, dat deze op vriendschappelijke wijze het vraagstuk oplost, dat „de Egyptena- ren beschouwen als een bloedende wonde in de zijde van den Islam". PARIJS, 29 Jan. (Havas.) Hedenmorgen vond, in aanwezigheid van kardinaal Verdier en een groot aantal civiele en militaire personen, de officieele uitvaartdienst plaats van de slacht offers der ontploffing te Villejuif. De minister van Binnenlandsche Zaken sprak bij de begrafenis een lijkrede uit, waarin hij er aan herinnerde, dat de granaten, welke de ontploffing veroorzaakt hebben, door de Csar gemaakt zijn. Deze dooden, zoo zeide hij, zijn de onschuldige slachtoffers van een afschuwe lijke misdaad. De misdadigers, die in den geest van het publiek varwarring stichten, wekken de hartstochten op om deze voor hun duistere doeleinden te exploiteeren. Die misdadigers zul len ontmaskerd en gestraft worden. Alle Fran- schen verheffen zich om hen te verwerpen en te brandmerken. De regeering, die verant woordelijk is voor de sociale zorgen, zal niet dulden, dat deze orde door een handvol boos doeners bedreigd wordt. Sarraut eindigde zijn rede met den wensch, dat toenadering tusschen alle Franschen mocht komen. NEW YORK, 29 Jan. (D.N.B.). Voor de oogen van 700 arbeiders, die op de uitbetaling van hun weekloonen wachtten, zijn vier met machinegeweren bewapende gangsters aan een der drukste kaden langs de Hudson het ge bouw binnengedrongen van de International Mercantile Cy. Zij dreven de bedienden onder bedreiging met hun wapenen in een lift bijeen en plunderden vervolgens op hun gemak de brandkast. Nog voor de voor de kantoren wachtende ar beiders en de pierpolitie het gebeurde hadden opgemerkt, waren de bandieten er met een ge stolen auto reeds vandoor gegaan. Voor zoover kon worden nagegaan, hebben de bandieten 24.000 dollars medegenomen. Drinkt het thuis en vraagt het in café's en sportgelegenheden IN ALLE PLAATSEN VERTEGENWOORDIGD I VERWACHTING: Stormachtige, later af- nemende Noordwestelijke tot Zuidweste- H lijken wind, tijdelijk opklarend, later weer Ël kans op regenbuien, iets zachter. 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: Waar- j§ schijnlijk nog buiig. Naar de .Reichspost" uit Boedapest meldt, hebben de middagbladen van 26 Januari, de volgende mededeelingen van den oud-Minister-president dr. Huszar ge publiceerd: „Nog in den zomer van het afgeloopen jaar bezocht ik nog de leiders der Katholieke Kerk in Duitschland en besprak ik met hen zelfs de kleinste details van de deelname der Duitsche Katholieken aan het 34ste Internationaal Eucharistische Congres. Zooals ik had aangera den, werd in ieder bisdom een Eucharistisch Comité gevormd met den Bisschop aan het hoofd. De Bisschop van Berlijn, Mgr. Graaf von Preysing, was de voorzitter van het uitvoerend comité van alle diocesane comité's, terwijl het centrale bureau zich in Freiburg in Br. be vond. Toen werd met toestemming van de Rijksre- geering aan de pelgrims 60 procent reductie op de Duitsche spoorwegen beloofd; ook het Rijksministerie van Buitenlandsche Zaken be loofde alles te zullen doen om de reis der Duit sche Katholieken naar Boedapest te vergemak kelijken. Later echter begonnen zekere Duitsche officieele instanties zich te kanten tegen deel name der Rijksduitschers aan het Congres. De uiteindelijke beslissing in deze aange legenheid bracht de Führer zelf. Bij de Rijksregeering werd de meening van Rosen berg en Goebbels, die de Duitsche Katholie ken van het Congres verwijderd wilden hou den, doorgegeven. De Rijksregeering heeft haar definitieve be slissing aan mij, als lid van het voorbereidend comité, die indertijd de onderhandelingen met het Rijksministerie van Buitenlandsche Zaken leidde, medegedeeld. De kern van deze mede deeling is, dat de Rijksregeering de deelname van Duitsche Katholieken aan het congres van Boedapest als „niet gewenscht" beschouwt. Met droefheid heb ik kennis genomen van dit verpletterende bericht, omdat ik op grond van de gevoerde onderhandelingen juist het tegen deel verwachtte. Voortdurend betuigen de Duitschers hun groote sympathie voor Hongarije en van offi cieele zijde wordt zelfs naar voren gebracht, dat niet alleen aan de verdieping der bestaande vriendschap in politiek opzicht, maar ook op cultureel en moreel gebied, de grootste waar de wordt gehecht. Twee dagen geleden werd het officieele be sluit aan het voorbereidend comité medege deeld, en ik heb mij ervan overtuigd, dat niet alleen wij, maar ook de officieele instanties van Hongarije gelijkluidende verklaringen hebben ontvangen. Daar ongeveer 25.000 Duitsche Ka tholieken aan het Congres zouden deelnemen, heeft dit besluit van de Rijksregeering een bui tengewone uitwerking." De geheime organisatie der Hongaarsche na zi's, genaamd; Het Onzichtbare Front, eischt in een brochure, gericht tot „de bevoegde Duitsche kringen" de onthouding der Duitsche katholie ken van deelneming aan het internationaal Eucharistisch Congres. Het katholieke orgaan Nemzedek is over deze brochure hevig veront waardigd en eischt tegen de samenstellers uit zonderlijk zware maatregelen. Indien de Rijksregeering op haar eerste be sluit terug komt, zal de tegenstand van de Hon gaarsche nazi's gemakkelijk bedwongen worden. In het tegenovergestelde geval zal de Rijks regeering het gevaar loopen een hevige polemiek in de Hongaarsche politiek te ontketenen. ATHENE, 29 Jan. (Atheensch Telegraaf Agentschap). Niettegenstaande de formeele be richten, blijven zekere tendentieuze geruchten de ronde doen in de buitenlandsche pers. Deze geruchten worden thans opnieuw tegengespro ken. Het is niet juist, dat een meer strenge vorm zou zijn gegeven aan het reglement dat is inge steld op 4 Augustus 1936. Eenige oudere poli tici,niet meer dan vijftien, hebben getracht door het verspreiden van pamfletten de orde van het land te verstoren. Zij werden tot vol doening van het geheele volk naar eilrfhden in de Aegeïsche Zee verbannen. De Duitsche regeering heeft den Hongaarschen oud-minister-president dr. Huszar medegedeeld, dat de Katholieke Duitschers niet zullen deel nemen aan het Euch. Congres. Omtrent het aantal slachtoffers bU de ontplof fing te Segni worden tegenstrijdige berichten verspreid. De linksche troepen in Spanje zullen trachten het gebied van Franco te splitsen. China stelt zijn vertrouwen op den Volkenbond. Extra belasting in Argentinië van 20 pet bo ven den officieelen importkoers terug gelnacht tot 10 pet. Storm boven ons land. Toelichting van het Partijbestuur der R. K. Staatspartij op de voordracht ter benoeming van een voorzitter. New-Yorksche beurs: stemming gemakkelijk. O BOEKAREST, 29 Jan. (DN.B.). De Roe- meensche regeering heeft de verkiezingspropa ganda verboden verklaard voor onderwijzers en priesters. Ook de spoorwegbeambten mogen niet aan verkiezingsactie of politieke vergaderingen deelnemen. Bij koninklijk decreet is bepaald, dat tot de examens in de Roemeensche taal, letterkunde en geschiedenis slechts candidaten worden toe gelaten, die volbloed Roemenen zijn. Het mi nisterie van arbeid heeft aan restaurants en café's verboden „Joodsche of buitenlandsche kellners" in dienst te hebben. De studentenstaking is geëindigd. De studen ten zullen de colleges weer bezoeken. GENÈVE, 29 Jan. (Havas.) De ministers van Buitenlandsche Zaken van Engeland en Polen, Eden en Beek, zijn vanavond naar huis terug gekeerd. Delbos heeft zijn vertrek nog uitge steld. Heiligeweg: 39-45, A'dam. A. J. v. d. MADE OOK VOOR INDISCHE RIJSTTAFEL r c^- Stand op Zondag 1 uur v.m. 749.8 Vorige stand: 739.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1