HAARLEM IN TWEEDUIZEND Laatste Nieuws Hevige ontploffing bij Rome Hofjager Spek weer thuis ofl v.Empelen ZÓNDAG 30 JANUARI 1938 Interessante gegevens ter toekomstberekening De groei der omliggende gemeenten Profiteert thans! 20% KORTING Als de stormwind waait 65 ambulance-auto's te hulp gesneld Service Kostbare postzegel gevonden Loonsverlaging bij de U.S. Steel BENNEBROEK We hebben 14.300 kinderen te weinig, maar de ouderdom krijgt hier een opzien barend groote kans Vrouwen leven 't langst! Eind dezer eeuw 220.000 inwoners Het werkloosheidsprobleem DIEFSTALLEN IN KLEED HOKJES Bij het Sportfondsenbad GELOOF EN WETENSCHAP BURGERLIJKE STAND Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie: „De Graal" R.K. VROUWENBOND HAARLEM Zilveren bestaansfeest m i HÈ&si ...fririfc JBoe de stap, rondom St. Baaf groeide. DE MAN DIE NOC NOOIT VAN VAN BREEMEN'S KOLEN CEHOORD HADJ COMITÉ VAN KATH. ACTIE STOOM EN VERVEN Comité Oranj,evreugde-Volks- vreugde Opleiding tot baker Programma Radio-centrale Maandag 31 Januari (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Ernstige ongerustheid in En geland over een aantal visschersschepen Orkaan over Polen Talrijke slachtoffers gevallen bij ramp in een buskruitfabriek te Segni Nog zichtbare hinder van zijn knie-blessure VANALTENA BAKERCURSUS WIT-GELE KRUIS VRUCHTBOOMEN Eenvoudige menscheri uiistën niet, welken schat ze in hun huis herbergden DE ROBAVER IN 1937 STAD De toekomstmogelijkheden van Haarlem en haar positie ten opzichte van de om geving zijn thans vastgelegd in een lijvig, maar zeer interrssant rapport, door den Dienst van Openbare Werken samengesteld en slechts in een zeer klein aantal ver menigvuldigd. De bevolking van Haarlem en omgeving is in een eeuw sterk gegroeid, sterker dan de landsbevolking. Bedroeg omstreeks 1830 het aantal inwoners van Zuid-Kennemerland ruim 1 van de Nederlandsche bevolking, in 1930 was dat percentage al tot ruim 2.5 gestegen. Deze sterke groei werd gevormd door geboorte- j' overschot en door vestigings-overschot. Het jaarlijksche geboorte-overschot was aan- vankelijk voortdurend groeiende. De laatste decennia echter bleef het constant, niettegen- I staande de bevolking in haar geheel sterk j bleef toenemen. De oorzaak is de buitengewone daling van geboorten en sterfte. Bedroeg het geboortecijfer (het aantal levend geborenen per 1000 inwoners) omstreeks het midden van de vorige eeuw voor Haarlem 30 tot 40, nu is I het gedaald beneden 20. Het gemiddelde aantal i kinderen per huwelijk, in de vorige eeuw 4% a 5, bedraagt nu nauwelijks 2K- Het sterfte- j cijfer, vroeger 25 a 30, is nuf gedaald tot onge veer 8. De sterke daling van de sterfte heeft een levensverlenging tot gevolg gehad. Bedroeg 40 jaar geleden de gemiddelde levensduur 44 jaar, thans is hü gestegen tot gemiddeld bijna 63 jaar. De levensverlenging kan niet onbeperkt door gaan; de uitgestelde sterfte van hen, die het er nu nog van nemen kunnen, zal over eenigen tijd toch moeten eindigen en dan loopt het sterftecijfer weer op. De levensverlenging heeft ten gevolge, dat de ouderen steeds sterker vertegenwoordigd kijn. Volgens de deskundige berekeningen heeft Nederland 547.000, Haarlem 14.300 kinderen te weinig. Gaan wij nu wat dieper in op de cijfers der levensverlenging dan is vast te stellen, dat het i aantal 70-jarigen in Nederland op de 10.000 inwoners in 1879 bedroeg 33 m. en 38 vr., en in Haarlem 36 m. en 48 vr..; in 1930 in Neder- land 38 m. en 40 vr., in Haarlem 39 m. en 46 vr. Het aantal 75-jarigen op de 10.000 inwoners in Nederland in 1879 21 m. en 26 vr., in Haar lem 21 m. en 34 vr.; in 1930 in Nederland 25 m. en 27 vr., in Haarlem 24 m. en 31 vr. Het aantal 80-jarigen op de 10.000 inwoners in 1879 j in Nederland 11 m. en 14 vr., in Haarlem 13 i m. en 18 vr.; in 1930 in Nederland 14 m. en 17 vr., in Haarlem 16 m. en 19 vr. Het aantal 85' jarigen in 1879 in Nederland op 10.000 inwo- I ners 4 m. en 5 vr., in Haarlem 2 m. en 6 vr.; in 1930 in Nederland 5 m. en 7 vr., in Haar lem 3 m, en 7 vr Boven dien leeftijd krijgt de ouderdom in I Haarlem een nog grootere kans. Het aantal 90-jarigen bedroeg op de 10.000 inwoners in i 1879 in Nederland 0.6 m. en 1.1 vr., in Haar- i lem 0.6 m. en 1.0 vr.; in 1930 in Nederland 1.4 m. en 1.9 vr., in Haarlem 0.9 m. en 3 vr. Het i aantal 94-jarigen op de 10.000 inwoners in 1879 i in Nederland 0.2 m. en 0.2 vr., in Haarlem 0.6 t m. en geen vr.; in 1930 in Nederland 0.3 m. en i 0.5 vr., in Haarlem 0.5 m. en geen vr. Er zijn dan nog enkele ouderen boven 95 I jaar in Nederland, waar Haarlem zich buiten houdt; maar er is in Nederland slechts 1 vrouw van 98 jaar op de 10.000 inwoners. Boven dien leeftijd kan men alleen in Haar- lem terecht. Hier wonen op de 10.000 inwoners 5 vrouwen van 99 jaar. Behalve door geboorte-overschot groeien i Haarlem en omgeving ook door vestigings- I overschot. Zoo was van de 6 steden, die bij de I volkstelling van 1930 meer dan 100.000 inwo ners hadden, het aandeel in de rijksbevolking I in 1830 nog geen 17 thans ruim 27 Maar Veel hooger zal het voorloopig wel niet worden. Volgens de meest waarschijnlijke ver wachtingen omtrent de migratie zal Haar lem, dat nu ongeveer 135.000 inwoners heeft, aan het einde dezer eeuw een dan niet meer toenemende bevolking hebben van van ongeveer 220.0<lo inwoners. ïn elk ge val mag een minimum bevolking van onge veer 195.000 zielen worden verwacht. Een maximum zou echter toch altijd beneden de 250.000 liggen. Voor het geheele gebied van Zuid-Kenne merland met een aantal inwoners op 31 Dec. 1934 van 217.896 kan omstreeks het einde dezer eeuw naar alle waarschijnlijkheid op een bevolking van nog geen 410.000 zielen gerekend worden. Zeker mag een minimum bevolking van 335.000 worden verwacht. Het hoogst denkbare aantal, dat door een samenwerking van de gunstigste omstan digheden maximaal mogelijk zal zijn, zal nog. beneden 520.000 blijven. Voor Heemstede, dat eind December 1937 18.700 inwoners telde, mag naar alle waar- schijnlijkheid een inwonertal van 33.000 ver- Wacht worden. Bloemendaal, dat eind December 1937 16.000 inwoners telde, zal waarschijnlijk maximaal 29.000 inwoners groot zijn. De gemeente Benne- I broek, met een bevolking op 31 Dec. 1934 van 2529 zielen, kan er aan het eind van deze eeuw V 4000 tellen; Zandvoort kan er 18.000 krijgen, en Velsen, dat nu 46.000 inwoners heeft, kan voor het jaar 2000 een bevolking verwachten van 76.000 zielen. Volgens de meest waarschijnlijke veronderstellingen omtrent de migratie zal Velsen dan echter een bevolking tellen van 104.000 inwoners. Dit verkregen inzicht omtrent den te ver wachten bevolkingsaanwas van Haarlem vormt den belangrijksten grondslag voor de stede- bouwkundige ontwikkeling van deze stad. Tengevolge van de algemeene levensverlen ging en de sterk dalende nataliteit heeft een structuur-verandering van de bevolking plaats gehad, waardoor het aandeel van het tot wer ken geschikte gedeelte van de bevolking ten opzichte van het totaal belangrijk gestegen is. In de toekomst zal deze verhouding nog on gunstiger worden. Een spoedige oplossing van het werkloosheidsprobleem wordt daardoor niet bevorderd; integendeel kan een verergering verwacht worden. Ongeveer 30.000 nieuwe arbeiders zoeken elk jaar in ons land, volgens een berekening van ir. D. A. de Fremery, een plaats in de industrie. Daarvan komen bijna 500 voor rekening van Haarlem. Volgt daar niet uit, dat we „kaufmannisch" met onze mooie industrie-terreinen reclame moeten maken? Er is zeker naar aanleiding van deze enkele mededeelingen stof te over om verder te mediteeren over de toekomst van onze veste en haar uitloopers, hoe ze dan ook mogen heeten of geheeten mogen hebben. Vrijdagavond tusschen 7 uur en half negen is bij de politie aangifte gedaan van niet min der dan drie diefstallen uit de kleedhokjes in het Sportfondsenbad. Uit den achterbroekzak van een 16-jarigen jongeman werd een rijwielplaatje gestolen. Toen een 24-jarige bezoeker na het zwemmen weer in zijn kleedhokje verdween, vermiste hij twee portefeuilles en zijn portemonnaie. In de portefeuilles zaten rijbewijs, wegenbelasting- kaart, brieven en foto's, in de portemonnaie ƒ7.—. En eindelijk was er nog een 10-jarig jon getje, dat zijn portemonnaie met 0.12 y, ver miste. Jtrl at m Op Maandag 7 Februari zal des avonds om kwart over 8 in den Stadsschouwburg prof. dr. G. Brom uit Nijmegen een voordracht houden over Alfons Arièns". Ondertrouwd: 28 Jan.: F. J. M. Gall en C. J. J. Brinkmann. Geboren: 27 Jan.: M. P. Baars—Molenaar, dochter; 27 Jan.: M. M. BijnsdorpVan Bakel, zoon; 28 Jan.: C. de KleuverVan den Dol- der, dochter; 28 Jan.: H. M. VermeerVan Es, dochter; 27 Jan.: T. BiithkerGroefsema, zoon; 26 Jan.: M. H. WitkampDe Wit, doch ter; 28 Jan.: J. M. DolleHandgraaf, zoon; 28 Jan.: T. Karreman—Barkhof, zoon; 29 Jan.: Chr. M. RomijnDuineveld, zoon. Overleden: 27 Jan.: M. PhilippoTroost, 29 jaar, Jan Steenstraat. Zondag 30 Jan. Om 2.30 uur repetitie in de „Leeuwerik" voor het Maria-spel. Om 8.15 uur generale repetitie voor den Oranje-avond in de Leonardus-zaal. (Ook de eeregarde.) De ove rige afspraken gaan dien dag niet door. Om 4.15 uur vergadering voor de leden boven 16 jaar over de campagne „Wees Groot" voor den Lydwina-cirkel in de school. Denken de propagandisten van de K. F. A. aan haar taak van deze week! Donderdag 3 Februari. Om 8 uur zang in de Zoetestraat. Om 8 uur repetitie van het Maria- spel Opaame.) Mej. Th. Teppema, presidente van de afd. Haarlem van den R. K. Vrouwenbond, verzoekt ons opneming van het onderstaande: Op 25 Maart zal de R.K. Vrouwenbond zijn 25-jarig bestaan vieren. Daar deze dag in den H. Vastentijd valt, zal dit feit op Donderdag 21 April feestelijk herdacht worden. Wij uiten het eerst onze dankbaarheid tot God, door een plechtige H. Mis te laten op dragen met algemeene H. Communie. Des avonds wordt dan een bescheiden feestelijke bijeenkomst gehouden. Hierover zullen nog nadere bijzonderheden worden medegedeeld Het bestuur meent aan dit jubileum eenige bekendheid te moeten geven. Zooals men weet omvat de R.K. Vrouwenbond alle standen, ge huwden en ongehuwden en ook jonge dames, die ophouden lid van de Kath. Jeugdbeweging „De Graal" te zijn (30 jaar), omdat zij daar voor de leeftijdsgrens bereikt hebben en zich, op verlangen van den Bisschop, bij den RH. Vrouwenbond moeten aansluiten. Voor iedereen bestaat er gelegenheid eigen gaven te ontplooien en meer kennis ojj velerlei (charitatief, sociaal en cultureel) ge bied op te doen. Wanneer wtf een korten blik in de geschie denis yan den R.K. Vrouwenbond slaan, zien wij wat door den bond in Haarlem is opge richt, en kunnen wij met zekere voldoening op den afgelegden weg terugzien. Noemen wij enkele: Het Catechismus Liefdewerk voor meisjes, dat later uitgroeide tot ,,Francisca Romana" en voor de kleine meisjes wordt voortgezet door de zusters Carmelitessen; de Vereeniging van ,,Voor Eer en Deugd", Parochieele Patronaten, Woonwagenliefdewerk, Melaniawerk, Braille- Blindenschrift, Intronisatie van het H. Hart. Vervolgens „Wacht bij het H. Sacrament" in de kapel der St. Jozef-parochie; de vereeni ging „Hulp ïn tde Huishouding", verleend door de Julianazusters, thans gevestigd Nieuwe Gracht;St. Monica-Naaikrans. Onze „Kerstactie" in de laatste jaren! Een groot aantal kerstkribben werd vervaardigd door werklooze huisvaders, waaraan verbonden was een uitdeeling op groote schaal van boven- en onderkleeding, schoeisel en dekens. Vele honderden vrouwen van werkloozen hebben reeds deelgenomen aan de triduums, welke een groot succes zijn. In die heerlijke dagen worden vele harten opgebeurd en is er meer levensmoed en blijheid gestort in de zielen van deze vrouwen. Vervolgens herinneren vele dames zich de gezellige theemiddagen. Vele cultureele proble men werden daar voorgedragen ëh beluisterd. Dit alles is een gedeelte van het werk, dat de Katholieke Vrouwenbond van Haarlem presteerde. Hulde aan de pioniersters, die de beteekenis van een R.K. Vrouwenbond hebben ingezien, en heel haar leven daarvoor hebben gestreden. Er zijn dus redenen, om op be scheiden wijze dit zilveren feest te vieren. Thans worden alle vrouwen en meisjes van Haarlem en omstreken (Overveen, Bloemen daal en Aerdenhout) opgewekt spontaan mee te leven, en zich alsnog (indien men nog geen lid was) als lid op te geven. Men moet zich gelukkig achten lid te zijn van den grooten In ternationalen R.K. Vrouwenbond, welke in Ne derland 148 afdeelingen en 35000 leden telt (ook 18000 Religieuzen zijn aangesloten); een vereeniging, die vele belangrijke diensten aan de H. Kerk bewijst. Voor de feestelijkheden van dit zilveren ju bileum is een klein comité gevormd, waarin zitting hebben genomen de dames: H. van Os, Oranjekade 35; A. EijgenraamMensink, Kle verparkweg 56 rood; W. van der Stijlen, Zijl- weg 322 Overveen; N. LucasVan Beurden, Kleverlaan 17 Bloemendaal; die allen opwek ken bij deze gelegenheid van hun belangstel ling blijk te willen geven. Vele dames en vanzelfsprekend ook heeren willen dezer dagen ons gironummer eens ge denken: 267747 Kath. Vrouwenbond, afdeeling Haarlem. Bij voorbaat betuigen wij onzen har- telijken dank! m»»«« «<Wv Centraal R. K. Pensionbureau, Parklaan 59. Inlichtingen dagelijks. MAANDAG 31 Januari 8.30 uur: Repetitie van de R. K. Gemengde tooneelvereeniging „Lu- damus" in het clubhuis, Raadhuisstraat 11, Haarlem-Noord. 8.45 uur: cursus in wijsbegeerte voor leden van G. en W., door den zeereerw. heer pater F. J. van de Vrande M.S.C., in het gebouw der St. Elisabethsvereeniging, Jansstraat 49. DINSDAG 1 Februari: 2.30 uur: bestuursver gadering van de St. Martha-vereeniging in het Tehuis Koninginneweg 8bis. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in het gebouw „St. Bavo". 8.30 uur: cursus leekenapostolaat in het Ver- eenigingsgebouw Bagijnhof door de E.E. Paters Strijbosch en Van de Vrande. TIJDELIJK TARIEF A: Volledig chemisch reinigen JAPON (eenv.) netto 1.50 HEERENCOSTUUM 1.90 Zooals men weet, werd in afwachting van de blijde gebeurtenis te Soestdijk, op 15 Januari J.l. de uitgifte van uitzetten tijdelijk stopgezet. Nu er sindsdien al weer twee weken verloopen zijn, heeft het comité echter gemeend niet lan ger te moeten wachten; de volgende week zal het zijn werkzaamheden hervatten. Zij, die in het bezit zijn van de bekende oranje kaart, kunnen zich derhalve (met mede neming van deze kaart en onder overlegging van een geboortebewijs) van aanstaanden Maandag af aanmelden op het Stadhuis. Aan de gezinnen, waarin een kind geboren wordt op denzelfden dag als dien waarop het Vorstenkind ter wereld komt, zal, indien zij meenen daarvoor in aanmerking te komen, zoo mogelijk eveneens een uitzetje geschonken wor den, ook al is men niet in het bezit van een oranje kaart. Men schrijft ons: 1 Maart begint een nieuwe cursus voor op leiding tot baker, uitgaande van het Wit-Gele Kruis te Haarlem. Door dezen cursus te volgen, die 1 jaar duurt, ontvangen de deelneemsters na goed afgelegd examen het Staatsinsigne en diploma, waar door zij bevoegd zijn, naast het huishou delijk werk, moeder en kind op bekwame wijze te helpen. Aan deze categorie kraamhulp bestaat groote behoefte, hetgeen blijkt uit geregelde aanvraag op het bureau. Meisjes tusschen 19 en 35 jaar, die iets voe len voor dit mooie werk, kunnen zich tot 15 Februari om nadere inlichtingen wenden tot •t hoofd van de opleiding, zuster Switzar, Rip- perdapark 14, Haarlem. Persoonlijke aanmelding Donderdags tusscheD 45 uur. Met het oog op het beperkte aantal deel neemsters is spoedige opgave gewenscht. Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen, 9.20 Parijs Radio, 9.40 Diversen, 10.35 Parijs Radio, 11.05 Droitwicli, 11.35 Parijs Radio, 12.05 Droitwich, 12.20 Ned. Brussel, 1.35 Keulen, 2.20 Diversen, 3.20 Keu len, 5.20 Parijs Radio, 6.20 Keulen, 8.20 Brus sel Fransch, 8.55 Weenen, 9.3j> Boedapest, 10.20 Brussel Fransch, 10.30 Keulen, 11.20 Diversen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diversen, 10.35 London Regional, 12.45 Droitwich, 2.20 London Regional, 4.20 Droitwich, 6.05 London Regional, 9.20 Droitwich, 11.00 London Regio nal, 11.20 Droitwich. Progr. 5: 8.00 Diversen; 7.00 Eigen Gramo- foonplaten-concert: Dansmuziek met tusschen- spel van Argentijnsche Tango's: 1. Mammy, I '11 sing about you; 2. Haunting me;* 3. The Roy Rag; 4. La Sitiera; 5. Let yourself go; 6 Diez Anos; 7. El Tigre Millan; 8. She is a latin from Manhattan; 9. I gotta see a man about e girl; 10. Twelfth street rag; 11. Sere- nata; 12. Yo no so porgue te Quiro; 13. I 'd rather lead a Band; 14. Sin ti; 15. Caravan of dreams; 16. Jump out the wagon; 17. Way down on Honolulu Bay; 18. Here's to you and love; 8.00—12.00 Diversen, LONDEN, 29 Jan. (Havas). Uit alle dee- len van Groot Brittannië worden berichten ontvangen over den storm. In ongevallen, welke hun oorzaak vonden in den storm, vonden tot nu toe reeds drie personen den dood. Op vele plaatsen werden boomen "ontworteld, zoodat het verkeer werd bemoeilijkt. Verscheidene personen werden door vallend gesteente min of meer ernstig gewond. In de kustplaatsen is men ernstig ongerust over een aantal visschersschepen en kustvaar ders. Ook in Frankrijk woed de storm hevige Van middag hebben geweldige golven, opgezweept door den storm, het verkeer op den weg van Boulogne sur Meer naar Viftiereux, welke weg langs de kust loopt, onmogelijk gemaakt. Polen is door een geweldigen orkaan geteis terd. Groote schade werd aangericht aan bos- schen en tuinen. Daken werden van de huizen gerukt. Op talrijke plaatsen werd het elec- trisch net beschadigd. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage ROME, 29 Jan. (Havas). Vanochtend heeft zich in de buskruitfabriek te Segni (provincie Frosinone bij Rome) een vree- selijke ontploffing voorgedaan, waarbij tal rijke slachtoffers gevallen zijn. De arbeiders waren aan het werk, toen tegen half negen de eerste knal werd gehoord, welke, gevolgd werd door andere ontploffingen. De ijlings ontboden brandweer heeft al het mogelijke gedaan om de ramp te be perken, doch er is reeds een aantal slacht offers uit de puinen te voorschijn gehaald. Eenige personen waren reeds dood; anderen zijn gewond. Vijf en zestig ambulance-auto's zijn uit Rome, dat op 50 K.M. afstand ligt, vertrokken om de slachtoffers zoo spoedig mogelijk naar de zie kenhuizen te kunnen overbrengen. Alle autoriteiten te Rome, die het huwelijk van Rosa Mussolini, een nichtje van den Duce, zouden bijwonen, zijn naar de plaats van de ramp vertrokken. Belangrijke afdeelingen infanterie, genie en karabiniers zijn uit Rome naar Segni vertrok ken. Tengevolge van de ontploffingen is de tele foonverbinding met Rome verbrokep. Nader wordt gemeld, dat bij de ontplof fing in de buskruitfabriek te Colleferro bij Segni, voor zoover op het oogenblik be kend, twintig personen om het leven zjjn gekomen en een honderdtal gewond. Hoewel de oorzaak van de ramp nog niet vaststaat, is wel aan te nemen, dat hier sprake is van een ongeluk. Met den trein van 11.57 uur is de hof- jager W. Spek, die van 29 November af in het Burgerziekenhuis te Amsterdam ver pleegd werd, Zaterdag weer in zijn woon plaats teruggekeerd. De heer Spek was vergezeld van zijn echtgenoote. Per auto begaven zij zich rechtstreeks naar hun woning, de villa „Jagershof", ge legen in het koninklijk park achter het pa leis Het Loo. Het bleek, dat de knieblessure, die de heer Spek bij het auto-ongeval heeft op- geloopen, hem bij het loopen nog zicht baar hinderde. Voor Brechcokes is Uw beste adres Kleverparkweg 21B Haarlem Telefoon 11716 In Maart begint weer een Bakercursus, waarvoor steeds meer belangstelling bestaat. Men geve zich spoedig op oi informeere aan het Bureau, PARKLAAN 75 of RIPPERDA- PARK 14, Haarlem. De P. T. T. wordt geprezen om haar oomj mercieelen opzet en haar goede service. Wie zich goed wil uitdrukken, maakt de tegen stelling Spoorwegbedrijf en Post, om goed te laten uitkomen, hoe het wel en hoe het niet moet, maar men zal moeten toegeven, dat ook de Spoorwegleiding op den goeden weg schijnt te zijn. De tijd, dat de eerste richtlijn scheen te wezen: hoe haal ik het meest uit de zakken van mijn klanten en niet hoe maak ik mijn materiaal het meest rendabel, schijnt voorbij; de dut, waarin het mogelijk was, dat de Spoorwegen zich de beste brokken uit de pap lieten halen de«r gammele vrachtauto's en rijdende doodkisten, is kennelijk uit. Maar volmaakt is het nog lang niet. Het consigne moet zijn: hoe verschaf ik den reizenden Neder landers de meest mogelijke service? Electrische treinen vervangen het stinkende stoommate- riaal. Prachtig. Maar het is niet genoeg. Laat het nu eens dienen om de Nederlanders meer met elkaar in contact te brengen. Voor een paar kwartjes zou de Amsterdammer des avonds in Rotterdam op visite moeten kun nen gaan en omgekeerd en wie Zondags zin zou hebben Limburg of Groningen te bezoeken, zou dat om de kosten niet behoeven te laten. Dat zou een service zijn. De treinen rijden toch en de eenige maatstaf bij de vaststelling van den prijs zou moeten zijn hoeveel passa giers bij een maximum belasting vervoerd kun nen worden. Op die manier zouden de treinen een cultureel belang van groot gewicht dienen. Ztf zouden de landgenooten nauwer met elkaar in. contact brengen en de Limburgers zouden de Hollanders en de Groningers zouden dn Zeeuwen beter leeren kennen. Waarom zou het niet zoo kunnen zijn, dat wij even op een mid dag naar Den Haag wippen, zooals wU nu in den zomer naar Zandvoort gaan? Als men spreken wil van bevordering van het Vreem delingenverkeer, dan zou het op die manier intensief kunnen gebeuren. En met één slag zouden de spoorwegen van lastige concurrentie af zijn. Stap op en laat je rijden. Het lijkt zoo eenvoudig en het wordt zoo moeilijk ge maakt. Maar over vijftig jaar is het er zeker! ACHILLES. LAAT UW VAKKUNDIG BEHANDELEN Nu is het tijd voor snoeien en bespuiten. TUINBOUWBEDRIJF BINNENWEG No. 18 HEEMSTEDE - TELEF. 28080 Te Njjkerk is een Mauritius-zegel gevonden, welke in het bezit was van heel eenvoudige menschen, die van de waarde van dezen zegel geen idee hadden. Deze zegel was met nog an dere waardevolle zegels opgeplakt en deze vor- den tezamen een schilderijtje. Dit schilderijtje werd door een steuntrekker te Nijkerk gekocht op een veiling voor het lut tele bedrag van elf centen! Deze verkocht het weer aan een slager in een café voor één gul den, 25 cent. Door toeval kwam de slager er achter, dat dit waardevolle zegels waren en die heeft het kostbaar kleinood verkocht voor niet minder dan acht duizend gulden, plus 25 pro cent van de winst, die gemaakt wordt op de veiling te Londen. PITTSBURGH, 29 Jan. (Havas) De „United States Steel" deelt mede, dat met ingang van 1 Februari a.s. 25.000 arbeiders voortaan nog slechts 5 dagen per week zullen werken in plaats van vijf en een halven dag. Deze maat regel komt overeen met een loonsverlaging van ongeveer negen percent. Blijkens het jaarverslag van de Rotterdam- sche Bankvereeniging heeft een groote leven digheid het emissiebedrijf van de Robaver gekenmerkt, terwijl de opgaande beweging op de fondsenmarkt in het eerste halfjaar de bedrijvigheid in de effectenafdeeling ten goe de kwam. Daarentegen werd op de wisselmarkt door het optreden van de egalisatiefondsen het ar- bitragebedrijf in zijn arbeidsveld zeer beperkt. Het eindresultaat over het afgeloopen jaar is zeer bevredigend te noemen. Voorgesteld wordt, na de gewone storting in het pensioenfonds en een afschrijving op gebouwen van ruim 596.000.en na toevoe ging van ƒ1.000.000.— aan de gewone reserve en 1.000.000.aan de bijzondere reserve, een dividend van 6 pCt uit te keeren. Naar wij vernemen, zullen commissarissen der Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. in de op 8 Februari as. te houden algemeene vergadering van aandeelhouders, voorstellen tot directeur der instelling te benoemen mr. B. J. K. Kolff, thans directeur der provin ciale kantoren. Missie-tentoonsielling geopend. De Missie tentoonstelling, welke de St. Lidulnaclub bij gelegenheid van het tienjarig bestaan dezer da gen houdt, is door pastoor L. Wolf geopend. In zijn openingswoord schetste de Pastoor in het kort' de ontwikkeling der Liduinaclub. Hij prees vervolgens den missieijver en de edelmoe digheid van de leden, die iedere week een avond geven om te werken voor de missie. Hierna ver klaarde de Pastoor de tentoonstelling voor ge opend en werd een rondgang gemaakt langs de verschillende stands.. De tentoonstelling zal nog geopend zijn Zon dag na de Hoogmis tot zes uu en Maandag middag van 2—6 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3