Le Sage's wijsheid iêmmTt R.K. Staatspartij bocfcï iMis Kerkelijk leven ZONDAG 30 JANUARI 1938 VAN WEEK TOT WEEK AUTOTOCHTJE VAN DE PRINSES Daarna een korte wandeling in het park EEN AMMONIAKKETEL UIT ELKAAR GESPRONGEN Machinist van zuivelfabriek ernstig gewond SIGARENMAKERS VRAGEN HOOGER LOON De afloopende C.A.O. opgezegd LOKAAL VERVOER IN FRIESLAND Moderniseering van de N.T.M. De gevonden zeldzame postzegel Delbos: „Wat geven we bij dit honderdste optreden?" Eden: „Natuurlijk uit Beethoven's Negende: „Alle Menschen werden Brüder Toelichting op de voordracht ter verkiezing van een voorzitter Beroep gedaan op mr. Verschuur Dagelijksch bestuur Geld voor werkloozen gestolen 740 gulden ontvreemd uit een schrijfbureau HANDEL MET ARGENTINIË Extra belasting van 20 tot 10 pet. teruggebracht Pionier uit de N.S.B. getreden Geen audiëntie Verkeersfouten door alcohol Een belangrijke proefneming ZUID-AFRIKAANDERS IN DE MAASSTAD Officieele ontvangst ten stadhuize Vrouw, die hem verkocht voor 11 centheeft geen spijt van dezen verkoop Dierenbeul gepakt Hij verminkte koeien in de wei HOF JAGER SPEK THUIS Hij ondervond Zaterdag veel belangstelling De begrafenis van Mgr. Schrijnen Ook te Venlo groote belangstelling KAPELAAN A. C. PIELAGE f Joachim Le Sage ten Broek leefde en streed in een bijzonder moeilijken tijd, die met onzen tijd merkwaardige punten van over eenkomst vertoont. De partijdigheid der men- schen had het objectieve oordeel vervaagd. Sommige woorden kregen onder invloed hier van een klank als van strijdklaroenen. Men achtte de menscheneerlijk, talentvol, betrouw baar, edelmoedig, naargelang zij bij het hooren van die woorden reageerden. Wij kennen van daag precies dezelfde omstandigheden. Le Sage schildert ze duidelijk en neemt als voor beeld een woord, dat vandaag weer op dezelfde wijze in het middelpunt van de belangstelling staat, namelijk het woord: vrijheid: „Wij leven in eene eeuw, waarin men aan de woorden zeer verschillende beteekenissen geeft, al naar men die noodig heeft, om zijn doel te bereiken; zoodat het schier naar een Babelsche spraakverwarring gelijkt, en het bij iedere ern stige discussie wel noodig ware te voren onder ling den zin te bepalen, die de discussieerende partijen aan de woorden hechten. Zoo ging het met het woord vrijheid vroeger door de Protestanten, vervolgens door de Jacobijnen en tegenwoordig door zoogenaamde Liberalen, als leus gebezigd: zoo ging het met het woord ver draagzaamheid, 't welk niet zelden de onver- draagzaamsten het meest in den mond heb ben." Vandaag is het nog juist zoo. Hoeveel wordt er niet gedebatteerd door menschen, die el kaar eenvoudig niet verstaan! Hoeveel woor den worden in het gesprek niet eenvoudig als dooddoeners gebruikt. Hoeveel begrippen zijn niet verbasterd tot partijleuzen. Denk eens aan hetzelfde woord vrijheid. De communisten ge bruiken het geregeld, hoewel zij er heel iets anders mee bedoelen dan b.v. de leden van den Vrijheidsbond, die strijden voor een vrijheid, voor dewelke in den Sovjet-staat niet de min ste plaats is. Zelfs de nationaal-socialisten hul digen altijd den vrijen Germaanschen man. Toch onderdrukken zij de vrijheid van ieder een, die niet door dik en dun met hen mee gaat. Zij spreken van Duitschlands bevrijding en bedoelen dan, dat de helft der Duitschers moet worden onderdrukt, opgesloten, gemuil korfd of verbannen, zulks als voorwaarde tot de vrijheid van de andere helft, of althans van hetgeen deze onder vrijheid verstaat. De propagandaleuze van de fascisten luidde: „Een vrij Italië in een vrije wereld" en ook de fas cisten gebruiken het woord vrijheid, maar deze vrijheid verdraagt niet, dat de democraten zul len vrij zijn. Zoo kan men verder gaan met het opsommen van voorbeelden;,, overal wordt het woord vrijheid gebruikt, omdat het een aan trekkelijk woord is voor den mensch, maar overal wordt het gebruikt met een andere be- teekenis en elke groep, elke partij beweert, dat aan haar zijde de ware vrijheid wordt gevon den en dat haar beginselen de menschheid zullen bevrijden. Het euvel, dat Le Sage waarnam, is in ver hevigde mate weergekeerd en de Babelsche spraakverwarring verduistert het oordeel. De menschen die het luidst om vrijheid roepen, zijn vaak de meest vastgeklonken slaven van hun eigen vrijheidsbegrip. Ze hebben geen oog voor de vrijheid der anderen. Ze weten niet meer, wat vrijheid eigenlijk wel is. Ze vereen zelvigen dit woord eenvoudig met den naam van hun partij en denken„liberalisme is vrij heid" of „socialisme is vrijheid" of „protes tantisme is vrijheid", of „fascisme is vrijheid", of „nationaal-socialisme is vrijheid". De „bevrijdér" der Nederlandsche katholieken, Joachim Le Sage ten Broek, "heeft zich met dit vraagstuk uiteraard zeer levendig bezig ge houden. Ook hij streed voor „vrijheid", maar hij wachtte zich wel, zijn werk te verslaven aan een leuze. Hij bleef er voor waken, dat de waarheid van hooger waarde is dan de leuze. Hij zet uiteen, hoe hij dezen katholieken strijd ziet; „De Catholyken beroepen zich niet op die vrijheid als op een door de wapenen veroverd regt, zooals de protestanten de hunne oor spronkelijk verkregen hebben. Zij weten, dat God hun die vrijheid geschonken heeft, dat zij een Goddelijk regt is, waarvan de menschen hun wel berooven kunnen, maar nooit zonder zich schuldig te maken aan het weerstreven van den Goddelijken wil en Zijne bedoelingen met het menschdom. Inderdaad, de Catholyke Apostolische Kerk behoeft, om hare goddelijke taak te volbrengen en haren hemelschen last te volvoeren, noch de onderdrukking dergenen, die buiten haren schoot zijn, noch aardsche bescherming, zij heeft niets noodig dan de vrijheid." Een artikel over Godsdienstvrijheid besluit hij met de woorden: „Waar de Geest Gods woont, daar is de vrijheid." Hij gaat zelfs verder en zegt in een studie over Protestantisme en Liberalisme: „Als men nu door Liberalismus den overal woelenden revolutiegeest verstaat, dan is de aantijging, als zou het Catholicismus met het Liberalismus samenwerken, valsch, ongerijmd en verfoeilijke laster. Maar verstaat men door Liberalismus afkeer van allen onwettigen dwang, van willekeurig gezag, van onregtvaar- dige onderdrukking, dan voorzeker was de Ca tholyke kerk ten allen tijde zeer liberaal." Zoo heeft hij zich met het vrijheidsvraagstuk wel gedurig en hartstochtelijk bezig gehouden, Hij heeft den moed gehad, dit vraagstuk te be handelen, afgescheiden van de schittering der leuze, die uit het woordje „vrijheid" met par tijdig oogmerk gemaakt werd. Met den revo lutiegeest wilde hij die toch zoo vurig recht vaardigheid eischte, ja, die in zijn sociale eischen soms verbazend „modern" is niets te maken hebben, maar voor de vrijheid vocht hij levenslang. En toch gaf hij t e, dat binnen de Katholieke Kerk niet die vrijheid mogelijk is, waarover de wereld zich druk maakt. Hij windt er geen doekjes om, maar zegt: „Hoe kan men het der Catholyke Kerk ten kwade duiden, dat zij dezulken, die vrijheid van godsdienst begeeren, buiten haren schoot Bluit en er het banvonnis over uitspreekt?" Voor hem staat het vast, dat de vrijheid een goddelijke gave is, maar ook dat de mensch deze gave niet in onbeperkte mate en niet in elk opzicht heeft ontvangen. De mensch is gebonden. Alleen reeds door zijn geboortedag en door zijn sterfdag is buiten 's menschen eigen wil het menschelijke leven vastgescha- keld in een onvrije reeks van lotgevallen. Wij kiezen niet onzen eigen tijd, noch onze eigen tijdgenooten. Wij waren het ook niet, die deze aarde tot onze tijdelijke verblijfplaats kozen. Wy zijn aan de aarde gebonden buiten onzen vrijen wil om. Hoe zal men dan van algeheele vrijheid spre ken, wanneer onze allereerste bestaansvoor waarden ontglippen aan de beheersching door onzen wil? Het menschelijke vrijheidsverlan gen kan nooit anders dan op het betrekkelijke gericht zijn. Tegenover het volstrekte is de mensch afhankelijk. Wanneer God beslist, is het met ons leven en dus ook met onzen vrijheids strijd gedaan. Wij zijn ingeschakeld in de wet ten, waaraan de geheele zichtbare schepping van nature gehoorzamen moet. Wij beantwoor den aan de wet der zwaartekracht. Hiervan kunnen wij ons niet bevrijden. Zoo is het ook met de geestelijke vrijheid. Le Sage zegt het: „waar de Geest Gods woont, daar is de vrijheid." Onze geest beantwoordt immers ook aan wetten? Alleen reeds het feit, dat het verstand van den een buiten diens wil veel meer omvattend is dan het ver stand van den ander, maakt algeheele vrijheid van geest onmogelijk. De geest is gebonden aan de grenzen van het bevattingsvermogen. Zijn wij dan slaven van God? Als God wilde, zouden wij slaven zijn van het volstrekte, maar God heeft dit niet gewild. „Wij zijn bevrijd uit de knechtschap der vreeze en hebben den geest van het kindschap Gods ontvangen, waarin wij mogen zeggen: Abba" dit beteekent: Vader zoo schrijft de Heilige Paulus. Er is wel degelijk een vrijheid van den chris ten, er is wel degelijk een recht van den katho liek tegenover de betrekkelijke dingen, zooals de Staat er een is. Wanneer de Staat zich vergoddelijkt en zich tegenover het geweten plaatst in de rechten van God, den Volstrekte, zooals dat thans overal het geval is, waar kerkvervolging heerscht, dan treedt die toestand in, door Le Sage geken schetst als een weerstreven van den godde lijken wil. De vrijheidsstrijd van Le Sage heeft dus niet alleen de practische waarde, dat de ka tholieken werden verlost en cultureel mondig gemaakt, hij heeft ook de theoretische waarde, dat onze verhouding tot de heerschende leuzen duidelijk werd bepaald. Hier toonde Le Sage zijn wijsheid, die voor ons nog vol beteekenis is. A. v. D. Zaterdagmiddag even na half drie is Prinses Juliana, vergezeld van Prinses Armgard, per auto uitgereden, om een tochtje door de om geving van Soestdijk te maken. Te half vier keerde H. K. H. in het park terug en heeft daar nog eenige oogenblikken gewandeld. Zaterdagmorgen is in de Coöperatieve Stoom- zuivelfabriek „Hollandia" te Valkenswaard een ammoniak-ketel gesprongen, waarbij de machi nist Versantvoort zoodanige ernstige brandwon den opliep, dat hij levensgevaarlijk gewond in een nabij gelegen woonhuis moest worden bin nen gedragen, waar hem geneeskundige bijstand verleend werd. Het slachtoffer is ongehuwd, Dezer dagen hebben de arbeidersorganisaties het collectieve arbeidscontract in de sigaren- industrie, dat per 31 Maart afloopt, opgezegd. Voorstellen tot gewijzigde vaststelling van een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst zullen met enkele dagen worden ingediend, waarbij aan de patroonsorganisaties zal worden gevraagd, op die nieuwe C.A.O. de verbindendverklaring aan te vragen. De voorstellen houden o.m. in een belangrijke loonsverhooging, zulks in verband met de zeer lage weekloenen in de sigaren- industrie en regeling voor verplicht lidmaat schap, verleening van 6 vacantiedagen in plaats van 4 en het instellen van een fonds voor het betalen van de vacantiedagen. Naar wij vernemen, zal ook de Nederlandsche Tramweg Mij. de noodige stappen doen om met haar tijd mee te gaan. Zijn wij wel ingelicht, dan ligt het in het voornemen om het vervoer op de lijnen BolswardSneekJoureHeeren veen, LeeuwardenDrachten en Groningen— Drachten te moderniseeren en te versnellen, ter wijl men in onderhandeling is over het medege bruik van de spoorlijn LeeuwardenSneek, die met meer motortractie zal worden bereden. Overigens ligt het in de bedoeling om de tram als vervoermiddel te handhaven, in verband met den toestand der wegen, die zich niet lee- nen voor autotractie, terwijl de nieuw-ontwor- pen wegen parallel loopen aan de bestaande tramlijnen en geen bestaansmogelijkheden op leveren voor nieuwe autobusdiensten. Het goederenvervoer zal, zooals bekend is, gezamenlijk met de N. S. worden uitgevoerd, behalve dat in het Noorden, hetwelk in han den blijft van de A. T. O. Men verwacht, dat de moderniseering reeds voor den a.s. zomerdienst zal ziin tot stand gebracht. Op de thans verschenen agenda van den 25 en 26 Februari te Utrecht te houden Partij raad van de R.K. Staatsparty komt als punt 4 voor de verkiezing van een voorzitter der R.K. Staatspartij. De voordracht luidde, zoo als gemeld: 1. mr. dr. T. J. Verschuur, 2 mr dr. P. J. Witteman. Het Partijbestuur geeft ter zake deze voor dracht de volgende toelichting: Reeds in de vergadering van 18 December is gebleken, dat de bereidheid van prof. dr. J. de Quay om op de aanvankelijke aanbeveling van het P. B. de tweede plaats in te nemen, een aarzeling inhield, welke ten slotte, zij het schoorvoetend, kon worden overwonnen door overwegingen, welke het P. B. op dat tijdstip aan het belang der Partij heeft ontleend. Se dert dien heeft prof. de Quay te kennen ge geven, dat het hem om verschillende ernstige redenen alsnog aangenaam zou zijn, indien an dermaal werd beproefd, tot een aanbeveling te komen, waarop zijn naam niet zou voorkomen Het P. B. heeft dit verlangen geëerbiedigd, ten gevolge waarvan het de reglementair verlang de aanbeveling opnieuw had onder de oogen te zien. Daarbij heeft het P. B. zich nog eens zorgvuldig rekenschap gegeven van de gewich tige Partijbelangen, welke het bij de aanbeve ling van den len secretaris, tevens politiek se cretaris der Partij, voor het voorzitterschap opnieuw had af te wegen. Het standpunt, door mr. Teulings na het verloop van de Partij raadsvergadering van 18 December ingenomen, dat h;j die zich op verzoek van het P.B. beschikbaar stelde zich volkomen passief wenschte te houden en aan de Partij-instan ties de mogelijkheid, maar óók de verantwoor delijkheid wild,e laten, om datgene te bereiken, wat door deze in het belang der Party zou worden geacht, maakte het ook in dit geval voor het P.B. minder moeilijk om de vervul ling van het Partijvoorzitterschap opnieuw en los van de aanvankelijke aanbeveling te be schouwen. Daarbij is wel duidelijk gebleken, dat het P.B. in de omstandigheden, zooals die zich thans voordoen, welhaast in ieder opzicht de voorkeur gaf aan een oplossing, waardoor mr. Teulings als politiek secretaris der Partij kon worden behouden en waardoor juist in zijn persoon de kundige en ervaren vervulling van het politiek secretariaat der Partij verzekerd kon blijven. Zoo heeft het P.B. na rijp beraad besloten om in het welbegrepen belang der Partij °P den heer Verschuur een beroep te doen, om zich met de functie van voorzitter der Party- te willen belasten. Een beroep op den heer Teulings, om zich met het politiek secretariaat te blijven belasten, indien de heer Verschuur tot voorzitter der Party zou worden gekozen, behoefde van de zijde van het P.B. daarbij niet aan de orde te komen. De heer Teulings vervult immers de functie van Partij-secretaris De Partijraad zal hot echter begrijpen, dat het P.B. er aan hecht om ook op deze plaats zijn in de P. B.-vergadering op ondubbelzinnige wijze tot uiting gekomen erkenning uit te spre ken voor het uitnemende werk en de toege wijde gezindheid van den heer Teulings, en dat het P.B. zijnerzijds ervan overtuigd is, dat de eenstemmig en zeer gewaardeerde samen werking met den heer Teulings de leiding en het werk der Partij ten goede zal blijven- komen. Ten slotte spreekt het P.B. zijn waardeering uit voor het feit, dat de heer Witteman zich bereid heeft verklaard, als no. 2 op de aanbe veling te worden geplaatst. Voor de verkiezing van 4 leden van het Da- gelyksch Bestuur der R. K. Staatspartij zyn de volgende voordrachten opgemaakt: Mr. dr. P. J. Witteman, subs. Th. P. J. Eisen. Mr. J. J. A. H. Houben, subs. J. L. H. Claessen. A. C. de Bruyn, subs. Jos. Maenen. Mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst, subs. mr. H. W. de Vink. Ten nadeele van de moderne Leidsche werk- loozsnvereeniging, welke haar zetel heeft in het Volksgebouw te Leiden, is Vrijdagmiddag tusschen 4 en 7 uur uit een gesloten schrijf bureau. staande in een afgesloten lokaal, een bedrag van ƒ740 ontvreemd, dat Vrijdagavond aan de leden zou worden uitgekeerd. Het geld was afkomstig van den gemeente lijken dienst voor sociale zaken, die dus voor deze som aansprakelijk was. De L. B. B. is echter tegen inbraak verzekerd. Zaterdagmid dag is hetzelfde bedrag van den gemeentelij ken dienst ontvangen, zoodat de uitkeering toch kon worden verleend. De Hollandsche Bank-Unie N.V. te Amster dam verneemt telegrafisch van haar kantoor te Buenos-Aires, dat de extra-belasting van 20 pro cent boven den officieelen importkoers, welke moest worden betaald voor alle in Argentinië ingevoerde goederen, waarvoor geen deviezen- vóórvergunning is verkregen, is teruggebracht tot 10 procent. Een der eerste strijders voor de N.S.B. in het Noorden, de heer G. R. Bouman, groepsleider te Oterdum, tevens lid van den raad van disci pline, heeft thans, naar de N. R. C. meedeelt, ook bedankt als lid van de N.S.B. De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal Woensdag 2 Februari niet doorgaan. By proeven om vast te stellen, in hoeverre het gebruik van alcohol van invloed is op de stuurvastheid van de autobestuurders, is in Amerika gebleken, dat zij gemiddeld meer dan 21 van hun stuurvastheid verliezen, als zij een paar glaasjes op hebben. De proefnemingen vonden plaats in een groote zaal. Op het podium stond, aldus ont leent „De Veiligheid" aan het .Nieuwsblad v. h. Zuiden", een vernuftig apparaat opgesteld, dat de afwijkingen der bestuurders registreerde. Eerst volbrachten alle twaalf deelnemers de proeven, toen zy nog in volkomen nuchteren toestand waren. Dat was om twee uur 's mid dags. Om half acht werden de proefnemingen herhaald, doch nu hadden negen van de twaalf een minimum van vier glazen sterken drank ge nuttigd. De drie alcoholvrijen bewezen de tweede maal grootere vaardigheid te hebben dan de eersten. Bij de negen anderen was juist het om gekeerde het geval. Het verlies aan stuurvast heid was evenwel individueel zeer verschillend. De grootste reactie deed zich voor by de beoor deeling van den juisten afstand. In dat opzicht waren de prestaties der drinkers van 20 tot 80 slechter met een gemiddelde van 45 De reactie ten opzichte van den tijdsfactor werd 10 tot 30 slechter, de stuurbeheersching van 10 tot 20 en het observatievermogen van 0 tot 30 Geboeid zagen de aanwezigen toe, hoe de be stuurders verschillende fouten begingen, die in het werkelijke verkeer ernstige ongelukken zou den hebben veroorzaakt. Na afloop van de proefnemingen werd nog door een toxicoloog een nieuw toestel beproefd, waarmede het percen tage alcohol in den adem kon worden vastge steld. De experimenten stonden onder leiding van prof. Lauer, van de universiteit van Iowa. De proeven zullen voortgezet worden, totdat voldoende gegevens zijn verzameld om wette- lyke normen vast te stellen betreffende de grens van het alcoholgebruik, waarop den be stuurder het besturen van een auto kan wor den verboden. „Naarmate de snelheid op de wegen toe neemt en de verkeersdichtheid grooter wordt," zeide prof. Lauer, „wordt het gevaar van het drinken door autobestuurders steeds meer acuut." Zaterdagmorgen hebben de 70 Zuid-Afri- kaansche studenten, die een studiereis door Europa maken, een bezoek aan Rotterdam ge bracht. Het gezelschap arriveerde in twee auto bussen uit Leiden en werd te ongeveer twaalf uur ten stadhuize ontvangen door den bur gemeester, mr. F. Droogleever Fortuyn. Zaterdag zijn ze in Rotterdam gebleven. Ben gedeelte zal heden een tocht door de Rotter- damsche havens maken, terwijl anderen dien dag te 'sGravenhage zullen doorbrengen. Hedenavond vertrekt het gezelschap naar Londen, vanwaar het de thuisreis naar „dia oü Transvaal" onderneemt. Betreffende den te Nijkerk ontdekten Mauri- tiuszegel, meldt men ons nog het volgende: Het stille stadje Nijkerk is in rep en roer ge bracht naar aanleiding van de ontdekking van den Mauritiuszegel. Deze postzegel was op korton geplakt met nog meer waardevolle zegels en ingelijst, zoo dat het geheel een schilderijtje vormde. Dit schilderijtje was jaren geleden door den heer Lubbers van Slooten ten geschenke gegeven aan Ds. Melle, wonende te Utrecht, toen deze als predikant in Nijkerk zyn standplaats had. Vijf en twintig jaar geleden werd het schil derijtje met de groote schoonmaak opgeruimd en aan de werkvrouw gegeven. Deze werkvrouw Alberta Bokhoven, woonde met een zuster en broer samen aan de Doomsteeg onder Nijkerk. De slechte tijden waren mede oorzaak, dat zij met haar broer, de zuster was inmiddels over leden, naar het „Tehuis voor Ouden van da gen" ging. Om echter alles te kunnen betalen hebben zij hun boeltje op de veiling verkoch* Hier werd het schilderytje door een werz- looze gekocht voor 11 cent en deze verkocht het 's avonds in een café aan den heer Luttmer die in Nijkerk een slagerij heeft, voor 1.25 Deze kwam te weten, dat de postzegels wel waarde konden hebben. Handelaren kregen er de lucht van en dezen hadden het speciaal op den middelsten zegel, den Mauritiuszegel, ge munt. Luttmer verkocht dezen voor 8000 plus 25 pCt. van de winst, als de zegel op de veiling te Londen verkocht was. Nauwelijks was de koop gesloten of Luttmer kon een veel hooger bedrag krijgen en deze heeft nu spijt, dat hij niet wat langer gewacht heeft. Wij besloten de oude werkvrouw in het Te huis op te zoeken en werden door den vader van het huis zeer welwillend ontvangen. Deze vertelde ons, dat de menschen een paar jaar geleden met heel veel moeite de kosten heb ben gedragen van de ziekte en dood van hun zuster, terwijl er voor een waarde van 50.000 aan de wand hing. Wij werden gebracht in een bijkeuken, waai Alberta Bokhoven, een flinke vrouw van on geveer 60 jaar, aan het werk was. Toen wy haar vroegen of zij het niet jam mer vond, dat alles zoo geloopen was, ant woordde zij: „Ik heb er in 't geheel geen hart zeer van, want ik heb het hier goed en ben te vreden." Men kon het haar aanzien, dat zij het meende. Het zou zeer te prijzen zijn, wanneer bij d» verdeeling van de winst ook aan de beide oude menschen in het Tehuis voor Ouden van dagen werd gedacht. De marechaussee te Raalte heeft een zeke ren R. gearresteerd, die verdacht wordt de vele gevallen van dierenmishandeling, die zich in deze gemeente hadden voorgedaan, gepleegd te hebben. In den vorigen zomer werden tot laat in het najaar toe, herhaaldelijk koeien die 's nachts in de wei bleven, ernstig mishandeld. In het begin van den winter had de dader zelfs de brutaliteit tweemaal in een stal in de kom van het dorp binnen te dringen en daar de afschuwelijke mishandeling te plegen. Het lange zoeken van de politie heeft ten slotte resultaat gehad. R. die reeds bekend heeft, bevindt zich te Raalte in arrest, omdat hy nog van meer misdrijven verdacht wordt. Hofjager W. Spek is, zooals gemeld, Zaterdag in den huiselijken kring teruggekeerd. Zijn kin deren hadden den ingang van zijn huis, „Ja gershof" in het Koninklijk park Het Loo, fleu rig met vlaggen versierd. Binnen stonden veel bloemstukken, hem ter begroeting door vrienden gezonden. Hofjager Spek deelde ons mede, dat, hoewel hij al een paar weken af en toe buiten was ge weest, de treinreis hem toch wel wat vermoeid had. Zijn knie kon hy nog niet geheel door buigen. De dokter heeft hem echter verzekerd, dat bij geregelde voorgeschreven oefening op den duur dit been zijn normale lenigheid zal her winnen. De heer Spek zal voorloopig zijn werk nog niet kunnen hervatten. Hij blijft nu onder be handeling van den hofarts, dokter W. C. Ha verkamp. te Apeldoorn, die hem ook te Amster dam geregeld heeft bezocht. De zenuwen van den heer Spek zijn ook nog niet geheel van den schok bekomen. Van veel zijden heeft de heer Spek in den loep van Zaterdag belangstelling ondervonden. Zaterdagmiddag is te Venlo het stoffelijk overschot vari Mgr. prof. dr. Jos. Schrijnen aan den schoot der aarde toevertrouwd. Velen, die de plechtige Requiemmis in de St. Petrus Canisiuskerk te Nijmegen hadden bijgewoond, vergezelden den droeven stoet op zijn tocht naar de geboorteplaats van den ont slapene. In de stad woeien van vele gebouwen de vlaggen halfstok ten teeken van rouw. Toen de lijkwagen met zijn gevolg van vele auto's op het kerkhof aankwam, hadden zich daar, met het college van B. en W. van Venlo, vele vooraanstaande persoonlijkheden uit stad en streek opgesteld. De plechtigheden bij het graf werden ver richt door den hoogeerwaarden heer J. van Oppen, Deken van Venlo, waarna een broeder van den overledene, oud-wethouder D. Schrij nen, dankte voor de bewezen eer. Op 25-jarigen leeftijd is overleden de wel- eerw. heer A. C. Pielage, sinds het vorige jaar kapelaan in de parochie van den H. Nicolaas -te Muiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5