Twintig Hollandsche équipes te Monte Carlo Japansche operaties in China Remmen voor het autoverkeer China hoopt op Genève EEN MOEILIJKE TAAK VOOR DEN SCORER TERREUR TE SJANGHAI Eerbied voor den Rozenkrans ZONDAG 30 JANUARI 1938 AUTOMOBILISME Waarschijnlijk zijn er 17 zonder straf punten ln Midden-Frankrijk hadden de deelnemers met zeer slecht weer te kampen De tweede klassements proef LAWNTENNIS OM DEN DAVISBEKER Japan neemt deel Australische kampioenschappen TAFELTENNIS Babylonische spraakverwarring bij de tafeltenniskampioen schappen te Londen Hoe tafeltennis thans furore maakt VOETBAL IN ENGELAND Overwinningen van de staartclubs Nederlaag van Brentford tegen Wolverhampton Wanderers VOETBAL ZEGE VAN DE ENGELSCHE AMATEURS Wales met 82 geklopt Stadion te Djocja geopend Meer verkenners in het jamboreejaar Leveringen aan Spanje Verklaring na de incidenten in de Belgische Kamer EEN SOCIAAL PLAN VAN DE BAAN In Zalt-Bommel geen gebouw voor sociaal-economische samenwerking Gevolgen der fiscale maatregelen Tweeduizend Japanners zouden door de Chineezen zijn omsingeld Londen speelt gevaarlijk spel Matsoei over Engeland Audiënties bij den H. Vader Conflict in het Verre Oosten vormt voor den Bond een ideale kans om zich van blaam te zuiveren Onhebbelijk optreden van Japanners Niet aan de orde Geen onmiddellijke hulp TTit Monte Carlo werd ons, mede door bemid deling van de K. N. A. C., het volgende biricht: Een stralende zon begroette Zaterdag de deelnemers van den sterrit naar Monte Carlo, die, kort voor de sluiting van de controle, ten getale van negentig, aan het eindpunt arri veerden. De contróle is nog korten tijd, tot on geveer acht uur Nederlandschen tijd, geopend gebleven voor eventueele laatkomers. Tot de zen behoorden van de Nederlanders de équipes van der Spek—Keizer, die met Hansa uit Tal linn waren gestart en mevr. Cornelius en de heer de Beaufort, die met D. K. W. uit Am sterdam waren vertrokken, die ten gevolge van pech beiden met eenige uren vertraging te Grenoble aankwamen en pas heel laat in den middag te Monte Carlo arriveerden de équipe van mevr. Cornelius slechts een kwar tier voor sluitingstijd. De D. K. W. was in het besneeuwde bergtra- ject van den weg geraakt, hetgeen een paar uur achterstand kostte. Van onze landgenooten zijn, zoo kan nu wel worden vastgesteld, drie deelnemers uitgevallen, ni. de équipe Mulders en de équipe Kreukniet op de route van Am sterdam en de équipe Kruitde Wit uit Umea. Omtrent het uitvallen van Mulders weet men reeds, dat deze équipe twintig minuten na den start te Amsterdam in het Gooi in een sloot reed en moest opgeven. De équipe Kreukniet heeft nabij Lyon een ongeval gehad, dat ge lukkig zonder persoonlijk letsel van beteekenis is afgeloopen. De heeren Kruit en de Wit zijn, om hier nog onbekende redenen, uitgevallen tusschen Reims en Dyon. De overige Nederlanders, 20 van de 23, die den tocht aanvaard hebben, zijn in goede con ditie te Monte Carlo gearriveerd. De drie ploe gen uit Athene, Bakker SchutTonBa- rendrecht met Ford, van der Heidenjhr. van Linteloo de GeerTaverne met Studebaker en GatsonidesBlijdenstein met Hillman hebben in den Balkan, zooals reeds gemeld, betrekke lijk weinig sneeuw, maar des te meer modder ontmoet. Zij wisten er zich echter binnen den vereischten tijd doorheen te worstelen. Zij ho pen en verwachten ook na Grenoble, over het bergtraject, dat de eerste klassementsproei vormde, het winstpuntencijfer voor deze proef onverminderd te hebben gehouden. Hetzelfde geldt voor de drie eveneens strafpuntvrije teams uit Palermo, dr. Sprenger van Eyck— ir. Paulenir. Driessen met LincolnZephyr, van der HoekVroomDauveller met Packard en MutsaersKouwenbergLamberts Hurrel- brinck met Ford, die in de Apenjjnen weinig of geen sneeuw, maar in Joego-Slavië zeer slechte wegen hebben gehad. Van StrienSchadeBeels en Polak—Dob- belmann, beide Ford-équipes, hebben de Noorsch- Zweedsche route niet op haar moeilijkst aan getroffen en liepen ook in Zuidelijker regionen geen strafpunten op. Voor Polak, die ziek uit Stavanger is vertrokken en in Oslo nog een kleine operatie aan een keel-abc es heeft moeten ondergaan, beteekent dit een uitzonderlijke prestatie. Uit Tallinn arriveerde de équipe Buyze— Stemerdink in haar Ford Junior met schoone lei. De uit Umea gestarte dameséquipe jkvr. Van Vrendenburghmej. Van Stockummevr. Bau- duin heeft, na haar tegenslag in Zweden (door het omleggen en afnemen van sneeuwkettingen hebben de dames daar tijd verloren en in totaal t'8 strafpunten opgeloopen), geen verdere pun ten verloren. Jammer is het, dat haar tocht- gegnooten Kruit—De Wit, die eveneens uit deze Noordelijke startplaats waren vertrokken, ln midden-Frankrijk, dus vlak voor het doel, moesten achter blijven. In totaal zijn er 17 landgenooten strafpunt- vrij, buiten de klasseering voor de eerste klassementsproef. De uitslag van deze proef over de étappes van het klassementsproef traject GrenobleMonte Carlo werd eerst Zaterdagavond laat verwacht. Het behoeft geen verwondering te wekken, wanneer blijkt, dat heel wat deelnemers het vereischte gemiddelde van 50 K.M. minimaal en 60 maximaal niet hebben gehaald. Wat onze landgenooten be treft, staat dit vrijwel vast ten aanzien van Schieffer (uit Amsterdam), Buyze—Stemer dink (uit Tallinn), Nijenbandring de Boer— Habnit (uit Amsterdam), Janssen (uit Amster dam), mevr. Savelkoulgravin Van Limburg Stirum (uit Amsterdam) en jkvr. Van Vreden- burch (uit Umea), mevr. Cornelius (uit Am- serdam) en Van der Spek (uit Tallinn). In tegenstelling tot Vrijdag, toen bleek, dat het vereischte gemiddelde over dit grootendeels zeer bochtige en geaccidenteerde traject vrij gemakkelijk kon worden gehaald, was de route Zaterdagmorgen uitermate zwaar, zoowel ten gevolge van ij zei als door in den afgeloopen nacht gevallen sneeuw. De organisatoren heb ben daarom de controle aan het eind van het gevreesde 12 K.M. lange traject over de Col de Lecques laten vervallen, om aldus de tweede en derde étappe samen te voegen. Zijn de weergoden in de uithoeken van Europa den Rallye-deelnemers dit jaar over het algemeen gunstig gezind geweest, in Mid- De Japansche Lawn tennis bond heeft besloten ook in 1938 aan de wedstrijden om den Davis- heker deel te nemen. Er is echter nog niet be slist, of men in de Amerikaansche dan wel in de Euroneesche zone zal uitkomen. De uitslagen van de voortgezette internatio nale Australische tenniskampioenschappen luid den: Damesenkelspel (eindstrijd): Dorothy Bundy (V.S.) si. mej. Stevenson (Australië) 6—3, 6—2. Gemengd dubbelspel (halve eindstrijden)mej. Wynne en Long (Australië) si. mej. Workman en Mako (V.S.) 62, 63; mej. Wilson enBrom- wich (Australië) si. mej. Coyne en Crawford (Australië) 5—7, 64, 6—4, den Frankrijk was het weer zeer slecht. Er viel voortdurend regen en de nieuwe route over Grenoble-Digne heeft de beruchte laatste loodjes wel uiterst zwaar doen wegen. Men ver- gete niet, dat deze moeilijkheden moesten wor den overwonnen door rijders, die ten deele reeds drie dagen en drie nachten in touw wa ren geweest en met wagens, welke daarvoor reeds het noodige te verduren hebben gehad. In totaal telt men tot op het oogenblik 27 uitvallers, terwijl 70 deelnemers geen straf punten hebben gekregen. Van de bekende buitenlandsche rijders zijn Trevoux en Lahaye-Quatresous op tijd gear riveerd, doch de bekende équipe Schell-Dreyfus is uitgevallen, Paul heeft legio strafpunten en le F>egue, den winnaar van verleden jaar, hangt wegens overtreding der politievoorschriften in Denemarken een diskwalificatie boven het hoofd. Heden wordt het Rallye-programma voortge zet en het wedstrijddeel ervan besloten met den acceleratie-, rem- en stuurwedstrijd, welke als tweede klassementsproef geldt en waarvan men de voorloopige nog niet officieele resultaten in den loop van Zondagavond hoopt te kunnen bekend maken. (Van onzen correspondent.) Londen, 25 Januari 1938. Het heeft lang geduurd aleer tafel-tennis op geklommen is van den bescheiden rang van een spel of „spelletje" tot dien van sport. Toen het dezen status begon te naderen, kreeg het cok geleidelijk zijn tegenwoordigen meer pre- tentieuzen naam inplaats van dien, waarmede het zich zoovele jaren heeft moeten tevreden stellen, en waarmede het in het dagelijksch leven nog steeds aangeduid wordt: pfng-pong. Het werd uitgevonden in het begin van deze eeuw. De rackets bestonden toen, en hebben nog lang bestaan, uit holle, met trommelvel overtrok ken ovalen, met een handvat, en het geluid dat de ballen, beurtelings het racket en den tafel rakend, maakten, leek toen meer op „ping-pong" dan met de in later jaren in gebruik gekomen platte houten rackets, bij voorkeur met een dun vel leer bedekt. Men speelde verwoed ping-pong aan het En- gelsche Hof tijdens den Boeren-oorlog. Engeland was toen over bijna geheel Europa buitengewoon onpopulair en men sprak er schande over, dat het Engelsche Hof met caoutchouc balletjes speelde, terwijl in Zuid-Afrika de kogels floten. Maar lang vóór de Boeren Republikeinen ver overd waren, had ping-pong het Europeesche vasteland veroverd Nederland en Frankrijk, die het meest anti-Engelsch waren, niet uitge sloten. Maar ping-pong bleef een spel, een heel hui selijk „spelletje", waarvoor men, met flagrante schending van de reeds officieel vastgestelde regels, iedere langwerpige tafel gebruikte, en waaraan zoowel grootmoeder als de baby nu en dan deelnam. Een sport was het niet. Menschen, die sinds hun jongensjaren nooit meer aan sport „gedaan" hadden, en voor alle sport ongeschikt en onverschillig geworden waren, werden ping- pong-enthousiasten. Maar werkelijke sport-en- thousiasten haalden er den neus voor op. Zij stelden het ongeveer op één lijn met verstopper tje en „kruip door, sluip door". Het is waar, dat tennis weer krachtig in zijn opkomst was, na lang als de sport der onsportieven beschouwd te zijn. Reeds in de achttiende eeuw was het in ongenade gevallen; het had zich later weer eenigszins in de gunst hersteld, om in de negen tiende eeuw opnieuw als een „damessport" ver guisd te worden, en in de twintigste eeuw wel licht doordat de dames zooveel veranderingen ondergingen een glorietijdperk te bereiken. Maar ping-pong was een parodie op tennis. Op het vasteland beschouwde men het nog, als een binnenkamers-„ersatz" voor tennis, maar dezen rang kende men het zelfs in Engeland niet toe, aangezien hier het op het Continent bijna on bekende badminton binnenshuis de plaats van tennis innam, en nog steeds inneemt. Dat ping-pong table-tennis een rasechte sport zou worden, zouden in de eerste jaren, en zelfs lang daarna nog, weinigen hebben durven voor spellen. Het is waar dat het aantal beoefenaars, die table-tennis werkelijk als een sport spelen, nog steeds betrekkelijk gering is. Het aantal slappe amateurs, die in eigen kring uitmunten, maar zjich buiten dien kring heel wat minder goed kunnen vertoonen dan zij zich inbeelden, is wellicht in geen sport zóó groot. Velen hebben er geen begrip van dat niet alleen snelheid van beweging, zekerheid van blik en scherpte van geest bij dit spel een groote rol spelen, maar dat ook kracht een zoo belangrijke factor is, dat, evenals bij lawntennis, mannelijke spelers ove rigens gelijkwaardigen vrouwelijken spelers de baas zijn. Eerst bij aanwending van kracht (niet bij vertoon van kracht) wordt table-tennis werkelijk een sport van hooger rang, en houdt het op een behendigheidsspel te zijn. Negen-en-negentig op de honderd toeschou wers, die gisteren een kijkje genomen hebben in de Albert Hall, waar gespeeld werd voor het wereldkampioenschap tafeltennis, zullen wel tot de conclusie gekomen zijn dat datgene, waarmee zij in den kring van vrienden en verwanten nu en dan furore maken, niets anders is dan een heel tam „ping-pong", en van werkelijk tafel tennis ongeveer even ver af staat als een handig Sinterklaasversje van Vondel's Lucifer, of het Engelsche equivalent daarvan. Er waren 26 teams, en de minste van de spelers en speel sters, die wij zagen (maar wie de minste was zouden wij werkelijk niet durven zeggen) vol bracht nog wonderen, waarvan de meeste bezit ters van „pfng-pong"-spelen wel in hun stoutste fantasieën niet gedroomd zullen hebben. Maar de grootste wonderen volbracht de scorer, de man, die de punten telt. Of eigenlijk: hij vol bracht ze niet, want hij moest ten slotte zijn moedige pogingen opgeven. Want de 26 teams behooren tot ontelbare landen, en behalve En- gelsch en de andere „grote talen", werden Arabisch, Hebreeuwsch, Letlandsch, Tsjechisch, Sloveensch, Poolsch, Lithausch, Hongaarsch ge sproken. Ons eigen Nederlandsch, dat ook ver tegenwoordigd was, en waaraan de meeste Engel- schen al zelden een touw weten vast te knoo- pen, moet hun ditmaal bijna als hun moeder taal in de ooren geklonken hebben. Een groot aantal tolken was aanwezig om den spelers, waarvan de meesten elkaar in het geheel niet verstonden, linguïstische hulp te verleenen, maar de Arabische, Hebreeuwsche, Letlandsche enz. namen konden niet vertaald worden. En dit was de groote moeilijkheid, waarmee de „scorer" te kampen had. Het kan zijn dat Depetrisova Tsje chisch is voor Smith of White; het is ook moge lijk dat het in het geheel niets beteekent. Dzin- dzilauskas en Mednyansky zijn waarschijnlijk doodgewone namen ïn Polen en Hongarije, maar wat baat dit den ongelukkigen Engelschen scorer! Voor hij hij geconstateerd heeft, dat Zzindzilauskas 17 punten heeft (hij blijft eenige malen midden in den naam steken), heeft Mednyansky er ook al weer een punt bijgemaakt. Het was dan ook Dzindzilauskas die den moedigen „scorer" na har den strijd den genadeslag toediende. De man gaf het op. En hij noemde wat even doeltref fend was de spelers voor de rest van den dag bij den naam van hun land. Rusland was, voor zoover wij weten, niet vertegenwoordigd. Anders zou het middel bijna nog erger geweest zijn dan de kwaal: het is altijd nog gemakkelijker een Rus Stalin of Apfelbaum te noemen dan Union of Russian Sovjet Republics. De uitslagen van de Zaterdag voor de eerste divisie van de Engelsche League gespeelde wed strijden luiden: Charlton AthleticBirmingham 20 ChelseaMiddlesbrough 01 Derby CountyManchester City 17 EvertonBolton Wanderers 41 Grimsby TownLiverpool 00 Huddersfield TownLeeds United 03 Leicester CityBlackpool 01 PortsmouthStoke City 20 Preston North EndWest Bromwich Albion 1—1 SunderlandArsenal 11 Wolverhampton WanderersBrentford 21 De stand is nu: Brentford 27 14 6 7 34 Wolverh. Wand. 24 13 6 5 32 Charlton Athletic 24 10 10 4 30 Leeds United 26 10 10 Bolton Wanderers 26 10 9 Arsenal 25 11 6 Prest. North End 25 9 10 Sunderland 25 9 8 Stoke City 25 Chelsea 25 Middlesbrough 25 Derby County 25 Huddersfield Town 26 Birmingham 25 West Bromw. Albion 24 Manchester City Leicester City Everton Grimsby Town Portsmouth Liverpool Ellackpool 23 25 26 26 26 24 27 9 9 10 8 10 5 8 9 9 10 5 6 7 7 7 7 5 8 4 13 6 4 4 2 12 9 6 6 6 30 7 29 8 28 6 28 8 26 9 25 9 25 10 25 9 24 12 24 7 23 10 22 10 22 12 22 14 22 9 22 11 21 11 20 14 20 47—34 43—27 3726 4439 44—38 45—31 41—29 37—40 39—27 45—46 41—43 39—53 31—40 32—31 40—46 47—42 33—43 44—46 28—41 36—48 33—43 3245 In de tweede divisie waren de uitslagen: Aston VillaSheffield Wednesday 43 BradfordBlackburn Rovers 71 BurnleyNewcastle United 21 BuryNottingham Forest 20 Chesterfield—Coventry City 40 Manchester CityStockport County 31 Norwich CityFulham 12 Sheffield UnitedBarnsley 63 Swansea TownPlymouth Argyle 10 Tottenham HotspurLuton Town 30 Westham UnitedSouthampton 31. Zaterdagmiddag is te Rhyl een interlandwed strijd WalesEngeland voor amateurs gespeeld. De Engelschen wonnen met 82, nadat zij bij de rust reeds een 31-voorsprong hadden be haald. Naar Aneta uit Semarang meldt, is het sta dion te Djocja Vrijdagmiddag plechtig geopend door den Sultan van Djocja. Dit stadion is, naar het hoofd van het Bin- nenlandsch Bestuur te Djocja, het Bijleveld- stadion gedoopt. Ook gouverneur Bijleveld en andere autoriteiten waren aanwezig. Na de opening werd een selectiewedstrijd ge houden voor de keuze der spelers voor de we reldkampioenschappen. Het elftal van Djocja won verdiend met 32 van het team uit Solo. LONDEN, 29 Jan. (A.N.P.). In het jaar van de wereldjamboree te Bloemendaal-Vogelen- zang is het aantal padvinders over de geheele wereld sterk toegenomen. Het aantal is met 262.857 gestegen en heeft daarmede een totaal bereikt van 2.855.689. Hiervan behooren 1.055.551 tot het Britsche Rijk. BRUSSEL, 29 Jan. (Havas). Naar aanleiding van de door de Rexisten geuite beschuldiging van uitvoer van wapenen naar Spanje schrijft professor Allard in de Vingtième Siècle: Ik verklaar, dat de Sabena voor de aanne ming der niet-inmengingswet toestellen had verkocht aan de Spaansche regeering. De toe stellen waren wel reeds door de koopers be taald, doch er werd geen vergunning gegeven, dat zij het Belgische grondgebied zouden ver laten. De minister van Oorlog liet toen weten, dat hij van meening was, dat het contract moest worden verbroken, daar een der contracteeren- de partijen haar verplichtingen niet kon na komen. Hij voegde daaraan toe, dat het hem inderdaad tamelijk paradoxaal voorkwam, dat de gafcena de vliegtuigen en het geld zou be houden. Hij vroeg mij toen, aldus prof. Allard, de volgende regeling te willen makende Sa bena zou het geld niet teruggeven, doch het bedrag overmaken aan een Belgische automo- bielenfabriek, die daarvoor aan het regeerings- leger vrachtauto's zou leveren, waarvoor de be paling niet gold. Hij schreef hierover toen aan minister Wauters met het verzoek den minis terraad hiervan op de hoogte te stellen. Allard besluit: „Gij ziet dus dat er absoluut niets on wettigs noch afkeurenswaardigs is gebeurd". Jaspar heeft de lezing van professor Allard bevestigd. In aansluiting met onlangs gedane mededee- lingen inzake beroep van den Raad van Ar beid te Nijmegen bij den minister van Sociale Zaken tegen een besluit van het bestuur der Rijksverzekeringsbank inzake een gebouw voor sociaal-economische samenwerking te Zalt- Bommel hebben we nu kennis gekregen van een ministerieel besluit, waaruit blijkt, dat deze aangelegenheid thans van de baan is. De Raad van Arbeid te Nijmegen had goed keuring van de Rijksverzekeringsbank verzocht voor het beleggen van 33.000 uit de extra reserve van de ziekenkas van dien Raad in het op te richten gebouw voor sociaal-economi sche samenwerking te Zalt-Bommel; verder voor het aankoopen met 5000 van de bedoel de gelden van het bouwklare terrein der oude H. B. S. te Zalt-Bommel, teneinde het beoogde gebouw tot stand te brengen. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank had zjjn besluit tot onthouding der goedkeuring ge motiveerd met de overweging, dat de reserven der ziekenkassen bedoeld zijn voor dekking in tijden van extra groote uitgaven, b.v. tijdens epidemieën; dat deze reserven derhalve ge makkelijk realiseerbaar moeten zijn en dat daarom belegging van een deel der reserven in vaste goederen niet verantwoord wordt ge acht. De minister van Sociale Zaken heeft nu den Raad van Arbeid te Nijmegen in het ongelijk gesteld. Daarbij is overwogen, dat tot „de beschikbare gelden van de ziekenkas", waaromtrent artikel 74 der Ziektewet handelt, moeten worden ge rekend niet slechts de gelden, welke afkomstig zijn uit de wettelijke reserveeringen, maar ook de gelden, welke overgehouden zijn uit de be drijfsvoering van vorige jaren en welke op de balans van den Raad van Arbeid zijn gebracht onder het hoofd „extra-reserve". Bij alle waardeering van de overwegingen, welke den Raad van Arbeid te Nijmegen heb ben geleid tot zijn voornemen, om op de voren- omschreven wijze medewerking te verleenen aan de stichting van een gebouw voor sociaal-eco nomische samenwerking te Zalt-Bommel, is de minister desniettemin met het bestuur der Rijksverzekeringsbank van oordeel, dat de be stemming van door de ziekenkas van den Raad van Arbeid te Nijmegen gevormde reserven vereischt, dat deze op een gemakkelijk te rea- liseeren wijze worden belegd en dat belegging van een deel der reserven in vaste goederen met dat vereischte in strijd komt. De minister heeft daarom de beslissing van het bestuur der Rijksverzekeringsbank, waarbij diens goedkeuring is onthouden aan het be sluit, te Zalt-Bommel een gebouw voor sociaal- economische samenwerking te stichten en daarin uit de reserven van zijn ziekenkas het hierboven omschreven bedrag te beleggen, be vestigd. Men schrijft ons: Het beginsel, door onze regeering toegepast om de dringend noodzakelijke vernieuwing on zer groote verkeerswegen, mitsgaders den niet minder noodzakelijken bouw van bruggen over onze groote rivieren, te bekostigen uit een ver- keersfonds, waarvan de millioenen in hoofd zaak zijn opgebracht door de automobilisten, is in zekeren zin te verdedigen. Men kan namelijk tot zekere hoogte accoord gaan met de over weging, die hierbij stellig heeft voorgezeten, dat de automobilist behoort tot een welgestelde categorie van belastingbetalers. Voorts ligt het voor de hand, dat men voor een vlotte afdoe ning van deze ingrijpende fiscale aangelegen heid allereerst diende aan te kloppen bij hen van wie men veronderstelde, dat zij de gelden zoo maar voor het grijpen hadden. Dat deze veronderstelling hoogstens voor 10 pet. juist was heeft men blijkbaar niet begrepen. Wat een kwart eeuw geleden gold, geldt vandaag niet meer. De auto, die toen een zuiver luxe object was, als men wil zelfs een kapitalis tisch attribuut, is op het oogenblik in hoofd zaak een noodzakelijk verkeersmiddel voor za kelijke doeleinden. Een andere vergissing is geweest, dat men de nieuwe wegen en bruggen heeft willen beschouwen als een belang waar van uitsluitend het automobielverkeer profi teerde, terwijl toch elk ander verkeer daar mede in gelijke mate gediend werd. Per slot van rekening zal niemand kunnen ontkennen, dat een goed wegennet met behoorlijke rivier overgangen een landsbelang is,» evengoed als een vlot automobielverkeer. Zoowel de steden als het platteland zijn met dit verkeer gebaat en in breede kringen heeft men het dan ook als een onbillijkheid gevoeld, de kosten van wegen en bruggen hoofdzakelijk op het auto mobilisme te verhalen. Dat men ten slotte vele millioenen uit het Verkeersfonds heeft aange wend om de spoorwegen en zelfs de binnen scheepvaart uit den nood te helpen, wijst op een matelooze overschatting van de draagkracht van het automobilisme. De kip met de gouden eieren is ten laatste door hardhandige fiscale manipulaties van den leg geraakt. De statistiek wijst uit, dat er stagnatie in de toename van het aantal auto's in ons land is gekomen. Nog minder opwekkend is, dat er thans duizenden sterk verouderde en half versleten auto's in circulatie zijn die al lang door nieuwe vervan gen behoorden te zijn. Vernieuwing blijft uit, uit angst voor den fiscus. Dat er gedurende de wintermaanden nogmaals duizenden auto's worden „opgelegd" ter besparing van eenige termijnen wegenbelasting en van een flinke benzine-rekening dit alles wil zeggen dat de fiscus te hard knijpt, en daardoor voor een steeds grooter wordend tekort komt te staan. De brave kip wordt geslacht! Van een kwijnen den automobielhandel valt weinig belasting te innen. Ook bij de inkrimping van personeel in deze branche spint niemand zijde. Automobi listen, die met halfsleetjes rijden, zijn geen dankbare belastingobjecten. Wegenbelasting en benzinebelasting rendeeren niet meer, wanneer duizenden auto's worden opgelegd! Kortom met al onze mooie wegen en bruggen gaat het ver keer, waarvoor ze werden aangelegd, hard ach teruit. Wie van den veel te hoogen belastingdruk hooge winst mocht hebben verwacht, zal wel dra moeten erkennen, dat het een dure vergis sing is geweest. Onder deze pressie kan geen enkel bedrijf in leven blijven, ook niet het be drijf van den fiscus zelf. DE STRIJD IN 5JANTOENG JOEFOE ENTSJOE TSJAUSJEN 0ENGS JEN TSINING ®T SAO S JOE KINSIANG rsAorsjm/vG joe rai SJAOSJEN oaa? pE/SJEN FENGS JEN- HANTSJO KQE - - LZOETSJ J ISMEN TAtERTSJ WANG Loenghai «P V KWEITEH WANGKAu. c rsc Tc l(~r SJA ngKioe Tangsjan 9 ij S OETS JO E i'A?J25 50 sector r naar Poekau111 DE STRIJD IN ANWEI PEISJAU Lot>r>ghaïZ spoorweg FOELITSJI ÏNANSOETSJ lOETfjE KOETS JEN l'A TSJOEJI Paoji Mm PENGP SJAUi TINQJO TSJENJANG \o TSJOESJEN, POE/AU mANKlHQ KM Beide kaartjes geven een overzicht der Ja pansche operaties in China, voornamelijk in de provincies Sjantoeng en Anwei. Het beoogde doel is Soetsjoe, een belangrijk knooppunt gelegen aan den Loenghai spoor weg. Van uit Tsinan de hoofdstad van Sjantoeng zijn de Japanners opgerukt langs den Tient- sin-Poekau spoorweg, maar ondervonden veel Chineeschen tegenstand in de omgeving van Jentsjoe, Tsining en het Keizerskanaai 'zie den strijdsector op dit kaartje). In dezen sector Svordt nog hevig gevochten. De Chineezen willen den Japanschen opmarsen stuiten, om intusschen hun verdedigings-linies bij Soetsjoe en langs den Loengliai-spoorweg te versterken. Van Nanking uit (zie het kaartje „De strijd in Anwei") probeeren de Japanners langs den zelfden spoorweg de stad Soetsjoe te be reiken, om zoodoende met him noordelijke troepen in contact te komen. De Chineezen coneentreeren in de omge ving van Fengjang en Pengpoe een sterke troepenmacht; blijkbaar wil Japan dezen sector (zie het kaartje) niet forceeren en wil eerst nieuwe versterkingen afwachten alvorens ver der op te rukken. In het algemeen wil de gezamenlijke Ja pansche opmarsch niet al te best vlotten; da Chineezen houden er een taktiek op na hun vijanden in den rug aan te vallen, wan neer dezen ver genoeg van hun hoofdbasis ver wijderd zijn. Hieruit is te verklaren, dat ver scheidene plaatsen steeds van bezitters verwis selen. De afstand tusschen beide Japansche co lonnes bedraagt nog steeds plm. 250 K.M. Het „Katholiek Comité van Actie Voor God" schrijft ons Wij bevelen den Rozenkrans tel kens opnieuw aan. Ons voorge slacht hield vast aan de heilige gewoonte, hem dagelijks in den familiekring te bidden. Vurig ho pen wij dat dit vroom gebruik eerbiedig worde bewaard waar het nog bestaat, of weer worde ingevoerd, waar 't is verdwenen. Pius XI. SJANGHAI, 29 Jan. (Reuter). Gister avond zijn te Sjanghai nog twee daden van terreur gepleegd. Naar de kantoren van de Sin Wan Pao, het vooraanstaande Chinee- sche dagblad, is een handgranaat gewor pen, welke geen schade aanrichtte. Een tweede handgranaat werd geworpen naar een Chineesche school. Een Chinees werd gewond. De daders ontkwamen. Naar eerst thans bekend wordt is de Ame rikaansche kanonneerboot Luzon j.1. Donder dag tijdens een Japanschen luchtaanval ge troffen door een granaat uit een Chineesch luchtafweerkanon. De marconist werd licht ge wond. Het vaartuig bleef onbeschadigd. Volgens berichten uit Chineesche bron zou den de Japansche troepen, die probeeren op te trekken uit Mlnkiang, na een hevig gevecht zijn teruggedrongen. Aan dit bericht wordt toegevoegd, dat de Chineezen er in geslaagd zijn te Tsining 2000 Japanners te omsingelen en Mengiyin te her overen. Tsjang Kal Sjek zou een bezoek hebben gebracht aan de verdedigingswerken tus schen Tientsin en Poekau. De Japansche woordvoerder heeft medege deeld, dat alle gebieden bij Sjanghai, Saud, Hoengjau en Tsjapei tijdelijk voor vreemde lingen verboden zijn. Dit houdt misschien ver band met de Japansche militaire activiteit te gen de guerilla voerende Chineesche afdeelin- gen en hierdoor hoopt men te voorkomen, dat buitenlanders bij incidenten betrokken zullen worden, iets, wat door de Chineezen graag zou worden gezien. In een persgesprek met Woodhead, redacteur van het tijdschrift Oriental Affairs heeft ge neraal Matsoei verklaard: „Ik ben bang, dat indien Groot Brittan- nië zich niet houdt aan zijn politiek van bescherming zijner belangen in China en zijn politieke en economische betrekkingen met de Kwo Min Tang handhaaft, er een conflict van zeer ernstigen aard tusschen Japan en zijn vroegeren bondgenoot kan ontstaan. Matsoei wees voorts op de noodzaak van een nieuw Chineesch bewind, dat zijn financieele hulpbronnen moet zoeken in de douanerechten. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 29 Januari; Z. H. de Paus heeft heden een groot aantal pelgrims in openbare audiëntie ontvangen, o.a. een groep van Broeders der Christelijke scho len, vijftig onlangs geprofeste Zusters van het H. Hart, een duizendtal textielarbeiders, van Colle val dïElsa en Padua en 130 jonggehuwde paren. HANKAU, 29 Jan. (A.N.P.) De komende zitting van den Volkenbondsraad vormt het voornaamste onderwerp van bespreking der te Hankau verschijnende Chineesche bla den. Wij kunnen niet verwachten, zoo schrijft de Sao Tang Pao, dat de Volkenbond voor hon derd procent doeltreffend is, maar wij hopen, dat de leden ter wille van de beschavin- en den wereldvrede de tragedie in het Verre Oos ten nauwgezet zullen bestudeeren. Het Chineesch-Japansche conflict vormt voor den Bond de meest ideale kans om zich vatv blaam te zuiveren. Het blad dringt er op aan, dat Japan tot aanvaller wordt gestempeld en dat economische sancties hierop worden toegepast. Indien ds bond den niet-verklaarden oorlog tusschen China en Japan tot oplossing weet te brengen, zal den aanvallers een lesje gegeven zijn. en zal de geest van veiligheid der vredelievende landen zijn bevredigd. Maar wat nog meer is, het prestige van den Bond zal hersteld zijn, Andere bladen uiten zich in gelijken geest. Het Chineesche persbureau Central News maakt melding van herhaaldelijk onhebbelijk optreden van Japansche soldaten, met name te Woesih in Kiangsoe. De Japanners bezoeken de Chineesche mark ten en eischen met geweld visch, vleesch en groenten op. Ih de stad Woesih mogen wel levensmiddelen binnenkomen, maar niet uit gaan. De Japansche soldaten garen alles bijeen, wat zij maar krijgen kunnen, behalve etens waren vooral ook Ijzer, dat als schroot in groote hoeveelheden met treinen en booten naar Sjanghai wordt verzonden, waar enorme voorraden liggen opgestapeld om naar Japan te worden verscheept. Dr. Tsjoe, de voorzitter der Chineesche Volkenbondsvereeniging en oud-gouverneur van de provincie Tsjekiang, heeft vanmid dag de buitenlandsche pers een thee aan geboden. In zijn toespraak zeide dr. Tsjoe, dat China vastbesloten is, den Japanschen aanval tot het einde te weerstaan. Het is onze oprechte hoop, dat de Volkenbond snelle en doeltreffen de maatregelen zal nemen, zooals wij verzocht hebben. De in vorige resoluties aangenomen wijze van optreden dient te worden uitgevoerd, zooals eeonomische en financieele steun aan China eenerzijds en een boycot van Japan anderzijds De kwestie van het Verre Oosten zal van middag niet meer voor den Volkenbondsraad komen, daar Wellington Koo, naar hij tegen over Reuter verklaarde, in afwachting is van instructies van zijn regeering. Cordell Huil heeft medegedeeld, dat den Vereenigden Staten noch van Britsche, noch van Fransche of Russische zijde het voor stel is gedaan tot onmiddellijke hulp aan China. Hij voegde hieraan toe, dat de Vereenigde Staten dienaangaande geen nieuwe politiek zullen volgen. Dit duidt erop, dat de Vereenig" de Staten niet bereid zijn zich te voegen bij eenig plan, dat te Genève zou kunnen worden voorgesteld. Chr,ttu* heeft aan Zijn Kerk voor speld, dat zij om Zijnentwille vervol gingen zou moeten verduren. Zalig zij, die vervolging lijden om de Gerechtig heid, want hunner is het Koninkrijk der Hemelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6