Een nieuwe loot aan den alouden stam Weer juichen de lage landen om een Oranjekind j X I X De Friesche tak der Oranje's HISTORIE REIKT TERUG TOT MIDDELEEUWEN XL I STAMVADER WAS STAD HOUDER ERNST CASIMIR MAANDAG 31 JANUARI 1938 Onder wisselende en zeer vaak ongunstige heden aanschouwden de grooten van Vorstenhuis het levenslicht omstandig- ons Indrukwekkende reeks Juliana van Stolberg de stammoeder T" Zes weken na zijn dood werd Willem IV geboren De geboorte van een Oranjetelg! Hoe vaak heeft dit bericht ons volk niet in blijdschap gebracht. En hoe menigmaal heeft dat volk bij dergelijke gelegenheden riet doen blijken, hoe gehecht het is aan zijn Vorstenhuis! Vele oude kronieken en schrijvers berichtten over het leven der Oranje's, dat zoo nauw aan dat der Nederlanden verbonden is. Mogen wij bij de geboorte van een nieuwen Oranjetelg uit dezen overvloed van gegevens een bescheiden greep doen. Onsterfelijke daden door beroemae mannen in voorgaande eeuwen verricht, hebben steeds gesterkt ten prikkel en ten spoor voor volgende helden. Doch weinige geslachten ter wereld kunnen wijzen op een zoo lange rij van groote staatkundigen en krijgsheeren, als de nuizen van Oranje en Nassau. Oudheid en adeldom gaan hier aan eikaar gepaard. Te Dillenburg werd de Groote Zwijger, grondlegger van onze vrijheid, geboren Prins Maurits Frederik Hendrik Een aardiae herinnering aan de jeugd onzer- Kroonminsea Willem U Willem III 1579 t j T. Jan II (de Middelste) Graaf van Nassau- Piez 1613-1664 Elisabeth G ra vin van Nassau-Siegen 1504-1661 1550-1599 Simon VII Graaf v. Lippe Philips Graaf van Waldeek-Pyrmont 1613-1645 Jofcst Herman Simon Hendr. WillemlY Graaf v. Lippe 1649-1697 Willem V Vorst v.Nassau Prins van Oranje 1748-1806 Koning WillemH Prins van Oranje-Nassau 1792-1849 Karei August 1747-1813 1727-I782 Leopold I Vorst v. Lippe 1767-1802 1831 -1893 Koning WillemUI Prins van Oranje-Nassau 1617-1090 J Wilhelmina Koningin v. Ned. Prinses v. Oranje-N. geboren 1800 1372-1934 V Jan Willem Friso erfgenaam en opvolger van koning stad houder Willem III Willem IV Willem V S&mJAyal Ln.,ilplland- Van den stad van Oranje vindt men reeds omstreeks het jaar 700 gemeld, dat de le den van dit geslacht als souvereine prin sen den vorstelijken titel voerden. Ook de stam van Nassau kan zich op zijn oudheid beroemen en zoo vindt men in het jaar 682 ai gewag gemaakt van Adolf, graaf van Nassau en voogd van Hessen. Het is niet doenlijk hier verder uit te weiden over de verschillende takken, die van dezen graaf Adolf gesproten zijn. Ons oogmerk ls slechts de samenknooping van het huis van Oranje met den Nassau-Dil- lenburgschen tak nog eens in de herinne ring te brengen en in het kort het een en ander te vertellen over de beroemde voor vaderen van den nieuwen Oranje-telg. Claudia, zuster van Philibert van Chalons, prins van Oranje (den beroemden veldheer van keizer Karei V), trouwde in het jaar 1515 met Hendrik, graaf van Nassau. Uit dit huwe lijk werd geboren Renatus of René van Nassau, die, nadat zijn oom Philibert in Italië in den strijd was gevallen, den titel en goederen van het Huis van Oranje erfde. Deze René van Nassau van Chalons kwam later te Saint Desir op tragische wijze om het leven en geen kin deren nalatende, had hij tot zijn erfgenaam benoemd: Willem van NassauDillenburg, den oudsten zoon van zijn oom. Dit is de zoo beroemde Willem de Eerste, grondlegger van Nederlands vrijheid, Va der des Vaderlands, gesproten uit het hu welijk van Willem van Nassau en Juliana, gravin van Stolberg. Om het eens met de woorden van een schrijver uit de 18de eeuw te zeggen: „Te Dillenburg zag dit Pronk juweel het licht, in den jaare 1523". Wie zal op den 14den April van dat jaar, den geboortedatum, hebben kunnen voorspellen, dat dit kind eens geestelijk met hoofd en schouders boven zijn tijdgenooten zou uit steken en tot een van de grootste mannen der wereldgeschiedenis zou gaan behooren? Niets zou op dat oogenblik een dergelijke voorspelling gewettigd hebben. De goederen van het Huis NassauDillenburg waren gering, het huisgezin zeer groot. De Jonge Willem ontving dan ook zijn eerste opleiding op de hofschool in het slot Dillen burg, te zamen met zijn vele jeugdige bloed verwanten. Daar werd de eerste grondslag voor zijn latere loopbaan op uitstekende wijze ge legd, want de graaf van Nassau koos voor het onderwijs de beste leeraren uit. Toen hij dan ook op 11-jarigen leeftijd als erfgenaam van Prins René van Oranje als page aan het hof van keizer Karei V te Brussel verbonden werd, maakte hij daar zoo'n schranderen indruk, dat hij spoedig de aandacht van den keizer op zich wist te vestigen. Dit beteekende ook wel het einde van de blijde jeugd van den prins, want de keizer had groote dingen met hem voor en zoodoende begon de ernst des levens reeds vroeg voor den jongen Oranje. Het is niet noodig hier de groote daden van den lateren Vader des Vaderlands op te sommen of de vele opofferingen, welke hij zich voor het welzijn der Nederlanden getroost heeft, te beschrijven. Vele knappe pennen hebben dit reeds gedaan en boven dien: Leeft dit alles niet in de harten der Nederlanders? Liever willen wij hier even in het kort ingaan op de familiebetrek kingen van den prins. Vier malen is Willem de Zwijger gehuwd geweest: eerstelijk met Anna, dochter van den graaf van Buren; ten tweede met Anna, dochter van den keurvorst van Sak sen; ten derde met Charlotte de Bourbon en ten vierde met Louise de Coligny, doch ter van den groot-admiraal van Frankrijk, die in den bloednacht van Parijs zoo wreed werd vermoord. Behalve aan zeven dochters heeft Wil lem I het leven geschonken aan drie zonen. Alleerst Philips Willem. Dit kind, geboren uit het huwelijk van Willem I mgt Anna van Buren, werd wel onder zeer gelukkige omstan digheden geboren. Willem stond nog in zeer hoog aanzien bij het Spaansche hof en alles wees dan ook op een groote toekomst van den zoon. Desondanks is alles geheel anders geloo- pen, dan de nog jeugdige ouders het zich heb ben voorgesteld. Reeds jong verloor Philips Willem zijn moeder en later werd de jonge prins door den hertog van Alva, die wraak op zijn vader wilde riemen, van de Hoogeschool te Leuven opgelicht en naar Spanje ontvoerd. 27 jaren lang heeft Philips Willem daar in de gevangenschap gesmacht. Eerst in het Jaar 1596 kon hij naar de Nederlanden terugkeeren, waar hij in 1618 te Brussel kinderloos overleed. Prins Maurits, die later in de geschiedenis der Nederlanden zoo'n groote rol zou spelen, heeft een weinig aangename jeugd gehad. Hij werd op 13 November 1567 op het slot Dillen burg, waarheen zijn vader gevlucht was, gebo ren. Zijn moeder, die geestelijk niet geheel nor maal was, liet zich weinig aan het kind gele gen liggen en zijn vader moest zijn geheele kracht aan de zaak van Neërlands vrijheid wij den. In het jaar 1575 werd de scheiding tus- schen zijn ouders uitgesproken en korten tijd daarna werd de jonge Maurits naar Heidelberg gezonden, om daar te studeeren. Zijn verdere jeugdjaren bracht hij in Breda en Antwerpen door, waar hij bij den aanslag van Jean Jaure- guy op zijn vader groote tegenwoordigheid van geest aan den dag legde. In 1583 werd hij inge schreven als student te Leiden en studeerde daar klassieke talen en wiskunde. Na den dood van zijn vader kwam hij op 17-jarigen leeftijd aan het hoofd van den Raad van State te staan, terwijl hij korten tijd later tot stadhou der, kapitein-generaal en admiraal van Hol land en Zeeland benoemd werd. Tot aan zijn dood, op 23 April 1625, bleef hij deze functies bekleeden en bewees hij den Nederlanden bui tengewoon groote diensten. Weliswaar is hij nimmer een politicus geweest, maar op militair gebied was hij zonder eenigen twijfel de kun- digste man van zijn tijd. Zijn leger was het beste ter wereld en een leerschool voor vele buitenlandsche officieren. Delft heeft de eer gehad, den dapperen prins en grooten staatsman op 29 Jan. 1584 ter wereld te zien komen. In Juni van dat jaar werd het kind ten doop gebracht en genoemd naar zijn twee peters Hendrik IV van Frankrijk en Frederik III van Dene marken. In geheel het land heerschte de grootste vreugde en het is opmerkelijk, dat de Staten van Holland en Zeeland him hoop meer op hem dan op Maurits wstig- den, waarbij intusschen wel het feit, dat» Maurits' moeder Anna van Saksen in deze landen weinig populair was, een zekere rol zal hebben gespeeld. Reeds een maand na den doop, op 10 Juli 1584, verloor het kind zijn vader, die onder laffe moordenaars hand viel. Zijn eerste opleiding kreeg hij van zijn moeder, de in ons land zoo bemin de Louise de Coligny. Ook aan Frederik Hendrik is het niet ver gund geweest, lang kind te blijven. Op 16-jari- gen leeftijd had hij reeds zitting in den Raad van State en nam hij als kolonel deel aan den slag bij Nieuwpoort, waar hij op het voor stel van den bezorgden Maurits, om zich te ver wijderen, ten antwoord gaf, dat hij met zijn broeder wilde sterven en leven. Kort voor het overlijden van prins Maurits huwde Frederik Hendrik met Amalia van Solms, die hem vier dochters en een zoon schonk. Met groote geestdrift werd in deze landen de geboorte van Willem II, zoon van stad houder Frederik Hendrik en Amalia van Solms gevierd. Frederik Hendrik, deze groote staatsman en veldheer, was niet geheel wars van uiterlijk vertoon. Zijn hofhouding in Den Haag was uitgebreid en luxueus en de verza melplaats van al wat militair de leerschool van den „stedendwinger" wilde volgen. Geen wonder dan ook, dat er na de geboorte van prins Willem II op 27 Mei 1626 groote feesten en vuurwerken werden georganiseerd. Willem II, die een zeer zorgvuldige opvoe ding kreeg, was vier jaren oud, toen de Staten hem aanstelden tot „Generaal van de Ruiterij van het Staatsche Leger". En twee jaren later besloten de Staten van Holland, Zeeland, Gel derland, Utrecht en Overijsel bij den dood van Frederik Hendrik diens waardigheden onmid dellijk en onverkleind op Willem te doen over gaan. Reeds op 14-jarigen leeftijd huwde prins Willem met de toen 11 jaar oude prinses Maria Stuart van Engeland, die echter nog eenige jaren in Engeland bleef. In 1647 volgde hij zijn vader Frederik Hen drik op. Zijn regeeringstijd is niet zeer geluk- Het slot Oranienstein bij Delft, gebouwd in 1672, Nassausch Museum stamslot der Oranjes, thans kig geweest, wijl hij al spoedig met de zoo machtige Staten van Holland, die onder lei ding van Johan de Witt en de gebroeders Bic ker stonden, in conflict kwam. Willem II wilde den oorlog tegen Spanje hervatten, maar de rijke Hollanasche kooplieden wenschten voor alles vrede en drongen derhalve op een aan zienlijke vermindering van het leger aan. In tusschen wist Willem II in zijn strijd tegen de Staten van Holland den steun van de Staten- Generaal te verkrijgen. Bekend is zijn aanval op Amsterdam in Augustus 1650, die echter mislukte. Toch kwam er daarna een compromis tusschen Willem II en Amsterdam tot stand. Korten tijd daarna, n.l. in November 1650 stierf Willem II op 25-jarigen leeftijd zeer onver wacht. Er is wel eens het vermoeden uitge sproken, dat hij vergiftigd zou zijn, maar dit moet wel als onjuist worden beschouwd. Onder welke ongelukkige omstandigheden werd op 14 November 1650 Willem III ge boren. ijn vader was zes dagen tevoren gestorven en vooral in Holland en Zeeland was een krachtige oppositie tegen het Huis van Oranje. Nog op den dag van zijn ge boorte ontnamen de Staten van Zeeland hem de waardigheid van Eersten Edele van dat gewest. Met zijn opvoeding belastte zich eerst zijn moeder en na haar dood, in 1660, zijn groot moeder Amalia van Solms, die in 1666 wist te bewerken, dat de Staten van Holland hem aannamen als Kind van Staat, waardoor hij geheel onder toezicht kwam van Johan de Witt, die echter aan Engeland beloofd had nooit meer een Oranje tot stadhouder van Holland en Zeeland te zullen benoemen. Toch is dit tenslotte wel gebeurd en wel in het ramp jaar 1672, toen de koningen van Engeland en Frankrijk, de bisschoppen van Keulen en Munster tegelijkertijd aan Nederland den oor log verklaarden. In dezen hachelijken tijd dus werd Willem III tot stadhouder benoemd en inderdaad wist hij door groot politiek inzicht en militaire kundig heid langzamerhand den toestand voor de Ne derlanden weer te verbeteren. Willem III was getrouwd met Maria Stuart, dochter van koning Jacobus van Engeland. De Britten moesten echter weinig van dezen ko ning hebben en op hun verzoek kwam prins Willem met een machtige vloot naar Engeland, waarop zijn schoonvader vluchtte en hij en zijn gemalin tot koning en koningin van En geland werden gekroond (1689). En hij heeft geregeerd als koning van Engeland en stad houder van de meeste provinciën van Neder land tot aan zijn dood op 19 Maart 1702: „Die na zijn's Vaders doodt een Weeskindt was geboren; Die het Stadt-Houderschap door dwang had afgezworen; Van Jacob was onterft, van Lodewijk berooft, Draagt nu door 's Hemels gunst drie Kroonen op zijn hooft." Willem Prins van Oranje Graai v. Nassau 1533-1584 Gehuwd 1503 Louise de Coligny 1555- 1620 v 1 r Willem Je Oude Graaf van Nassau 1467-1559 Gehuwd 1531 Juliana Gravin v. Stolberg Wtrnigerode ^1506- 1580 Jan Graaf v.Nassau 1536-1606 Gehuwd 1559 Elisabeth Landgravin van Leuchffnberg Frederik Hendr Prins v. Oranje Graaf v. Nassau 11504-1647 Amalia Gravin v.- Solms- Braun/els 1602-1675 Gehuwd 162.5 Ernst Casimir Graaf van Nassau-J)iez 1573-1632 bronswijk 1592.-1642. Nassau-Jiegenfg^f 1561 -1623 Al bert ine Agues Primes van Oranje-Nas53u ptEüwI 1634-1696 rY~i Wi llem Frederik Vorst van Ghristiaan <3raaf van Waldeck. Wildungen 1505-1637 -v Hendr. Casimir II Vorst van Nisjau-Diei 1657-16 9 6 Magdalena Gra vin van Waldeck j *rv— Johan Lode wijk 1 Graaf van Nassau-/dstón 1567-1596 - Maria Gravin van Nassau 3huwd| 5 86 1568-1625 Anna Kalhai-ina Gravin van Nassau- Idstein 1590-1622 Johan Willem Fr is o Vorst v.Nassau-D. Prins v.Oranje I687-17U Christiaan, Lod. Graaf van Waldeek-Pyrmont 1635-170 6 Maria Magdalena Gravin v. Waldeck- Wildungen I6O6- 1671 2eHu we'iiK -623 Herman A dolf (jraaf v. Lippe 1616- 1660 Vorst van Nassau Prins v. Oranje I71I-I751 Frederik Anton Ulrich Vorst v. Waldeck- Pyrmont 1676H726 a Graafv. Lippe 1625-1678 Rudolf Ferdinand Graaf van Lippe 1671-1736 Frederik Adolf Graafv. Lippe 1667-17)8 KoningWillemI Prins van Oranje-Nasseu 1772-1843 Frederik Vorst v. Waldeck PYrmont 1704-1763 Frederik Graafv. Lippe Biesterfeld 1706-1781 5imon Hendrik Ado |f Vorst v. Lippe .1649-1734 George Vorst v. Waldeck Pyrmont Karei Graafv. Lippe Biesterfeld 1735-1810 Simon August Vorst v. Lippe George Frederik Hendrik Vorst.v. Waldeck Pyrmont .1769-1845 Ernst Graaf v. Lippe Biesterfeld 1777-1840 George Victor Vorst v.Waldeck Pyrmont Emma Prinses v.Waldeck Pyrmont Koningin der Ned. 1870 iaso-|i)3t Juliana Prinses der Ned. Prinses v.Oranje-N. Hertoginv.Meck.li. geboren 1309 J Julius Graaf v. Lippe Biesterfeld 1012-1684 Ernst Graafv. Lippe Biesterf eld Regent v.Lippe |Q642-1P4 (i897jj Leopold H Vorst v. Lippe 1796-1051 Lippe Deimold ui t gestorven 1905 Bernhard Prins v. Lippe Bernhard Graafv. Biesterf. Prinsv Lippe- Biesterteld geboren 19II Met den dood van Willem III was het Huis van Oranje in mannelijke lijn van Willem I af uitgestorven. Wij moeten nu even in de geschiedenis der Oranje's teruggaan tot den tijd van Fre derik Hendrik. Behalve een zoon Willem II had Frederik Hendrik vier dochters, n.L Louise Henriëtte, Albertine Agnes, Henriëtte Catharina en Maria. De tweede dochter, Albertina Agnes, huw de in het vorstelijke Kleef op 2 Mei 1652 met Willem Frederik, vorst van Nassau-Dietz, stadhouder van Friesland, Groningen en de Ommelanden. Deze Willem Frederik stamt mede uit den Nassau-Dillenburgschen tak, want zijn grootvader was Johan, broeder van Willem I. Zijn vader, Ernst Casimir, de tweede stadhouder van Friesland, wordt als de stamvader van het Huis Nassau-Dietz be schouwd. Ernst Casimir, beroemd in de Nederlandsche geschiedenis, werd in 1832 bij het beleg van Roermond gedood. Hij liet twee zonen na, Hen drik Casimir en Willem Frederik. Hendrik Ca simir was stadhouder van Friesland tot 1640, toen hij bij St. Jans Steen in Vlaanderen viel. Hij werd opgevolgd door zijn broeder Willem Frederik, schoonzoon van Frederik Hendrik. Deze kwam in 1664 bij een ongeluk met een pistool om het leven en werd opgevolgd door Hendrik Casimir, den eersten erfstadhouder van Friesland. Hendrik Casimir had twee zonen, Willem George Frizo, die slechts een jaar leefde, en Jan Willem Frizo. Jan Willem Frizo, stadhouder van Fries land en Groningen, was nu door Willem III als erfgenaam en opvolger aangewezen. In Holland en Zeeland volgde echter het twee de Stadhouderlooze Tijdperk (17021747) en practisch kon Jan Willem Frizo dan ook weinig met zijn erfenis uitrichten, zulks temeer niet, wijl de koning van Pruisen, een kleinzoon van Frederik Hendrik, hem deze betwistte. Om deze erfeniskwestie te regelen trok Jan Willem Frizo op 14 Juli 1711 uit het zuiden des lands naar Den Haag. De boot, die hem over het Hollandsch Diep zou zetten, sloeg echter om en de Friesche stad houder verdronk. Op 27 Juli 1731 schreef een zekere van Effen in den Hollandschen Spectator over dezen Oranje: „Zijn leven is wel korter, maar glorierijker dan dat van Achilles geweest. Indien de helden niet leven dan om een onsterfelijke glorie te verwerven, dan is uw leven, groote prins, lang genoeg geweest, want die uwe deugden en over winningen oprekent, zal nooit gelooven, dat vier en twintig jaren de palen zijn van zooveel brij en van goedheid en dapperhgjd." Dat de Hollandsche Spectator met dit artikel den regenten van dien tijd veal pleizier zaï hebben gedaan, is niet aannemelijk, want deze waren, bezorgd voor eigen macht, tegen alles wat Oranje heette. Dit moest in zijn jonge jaren ook de zoon van Jan Willem Frizo bemerken. Maria Louise van HessenKassei, echt- genoote van Jan Willem Frizo, schonk 1 September 1711, dus 6 weken na den tra- gischen dood van den vader, het levenslicht aan Willem Karei Hendrik Frizo, den lateren Willem IV. Vreugde heerschte er echter niet bij deze geboorte. In Leeuwarden, waar het kind op 10 September gedoopt werd, treurde men nog over het verlies van den voortref- ferijken Jan Willem Frizo, en in Holland en Zeeland zagen de regenten den Oranjetelg met spijt ter wereld komen. Vele goederen, die den prins als erfgenaam van Willem III toekwamen, werden door den Pruisischen koning in beslag genomen, zonder dat de Staten van Holland zich daartegen ver zetten. En bij den Vrede van Utrecht in 1713 werd er zelfs met geen woord over 's prinsen goederen gerept. Zijn moeder liet hem studeeren aan de hoo- gescholen te Franeker en Utrecht. In 1720 werd hij stadhouder van Gelderland, in 1729 van Groningen en 1731 van Friesland, waar zijn moeder gedurende zijn minderjarigheid met het bewind was belast. En in 1747, na het on gelukkige verloop van den oorlog tegen Frankrijk, riepen ook de andere provincies hem tot stad houder uit. Deze functies bleef hij bekleeden tot 1751, toen hij te 'sGravenhage overleed. Willem V werd op 8 Maart 1748 geboren. Men verwachtte van Oranjegezinden kant veel van hem en met voor dien tijd zeer groote feesten werd zijn geboorte gevierd. Zoo was b.v. geheel Amsterdam geïllumi neerd en vuurwerken werden afgestoken. Ook deze Oranjetelg verloor zijn vader reeds jong en kwam daarna achtereenvolgens on der regentschap van zijn moeder, Anna van Hannover en van den hertog van Brunswijk te staan. Vooral deze laatste voogdij heeft aan Willem V weinig goeds gebracht. De hertog van Brunswijk was er steeds op uit zelf alle macht in handen te houden en den jongen prins geheel van hem afhankelijk te maken. Daarbij wist hij echter steeds alle ver antwoordelijkheid op dezen Oranje te schuiven, zoodat de ontevredenheid over den gang van zaken zich steeds tegen hem keerde. In 1795 volgde daarop voor Nederland een kwade tijd. De troepen van de Fransche repu bliek vielen onder generaal Pichegru Nederland binnen en Willem V moest naar Engeland vluch ten. In het jaar 1799 deed hij nog aan het hoofd van een corps vrijwilligers een ..vergeef-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2