Er is een Prinsesje geboren GO HET EERSTE BERICHT m I r Ha mm m m W hisioti&cU document van cycoott waacde Thans kan ik U mededeelen, dat een Prinses geboren is" De namen van de Prinses Welkom, welkom, lief Prinsesje fete Eerste saluutschot Het nieuws van heden Eerste huls voor prinselijk paar DIRECT HEERSCHTE ALOM FEESTVREUGDE Zij, die nimmer den troon bestegen W 4P r DE BAROMETER Ij 3L .f -r; 33e MAANDAG 31 JANUARI 1938 Overal in den lande werd met groote ontroering de aan kondiging van de blijde gebeurtenis vernomen Kanonschoten en klokgebeier Morgen nationale feestdag Verlaten stond de Prin selijke woning Het nieuws in de radio Prins Aschwin in Soestdijk Verkeersregeling ingegaan mm De drie zoons van Koning Willem III en halfbroeders onzer Vorstin, die nimmer den troon zouden bestijgenKroonprins Willem (18401879); Prins Maurits (1843—1850) en Prins Alexander (18511884). Toen 's Konings laatste zoon ten grave was gedragen, bleef den grijzen vader nog slechts zijn vierjarig dochtertje, gesproten uit't tweede huwelijk (in 1879 met Prin ses Emma van Waldeck-Pyrmont)het Prinsesje Wilhelmina, de hoop en de verwachting van heel het Nederlandsche volk. Thans, bijna 54 jaar later, in het veertigste jaar Har er regeering, aanschouwt Zij, Koningin Wilhelmina, Haar eerste klein kind. De Oranjeboom leeft en groeit en bloeit! Het eerste bloemstuk Op het station Baarn Toen hedenmorgen de telefoon ging in het Badhotel, grepen een iid van de A.N.P.-redactie en een der officieren er direct naar. Jhr. Dedel bleek aan het toestel te zijn. Zijn stem, beheerscht als altijd, had toch een bijzondere trilling, toen hij zeide: „Thans kan ik U mededeelen, dat een Prinses geboren is „Een Prinses," wordt in de A.N.P.-kamer herhaald Openbaarmaking eerst bij de officieele aangifte der geboorte ii'kfacr* te Ti A .t» T-T^-fr ES J vb i r §5 é>- 1te te=t 33 lts 5= 4—f a Mi Hedenmorgen 7 minuten voor 10 te Baarn gelost Geestdrift bij de jeugd Proclamatie te Baarn Herauten te paard reden door de Prinselijke residentie Om vijf minuten over half tien, ter wijl de meeste journalisten zich in het Badhotel aan hun ontbijttafel bevonden, is het alarmsignaal afge gaan. De journalisten, die de wacht hadden en het groote nieuws, zooveel weken en dagen met spanning ver beid, op de telex zagen verschijnen, terwijl het aanhoudend belgerinkel hun als muziek in de ooren klonk, snelden naar hun collega s, die on middellijk hun ontbijt in den steek lieten en in een wilde rush naar de telexkamer snelden, waar zij saam- gedromd om het ratelend toestel de aankondiging zagen verschijnen, dat het groote nieuws op komst was. Onmiddellijk werd de portier van het hotel gewaarschuwd, die met de gong het reeds zoo veel beschreven en lang verwachte alarm maakte. Hol daverden de gongslagen door de gangen langs de trappen tot in de kamers der journalisten, die zich in het vroege morgenuur een kortstondigen slaap hadden gegund. En daar verschenen zij met ongekamde ha ren, knoopend aan hun boorden met loshan gende das, allen renden in negligé de trappen af naar de telex, om met hun eigen oogen zich te overtuigen, dat aan al het wachten thans inderdaad een einde ging komen. Van de telex volgde de stormloop op de tele fooncellen. De in versterkt aantal aanwezige telefoon juffrouwen kwamen handen te kort om de ver bindingen met binnen- en buitenland tot stand te brengen. En weinige oogenblikken later rinkelden de telefoons in Stockholm, in Kopenhagen, in Londen en overal kwamen handen in actie om het nieuws over te nemen, terwijl op de redactiebureaux de spanning thans met de minuut steeg, dat thans nog slechts enkele uren op zich zal ,'aten wachten, om het onmiddellijk zijn plaats te kunnen geven in de extra edities, welke gereed ter perse lagen. De rust in het Badhotel was volkomen ver dwenen. Nerveus en geagiteerd draafden jour nalisten af en aan, verlaten stonden de nauw- lijks aangeroerde ontbijttafels. Wie dacht er nog aan zijn thee, aan zijn broodje met kaas, aan zijn half uitgelepeld eitje? Waar men zoolang op had gewacht, waarvoor men al zijn energie had gespaard, het oogenblik, waarnaar men ai dien tijd had verlangd, was dan eindelijk aan gebroken. Het groote werk was begonnen! Om acht minuten voor tienen gaat op nieuw de bel en begint de telex te ratelen. Vanuit hun telefooncellen, uit de zalen en uit de gangen stormen de journalisten weer naar het toestel. Het historische oogenblik is aangebroken! Zich verdringend, herinneren nationale worden volgende de halzen rekkend, elkaar duwend in op gekropte spanning met handen en ellebo gen, staren al de oogen naar den witten band waarop letter voor Ietter de groote inededeeling verschijnt: „Er is een Prinses geboren". Een juichkreet stijgt op. De journalisten wuiven, zij drukken elkaar de hand en kijken elkaar een oogenblik in de van geestdrift blin kende oogen. Een zet het Wilhelmus in, maar de klanken gaan in flarden naar alle zijden. Men heeft geen tijd zijn vreugde te uiten. Het werk roept. Vooruit! Vooruit! Verhit en opgewonden gaat elk zijns weegs. De buitenlanders snellen naar de telefooncellen, de Nederlandsche journalis ten naar buiten, waar de auto's gereed staan. De een na den ander snelt weg. Naar het paleis. Naar het paleis! De auto's suizen langs den weg. Daar is het geboortehuis van het Kleine Prinsenkind, van Neêrlands Prinses! Grijs en verlaten als steeds staat de prinse lijke woning in den grijzen morgen. Niets valt er te bespeuren achter de vensters en deuren. Een volkomen rust hangt over huis en park. Het is alsof de natuur deze "ust wil eerbiedigen. Geen windzucht beroert de takken der boomen Een strakke lucht spant zich roerloos boven de bosschen; er daalt een fijne motregen neer. Onwezenlijk haast is deze stilte, deze volkomen rust. Maar daar klinken de eerste feestelijke klokkenklanken. De bronzen galm vult den grij zen morgen. De menschen blijven staan en luisteren. Deuren en vensters gaan open. Overal komt men naar buiten, men kijkt elkaar aan en dan na te lang opgekropte spanning en vreugde snelt men op elkaar toe en drukt elkander spontaan de hand. Nog weet men het niet: Is het een Prins of een Prinsesje? Maar dan heeft de radio het groote nieuws al verkondigd. Van mond tot mond gaat de blijde mare: Er is een Prin sesje geboren. De menschen groepen samen. De gebroken spanning vindt haar uitweg in een geestdrif tig gezongen Wilhelmus. Nauwelijks heeft de paleisklok tien heldere slagen doen weerklinken, of voor het bureau van de rjjksveldwacht tegenover het paleis wordt de vaderlandsche driekleur geheschen. En dan luidt ook van alle zijden het klokgebeier! Sirenes juichen. De menschen komen van alle kanten toegestroomd. Dan dave ren de kanonnen. Dof rollen de echo's over de bosschen van het Stichtsche land. Zij planten zich voort over de groene vlakten van de Eem tot over het grijze watervlak van de oude Zuiderzee. En overal waar die echo wordt vernomen, antwoorden de klokken. De klokken van Nederland zingen, van dorp tot dorp, van stad tot stad. De vlaggen ontplooien zich in den windloo- zen morgen. Ook zij symboliseeren als het ware den eerbied voor de rust van Moeder en Kind, ginds in Soestdijk, waar thans het hart van Nederland klopt. En overal waar Nederlanders wonen kloppen de harten in vreugdevol medeleven met het geluk van het prinselijk gezin, een geluk dat wordt gedeeld door heel de natie. Bij het begin van de morgenwijding van de N.C.R.V. te tien uur hedenmorgen deelde de omroeper de heuglijke tijding aan radioluiste rend Nederland en nog verre daarbuiten mede, dat de Prinses het leven geschonken had aan een Dochter! Hierna klonken de reportages uit Rotterdam, waar de talrijke booten in de haven een fluit concert aanhieven. Om tien minuten over tienen klonken reeds de kanonschoten, uit Rotterdam, door de radio. Hedenochtend kwart voor tien is de broeder van Prins Bernhard, Prins Aschwin, per auto uit Duitschland in Soestdijk aangekomen. Prins Bernhard begroette zijn broeder op het bordes van het paleis. Als te kwart over tien de Rijksstraatweg plots weer stil wordt, omdat de verkeersrege ling is ingegaan, zoodat auto's het paleis niet meer kunnen passeeren, dan zijn de rijks veldwachters, wier taak het is op de knoop punten van wegen het autoverkeer tegen te houden, tevens inlichtingenbureaux geworden. Want wie laat zich nu den toegang naar het Ter gelegenheid der blijde gebeurtenis is een gedenkplaat uitgegeven, waarvan hierboven een sterk verkleinde reproductie. Het origineel is 50x65 cM. en in vele met zorg gekozen kleuren gedrukt op zwaar kunstdrukpapier. Vele in Hofkringen vooraanstaande militaire- en burgelijke autoriteiten waren enthousiast over gelijkenis, opzet en uitvoering van deze historische gedenkplaat, ontw. door den bekenden jongen Nederlandschen kunstenaar R. van Looy. Verkrijgbaar in den Boekhandel en bij den Uitgever a In verband met de buitengewoon vele aanvragen, wordt spoedige bestelling aanbevolen! Voor Vereen., Scholen en Gemeentebesturen gereduc. prijzen alléén b den uitgever DRUKKERIJ J. L. DE KRUIF, AMSTELVEEN, TELEFOON 2026, GIRO 293777 paleis Soestdijk in deze dagen ontzeggen, zon der te vragen: „Wat is er dan voor nieuws?" En de veldwachter heeft een goede bui, hij begrijpt dat de automobilist het gewilligst aan zijn aanwijzingen gevolg val geven, als hij hem eerst inlicht. En zijn roep is dan ook: „Een prinses, doorrijden". De saluutbatterij van Baarn heeft naar later bekend wordt reeds te 9.55 geschoten, dus vrijwel gelijktijdig met het oogenblik, dat het bericht per telex doorliep. Om elf uur is onder groote belangstelling van de saamgestroomde schare bij het paleis een zeer fraai bloemstuk gebracht, dat over handigd werd door de dames mevr. De Smit De Heer, mej. De Ruiter en mej. Van Garde ren, namens de Algemeene Oranjevereeniging te Baarn. Aardige tooneeltjes spelen zich af op en bij het station Baarn. Uit de treinen, die passee ren, hangen de menschen en juichen en wuiven naar hen, die op de perrons en bij de overwegen hun groet beantwoorden. Elke trein, die pas seert, is als een flits van gejuich en wuivende handen en zakdoeken. Omstreeks kwart over elf kwam het lokaal treintje uit Amersfoort aan, dat de Baamsche leerlingen van het gymnasium aldaar huis waarts bracht. Nauwelijks was de trein tot stilstand gekomen, of de jeugd gooide de portie ren open en sprong juichend het perron op, waarop zij wuivend en zingend door den uit gang en den tunnel het feestelijke dorp binnen stormde. Vlaggen en wimpels, versieringen van oranje en sparregroen, kleuren fel in de nevelige at mosfeer. Allen op straat dragen oranje. Tal van venters bewogen zich door de lanen en straten en er is spoedig niemand meer, die zich niet met de kleuren van Vorstenhuis en Vaderland heeft getooid. Overal is men bezig de versieringen, waar voor het materiaal gereed lag, aan te brengen. Masten, vlaggedoek en guirlandes worden op karren naar de plaats van bestemming gereden. Er is een vroolijke bedrijvigheid en telkens op nieuw valt het op, hoe de atmosfeer der laat ste dagen, die tenslotte schier ondragelijk werd, zich heeft ontladen. Men ziet slechts vroolijke gezichten, men hoort slechts blijde uitroepen en overal bloe- 99 semt het oranje aan gevels, boven de huizen tusschen de donkere stammen der boomen, in het winter-sparregroen en op de borst der menschen. Het is als een warme uitbundigheid van kleuren op dezen onvergetelijken morgen! Wij vernemen niet officieel, dat de namen der jonggeborene Frilises niet eerder zullen worden openbaar ge maakt dan bij de officieele aangifte der geboorte door Z. K. H. Prins Bern hard. t»* UZuamlUL* -iir =1 ■tnrC/tjui&L/ fa '~L - luncU AuJruutA'F***. t-1O O- VMsO-iA-cCa. ±-AZ~L T\ Welkom, welkom, lief Prinsesje, la, Uw komst maakt elk verheugd. Welkom, welkom, lief Prinsesje, Groot en klein is dol van vreugd. Refrein. Welkom, welkom, lief Prinsesje, Vlag en wimpel wappert blijl Welkom, welkom, lief Prinsesje Alom danst men in de rei. Refrein Welkom, welkom, lief Prinsesje, Heel ons volk staat eensgezind, Welkom, welkom, lief Prinsesje, Rond het kleine Prinsekind. Refrein. Het eerst saluutschot in Nederland ter eere van de jonggeboren Oranje prinses is hedenmorgen te zeven mi nuten voor tienen, dus nog een on deelbaar oogenblik voor de offi cieele mededeeling op de telex ver scheen en door de radio werd over genomen, gelost door het stuk num mer 103 van de Baarnsche saluut batterij, onder bevel van kapitein Van Nijnatten. Deze batterij was reeds te 9.11 uur gereed, om te vuren. Dat de batterij 's morgens vroeg in stelling werd gebracht, trok niet bijzonder de aandacht, omdat dit bij wijze van oefening reeds vrij geregeld was geschied. Precies zeven minuten voor tien weerklonk het eerste schot, onmiddellijk gevolgd door de 50 andere, zoo dat in totaal twaalf drie kwart minuut ver liep voor aleer de laatste echo verstierf. Op het eerste schot kwamen onmiddellijk van alle kanten de menschen uit hun woningen en stroomden samen, om het vuren gade te slaan. Allen telden de schoten en naarmate het vijf de tiental vol raakte, steeg de spanning. Negen en veertig vijftig een en vijftig seconden van ondraaglijke spanning en toen na dit laatste schot geen 52ste bevel „Vuren" werd gegeven, overstemde daverend gejuich uit honderden kelen de weg rollende echo van dit een en vijftigste schot. Toen wisten allen, dat een Prinses hedenmor gen op Soestdijk was geboren! Met groote geestdrift werd de heuglijke tijding begroet op de scholen in Baarn en om geving. De onderwijzers onderbraken hun les sen en vertelden de jeugd, dat er een Prinsesje was geboren. De geestdrift was begrijpelijker wijze groot. Uit alle klassen klonk het gejuich, dat geruimen tijd aanhield en toen ook van buiten de echo der schoten en het gebeier der klokken werd gehoord, was ook voor de Baarnsche jeugd aan alle spanning en aan al het wachten een eind gekomen. De schooldeuren openden zich en de kinderen stroomden naar buiten' en zooals te verwach ten was, behoorden zij tot de eersten, die bij het paleis verschenen. Spoedig groeide hier de schare der wachtenden aan, die opgetogen het groote nieuws bespraken. Weer als zoovele dagen gingen de blik ken naar het groote, grijs-witte gebouw, maar thans met zoo geheel andere ge voelens. Daar, binnen de veilige muren van het ouderlijk huis, ligt dus thans het kleine Prinsenkind in de wieg, omringd door de beste zorgen. En terwijl de jonge Moeder sluimert na den langen zwaren nacht, zijn het een trotsche Vader, een dankbare Grootmoeder, die de oude en altijd nieuwe vreugde bele ven, die geen onderscheid kent tusschen hut en paleis. Het personeel van het koninklijk paleis, dat den Prins en de andere vorstelijke personen in den vroegen morgen kwam gelukwenschen, werd, voor zoover de dienst het toeliet, op de zen heuglijken dag vrijaf gegeven. Naarmate de morgen vorderde, groeide de wind aan, die uit het Noord-Westen zijn steeds krachtiger adem door de bosschen blies, zoo dat een vol en feestelijk ruischen hing om het paleis als een stage groet, waarbij alle blije klanken der lage landen zijn vereenigd. En steeds meer ontplooien zich de vlaggen, zooals ook de geestdrift zich gaandeweg over al baanbreekt na de eerste vreugde en ontroe ring bij het vernemen van de blijde mare. De Japansche regeering betuigt haar leedwezen omtrent het incident met den Amerikaanschen consul te Nanking. Bij luchtaanvallen op Barcelona werden hon derden personen gedood. Aardverschuiving bij Charleroi richt groote ver woestingen aan. Fden, Delbos, Litwinof en Wellington Koo zou den gezamenlijk een resolutie opstellen voor den Volkenbond betreffende het conflict in het Verre Oosten. De toestand van Mgr. dr. G. J. Vesters, aposto lisch vicaris van Babaul, is langzaam vooruit gaande. Moordaanslag op jongeman te Lienden. Na een buitengewoon moeilijken strijd tegen de elementen is Zondagavond het s.s. „Tinge" be houden te IJmuiden binnengeloopen. De felle storm heeft vele schepen aan onze kust in moeilijkheden gebracht. Prachtig geslaagde voorbereidingsvergadering voor den Stillen Omgang te Amsterdam. Te Rotterdam zijn verschillende schepen met stormschade binnengeloopen. Benoemingen in het Aartsbisdom en in het bisdom Haarlem. |llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| jj| Onze speciale verslaggever uit S Soestdijk meldt ons: H De eerste klok, die het heug- H lijk gebeuren in de prinselijke H residentie en waarschijnlijk in heel het land verkondigde, was de torenklok van de parochie- H kerk van Maria Onbevlekt Ont- j= ij vangen te Soestdijk. Pastoor A. G. Smit had juist de radio aan- ji gezet, toen de heuglijke mede- deeling werd gedaan. Onmiddellijk zond hij kapelaan ji C. Vehmeijer naar den toren, ji waar dadelijk de klok werd j| H geluid,' welke als eerste haar S =j feestelijke klanken in den stil- len morgen liet hooren. H Na het klokluiden begaven pastoor en kapelaan zich, met oranje getooid, naar het paleis, waar zij tot de eersten behoor- den, die bij het in rust verzon- jj| ken geboortehuis van het Prin- ji |j selijk Kind een stillen groet brachten. -fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Naar wij vernemen, zal de eerste huls van de saluutbatterij Baarn, welke om 9.55 het eere-schot heeft gelost, aangeboden worden aan H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard. Onmiddellijk na het bekend worden van de blijde gebeurtenis ten paleize Soestdijk, trokken drie herauten in Middeleeuwsche kieedij te paard door de straten van de prinselijke resi dentie om de bevolking op de hoogte te stellen van het feit, dat er een Prinses geboren was. Met luider stemme werd door één der herauten de volgende oorkonde voorgelezen: „Aan de burgerij van Baarn wordt hierbij kond gedaan, dat ons heden op het paleis Soestdijk een Prinses is geboren. Dat het Gode moge behagen, dat Zij groeie en bloeie tot vreugde van Haar Prin selijke Ouders en tot heil van volk en vaderland. Lang leve het Prinselijk Paar." Deze proclamatie werd op alle hoeken, voor het gemeentehuis, op den Brink, bij het Station overal, waar maar menschen te zamen waren, voorgelezen, voorafgegaan en gevolgd door trom petgeschal. Stand op Maandag 1 uur na. 753.5. Vorige stand 754.6.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5