Feestvreugde in Ned.-Indië EMMA WILHELMINA Radio-rede van den G.-G. De aangifte der geboorte Dreigend conflict Franco vormt een regeering Het nieuws van heden LAAIENDE GEESTDRIFT BUITENGEWONE STAATSCOURANT DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 5970 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voot Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DINSDAG 1 FEBRUARI 1938 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20998 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM „Niet alleen als onderdaan, doch vooral als mensch leven wij deze gebeurtenis mede" ^one belofte is de na tie geschonken Feestelijke avond te Batavia r- ét z,:%* -smmm Hedenochtend ten paleize Soestdijk Ex-keizer ingelicht Prins Bernhard zelf zond hem een telegram De vraag rees, of Nederland en Indië zich wel ooit zóó aan eengesloten hebben gevoeld Het nieuws binnen een kwartier bekend Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii^ Door de Rijksveldi achtte Duorn wordt de vlag geheschen Ultimatum gesteld bij L. van Heek en Zoon te Losser Naar wij uit betrouwbare bron vernemen zal de jonggeboren 1 Prinses de namen dragen van Emma Wilhelmina. I Omtrent het Prinsesje vernemen wij nog, dat het een ge- I zonde baby is met donkerblauwe oogen en vlassig blond haar. Het gewicht is boven het gemiddelde. SOESTDIJK, den 31 en Jan. 1938 Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana der Nederlanden is hedenmor gen door Gods goedheid bevallen van eene dochter. De staat krijgt een nationaal-syn- dicalistisch karakter met raad gevende corporaties Volksstemming niet noodig geacht Uitgeverij Herder met ondergang bedreigd? De Duitsche regeering legt haar onoverkomelijke moeilijk heden in den weg DE BLIJDE GEBEURTENIS OOK INDISCHE RIJSTTAFEL NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. BATAVIA, "éi Jan. (Aneta) De Gouver neur-Generaal hec hedenavond om acht uur door de radio de v nde toespraak gehouden: „Luisteraars. Ma> v en vrouwen in deze gewesten, die versp. 'W over den Archipel en die het blijde ber a hebt vernomen van de geboorte van een r>c. hter van onze geliefde Prinses, ik dank u, da t gij te midden van uw vreugdevolle stemm ing luisteren wilt naar hetgeen ik u gaarne ?ou zeggen. Zeldzaam zijn in het leven der volkeren en der menschen de oogen blikken, waarop zij wor den gedragen door sterke gemeenschappelijke gevoelens. Het dagelijk ;ch bestaan brengt nu eenmaal mede, dat led r denkt aan eigen voor spoed en eigen zorgen Maar in de uren, we wij thans beleven, be seffen wij door de aandoening, die ons boven onze eigen sfeer verheft, hoeveel ons gemeen- sc' rtppelijk dierbaar is1 Dit is het historic h oogenblik, waarop millioenen Nederl -Fische onderdanen in diverse werelddei un vreugde en dank baarheid gemeei weten. Zij allen ver wijlen in gedachten bij de jonge moeder, die door de liefderijke zorgen van Haar, naar Wie onze eerbiedige gevoelens uitgaan, omgeven is en die den toegewijden steun ontvangt van haar prinselijken Gemaal, in Wiens genezing wij ons zoo oprecht ver heugen. Wij zijn niet een volk met een luidruchtig openbaar leven. Huisc ijkheid is ons vertrouwd en ons gezin en zijn traditie zijn ons een kost baar erfgoed. Het is ook daarom, dat wjj ook als mensch, niet slechts als onderdanen, zoozeer in deze gebeurtenis van staatkundige beteekenis kunnen medeleven en dat het ons is, als gold het ons eigen geluk en een feestelijk voorval in ons eigen bestaan. Velen van ons herinneren zich nog de geest drift bij de geboorte van Prinses Juliana. Velen rebben medegeleefd met Haar kinderjaren, toen zij, gekoesterd door de liefde van Haar ouders en van Haar zoo hoog vereerde Grootmoeder, beeft kunnen genieten van de onbezorgdheid van Haar jeugd. Wij hebben Haar zien op groeien tot jonge vrouw, die de ernstige plich ten van Haar leven moest leeren kennen, maar daarnaast de vrijheid mocht genieten van een studententijd, rijk in geestelijk gewin, in de oude academiestad der Oranjes. Van ganscher harte hebben wij gedeeld in de smartelijke ver liezen, welke Haar Koninklijke Moeder en Haar troffen. Wij allen hebben gejubeld bij Haar verloving en Haar huwelijk met Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld en toen het jong geluk zijn intrede deed en een nieuwe toekomst zich opende voor de dynastie en voor het Konink rijk. Vandaag heeft ons de blijde mare bereikt van Haar moederschap. Nu is een konink lijk kind geboren in het gezin van Oranje, het geslacht, dat wij aan land en volk ver bonden weten en nu wellen in ons op ont roering en erkentelijkheid. Temidden van een wereld, waarin de tegen stellingen zich toespitsen en lang erkende waar den, plechtankers in woelige tijden, dreigen te loor te gaan, is het ons, Nederlandschen onder danen, gegeven, trouw te blijven aan de ge zindheid der vaderen en ons één te voelen in verknochtheid aan het Huis van Oranje. Wei nig volken vermogen te wijzen op een voor recht als dit het onze van zoo uitzonder lijke beteekenis. Welaan, een schoone belofte is der natie in döze geboorte geschonken, een belofte van bestendiging. De vreugde, waarmede de Jonggeborene wordt begroet is van het zui verste gehalte en zoo zijn ook de heilwen- schen, die talloos velen uitspreken voor het welzijn van onze Souvereine en voor het Prinselijk Gezin, voor de toekomst van Vorstenhuis en vaderland. In hun gebeden vragen de geloovigen van alle gezindten den zegen van den Allerhoog ste. Moge lang jog de herinnering aan dezen dag ons vervullen en nieuwe kracht toevoeren aan ons vertrouwet in de saamhoorigheid van de Nederlandsche onderdanen, waar ook ter we reld en in de emheid van het Koninkrijk." BATAVIA, 31 JMi. (Aneta) Hoe meer de duisternis inviel, hoe drukker het werd op stra ten en wegen te Batavia. Het Koningsplein bood toen een feëjiek schouwspel met de ver lichtingen van de groote gebouwen hier om heen gelegen en het Paleis van den Gouverneur- Generaal badend ln het licht van tal van schijnwerpers, waarvoor een groote menschen- massa, in afwachting van de aubade. Naarmate het later werd, reden steeds meer auto's het Koningsplein rond, waarbij de in zittenden met oranje getooid waren en op al lerlei wijzen uiting gaven aan hun vreugde. Te Tandjong Priok, vaar vele schepen in de haven lagen, werd „het" bericht het eerst be kend door een mededeelihg van den haven meester, wiens telefoon den geheelen dag niet stil had gestaan. Alle schapen reageerden op het bericht door het geloei van stoomfluiten en sirenes, waarbij een ieder zijn uiterste best deed om het „laatste woord" te hebben. Eerst na een half Uur gegil en geloei van stoomflui ten kwamen de sirenes en stoomfluiten tot stil te. Onmiddellijk WQ-den ook alle schepen ge- pavoiseerd, alhoewe slechts was verzocht om alleen van den top te vlaggen. Met de avondschemering daalde een rust over -"v &im s -ï De eerste bloemen worden ten paleize Soestdijk gebracht het bedrijvige Priok en concentreerde zich de feestvreugde in de hoofdstad. Dit geheel vond zijn culminatiepunt in een spontanen optocht van de Bataviasche burgerij naar het paleis van den Gouver neur-Generaal, waar de landvoogd glim lachend toekeek hoe onder uitbundig ge juich oud en jong, padvinders en soldaten met fakkels en lampions het erf van het paleis, onder vroolijke klanken der muziek van het brandweercorps en van het regi ment juichend voorbijtrokken. De burgemeester van Batavia verzocht na mens de burgerij den Gouverneur de geluk- wenschen der bevolking aan het Koninklijk Gezin te willen overbrengen. De Gouverneur-Generaal antwoordde hem, dat hij ten zeerste was getroffen door het feit, dat het publiek in dit uur den weg naar het paleis had ingeslagen en dat hij er niet aan twijfelde of geheel Indië juicht thans met al len mede. Wij vernemen dat hedenochtend de plechtige geboorte-aangifte van de Prinses zal geschieden ten paleize Soestdijk. Prins Bernhard zal zelf de aangifte van de geboorte doen. Getrouw aan de tradities, zal deze aan gifte der geboorte worden gedaan in tegen woordigheid van twee getuigen en zal bij die plechtigheid het kind aan den ambte naar van den Burgerlijken Stand worden ge toond. Zijne Koninklijke Hoogheid heeft als ge tuigen uitgenoodigd de ministers van Staat, dr. H. Colijn en Jhr. mr. P. Beelaerts van Blokland. Als ambtenaar van den Burgerlijken Stand fungeert de burgemeester van Baarn, jhr. mr. G. C. J. van Reenen. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Maandag morgen telegrafisch in innige bewoordin gen den ex-keizer en diens familie te Doorn kennis gegeven van de geboorte van zijn dochter en medegedeeld, dat de Prinses het uitstekend maakt. De ex-keizer en prinses Hermine hebben te legrammen aan H.M. de Koningin en aan het ouderlijk paar van de nieuwe oranje-telg ge zonden. Aan het personeel werd beschuit met muisjes uitgereikt. Van alle gebouwen waalt de vlag. BATAVIA, 31 Januari. (Aneta). Een dag als heden beleefde Indië nog nimmer. Het was, alsof iedereen op onver klaarbare wijze voelde, dat deze dag de groote dag zou zijn. Hoewel het publiek slechts over de enkele aanwij zingen beschikte, welke ook in Ne derland bekend waren, drong op al lerlei manieren de spanning tot de geheele Indische bevolking door, waardoor van den vroegen morgen tot in den namiddag onafgebroken teekenen van verwachting tot uiting kwamen. Het geboortebericht liep men reeds vooruit, hetzij door snelle fantasie, hetzij door den vu- rigen wensch naar het heuglijke bericht. Over al ontplooide zich, reeds voor de blijde tijding bekend werd, de driekleur; rappe handen haast ten zich nog om aan de versieringen de laat ste hand te leggen en velen vierden reeds feest, voordat dit nog verantwoord was. Later, toen de goede afloop bekend werd, werden zij gelukkig door de werkelijkheid in hun overtuiging be vestigd. Doch terwijl dit geseind wordt het is nu vlak na het oogenblik waarop het heuglijke bericht inderdaad binnenkwam zijn reeds alle indrukken van In spanning gehouden gevoe lens vergeten door het glorieuze moment van kwart over vijf in den namiddag, toen het de finitieve bericht met blijde ontroering op het kantoor van Aneta te Batavia werd ontvangen. Onmiddellijk werd met alle beschikbare midde len het verblijdende nieuws op de meest snel le en uitgebreide wijze rondgezonden. Dit had tot gevolg, dat binnen een kwartier de geheele Indische Archipel op de hoogte was van het verblijdende nieuws en dat in alle huiskamers door de radio het Wilhelmus weerklonk, ont roering wekkend bij iederen luisteraar. Ondanks de wetenschap van reeds weken, Verwachting: Stormachtige tot krachtigen, Zuidelijke j= 5= tot Westelijken wind, betrokken tot zwaar EE bewolkt, later opklarend, waarschijnlijk j= enkele regenbuien, aanvankelijk zachter, later koeler. Verdere vooruitzichten: stormachtig en EE buiig, koeler. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli dat dit geluk ons kon toevallen, bleek toch dit moment van ontroering te groot voor velen om het te verwerken. Prachtig blinkend in de namiddagzon zweefde een K. N. I. L. M.-vliegtuig, met twee oranje-linten aan den romp bevestigd, over de stad om de bevolking kond te doen van het heuglijke feit. Tegelijk werden de eereschoten door extra batterijen afgevuurd, begonnen de klokken te beieren en loeiden allerwegen de sirenes. Voor het gebouw van Aneta stond het rijen dik van nieuwsgierigen die door de politie in bedwang moesten worden gehouden. Om de verspreide bulletins, op oranjekleurig pa pier gedrukt, werd als het ware gevochten. De schepen in de haven van Tandjong Priok werden in feesttooi gezet. Overal weerklonken volksliederen. Zij die voor het eerst in Indië een waye Oranje-stemming aanschouwden, begrepen nu eerst hoe diep de aanhankelijkheid aan het Vorstenhuis in Nederlandsch-Indië is geworteld. Ook de autoriteiten deelden met de burgetij in de algemeene vreugde. Hoe groot deze wel was, werd ook getypeerd door een stormloop op de kanonnen op het Waterlooplein, alsof men wilde meehelpen aan het lossen van de voorgeschreven 5 vreugdeschoten. Onmiddellijk werden felicitatietelegrammen verzonden. Zoo richtte het hoofdbestuur van de vereeniging van hoogere politieambtenaren zich telegrafisch tot den landvoogd en tot het prinselijke paar, waarbij oprechte vreugde en blijdschap werden vertolkt en gelukwenschen werden aangeboden. Velen maakten in de hoofdstad van den prachtigen avond gebruik, om in met oranje versierde auto's een tocht door de stad te ma ken. De Indische P. T. T.-dienst was de eerste welke telegrafische gelukwenschen tot Soestdijk richtte. Het eerste officieele bericht was voor velen niet voldoende. Men wilde meer weten. De menigte bleef nog geruimen tijd voor het kantoor van Aneta en voor dat van de dagbla den bijeen in de hoop dat nog meer nieuws zou worden verzonden. De weinige bijzonder heden werden door geluidversterkers in de Ne derlandsche en Maleische taal rondgeroepen. Uit Amerika kwam op het telegraafkantoor te Batavia een felicitatietelegram aan van de Radio-corporation. Intusschen brachten extra-telegrammen nadere bijzonderheden uit het moederland. Het enthousiasme was zoo gToot, dat de vraag rees of Nederland en Indië zich wel ooit op een moment nauwer aaneengesloten en verbonden hebben gevoeld dan nu. Toen het bekend werd, dat onze geliefde Prinses een dochter het levenslicht had ge schonken, ging een luid gejuich op. Overal wer den de vlaggen geheschen, alom klonk het ka nongebulder van de saluutbatterij en in de bui tenwijken gaf men zijn vreugde te kennen door het geknal van vuurwerk. Niet zoodra was de blijde gebeurtenis bekend of men zag de stra ten vol auto's en fietsen met oranje versierd tusschen de duizenden juichenden, die zich hadden getooid met rood-wit-blauwe mutsjes. Ook de inheemsche bevolking nam ten volle deel aan de feestvreugde. In de Chineesche wij ken werd direct de vlag geheschen en het vuur werk knalde van alle kanten. Dit laatste ver diende vooral de aandacht, daar men in Chi neesche kringen de afspraak had gemaakt he den toevallig ook Chineesch Nieuwjaar geen vuurwerk af té steken in verband met de moeilijkheden, waarin China thans is gewik keld. Doch ondanks dat knalde het nu van alle kanten. In alle moskeeën werd de „bedoog" een uur lang geslagen. Zaterdag 29 Januari is in de R.K. Werklie- denvereeniging te Losser een vergadering ge houden, uitgeschreven door de drie samenwer kende organisaties St. Lambertus, Unltas en de Eendracht, met het personeel der N.V. Textiel- maatschappij L. van Heek en Zoon te Losser. Met op één na algemeene stemmen werd be sloten een ultimatum aan de directie te rich ten, ingaande Zaterdag 5 Februari. De eischen zullen nog nader worden gefor muleerd. iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiii Maandag is een buitengewone Nederlandsche Staatscourant verschenen, waarin de geboorte van een vorstelijke telg als volgt wordt afge kondigd Verder wordt in deze Staatscourant afgedrukt het reeds door ons vermelde communiqué van de behandelende geneesheeren dr. J. de Groot en dr. C. L. de Jongh. Deze, voor ons Vorstenhuis en het Neder landsche volk zoo heuglijke gebeurtenis, is voor de directie van de Nederlandsche Staatscourant aanleiding geweest, dit nummer een feestelijk aanzien te geven. De versiering is ontworpen door den Haagschen teekenaar Jac. H. Molier, die de Nederlandsche Staatscourant symboli seerde in een figuur van een de blijde gebeur tenis afkondigenden heraut. Achter dezen he raut verrijst een oranjeboom, welks vruchten ook als motief voor de randversiering zijn ge bezigd. De uitvoering geschiedde in zwart en oranje. SAN SEBASTIAN, 31 Jan. (DNBj Ge neraal Franco heeft de ontbinding ran de door hem ingestelde technische staatscom missie gelast en bevolen een regeering te vormen. Deze regeering zal uit de volgende minis teries bestaan: Minister-president, ministerie van Buiten- landsche Zaken, van Justitie, van Oorlog,- van Openbare Orde, van Plnnenlandsche Zaken, van Financiën, van Industrie en Handel, van Landbouw, van Opvoeding, van Openbare Wer ken en Vakvereenigingen. De namen van de ministers zijn nog niet officieel gepubliceerd. De „leider van den staat" zal tegeHjk mi nister-president worden, en met hem vor men de ministers de nationale regeering. De leider benoemt uit hun midden den vice- president en den secretaris van de regee ring. Elke minister zal worden bijgestaan door een onder-staatssecretaris. Generaal Franco zal opperbevelhebber van de geheele weermacht blijven In een interview met de te Buenos Aires ver schijnende „Prensa" heeft Franco, naar de Te legraaf meldt, zijn denkbeelden omtrent den nieuwen Spaanschen staat uiteengezet. Het nieuwe regime, aldus Franco, zal tra ditioneel Spaansch zijn: de staat zal een na- tionaal-syndicalistisch karakter dragen. De corporaties zullen de raadgevende en construc tieve organen zijn. Op de vraag, of er een volksstemming gehouden zou worden, antwoordde Franco: „Dat is niet noodig; het volk heeft zijn uit spraak reeds kenbaar gemaakt. „Als een volk vecht en sterft met een hel denmoed zooals het onze heeft gedaan voor een edele en welbewuste zaak, met een eensgezind streven en een gemeenschappelijk ideaal, dan is het overbodig, nog eens te vragen, welken weg het wil inslaan. „Wij kunnen thans wel zeggen," ging Franco voort, „dat tachtig van de honderd dergenen, die aan den kant der rooden strijden, onze zaak toegedaan zijn en naar onze overwinning ver langen. „De aan onzen kant strijdende vrijwilligers," aldus Franco, „vormen slechts 6 pCt. van onze totale sterkte. Hun hulp is van zuiver moreelen aard. „Onze Buitenlandsche politiek", zoo zeide Franco ten slotte, „zal gericht zijn op vrede en vriendschap met alle landen, hoewel wij in onze hartei^k^Mj|^jing zullen be waren wie, i^^^^^^^^^^fcevaars, vrienden Radio-rede van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië. Generaal Franco heeft de vorming van een regeering in het door de rechtschen veroverde gebied van Spanje gelast. Washington aanvaardt de Japansche excuses van het incident te Nanking. Japan biedt ver ontschuldigingen aan voor den moord op mis sionarissen. Bi) de ontploffingsramp te Segni zijn 18 per sonen om het leven gekomen. Dreigend conflict bij L. van Heek en Zoon te Losser. Afscheid van generaal-majoor Bauduin als in specteur der burgerwachten. Beurs van New-York: Onregelmatige markt. Grootmoeder In deze dagen vliegen allereerst onze gedachten uit naar de jonggeborene en haar jonge moeder. Heel het land juicht mede met dit moedergeluk. Er is nog een ander moedergeluk: dat der grootmoeder. In het veertigste jaar van haar gezegende regeering ziet Koningin Wilhelmina het klein kind geboren, waarop zij en heel de natie hebben gehoopt. Veertig jaren is de landsvrouwe in heel de wereld voor haar land en volk een eere en een zegen geweest. Heel veel is rond om Nederland in die periode veran derd. Tronen bezweken en volken toer den vernederd, doch onder haar be stuur bleef Nederland zich zelf, bleef óók, ondanks alle bedreigingen, een toevluchtsoord der verstootenen. En nu ziet deze Vorstinne haar geslacht groeiend naar de toekomst. Nu deelt de moeder in het geluk van haar kind. En heur volk schaart zich hechter en eendrachtiger nog rondom Wilhel mina, rondom de landsvrouwe als koninginne, rondom de mensch als de gelukkige grootmoeder. Er is zooveel blij-menschelijks in dit voor haar ko ninklijk jaar! Het Zwitsersche dagblad „Vaterland" wet te berichten, dat de bekendeuitgeversmaat- schappij der firma Herder, die o.m. de groote Duitshce Encyclopedie uitgaf in den laasten tijd allerlei moeilijkheden in den weg gelegd worden. Deze firma wordt zoodanig door de regeering belast met allerlei verplichte uitgaven dat dit tenslote de ondergang van de zelfstandigheid van deze eens zoo bloeiende uitgeversmaat schappij moet beteekenen. De nieuwste schadepost bestaat hierin dat de eerste vijf deelen van de Encyclopedie „Der Grosse Herder" niet meer verkocht mo gen worden. Al deze vijf deelen moeten eerst in nationalen geest omgewerkt worden. ln „DE ROEMER" HEILIGEWEG 39-45 - AMSTERDAM VANAF HEDEN A. J. V. d. MADE iNi i k i mMuuiHiiiiiiiniNmi j A/W Stand op Dinsdag I uur v.m. 753.5 .Vorige stand 746.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1