Nieuwe Symphonisc Serie Wilde geruchten te Weenen Lichtvoorziening Wieringermeer ALLEEN EEN LIBERALEN-KWAAL? HET GEVAAR IS VOORBIJ DINSDAG 1 FEBRUARI 1938 PIJNSTILLENDE WATTEN CONCERTO, type 8904 PRIJS FL. 219.- HARMONIE VOOR OOG EN OOR amI IEDER rechtgeaard Nederlander wil in deze dagen van uur tot uur medeleven met het geluk der Koninklijke Familie. Geen betere schakel is denkbaar dan een ont vanger uit Philips' Nieuwe Symphonische Serie! Vraagt Uw handelaar demonstratie en proefplaatsing! Overeenkomst bereikt omtrent de basis der practische verwezenlijking Een erfenis uit Amerika plek.best, rijdt HOEST. KEELPUH GRIEP, RHEUMATIEK STEKER IR DE ZUenl Belangstelling van het Prinselijk Paar RECHTERHAND AFGERUKT Jongen bij ontploffing van donder bus ernstig gewond Toestand blijft delicaat AANRIJDING TE LISSE Meisje vrij ernstig gewond Hij was gelukkig geen „scherp"- schutter! Onbekende rijk gestorven oom verblijdt een Brabantsche familie DE DRIELING IN MONSTER BUITENLANDSCH OVERZICHT V\ ■4 lA' FANTASIA, type 803 A PRIJS FL. 345.- ARABESQUE. type 802 A PRIJS FL. 249.- BERCEUSE, type 667 A PRIJS FL. 137.« POLONAISE, batlerijontvanger, type 697 B PRIJS FL.14S.- (excl. batterijen), OUVERTURE, type 461 A PRIJS FL. 98.50 VAS' Na hede verb, feest uur M> men toon ling, reed; perk heug den giste gezi* Zate stel uit. In digei verdi De t band van stan. huldi nog Intej s NEE 1931 1931 193!- 193; 19332* 19331* 193: 193* 193t 193f 193 193* 1931 1931 1937 1937 1937 j 1937 BEL* 2e Re i Tab. Hyp.I Tab.L Fr. ö-j 'ttiNJ m.kw >->bU?i Obligi Obi ra, L v02 Binne 100 ra.l «1-lOi tlOJ- 193i lU3J(q ivouv* blSTl Oblig -lX, 1932 UOS7 o« By K, BvKï ..uM! 500-1. 2500- 500-1 2500- SER ObL l'öj. Oblif, TUR Tel T 2- ZW 192ö 1927 JA1 1 50C Oblij; BO* 1927 .!R Oblijg 1805® ObL sp K 10- Parat Sao Ooft*. oOOi <J0lu. Perotl Peri l'ert LU Gecc PHft 3e 7 ars SYMPHONIE, type 750 A PRIJS FL. 175.. Toen de dorpen in de Wieringermeer in 1932 gereed kwamen, zijn deze onmiddellijk van electrlciteit en leidingwater voorzien, waarvoor de provinciale Noord-Hollandsche bedrijven werden ingeschakeld. Daar het hier aanvanke lijk een onrendabel gebied betrof, bleef het Rijk tegenover de provincie aansprakelijk voor een exploitatietekort. Wat de waterleiding betreft, is dit tekort door voortgezette bebouwing in middels in een overschot omgezet, terwijl ook de verliezen op de electriclteitsvoorzienlng in de dorpen tot een minimum zijn teruggeloopen. Naarmate de bebouwing aan de buitenwegen toenam, deed zich de behoefte aan leidingwater sterk gevoelen, vooral in die gedeelten van den polder, waar goed bronwater niet kon worden aangeboord. Met financleele medewerking van t Rijk en provincie kon de waterleidingaanleg ook in de buitenwegen in het afgeloopen jaar worden verzekerd. Een belangrijk deel is reeds van een buizennet voorzien, waarop aansluiting mogelijk is tegen normale tarieven, welke ook in het overige verzorgingsgebied van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord- Holland gelden. Eenzelfde behoefte trad op ten aanzien van electrische energie, zoowel voor licht als voor kracht. De belangrijke kapitaalsuitgaven, welke aan de stroomvoorziening verbonden waren en de onzekerheid omtrent de te verwachten af name van electrische energie maakten het be zwaarlijk een rentabiliteitsberekening op te zetten, waarvan met eenige waarschijnlijkheid mocht worden verwacht, dat zij de practische werkelijkheid' zou benaderen. Na moeizame onderhandelingen tusschen de directie van het P.E.N. en de directie van de Wieringermeer is thans overeenstemming bereikt omtrent de basis, waarop de elec- triciteitsvoorziening practisch te verwezen lijken is. Het Rijk zal in de aanlegkosten met een belangrijk bedrag partlcipeeren, terwijl de provincie naast een deel der aan legkosten het exploitatierisico op zich neemt. De stroomvoorziening zal geschieden met een eenfaslg kabelnet met een distributie spanning van pl.m. 3000 volt, ter lengte van ongeveer 240 K.M., terwijl bij elk gebouw of groep van gebouwen transformatie ge schiedt in 220 dan wel 380 volt. De electriclteitsvoorzienlng in de Wieringer meer vormt een welkom object voor werkver schaffing en dit is ook een van de redenen, welke mede op de beslissing, om daartoe over te gaan, van invloed zijn geweest. Binnen eenige maanden zullen de werken aanvangen, zoodat op het einde van dit jaar reeds het grootste deel van het bewoonde ge bied in de Wieringermeer over electrische ener gie zal kunnen beschikken. De tarieven zullen aansluiten aan die, welke ook elders in het door het P.E.N. verzorgde gebied gelden. Met deze beslissing is wederom een belangrijke stap gedaan in de richting van verdere vervol making van de outillage van de Wieringermeer, welke door de boerenkolonisten met groote vol doening wordt begroet. doozen A 35 en 55 ct. Het liberalisme is geboren uit het individualisme. Het kreeg bij zijn geboorte een erfelijke belasting mee, welke in den loop der tijden zich tot een zeer ernstige en schier onge neeslijk schijnende ziekte heeft ont wikkeld. Velen in de Liberale Staats partij, den Vrijheidsbond, hebben onder den drang der omstandigheden en dan politieken nood, waarin hun partij is ge raakt, dat leeren inzien en erkennen. Zij zinnen thans op genezing en beoefenen naarstig een mogelijk heilzaam zelfon derzoek. Als resultaat van dit onderzoek constateert het Liberale Weekblad in een zeer lezenswaardig en openhartig eerlijk artikel, dat lichtgeraaktheid en individualisme tot een de partij scha dende liberalen-kwaal zijn geworden. Zoo schrijft het blad o.a. de volgende ook voor niet-liberalen zeer behartigens waardige woorden: „De leiding sener politieke partij kan goed zijn of ze kan slecht zijn. Overal en altijd is er veel aan te merken, en indien men de leiding slecht vindt, dan is het de plicht van den ontevredene, niet om er uit te loopen, maar om de fouten te helpen verbeteren. Deze uit tocht uit hoofde van persoonlijke be zwaren is kleinzielig en onredelijk. Men is niet lid eener politieke partij om haar technische bewerktuiging of organisato rische hoedanigheden, men is lid van een politieke partij, omdat zij uitdruk king geeft aan een beginsel dat men is toegedaan, omdat zij de menschen ver- eenigt die over de hoofdzaken van staat en samenleving denken als wij-: Het lid maatschap eener partij is geen quaestie van voorkeur of liefhebberij, maar van principes en tegenover het vaderland, omdat onze parlementaire democratie op de partij-indeeling berust. Kritiek op hetgeen in en door een partij geschiedt, is het recht, zelfs de plicht van ieder der aangeslotenen. Maar het is plichtverzaking de partij, die met onze inzichten overeenkomt, te verlaten op. grond van persoonlijke, in- eidenteele en opportunistische motie ven." Landbouwhoogeschool WAGENINGEN. Ingenieurs-examen koloniale landbouw de heeren A. Garot, geb. te Semarang; H. Marmelstein, géb. te Semarang; H. van Prehn, geb. te Djokjakarta; J. A. Voormolen, geb. te Maiang en H. G. de Wiljes, geb. te Bunde (D.). 'Een schutter, die gistermorgen te Beekber gen (gemeente Apeldoorn) voor de geboorte van het Prinsesje met een buks 51 saluutschoten zou lossen, heeft het niet verder gebracht dan vijf, aangezien hij door een verkeerde explosie een verwonding aan zijn oog kreeg en zich on der behandeling van een geneesheer moest stel len, Na de geboorte van het drietal meisjes in het gezin J. A. J. de Korte te Monster was hiervan kennis gegeven aan H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard, onder mededeeling van de namen, Juliana, Bernharda en Wilhelmina, welke deze drieling had ontvangen. In opdracht van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, heeft de particuliere secretaris van den Prins aan den burgemeester van Monster, den heer G. W. Kampschoër, tele fonisch verzocht de gelukwenschen aan de ouders over te brengen en naar den toestand van moeder en kleinen te informeeren. Aan de ouders, (de vader is reeds vele jaren werkloos) werd namens de Vorstelijke personen een bedrag aan geld geschonken. De 13-jarige H. G. Korte te Rotterdam heeft op een terrein achter de Droogdok Mij. aldaar een niet ontplofte donderbus gevonden. Toen hij probeerde het voorwerp aan te steken, is dit ontploft, waardoor zijn rechterhand is af gerukt en hij bovendien ernstige wonden aan borst en brandwonden aan het gelaat en het lichaam opliep. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel in vrij zorglijken toestand opgeno men, In de afgeloopen week hebben wij in onzen berichtendienst allerlei geruchten moeten registreeren over onrust in het zoo deerlijk verscheurde Oostenrijk, waar maar geen sta biliteit mogelijk blijkt. Vooral Woensdag 1.1. leek een critieke dag. Heel Weenen was vol van wilde geruchten. Verschillende nationaal- sociallsten zouden zijn aangehouden. De legiti misten zouden met ondersteuning der regeering op het punt staan een Putsch te ondernemen. De kroonpretendent, Aartshertog Otto, zou van Steenockerzeel naar Weenen onderweg zijn. De nationaai-socialisten zouden een tegen-Putsch ondernemen. Er zou een aanslag op Bondskan selier Dr. Kurt von Schuschnigg gepleegd zijn. Onze Weensche correspondent heeft ons ln dit verband waardevolle informaties doen toeko men. Er heeft gevaar gedreigd. Maar bezonnen menschen hebben groote ongelukken verhoed. De toestand is gevaarlijker geweest dan het publiek wel weet. Zelfs officieele persoonlij k- heden zijn er zich niet van bewust geweest. Wat is er dan gebeurd? Eigenlijk niets exorbitants. Dat een commu nistische of socialistische of nationaal-socia- listische leider in Oostenrijk aangehouden wordt, is toch niets sensationeels, dat hoort bijna tot de orde van den dag. Nu, dat was ook dezen keer gebeurd. Nu was 't weer eens een der leidende personen van de Oostenrijk- sche nationaai-socialisten, een zekere dr. Tavs. Op zich zelf nog lang geen sensationeele ge beurtenis. De omstandigheden zijn 't, die een ze kere opschudding veroorzaakten en vooral de geruchten die gaandeweg ontstonden. Dr. Tavs had aan twee heeren van het in Praag verschij nende Slowaaksche blad „Slovansky bias" een Interview gegeven en .zich ln dat interview (of privé-gesprek zooals later beweerd werd) uitin gen veroorloofd over de nationaal-socialisti- sche oppositie en de regeering in Oostenrijk, die den autoriteiten aanleiding gaven, dr. Tavs aan te houden en huiszoeking bij hem te ver richten. Op zich zelf zou dit nog niet sensatio neel zijn. Het sensationeele lag daarin, dat de huiszoeking plaats had in de kantoren van Dr. Tavs, waar ook de zoogenaamde „Siebener Ausschuss" en kapitein Leopold, de hoofdleider der Oostenrijksche nat.-socialisten, resideeren. Nu is Dr. Tavs zeker niet de plaatsvervanger van Kapitein Leopold, zooals in genoemd Slowaaksch blad werd gemeld, ook niet diens rechterhand, maar toch een der leidende nationaai-socialisten en lid van den „Siebener Ausschuss" d. 1. van de commissie, die tot taak heeft tusschen de „nationale oppositie" en de regeering een zeke ren modus vivendl te scheppen. Men vond „be lastend materiaal" en dr. Tavs moest mee. Te gelijkertijd was heel de politie en zelfs de mili taire macht in „Bereitschaft". Geruchten vlo gen op, gelukkig nog maar in kleine kringen, o.a. ook dat de hoofdleider der nationaai-socialis ten, kapitein Leopold, gevangen genomen was. Kapitein Leopold was niet gevangen genomen, maar wel ten Verhoor door den president van politie ontboden, welk verhoor bijkans heel den dag duurde. Intusschen was er een officieuze verklaring verschenen. Deze officieuze verklaring werd door de „Essener National-Zeitung" ge deeltelijk gerectificeerd. De geruchten over een regeeringsputsch ter wille van de legitimisten en van keizer Otto eenerzijds en van een tegen- putsch der nationaai-socialisten met aanslag op kanselier Schuschnigg anderzijds plantten zich voort, gelukkig bedwongen door bezonnen man nen, die verhinderden, dat radicale elementen ingrepen met eventueel onafzienbare gevolgen. Alles bij elkaar: goed afgeloopen en dan spreekt men van een storm in een glas water of van een sisser. Dit is lichtvaardig. Het had dezen keer ook anders kunnen zijn. Het kan niet zoo veel lijden. Niet, dat de politie, gendarmerie en het leger niet betrouwbaar zijn. Die doen hun plicht, ook al zouden ze voor de meerderheid rood of bruin zijn. Komen de massa's echter ir beweging, dan zijn de gevolgen niet te overzien. Dat weten we uit ondervinding. We krijgen nog wel een naspel, maar dat dreig-- niet bloedig te worden, dat wordt gespeeld op het diplomatieke tooneel in diplomatiek gewaad. Het acute gevaar is Inderdaad, zooals onze Weensche correspondent hierbo ven uiteenzette, thans weer geweken. Maar het latente blijft. De „Unentwegten", de illegalen, de nationaai-socialisten in Oostenrijk worden nog altijd te mild behandeld. Zij zullen Het wil óns voorkomen, dat deze beschouwing van het liberale or gaan, dat zich via de lichtge raaktheid en het individualisme eigenlijk keert tegen een teveel aan liberalisme bij individueele leden der partij, waard is ook bij ons, in de R.K. Staatspartij, ge hoord en overwogen te worden. Al zou den wij niet graag onderschrijven, dat kritiek op hetgeen in en door de partij geschiedt, het recht, en zelfs de plicht is van ieder der aangeslotenen im mers recht op en plicht tot kritiek ko men alleen tot oordeelen bevoegden en kundigen toe wij moeten erkennen, dat ook onder de bjj de R.K. Staatspartij aangesloten katholieken zich soms een al te liberaal individualisme en een al te groote persoonlijke lichtgeraaktheid, gepaard aan een gebrek aan werkelijke offervaardigheid ten koste van het eigen soms zéér eenzijdige persoonlijke mee- ninkje openbaren. En wij schrijven dan ook met volle instemming na, wat het Li berale Weekblad zijn lezers voorhoudt: „Meer dan ooit is schouder aan schou der staan thans geboden. Persoonlijken wrevel wreken aan de politieke gemeen schap waarbij men behoort, is altijd uit den booze; in de huidige periode van ons partijleven is het een dolksteek in den rug van de eigen zaak." Dit klemt te meer voor ons, Katholie ken, omdat, wat voor de liberalen slechts „de eigen zaak" heet, voor ons het alge- meene Katholieke belang is. Maandagavond had op de haven een ern stig ongeval plaats. Het dochtertje van den heer H, uit de Van der Veldstraat stak den hoek Schoolstraat—Grachtweg over, terwijl een personenauto aankwam, die de haven wil de oprijden. Dit oprijden geschiedde, naar wij van omstanders hebben vernomen, met zeer groote snelheid. De auto greep het meisje, dat tegen den grond werd gesmakt en bleef lig gen. Dokter van Dijk verleende de eerste hulp en het meisje werd bij omwonenden binnenge bracht. De politie was terstond ter plaatse en maakte proces-verbaal op. De bestuurder van den auto bleek eerst on vindbaar, maar kwam naderhand weer opda gen. De auto werd aan een onderzoek onder worpen, terwijl het verhoor van getuigen en bestuurder werd voortgezet op het politiebu reau. Het kind was vrij ernstig gewond. door blijven wroeten. 'En toch heeft Oostenrijk het in de hand krachtiger op te treden en wel op grond van de overeenkomst, die het 11 Juli 1936 met het Derde Rijk sloot. De Oostenrijk sche nazi's zijn niets anders dan saboteurs van deze overeenkomst en dienen zoowel door Oos tenrijk als Duitschland te Worden afgeschud. De overeenkomst van 11 Juli is ook in Duitsch land plechtig geproclameerde leiders- en re- geeringswil. Eerst werd door de „onverzoenlij- ken" tegen deze overeenkomst in het openbaar muiterij gepleegd. Zelfs het woord „verraad" werd gebruikt. De partij-autoriteit, die steed? als de eenige en allerhoogste werd beschouwd, werd niet meer als zoodanig erkend. Toen bij gelegenheid der Olympische Spelen in den zo mer van 1936 het Olympische vuur ook door Weenen werd vervoerd, revolteerden de Oos tenrijksche nazi's op de straat en het kwam tot bloedige scènes. Dit was ook voor Ber lijn te veel en men poogde het voorgevallene den socialisten in de schoenen te schuiven, om de pijnlijke verrassing te verdoezelen, welke dit schandaal had veroorzaakt. Sedert dien gaat deze sabotage tegen 11 Juli onder verschillen de sophisttsche verdoezelingen verder, een sa botage, die openlijk er op is gericht haat en tweedracht te zaaien, ln de ongeloofelijke ver blinding, dat# daaruit Iets goeds zou kunnen ontstaan voor de „Deutsche Sache". Met deze elementen moest de Oostenrijksche regeering eens en voor al opruimen! De familie Van Wanrooy ln het Brabantsche plaatsje Kaatsheuvel ls dezer dagen onder wel merkwaardige omstandigheden in het bezit ge steld van een Amerikaansche nalatenschap. Wel is waar betreft het hier geen millioenen- erfenis het totaalbedrag beloopt om en nabij een kwart ton maar, waar de familie Van Wanrooy, op een enkele uitzondering na, alles behalve in goeden doen verkeert, is de vreug de om den buitengewonen meevaller er niet minder om. In het midden der vorige eeuw woonde te Heinkenszand, zoo vertelt Het Nieuws van den Dag, de koperslager Gellings. Gellings was we duwnaar, doch huwde een jonge vrouw, die nem een zoon schonk. Toen de oude Gellings echter op zekeren dag bij zijn dochter te Bergen op Zoom logeerde, verdween zijn vrouw met haar zoon, om naar Amerika uit te wijken. Deze zoon nu, een oom van de Van Wanrooy's, heeft in de nieuwe wereld blijkbaar fortuin gemaakt. Korten tijd geleden is hij overleden en toen bleek, dat er in het geheel vijf kinderen van Gellings' halfzuster zijn, die voor ultkeering in aanmerking komen. Twee zoons en een dochter wonen in het gehucht Berkdijk onder rie ge meente Kaatsheuvel en een zoon en nbg een dochter wonen te Breda. Zij ontvingen dezer dagen een brief van den burgemeester van Heinkenszand, die hen over de erfenis Inlichtte. Met medewerking van den burgemeester en den notaris van Heinkenszand werd via den Amerikaanschen consul te Rotter dam alles in orde gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2