u Algemeen meeleven in het buitenland 17* R V Vreugdebetoon in onze West Nationale film 1898-1938 De stilste plek in Nederland Ken fraaie Herinnerings-ISns! OMAN VAN EEN PRINSES Gelukwenschen van den Daitschen Fuehrer DINSDAG 1 FEBRUARI 1938 ar De feestviering in België In Zuid-Afrika De stemming te Londen Noorsche pers zeer sympathiek Parijs leeft mede Te Rome Gelukwenschen blijven toestroomen Telegram van de R. K. Staatspartij Plechtige bijeenkomst Ned. Hand elshoogeschool Gelukwensch R. K. Midden standsbond Paramaribo prijkt in vlaggentooi De K.R.O. op den nationalen feestdag Officieele mededeelingen door den voorzitter der tech nische commissie DEVIEZENREGELING VAN BRAZILIË Een sieraad voor ontbijt- en koffietafel, een juweel van een beschuitbus brengt HILLE als blijvende herinnering aan de heuglijke Nationale Gebeurtenis. Met de hoogte van de bus is erop gerekend, dat de forsche rol HILLE's beschuit - 10 stuks voor 10 cent - er precies in past. Bestel vandaag nog! Na de geboorte der Prinses Alle Europeesche hoven telegra fisch in kennis gesteld Oorlogsbodems te Gibraltar vlaggen Feestprogramma van de Phohi Vivat Oranje! AUTOMOBILISME Sterrit Monte Carlo De équipe Bakker Schut definitief winnaar DOOR CHARLES GARVICE in I V Geregeld komen nog uit het buitenland berichten binnen over het meeleven der be volking in de verschillende landen in en buiten Europa met de blijde gebeurtenis in ons Oranje-huis. De Belgische en Engelsche staatshoofden hebben, zooals reeds gemeld, telegrammen van gelukwensch gestuurd. Ook de Duitsche Fuehrer en Rijkskanselier, Adolf Hitler, heeft zoowel Hare Majesteit Koningin Wilhelmina als H. K. H. Prinses Juliana en Haar Ge maal telegrafisch geluk gewenscht. Alle Duitsche kranten hebben de geboorte van de prinses te Soestdijk op de frontpagina ver meld. Verder geven de bladen uitvoerige ver slagen over de feeststemming in ons land. Ter viering van de blijde gebeurtenis te Soestdijk, zal de Nederlandsche consul te Gent Woensdagmiddag zijn landgenooten ontvangen in het consulaat in de Twee Bruggenstraat. Zooals men zich kan voorstellen heeft de Ne derlandsche kolonie te Brussel het bericht van de geboorte van een prinses met groote vreugde ontvangen. In het Hollandhuis in de Auderghemlaan was de vreugde overgroot. De portretten van Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn versierd met bloimen en linten. Ix de legatie is een register ter teekeixing ge- legt en reeds velen hebben hun handteekening gez<t, o.a. een vertegenwoordiger van Koning Leo>old III, leden van de regeering en van het dipknatieke corps. Btinen enkele dagen zal de Nederlandsche zaakgelastigde, jhr. J. W. M. Snouck Hurgronje, ter elegenheid van de blijde gebeurtenis een recetie houden in de legatie. Ingeheel Zuid-Afrika is de geboorte van de doch;r van Prinses Juliana met vreugde be groet De plaatselijke Nederlandsche kolonies make alle voorbereidingen voor feestvieren. De'reugde van de bevolking, vooral van het Afrikinsch sprekende deel, blijkt duidelijk uit de gote hoeveelheid telegrammen, welke door de Neerlandsche legatie te Pretoria wordt ont- vange, een van de eerste telegrammen was af komst} van Smuts. Maaidagavond zou een groot vreugdevuur or.tstofen worden op een heuvel bij Pretoria, in tegenwjordigheid van vele toeschouwers uit J ohaniesburg. Het ïngelsche blad de „Star" schrijft, dat een belangstellende wereld de Koninklijke Familie en het volk van Nederland geluk- wenscht. Het blad publiceert een geheele blad zijde foto's uit het leven van Prinses Juliana. De Nederlandsche Kamer van Koophandel onden zal de volgende week een receptie ;aiiiseeren ter viering van de geboorte van een' Prin.es. Men verwacht, dat de Lord Mayor van Londen en de Nederlandsche gezant te Londen op de receptie tegenwoordig zullen zijn. De „Delftdijk" van de HollandAmerikalijn Lep Maandagochtend Southampton binnen op Weg van Vancouver naar Rotterdam. De vreug de aan boord was zeer groot. De radiotelegrafist Lad den geheelen nacht geluisterd. Maandag ochtend riep de gezagvoerder alle Officieren Lijeen om te drinken op het welzijn van de Prinses en haar kindje. De geboorte van het Nederlandsche Prinsesje is te Oslo met groote belangstelling ontvangen en de dagbladen publiceerden sympathieke ar tikelen. De minister van Buitenlandsche Zaken, Koht, heeft den Nederlandschen gezant de gelukwen- schen van de Noorsche regeering overgebracht en de Noorsche zaakgelastigde te 's Gravenhage heeft opdracht gekregen persoonlijk de geluk wenschen van de Noorsche regeering aan de Nederlandsche regeering over te brengen. De geboorte van de Prinses in het Oranje- luis was Maandag tegen het middaguur te Pa- i ils bekend geworden door groote opschriften in Paris Midi", het Parijsche twaalfuurblad. Het was wonderbaarlijk te bemerken, met welk een snelheid het nieuws zich in de Fransche hoofdstad verspreidde en tevens zeer verheugend zien, met welk een oprechte vreugde de Pa- riizenaars het bericht van de geboorte verna- Lien. Er was de laatste paar weken geen editie v&n de Fransche kranten verschenen of er Stand een bericht uit Nederland in en het Fransche publiek wachtte met bijna evenveel ongeduld op het plaatsvinden der heuglijke ge beurtenis als de Nederlanders. Ook de laat in den middag verschenen bladen gaven groote ar tikelen over de blijde mare in Nederland. Om er op te wijzen, dat onze kleine prinses Ook nog Fransch bloed in de aderen heeft, gaat de .Paris Soir" zelfs terug tot Claude de Cha- lon, de laatste erfgename in directe lijn *an het Huis van Oranje, die later trouwde met Hendrik van Nassau. In de Nederlandsche kolonie werd het reeds zoo lang verbeide nieuws met groote vreugde ontvangen. Op het kantoor van den Rotter- damschen Lloyd in de Rue Scribe was men op de gedachte gekomen van lange linten oranje- strikken te fabriceeren, welke niet alleen aan het eigen personeel en dat van de nabij geves tigde firma Van Ommeren werden uitgereikt, maar tevens aan eiken Nederlander werden aan geboden, die het kantoor binnenstapte. In de woning van onzen gezant te Parijs, jhr. J. Loudon, was een album ter teekening opengesteld, waarvan reeds een ruim gebruik werd gemaakt. Behalve de te Parijs wonende Nederlanders, hebben ook verschillende buitenlandsche gezan ten en andere leden van het corps diplomatique van de gelegenheid gebruik gemaakt om hun aanhankelijkheid te betuigen aan het Oranje huis. Zondag a.s. zullen dankdiensten worden ge houden in verschillende Parijsche bedehuizen. De geboorte van de Prinses zal door de Ne derlandsche kolonie officieel gevierd worden op Maandagavond 8 Februari a.s. in den tuin „Wagram", waar o.a. de Nederlandsche gezant aanwezig zal zijn. Onze Romeinsche correspondent seint ons, d.d. 31 Januari: De Italiaansche bladen nemen in uitvoerige berichten hartelijk deel in de blijde gebeurtenis voor het Prinselijk Gezin en voor het Neder landsche volk. Het bestuur van de R. K. Staatspartij heeft het volgende telegram verzonden aan de Prin ses en den Prins: Met hartelijke vreugde en met innigen dank, bovenal aan God, deelen de Katholieke Neder landers in hun staatkundige organisatie, de R. K. Staatspartij, in den nationalen jubel. Zij bieden Uwe Koninklijke Hoogheden hun op rechte en liefste gelukwenschen met de blijde geboorte van de Prinses van Oranje-Nassau, wier leven moge gezegend zijn in de onver zwakte liefde van het geheele volk voor zijn dierbaar vorstenhuis. Geteekend: Houben, waarnemend voorzitter, Kolfschoten, secretaris. Het R.K. Werkliedenverbond in Nederland zond telegrafische gelukwenschen aan H. M. de Koningin en het Prinselijk Paar. Namens het staatsbedrijf der P.T.T. is aan Z. K. H. Prins Bernhard en H. K. H. Prinses Juliana een geluktelegram verzonden. Aan de Koningin heeft het P.T.T.-personeel eveneens gelukwenschen gezonden. Toen Maandagmorgen het bericht van de ge boorte van een Prinses aan de Ned. Handels- Hoogeschool te Rotterdam bekend werd, zijn alle colleges stopgezet en kwamen bestuurderen, docenten en studenten in de groote gehoorzaal, welke wel te klein bleek, te zamen. Hier werd de plechtige bijeenkomst geopend met een toespraak van den rector-magnificus, prof. dr. N. J. Polak. De Hoogeschool verheugt zich in het huiselijk geluk van de ons zoo sympathieke en dierbare vorstelijke familie, maar, aldus de rector, voor ons beteekent zij tevens de bestendiging van den hechtsten stabiliseerenden factor aan ons volks bestaan. Daarna gaf prof. mr. C. W. de Vries, hoog leeraar in het staatsrecht, een uiteenzetting over de beteekenis van de woorden uit onze Grondwet: „De Koning is onschendbaar". Vervolgens sprak mr. R. Mees, voorzitter van het Algemeen Bestuur van de Nederlandsche Vereeniging voor Hooger Handelsonderwijs, over de maatschappelijke beteekenis van het Vor stenhuis, de omgangsvormen van Vorst en volk en de binding, waarvan Oranje het symbool vormt, der Nederlandsche volkseenheid. Met gemeenschappelijk gezang werd de bijeen komst gesloten. In verband met de blijde gebeurtenis heeft de Ned. R. K. Middenstandsbond de volgende telegrammen verzonden: Aan Hunne Koninklijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard, Soestdijk: „Bij de voorspoedige geboorte van de ko ninklijke Prinses moge de Katholieke Midden stand van Nederland, met heel het volk dee- lend in de vreugde van Uw ouderhart, zijn in nige gelukwenschen uitspreken en Gods zegen afsmeeken over de toekomst van Uw eersteling en het standvastig geluk van Uw Huis." Ned. R. K. Middenstandsbond, Koops, voorz. En aan Hare Majesteit Koningin Wilhel mina: „De Katholieke Midenstand van Nederland biedt Uwe Majesteit in eerbied en verknocht heid zijn innige gelukwenschen aan bij de voor spoedige geboorte van ae koninklijke Prinses en smeekt Gods zegen af over de toekomst van Uw eerste kleinkind en van geheel Uw Koninklijk Huis." „De Katholieke Middenstand van Nederland PARAMARIBO, 31 Januari (Aneta). Het heuglijk nieuws werd te Paramaribo bij het ochtendgloren ontvangen. Het bulderend kanon wekte iedereen uit den slaap. Het was het mooiste weer. Overal was het enthou siasme geweldig. Spontaan barstte het iiit. De stad prijkte in enkele momenten in vlag gentooi. Op het plein voor de gouverneurswoning drong een enorme menigte samen om een militaire parade te aanschouwen. Daar de nationale feestdag op een Dinsdag valt, begint het nationaal programma, verzorgd door den K.R.O., des middags om vier uur. Hieronder volgen enkele hoogtepunten uit dit programma: 6.20 uur: Feestrede door pastoor W. Nolet. 8.00 uur: rede door minister-president Dr. H. Colijn. 8.30 uur: Nationaal concert door het Stedelijk Orkest van Maastricht. 9.00 uur: „De gebeurtenissen in het jaar 1909". 9.20 uur: Actueele reportage-opnamen. Onder voorzitterschap van jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude had Maandag in Hotel „Terminus" te 's-Gravenhagfe een persconfe rentie plaats, waarin door het Comité voor deze film verschillende mededeelingen werden ver strekt met betrekking tot de ontwikkeling der plannen voor de uitvoering. Dit overzicht werd medegedeeld door den heer u. van öiaveien, cue er op wees, uac aoor net oonnte op geen enkel punt geneixnziuuiguuu gezocnt vvtjiu, aocn aat nog met aues aemiitief vastgesteld was en dus met voor puohcatie in aanmerking kon komen, aicer net vasten vorm verkregen nad. De mm moet op 1 Augustus van dit jaar gereedkomen en dus in betrekkelijk korten tijd vervaardigd worden. Deze „tijdnood" is o. a. oorzaak, dat van deze film geen volledige „do cumentaire" gemaakt kan worden, aangezien dan een te omvangrijk materiaal verwerkt zou moeten worden. Betreffende den naam van de film staat nog niets vast, aangezien de voorloopige titel „Na tionale film 1898—1938" niet als definitief be schouwd kan worden, zoolang het draaiboek nog niet gereed is. Het schrijven van het scenario is na een verzoek om- een ontwerp, aan een aantal letter kundigen gedaan, door een commissie van be oordeeling opgedragen aan Ben van Eyssel- steyn, die ook net draaiboek zal samenstellen. De productie zal geschieden door het Comité zelf, zoo noodig zal voor de daarvoor in aan merking komende werkzaamheden, gebruik ge maakt worden van een der bestaande film studio's, die daarvoor gehuurd zal worden. Bij deze film zijn geen commercieele doel einden vooropgesteld, zoodat alles aan het cultu- reele doel en den feestelijken opzet gewijd kan worden. Het gegeven van deze film zal ongeveer nabij komen aan de bekende speelfilm „Cavalgade"; zonder in eenig opzicht naar volledigheid te kunnen streven, wil het Comité er de lotge vallen van land en volk gedurende de regee- ringsperiode van H. M. de Koningin in uit beelden, door middel van een aantal karakteris tieke figuren. Van de hulp van buitenlanders wordt in deze film geen gebruik gemaakt, tenzij voor bepaalde functies geen ervaren Nederland sche krachten beschikbaar zijn. De regie berust in handen van Johan de Meester, met artistieke assistentie van Edmond Gréville, den maker van „Remous" en „Regie". Met de architectuur is de heer A. H. Wegerif belast, terwijl de heer Ostwalt als productieleider is aangesteld. Het camerawerk en de montage zijn voorts in han den van Nederlandsche medewerkers. Door den heer Van Eysselsteyn werd vervol gens nog een globaal overzicht gegeven van het draaiboek, dat midden Februari gereed komt en waarin als hoofdlijn is vastgelegd de historie van twee gezinnen, die in algemeene trekken weerspiegelt, wat in de afgeloopen 40 jaar door het Nederlandsche volk is beleefd. Men verkrijgt daardoor een symbolische uit beelding van de nationale historie in dat tijdvak, waarin het publiek zichzelf en verschillende omstandigheden, waarin het heeft verkeerd, kan herkennen. Bij de vervaardiging van de film zal geen ge bruik worden gemaakt van oude journaals, doch alle scènes zullen nieuw worden gecreëerd. Door medewerking van een aantal kapitaalkrachtige personen is voor de vervaardiging van deze film een bedrag van ongeveer anderhalve ton bijeengebracht, terwijl als reserve nog getracht wordt een garantiefonds te vormen. Het ligt in de bedoeling, van de film een voldoend aan tal copieën te laten maken, zoodat de vertooning in Nederland, zoowel als in de Koloniën tege lijkertijd kan plaats hebben, aangezien ook aan de Koloniën een gedeelte van de film, die een lengte van plusminus 2500 meter krijgt, gewijd zal zijn. De Hollandsche Bank Unie N.V. verneemt (telegrafisch van haar kantoor Rio de Janeiro), dat de Banco do Brasil op 31 dezer wederom er toe overgegaan is, met de incasseerende banken in Brazilië koerscontracten te sluiten voor de levering van deviezen binnen zestig dagen (naar keuze van de Banco do Brasil), thans voor wissels, waarvoor de tegenwaarde in milreis tot en met 22 dezer door de banken aan de Banco do Brasil is afgedragen. (Van onzen specialen verslaggever) De stilste plek in Nederland is op het oogen- blik Soestdijk. Nu het verkeer is omgelegd en ook de belangstellenden op een afstand wor den gehouden, ligt het groote witte huis met zijn kolonnades er eenzaam en als uitgestor ven tusschen het hooge wintersche geboomte. Niets beweegt zich op de paden, het bordes of bij de deuren, niets ziet men achter de ge sloten vensters. Alleen de wind, die in het middaguur sterk is afgenomen, zingt in de hooge toppen der boomen een zachten wiege zang. De stilste plek in Nederland is paleis Soest dijk. Daar sluimert 'Neerlands Prinsesje Haar eersten slaap, daar rust Haar jonge Moeder, omringd door de liefde en zorgen van Haar Gemaal, thans overgelukkig Vader en beide Grootmoeders, Die zich buigen over het wiegje, deelend in het Jonge geluk van Hun Kinderen. Deze dag behoort aan het prinselijk gezin, dat zich zelf in deze uren genoeg wil zijn. En Ne derland in feestvreugde respecteert de rust en de stilte. Alle gedruisch en rumoer blijft verre. Men blikt naar het huis en vermijdt alle uit bundigheid. De oude muren, die bijna honderdtwintig jaar niet het prille gerucht van een nieuw ont loken menschenleven meer kenden, sluiten zich schuttend en veilig. Daarbuiten verglijdt de grijze dag. Af en toe doet de wind de beide standaards op het dak van het paleis uitstaan, diep-kleurig het oranje en blauw in de neve lige atmosfeer. Dan trilt ook de elzenstruik bij het hek en zijn teere, broze bloesem ritselt zacht. Nieuw leven schoot uit overouden grond. v,.y 0 -Y-u'r .'-Cv.' Omtrent de geboorte van een Prinses Maan dagmorgen op paleis Soestdijk vernemen wij nog, dat hedenmorgen onmiddellijk na de blijde gebeurtenis volgens bestaand gebruik alle Europeesche hoven telegrafisch met de geboor te der Prinses in kennis zijn gesteld. In den loop van den dag werden deze tele grammen door een telegrafischen gelukwensch der betreffende Vorstenhuizen beantwoord. Ter eere van de geboorte van een Prinses was Maandag het Nederlandsche oorlogsschip „Hertog Hendrik", dat te Gibraltar ligt, ge heel gepavoiseerd. De buitenlandsche oorlogs bodems en andere schepen in de haven hadden ook de Nederlandsche vlag geheschen. De Phohi heeft Maandag voor de luisteraars in Oost- en West-Indië en Zuid-Afrika een speciaal feestprogramma verzorgd ter gelegen heid van de blijde gebeurtenis, zoodat de Ne derlanders over heel de wereld op den ge boortedag zelf in de gelegenheid waren de feestvreugde in Nederland mee te maken. In dit programma, waarin o.m. afwisselend reportages van de feestelijke stemming in Soestdijk, Amsterdam en Den Haag waren op genomen, zijn ook toespraken uitgezonden van den burgemeester van Baarn, jhr. mr. G. C. J. van Reenen en Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy. Ook heden en morgen geeft de Phohi speciale uitzendingen voor de luisteraars in onze overzeesche gewesten en Zuid-Afrika. Drie vliegtuigen van de vrijwillige organisa ties sportvliegers zijn Maandagochtend van het vliegveld Ypenburg opgestegen voor het ver spreiden van strooibiljetten, die tot tekst had den: „Vivat Oranje! De vlag in top! d'Oranje- zon stijgt stralend op. Januari 1938." Met het bekend maken van den officiee- len uitslag van den zeventienden sterrit naar Monte Carlo is de overwinning van de équipe Bakker Schut met Ford defini tief geworden, wat trouwens ook niet anders werd verwacht. 6 het meisje!" zei juffrouw Norton, op het etste woord van Daan voortgaande. „Ik kan niet Enders zeggen dan dat zij een mooi en aan trekkelijk klein ding is." „Niet zoo erg klein, moeder," beweerde Daan «enigssins verstrooid, terwijl hij zijn pijp aan stak. „Mair heb je ooit een meisje zien doen, wat zij do«t! Ze kan wel vijftig zijn in plaats van vijftier. of zestien: zoo overal verstand van en zoo gemakkelijk in haaroptreden. En dan die revolve-1 Zoo maar direct ergens op los te willen schietex, alsof ze een zeeroover was! k zou hem de huur op kunnen zeggen. t Beste is, dat ik het morgenochtend maar doe, voor er iets kan gebeuren." „Er :al niets gebeuren, moeder," zei Daan ernstig. „Zij lijken voor ons vreemd, omdat zij anders ^jn. Het komt mij voor, dat buitenland sche mesjes ik bedoel meisjes, die op het vastelant zijn opgegroeid, vrijer en meer onge dwongen in hun optreden zijn dan onze meisjes. Ook oud<r voor hun leeftijd en beter bespraakt. Onze misjes zijn min of meer langzaam en schuw." „Dat stekt onzen meisjes tot eer," verklaarde juffrouw Norton. „Het zou me spijten als een van de meisjes van Selby Gardens...." Zij hield even op, want zij was een eerlijke vrouw. „Niet dat er iets was, in hetgeen juffrouw Lan- don zei of deed, waarop je iets aan kon merken. Zij was een volmaakt lief kind." „Dat was ze," stemde Daan toe. „U moet be denken, dat zij heel anders opgevoed is, dan onze Engelsche meisjes. Er was iets bijzonder be koorlijks in die ongedwongen, vastberaden ma nieren van haar en zij is een mooi meisje.... eigenlijk nog maar een bakvischje, niet waar?" „Ja, dat vind ik ook," gaf zijn moeder toe. „En ze was zoo vriendelijk, toen ze kwam vragen, of ze hier binnen mocht komen. Ik kan niet ontkennen, dat ik direct met haar was in genomen: ze is, net als je zegt, zoo lief en mooi. Maar die revolver!" Zwijgend zat Daan te rooken. Hij trachtte zich met de nieuwigheid van de vreemde huurders vertrouwd te maken en met hun manier van doen. „Zeg Daan, er is nog iets," begon juffrouw Norton opnieuw. „Hoorde je haar over een graaf spreken? Menschen, die een graaf tot vriend hebben, komen gewoonlijk niet als huurders in Selby Gardens, 't Is me een raadsel, Daan." „Och, dat weet ik niet," zei Daan geruststel lend. „Graven hebben op 't vasteland niet veel te beteekenen, geloof ik. Ik bedoel, dat zij daar veel gewoner zijn dan hier en 't is voor een vreemden edelman heel goed mogelijk, dat hij arm is." Maar juffrouw Norton schudde bedenkel jk 't hoofd. „En dat mijnheer Landon zooveel zorg had om de deur te sluiten en den grendel erop te doen! Ik vind dat verdacht. Waar is hij bang voor? Dat er gestolen zal worden? „Inbrekers komen toch niet, waar niets te ha len valt. Zoolang ik hier woon, is er nog nooit in Selby Grdens ingebroken en het zal er waarschijnlijk ook nooit gedaan worden. Ja, ik noem het verdacht. Als het geen bommen zijn, dan zal 't wel iets even gevaarlijks zijn. Ja hoor, ik geloof werkelijk, dat het 't beste is, om hem morgenochtend de huur op te zeggen." „Welke reden wilt u dan opgeven? U kunt hen toch niet zonder motief op straat zetten. U kunt bezwaarlijk zeggen, dat hun uiterlijk u niet be valt." „Waarom niet?" vroeg zijn moeder overmoe dig. „Omdat 't niet waar is," zei Daan lachend. „U weet evengoed als ik, dat u bijzonder met het meisje was ingenomen. Dat zag ik heel goed aan u; en het zou vreemd geweest zijn, als 't niet zoo geweest was." „Ik geef toe, dat zij alles in haar voordeel heeft," zei juffrouw Norton, „en mijnheer Lan don heeft heel vriendelijk gesproken en was heel beleefd; maar dat zijn vreemdelingen al tijd. Neen, Daan, laat ik hem de huur maar op zeggen." „Nu, als u het graag wilt," zei hij met een knikje. „Maar doe het niet morgen; geef hun een week tijd. „In die week kan de heele buurt wel in puin liggen," beweerde juffrouw Norton. „Laten wij dat maar riskeeren moeder, en ver geet niet, dat ik wel een oogje in 't zeil zal hou den. Ik geloof, dat ik 'n ouden heer en een kind wel kan regeeren, hè? Neen, geef hun maar een week tijd." „Nu, als jij 't zegt, Daan," zei de moeder met oogen, die glansden van trots. „Maar maak er mij geen verwijt van, als wij met bed en al in de lucht vliegen!" „Ik geef u de verzekering, dat 't niet zal ge beuren," beloofde hij lachend. „Hoe 't ook zij, als wij de lucht ingaan, dan gaan zij mee de hoogte in. Bah, wat 'n onzin! Een zenuwachtige oude heer bijna al die vreemdelingen zijn nerveus, geloof ik en dat meisje.... ja zij is een buitengewoon kind met aparte manieren, maar ze is nog maar een bakvischje.... heelemaal niet gevaarlijk!" De week uitstel, waarvoor Daan had gepleit, verliep en de rust van Selby Garends was niet door een bom of zoo iets verstoord. Bovendien was juffrouw Norton gewoon geraakt aan, ja bijna verzoend met haar huurders en hun vreemde manieren. Feitelijk gevoelde zij zich gedrongen tegenover Daan te bekennen, dat de vreemdelingen tot nu toe de laatste drie woorden met nadruk en hoofdknikkend uitge sproken in elk opzicht uitstekende huurders waren. Zij hadden weinig noten op hun zang, waren heel kalm en rustig en belden niet voor elk wis sewasje. „Erg gemakkelijk wat den kost aangaat en stil ook. Als juffrouw Stella niet den heelen dag buitenlandsche liedjes zong en in twee sprongen de trap afvloog, of zich met een gilletje langs de leuning naar beneden liet glijden, zou je niet merken, dat er huurders in huis waren," verze kerde juffrouw Norton. „Ja, die mijnheer Lan don is een echte gentleman." „En juffrouw Stella.... nu, moedertje, beken maar eerlijk, dat zij uw goeie hartje heeft ge stolen," plaagde Daan haar lachend. Juffrouw Norton deed een poging om ont kennend haar wenkbrauwen en schouders op te trekken, hetgeen een jammerlijke mislukking werd. Want van den tweeden dag van haar ver blijf af, was de goede vrouw onder de bekoring van het jonge meisje geraakt en was nu reeds haar vurige bewonderaarster en toegewijde sla vin geworden. Na een tikje op de keukendeur was Stella bin nengekomen, terwijl de toebereidselen voor een kerrieschotel in vollen gang waren. Zonder ver dere inleiding had zij juffrouw Norton met de vraag verrast: „Madame, hoe vindt u deze jurk? Eerlijk zeg gen, hoor." Juffrouw Norton liet haar blik over het slanke figuurtje gaan en het was haar aan te zien, dat haar bewondering eenigszins door onwillige cri- tiek werd getemperd. „Heel mooi, prachtig, juffrouw Stella," begon ze en aarzelende dan; waarop Stella, die al heel eigen met haar was, begon te lachen. „Maar niet geschikt voor Engeland, vader. Wqiissi» r? toch op ik vader altijd zegt, dat hij zeker weet, dat u het ook zou vinden. En nu vraagt vader, of u zoo vriendelijk zou willen zijn, mij op z'n En- gelsch te kleeden. Ik veronderstel, dat er in de buurt wel goede confectiemagazijnen zullen zijn, waar iets goeds te krijgen is." „Natuurlijk juffrouw," zei juffrouw Norton, „Fletcher en Brown in de Commercial Road is een fijne zaak, waar u zeker kunt slagen." „Zou u die pan met dat heerlijk riekende goedje niet weg kunnen zetten en met mij naar den winkel gaan?" „Dit is een kerrieschotel voor uw diner," ver klaarde juffrouw Norton met de waardigheid van een chef-kok. „Neen, die pan kan ik nu niet aan z'n lot overlaten, dan zou 't bederven. Maar ik zou om elf uur mijn huishoudelijke bood schappen kunnen doen en u dan meenemen." „U bent een engel, madame; precies elf uur glij ik de trap af!" en zij trippelde, fluitend als een schooljongen, de keuken uit. Niet zonder trots wandelde juffrouw Norton met haar aangebeden huisgenoote de deur uit en het is onbegrijpelijk, waar in die enkele oogenblikken die hoofden boven de ondergor dijntjes vandaan kwamen, om dit nieuwste van Sejby Gardens in oogenschouw te nemen. Na eenige huishoudelijke benoodigdheden te hebben gekocht, stonden juffrouw Norton ent Stella gearmd voor de etalages van Fletcher enf Brown. Na een critisch ondcr^i peslbot JL}jf-j' frouvk^Norton

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3