DE VROUW IN ITALIË Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen J AMERIKAANSCHE KLETSKOPPEN VARIA OVER KAMERPLANTEN MODERNE JAPONNEN DAMES OCHTENDJAS ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMtiiiiritiiimimtiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiitii^ niiiiinifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiniiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiil FOTO REPORTAG E giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiimiiiiiniiütiiiiiiiiufrrrm Sïiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiï^ In de Baarnsche bosschan in da omgeving van het paleis Soestdijk is ton behoeve van Z. IC H. Prins Bernhard een manege gebouwd, weike binnen kort in gebruik zal worden genomen men ze buiten, maar in September weer binnen, voordat de koude nachten komen. Men zet ze vooral in veel licht en een be hoorlijke kamertemperatuur. In dezen tijd koopt men vaak het aar dige kamerplantje, Capsicum Hendersoni geheeten, om de talrijke roode „appeltjes", die het struikje in den winter kan hebben Men moet het beslist niet te warm zet ten, want bij een te droge kamerlucht ver schrompelen ze spoedig en vallen de blade ren af. Dus hoe koeler ze staat, hoe beter, mits natuurlijk vorstvrij. Denk er wel om. hier niet te veel water geven. Geeft men iets, dan moet het lauw-warm zijn en het na een kwartier niet opgezogen water moet men verwijderen. In den winter doet men goed het nu en dan te besproeien met lauw water, 's Zomers graaft men den pot in den tuin- Hiervoor heeft men noodig: 2 ons boter. 2 ons bloem, 2 ons bruine suiker en 2 ons stroop. Men smelt de boter, de suiker en de stroop in een pan, die men echter vooral niet langer op het vuur laat dan voor dit smelten noodzakelijk is. Dan voegt men er van het vuur, de bloem bij, roert alles goed door elkaar en laat het deeg minstens een halven dag rusten. Voor het bakken vormt men van het deeg balletjes, ter grootte van een knikker, en legt die 'n eind uit elkaar, op een be boterd bakblik. In een matig warmen oven laat men die balletjes uitsmelten en licht geel bakken. Dan neemt men het blik uit den oven. Men kan de koekjes, plat op tafel liggend, laten bekoelen, ofwel men rolt ze, zoo spoedig mogelijk, om den steel van 'n houten lepel. In het eerste geval krijgen we 'n soort kletskiepjes, in het tweede lijken ze meer op obliën. A. K.—P. Van <le op deze bladzijde voorkomende genu ea rn e r d e modellen, die aan bet mode-album „Wlnterweelde" ontleend zijn, kunnen by het Patronenkantoor ..Panora", Nassauplein 1, Haar lem. patronen besteld worden tegen den prys van 10 cent voor Jabots, kraagjes. 20 ets. voor rokken, blouses, kleine avondjasjes en klnder- kleedlng. 35 ets. voor mantels en japonnen, 60 ets. voor complets. Bestellingen kunnen geschieden: door bemiddeling van üw agent; door glroetortlng op No. 293631; door toezending van het bedrag per postwissel or ln postzegels. In alle gevallen 6 ets. extra voor toezending per post» Ook in de afgeloopen dagen heerschte er in de omgeving van hei paleis Soestdijk een groote drukte, waar vele belangstellenden, evenals de aanwezige journalisten, het wachten niet moe worden In hetConcert- gebouw te Amsterdam werd Zater dagavond ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan het «Concert gebouw-bal» gehouden De commandant van het veldleger, J. J. G. baron van Voorst tot Vooist, reikte Zaterdag te Den Haag aan den adjudant-onderolficier J. van Overbeeke de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst uit De bekende Amerikaansche schaakmeester R. Fine is Zaterdag na een langdurig verblijf in ons land naar Amerika vertrokken. Het vertrek van het C.S. te Amsterdam, waar dr. Max Euwe den heer en mevr. Fine uitgeleide deed Het aflossen der wacht voor paleis Soestdijk is een der attracties voor de talrijke belangstel lenden, die in deze dagen in de omgeving van het paleis vertoeven een te droge lucht. En die treft men ia altijd aan in een verwarmde kamer. Hoe kan men nu een Kerstster probee- ren over te houden? Na den bloei snijdt men de plant op ongeveer 15 c.M. boven den pot af. Men maakt er zich voorloopig maar niet be zorgd over tot April. Men geeft dan lang zaam aan meer water. In den zomer zet Fig. 802a is een prettige sportieve jurk voor jonge meisjes. Het raglan- bovenstuk is gemaakt van effen stof, evenals de ge plooide rok, die, als wij de nieuwste mode- berichten mogen gelooven, weer in de mode zal komen. De geruite taille wordt schuin genomen en het is misschien eeu mooie' gelegenheid, om onze afgedankte ja pon van het vorig jaar ten nutte te ma ken. Vier groote knoopen, een cravatte van effen kleur en een leeren ceintuur versieren het aardige toiletje. Het patroon is te verkrijgen in de ma ten 40, 42, 44 en 46. Een japon met bont gegarneeid geeft altijd 'n gekleed en gedistingeerd cachet en heeft het voordeel,' dat we haai ock n het voorjaar nog wel eens zonder mtntel kunnen dragen- (fig. 803a). De lange ailla sluit mooi aan bij den klokkende n rek eu wordt zonder ceintuur gedragen. Rot dom den hals en de armsgaten leggen w een smal randje bont. Wie de strik nia be valt kan natuurlijk ook met een nikeie lus volstaan. We hebben voor deze laoon slechts 3 meter stof noodig en he* m.troon is te verkrijgen in de maten 40, 42. ien i8. JO.UA bont gepakt, 'n Eigenaardige tegenstelling hiermee vormen de lange bloote beenen, want jongens zoowel als meisjes dragen wel tot den leeftijd van 12 en 13 jaar zo mer en winter korte sokjes. De hummeltjes lijken soms topzwaar, want die heel kor te manteltjes van schapen- of geitenbont maken hun lijfjes zoo bol en rond als ko geltjes en daaronder lijken de lange blooie dijbeenen wel stokjes, 'n Typisch con trast maken ook zoo'n paar kinderlijke ross kuiten bij 'n stevigen dertien jarigen knaap, die er met zijn heerenjas, schuine pet en deftige glacé-handschoenen al zoo echt gentlemanlike uiziet. Hoe zou zoo'n blootbeenig Itaiiaantle wel op de Hollandsche zuster- en broeder scholen ontvangen worden! C. P.-D. Cyclamens, geplaatst in een kamer, welks een centrale verwarming heeft, bloeien maar kort, .omdat de lucht er veelal erg droog is. Wordt het vertrek verwarmd door een haard of kachel, dan is de beste plaats voor deze plant vlak bij het raam, want daar is het nog tamelijk frisch. Als het niet vriest zet men de bloem 's nachts èn vóór, èn na den bloei in een koel vertrek. Kamerplanten moeten 's winters water ontvangen op kamertemperatuur. Staan de planten in een koele kamer, dan is het beter water van ongeveer 40 gr. C. te geven op het schoteltje. Ook de meest afgesne den bloemen prefereeren water op kamer temperatuur. Worden afgesneden bloemen in een kamer slap, dan is een goed middel om ze stevig te krijgen, ze een poosje met den steel in heet water te plaatsen op een koele plaats en van boven af te dekken met vochtig zijde-papier. Ze trekken dan heel spoedig weer op. Kerststerren zijn mooie Kerstmisplanten maar ze zijn niet gemakkelijk te behande len, omdat de bladeren vaak gaan krullen tengevolge van de droogte of gauw ver gelen en afvallen door een te koude plaats. Dus de plant moet warm staan, maar niet Bovenwijdte 110 c.M.; lengte midden vóór 110 c.M. schouderbreedte 13 c.M., mouw lengte 58 cJVl. Benoodigd; M.2.50 popeline van 130 c.M breed; 1 knoop. Deze eenvoudige jas kunnen we alj peignoir of werkjas gebruiken. Wanneer we de jas van gebloemde popeline makeu kunnen we haar voor beide doeleinden gebruiken. We kunnen de jas garneerer- door revers en biezen op Ce mouwen var effen stof te nem .n. Naast de voorpande.» knippen we de dekking; naast het rugpand plaatsen we de mouwen boven elkander Aan den voorkant van de jas is 'n over slag van 8 c.M. aangeknipt. De dekking, die tegengestikt wordt, knippen we in mo del, zooals de teekening met een stippel lijn aangeeft. De mouw wordt, met plooi tjes in den kop, in het armsgat gezet (Mouwnaad op den zijnaad). Bij de leng te van de jas knippen we 4 c.M. voor zoon, aan. Zoowel boven de machtige poort van het koninklijk paleis als aan de vervelooze deur van de arbeiderswoning verkondigt de witte strik, dat er een klein Italiaantje is geboren. Het is een eeuwenoud gebruik en het toovert bij iederen voorbijganger het visioen voor den geest van zoo'n klein rose wichtje, dat voor 't eerst zijn oogjes heeft geopend in deze groote, woelige we reld. Natuurlijk is altijd de eerste vraag: „Is het een maschio (jongetje)?" Want of schoon de mannen in Italië in de meer derheid zijn worden ze toch (ten onrech te!) als van meer waarde beschouwd en niet alleen door Mussolini, die in elkeu wereldburger een toekomstig soldaat ziet, maar ook in de oogen van de gelukkige ouders. Het is voor ons, Nederlandsche katho lieken, wier eerste werk altijd is het wichtje onder een mooien doopsluier naar de kerk te dragen, 'n eigenaardig ver schijnsel, dat men in het land van den Paus hiermee kalm wacht, tot de moeder weer in zoover hersteld is, dat zij zelf het kindje kan begeleiden, het doopmaal kan bereiden en de talrijke visite ontvangen En dan nog staat het heel voornaam, den priester voor deze plechtigheid la huis te laten komen. Reeds den eersten dag van zijn leven begint men den kleine te verwennen. Hij wordt gevoed, wanneer hij de eersca symptomen van eetlust vertoont, op den arm genomen, wanneer hij dat wenscht en tot in den treure gewiegd. De baby, die zoo gelukkig is er een eigen „balia" (voedster) op na te houden, is in dit op zicht goed af. De „balia" is een prachtige, gezonde boerin, met wijde, kleurige rokken en eeo zijden schort. Ovar haar gitzwarte haren is een roode of blauwe zijden hoofddoek geplooid en langs haar door de zon ge brande wangen hangen lange bloedkora len bellen. Ze heeft een uitgebreiden voor raad halssnoeren en welk ander sieraad haar ijgg mocht ontbreken, wordt haar Edervan de baby haastig ten meer noodig heeft blijft zij meestal nog eenigen tijd tot sieraad van het huis. want zulk een balia is werelijk een pronk stuk en alleen de welgestelde families kunnen zich dan ook deze weelde veroor loven. De minder goed gesitueerde moeder laat het kinderwagentje rijden door de dienstbode, terwijl zij er zelf naast loopt. Het staat immers heelemaal niet chique dit zelf te doen. Is het kindje wat grooter en gaat de familie uit, dan wordt het dienstmeisje steeds meegenomen, om het al flink loopende kind te dragen, als het moe wordt en het op zijn wenken te bedienen, want de Italiaansche moeder is erg bezorgd voor haar kroost en daar om oorzaak, dat de kinderen tot weeke en al te gevoelige menschen opgroeien. Bij het minste schrammetje of builtje, dat zij oploopen, worden ze beklaagd en geaaid, het minste regenbuitje moeten ze in eersten kouden dag wol en _L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4