prinses Beatrix, Wilhelmina, Armgard De eerste foto „En hier is het kind, dat wij Beatrix noemden" Prins Bernhard deed aangifte van de geboorte „PROTECTOR" I Getuigen waren Dr. H. Colijn en jhr. F. Beelaerts van Blokland LONDENS FINANCIEELE POLITIEK OFFICIEELE GEBOORTE- AANGIFTE Feestlied bij de geboorte van het Prinsesje Het nieuws van heden DE BAROMETER Jj®§ VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 5970 Abonnementsprijs (bii vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM WOENSDAG 2 FEBRUARI 1938 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21000 Dinsdagnamiddag te half zes heeft Z. K H. Prins Bernhard officieel aangifte gedaan van de geboorte der Prinses. De officieel opgemaakte oorkonde luidt als volgt: Heden, den eersten Februari negentien honderd acht en dertig, heeft Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter der Nederlanden, Prins van Lippe-Biesterfeld oud zes en twintig jaren, wonende te Baarn, aan mij, ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Baarn, jonkheer Gerlach Cornelis Joannes van Reenen, burgemeester van Baarn, verklaard, Gat op Maandag den een en dertigsten Januari negentien honderd acht en dertig, des voormiddags te negen uur, zeven en veertig minuten, hem en zijner gemalinne, Harer Koninklijke Hoogheid, Prinses Juliana Louise Emma Marie, Wilhelmina der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklenburg, Prinses van Lippe Biesterfeld, enzoovoorts, enzoovoorts, mede wonende te Baarn, in het koninklijk paleis, gelegen aan den Amsterdamschen Straatweg, nummer één, binnen deze gemeente, eene dochter is geboren, genaamd: BEATRIX, WILHELMINA, ARMGARD, Prinses van Oranje Nassau, Prinses van Lippe Biesterfeld. Zijne Koninklijke Hoogheid heeft Zijne dochter aan mij vertoond Een en ander is geschied in tegenwoordigheid van: Hendrikus Colijn, oud acht en zestig jaren, minister van Staat, minister van Algemeene Zaken, wonende te 's Gravenhage en jonkheer Frans Beelaerts van Blokland, oud zes en zestig jaren, kamerheer in buiten gewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, minister van Staat, vice-president van den Raad van State, wonende te 's Gravenhage Hiervan is deze akte opgemaakt, welke overeenkomstig de wet is voorgelezen. Beatrix de geluk aanbrengende Ter toelichting diene, dat de twee laatste namen die der beide grootmoeders zijn. De eerste naam staat niet in verband met eenig familielid, doch is uitsluitend gekozen om de mooie beteekenis van dezen naam. De Prinses zal genoemd worden: PRINSES BEATRIX. Wanneer Prinses Beatrix eenmaal geroepen zal worden den troon te bestijgen, zal zij desverkiezende dit kunnen doen onder haar tweeden naam: WILHELMINA. Simon over de leeningen aan het buitenland Automobielarbeiders bij Roosevelt Voor werkverschaffing en grondtoon Gevecht met Arabieren in Palestina Dooden en gewonden aan beide zijden Geheele straat door brand verwoest i Prins Bernhard Prins Bernhard's opname gratis beschikbaar voor de pers TweeFransche oversten gearresteerd Beschuldigd van medeplichtigheid aan de Csar GEPEOE-CHEF IN ONGENADE Het iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini INBRAAK-VERZEKERING 4- Bij C. JBegeer te Utrecht is ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis een gedenk penning geslagen. De penning is verkrijgbaar in de maten 60, 40 en 28 m.M. De voorzijde geeft weer de Nederlandsche Maagd die uit de gekroonde wieg het jonggeboren vorstenkind opneemt. De achierzijde van den penning geeft de uitbeel ding weer van het paleis te Soestdijk, een uitvoering, die zeer stijlvol is gemaakt „Hier toon ik U het kind, dat Wij genoemd hebben Beatrix Wilhel mina Armgard". Groot en slank in zijn gekleede jas stond daar Z. K. H. Prins Bernhard, de gelukkige vader, met in zijn armen, op een crèmekleurig zijden kussen de kleine Prinses, die even de oogen opende, zonder zich bewust te zijn, dat op Haar waren gericht de blikken van de eerste drie officieele Nederlanders, die voor Haar verschenen: den burgemeester der gemeente Baarn, jhr. mr. G. C. J. van Reenen, in tegenwoordigheid van twee getuigen, den minister president, dr. H. Colijn en den vice-president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. De geur der oud-vaderlandsche kandeel gaf aan de plechtig heid een huiselijk karakter Prins vervult eersten vaderplicht Panameesch schip gestrand NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. iiiiiiniiiiiiiiiiiiiinit iiiiii tuin imiiiiiiii 1111111111 in iiiii li nut in ui ui iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin n iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini LONDEN, 1 Febr. (Reuter). De Britsche minister van Financiën, John Simon, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat hij, met het oog op den huidigen stand van de wis selmarkt, beslissingen heeft genomen in zake de Britsche politiek ten aanzien van buitenlandsche leeningen. Zooals hij reeds heeft medegedeeld, acht hij den tijd nog niet gekomen zonder meer toestemming te verleenen voor buitenlandsche leeningen. Hij heeft hierbij in het bijzonder de leenin gen ten behoeve van buitenlandsche regeerin- gen, plaatselijke of openbare autoriteiten en door den staat gecontroleerde organisaties op het oog; deze zullen steeds Worden beschouwd in het licht van de algemeene politiek van de regeering. Evenwel zal tot nader order voor de gevallen, welke buiten de bovengenoemde val len, meer vrijheid worden verleend. In het bij zonder sprak de minister hier over het ver strekken van geld op langen termijn ten be hoeve van Britsche crediteuren, in welk deel van het rijk ook, om ondernemingen in het buitenland te financieren of te ontwikkelen en transacties, waarbij groote hoeveelheden bui tenlandsche aandeelen betrokken zijn, waarover sprake was in den brief van den voorganger van den minister, van 12 Juli 1933, aan den voorzitter van het beurscomité. Hetgeen spre ker heeft gezegd, toont den wensch van de Ptritsche regeering de internationale kapitaal transacties te vergrooten. De minister voegde hieraan toe, dat buiten landsche leeningen op korten termijn van niet. commercieel karakter andere overwegingen noodig maken en speciale moeilijkheden mee brengen, welke ze over het algemeen onwen- schelijk maken. Steeds zal een beroep moeten, worden ge daan op de commissie voor buitenlandsche transacties voor bovengenoemde zaken, aange zien noodzakelijk bekend moet zijn, wat om gaat. In antwoord op een vraag van Attlee ver klaarde de minister, dat het niet in de bedoe ling van de regeering lag, leeningen te ver strekken aan mogendheden, die gewikkeld zijn in een directen aanval. Dit heeft betrekking op pogingen van Italië en Japan, om leeningen te krijgen onder het mom van commercieele transacties. In citykringen wordt de verklaring van den minister met goedkeuring ontvangen. WASHINGTON, 1 Febr. (Reuter) In een conferentie met president Roosevelt hebben de afgevaardigden van de United Automobile Workers voorgesteld, dat de Federale regeering der Ver. Staten onmiddellijk 130 millioen dollar ter beschikking zal stellen voor het verschaffen van werk of onmiddellijke hulp aan werklooze arbeiders in de automobiel-industrie. Ook werd den president in overweging gegeven een grond toon van tweeduizend dollar per jaar vast te stellen. De president zal deze zaken in studie nemen JERUZALEM, 1 Febr. (Reuter)Bij een ge vecht in het district Jenin zijn twee Britsche soldaten gesneuveld en twee gewond. De Arabieren leden zware verliezen. LONDEN, 1 Febr. (D.N.B.) Te New Big- ging-on-sea, een arbeiderskolonie in Northum berland, heeft een geweldige brand een geheele •straat van zestien houten huizen in de asch gelegd, Het is de wensch van het Prinselijk Paar, dat de eerste foto van de jong geboren Prinses, welke opname door Z. K. H. Prins Bernhard zelf zal worden gemaakt, gratis beschikbaar zal worden gesteld voor de binnen- en buitenlandsche pers. Publicatie zal mogen geschieden uitsluitend op nor male pagina's, één- of meermalen, in courant, week- of maandblad, zoo mede in filmjournaals. Vermenigvuldiging anders dan op normale pagina's, zoomede voor reclame-doeleinden, is verboden, eveneens het overbrengen der foto middels beeld-telegrafie. Plaatsing of uitstalling vóór den op de achterzijde der foto aangegeven datum is niet toegestaan. Gekwalificeerde fotopersbureaux en bladen, die t.z.t. deze foto wenschen te ontvangen, ge lieven hun aanvraag in te zenden vóór of op 5 Februari a.s. aan den heer F. H. Umbgrove, Parkstraat 25, 's Gravenhage. Het is uiteraard nog niet zeker, op welken datum deze foto be schikbaar komt. PARIJS, 1 Febr. (Havas). Hedenochtend zijn twee luitenants-kolonel van de reserve van het Fransche leger gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid aan de Csar. In hun wonin gen zouden bijeenkomsten gehouden zijn. Zij worden beschuldigd van medeplichtigheid aan het onrechtmatig invoeren van wapens en het ongeoorloofd bezitten van springstoffen. De chef van de Gepeoe voor de Oekraine, Leplewski, is volgens berichten in de Oekraini- sche bladen uit zijn ambt gezet. ÏH Verwachting: Stormachtige tot krachtigen EE Zuid-Westelijke tot Noord-Westelijken EE wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opkla- ringen, kans op regen of hagelbuien, iets kouder. EE Verdere vooruitzichten: nog buiig. Stormwaarschuwingsdienst: EE Geseind Dinsdagavond te 19.50 uur aan EE alle posten: „Wordt verwacht storm uit het Noord-Westen". |E imiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii ONDERL. VERZEKERING MIJ. E DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. E Tel. 45014 en 45016 Directie: H. F. HEERKENS THIJSSEN i E Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën. Kloosters en Kerkelijke Instellingen I III II llll III IIIII IIIIIIIM III llllillllltllll III IIIII Mill IIIIIIII1MIIIIIMIIIIIIIIIIIIÏÏ (Van onzen specialen verslaggever) Niettegenstaande het officieele karakter was het een intieme, men zou haast zeggen huiselijke plechtigheid, die zich Dinsdag in den laten namiddag op het Paleis Soest, dijk afspeelde. Een trotsche jonge vader kwam daar met zijn jonggeboren spruit in de armen en de „kraamvisite", ondanks haar officieelheid, voelde het ook zoo. En volgens oud-vaderlandsche traditie geurde de kandeel in de gebruikelijke kopjes. Een knappend wafeltje werd geserveerd en voor en na het voorgeschreven ceremonieel on derhield men zich vrij en ongedwongen over het heuglijk gebeuren. Om enkele minuten voor half zes begaf bur gemeester van Reenen, gekleed in zijn ambts gewaad en met de keten om zich per auto naar het paleis. Hij was vergezeld van den heer J. P. Renes, hoofd van den Burgerlijken Stand van Baarn. De auto reed het Soesterhek in en de burgemeester betrad, terwijl de heer Renes achterbleef, het paleis door den Soestervleugel. Daar werd hij ontvangen door den secretaris van Prins Bernhard, jhr. Dedel en door 's Prin sen adjudant, kapitein de Roo van Aldewerelt. Beide heeren geleidden jhr. van Reenen naar een der zalen in het oude gedeelte van het paleis, waar ook de heeren Colijn en Beelaerts van Blokland zich bevonden, beiden gekleed in zwarte jas. Hier werd een oogenblik gewacht en toen werden de autoriteiten verzocht zich naar de nieuwe eetzaal in de Baarnsche vleugel te begeven. In deze eetzaal volgde de plechtigheid van de geboorte-aangifte. De zaal ligt aan de ach terzijde van het paleis en geeft een wijd uit- Van den Dcllard tot de Schelde, van Den Helder tot Maastricht, Zijn de Nederlandsche harten op één middelpunt gericht. Maar ook in de verre streken van ons Neerland-over-zee Klinkt één dank en klinkt één jubel, klinkt één feestlied en één beê. Nu na lijden weer verblijden, na den dood weer leven kwam: Nu God Neerland een Prinses schonk, weer een loot aan d'ouden stam. Laat nu blij de vlaggen waaien, heft de vaandels in de lucht; Laat heei Neerland nu vervuld zijn van het feest'lijk, blij gerucht; Laat de vreugdevuren laaien, jubelt luid. in huis, op straat. Voor het pasgeboren Kindje, voor ons Ner erlandsch Kind van Staat, Pat reeds van haar eerste uren, als een kindje, teer en klein. Ons Prinsesje van Oranje, Neerlands lieveling zal zijn. Moog' het nieuw Prinsesje wezen steeds een bron van louter vreugd, Dat Zij voor Gods oog moog' bloeien in rechtschapenheid en deugd. Dat haar jeugd een echte jeugd zij, onbekommerd, frisch en blij, Dat haar leven rijk aan liefde, vol van ware schoonheid zij; Moog' z'een zonnetje steeds blijven voor haar Ouders, voor haar land, Ga Zij veilig door het leven, altijd aan Gods Vaderhand. HERMAN KRAMER zicht over de gazons en de vijvers, onderbroken door hoog opgaand hout van het park. De zaal zelf is in lichte tinten gehouden, lichte gordijnen, lichte stoffeering en een fraai ameublement, waarvan de stoelen met leder, eveneens in lichte kleuren, zijn overtrokken. Toen de drie autoriteiten, de beide ministers en de burgemeester de eefzaal binnentraden, wa ren de lichten ontstoken. Na enkele minuten wachten opende zich de deuren en trad Prins Bernhard binnen. Har telijk begroette Z. K. H. de drie heeren, die hem hun gelukwenschen aanboden met de ge boorte van de Prinses. Eenige oogenblikken onderhield de Prins zich met zijn gasten en zeide toen, dat hij de baby zou halen. Prins Bernhard verdween, doch keerde spoe dig daarop terug, nu met zijn jonggeboren dochter in zijn armen en toonde haar den bur gemeester. Prinses Beatrix lag op een kussen van crqjne zijde. Zij is naar de burgemeester ons later beschreef een flink kind, 52 cM. lang en met een gewicht van zeven pond. Zij heeft blauwe oogen en blond haar, wat trouwens bij de meeste babies het geval is. Gedurende de plechtigheid van de ge boorte-aangifte, welke overigens slechts enkele minuten duurde, heeft Prinses Beatrix geen kik gegeven. Stil lag zij op het kussen, de oogen slechts een oogenblik op slaande, wachtend in de armen van haar overgelukkigen vader. Voor de drie uitverkoren Neder landers was' het een onvergetelijk oogenblik, toen Prins Bernhard met het kind voor hen stond en de namen noemde: Beatrix, Wilhelmina, Arm gard. Zelf bracht Prins Bernhard zijn dochter weer buiten de eetzaal, waar een verpleegster de kleine weer over nam en weer naar de op de eerste verdieping gelegen kinderkamer bracht. Toen de Prins met de baby de zaal verliet,' deed de minister-president, dr. Colijn, de deur open en 'zeide daarbij lachend tot den Prins: „Ik mag de eerste zijn, Koninklijke Hoog heid, die de deur voor Prinses Beatrix open doet." De prins keerde onmiddellijk weer in de eet-* zaal terug om de verdere formaliteiten der ge boorte-aangifte te vervullen. Hierna werd nog even gepraat over de blijde gebeurtenis zelve. Prins Bernhard zeide, dat Prinses Juliana het uitstekend maakte en was vol lof over de toe wijding van den dokter en de verpleegsters. •Eerlijk bekende de Prins, dat hij gehoopt had op een zoon, maar nu was hij met zijn dochter zeker zoo gelukkig. Toen werd de plechtigheid voor een oogenblik onderbroken door het goede oud- Hollandsch gebruik, dat ook in ons prin selijk gezin in eere werd gehouden, name lijk het aanbieden van een kopje kandeel. Een lakei trad binnen en bood in kleine kopjes, met oranje-spreuken er op, den geurigen oud-Hollandschen kruidenwijn aan. De prins dronk op de gezondheid van de drie aanwezige heeren, waarop zij een dronk wijdden aan de ge zondheid van Prinses Beatrix. Na dit genoeglijk intermezzo stelde de burgemeester aan Prins Bernhard enkele vragen, verband houdende met de vaststel ling van de akte der geboorte-aangifte. Deze werd vervolgens voorgelezen en aller eerst geteekend door den Prins, die in zijn duidelijk handschrift, met de vulpen, wel- Een Prinses Beatrix-fonds opgericht voor hulp verleening aan kraamvrouwen en zieke kinderen. Chamberlain noemde bet rapport van Van Zee land een dringende aangelegenheid. Te Rome werd de 15e verjaardag van de fascis tische militie gevierd. Sir John Simon gaf in het Britsche Lagerhuis een uiteenzetting van de finanoieele politiek van Engeland ten aanzien van buitenlandsche leeningen. Britsche regeering overweegt stappen naar aan leiding van torpedeeren van de „Endymion". Hirota zette de Japansche politiek ten aanzien van China uiteen. In den Volkenbondsraad werd van verschillende zijden aangedrongen op een verscherpte toepas sing van artikel 16 van het Volkenbondspact. Ernstige stormschade in Den Haag. Nog twee daders veroordeeld in verhand met overval op Haagschen arts. Stand der clearing met Duitschland. Beurs van New-Vork: stemming vast. ke hij daartoe voor een oogenblik van Minister Colijn leende, teekende: Bernhard, Prins der Nederlanden, Prins van Lippe- Biesterfeld. Daarna teekenden Minister Colijn, ver volgens Jhr. Beelaerts van Blokland en tenslotte als ambtenaar van den Burger lijken Stand, burgemeester van Reenen. Hiermede was de plechtige geboorte-aan gifte geëindigd. Het gemeentebestuur van Baarn had van d9 Kroon voor deze bijzondere gelegenheid toe stemming gekregen een speciaal register der geboorte-akten in te stellen. Dit register :s gebonden in zacht blauw linnen. Op den band staat in goud gedrukt: register van geboorte akten der gemeente Baarn. Het zal worden bewaard in het gemeente archief. Prins Bernhard heeft persoonlijk een foto van het gezelschap gemaakt. Hij vertelde daar bij aan den burgemeester, dat hij zijn doch ter reeds gekiekt had. Een uur na hun aankomst verlieten de hee ren Colijn, Beelaerts en van Reenen het pa leis. De heeren Colijn en Beelaerts keerden onmiddellijk per auto naar Den Haag terug. Op denzelfden dag als de Prinselijke baby werd te Baarn 's avonds nm half aven uur een meisje geboren en wel in het gezin van den grondwerker E. van Es aan den Zandvoort- weg 89. SAINT IVES (Cornwall)1 Febr. (Reuter) Het Panameesche s.s. Alba is tijdens den storm op de rotsen geloopen. Een reddingboot is er in geslaagd het groot ste deel der bemanning van boord te halen. Toen de reddingboot terugkeerde, sloeg zij nabij óe kust oin. De bemanning der reddingboot bereikte vei lig den wal. Een aantal leden der bemanning van de Alba kwam echter om het leven. Vier Hjken z}jn geborgen. Drie leden der bemanning van de Alba zijn gewond. Stand op Woensdag 1 uur van.: 751.9 Vorige stand 752

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1