Japans politiek ten aanzien van China Opvarenden der „Endymion omgekomen New-Yorksche Beurs WOENSDAG 2 FEBRUARI 1938 Economisch verdrag gewenscht Chineezen te Sjanghai terechtgesteld Het rapport van Van Zeeland De hervorming van het V olkenbondspact Italië heeft wapens en soldaten noodig Zijn schoonvader in woede gedood Arbeider van ladder gestort Tragisch sterfgeval De Britsche regeering overweegt stappen Torpedojagers zoeken de duikboot Een nieuw regime zal de kosten van blijvende Japansche gar nizoenen moeten dragen China geeft geen krimp Artikel 16 moet veeleer strenger worden toegepast, meenen sommigen Een dringende aangelegenheid, zegt Chamberlain in het Lagerhuis Dreigende woorden van Mussolini op den verjaardag der fascis tische militie Rukwind veroorzaakt doodelijk ongeluk NEDERLAND—DUITSCHLAND Stand der clearing per 31 Jan. Dader voorwaardelijk veroordeeld DAGBLAD-JUBILEUM De Vlissingsche Courant bestaat 75 jaar SCHEEPSBOUWWERVEN VOOR 1938 GOED BEZET Directeur van de K.P.M. niet pessimistisch Bejaarde heer tijdens een receptie ineen gezakt OVERVAL OP HAAGSCHEN ARTS Twee andere daders veroordeeld DE EERSTE PROMOTIE TE TILBURG DE CONVERSIELEENING 1938 De geboorteklok Spaansche ambassade te Londen uit ernstige beschuldigingen tegen Italië 85 kinderlijkjes Omzet: 690.000 Shares WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Nationale Feestdag VERKORTE BALANS Van De Nederlandsche Bank N.V. Clearingkoersen FAILLISSEMENTEN JANUARI GAF TE VEEL REGEN Ook minder zonneschijn dan normaal I TOKIO, 1 Febr. (Domei) Een vooraanstaand lid der Japansche Minseito-partij, Nakasjima. heeft den minister van Buitenlandsche Zaken, Hirota, in den Landdag geïnterpelleerd over de politiek ten opzichte van China. In zijn antwoord zette Hirota uiteen, dat de vier bekende vredesvoorwaarden het leidende beginsel voor de reorganisatie der Japansch-Chineesche betrekkingen vor men. De Japansche regeering is niet voor nemens nog andere voorwaarden te stellen. Zij streeft naar het sluiten van een econo misch verdrag met geheel China. Zjj wenscht, dat China de onredelijk hooge tarieven verlaagt om tot een wederkeerig tarief te komen. Verder is de regeering voornemens van het bewind van Tsjang Kal SJek schade vergoeding te eischen om te voorkomen, dat het incident van thans zich herhaalt. Hirota liet doorschemeren, dat het de bedoeling is in China een nieuw regime in te stellen, dat de kosten van het verblijf der Japansche troepen zal dragen. De minister van Oorlog, Soegijama, ver klaarde, dat een verblijf van een sterke troe penmacht voor geruimen tijd noodig is, om toe zicht te houden op het nakomen der verschil lende overeenkomsten. Hij weigerde echter de grens aan te geven voor het gebied, dat men voornemens is te bezetten. Hirota zeide nog, dat de mogendheden het r.ieuwe bewind in China zeker zullen erkennen, indien dat het centraal bewind wordt. De sleu tel-industrieën in Noord-China worden gecon troleerd, doch in de andere takken van nijver heid blijft de vrijheid van onderneming gehand haafd. Tenslotte deelde de minister van Oor log mede, dat plannen voor een uniform spoor wegstelsel op het vasteland in studie zijn. Een van de oude leden van de Kwo Min Tang, Loe Tsoe, heeft verklaard, dat tegen stand blijven bieden het eenige middel voor China is om China te redden. Indien China vrede zou vragen, dan zou Japan de contróle verlangen over het Chineesche le ger en de Chineesche economie, en Japan zou China op dusdanige wijze aderlaten, dat het er nooit meer bovenop zou komen. De woordvoerder van de Chineesche regee ring heeft hulde gebracht aan de Duitsche mi litaire adviseurs van de Chineesche regeering, die het Chineesche leger hebben gereorgani seerd. Het werk van deze deskundigen is een bewijs van de vriendschap tusschen China en Duitschland. De Japansche troepen zijn er niet in ge slaagd een verbinding tot stand te brengen langs den spoorweg Tientsin—Poekau. De Japansche troepen vielen ter sterkte van drie divisies aan weerszijden van den spoor weg aan. Aangezien de Chineezen vele bruggen hebben vernield, is het vervoer voor de Japansche troepen zeer moeilijk. Aan den spoorweg Peiping—Hankau hebben zich verscheidene gevechten afgespeeld tusschen Japanners en Chineesche communisten. De Chineesche roode troepen, die slecht bewapend zijn, werden telkens op de vlucht gejaagd. Volgens een mededeeling van het Japan sche leger zijn zeven agenten van de Chi neesche nationale regeering, die betrokken waren geweest bij een serie bomaanslagen in de internationale nederzetting en de Fransche concessie te Sjanghai, door den krijgsraad ter dood veroordeeld en op 28 Januari door het vuurpeloton terechtge steld. In een heden gehouden vergadering van Lon- densche stuwadoors is de wensch uitgesproken dat Japansche goederen niet geladen of gelost zullen worden. Het Chineesche publiek en de Chineesche kranten zijn zeer tevreden over het besluit van de Londensche havenarbeiders om aan de re geering te verzoeken een uitvoerverbod te leg gen op oorlogsmaterieel, petroleum e.d. voor Japan. Men is in China ook zeer tevreden over de weigering het Japansche schip „Haroena Maroe" te laden. In verband met de honderdste zitting van den Volkenbondsraad schrijft het oudste Chinee sche dagblad, de „Sjoen Pau", dat China m:er dan moreele hulp noodig heeft. Het blad hoopt, dat de vredelievende mogendheden China cre- diet zullen verleenen en van materieel zullen voorzien, en Japan zullen boycotten. GENEVE, 1 Febr. (D.N.B.) In de commissie voor de hervorming van het Volkenbondspact heeft de Chineesche gedelegeerde, Wellington Koo, betoogd, dat het pact liever streng toege past dan herzien moet worden. De Russische vertegenwoordiger, Litwinof, noemde artikel 16 de zenuw van den Volkenbond. Indien dat artikel zou worden afgeschaft, zou het heele stelsel verlamd worden; het komt er thans juist op aan artikel 16 sterk te maken. De agressiegolf dringt steeds verder in alle wereld- deelen door, en bedreigt thans ook de landen, die zich drie jaar geleden nog veilig achtten. Ook de vertegenwoordiger van Iran wilde versterking van artikel 16. De Turksche gede legeerde zeide, dat zijn regeering een hervor ming niet vijandig gezind is, doch den tijd daarvoor nog niet gekomen acht. De vertegen woordiger van Columbië verzette zich tegen verzwakking van het artikel. De gedelegeerden van Chili en België verklaar den, dat de commissie haar arbeid niet mag staken. De vergadering werd vervolgens ge schorst. LONDEN, 1 Febr. (Reuter) Vanmiddag is het Britsche Lagerhuis na het Kerstreces we-, derom bijeengekomen. Minister-president Ne ville Chamberlain zeide, dat de voorstellen van het rapport van Van Zeeland door de Britsche en andere regeeringen nauwkeurig zullen wor den bestudeerd. Het zou voortijdig zijn 'n ver klaring af te legen, alvorens deze studie is ge schied. Chamberlain bracht dank aan Van Zeeland voor de energie, waarmede hij de delicate en moeilijke zending heeft volbracht. Allen, die het rapport gelezen hebben, zullen erkennen, dat Van Zeeland oprecht poogt de economische samenwerking te herstellen. Chamberlain hoopt dat het in denzelfden geest zal worden bestu deerd als het is opgesteld. Verder verklaarde Chamberlain, dat er geen sprake is van een alleenstaande actie van eenig land, de zaak eischt samenwer king. Wel kon spreker verzekeren, dat de zaak als een dringende aangelegenheid wordt beschouwd en ongetwijfeld zal wor den gevolgd door stappen tot herstel van de samenwerking. Chamberlain wil niet openlijk het oordeel van de Britsche regeering bekend maken, voot de overige staten gehoord zijn. In antwoord op een vraag van Lansbury zeide de minister-pre sident. dat de verantwoordelijkheid voor een volgenden stap ligt bij de regeeringen van Frankrijk en Engeland, die Van Zeeland deze opdracht hebben gegeven. ROME, 1 Febr. (DNB) De vijftiende ver jaardag van de Italiaansche fascistische mi litie is vandaag gevierd. Een aantal militie-bataljons en legerdelega- ties defileerden met den nieuwen paradepas langs Mussolini, die daarna onderscheidingen uitreikte en een korte toespraak hield. Sprekende over den nieuwen paradepas zeide Mussolini: „De tegenstanders van Italië be weren, dat deze pas de duidelijkste uiting van een zuiver militairistlschen geest is. Dat* doet Italië genoegen, want juist daarom is de pas ingevoerd." Tenslotte wendde de Duce zich in zijn door de radio verspreide toespraak recht streeks tot de Italianen in Spanje met de woorden: „Het fascistische Italië is sterk. Het heeft veel wapenen en nog meer man nen om deze te bedienen. Italië eerbiedigt ieders belangen; doch het is bereid zijn vrede en zijn toekomst tegen ieder te ver dedigen." zijn voor het jaar 1938 goed bezet en zij werken tegen loonende prijzen, ofschoon z.i. de actie voor hoogere loonen (welke geheel voor rekening van de werven zullen komen) dit uiteindelijk resultaat twijfelachtig maakt. Voor de K. P. M. staan, na de aflevering in deze maand van de „Tegelberg" en in Maart van de „Ruys" nog twee snelle, moderne motor vrachtschepen op stapel, met een kleine, maar uitstekende passagiersaccomodatie. Tevens zijn in aanbouw vier kleine vrachtschepen van on geveer 1800 ton, terwijl in Indië op stapel staan twee kleine schepen voor de kustvaart, een schip voor het vervoer van palmolie, en een palmolie-lichter. De vooruitzichten van de Afrika-lijn zijn niet ongunstig, alhoewel nadeel wordt ondervonden van het conflict in het Oosten. Overigens meen de de heer Everts, dat de wankele wereldstem ming, die op elk woord van Roosevelt sterk rea geert, weinig zekerheid geeft omtrent het per- specief voor de scheepvaart voor 1938. De Nederlandsche vlag heeft echter den moed niet verloren, meende de directeur van de K. P. M. De heer Everts wenschte zich niet uit te laten over het z.g. K. P. M.-conflict, dat overigens zooals hij het uitdrukte al geen conflict meer is. Tijdens de feestviering te Gouda heeft zich een tragisch ongeluk voorgedaan. Tengevolge van een rukwind is Dinsdagmid dag op de Markt een veertien meter hooge lad derwagen, waarop de 33-jarige monteur der gemeente-lichtfabrieken, J. van Petegem uit Gouda stond, die bezig was lampen voor de feestverlichting op de markt aan te brengen, omgeslagen. De man, die zich op ruim tien meter hoogte bevond, kwam met den ladder wagen op de steenen terecht. Van P. bleef bewusteloos liggen. Een geneesheer liet het slachtoffer naar het Van Itterson-zielrenhuis overbrengen. Kort na aankomst is de man hier overleden. Van Petegem was sinds Juli in tijdelijken dienst bij de gemeente-lichtfabrieken te Gouda. Algemeene Clearingrekening 1. Stortingen in Nederland 24.595.300 (22.1.38 18.508.600), waarvan bestemd voor: a) Achterstallige vorderingen 167.800 98.50)). b) Rentedienst Dawes- en Youngleening en Stillhalte; Rentetransfer 444.600 295.000). c) Vrije rekening Reichsbank 2.429.600 1.734.500). d) Nieuwe onder de Clearing vallende vor deringen 21.553.300 16.380.600). 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe vorde ringen) (inclusief saldo 1937 ad 4.840.700) 27.844.300 21.339.600). 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vor deringen (1. d.) 17.378.200 9.519.600). Laatst uitbetaalde nummers van storting te gen guldensvorderingen: 533250a; tegen Reichs- markvorderingen: 4687/59762. Speciale Verrekening Stortingen in Nederland tegen afgegeven reis- cheques (inclusief saldo 1937 ad 426.200) f 533.900 506.100). Uitbetalingen in Nederland 95.000 ƒ95.000). Nog beschikbaar 438.900 411.100). De rechtbank te Roermond heeft den 32-ja- rigen W. J. R-, chauffeur te Thorn, die in den avond van 19 November van het vorige jaar in zijn woning zijn schoonvader, den 52- jarigen H. C. van het leven heeft beroofd, door dezen met een schop eenige malen in woede op het hoofd te slaan, tengevolge waarvan de schedel werd gespleten, veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar wegens mishandeling den dood ten gevolge hebbende. De Officier van Justitie had ontslag van rechtsvervolging geëischf. De Vlissingsche Courant vierde Dinsdag haat 75-jarig jubileum. De uitgevers, de gebroeders Van der Velde, recipieerden te dezer gelegen heid in het Grand Hotel Brittannia te Vlis- singen. In een der zalen was een tentoonstelling van het ontstaan en de ontwikkeling van dit dag bladbedrijf ingericht. Ook is een fraai verzorgd feestnummer uitgegeven. MEDAN, 1 Febr. (Aneta). De heer Everts president-directeur van de K. P. M., is op zijn terugreis naar Java hier aangekomen. Hij verklaarde, dat de stemming in de scheep vaart niet pessimistisch kan worden genoemd Na een inzinking in het vierde kwartaal in 1937 is de stemming voor de vrachtenmarkt in De cember weer verbeterd. De scheepsbouwwerven Dinsdagmorgen is op het gemeentehuis te Kerkrade een receptie gehouden ter gelegen heid van den nationalen ieestdag. Tegen het einde van de receptie heeft de voorzitter van het Oranje-Comité, de heer M. Damonseaux, aan den burgemeester een door Kerkradenaren gedicht en getoonzet muziek stuk aangeboden. Nadat de heer D. dit werk aan den burgemeester had overhandigd, zakte de 73-jarige grijsaard in elkaar. Onmiddellijk waren geneesheeren bij de hand. Hulp mocht echter niet meer baten. Na voorzien te zijn van het H. Oliesel overleed hij. De heer D. was zeer geezien. Nadat twee jongelieden schuldig aan den roofoverval op den Haagschen arts de Ridder in zjjn woning aan het Oranjeplein te Den Haag, door de Haagsche rechtbank waren ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, bleek, dat nog twee daders bij den overval betrokken zijn geweest. Veertien dagen geleden moesten ook zij voor de rechtbank verschijnen. De 18-jarige T. C. J. V. werd thans tot een jaar gevangenisstraf, en de 19-jarige los-werk- man T. W. tot een gevangenisstraf van zes maanden veroordeeld. Het O. M. had resp. drie jaar en een jaar gevorderd. Drs. P. P. van Berkum, chef van het research bureau van den economischen voorlichtingsdienst van het departement van Economische Zaken, zal Donderdag 3 Februari aan de Katholieke Economische Hoogeschool te Tilburg promovee- ren. Dit is de eerste promotie aan deze hooge school, welke 29 Augustus 1927 is opgericht. Prof. Kaag zal als promotor optreden. Als paranimfen fungeeren dr. T. P. van der Kooy, hoofd van den economischen voorlichtings dienst en drs. P. H. Hennipman, werkzaam aan genoemd researchbureau. De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij de op 27 Januari 1938 gehouden in schrijving op 1.049.000.000 33 pet. Schuld bewijzen aan toonder ten laste van het Rijk, deel uitmakende van de 33 y, Nederlandsche Staatsleening 1938, groot 1.672.000.000, de volgende inschrijvingen zijn ontvangen, t. w.; a. inschrijvingen met recht van voorkeur ten bedrage van 1.005.686.700; b. vrije inschrijvingen ten bedrage van 1.732.538.500. Dienvolgens wordt het percentage van toe wijzing op de vrije inschrijvingen bepaald op 2y, (twee en een half) ten honderd. Ter gelegenheid van de geboorte van het Prinsesje heeft de heer L. Schwirtz een lied ge componeerd op tekst van Gerard Schiering. Het lied bestaat uit drie strofen met een refrein en is voorzien van piano-begeleiding. De uitgave is verkrijgbaar bij den componist LONDEN, 1 Febr. (Reuter). Volgens de laatste, nog niet bevestigde berichten, zün bij den ondergang van de „Endymion" negen menschen, o.w. de kapitein en een vrouw, om het leven gekomen. Slechts vier op varenden werden gered. Vier Britsche torpedoboot jagers zoeken naar de duikboot, die het schip getorpedeerd heeft De naam van den Zweedschen waarnemer is Larsson. 1 In het Britsche Lagerhuis heeft Duff Cooper de gebeurtenissen met de „Endymion" bevestigd. Het schip werd tot zinken gebracht op 32 kilo meter afstand van den weg, welke door de over eenkomst van Nyon is voorgeschreven. Duff Cooper veronderstelde, dat allen met hem deze daad van zeerooverij zouden veroordeelen. Stap pen zijn gedaan om de Britsche patrouille te versterken. De Britsche regeering, die den aanval op de „Endymion" door een onbekende duik boot als een ernstig incident beschouwt, overweegt thans, welke stappen moeten wor den gedaan. Men legt er den nadruk op, dat voor het eerst sedert de overeenkomst van Nyon een Britsch schip tot zinken is ge bracht. De regeering heeft nooit erkend, dat Franco het recht zou hebben tot blokkade van de Spaansche kust, daar nooit de rechten van oorlogvoerende zijn toegekend. De Spaansche ambassadeur te Londen heeft op het Foreign Office een nota over handigd, waarin wordt geprotesteerd tegen de hernieuwde hulp ter zee van de Italiaan sche regreering aan Franco. De Spaansche regeering beschuldigt Italië de torpedobootjagers „Aquila" en „Falco" aan Franco te hebben gegeven; de schepen voeren thans den naam „Velasco Ceuto" en „Velasco Melilla". Evenzoo zijn de torpedojagers „Alles- sandro Poverio" en „Guglielmo Pepe", alsmede de Italiaansche onderzeeërs „Mola" en „San Jurjo" aan Franco gegeven. De beide onder zeeërs liggen te Solier op Majorca. In verband met het torpedeeren van het Brit sche schip „Endymion" heeft de Spaansche am bassade te Londen een verklaring in de Brit sche pers gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de Spaansche regeering ontkent, dat de vloot van Franco over onderzeeërs beschikt, aangezien bij het uitbreken van den burger oorlog alle onderzeeërs in handen van de re geering zijn gebleven. Men herinnert evenwel aan de verklaring van Queipo de Llano op 9 September 1937, dat de rechtschen vier on derzeeërs hadden gekocht. In de verklaring wordt hieraan toege voegd, dat het toch voor de geheele wereld duidelijk is, dat de onderzeeërs, die derge lijke daden van zeeroof begaan in de Middellandsche Zee, Italiaansche schepen moeten zijn. De Spaansche regeering is verwonderd, dat de buitenlandsche inmenging ten gunste van de rechtschen in dergelijke mate wordt toegestaan, dat belangrijke vlooteenheden ter beschikking worden gesteld. Op de Italiaansche legatie te Londen werd medegedeeld, dat niets bekend was omtrent een gift van vier torpedojagers en twee onderzeeërs door de Italiaansche regeering aan Franco. Na het luchtbombardement van Zondag op Barcelona heeft men uit de puinhoopen o.m. de lijken van 85 kinderen te voorschijn gehaald, op een plaats, waar 120 kinderen een toevlucht hadden gezocht. De meeste slachtoffers zijn door verstikking om het leven gekomen. Overigens heeft men bij een aantal personen de doodsoorzaak niet kunnen vaststellen. In het begin van de vergadering van de beide Belgische Kamers hebben de ministers van Transport en Openbare gezondheid aangetoond, dat de beschuldigingen van de Rexistische af gevaardigden tegen de oud-minister Jasper en Wauters, dat zij getracht zouden hebben vlieg tuigen naar Spanje uit te voeren, ongegrond waren. De minister van Transport las drie stukken uit het dossier van zijn departement voor, waar uit dit bleek. Naar aanleiding van berichten, volgens welke het s.s. „Endymion" door een Italiaansche duik boot is getorpedeerd, wordt te Rome van be voegde zijde medegedeeld, dat de Italiaansche duikbooten de Italiaansche territoriale wateren niet verlaten hebben, aldus meldt het D.N.B. 29 154% 77 21% 18% 46% 142% 66 8% 29Vs 33% 8% 537/8 7% 82 39% 33 1 517a 17/8 20% 28 'A 27 13% 37% 109% 156 7Vs 39 327/g 187/a 7% 9 58% 47% 6% 34% 1% 2% 31% .5 13% 15% 18 180 20 Vs 20% 47 30Vs 6 56% 15% 14% 16% 10% 8% 46% 133/g 73% 213/4 2% 5% 273/8 52 24 91% 38% Stemming. Slotkoersen Febr./Jan. 1 31 Allied Chemical 164 158 American Can Co. 78% 77% Am Car. F.drv 22% 21% Amer. Rolling Mills 18% 19 Am. Smelt. Ref. 49% 47 Am. Tel. Tel. 13 140% A.n. Tobacco B. 67 67 Am. Waterworks 93/g 91/s Anaconda Copper 31 301/8 Atchison Topeka 35% 34% Baltimore Ohio 87/s 8-% Bethlehem Steel 57 55% Canadiap Pacific 7% 73/s Case Tres hing 87% 83 Vs Chase National B. 40% 40 Ches. Ohio 33% 33% Chicago Rock Isl. 7/8 1 Crysler Motor 54% 533/4 Cities Service 17/8 17/8 Consoi Gas N.Y. 22% 21 Continental Oil 29% 28% 7 Dawesl. 33 ÖV2 Young 27 Deleware Huds. IS 14 Douglas Aircraft 3k 38% Dupont de Nem. 113% 111% Eastman Kodak 158 157 Vs El. Bond Sh. 7% 7 General Electric 393/4 393/g Genera) Motors 341/s 33% Good Year 20 197/g Hudson Motor 7s/4 7% Illinois Centra] 93/4 91/g Intern. Harvester 59% 59 ntern. N ickel 49% 483/g Intern. Tel. Tel. 6% 67/g Kennecott Copper 37 35% Missouri Pacific 1% 1% Idem pref. 2% 2% Montgomery Ward 32% 32 Vs Nat. City Bank 25 25% it. Dairy Prod. 13% 13% New York Central 17% 16% North. Amer. Co. 187/g 18% Norfolk Western 180 180 Pennsylvania 21% 21 Phillips Oil 37% 3a Proctor Gamble 47% 47 Vs Publ. Serv. N. J. 31% 31 Radio Corporation 6% 61/8 Sears Roebuck 57 571/s Shell Union Oil 16% 161/8 Soconv Vacuum 151/s 14% Southern Pacific 18 17% Southern Railway 11% HVs Standard Brands 83/g 8% Stand. Oil of N.-J. 48% 47 Tidewater Ass. Oil 14% 13% Union Pacific 77% 78 United Aircraft 223/g 22% United Corp A. -7/a U. Leather SVs U. S. Rubber 287/g 283/g U. S. Steel 541/s 53% Western Union 24% 241/g Westingh. Electr. 93% 93 Wool worth Building 39 38% Gedaan en laten, t bieden. ex. dividend. ex coupon. NEW YORK, I Febr. Slotkoersen Febr./Jan. 1 31 29 Brussel 16.94 16.93 16 91% Rome 5.26% 5.26% 5.26% Madrid 6.10 6.10 6.10 Bern 23.18% 23 19 23.16 Weenen 18.93 18.93 18.90 Oslo 25.17% 25.20 25.15 A'dam 55.90 55.91 55.83% Londen 5.01% 5.01% 5.00& Parijs 3.28% 3.28 3.27% Berlijn 40.35 40.34% 40.30 1 Febr. NEW YORK, 1 Febr. 31 Jan. 1 Febr. 31 Jan. Rubber Standaard Mrt 14 57- 14,73-f Oct. 14.99 15.14 Mei 14.70 14.88 Dec. 15.09 15.22 Juli. 14.80- f 15.00- - Jan. 15.14 Sept 14.94- 15.10- f Suiker Jan. Juli 2.27-28 2.28-29 Mrt 2 24-25 2.24-25 Pept 2 28-29 2.29-30 Mei 2.26-27 2.26-28 Jan. 2.25-26 .27-29 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. i Dec. Mrt 4 55- 4*46 Mrt 6 39 6 40- Mei 4. 7 4 25 Mei 6 15 6.-2- - Juli 404 4.06 Juli 6.05- 6.13 Pept 4,03- 4.05 Pept 6.02- 6 08 Dec. 4.03 4 05- Dec 6 03- 6.07- Katoen Mrt. 8 41 8,42-43 Oct. 8.68 8.69 Me) 8 48 8 50 Dec. 8 72- 8 73 Juli 8.56-57 8 57 Jan. 8 74- 8 76 Tin Loco 40 87% 40 50 Termijn 41 00 40.50 CHICAGO, 1 Febr. 1 Febr. 31 Jan. 1 Febr. 31 Jan. Tarwe Haver Mei 94%. 93 Mei 31%-- 31%-- Juli 89%-1/4 88 -% Juli 29 28% - - Sept8.3/g.% 877/g-88 Pept 287/g--- 28% Mais Rogge Nieuw contract Mei 59%-- 59 -- Mei 74 73% Juli 593/4 5 Juli 701/4 -- 68% - dep 60%- 601/g -- Sepl 67 - 66 Reuzel Jan. 8.07% Juli 8,85 8,90 Mrt. 8 52 8.57% Sept. 8,87% 9,05 Mei 8.70 8475 Dec. - WINNIPEG, 1 Febr. 1 Febr. 31 Jan 1 Febr. 31 Jan. Tarwe Gerst Me) 126%-- Juli 118%-- Oct 100%-- Rogge Mei 83% - - Juli 82 - Oct- Haver Mei 49 - Juli 46Vs - - 125% - - Mei 64% - 637/8 - 1173/g-- Juli 603/g -- 59s/* - - 5 3/8 - Oct. - - Lijnzaad 82% -- Mei. 1767/g- 1767/g- 816/8 - - Juli 177 - 177 Oct. - - 483/4 Oct. 413A41%- 45 - W De nationale feestdag is voor heel de natie een dag van eenheid geweest. Och. we weten het wel: voor sommi gen is zoo'n feestdag al te zeer een dag van geestlooze uitgelatenheid, maar in het algemeen is er door ons volk feest gevierd met uitbundigheid maar waardigheid tevens. En zelfs in de afgelegen -plaatsen, in de eenzame ge zinnen kwam iets van de algemeene vreugde binnengevlogen. Want het warm menschelijke had zoo'n groot deel aan de spontane jolijt. We gun nen het moedergeluk zoo van gan- scher harte aan de jonge vrouwe, die in de latere jaren öök het leed en den angst als ieder menschenkind heeft leeren kénnen. Als Nederlanders verblijden we ons over het voortbestaan van ons Oranje huis, als menschen leven we innig mede met de blijdschap rond de wieg. Zelden is uit ons volk zoo'n spontane eenheid gerezen rond ons Vorstenhuis als op dezen nationalen feestdag. gedaan en laten T bieden nominaal Activa 31 Jan. 1938 24 Jan. 1938 Binnenlandsohe Wis sels, Promessen enz.: 8.686.745 4,258,272 94.924 95.333 Agentschappen 321.227 319.061 Totaal 9.102.897 4.672.667 Pap. o.h. buit. 1. disc. Idem Eig. Portef. Af: Verkocht, maar 5.190.000 5.190.000 voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal.... 5.190.000 5.190.000 Beleen, (incl. Voors. in Reken.-Cour. op Onderpand) 191.847.634* 2.961.825 31.450.982 181.878.789* 2.764925 26.500.354 Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen en 226.260.442 224.198.809* 211.144.068 209.233.026* Ceelen 2.061.632 1.911.042 Totaal 226.260.442» 211.144.068* Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet K.B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) Munt en Materiaal: 113.607.470 113.607 470 Muntmat. Goud, 1.292.211.929 1.287.211.445 Totaal 1.405.819.399 1.400.818.915 17.627.517 18.009.324 Muntmat. Zilver Totaai 1.423.446.9171 1.418.828.239t Belegg. van Kap. Res. en Pensioen!.. 40.692.995 40.652.995 Gebouwen en Meub. der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden 4.600.000 7.531992 4.600.000 7.354.504 (Wet v. 27 Mei 1932 Stbl. No. 221) 10.193.915 10.193.915 Totaal 1.727.022.159 1.702.636.390 Passiva Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserve Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour. Saldo's: Van het Rijk 20.000.000 4.338.707 6.600.000 11.093.315 886.059.210 91.412 188.054.406 605.998.261 20.000.000 4.338.707 6.600.000 11.093.702 850.778.595 62.220 192.568.403 612.474.977 4.786.346 4.719.784 Totaal 1.727.022.159 1.702.636.390 W.v. a. Ned.-Indlë 65.883.225 65.883.125 t) W.v. lii. buitenl. 70.361.442 65.360.958 Besch. Metaalsaldo (K.B. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3) 751.738.985 756.847.945 Schatkistp. rechtst. b. d. Bank ond.gebr. Koersen voor stortingen op 2 Februari 1938 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken f 72.20, Lires f 9.60, Peseta's f 11.30, RENTESTAND Wissel-disconto 2 pet. sedert 3 Dec. 1936 Fromessen-disc. 2% pet. sedert 3 Dec. 1936 Beleen, van Eff. 2% pet. sedert 3 Dec. 1936 Beleen, van Goed. 2% pet. sedert 3 Dec. 1936 Voorsch. in Rek.-C. 2% pet. sedert 3 Dec. 1936 Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verkaard: 31 Jan.: J. G. van der Roest, Bussum, Abr. Kuy- perlaan 44. R.c. mr. A. Maassen. Cur. mr. A. T. E. Kastein, Keizersgracht 606, A'dam. W. M. Pons. Amsterdam, Zuider Amstellaan 146 ni. R.c. mr. A. Maassen. Cur. mr. A. T. E. Kastein, Keizersgracht 606, A'dam R. Luppens Propping, gedomicilieerd Leid- schekade 92, wonende te Amsterdam, Heeren gracht 332 of Groenburgwal 18. R.c. mr. A. Maas sen. Cur. mr. A. T. E. Kastein, Keizersgracht 606, Amsterdam. Vernietigd door het Gerechtshof te Den Bosch: 25 Jan.: A. Megens, Herpen-Koolwijk. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 24 Jan.: L. G. Roos, Noordwljk. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in Januari de ochtendtemperatuur twee graden boven normaal, in de drie decaden respectieve lijk één graad beneden, vier en een halva graad boven en drie graden boven normaal. De temperatuur was tot den vijfden beneden, daarna, op een enkelen dag na, boven nor maal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den derden en den zeventienden, resp. zes en halve graad beneden en acht graden boven normaal. De gemiddelde dagelijksche maximumtempe ratuur was anderhalve graad, het gemiddelde minimum twee en een halve graad boven nor maal. Het aantal dagen met een minimum-tem peratuur beneden het vriespunt bedroeg te De Bilt 10 tegen 16 normaal. De neerslag was in Noord- en Zuid-Holland, Friesland en Groningen 50 tot 75 pet. boven normaal, in het overige deel van het land 75 pet. boven normaal tot 125 pet. Te De Bilt werden 33 uren zonneschijn waar genomen tegen 54 uren normaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2