STEGEMAIVS échte GELDERSCHE Nationale feestdag enthousiast gevierd IN 1937 BEVERWIJK MIDDENSTANDS- INSTITUUT Haarlem, 2 Febr. REMBRANDT IN HAARLEM EN OMGEVING 4 10% KORTING J. HUIZING I ding. VITALE VRAAGSTUKKEN, DIE ONOPGELOST BLEVEN Kort en volledig KUNSTGEBITTEN MET GARANTIE WOENSDAG 2 FEBRUARI 1938 KOUD, NAT EN HONGERIG EN DAN HEETE SNERT MET DE ROOKWORST MET DE FIJNE ZACHTE ROOKSMAAK 16 RIJKSSTRAATWEG 16-TEL. 16726 TEGEN ONZE BEKENDE LAGE PRIJZEN AGENDA Bioscopen 3 Februari Phantastisch schouwspel op het Kopje te Bloemendaal; vuurwerk en lichtstoe- ten overal Oranjebal in ICrelage- huis Vuurwerk Oranjever. „Prinses Beatrix Bloemendaal Driehuis Santpoort Spaarndam Ivan 1 tof en met 28 Februari op alle artikelen bij Contante betaling GROOTE HOUTSTRAAT 42-44 EEN SCHORTJE VOOR PRINSESJE Een aardige attentie DIEFSTALLEN TE BLOEMEN DAAL Ongeval Ontsnapt, maar weer gepakt Arrestant profiteerde van de feestelijke drukte T.m. Donderdag Paul Muni in „Het leven van Emile Zola Ernst Lubitsch' LIEFDESPARADE WIE KRIJGEN EEN WIEG? In Haarlem op 31 Januari vijf babys geboren Uitbreidingsplan en het rioleeringsvraagstuk Enorme lasten Werkloozen- en armenzorg BURGERLIJKE STAND Bevolkingscijfer Bioscopen Bridgen Inbraakjes Heemstede Hillegom. STAD Spreekuren iederen morgen van 9-12 uur Avondspreekuren Dinsdag en Donderdag van 7-9 uur Spreekuren Gr. Houtstr. 99 - Tel. 13728 iederen mi dd ag van 1.30 4 uur Avondspreekuren Maandag, Woensdag enVrijdagv.7-9u. Gebouw St. Bavo: V. Z. O. D., 8 uur; Fa brieksarbeiders, 8 uur; R. K. Propagandaclub, 8 uur; Proza, 8 uur; Feestcommissie Transport arbeiders, 8 uur; Schaakclub, 8 uur; Bouwvak- bond, 7 uur. Stadsschouwburg: 2 uur; Schoolvoorstelling Gysbreght van Aemstel. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur; „De laatste trein uit Madrid", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Koningin Victoria", 2 30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Zoölogica", 2.30, 7 en 9.15 uur. Zou er gisterenavond één Haarlemmer thuis zijn gebleven? Het lijkt ons onwaarschijnlijk, want drie-kwart der Haarlemmers vulden de straten, zwierden rond in de draaimolens, de autorijbanen en andere kermisattracties, en «e rest had óf in officieele kleedij gestoken het t-oncertgebouw bezet óf vermaakte zich in het ■Krelagehuis. Dat laatste was inderdaad een echt volks feest, zooals aangekondigd; een volksbal, Waar men doorgaans zonder .smoking of avond toilet was gekomen, maar zich ook zonder dat opperbest amuseerde. De geweldige, haast on afzienbare zaal bleek den enormen toeloop bijna iet te kunnen bevatten en de uitgebreid© dansvloer was nog te klein om allen danslusti- 8en een flink plaatsje te kunnen geven. „The Harlem Swingers" produceerden immer nieuwe dansmuziek, naar ieders hart. En de band «reeg dan ook telkens een dankbaar applaus. De impresario Theo Bouwmeester vergast te de aanwezigen op eenige zeer geslaagde va riété-nummers. Sayton en Ruth voerden verbazingwekkende toeren uit op hun fietsen, welke ze op alle mo gelijke manieren bereden, behalve op de ge wone! Of ja, zoowaar kwam een van hen ook ■.gewoon" op het podium fietsen op een «eer klein kinderfietsje nj.! En trappenloopen op de fiets was voor hem al evenzoo een wis sewasje. Sho-Hoy, deze mysterieuze naam behoort toe aan een man, die ook al spotte met even- Wichtstheorieën en slechts op één hand steunend zijn eigen steunpunt alsmaar hooger en lagen Wist te brengen door blokken met de andere hand op elkaar te stapelen of weg te werpen. De toeschouwers hielden hun adem in toen he drie Retlems musicale acrobatiek ten beste gaven op een stand in vaktermen „Perch" genaamd van 8 Meter hoogte. Een nummer, dat terecht veel bijval oogstte! Halley and Johny toonden hun bekwaamheid en durf met de z.g. ikarische spelen en Charley en Toto jongleerden met kogels zooals men thuis niet eens met pepernoten zou kunnen doen! De attracties hebben zeer veel tot het ver blaak van de honderden gasten bijgedragen en het feest, dat tot laat voortduurde, is een groot succes geworden voor de organisatoren van ■.Koninginnedag", den heer Duyn en zijn me. dehelpers. De harmonie „Kunstgenot" heeft de hos-capaciteiten van de Haarlemmers zelfs in de zaal nog laten uiten door eenige malen een hiuzikalen marsch door (te zaal te maken, waar. achter de aanwezigen, nu ja, natuurlijk niet ais houten klazen liepen! Al was het niet al lemaal „kunstgenot" wat de muziek bood. ..Kunstgenot" heeft in ieder geval toch een ëroot genot met haar opgewekte muziek ver schaft. Haarlem heeft in de afgeloopen twee dagen, Wat de viering van den geboortedag van Prinses Beatrix betreft, geen uitzondering ge blaakt op den algemeen regel in ons land. De trouw aan ons Vorstenhuis en blijdschap om de vreugde in het prinselijk gezin was troef. En hu de feesten achter den rug zijn, valt ons slechts dankbaar de daarbij gebleken groote Senheid van ons Nederlandsche volk te geden ken. In onze uitvoerige verslagen in ochtend en avondbladen is dit duidelijk uitgekomen. Nu wij aan het eind daarvan zijn gekomen, mogen wij een woord van warme hulde de vereeniging Koninginnedag brengen voor haar arbeid. Het feest was algemeen en voor ieder wat wils. De op 31 Jan. opgerichte Oranjevereeniging „Prinses Beatrix" stelde gisteravond haar eerste openbare daad door éen zeer goed ge slaagden lampion- en vlaggenoptoeht, te hou den door de straten van ons Noordelijk Haar lem. Haar doel, vooral den kinderen een feest te bereiden, bereikte zij volkomen; eenige honderden (stellig zeshonderd kinderen, waarvan de meeste werden begeleid door hun ouders, trokken achter het vroolijk spelende St. Caecilia aan. Jammer was 't, dat de hevige wind vele lampions spoedig in vlammen deed. opgaan, 'hoewel dit geen afbreuk deed aan de feest vreugde. Na een marsch van ongeveer anderhalf uur, zongen de honderden kelen en keeltjes nog de vroolijkste wijsjes op het plein aan de Maas straat. De wijken van Haarlem-Noord ten Noorden van de Jan Gijzenbrug hadden nog nooit zoo'n vroolijke, oranjefeest-vierende jeugd ge zien. Het voorloopig comité, dat dezen avond orga niseerde, mag met genoegen op zijn werk terug zien. 't Feestprogramma voor deze gemeente was van dien aard, dat we 't hier heel rustig en stilletjes hebben gehad. Maandagavond waren het alleen de vlaggen, de feestelijk versierde winkelétalages en de prachtige verlichting van de provinciale kantoorgebouwen, die er op we zen, dat er iets bijzonders aan de hand was. 't Was of Bloemendaal een uittocht had ge houden naar Haarlem. Ook Dinsdag ging groo- tendeels stilletjes voorbij. In Overveen was 't een Haarlemsch draaiorgel, dat z'n honderd en meermalen afgedraaide mopjes ten gehoore bracht. Op het sportterrein nabij den watertoren der Haarlemsche waterleiding werd om half 6 een vuurwerk afgestoken. Dat een vuurwerk altijd zijn attractie blijft behouden, bleek uit 't geweldig groot aantal bezoekers. Na afloop van het vuurwerk werden op het Overveensche kopje door de in grooten getale opgekomen padvindersgroepen en door de tal rijke jongelui van allerlei onderwijsinrichtingen de fakkels ontstoken. Op het'kopje zelf waren groot» vuren ontstoken, die zeker ver op zee zichtbaar zullen zijn geweest. In een groote kronkellijn liet de lange optocht zich langs de zig-zag-wegen omlaag zakken, wat vooral uit de verte een fantastisch gezicht opleverde. Dit zou een gezellige optocht hebben kunnen wor den, maar de koude wind had op de stemming een verkillenden invloed. 's Avonds werden in de Vondelschool te Aer- denhout, in 't gebouw Domi te Overveen en in 't Jeugdhuis te Bloemendaal bijeenkomsten gehouden. In Overveen heeft men getracht een bal- champêtre te organiseeren. Een groot draaiorgel speelde er dapper op los, een aantal vuurpot ten gaf gelegenheid zich te warmen. Maar om half 11 was er geen enkel danslustig paar tje, zoodat dit programmanummertje niet veel succes had. Tot besluit der feestelijkheden zal Woensdag avond door Aerdenhouts Tooneel Ensemble een opvoering gegeven worden van 't tboneelspel „De spion van den Prins". Hillegom heeft op passende en opgewekte wijze de blijde geboorte van ons Prinsesje her dacht. Reeds om 8 uur des morgens marcheer den de muziekcorpsen voor een reveille door het dorp, om 9 uur gevolgd door Koraalmuziek bij het Postkantoor en op den Houttuin. Om 10 uur verzamelde de schooljeugd zich, ruim voorzien van vlaggen op het bordes van het raadhuis voor het brengen van een aubade, waarna de burge meester een. korte rede tot de kinderen hield. De kinderen werden vervolgens op de scholen ge- tracteerd. Des middags was er voor de scholen in het Vei linggebouw een bioscoopvoorstelling, terwijl de ouderen op het Concordia-terrein konden genie ten van een vermakelijken gecostumeerden voet balwedstrijd, die eindigde in een 31 overwinning voor een der partijen. De winnaars kregen 1, de verliezers een doos sigaretten. Ook de zanghulde onder leiding van mej. Hoo- gervorst op het plein der Ned. Herv. Kerk door de gezamenlijke zangvereenigingen was een succes, waarbij ook de burgemeester een kort dankwoord sprak. Ten slotte was er des avonds een gecostumeerde lichtstoet, waaraan verschillende fraaie en kod dige groepen deelnamen. Na een ommegang' door het dorp reikte de burgemeester op den Houttuin de behaalde prijzen uit. Tot lang na middernacht werd het feest in de verschillende café's voort gezet. De feestelijkheden ter eere van de blijde ge beurtenis werden gistermiddag ingeluid met een radio-rede van den burgemeester. Na het uitspreken daarvan begaven de bur gemeester en het hem vergezellende deel van het Oranje-comité zich per auto naar de Frans Netscherlaan, waar ter herdenking van het heuglijk feit een Oranje-(kastanje)-boom werd geplant. De voorzitter van het Oranje-comité, de heer J. Heeremans, hield hier een rede, die èn dooi den harden wind èn door het ontbreken van een luidspreker-installatie voor de meeste aan wezigen, onder wie we behalve den burgemees ter o.a. opmerkten den commissaris van poli tie, den heer Weijburg, wethouder Nijssen en pastoor Goossens en Ds. R. H. Oldeman, on verstaanbaar was. Nadat het hoofd der openbare school, de heer Scholten, de oorkonde had voorgelezen, werd deze, „in het lood vervat", door den bur gemeester in den grond geborgen, waarna de boom werd geplant, waaraan behalve door den burgemeester en den heer Heeremans werd medegewerkt door een aantal schoolkinderen. Dezen, allen leerlingen van de Openbare, Chris telijke en R. K. scholen, hadden tijdens de plechtigheid een viertal liederen gezongen, on der leiding van den heer Van Leeuwen. Op den Nationalen Feestdag werd te Santpoort om 7 uur een film in de openlucht vertoont. Evenals in andere plaatsen in den omtrek, werd er om 9 uur een groot vreugdevuur ontstoken. Zoowel voor film als vuur bestond een groote belangstelling. Toen het blijde nieuws bekend werd, ging de heraut te paard alle burgers daarvan op de hoogte brengen. Des avonds werd door Spaarn- dams Fanfarecorps een marschenconcert ge geven, waaronder ook eenige vaderlandsche liederen werden gespeeld. De enthousiaste jon gelui gaven blijk van uitbundige vreugde, door met iederen marsch vroolijk dansend en sprin gend het plein in beslag te nemen. Gisteren was het feest voor de schoolgaande jeugd. De kinderen werden verrast met een poppenkast, bioscoopvoorstelling en tractaties. 's Avonds werd er onder leiding van de muziek een feestelijke fakkeloptocht georganiseerd met overgróote deelname, waarna nog een feestpro gramma werd ten gehoore gebracht. Te negen uur werd een concert gegeven in de Ned. Herv. Kerk door het Spaarndamsch gemengd koor, m.m.v. de soliste mej. Max (alt) en het kinderkoor. Verscheidene burgers hopen dat bij een vol gende gelegenheid het programma wat alge meen vroolijker zal worden samengesteld. I Artikelen waarop De korting wordt reed* kor"ng alleen toegestaan woidt toegestaan bij directe beta- Scholls artx- ling aan de kassa *elen„ valIen bui* ten deze aanbie- De vorige week had Truusje Bersee, leer linge van de R.K. Meisjesschool te Overveen, een eigen gemaakt schortje gezonden aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana. Maandag ontving zij uit Soestdijk van jonkvr. Van Heemstra, hofdame van dienst, in op dracht van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, een brief om haar vriendelijk te bedan ken voor het mooie schortje, dat ze zoo netjes had gemaakt, waarmede de Prinses erg blij was. De politie te Bloemendaal heeft in samen werking met de politie te Heemstede aangehou den de 30-jarige van O. en de 33-jarige de W„ beiden uit Heemstede, die zich hadden schul dig gemaakt aan diefstal van lood vanaf een onbewoonde villa te Bloemendaal. Beiden zijn te Overveen in arrest gesteld. Een tuinknecht van de buitenplaats Wild hoef te Bloemendaal heeft Dinsdagmiddag op heeterdaad betrapt twee jongens, die in de villa op zoek waren naar oude metalen. In de nabij heid van de villa stond een bakfiets, waarop ver schillende artikelen waren geborgen. Zij werden door de politie aangehouden en naar het po litiebureau overgebracht. Het waren de 14-jarige C. T. en de 13-jarige G. D., beiden uit Haarlem. Nadat beiden waren verhoord, zijn zij in vrijheid gesteld. Het ont vreemde werd door de politie in beslag genomen. In de Groote Houtstraat liep Maandag een 60-jarige man. Door de groote drukte werd hij even geraakt door een bumper van een passee- renden auto. Hij viel en brak zijn enkel op twee plaatsen. Per ziekenauto is hij naar een zieken huis gebracht., Gistermorgen is een arrestant, de 26-jarige H. A. K., die wegens een door hem gepleegde kleine verduistering was verhoord, uit het Paleis van Justitie te Haarlem ontsnapt, toen hij door een rijksveldwachter naar de cel zou worden teruggebracht. In de gangen van het Gerechtsgebouw was het, in verband met de buitengewone zitting van de Rechtbank, welke naar aanleiding van de blijde gebeurtenis werd gehouden, bijzon der druk en daardoor zag de arrestant kans aan de waakzaamheid van zijn begeleider te ont snappen en naar buiten te rennen. Hij slaagde er in het, op enkele minuten afstand ge legen, station te bereiken, waar hij den trein naar Den Haag nam. Onmiddellijk werd de Haagsche Politie gewaarschuwd, die reeds des middags den vluchteling aanhield. K. is daarop naar Haarlem teruggebracht en opnieuw ingesloten.v In ons voorprogramma: „Er is een Prinsesje geboren!" en „Zingt allen mee in deze blijde dagen!" Van V r ij d a g af wedervertooning van met Maurice Chevalier en Jeanette Mac Donald Men weet, dat het Comité Oranjevreugde- Volksvreugde vaststelde, dat de gezinnen, waar in een kind geboren zou worden op denzelfden dag als dien waarop het Vorstenkind ter we reld zou komen, een wieg met uitzetje in ont vangst konden nemen, indien zij althans meenden daarvoor in aanmerking te komen. Er zijn bij den Burgerlijken Stand vijf aan giften gedaan, geen omstreeks het historische uur. De bevoorrechten zijn: A. TraastHotten, zoon, 4.30 uur n.m. J. SteemanKraan, dochter, 2 uur v.m. L. C. van OordtDe Vries, dochter, 6.15 uur nam. A. W. M. WiggersSerné, zoon, 11.45 uur voorm. M. C. M. KlouteArbon, zoon, 11.50 uur n.m. In de Maandagavond gehouden vergadering van den Beverwijkschen gemeenteraad heeft de burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens, de gewoonte getrouw, een overzicht gegeven van het wel en wee der gemeente in 1937, het eerste vol-jaar, dat de in 1936 vereenigde ge meenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin als eenheid hebben beleefd. Aan dit overzicht is het volgende ontleend: De arbeid van het gemeentebestuur en den raad in het afgeloopen jaar heeft in het tee- ken gestaan van de kort te voren voltrokken samenvoeging der beide gemeenten. Ook in 1938 zal zulks nog het geval zijn, zij het dan in mindere mate. Wat de plaatselijke arbeidsmarkt betreft, mag worden vastgesteld, dat deze in het afge loopen jaar een gunstiger beeld heeft vertoond dan in 1936.'Terwijl in laatstgenoemd jaar ge middeld 1156 werkzoekenden ter arbeidsbeurze stonden ingeschreven voor Beverwijk en Heems kerk te zamen, heeft dit aantal voor 1937 ge middeld 201 minder bedragen, namelijk 955. In 1936 werden geplaatst 2936 werkzoekenden, in 1937 zijn 3884 plaatsingen bemiddeld. De toe neming van het aantal verzekerden van 1354 in 1936 tot 1473 in 1937 is een derde verschijnsel, waarover men zich kan verheugen. Het regel matig terugloopen van het aantal verzekerden in de drie aan 1937 voorafgaande jaren is daar mede hersteld. Nochtans steekt het werkloos heidspercentage nog steeds ongunstig af bij het landelijk gemiddelde. Op 31 Dec. 1937 stond ongeveer 5,8 pCt. van het aantal inwoners in het ressort van de arbeidsbeurs als werkloos geregistreerd, terwijl het landelijk percentage omstreeks 4.9 pCt. bedroeg. De gegevens, verstrekt door den gemeente lijken dienst voor Sociale Zaken, illustreeren echter nog op zeer sprekende wijze de enorme lasten, welke financieel zoowel als administra tief moesten worden gedragen om zoo goed mogelijk het hoofd te bieden aan de helaas nog steeds ongunstige omstandigheden. Wat de ^werkloozen betreft, waren over 1936 in zorg (steun, werkverschaffing, kastoeslag en contraprestatie) gemiddeld 6.33 per week. Dit cijfer bedroeg over 1937 6.06. Dit gunstiger cijfer is nagenoeg geheel te danken aan de gunstigere gemiddelden over het tweede, derde en vierde kwartaal van 1937. Het hoogste aan tal gesteunde werkloozen was aanwezig op 2 Jan. van het afgeloopen jaar, n.l. 1737, het laagste aantal 10 Juli, te weten 393. Een daaraan tegengesteld beeld laat de ver houding van het aantal armlastigen over 1936 en 1937 zien. Terwijl in het jaar 1936 gemid deld in steun waren 376 armlastigen, bedroeg dit gemiddelde over 1937 niet minder dan 434. Het hoogste aantal in 1937 was aanwezig op 30 Januari, te weten 529, het laagste op 30 Juni en wel 350. Alleen aan werkloozensteun, armenzorg en ziekenfondstoeslag en krankzinnigenverpleging De wiegen staan gereed! De gelukskindertjes kunnen er warm ingepakt worden. Wie op den vex-jaardag van Prinses Beatrix zijn geboortedag vierde, mag gratis een» dag trammen op alle lijnen van de N. Z. H. T. M. Dat zijn er méér dan vijf! Dat zün er zelfs zóó veel, dat men ons nu het aantal van alle kan toren in Noord- en Zuidholland nog niet kon opgeven. Daar staat echter een even groot aantal tegen over, dat er naast gegrepen heeft. Geboren: E. van Looij—Schornagel, z.; L. Chr. van Oortde Vries, d.; A. P. Hogendoorn Schagen z.; A. S. van Leeuwen—Philippo, z.; A. W .M. WiggersSerné, z.; M. E ,M. KluteAi-bon, z.; E. B. LimbachAthen, z. Overleden: N. Verhagenvan Vliet, 72 j., Talmastr.; J. E. MajoorPolderman, 55 j., Lan ge Heerenstr.; J. DekkerHoogvelt, 75 j„ Zo- mervaart; M.Smits, 7 j„ Hazepaterslaan; Th. A. Konings, 66 j„ Uit den Boschstr.; M. Kramer Breed, 81 j., Nassaulaan; P. J. Serné, 47 j., Hazepaterslaan; M. H. J. van StaverenPau- len, 71 j„ Koudenhorn; W. Vendel, 75 j„ Scho tersingel; J. W. Tromp, 65 j., Vinkestr.; E. BeugelingKlaverblad, 76 j„ Zomerkade; J. Kos, 77 j., Overtonstr.; W. Avondrood, 63 j., Schoterweg. Ondertrouwd, 2 Febr.: J. H. Mol en A. M. van Assema; G. de Jong en E. van Slooten; D. G. de Moes en E. G. Lukoschus; R. Hinlopen en M. R. van Ronnen; P .M. Kramer en M. A. van Sprang; L. Smit en C. Opbroek. Getrouwd: 2 Febr.: G. B. van Hamburg en M. H. van der Mey; C. P. Stolwijk en H. G. Frase; M. Druijf en H. O. Zlöbl; J. H. Inpijn en A. de Vries; M. van Zeeland en M A. Grass- nigg; D. R. Krijtenburg en J. C. E. Elfrink; M. J. Rumling en S. C. van Tatenhove; A. Bakker en A. J. Ouwens; K. H. Micgielse en T. van der Wal; J. J. Boon en Chr. C. J. Lemmens. is in 1937 ongeveer f 640.000 uitgegeven, van welk bedrag omstreeks f 300.000 geheel door de gemeente moet worden gedragen. Wat den loop der bevolking gedurende 1937 aangaat, zij vermeld, dat de gemeente op 1 Jan 1938 113 ingezetenen meer telde dan op den overeenkomstigen datum van het vorige jaar. Deze toeneming is te danken aan het ge boorteoverschot, dat 270 bedraagt. Daarnevens valt een vertrekoverschot van 157 aan te tee kenen. Dat het aantal vestigingen het totaal cijfer van hen, die de gemeente hebben ver laten, niet heeft overtroffen, is verklaarbaar door de omstandigheid, dat twee vitale en om vangrijke vraagstukken in het afgeloopen jaar onopgelost bleven. Met name de zoo dringende kwestie van de uitbreiding en verbetering der rioleering, der loozing van het afvalwater en voorts de tot standkoming van een goed uitbreidingsplan voor de verschillende deelen onzer gemeente. Gebouw St. Bavo: Best. Arbeid Adelt, 8 uur; Esperanto, 8 uur; Best. Meubelmakers, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg: „De tijd en de familie Conway", 8.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur. „De laatste trein uit Madrid", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Koningin Victoria", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Zoölogica", 2.30, 7 en 9.15 uur. De Staatscourant Devat de statuten van de Bloembollenkweekerij en -Handel De Koster N.V, te Bennebroek bij Haarlem en van de N.V'. Bouw- en Handelmij. „Noordgraaf" te Haarlem. Tot inspecteur in vasten dienst van het Lager Onderwijs in de inspectie Leeuwarden is be noemd de heer L. v. d. Zweep, hoofd van een bijzondere lagere school te Haarlem met gelijk tijdige intrekking van de benoeming van den heer v. d. Zweep tot schoolopziener van het La ger Onderwijs in de inspectie Den Haag. De Ver. van Huisvrouwen, afd. Haarlem en omstreken heeft ter gelegenheid van de ge boorte van een prinsesje 50 gegeven aan de kinderbewaarplaats in de Achterstraat, idem aan die in Haarlem-Noord en 50 aan de collecte Oranje-Zegen, uitgaande van het Wit-Gele Kruis, de Chr. Vereeniging voor Kraamhulp en het Fonds ter behartiging van de belangen van hulpbehoevende Kraamvrouwen. De Oranjeavond van de Graal zal gehouden worden hedenavond om kwart over 8 in de Leonarduszaal aan de Leidsche zijstraat. De sportclubs van Exvo zijn naar een anderen avond verzet. De feestavond van den Liduina- cirkel gaat niet door. Het concert van de Vereeniging voor Muzikale ontwikkeling der schooljeugd is uitgesteld tot Maandag 14 Februari. De inleidingen aan de scholen worden opnieuw geregeld; alle bijzonder heden worden tijdig bekend gemaakt. 4c Gistermorgen is de blijde gebeurtenis in een speciale zitting van de Haarlemsche rechtbank op plechtige wijze herdacht in redevoeringen van den president, den Officier van Justitie en den Deken van de Orde der advocaten. De zit ting werd bijgewoond door rechters, het par ket, griffiepersoneel en de balie. 4< Donderdag 3 Februari geeft de N.V. Ver. R.'dm. Hofstadtooneel in den Stadsschouwburg wegens het groote succes bij de vorige voor stelling een herhaling van het Engelsche werk „De tijd en de familie Conway" van Priestley, met Vera Bondam, Bets Ranucci-Beckman, Dirk Verbeek, Enny Meunier, Joekie Broedelet, enz. 4c De afd, Haarlem van de Ned. Reisvereeniginj voor Katholieken heeft weer allerlei interessan te excursies ontworpen. Op Zondag 20 Februari naar het strand van IJmuiden, een week later per trein naar het Carnaval te Den Bosch en op Zondag 6 Maart naar het Teylersmuseum aan het Spaarne. Dinsdag 22 Februari des avonds om 8 uur wordt in „De Leeuwerik" de tweede Bridge-driVe gehouden. Beide vraagstukken zijn van beslissende beteekenis voor Beverwijks toekomst, gelijk het niet opgelost zijn daarvan in het ver leden oorzaak is geweest van veel, wat wij thans zoo het mogelijk zou zijn gaar ne ongedaan zouden maken en van veel, wat de gemeentenaren tot in een verre toe komst zullen blijven betreuren. Het College van B. en W. zou zijn taak niet verstaan, indien het niet op de allereerste plaats aandacht had geschonken aan deze allesoverheerschende kwesties. Het zou schro melijk jegens de burgerij tekort schieten, in dien het zijn tijd liet verloren gaan door zich over te leveren aan allerlei betrekkelijke beu zelarijen en daardoor dit werk langer liet rus ten dan onvermijdelijk is. Wat het rioleeringsvraagstuk betreft, het is^ bekend dat daaraan in 1937 met de grootst mo gelijke voortvarendheidis gearbeid. Laat ons hopen, dat 1938 van een en ander de vruch ten zal gaan brengen. Van den dienst van Openbare Werken is ge durende 1937 niet weinig gevergd. Door het bouw- en woningtoezicht zijn behandeld 122 bouwaanvragen. De som der kosten van uit voering van deze plannen is op rond f 425.000 te stellen. 12 woningen zijn onbewoonbaar ver klaard. Veel zorg is besteed aan de verbetering van het stadsbeeld, waarvoor ook van particu liere zijde veel medewerking is ondervonden. Men denke o.a. aan de Koningstraat op vele punten, aan het kruispunt Hoflanderweg—Alk- maarsche weg, aan de oude Kerk te Wijk aan Zee en haar omgeving, aan den Van Ogtrop- weg en den Hoogeweg. Op dit gebied is door veler samenwerking nog zeer veel te bereiken in de naaste toekomst. Het gemeentelijk gasbedrijf heeft in 1937 89.779 M3 gas meer ingekocht dan 'sjaars te voren. Deze toeneming met 3.12 pet. doet ver moeden, dat de lijn van de afgifte zich in op gaande richting beweegt. Einde 1937 waren 109 meters meer geplaatst dan einde 1936. Onge twijfeld beginnen de vruchten van een stelsel matig gevoerde propaganda zich te openbaren Het gemeentelijk electriciteitsbedrijf kocht 60.105 K.W.U. of 5.59 pet. meer in dan in 1936. Het aantal geplaatste meters is met 44 toege nomen. Aangaande het gemeentelijk slachthuis valt o.a. te vermelden, dat het zich laat aanzien, dat het bedrijf zijn moeilijke jaren achter den rug heeft. Met den wensch, dat de raad ook gedurende het ingetreden jaar tot degelijken en vrucht baren arbeid ten nutte van onze geliefde ge meente in staat en geroepen zal mogen zijn en dat op dezen arbeid bij voortduring God's ze gen zal mogen rusten, heeft burgemeester Scholtens dit overzicht besloten. Wij ontvingen een present-exemplaar van een prachtige gedenkplaat, door de Drukkerij J. L. de Kruif te Amstelveen, uitgegeven en voorstel lende het jonge Prinselijke gezin, waaromheen zich vele historische personen hebben ge schaard. Voor het verkrijgen van de grootst mogelijke juistheid hebben vele vooraanstaande personen in hofkringen hun welwillende mede werking verleend. Aan de vorstelijke en hooge persoonlijkheden wordt een extra-fraai exem plaar aangeboden. Zaterdag 5 Februari zal in den Stadsschouw burg door Het Centraal Tooneel, directeur Cees Laseur, de première gaan van „Feestweek in Salzburg". Cees Laseur speelt hierin dezelfde rol, waarmede hy in Londen groot succes oogstte. Aan het postkantoor te Haarlem werd gedu rende de maand Januari 1938 ingelegd f 733650.42 en terugbetaad f 519162.60. Als advocaat en procureur werd gisteren be- eedigd mr. J. H. van Wijk, wonende te Heem stede, kantoorhoudende te Haarlem. Het aantal bij de arbeidsbeurs ingeschreven werkloozen verminderde de vorige week met 39, zoodat het aantal nu 6593 bedraagt of 159 min der dan eind Januari 1937 en 483 minder dan in denzelfden tijd 1936. De Staatscourant bevat de statuten van de Vereeniging tot behoud van het Bloembollen vak in Nederland (anti-saneering) gevestigd te Haarlem en de akten van de N.V. S. Mok Zn. te Haarlem. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de R.K. bridgeclub Haarlem heden 2 Februari om 8.15 uur een Oranje-drive organiseert in het club lokaal der vereeniging, bij Brinkmann, Groote Markt. In den afgeloopen nacht heeft men zich toe gang verschaft tot het kantoor van een melk fabriek in de Pieter Kiesstraat. Alle beschei den werden overhoop gehaald. Een bedrag van 15 wordt vermist. Ook werd ingebroken in een huis aan de Pol te Spaarndam, waar eenige oude jassen en wat Gero-zilver ontvreemd werden. In Den Hout was inmiddels een ander mu ziekcorps in touw. Harmonie Crescendo, na een muzikale wandeling door de stad gemaakt te hebben, blies er het Wilhelmus als aankondi ging van het grootsche vuurwerk, dat daar om streeks half elf werd ontstoken. En even later gierden de vuurpijlen door de lucht en scho ten sterrenregens uit elkaar, die concurreerden bi schoonheid en aantal met het firmament. Draaiende zonnen met veel paffend geluid en overvloedige watervallen van licht wisselden af met daverende vuurpijlen en bliksemsnelle schichten. Er waren prachtige nummers te bewonderen, die schitterend uitkwamen tegen ben groen-zwarten achtergrond der boomen en be blauw-zwarte lucht. Het mooiste was het laatste, dat een hulde aan het nieuwe vorsten kind overgoot met stralen van gekleurd licht, omringde met wentelende cirkels en het geheel «ette in een tableaux van glinsterende licht, lijnen. Voor de laatste plof werd gehoord had be Harmonie het Wilhelmus gespeeld, dat luid Werd meegezongen door de duizendkoppige me- higte, die gaarne wat verkleumdheid, lange Wandelingen en op-de-teenen-getrap over heeft gehad voor dit schoone schouwspel. Na afloop marcheerde de Harmonie, weer Vroolijk blazend, naar de binnenstad en haar ■-staart" groeide met elke schrede, die zij zette. De geweldig enthousiaste, uitgelaten, hossende on zingende feestvierders hebben tenslotte nog tot een voor Haarlem ongewoon laat uur hun Oranje-vreugde geuit in rondedansen op de Groote Markt, in luidruchtige vroolijkheid in be straten, op de kermissen en in de café's, Waar geen plaatsje onbezet was, tonnen Oranje bitters zijn gedronken en de stemming bleek onverflauwbaar. In den meest letterlijken zin zette men daar het bekend refrein „Daar moet op gedronken worden!" in de daad om. Haarlem heeft dus flink zijn best gedaan In de mede-viering van den Nationalen feest- bag. Maar er is één Haarlemmer, een bewoner Van de Ged. Oude Gracht, wiens vreugde door lastige vragen vergald is. Vragen of hij een Prettige ontvangst had op Soestdijk en of hij baar nu meer mag komen. Enzoovoorts. Die man heet n.lOoyevaar! Het vreugdevuur dat hier ontstoken zou wor den, is wegens het groote brandgevaar afgelast. Vanaf den toren van de R.K. Kerk werd, met behulp van gramofoonplaten, carrillonmuziek uit gezonden. Tegen 7 uur in den avond heerschte er op het Juiianaplein een feestelijke stemming, om dat daar de lichtstoet geformeerd zou worden. Niettegenstaande er een stevige wind stond, viel de plaats van opstelling mee en met het groeien van den stoet kwamen steeds meer lampions voor den dag. Velen hadden de grootste zorg besteed aan de vorming van tableaux en transparanten. Vooral de scholen kwamen goed voor den dag, zoo o.a. de St. Augustinusschool met beschuit met muisjes. Ook de verschillende jeugd- en andere orga nisaties waren rijkelijk vertegenwoordigd met wagens en transparanten, waarbij het geheel, zeker bestaande uit een 6 a 700 deelneemsters en deelnemers, gesloten werd door de vrijwillige brandweer, met haar beide, rijkelijk versierde auto'.s èn een spuit uit den ouden tijd, die wel heel erg afstak bij ons nieuw materiaal! Onder de vroolijke tonen der 3 plaatselijke muziekvereenigingen, die in den stoet waren in gedeeld, werd om kwart over 7 afgemarcheerd door een deel der gemeente om circa kwart over 8 op het Raadhuisplein te arriveeren. Hier stonden duizenden belangstellenden te wachten, die gezellig bezig gehouden werden door muziek, verzorgd door de firma v. Ame- rongen van de Radio-Centrale. Vanaf het balcon van het Raadhuis, waar zich ook bevonden leden van den Raad en van Koninginnedag hield burgemeester jhr. J. P. W. v. Doorn een treffende rede, die met 'n spon taan gejuich onderstreept werd. Het gemengde koor H. O. V. zong vervol gens eenige nationale liederen en de muziek corpsen brachten nog verschillende nummers ten gehoore.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5