We luisteren naar FINANCIEN XïSL meer Dagfilm WOENSDAG 2 FEBRUARI 1938 Een honderdjarige verdronken Oudste inwoner van Boskoop om het leven gekomen NAAR BETER WEER? Afnemende wind en geen regen van beteekenis verwacht DE GEVONDEN GERAAMTEN Afkomstig uit den Romein- schen tijd BIGAMIST VEROORDEELD Een gevangenisstraf van 39 dagen HANDELSONDERWIJS De wet van April 1937 een Pyrrhus-zege? WEDSTRIJD IN SPELLEN Een Bossche koek voor Prinses Juliana ,,'t Gezondste dat een mensch kan eten" Ook Barneveldsche eieren Merkwaardige geboorte data DRINKBEKER VOOR DE JONGE PRINSES RADIOREPORTAGE UIT DE EERSTE KAMER Zuinigheid? Prachtig! Maar nooit ten koste van Uw gezondheid, want daarvoor is het beste juist goed ge noeg Daarom bij ver koudheid en rheuma- tiek direct ASPIRIN- tabletten nemen. Aspirin AARDBEVING TE AMBOINA Schade werd niet aangericht BIJ AANRIJDING GEDOOD Academische examens Militaire reservecorpsen in Indië De tocht van den sportvlieger Rous F amilieberichten Vreeselijk eenvoudig: n ROOD RIJWIELACHTERLIf?<HT {wij AUTOMOBILISME De fraaie prestatie van Bakker Schut Het succes der Ford-wagens in de Rally e Monte-Carlo Donderdag 3 Februari VOETBAL ZWALUWEN—ROODE DUIVELS Samenstelling Nederlandsche ploeg STOOMVAARTLIJNEN VERBETERDE LASCH- TECHNIEK Tentoonstelling en lezingten 4 en 5 Mei te Den Haag De oudste inwoner van Boskoop, de honderd- Jarige heer C. Droog, is Dinsdagavond, ver moedelijk door den sterken wind, welke in den Ham stond, langs het talud in de langs den weg loopende sloot gevallen en verdronken. De heer Droog had een bezoek gebracht aan zijn zoon en was om negen uur uit diens huis vertrokken, om naar het tehuis voor ouden van dagen terug te gaan. Toen hij na eenigen tijd niet terugkeerde, is men hem gaan zoeken. De heer Droog genoot een uitstekende ge zondheid. Hij maakte nog iederen dag een wandeling. Op 12 Januari j.l. vierde hij zijn honderdsten verjaardag. De Oceaandepressie trok noordoostwaarts en werd minder diep. Een tweetal centra met standen beneden 725 m.m. lagen vanmorgen voor de Noorsche kust. De depressie wordt ge volgd door een rug van hoogen luchtdruk, doch ver in het noordwesten nadert reeds weer een nieuw daalgebied. In Scandinavië waaien krachtige zuidelijke winden met sneeuw of regen. De temperatuur is aanzienlijk boven nor maal, alleen plaatselijk komt nog lichte vorst voor. In Duitschland, Oost- en Midden-Europa waait het matig uit zuidwest met plaatselijk nog regen. Op de Britsche eilanden en Frank rijk is de wind krachtig uit wést tot noordwest, ook hier valt plaatselijk nog regen. Op Usland is de temperatuur 1 tot 4 graden onder het vriespunt, overigens komt in het geheele waar nemingsgebied geen vorst meer voor, behoudens dan de reeds genoemde lichte vorst in Scandi navië. De temperatuur is nog steeds in vrijwel het geheele waarnemingsgebied boven normaal. Voor onze omgeving wordt afnemende en tot zuidwest krimpende wind verwacht, met af nemende bewolking en geen regen van betee kenis, voorts eenige stijging van temperatuur. vandaar rechtstreeks naar Alorstar. Vervol gens zet hij zijn tocht voort naar Sandoway, liggend voorbij Rangoon, zoodat hij Rangoon niet aandoet. De volgende trajecten zullen zijn: Sandoway Calcutta en CalcuttaAllahabad. De heer Rous hoopt 20 Februari a.s. van Bandoeng te starten. Zooals gemeld zijn onder de gemeente Hotf- them te Strabeek bij rioleeringswerken twee geraamten gevonden en door den oudheidkun dige dr. Beckers onderzocht. Thans is vastge steld, dat de menschelijke skeletten afkomstig zijn uit den tijd der Romeinen. Zij zijn be houden gebleven dank zij de aanwezigheid van kalk in den aardbodem ter plaatse. Volgens dr. Beckers zijn skeletten van meer dan 1200 jaar oud zonder kalkgehalte niet meer te bespeu ren. Uit de richting, waarin de geraamten lagen, mede uit de aanwezigheid der scherven, stelden de geleerden vast, dat de gevonden graven Christengraven zijn. De Amhemsche rechtbank heeft den 47-jari- gen H.H., te Eist, die voor de tweede maal te Eist in het huwelijk was getreden, zonder dat zijn eerste huwelijk voor de wet was ontbon den, veroordeeld tot 39 dagen gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Verdachte werd dadelijk in vrijheid gesteld. De eisch was, zooals bekend, vier maanden gevangenisstraf. De Vereeniging voor Handelsonderwijs hield dezer dagen een ledenvergadering te Haarlem onder leiding van haar voorzitter, mr. A. Bruch, die in zijn openingswoorden onder meer het volgende zeide: Het jaar 1937 zal in de annalen der historie van het Nederlandsche economische onderwijs een bijzondere plaats innemen. Toen toch kwam tot stand de wet van 22 April 1937, die aan dit onderwijs een wettelijke plaats verschafte. Het was een jaar van overwinning. Er gaan echter stemmen op, dat de overwin ning wel eens een Pyrrhus-overwinning zou kunnen blijken. Reeds vroeger zinspeelde ik daarop en wat sindsdien ter uitvoering van be doelde wet verscheen, was niet in staat, de beduchtheid uit te bannen. Laat ik op dit oogenblik volstaan met te constateeren, dat er onrust heerscht ten aanzien van de richting, waarin van rijkswege thans belangrijke takken van het economisch onderwijs dreigen te wor den geleid en dat voor onze vereeniging nog allerminst een tijd van rust is aangebroken. Na het afdoen van eenige huishoudelijke' za ken, hield mr. W. J. Witsenboer, adjunct-direc teur van een handelsschool te 's Gravenhage, een inleiding over: het verleden, het heden en de toekomst van de handelsschool met drie en vierjarigen cursus. Engelsche en Amerikaansche studenten heb ben via de radio een spellingwedstrijd gehou den. Zes studenten en twee meisjes van de universiteit te Oxford vormde de En gelsche, twee meisjes van Radcliffe College en zes jongens van de Harvarduniversiteit de Amerikaansche ploeg. Om beurten gaf men elkaar een moeilijk woord op dat binnen een bepaalden tijd ge speld moest zijn. Amerika won met 28 punten tegen Engeland vier en twintig. Mej. Penelope Knox van Oxford wist zoo maar in eens sesquipedalian (omslachtig met woorden) te spellen. Een harer mannelijke collega's spelde Obeisance goed, nadat een Harvardman met twee s's had gefaald. Oxford wist echter weer met hemorrhage geen raad. Er was aan beide kanten een „uitlegger" om de Amerikaansche uitspraak zoo noodig te ver- engelschen en omgekeerd. Ook gaf hij uitleg over de beteekenis der woorden. Het is in Den Bosch een oud gebruik, bij de geboorte van een baby de gelukkige moeder een Bossche koek ten geschenke aan te bieden. Na de plechtige herdenkingszitting, welke de gemeenteraad van Den Bosch Maandagavond hield, heeft de voorzitter de leden nog eenigen tijd bijeengehouden en daarbij de vraag ge steld, of het geen overweging zou verdienen, dit oud- en eerbiedwaardig gebruik ook ten opzichte van Prinses Juliana toe te passen. Unaniem waren de leden van oordeel, dat daarvan onder geen voorwaarde mocht worden afgeweken, om den goeden naam van Den Bosch op dit gebied te bestendigen. Hierop werd dan ook besloten aan H. K. H. een Bossche koek te zenden, versierd met roosjes en blaadjes van gouden en zilveren kleur. Het volgende vers is bij de zending ingeslo ten: „Koninklijke Hoogheid! Hier is een Bossche koek. Wij doen bij dit geschenk een nederig ver zoek: Wilt nemen eens de proef en nimmer dan vergeten, Dat Bossche koek 't gezondste is, dat een mensch kan etqn." (wg.) De raadsleden, wethouders, secretaris en burgemeester van Den Bosch. Het gemeentebestuur van Barneveld, het dorp van kippen en eieren, heeft de origineele gedachte gehad, om aan de Koninklijke Moe der een mand met uitgezochte Barneveldsche eieren te zenden. Vanochtend heeft zich een deputatie .naar het paleis Soestdijk begeven, om de eieren aan te bieden. Bovendien is besloten, allen gelukkigen moe ders in de gemeente Barneveld, die i in dezelfde week als H. K. H. Prinses Juliana moeder wor den, vanwege het gemeentebestuur een doos met Barneveldsche eieren te zenden. Maandagmorgen omstreeks hetzelfde uur waarop de blijde gebeurtenis op paleis Soest dijk geschiedde, werd in het gezin van de ech telieden L. Emmelkamp en C. Maas te Am- Sterdam, een zoon geboren. Als bijzonderheid valt te melden, dat de moeder op denzelfden datum der geboorte van H. K. H. Prinses Ju liana (30 April) het levenslicht aanschouwde. MALANG, 2 Febr. (Aneta). De hoofdagent van de veldpolitie, de heer Van Ling, wiens oudste dochter geboren is 30 April 1935, den verjaardag van Prinses Juliana, is thans ver blijd met een tweede dochter, die merkwaar dig genoeg het levenslicht zag 31 Januari 1S38, dus op denzelfden datum, waarop Prinses Beatrix is geboren. Hedenochtend omstreeks elf uur hebben luitenant-kolonel J. J. van Diepenbrugge, rit meester jhr. W. Gevaerts, adjud.-ritmeester jhr. H. I. B. T. A. von Heyden en de 1ste luitenant K. G. A. Feist, van het 4de Halfregiment Huzaren te Deventer, voor het jonggeboren Prinsesje een zilveren drinkbeker ten paleize bezorgd, welk geschenk vergezeld was van een bloemenhulde. Op den beker staat gegraveerd „Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix, aange boden namens het officierencorps van het 4de Halfregiment Huzaren, 31 Januari 1938". Met toestemming van den voorzitter der Eerste Kamer hed hedenmiddag de N.C.R.V. haar microfoons opgesteld in de vergaderzaal der Kamer, in wier zitting de voorzitter, baron De Vos van Steenwijk en de minister-president dr. Colijn woorden hebben gesproken in ver band met de blijde gebeurtenis. is een •Save^-product. Oranjebanden •8a#e*«-kruis waarborgen de werkzaam- 1 heid en onschadelijkheid AMBOINA, 2 Febr. (Aneta). Te 3.40 uur is een aardbeving gevoeld, welke circa een minuut duurde. Te 4.30 uur volgde een herhaling van circa een halve minuut. Er werd geen schade aangericht. BATAVIA, 2 Febr. (Aneta). Het meteorolo gisch observatorium registreerde om 2.38 uur een vrij hevige aardbeving op een afstand van 2670 K.M., waarschijnlijk in Noord-Westelijke richting. Vermoedelijk ligt het epicentrum in zee. Vannacht is de 52-jarige gehuwde vrouw Van Kleef, terwijl zij plotseling den Aalster- weg te Eindhoven overstak, door een personen auto, bestuurd door den heer Van P. uit Eind hoven, aangereden. De vrouw werd tegen den grond gesmakt en met zware verwondingen naar het St. Jozef ziekenhuis overgebracht, waar zij vanochtend is overleden. LEIDEN. Doctoraal examen geneeskunde H. A. Schreuder, Voorburg; L. H. O. Manuael, Den Haag; L. J. P. Frank, Hengelo. BATAVIA, 1 Februari. (Aneta). Het ontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur tot instelling van reserve-corpsen voor oud-militai ren, is door den Volksraad na een korte op merking van den heer Kruyne zonder discus sie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. BANDOENG, 1 Februari (Aneta) Om- tent de sportvlucht van den heer Rous naar Europa kan Aneta het volgende melden: De sportvlieger Rous vertrekt den eersten dag rechtstreeks van Batavia naar Singapore, (Uit andere bladen) Geboren: A. M. v. d. Schoot-v. d. Loo, d., Til burg; H. Danlëls-Donders, z., Scheveningen. Overleden: A. v. d. Poel 75 j., Rotterdam; M. Severijns 53 j., Wijk-Maastricht; P. Buys, 73 j., Oude Tonge; A. Hofstee 76 j., Azewijn (G.); C. Könst 82 j., De Kwakel. Ondertrouwd: L. Hoeberechts-Th. Heydendaal, Limmel (L.)-Arnhem; A. WinnubstB. de Jong, Utrecht-Apeldoom; Y. TerwindtE. Jaspar, Brussel-Den Haag. Getrouwd: Th. v. Dijk—M. v. d. Ven, Amster dam. 'nV-vormig verkeers bord beteekent, dat u 'n Voorrangsweg nadert, waarop het verkeer voorrang heeft, onverschillig of het voor u van hnks of van rechts komt. Let op de V-borden: *t Is voor uw eigen veiligheid'! Als de politie uw flets zonder achterlicht ziet ófals 'n automobilist u niet mocht zien Dan kan u dat duur te staan komen, terwijl u voor 'n paar kwartjes klaar kunt zijn 11 Maar let op 't „RIJKSKEUR") DAARTOE BENT U VERPLICHT 11 Sinds 1911 wordt jaarlijks de Monte Carlo Rallye verreden, afgezien dan natuurlijk van de oorlogsjaren. De verleden week gehouden Monte Carlo Rallye was de zeventiende, die plaats vónd. Slechts éénmaal in de zestien voorgaande Rallye's is het gebeurd, dat een Nederlander als winnaar uit den zwaren strijd kwamen wel in 1919, toen Dr. Sprenger van Eyk, in Stockholm gestart, den eersten prijs won. Het is dus te begrijpen, dat men in auto sportkringen hier te lande zeer verheugd is, dat de bekende Neederlandsche deelnemerBakker Schut dit jaar den eersten prijs heeft veroverd. Zooals steeds de laatste jaren, reed Bakker Schut, die vergezeld was van Karei Ton, als tweede rijder en K. S. Barendrecht, met een Ford V-8. G. Bakker Schut, in sportkringen en onder vrienden en kennissen bekend als „Bud", mag zeker wel een first class sportsman worden ge noemd. Vooral ook op motorgebied heeft hij zich als wedstrijdrijder onderscheiden. Thans 32 jaar oud, begon hij zijn wedstrijd-carrière m Nederland, of liever in Europa in 1928. Vele prijzen heeft hij gewonnen zoowel als automo- hilist en als motorrijder. In 1937 maakte hij b.v. deel uit van het Nederlandsche motorrij ders-team, dat de Zilveren Vaas won in de Motor-Zesdaagsche in Engeland, terwijl hij in verschillende Internationale Alpenritten met eerste prijzen is gaan strijken. In de Monte Carlo Rallye's heeft hij zich ook vaak onder de prijswinnaars geplaatst. In 1936 b.v. werd hij vierde, toen al evenals nu, op Ford V-8. Door de kranige prestatie van Bakker Schut, heeft Nederland zich dit jaar wederom de eereplaats in de Monte Carlo Rallye veroverd. Hij deed zulks met een gewone Ford V-8 85 rem-pk. Club Coupe en het mag hier wel ver meld worden, dat geen enkele bijzondere voor ziening aan dezen wagen was getroffen, be halve dan de normale uitrusting van een auto mobiel voor een groote reis. Met deze Ford V-8, zooals voor iedereen ver krijgbaar, is het Bakker Schut en zijn tochtge- nooten gelukt, niet alleen het traject Athene— Monte Carlo, dat algemeen geacht wordt het zwaarst te zijn, zonder strafpunten op te loo- pen, dus overal op tijd aan de contröles aan komende, af te leggèn, maar tevens den kori sten tijd te maken in de zware eindklassee- ringsproef te Monte Carlo, waarbij met tien den van seconden gemeten wordt. Uit 125 ge starte deelnemers klasseerde hij zich nummer één op Ford V-8. Het is verscheidene malen voorgekomen, dat geen enkele deelnemer uit Athene Monte Carlo wist te bereiken. Ook dit jaar was de con ditie der wegen in den Balkan allesbehalve gun stig. Zoo erg zelfs, dat Bakker Schut bij aan komst te Athene na een reeds zeer zware heen reis nieuwe banden moest laten monteeren. Toch zijn Bakker Schut en zijn metgezellen er in geslaagd hun wagen in goede conditie be houden in Monte Carlo te brengen, zoodat „Bud" in staat was maximale prestaties te leve ren in de start-, rem- en acceleratieproeven. Nog een Nederlandsche équipe, die zich bij zonder heeft onderscheiden en zich zeer goeti geplaatst heeft, is die onder leiding van Ernest Mutsaerts uit Tilburg, vergezeld van A. Cou- wenbërg en Mr. P. Lamberts Hurrelbrinck Ook voor de leden van deze ploeg, die eveneens de Ford V-8 kozen, is de Monte Carlo Rallye geen nieuwtje en Mutsaerts heeft zich ook in'de In ternationale Alpenritten reeds onderscheiden. Zij legden ditmaal beslag op den 4en prijs, hetgeen voorwaar ook een prachtprestatie is, gezien het feit, dat ook dit jaar weder een keur van allerbekendste automobiel-wedstrijdrijders van diverse nationaliteiten gestart is in de Monte Carlo Rallye. Een groote hulde aan de Nederlandsche deel nemers Stemerdlnk en Buyze ls zeer zeker ook op zijn plaats. Zij zijn uit Tallinn gestart na op de heenreis schier bovenmenschelijk te heb ben moeten worstelen met sneeuw en ijs op de wegen in Lithauen en zij hebben met een Ford Junior, de kleinste en goedkoopste onder de Ford-modellen, zonder strafpunten Monte Carlo weten te bereiken en bovendien door de beste prestatie van een te Tallinn gestarten deelnemer de Coupe Baltique weten te winnen. Door de diepe sneeuw ploegende is ergens in Lithauen de benzinetank van hun wagen in HILVERSUM, 1875 en 415.5 M. (AVRO-Uitzending). 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Kniples. 11.30 Omroeporkest en solist. 12.30 AVRO-Dansorkest. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.30 Aeolian-orkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Het Aeolian-orkest. 3.00 Kniples. 3,45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Piano-voordracht. 4.50 Voor kinderen. 5.30 Solistenconcert. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor kinderen. 7.05 Piainovoordracht. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.50 Radiotooneel. 9.45 Concertgebouw-orkest en solisten. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP. Hierna AVRO-Dans- orksst 11.4012.00 Orgelspel. HILVERSUM II, 301.5 M. (8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00—12.00 NCRV). 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en gramofoonmuziek, 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Cello en piano. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Cursus handenarbeid voor de Jeugd. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Orgelconcert. 6.45 CNV-Kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Voor 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Berlch- ten. 8.10 Gemengd Koor „Sursum Corda", Lei den, Utrechtsch Stedelijk Orkest en solisten. 9.20 Vervolg concert. 10.40 Berichten ANP. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Na afloop: Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.2511.45 Gramofoonmuziek. 12.05 Alfred van Dam's orkest. 1.20 Gramofoonmuziek. 1.402.20 De Karl Caylus Playes. 3.35 Stedelijk Orkest van Bournemouth, m.m.v. soliste. 5.20 Grosvenor House Dansorkest. 7.00 BBC-Orkest m.m.v. soliste. 8.05 Variété-programma. 9.20 Berichten. 9.40 Pianovoordracht. 10.40 Het Bridgewater Harpkwintet. 11.20 Maurice Winnick en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 9.10, 10.40 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.40 Bailly-orkest en zang. 3.05 L. del Castillo's ensemble. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Zang. 8.35 Zang. 8.50 Nationaal Orkest, Raugelkoor en so listen. 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 9.20 Volksliederenconcert. 11.20 Omroeporkest. 1.35 Gevarieerd concert. 3.20 Omroeporkest en solisten. 4.50 Kamermuziek. 6.30 Omroepschrammelensemble. 7.20 Omroeporkest, -koor en mannen- zangvereenlging. 9.5511.20 Orkest van den Rijksarbeids- dienst, koren) en de Stuttgarter Volks muziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 822 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Zang en piano. 1.10 Omrocpsalonorkest. 1.30 Omroepdansorkest. 1.50 Zang en piano. 2.002.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepsalonorkest. 6.50 en 7.23 en 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Omroepsymphonie-orkest. 10.3011.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepkleinorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Muzikale causerie. 6.35 Omroeporkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepkleinorkest en gramofoonmuz. 10.3011.20 Zang en piano. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Blaasconcert. 9.20 Berichten. 9.50 K. Ristenpart's kamerorkest. 10.2011.20 NedersSaksisch Symphonie- orkest. onzachte aanraking gekomen met een scherp voorwerp, met het gevolg, dat deze een leeljjk lek kreeg. Ongeveer 300 K.M. lang hebben deze kranige Hollanders zich beholpen met een ben- zineblik, door een gummislang verbonden, met den carburateur door een gat in het schutbord, als reservoir, om een gelegenheid te vinden zoodanig vroeg een controle te naderen, dat er tijd was om de benzinetank te laten reparee- ren. Wel een zeer bijzonder voorbeeld van uit houdingsvermogen. Een aardig feit van de Monte Carlo Rallye 1S38 is ook, dat de 73-jarige heer A. Oosthoek, vergezeld van Mej. A. S. v. d. Waal, eveneens op Ford V-8, den K. N. A. C.-beker heeft ge wonnen voor de beste prestatie van een uit Amsterdam gestarten deelnemer. Voor de Fórd-producten is het succes in deze zeventiende Monte Carlo Rallye'ook al bijzon der groot, want er zijn in totaal veertien der beschikbare bekers gewonnen op Ford en Mat- ford (Fransche Ford) auto's, t.w.: Coupe de rinternational Sporting Club (1ste prijs alg. klassement); Coupe des Dames; Challenge „Le Journal"; Challenge de l'Automobile et Tou ring Club de Grèce; Challenge „L'Auto"; Chal lenge „De Motor" (best geplaatste in Ned. In dië gewoond hebbende deelnemer); Coupe K.N. A C. vbest geplaatst ïid van de Kon. Ned. Aut. Club in de le categorie); Coupe K.N.A.C. (best geplaatste Nederl. deelnemer, lid van de K.N. A.C., van Amsterdam gestart in de le catego rie); Coupe van de Sportcommissie der K.N. A.C. (best geplaatste deelnemer, gestart van Amsterdam, in alg. klassement)Challenge van de N.V. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek (voor best geplaatsten Nederl. deelne mer op Ford, Lincoln of Lincoln Zephyr); Challenge van de N.V. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek (voor best geplaatste Ned. dame-deelneemster op Ford, Lincoln of Lin coln Zephyr); Challenge „WIS" (Westerman en Smalt) (voor den best geplaatsten Nederl. deel nemer) Coupe Baltique (best geplaatste deel nemer uit Tallinn gestart); Coupe de l'Auto mobile Club de Monaco. Het Zwaluwen-elftal dat op 9 Februari a.s. in het Olympische Stadion te Amsterdam een 'ichtwedstrijd tegen de Roede Duivels zal spe len, is als volgt samengesteld; Doel: Michel (V.S.V.). Achter: Caldenhove (D.W.S.) en van der Linden (N.A.C.). Midden: B. Paauwe (Feijenoord), Anderiesen (Ajax) en Peters (P.S.V.). Voor: Drager (D.W.S.), Vente (Feijenoord), Bijl (Ajax), Aukema (Ajax) en van Beek (B V.V.). BINNENLANDSCHE HAVENS IJ MUIDENAangekomen 31 Jan.: Deucalion, s., Hamburg; Unkas, s„ R'dam' (voor Zaandam). Aangekomen 31 Jan.: President Francqui, s., Houston. 1 Febr.: Rijnstroom, s., Swansea; Simon Boli var, s., West-Indië. Vertrokken 31 Jan.: Breda, s„ Hamburg. Uitgaande vastgemaakt wegens slecht weer; Gunlog, s.. Cascade, m.s. AMSTERDAM. Aangekomen 31 Jan.: Pres. Francqui, Houston, benzine, Petroleumhaven, Ruys Si Co. 1 Febr.: Rijnstroom. Bristol, stukgoed en steen kolen, Rietlanden, Holl. Stoomb. Mij.: Simon Bo livar, W.-Indië, stukgoed, Surinamekade, Vracht mail. Vertrokken 1 Febr.: Batavia, s„ Frederikstad; Springfontein, s., Z.-Afrika via Antwerpen. MIJ. NEDERLAND CHR. HUYGENS, uitreis, I Febr. te Singapore. MOENA, uitreis. 31 Jan. van Bslawan. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitreis, pass. 31 Jan. Gibraltar. SINGKEP, thuisreis, pass. 31 Jan. Ouessant. JOHAN DE WITT, heeft vertraging door slecht weer en wordt eerst Donderdagochtend 5 uur van Bat; via te IJmuiden en 9 uur te Amsterdam ver wacht. TAJANDOEN, 1 Febr. van Amst. te Batavia. KON. PAKETV. MIJ. BONTEKOE, 30 Jan. van Durban naar Tulear. BARENTSZ, 30 Jan. van Durban naar Lorenzo Marques. SAWAHLOENTO, 29 Jan. van Bat. te Reunion. HOLLAND-AMERIKA LIJN 9PAARNDAM, 30 Jan. van Houston te New Or leans. DELFTDIJK, Pacific Kust naar R'dam, 31 Jan. te Southampton. BILDERDIJK, New-York naar R'dam, pass. 31 Jan. Lizard. BÉEMSTERDIJK, uitreis, was 31 Jan. 8 uur 35 v.m. 310 mijlen Z.Z.W. van Valentia. DINTELDIJK, R'dam naar Pacific Kust, 29 Jan. van Bermuda. VGLENDAM, 1 Febr. van New-York te R'dam. KON. NED. STOOMB. MIJ. ULYSSES, R'dam' naar Lissabon, pass. 31 Jan. Bevezier. JUNO, R'dam naar Tunis, pass. 31 Jan. Bevezier. BENNEKOM, uitreis, pass. 31 Jan. Bevezier. EUTERPE, Amst. naar Bordeaux, pass. 31 Jan. Dungeness. CALYPSO. 30 Jan. van W.-Indië te New-York. FAUNA, R'dam naar Genua, pass. 31 Jan. Oues sant. SIMON BOLIVAR, 1 Febr. van W.-Indië te Amst. HERMES, 31 Jan. van Middl.»Zee te R'dam. VULCANUS, 29 Jan. Van Izmir naar Algiers. DIDO, 25 Jan. van Curacao naar Maracaibo. MIDAS, 23 Jan. van Curacao naar Maracaibo. PLATO. 27 Jan. van Curacao naar Haiti. BARALT, arr, 25 Jan. te Curacao. STRABO, 28 Jan. van Curacao naar de Dominl- caansche Havens. MEROPE, 31 jan. van Oran naar Genua. HEBE, uitreis, was 31 Jan. 7 uur v.m. 30 mijlen Z.O. van Terceira. OBERON, 31 Jan. van Bourgas te Mutzuna. SATURNUS, Kimassl naar Antwerpen, pass. 31 Jan. Flnlsterre. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN AMSTELKERK, uitreis, pass. 30 Jan. Dungeness. MIJ. OCEAAN POLYPHEMUS, 31 Jan. van Amst. te Londen. ROTT. LLOYD KOTA NOPAN, thuisreis, pass. 31 Jan. Aden. KOTA BAROE, uitreis, 28 Jan. van Belawan. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALHENA, 29 Jan. van B.-Alres naar R'dam'. ALPHACCA, uitreis, 31 Jan. te Montevideo. ALHENA, thuisreis, 30 Jan. van Montevideo. HALCYON LIJN STAD ZAANDAM, 31 Jan. van Setubal. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AUSTRALIË LIJN AAGTEKERK, thuisreis, 31 Jan. te Londen. HEEMSKERK, thuisreis, 31 Jan. te Hamburg. IIOLLAND-O. AZIE LIJN MEERKERK, thuisreis, 30 Jan. te Kobe. HOLLAND-AFRIKA LIJN BLOEMFONTEIN, 31 Jan. n.m. 5 uur van Dover naar Kaapstad. ALGORAB, 31 Jan. n.m. 5 uur van Aden naar DJeddah. SPRINGFONTEIN, 1 Febr. van Amst. via Ant werpen naar z-Afrika. IIOLLAND-BRITSCH-INDIE ltjn STREEFKERK, thuisreis, 1 Febr. van Colombo. DIVERSE SCHEPEN BOEKELO, 31 Jan. van Nice te Marseille. BERKEL, 31 Jan. van R'dam te Dakar. OOTMARSUM, 31 Jan. van St. Vincent naar B.-Aires. ALDEMARIN, 31 Jan. van Kirkenaes n. R'dam. KATWIJK, Sevilla naar Amst., pass. 1 Febr. Finisterre. ST. ANNALAND, 29 Jan. van Stettin n. Delfzijl. ZAAN, 31 Jan. van R'dam te Libreville. De Amerikaansche openhaar nutsbedrij ven zullen voor installatie-uitbreidingen in 1938 386 mïllioen uitgeven tegen 435 mïllioen in 1937. De U. S. Steel Corporation heeft bij da banken 50 mïllioen opgenomen, ter finan ciering van de voorgenomen uitbreiding van het bedrijf. Verschillende leden van de New Deal in Amerika hebben een programma opgesteld, waarin een gebruik van staatsgelden wordt voorgesteld voor de uitgaven van de werk verschaffing der regeering en andere doel- einden_ Men brengt dit in verband met Roo- sevelts jongste verklaringvolgens welke de regeering andere middelen zou te baat ne men, wanneer door de industrie de loonen mochten worden verlaagd, hetgeen op zijn beurt de koopkracht zou doen vermin deren. De uitgifte van obligatiën in de Vereen. Staten bedroegen in Januari 95.83 mill, tegen 542 millioen in Januari 1937. In het geheele jaar 1937 2694 millioen tegen 5416 mïllioen in 1936 en 8754 mïllioen in 1929. De uitgiften van aandeelen zijn ech ter in Januari gestegen en bedroegen 48D millioen tegen 22.6 millioen in Jan. 1937. Wooltoorth boekte in 1937 een netto-winst van 33.17 millioen tegen 32.62 mill, in 1936 overeenkomende met S 3.40 tegen 3.35 per aandeel. Volgens verklaring van den president toerden de nadeelen van de conjunctuurdaling ruimschoots door de on langs verhoogde prijzen gecompenseerd. De Commonwealth and Southern boekte in 1937 een netto-winst van 15.12 mill, of 0.18 per aandeel tegen 13.35 millioen of s 0.13 per aandeel in 1936. De afleveringen van autobanden in Arr.e- rika bedroegen in December j.l. 3.153.402 banden tegen 3.770.616 banden in November en 5.515.872 stuks in December 1936De pro ductie was in December 5.1 pCt. lager dan in November en 44.4 pCt. lager dan in De cember 1936. De Chesapeake and Ohio Rrd. boekte in December j.l. aan netto-ontvangsten 2.81 "mïllioen tegen 4.48 millioen in December 1936. In het geheele jaar 1937 42.61 mill, tegen 52.73 millioen in het geheele jaar 1936. De New York Chicago St. Louis Rrd. boekte in December j.l. aan netto's 181.427 (vorig jaar 975.802). In het geheele jaar 1937 7.66 millioen (vorig jaar 9.13 mill.). De Texas and Pacific Rrd. boekte in De cember j.l. aan netto's 256.881 (vorig jaar 469.261). In het geheele jaar 1937 5.51 millioen (vorig jaar 5.27 millioen). De New York Telephone, grootste doch termij. van de American Tel. and Tel., boek te in 1937 een netto-winst van S 34.41 mill, of 7.96 per gewoon aandeel iëgën 36.11 millioen of 8.19 per aandeel in 1936. President Roosevelt verklaarde, dat waar schijnlijk de volgende week een Spoorweg mij.-conferentie zal worden gehouden. In antwoord op een vraag betreffende het probleem van de financiering van kleine industrieën verklaarde Roosevelt, dat de besprekingen hieromtrent nog steeds in een beginstadium verkeeren. De benzine-voorraden bij de Amerikaan sche raffinaderijen bedroegen aan het ein de der vorige week 53.37 millioen vaten te gen 51.48 millioen vaten aan het einde der vorige week. De voorraden benzine en stook olie te zamen 118.71 millioen tegen 118.43 millioen vaten. De gemiddelde dagelijksche petroleum- productie in de Vereen. Staten is in de af- geloopen week ten opzichte van de voor gaande week met 148.000 vaten tot 3.358.000 vaten gedaald. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.96%8.97% (v. sl 8.97); de Dollar op 1.78%—1-79 V* (v. sl. 1.78%); de Fr.ank op 5.85—5.88 (vorig slot 5.87%); de Belga op 30.30—30.35 (vorig slot 30.30) en de Zwitsersche Frank op 41.45 41.50 (vorig slot 41.48). De dividend- en rentebetalingen in Ame rika bedragen voor Februari 268.70 mill, tegen 583.30 mïllioen de vorige maand. Op het Laschsymposium 1938, dat de Neder landsche Vereeniging voor Laschtechniek zal houden in het tentoonstellingsgebouw „Hout- rust" te 's Gravenhage op 4 en 5 Mei 1938, zul len de onderstaande onderwerpen worden behandeld. Prof. dr. ir. W. F. Brandsma, hoog leeraar in de mechanische technologie aan de technische hoogeschool te Delft, zal behandelen „het lasschen van hoogvaste staalsoorten". Ir. J. J. P. Cattel, hoofdingenieur van het stoomwezen te 's Gravenhage„in hoeverre is verouderen van neergesmolten laschmateriaal van belang en op welke wijze kunnen nadeelige gevolgen voorkomen worden". M. H. Damme Jr., dipl. ing. bedrijfsingenieur bij Werkspoor N.V. te Zuilen: „de toepassings mogelijkheden van punt- en overlaptrolnaad- lasschen". Ir. J. Schreuders, bedrijfsingenieur bij de N.V. Ned. Electrolasch Mij. te Leiden: „hoe moet een goed ingerichte laschwerkplaats van een con structiebedrijf georganiseerd zijn". Dipl. ing. P. B. Vos, directeur van het advies bureau voor autogene laschtechniek te Rotter dam: „op welke wijze moet een autogene lasch- naad voor kleinere drukvaten gemaakt worden om aanspraak te kunnen maken op de hoog ste betrouwbaarheid". Verder blijkt er voor deelneming aan de ten toonstelling, welke ter gelegenheid van dit laschsymposium gehouden wordt, groote be langstelling te bestaan. Het secretariaat der N.V.L. is gevestigd Stadhouderslaan 102, Den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6