UIT DEN OMTREK VIM B De avonturen van een verkeersagent je m <Kdveï&aal van den SHEA Chautemps dreigt Herstel der kerk in Catalonië? Samenwerken met het communisme? Poolexpeditie in benarde positie van de Iersche Brigade WOENSDAG 2 FEBRUARI 1938 BEVERWIJK BENNEBROEK DRIEHUIS HEEMSTEDE DeRcuzenbus is heel voor<fe|/0 U krijgt het dubbele en U betaalt minder reinigt alles HILLEGOM VOGELENZANG Vertrouwenskwestie in geval van conflict over het arbeidsstatuut Onderhandelingen tusschen een Spaanschen prelaat en de regeering In de huidige omstandigheden onmogelijk IJsschots, waarop zij zich bevindt, gescheurd Bewondering voor de hoofdstad Buitenlandsche journalisten bekijken Amsterdam Jaarvergadering Haagsche Districtsdambond ;rr^rndheadon- j Kitty *S WeUSCh RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN DOOR RANDALL PARRISH Huishoudelijke voorlichting. Aangemoedigd foor het succes van het eerste tweetal naai cursussen heeft het Comité inzake huishoude lijke voorlichting gemeend een tweede tweetal naaicursussen (ieder van tien lessen) te moeten organiseeren. Deze zullen gehouden worden op Dinsdagmiddag van 1416 uur en op Donder dagavond van 1921 uur, voor het eerst op 15 en 17 Februari a.s. Verder zal een kookcursus worden gegeven en wel op Maandagmiddag van 1416 uur, voor 'iet eerst op 21 Februari a.s. (zes lessen). Alle cursussen worden gegeven in het gebouw der Gemeentelijke Huishoud- en Industrie school, C. H. Moensplein, alhier. De kosten bedragen 2% cent per les. Aanmelding moet geschieden op formulieren, welke op Donderdag 3 Februari a.s. des mid dags tusschen 15.30 en 16 uur verkrijgbaar zijn aan het stempellokaal (Parkeerterrein Baan- straat) Degenen, die zich steeds voor den naaicursus nebben opgegeven, doch nog niet voor plaatsing 111 aanmerking kwamen, komen het eerst aan de beurt. Verder beslist de volgorde van ont- vangst der formulieren, die uiterlijk 5 Februari As. moeten zijn ingeleverd bij de Gemeentelijke Huishoud- en Industrieschool. Opgaven, die niet op de daartoe bestemde "ormulieren worden gedaan, komen niet in aan merking. Ongeval op voetbalveld. Zondagmiddag heeft op het terrein van B. S. M. in den wed strijd B.S.M.Alph. Boys een speler van Alph. Hoys een been gebroken. De speler is per zieken- ®uto naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht. De wedstrijd is tengevolge van het ongeval twaalf minuten voor het einde gestaakt, de stand was toen 21 in het voordeel van B.S.M. Benoeming. Tot adviseur van de R. K. Hanze, Volksbond, L. T. B. en St. Deus dedit is door Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers benoemd: de Weleerw. heer J. Th. v. d. Beek, kapelaan alhier. Heerencongregatie De heerencongreg^tie 2al hedenavond (Woensdag) niet doorgaan. Men zij gewaarschuwd. De politie te Heem- stede heeft in de afgeloopen week 45 personen gewaarschuwd terzake het rijden per rijwiel over het trottoir. Aangezien dit een groot gevaar voor de voet- ®ahgers oplevert, zal de politie voortaan niet •heer waarschuwen, doch zonder pardon proces- Verbaal opmaken. Oranje-Vreugde-Volksvreugde. Het comité "Oranje-Vreugde-Volksvreugde" deelt ons mede, hat in totaal aan 22 belanghebbenden een 'biermand-uitzet is uitgereikt. 'h verband met de blijde gebeurtenis is aan e'k ook nog een pakket levensmiddelen ver trekt, wat in de meeste gezinnen wel een extra Verrassing was. Brandalarm. Terwijl de brandweer, met ue beide fraaie versierde auto's, gereed stond °m uit te rijden voor deelname aan den licht voet, werd een begin van brand gealarmeerd m Perceel v. d. Hulstlaan 22. De bewoonster had een pan met vet staan op e fornuiskachel. Het vet, dat vermoedelijk |ets te lang had staan braden, vatte vlam, en een ommezien stond het schoorsteenkleedje Jh lichter laaie, en begon de schoorsteen ook al e branden. De bewoonster zelf wist het brandende kleedje te verwijderen, doch de pan met vet brandde lustig door. De politie, die op het eerste sein direct per motor even een kijkje ging hemen, kon, door natte doeken over de pan met vet te werpen, het gevaarlijke goedje naar buiten werken, waarna de vlam met zand werd Sedoofd. Zoo kon de brandweer nog deel aan den hchtstoet nemen. Wie zag de aanrijding? De burgemeester Vah Heemstede verzoekt getuigen van de aan- ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN V.4a„ rijding op de Zandvoortschelaan, Donderdag avond, zich zoo spoedig mogelijk te vervoegen aan het bureau van politie aan de Raadhuis straat. Bekwaamheidswedstrijd. Deze wedstrijd, die om het andere jaar door de Hillegomsche Veiling georganiseerd wordt, en waarvoor bij de Hyacinthenkweekers en ziekzoekers groote be langstelling bestaat, zal over eenige weken we der worden gehouden. De daarvoor benoodigde hyacinthen zijn reeds in de broeikas geplaatst en wanneer de ontwik keling normaal plaats heeft en de besmetting de gewenschte resultaten oplevert, zal deze wedstrijd plaats hebben van 16 Februari tot en met 5 Maart a.s. in het gebouw der Hillegom sche Veiling te Hillegom. Vischwedstrijd. Zondag hield de vischclub „Nooit Gedacht" een onderlingen wedstrijd op witvisch in de Leidschevaart tusschen Centen- brug en Manpad. In totaal werden 116 stuks ge vangen. Den eersten prijs behaalden J. Abswoude met 24 st..; 2en prijs D. Abswoude met 1? st.; 3en prijs A. Stijnman met 13 st.; 4en prijs H. Rus man met 10 st.; 5en prijs A. Wejjers met 9 st. Na den wedstrijd werden de prijzen door den voorzitter uitgereikt in het clublokaal bij G. Blokker. De sterke oranjeboom Op den dag der blijde gebeurtenis zou de Juliana-Bernhard- boom op den hoek van den Vogelenzangscheweg Graaf Florislaan bijna geveld zijn, doordat een met twee paarden bespannen boerenwagen tegen hem is opgereden. Door de botsing vloog de bestuurder van den wagen, maar bleef ongedeerd. De boom en het hekwerk er omheen werden slechts licht beschadigd. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage PARIJS, 1 Febr. (DNB) Bij de behandeling over het nieuwe arbeidsstatuut in de Kamer commissie voor arbeidszaken, heeft de Fran, sche minister-president Chautemps hedenmid dag verklaard, dat hij volstrekt weigert de glijdende loonschaal op te nemen in het statuut. Voorts drong Chautemps aan op bespoe diging der zaak en verklaarde hij, dat wan neer dè Kamer een andere redactie van het statuut wenscht, de uitwerking daarvan door een andere regeering moet geschieden. Wanneer principieele meeningsverschillen in deze aangelegenheid tusschen de commissie en de regeering aan den dag treden, zal hij in de Kamer de kwestie van vertrou wen stellen. Aan het slot van de zitting der commissie, is een delegatie van de C.G.T. onder leiding van Jouhaux geraadpleegd. Jouhaux verklaar de, dat de vakvereenigingen het er niet eens mee kunnen zijn, dat de Staat zich binnen het kader van de collectieve verdragen de regeling van de betrekkingen tusschen de werkgevers en werknemers aanmatigt. Jouhaux eischte regel matige herziening van loonen en salarissen in verband met schommelingen van de kosten va^ levensonderhoud. De „Catholic Herald" verneemt uit welinge lichte bron, dat de regeering van Catalonië de mogelijkheid van een herstel van den Katho lieken eeredienst in Catalonië overweegt. Er is reden om aan te nemen, dat op neutraal ge bied onderhandelingen worden gevoerd tusschen een hoogen Spaanschen prelaat en vertegen woordigers der regeering. De houding der regeering zou daaraan toe te schrijven zijn, dat zij in een verzoening met de Kerk, waardoor zij de sympathie der Catalaan- sche en buitenlandsche Katholieken herwinnen zou, een verzekering zou vinden voor het be houd van de onafhankelijkheid van Catalonië edenkin uren van beproeving en smart, dat ied're mensch wel iets te boeten heeft en het leed zal lichter te dragen worden. ROME, 1 Febr. (Stefani). In' een be schouwing over het communisme schrijft Pater Mariono Ordovani, de Magister Sacri Palatii Apostolici, dat sommige Katholieken zich af vragen, of het niet gewenscht zou zijn een compromis te sluiten met het communisme. Dit ware misschien mogelijk geweest, zoo schrijft hij, in den tijd, dat het communisme streed voor idealen en een utopie. Doch nu het communisme het materia lisme en een wereldbrand nastreeft, zouden wij ons schuldig maken aan een daad van krankzinnigheid en hersenverweeking, indien wij ons niet aaneensloten tot verde diging. De schrijver herinnert eraan, dat de com munisten in Spanje niemand spaarden; ook de religieuzen, die hun geheele leven voor het volk gegeven hadden, brachten zij ter dood. MOSKOU, 1 Febr. (Reuter) De Sovjet-Rus sische Noordpool-expeditie meldt, dat als ge volg van een plotselingen cycloon, die zes da gen duurde, de ijsschots, waarop zich het. kamp bevindt, gescheurd is, en dat de expeditie thans opgesloten zit op een ijsschots van 270 bij 180 meter en afgesneden is van haar twee bases en haar voorraadmagazijn. Papanin, de leider der expeditie, heeft Mos kou verzocht, zich niet bezorgd te maken. Nu voor de journalisten, die uit alle oorden van Europa naar Holland waren gekomen om wille van het heuglijke feit, dat Nederland thans bejubelt, de Soestdijksche episode achter den rug is en velen van hen nog in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam vertoeven om deze steden te bezichtigen, heeft de K.L.M. de aardige ge dachte gehad, hun een vlucht boven de verlichte hoofdstad aan te bieden. Dinsdagavond om 7 uur hebben de buitenlandsche journalisten, voor zoover zij in de hoofdstad aanwezig waren, aan deze uitnoodiging gevolg gegeven en ruimschoots van de gelegenheid gebruik gemaakt om uiting te geven aan hun bewondering voor Amster dams avondlijk schoon. De Oeverzwaluw, be stuurd door piloot Van der Zijde, cirkelde ge durende eenigen tijd over den verlichten Dam, boven het helle vreugdevuur op het Rembrandts- plein en boven alle lichtweelde die in het ge rimpelde water van de grachten weerspiegelde. Allen waren vol lof over het prachtige schouwspel. De algemeene jaarvergadering van den Haag- schen Districtsdambond zal worden gehouden op 11 Februari a.s. Toen het verkeersagent je het verhaal van den koning had gehoord, was hij kwaad, zeer kwaad op de heks. „Koning," zei hij. „dien ring moeten wij zien terug te krijgen en iR geef de achtervolging van de heks niet eerder op voor ik haar heb.. „Zou je dat willen, meneer Keesie," vroeg de koning. „Zeker, Majesteit, een verkeersagent als ik staat voor niks, maar als ik mijn arm oplicht, staat alles voor hem', trams, auto's, fietsers, wagens." „Ik zou U er altijd dankbaar voor zijn." verzekerde de koning. „Dat is niet noodig, U heeft me goed behandeld on daarom ben ik dankbaar.... U moet maar denken: Wie goed doet, goed ontmoet.' „Ik zal U twee dappere mannen meege ven," zei de koning weer, „ze kunnen U helpen." En toen kwam de koning met een kleinen staf, van. zwart glimmend hout, terwijl er aan den knop een diamant zat, die heel mooi schitterde en naar alle kanten stralen uitschoot. „Zie hier." zei de koning, „hier is ook een tooverstaf. Da ai- mee kun je zien, wien je ontmoet. Je hebt menschen, die zich onkenbaar weten te maken, nou heb je met dien staf de men schen aan te raken en dan weet je meteen, wie ze zijn." „Dank U wel, daar zal ik een goed gebruik van maken," verklaarde het verkeersagentje. En nu vooruit. Met frisschen moed be gonnen, veriioht het werk. Kitty kwam de werkkamer van haar man ingestoven en zei hijgend: „Je kunt nooit raden wie een auto heeft, Paul! Ik sta er gewoon paf van." „Ja, wiePaul Meeders staarde zijn vrouw aan. „De Van Stralens misschien?" „Ja, de Van Stralens," antwoordde Kitty met een zucht en liet zich in een clubstoel vallen. „Ik kon mijn oogen haast niet gelooven. Hij stuurde en zij zat naast hem. Trotsch als een pauw natuurlijk. Die menschen kunnen nu alles en wij niets," pruilde ze. „Het is een twee- zitter, een mooie beige met dito kap. Ach, Paul, wanneer zullen wij ook eens zoo rijk zijn?" „Ja, wanneer?" Paul streek bedenkelijk langs zijn kin. „Verdien je veel met dat proces van dien bankierszoon?" vroeg Kitty vol hoop. „Nog al. Maar dat geld kan ik toch niet aan een auto besteden, kindje. Er komt zooveel kij ken. En je hebt nu pas je nieuwen bontmantel. En een jong advocaat zit ook niet in zijn cliën ten, zooals je weet." „En Henk Stralens dan? Die heeft toch ook nog maar enkele processen gehad." „Henk heeft meer geld dan wij, dus kan hij zich de luxe van een auto permitteeren." Kitty zuchtte. „O, dat geld! Het houdt altijd de handen gebonden. Maar ik zal je maar aan je werk laten," vervolgde ze, „want die rimpels daar tusschen je oogen bewijzen mij, dat je moe bent. Heb je nog veel te werken? Wordt het weer een of twee uur, voor ik je boven zie verschijnen?" „Misschien," lachte hij. „Als jij eens een auto wilt bezitten, dan moet je baas hard werken, kind." „Maar jij zoudt er immers ook graag een willen?" „Natuurlijk! Ik zal er tenminste mijn best voor doen. En ik zou er ook veel gemak van hebben." „Nou, dan ga ik maar. Dag, arme kerel!" plaagde ze. „Dag, schat!" Kitty trippelde op haar hooge hakjes, hoed en mantel in de hand, het vertrek uit. Bij de deur keek ze nog eens om en zei: „Ik weet het al. Het wordt een verrassing voor me op mijn verjaardag." Ze stak even haar spits tongetje tegen hem uit. Een schat van een vrouw, dacht Paul. Jam mer dat ik haar niet een auto kan koopen, waar ze zoo naar verlangt. Maarmisschien.... als hij den bankierszoon kon vrijpleitenbe halve zijn honorarium was hem van den vader nog een flink bedrag beloofd. En dan zou hun beider wensch vervuld kunnen worden. Paul verdiepte zich weer in de zaak, die bin nenkort voor het gerecht behandeld zou wor den en waarin hij voor den verdachte zou plei ten. Deze was de zoon van den schatrijken ban kier Stroomens en werd beticht tijdens een drijfjacht zijn vriend te hebben doodgeschoten. De jongeman Egbert Stroomens en Hendrik Terweek, diens vriend, hadden, even voor den aanvang der jacht, hevig getwist over een punt, hun door een jagermeester aangewezen. Woe dend had Egbert zijn plaats ingenomen en ge zworen Hendrik niet meer als zijn vriend te beschouwen, voorgevend dat deze met den ja germeester over het hem aangewezen punt ge smoesd had. Er werd een groote drijfjacht ge houden. Het bosch was als het ware door de jagers omsingeld, natuurlijk, zooals het bij een drijfjacht de gewoonte is, met openlaten van de noodige tusschenruimte, om den opgejaagden dieren de gelegenheid te kunnen geven nog te vluchten en dus aan den dood te ontsnappen. Op een gegeven oogenblik werden er twee scho ten gehoord. Daarop brak een snijdende kreet de stilte. Men begreep, dat er een ongeluk ge beurd was. En Egbert, die op eenigen afstand tegenover zijn vriend stond, had dezen, niet tegenstaande zijn blik gericht was op een ko nijn, zien vallen. Hij had eveneens tegelijker tijd een schot gelost, doch wist niet of hij het dier geraakt had, maar daar dacht hij op dat oogenblik niet aan, want hij vreesde dat Hen drik Terweek een ongeluk was overkomen en snelde onmiddellijk naar hem toe, vergetend wat er van te voren geschied was. Langs alle kanten kwamen ook de andere jagers en enkele drijvers toegeloopen. Een dok ter, die mede aan de jacht deelnam, stelde vast dat geen hulp meer kon baten. Het schot had den ongelukkige in volle borst getroffen en op slag gedood. Van deze daad werd Egbert Stroo mens verdacht, omdat de hagel, gevonden op het lijk, geheel overeenstemde met dien van het geweer van den bankierszoon. Doch ook ontbrak er hagel op de buks van den veron gelukte, welke buks van hetzelfde kaliber was als die van den verdachte. En door hun hooge ruzie werd het misdrijf als uit wraak bedreven beschouwd. Het werd een uitgebreid onderzoek, want het kon mogelijk zijn, dat Hendrik Terweek gestrui keld was en door zijn val het geweer was af gegaan. Niemand kon dit echter bewijzen en velen, die getuigen waren geweest van den twist tusschen beide jongelui, vreesden dan ook, dat Egbert, die bekend stond als een driftkop, wraak genomen had. En dit zouden zij dan ook moeten getuigen. Hoe zou de afloop van dit proces zijn, waarin twee vooraanstaande families betrokken waren? Paul Meeders, als jong advocaat, die zich dus nog een praktijk moest vormen, stelde alles in het werk om zijn cliënt van deze beschuldiging te kunnen vrijpleiten. Zou hij hierin slagen? Dit vroeg Kitty hem wel tien keer per dag. En toen het proces een aanvang nam, was Kitty een van de eersten, die het gerechtsge bouw betrad, om het verloop te volgen. De bewijzen waren tegen den verdachte en niet één scheen er tegenover te staan, dat hem kans kon geven deze verdenking van hem af te wenden en hem voor den naam van moorde naar en misschien voor levenslange gevangenis straf te behoeden, hoewel hij zijn onschuld staande hield en weer opnieuw bezwoer. Men kon een speld hooren vallen in de zaal. toen advocaat Meeders zijn pleidooi begon. Kitty zat nu en dan met ingehouden adem naar haar man te luisteren. En toen hij met het feit voor den dag kwam, waarvan 1" niemand eemg schuld van den betichte zou kun- 1 nen bewezen wor den, stond ze in haar blijdschap recht, doch werd aanstonds door een paar handen op haar schouders neergedrukt. De advocaat vervolgde; „Ik heb hier hagel, dien ik, in het bijzijn van drie getuigen, gevon den heb in een konijn, gedood tijdens de drijf jacht. Ik heb voor dit doel onmiddellijk alle ge- doode dieren opgekocht, hopende, dat er een onder zou zijn idoor beschuldigde geschoten en dus het bewijs kon geleverd worden, dat de ontbrekende hagel in de buks van verdachte onmogelijk Hendrik Terweek kan getroffen hebben. Enkele dieren waren niet meer te ver krijgen, maar uit diegene, welke nog geen be stemming hadden gevonden, kwam hetgeen ik zocht. Indien meneer de president mij toestaat bedoelde getuigen, allen jagers, hier te laten verschijnen, zij zijn in de zaal tegenwoordig, en zullen onder eede verklaring afleggen aan gaande mijn ontdekking. Kitty zat met haar vuist in den mond, om den jubelkreet te onderdrukken, die zich daar een weg wilde banen. Hoe graag ook had ze Paul toegewuifd en hem iets liefs toegeroepen. De getuigen verschenen. De hagel werd door een op dat gebied deskundige, die mede als ge tuige in de zaak was opgeroepen, vergeleken. Het gerecht trok zich daarna terug. Een herziening van het proces zou plaats hebben, maar de vrijspraak van Egbert Stroo mens was een voldongen feit: Hendrik Terweek moest zichzelf, door zijn noodlottig struikelen, gedood hebben. Na enkele weken had dan ook de vrijspraak van Egbert plaats. De gansche zaal juichte den vrijgesprokene toe, waaraan Kitty ruimschoots deelnam, want, behalve de vrijheid van den jongeman, was nu ook de naam van Paul ge vestigd en daarmee de kans op een auto. Dien avond kwam Paul laat thuis. Opgeto gen kuste hij zijn vrouw. „Je hebt champagne gedronken," zei ze la chend. „En je bent, geloof ik, ook een beetje boven je theewater, manneke." Paul lachte en diepte uit zijn binnenzak een cheque op. „Kijk eens, schat, van Stroomens." „Voor een auto!" gilde Kitty, en ze danste met de chèque door de kamer. Toen zei ze ern stig en zelfs met een bewogen stem: „Wat heb je prachtig gesproken, jongen. Maar van dien hagel had je mij wel kunnen vertellen." „Beroepsgeheim, kind." Toen moest hij Kitty, terwijl ze op de leu ning van zijn stoel zat, alles meedeelen van het feest, dat de bankier, wegens de vrijspraak en de onschuld van zijn zoon, op «touw had gezet. (Nadruk verboden) IJMUIDEN, 2 Febr. Rijksvischafslag. Tarbot 0 901.46, Tong 0.851.16, Heilbot 7294 cent pér kg. Griet 22.0037, groote Schol 14.5017.50, middel Schol 17.5024, Zetschol 27.0017, kleine Schol 14.0030, Bot 1014.50, Schar 9.0014, groote Schelvisch 21.0036, middel Schelvisch 30.0033, kleine middel Schelvisch 15.0020, groote Gullen 716.50, idem kleine 7.2011.50 per 50 kg. Kabeljauw 29.5054 per 125 kg. Vleet I.70—12.75, Leng 0.702.15 per stuk. VISCH UIT DE WITTE ZEE Jumbo's 6.808.80, groote Schelvisch 8.90 II.50, middel Schelvisch 9.5013, kleine middel Schelvisch 9.5013, kleine Schelvisch 1112.50, Roodbaars 6.507.50, groote Gullen 4.706.60, kleine Gullen 4.806.50 per 5o kg. Kabeljauw 13.0023 per 125 kg. Heilbot 7698 cent per kg. BESOMMINGEN TRAWLERS De Hoop IJm. 46 185 manden 2580.Libra IJm. 98 350 manden 4670.Erin Dm. 12 (ge deeltelijke lading) 1600 manden 8840.Oostzee Dm. 147 50 manden 2260.Raaf Dm. 432 55 manden 1300.Johanna Dm. 107 70 manden 1500.Neptunus IJm. 87 65 manden 1420. Maria IJm. 95 85 manden 2260. LOGGERS MET VERSCHE VISCH K.W.: 52 480.—, 27 38060 690—, 144 600.—. WATERSTANDEN Voormiddag Namiddag Hoog Laag Hoog Laag 3 Februari 4.57 12.32 5.07 12.57 uur 4 Februari 5.31 1.07 5.44 1.31 uur 5 Februari 6.08 1.44 6.23 2.08 uur 6 Februari 6.47 2.23 7.04 2.47 uur 7 Februari 7.30 3.04 7.50 3.30 uur 8 Februari 8.16 5.50 8.46 4.16 uur VINCENTIUS VRAAGT, WAT U NIET MEER DRAAGT, PELP ONS VEEL NOOD TE KEEREN MET VW GEBRUIKTE KLEEREN. NIEUWE GROENMARKT No. OF TELEFOON 11018 22 Bij het eerste geluid keek zij mijn kant uit. Even uitte zij een lichten kreet van verbazing en ik kon goed bemerken, welk een inspanning het haar kostte om zich te beheerschen. ik twijfel er aan, of zij in de duisternis zelfs wel den om trek van mijn gestalte kon zien, maar de ma nier, waarop ik sprak, zal haar allicht moed hebben gegeven. „Monsieur, waar zijt gij?" vroeg ze bevend en zoo zacht, dat ik haar nauwelijks kon verstaan. „Hier," fluisterde ik terug en deed heel voor zichtig een paar stappen naar haar toe, zoodat ik een weinig meer in het licht kwam te staan. „Ik was bang, dat ik u zou doen schrikken, maar gij zijt dapper." „Daar ben ik niet zoo zeker van, Monsieur, ik Was eerst erg geschrokken moet ik bekennen. Maar er is beneden heel wat meer voor mij te vreezen. Zeg mij eerst wie gij zijt.... een Franschman?" ,Niet door geboorte, maar ik behoor tot het Pransche leger." „Van welke divisie, Monsieur?" „De Koninklijke Iersche Garde." Ik kon heel even zoo iets als een glimlach om haar lippen zien spelen, het scheen als voelde zij zich opgelucht. „O, een Ier? Uw accent was mij al opgevallen. Ik dacht eerst, dat ik me soms vergist had, maar nu begrijp ik alles. Ik heb de mannen van de Koninklijke Iersche Garde wel eens gespro kenGraaf Dillon, Lord Clare „Gij hebt hen wel eens gesproken?" vroeg ik op mijn beurt uiterst verbaasd. „Maar hoe is dat mogelijk, Mademoiselle? U heeft hen misschien gezien, over hen hooren praten?" „Ha! ook met hen gesproken. De woorden ontvielen mij ondoordacht, Monsieur, in mijn blijdschap toen ik hoorde wie gij waart. Maar er zal toch geen gevaar in steken als ik u vertel, dat ik uw officier ken. Waarom?' „Omdat ik zoo even uw gesprek met den Engelschen kapitein heb afgeluisterd, waarbij gij U zelf voor Henriette Valois, de dochter van den commissaris in Cambrai, liet doorgaan?" „En als ik hem nu eens niet de waarheid heb verteld, is dat dan een misdaad?" ,Neen," haastte ik mij haar te verzekeren. „Ik kon het ook al heel moeilijk gelooven. Het leek mij toe, dat gij tot een anderen stand be- hoordet.' „Waarvoor ik u bedank, Monsieur, waarvoor hield u mij dan?" „Voor een dame van adel." „Ik kan mij begrijpen, dat u het vreemd vond. En ik kan onmogelijk een oordeel over u vellen, want ik kan maar ternauwernood den omtrek van uw gestalte zien. Het voordeel is dus aan uw kant. Wat is uw rang, Monsieur?" „Lui tenant-vrijwilliger.' „Ha! ik moet eens even zien, ik heb Lord Clare wel eens de verschillende rangen hooren uitleggen. Als ik mij niet vergis is het een eere ambt, dat aan cadetten van goede familie wordt verleend. Maar uw naam zou ik willen weten, Monsieur?" „In uw ooren zal hij heel onbekend klinken, Mademoiselle. Ik zal een beetje dichter bij u komen staan, waar het licht u gelegenheid geeft mijn gezicht beter te kunnen zien. Ik ben geen boef en zie er ook niet uit als een boef. U kunt mij nu zien? Mijn naam is Arthur Shea, cadet van het Regiment Berwick." Op dat oogenblik zagen wij elkaar aan en ik meende op te merken, dat zij mij met vertrou wen aankeek. Het was wel een schraal licht om er karakters bij te beoordeelen en het waren zeker vreemde omstandigheden, waaronder wij kennis maakten, maar haar aarzeling duurde slechts een enkele seconde; impulsief stak zij mij haar hand „Ik weet niet of gij oud of jong zijt, Mon sieur", zeide zij langzaam. „Het licht komt mijn oogen niet te hulp en gij. ziet er uit als iemand, die veel heeft doorgemaakt." „De moeilijkheden en lasten van den oorlog," gaf ik somber ten antwoord. „Met vijftien jaar ging ik in dienst." „En nu?" „Nu ben ik zeven en twintig, twaalf jaren in het leger doorgebracht maken iemand oud." „Dat heb ik eerder hooren zeggen. Mijn broer is ook in dienst, hft is officier in het Regiment van den Koning. Gij behoort zeker tot het Regi ment van Berwick?" Ik boog, verbaasd over haar kennis van mili taire zaken en zeer verlangend te weten, wie zij eigenlijk was. Maar ik wilde het haar niet vragen, al lag de vraag mij ook op de lippen. En al deed zij ook moeite om ongedwongen uit te praten, zij had een zeker trotsch air over zich, dat alle toenadering buitensloot. Als zij wilde, dat ik de waarheid zou kennen, dan zou zij die wel op het geschikte tijdstip, openbaren. Een oogenblik bleef zij zwijgen, zij keek om laag in de opening en daarna naar mij. Zij scheen niet tot een besluit te kunnen komen, en ondertusschen hoorde ik de grove stemmen van de Oostenrijkers; een van hen waagde zich aan een sentimenteel liedje. „Gij herkent mij dus niet, Monsieur?" „Neen, maar ik geef toe, dat, als ik U aan kijk, ik het gevoel heb, dat ik u eerder heb ge zien." „Het is haast niet mogelijk, de Iersche Brigade toch is maar zelden in Parijs geweest." „Maar tweemaal zoolang ik in dienst ben en dan nog slechts voor een week om door den Koning geïnspecteerd te worden." „Ik herinner het mij, en gijzelf?" „Ik heb eenmaal een order overgebracht van uit Nederland, een order van gewicht," legde ik uit, „en bij die gelegenheid ben ik door den Koning ontvangen om hem nadere verklaring te geven. Later was ik zoo gelukkig Zijne Maje steit een dienst te kunnen bewijzen." „In Casse de Ter, Monsieur?" „Ja, hebt gij er over hooren spreken?" „In Parijs werd er druk over gepraat. Louis zelf was vol van de zaak. Ik weet dus nu, wie gij zijt, Monsieur, en ik kan u vertrouwen. Ik ben Camille d'Enville." EEN ONDERLINGE OVEREENKOMST 't Was alsof zij mij een slag in het gezicht gegeven had. Ik kreeg een gevoel alsof mijn hart stil stond en toch geloof ik niet, dat ik een spier bewoog of dat mijn oogen van mijn hevige opwinding getuigden. In die eene seconde zag ik de situatie duide lijk in. Camille d'Enville! Het was haar broeder, dien ik in het kamp had gedood, dien ik na een ruzie aan de speeltafel, had neergestoken! En de man was een officier van het Regiment des Konings, behoorend tot den staf van Saxe. Nu begreep ik, dat de herinnering aan zijn ge laatstrekken mij had achtervolgd ik wist nu waarom haar oogen, haar mond, haar bijzondere manieren mij bekend voorkwamen. Alles was opgelost Camille d'Enville! Ik trachtte mij nu voor den geest te halen, wat ik zooal over haar had hooren vertellen. Brokstukken van allerlei verhalen over koninklijke begunstiging, die ik in het kamp gehoord had, waren mij nog in het hoofd blijven hangen. Mijn hersens probeerden nu, al deze brokken tot een passend geheel te maken. Alles bij elkaar was het maar een armzalig beetje. De d'Envilles waren van Chalons af komstig. Dit herinnerde ik mij nog heel goed. want eens, dat wij den weg, die van Orleans uit naar Luxemburg voerde, hadden geloopen, had Berwick ons de bezitting gewezen, een groot grijs kasteel boven op een heuvel. In die dagen woonde de oude markies daar alleen en Ber wick had nog verteld, hoe zij samen in Italië hadden gediend en hoe de jonge d'Enville de gunst van den koning had verworven en hoe zijn zuster werd onderscheiden met een eereambt aan het hof. En ook later in Parijs had ik nog eens haar naam hooren noemen. Wat er toen over haar was verteld en wie het had verteld, wist ik eigenlijk niet; een los gerucht deed de ronde, dat Louis haar wilde uithuwelijken aan den Hertog de Saule, den kolonel van zijn garde, en dat de dame dezen heer in zijn gezicht had uitgelachen en met een geestig woordje voor de eer had bedankt, waarop de koning ondanks zijn ergernis in een lachbui was uitgebarsten. Het heette, dat zij in ongenade naar Chalons was teruggezonden en dat d'Enville zich weer bij' zijn regiment had moeten vervoegen, 't Wou mij niet meer te binnen schieten wat zij eigen lijk gezegd had, maar ik kende den Hertog de Saule, en ik kon mij voorstellen, dat het niet zoo heel vriendelijk had geklonken. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9