(Doridol O: MIDDENSTANDS INSTITUUT Haarlem, 3 Febr. SHEA KUNSTGEBITTEN MET GARANTIE Een goede bril? jmi wit2 ti rt m Kort en volledig van de Iersche Brigade DONDERDAG 3 FEBRUARI 1938 Na de feestvreugde Schoolvoorstelling van DE GYSBREGHT MEUBELTRANSPORTBEDRIJF Ondernemers praten over ordening DE INBRAAK TE SPAARNDAM Wat zooal gestolen werd Zwijntjesjager gesnapt TEGEN ONZE BEKENDE LAGE PRIJZEN DE OPENLUCHTSCHOOL „Een goede school is er zóó een, waar de bovenmeester niets, de onderwijzer iets en het kind alles is" Het medische element GEMEENTELIJK CONCERT GEBOUW Verhuurovereenkomst en baas in eigen huis Dan naar WEBER! DE ORANJE-AVOND VAN DE GRAAL VAN ONZE RECHTBANK Zijn eigen vader bestolen De zwagers Brandstichting uitgelokt Visch verduisterd COLLECTE „ORANJEZEGEN" Voorloopige opbrengst f 637.37l/2 BURGERLIJKE STAND AGENDA 3 Februari Bioscopen 4 Februari Bioscopen door randall parrish STAD Na de twee dagen van algemeene, ongekun stelde feestvreugde, zonder één wanklank, wel- *e wij in Haarlem beleefden, dient een woord Vatl bewondering geuit te worden voor de orga nisatoren van dit festijn en een woord van öabk ook namens alle Haarlemsche ingezetenen. Wij gaan op zoo'n feestdag zoo gemakkelijk nit. Des morgens, des middags en des avonds, Ssnieten wij met onze kinderen en andere huis- Êenooten van alles wat geboden wordt en als wij thuiskomen zeggen wij tegen elkaar: het ^as leuk in de stad. Maar wij vergeten te veei öat achter die pret, achter die groote organisa- tie enorm veel arbeid verscholen is van men- 6chen, die achter de schermen blijven. Vooral bij een nationaal feest als dit, dat zoo lahgen tijd verbeid is en Waarop zoo lang ge acht is. Ons zijn leiders van onderdeelen der feeste- Ükheden bekend, die zeker in geen maand meer Wn rustigen nacht hebben gehad, omdat zij in °Pdracht hadden, onmiddellijk na de blijde Gebeurtenis voor een verrassing te zorgen. Wat een goede organisatie en wat vinding- hjke leiders bij feesten als deze beteekenen, ah men constateeren in gemeenten, waar men h'®t zoo gelukkig is over zooveel initiatief te ^schikken. Er zijn gemeenten geweest, waar de VIa8gen uithingen, de klokken luidden en de •henschen met opgewekte gezichten langs de straat liepen, maar waar verder „niets te doen" Was en het enthousiasme zich ontladen moest h°or cafébezoek of een extra koekje bij de ^hee. Men heeft zich daar danig beklaagd. Hier s dat anders geweest en zonder dat tevoren Wh al te opdringerig beroep op de burgerij is 8ehaan om steun. zou niet wenschelijk zijn te trachten alle h^hschen, die zich bij deze feesten verdienste- yk hebben gemaakt, apart te noemen. Men ver- 8e®t zoo licht iemand. Maar in het algemeen wij de vereeniging Koninginnedag be- mogen dahken. Haarlem is tevreden over Koninginne- aS, het bestuur kan tevreden zijn over zijn "^gewijde, vindingrijke helpers en leiders. Het 1 ongetwijfeld den weg vinden om ieder, die harvoor in aanmerking komt, de eer te geven elke hem toekomt. Iets geheel aparts en in andere steden niet hie mate ondervonden Was 't meeleven in de °hinklijke vreugde door alle lagen van de bur- §erij. in de Gemeentelijke Concertzaal waren 1 Ohdom den Commissaris der Koningin in de ')r°vincie Noordholland, als hoogste wereldlijke aUtoriteit, en den burgemeester van Haarlem de burgemeesters van de omliggende ge woonten, de vertegenwoordigers uit alle kringen standen der burgerij bijeen. De élite van aariem en omgeving heeft daar op waardige 'Jze het voor Nederland groote gebeuren her- cht en daarna op ongedwongen wijze feest Vierd. in het organiseeren van dezen gala- °nd school een gelukkige gedachte en de ver- hohtingen daaromtrent zijn tenvolle uitgeko- eh. Wij gelooven niet, dat het mogelijk is een uitgelezen gezelschap op eiken Konin- Wnedag bijeen te krijgen, doch dat is ook niet °odig, doch dat het op een historischen dag s die der geboorte van een Kroonprinsen ve ü|tt is alle lagen der Haarlemsche samenle- 6 ten vreugdedans te leiden is een gebeur- his, die in de kronieken van de geschiedenis Haarlem terecht zal worden opgeteekend Waarop Koninginnedag, die dat georgani- erh heeft, trotsch mag zijn. h vreugde over Prinses Beatrix' geboorte I in Haarlem niets te wenschen overgelaten. is een prachtig doel om de groote too- ftls t ken in hun meest geëigenden vorm bar Woneelstuk aan de leerlingen der middel- les e scholen te toonen. Hoe vlot en sappig de _yan den betrokken leeraar ook moge wezen he voorstelling van het stuk leert gemakke- blijf*' doet de schoonheid sterker uitkomen en Am f Ianger in het geheugen hangen. De N.V. daBS damsche Tooneelvereeniging gaf Woens- ste,,midclag in hen Stadsschouwburg een voor- l£f 'nS van Vondel's Gysbreght van Aemstel. It I e^t hit zonder decors en met een simpele °urage. Eenigszins is dit te betreuren, want aan°r^ en entourase verleenen een sterken steun jc, het gesproken woord, al kunnen ze tevens nter de aandacht afleiden. Thans kwam het proken woord des te krachtiger uit, beter «Jjegd het uitgebeelde woord -, want het bleef *e'Ukkig niet bij enkel declamatie. In costuum en /*et een voortreffelijke beheersching van taal en bahdeling vertolkten Albert van Dalsum: Gijs- i e8ht, Charlotte Kohier: Badeloch, Frits van Dijk: Arent, Ben Groenier: Vosmeer, Hein Harms: Broeder Peter, J. Sternheim: den Bode, Bob Verstraete het zoontje van Gijsbreght, Cis sy van Bennekom het dochtertje en Willy Haak de reien en Raphaël. Uit deze opsomming blijkt al, dat niet de geheele Gysbreght gespeeld is. Slechts fragmenten, die de hoogtepunten uit het stuk weergaven en vooral den beeldenden trant van Vondel in verhalen over den aftocht van het vijandelijk leger, de verwoesting van Am sterdam en den moord op den Bisschop en de Clarissen (het was alsof men reminiscenties aan den Spaanschen burgeroorlog kreeg!) en de dra matiek van het gebeuren zoo sterk deden spre ken. Gaarne hadden wij ook een scène uit het tweede bedrijf in het programma opgenomen gezien, n.l. Vosmeer, den spio nnu in het vijande lijk kamp als een scherpe tegenstelling tot de wel gespeelde scène uit het eerste bedrijf: den spion tegenover Gysbreght. Maar elke keus is een persoonlijke smaak en wij hopen, dat de ge heele Gysbreght nog eens als een schoolvoor stelling opgevoerd zal worden. Fragmenten ge ven slechts proeven. Een tooneelstuk is een ge heel als kunstwerk en stukken daaruit nemen heeft toch altijd zijn bezwaren. Het zou ongetwij feld 'n lange voorstelling worden, maar misschien kan dit te ondervangen zijn door op een Woens dagavond reeds vroeg te beginnen, om 7 uur b.v.. De schoolconcerten zijn gewoonlijk ook vroeg aangevangen. Het is maar een opmerking, welke wij hier maken. Tijdens de voorstelling deed zich een karakte ristiek incident voor. Toen n.l. Badeloch en Gys breght elkaar een kus gaven, klakte een jonge man met zijn tong. Van Dalsum verzocht ver stoord dit na te laten en liet de scène overspe len. Zijn opmerking, dat men eerbied moet hebben voor de voorstelling omdat het Vondels woord was, is eigenlijk onbedoeld wat wrang. Speelt men de Gysbreght dan alleen uit eerbied voor den grooten Vondel? Is zijn machtig stuk op zichzelf niet sterk genoeg om ook de tegen woordige aan film verslaafde jeugd nog te kun nen boeien? De zeer groote, onverflauwde aan dacht, waarmede gisteren zoovele jongelui luis terden, bewees gelukig, dat ook thans nog Von dels werk door en in zichzelf los dus van de vereering voor den dichter en zijn klank en woordschoonheid genoeg kracht bezitten om de jeugd te kunnen vasthouden. Daarom zijn schoolvoorstellingen als deze dan ook van zoo'n groote beteekenis. Een woord van lof tenslotte voor de heldere en voortreffelijke wijze waarop de heer Jac. Snoek het stuk en de tooneelen inleidde. K. De algemeen-secretaris van den Nationalen, Bond van Meubeltransport-ondernemers, de heer R. Verlinden, heeft gisteravond getracht een afdeeling Haarlem te stichten. Hij zette uiteen, waarom het noodzakelijk is, dat de transporteur een woordje meespreekt in het ordeningsplan van den minister, vooral waar het gaat om de tariefregeling. Men dient zich bij den Bond aan te sluiten, omdat de vakorganisaties door de regeering ingeschakeld zullen worden, vooraleer het or deningsplan definitief wordt. De bond streeft naar de totstandkoming van een vergunningsstelsel voor de verhuisbedrijven, dat in het algeheele coördinatie-plan van de regeering naar stellige verwachting spoedig een feit zal worden en waardoor de z.g. „wilde'- verhuisdiensten onmogelijk zullen worden. Daarnaast is de bond in regelmatig contact met overheidslichamen ter verkrijging van een. zoo gunstig mogelijke regeling inzake de so ciale wetten, o.a. bedong hij een speciale rege ling bij het rij- en werktijdenbesluit voor chauffeurs. Na deze uiteenzetting werden eenige vragen gesteld. Omtrent de inbraak in een huis aan de Pol te Spaarndam waarvan wij gisteren gewag maakten, kunnen wij nog mededeelen, dat de inbrekers een buitengewonen slag hebben ge slagen. Er wordt vermist: een 70-tal zilveren lepels en vorken, 2 botermesjes, 3 servetringen, f 3.50 aan geld, 1 winterjas, 2 regenjassen, 4 belas tingpaatjes, 1 rijwieldynamo 1 actetasch. De totale waarde bedraagt f 200 tot f 300. Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld door de politie. Zoo oppervlakkig bekeken moeten de die ven wel een verhuisauto tot hun beschikking hebben gehad. De politie te Beverwijk heeft aangehouden en naar Haarlem overgebracht den 26-jarigen koop man B. uit Beverwijk, die bekend heeft Maan dag te Haarlem een heerenfiets te hebben ont vreemd. De fiets is in beslag genomen. De man werd in bewaring gesteld en zal aan de justitie worden voorgeleid. 16 RIJKSSTRAATWEG 16 - TEL. 16726 Spreekuren iederen morgen van 9-12uur Avondspreekuren Dinsdag en Donderdag van 7-9 uur Spreekuren Gr. Houtstr. 99 - Tel. 13728 iederen middag van 1.30—4 uur Avondspreekuren Maandag, Woensdag en Vri jdag v. 7-9 u. Daar Maandag 7 Februari een nieuwe groep kinderen op de dag-openlucht-school geplaatst wordt, waren de ouders dier kinderen uitgenoo- digd bijeen te komen om met de inrichting ken nis te maken. De voorzitter, de heer Van Hees, hoofd der school, mocht in zijn openingswoord meer dan honderd ouders van allerlei gezindten welkom heeten. Hij zeide, dat het personeel de noodza kelijkheid gevoeld had, voordat de kinderen kwa men, de ouders te zien om over doel en beteeke nis van de inrichting te spreken. Deze eerste ouderavond, die een heel bijzon der karakter had, is dermate geslaagd, dat bij steeds bij het komen van nieuwe groepen leer lingen herhaald zal worden. De kinderen gaan met een bepaald doel naar de openluchtschool, zij worden vooraf door den schoolarts gekeurd en met de ouders wordt een bespreking gehou den. Men noemt de openluchtschool wel een ge zondheidsinrichting, een zeer gepaste naam, vooral ook omdat er een nauwe samenwerking is tusschen medischen dienst en onderwijzend personeel. J. Ligthart zei eens: „een goede school is er zóó een, waar de bovenmeester niets, de onderwijzer iets en het kind alles is". Dit klinkt wellicht wat vreemd, maar de ervaring heeft geleerd, dat het inderdaad zoo moet zijn, Dit citaat kan hier de tekst van den ouder avond wel zijn, want werkelijk is op deze school alles er op gericht, voor de kinderen alles te zijn. Over den schoolschen kant van de inrich ting komen de ouders dikwijls met bezwaren o.a. met deze vragen: ,,Als mijn kind hier een half jaar, of een jaar, is, komt het dan ook achter? Blijft het ook zitten?" De zweep van het diplo ma zit hier achter, maar men moet bedenken, dat gezondheid de eerste plaats inneemt. Het laat zich verstaan, dat wij de schroef van de leerstof niet uit alle macht kunnen aandraaien. Het kind komt juist op de openluchtschool, om dat het op de gewone school door zijn conditie zou derailleeren. De ouders kunnen evenwel ge rust zijn: als wij bij de kinderen de herinnering aan 't gewone werken de regelmaat er van weten levendig te houden, wordt ontzettend veel be reikt. Deze klassen zijn niet zoo groot als op de gewone school. Waar de kinderen van verschil lende scholen komen, ontstaan eerst moeilijk heden met den onderwijzer, de kameraden en de dagindeeling. Die bezwaartjes zijn echter spoe dig van de baan. We beschikken hier over min der tuchtmiddelen dan op de gewone school, maar de leerlingen zijn den geheelen dag bij ons, zoodat ze zich ook geheel moeten uitleven. Het personeel heeft een dubbele functie: onderwijs geven en toezicht houden bij rust- en maaltijden. Dit laatste is geen sine cure. Ook hier zullen de kinderen wel eens met bezwaren komen, zooals: Je moet daar alles opeten! En dan de rust. Daarop drijft eigenlijk de school en het valt niet mee 150 kinderen te noodzaken twee uren te rusten! Maar ook deze bezwaren lossen zich op. Als tweede spreker trad op dr. S. Boon- zaayer, schoolarts, die allereerst de vraag be handelde: Waarom openluchtscholen? De re geering verlicht de kinderen om naar school te gaan, waardoor echter allerlei gevaren kunnen ontstaan, als infectie, ziekten enz. Voor kinde ren, die door hun constitutie niet in staat zijn het onderwijs regelmatig te volgen, moet het geneeskundig schooltoezicht middelen zoeken om de nadeelige gevolgen van schoolbezoek te verwijderen. De leerlingen, die op een open luchtschool geplaatst worden, ondergaan een grondig medisch onderzoek en zullen dus in geen geval een gevaar voor de andere kinderen opleveren. Gebeurt er iets met een van de leer lingen, dan wordt onmiddellijk de schoolarts ge raadpleegd. Bovendien is er een strenge selec tie. Alles wordt gedaan om de kinderen weer óp normaal peil te brengen, waardoor ze weer in staat zullen zijn de gewone school te volgen. Dit is meestal na een half jaar het geval, soms een jaar. Het lichaamsgewicht neemt in dien tijd toe. Thuis leven de kinderen dikwijls on doelmatig, vooral nerveuze kinderen. Dit is ech ter geen verwijt aan de ouders. Let er eens op, vele kinderen zijn zonder ziek te zijn magerder dan noodig is, zoodat er een middel moet wor den gevonden om ze meer veerkrachtig te ma ken. Nerveuze kinderen, die zeer beweeglijk zijn, eten niet genoeg en vallen door de be weeglijkheid teveel af. Op de openluchtschool krijgen ze nu extra rust en regelmatige voeding, waardoor hun weerstand grooter wordt. Het allerminste is op deze scholen, dat de leerlingen veel meer weer stand krijgen en derhalve minder vatbaar wor den voor allerlei infecties. Die weerstand wordt sterk bevorderd door het verblijf in de open lucht en de inwerking van het zonlicht. Voe ding, rust en frissche lucht werken hier samen! Zoo noodig krijgen de kinderen een hoogte- zon-behandeling. De voeding, die verstrekt wordt door de St. Vincentiusvereeniging, voldoet aan alle eischen. De openluchtschool is dan ook het beste middel om de bezwaren en gevaren der gewone school te ondervangen. De schoolarts houdt er elke week zitting. Na deze redevoeringen werden de ouders in de gelegenheid gesteld de inrichting te bezichtir gen. Deze geslaagde ouderavond zal ongetwijfeld" rijke vruchten afwerpen. Het radslid, de heer P. J. M. van Tetering, heeft aan den raad voorgesteld in de Verhuur voorwaarden voor Zalen in het Gemeentelijk Concertgebouw de volgende of ongeveer de zelfde clausule te doen inlasschen: „Ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders is het College bevoegd in zéér spe ciale gevallen nietigverklaring der Verhuur overeenkomst voor te schrijven, zonder eenige schade-aansprakelijkheid". In de toelichting lezen wij Het is in de laatste dagen voorgekomen, dat ons Gemeentebestuur in een zeer speciaal ge val niet de beschikking had over zijn eigen ge bouw. (Bedoeld is de gala-avond op den Natio nalen Feestdag Red.). Dit dient in de toe komst te worden voorkomen. De Landsregeering gaat in deze voor. Wan neer zij op een gegeven moment beslag wil leggen op de Radiozenders, moeten daarvoor alle vooraf vastgestelde programma's wijken. Zóó moet ook ons Stadsbestuur in zeer spe ciale, natuurlijk hoogst zeldzame gevallen, de volle beschikking hebben over ons Gem. Con certgebouw en geen verzet ontmoeten tegen over zeer ondergeschikte belangen van Ver- eenigingen of particulieren. GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug Ziekenfondsleverancier. De Graal heeft gisteravond in de Leonardus- zaal aan de Westergracht, haar blij Oranje feest gevierd. Vlaggenparade, declamatie, volksdansen en uitbeelden van liedjes volgden elkaar op in rhythmisch bewegen, alles in Oranje- en Graal- tinten. De Graalleden in de zaal lieten zich niet onbetuigd en jubelden en zongen mee, als zij maar even de kans kregen. Een alleraardigst moment was, toen de Graalleidster, mej. T. R„ die als employée aan het A. N. P., te Baarn, het blijde bericht aan Nederland heeft door gegeven, onder spontaan applaus op het po dium kwam, waar zij de spannende oogen- blikken beschreef, die zij met de journalisten had meegemaakt. Zij vertelde, dat zij onmid dellijk na het ontvangen geboortebericht het Graalgebed had gebeden: „Heer, laat uit ons Prinsesje groeien, waar Gij haar voor gemaakt hebt." Na een fragment uit het symbolisch spel Anima dat op de geboorte en doop van ons Prinsesje toepasselijk was nam de districts commissaris van de Graal in Haarlem, de Hoog eerwaarde heer Plebaan F. Filbry, het woord en begon met de Graalleden geluk te wenschen, dat zij lid waren van een meisjesbeweging, die zoo keurig en fleurig een feestavond ter eere van ons prinsesje wist te houden en tegelijk den diepen zin van dit geboortafeest voor de jeugd verduidelijkte. In een door eigen overtuiging pakkende rede hield plebaan Filbry daarna den Graalleden voor, welk een zegen God ons in het Huis van Oranje heeft gegeven, juist in de meest woe lige jaren van deze eeuw, waarin ons land achtereenvolgens door vorstinnen werd gere geerd, Door Gods voorzienigheid is de ge boorte van Prinses Beatrix een zekerheid te meer voor het voortbestaan van ons Oranje huis, waarin wij als Katholieken het gezag vereeren, dat komt van God. Verschillende Eerw. heeren Geestelijken, waar onder de Z. E. heer pastoor Schalke, gaven door hun tegenwoordigheid blijk van hun belangstel ling in de Graalgebeurtenissen van Haarlem. De avond werd gesloten met het staande gezongen lied: Ons Koningskind. Een Haarlemsche 22-jarige jongeman heeft in September j.l. uit een linnenkast een gouden horloge en een gouden ring, toebehoorende aan zijn broer, gestolen en verkocht. Ook had hij geld van zijn vader gestolen. Een psychiator verklaarde den jongeman sterk verminderd toerekenbaar. De Officier van Justitie eischte een jaar gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en de bepaling, dat de jongeman in een gesticht zal worden geplaatst. De recht bank veroordeelde hem tot 10 maanden gevan genisstraf, waarvan 5 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Twee zwagers hadden op 7 November een auto gestolen op het Donkere Spaarne te Haar lem, om daarmee in de omgeving een tochtje te maken. Des avonds lieten zij den auto op de Turfmarkt achter, nadat een van hen een plaid daaruit had meegenomen. Bovendien hadden zij harmonica's op afbetaling gekocht en een daarvan in de Bank van Leening beleend en de andere verkocht. Ze stonden nu wegens diefstal en verduistering terecht en er werden straffen van resp. een jaar en zes maanden gevangenisstraf tegen hen geëischt, afhankelijk van de mindere of meerdere straffen, welke ze al hadden opgeloopen. De rechtbank wees de zaak terug naar den rechter-commissaris, om een reclasseeringsrapport te laten inwinnen. Een 31-jarige Haarlemmer had met een an deren „zwaren jongen" afgesproken, dat deze zijn huis in de Voortingstraat te Haarlem in brand zou steken om zoo de verzekeringssom te kunnen opstrijken. Inderdaad werd de brand gesticht, maar die heeft niet zooveel schade veroorzaakt. De Haarlemmer stond terecht we gens medeplichtigheid aan en uitlokking van brandstichting en oplichting van den verzeke raar en de Officier eischte deswege tegen hem 3 jaar gevangenisstraf. De Haarlemmer werd ontslagen van rechtsvervolging, omdat het ten laste gelegde niet bewezen werd geacht. Een 39-jarige IJmuidensche vischsorteerder, lid van de Provinciale Staten voor de N. S. B., heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad, omdat hij op 25 Augustus j.l. een aantal tongen uit de Vischhallen te IJmuiden zou heb ben gestolen. Tegen hem werd 5 maanden ge vangenisstraf geëischt. De uitspraak was vrij spraak wegens gebrek aan bewijs. De collecte „Oranjezegen", die op den Natio nalen Feestdag gehouden werd ten bate van het „Fonds tot behartiging der belangen van hulp behoevende kraamvrouwen", het Wit-Gele Kruis en de Christelijka Vereeniging tot Kraam hulp, heeft opgebracht, f 637.37 Dit resultaat beantwoordt niet aan de ver wachtingen, die de vereenigingen er aan ge steld hebben en zij betreuren dan ook ten zeerste, dat zij zoovele vrouwtjes, die op steun en hulp door deze collecte rekenden, moeten teleurstellen. Zeer dankbaar zijn zij voor een gift van f 50 der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen en zij maken zich sterk, dat dit prachtige voor beeld in de komende dagen navolging zal vinden. Wie bij de collecte is overgeslagen en het heuglijk gebeuren ook voor minder bedeel den heugeiyk wil doen zijn, kan zijn gaven alsnog storten op gironummer 23436 ten name van dr. F. C. van Hasselt, Haarlem, met ver melding „Voor Oranjezegen". GEBOREN: A. TraastHatten, zoon; C. C. Kramervan Hoorn, dochter; M. van der Put tenvan Eis, dochter; C. J. G. BonkeStol wijk, zoon; P. J. W. M. de Ruig—Weber, doch ter; E. M. HetemBalm, zoon; C. H. Hoogen- doornde Koning, dochter; M. VinkWeg man, zoon; H. Roosevan Oosten, zoon; E. van der WerfPenske, zoon. OVERLEDEN: A. Partman, 67 jaar, Hooger- woerdstraat; J. van Oeveren, 60 jaar, M. van Heemskerkstraat. ONDERTROUWD: 3 Febr. J. Bleeker en J. C. de Groot; O. G. L. de Roos en M. B. Verkleij; J. Helder en M. Kuijper. GETROUWD: W. Bosch en T. van der Wal; L. J. Buis en M. E. van der Vorst; A. P. A. Cornet en C. A. van der Pad; G. D. P. van Ommeren en G. Vos. MERIDOL verjongt de huid1! P Geef uw huid eiken avond de Meridol-verjongings- J. kuurl Masseer het gezicht f gedurende eenige oogen- blikken met Meridol-vet- IÉ? crème I Reeds na enkele dagen is 't resultaat zicht baar. Ruwheid, schraal* heid, klootjes in de huid verdwijnen! Bescherm overdag de huid met een beschuttend laagje van Meridol-dagcrême, dat U tegen weer en wind behoedt. Uw huid vraagt omj DOOZEN VANAF 25 er. TUBEN VANAF 36 er. Gebouw St. Bavo: Best. Arbeid Adelt, 8 uur; Esperanto, 8 uur; Best. Meubelmakers, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg: „De tijd en de familie Conway", 8.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur. „De laatste trein uit Madrid", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Koningin Victoria", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Zoölogica", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: H. G. K., 8 uur; Ledenverg. Overheidspersoneel, 8 uur; R. K. Bevolkings bureau, 8 uur; Vertrouwensmannen Spoor en Tram, 8 uur; Vischclub „De Forel", 8 uur; On bekende arbeider, 8.30 uur. Stadsschouwburg: Tooneelgroep „Het Mas ker",, met „George en Margaret", om kwart over 8. Rembrandttheater: „Liefdesparade", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur. Luxortheater: „Koningin Victoria", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Modem Times", 2.30, 7 en 9.15 uur. .Hartelijk dank „uit naam van alle „leden der groote „hondenfamilie „voor het trapje op „uw voetrem, zoodat „het leven van een „mijner, soms erg „roekelooze, neven „niet voort ij dig ..wordt afgesneden." En dit meisje, dat zich hier naast mij op den Solder van een oude herberg schuil hield, een Bevangene, wie waarschijnlijk een oneervolle be handeling te wachten stond, die zich voor de dochter van een commissaris uitgaf, en voor- Wendde haar zieken vader te bezoeken, was dus pamille d'Enville. Het was een beetje lastig, mij m deze nieuwe situatie in te denken. Het was natuurlijk heel iets anders met een erkende Schoonheid van het hof, een adellijke dame, te doen te hebben dan met de dochter van een eenvoudigen commissaris. Ik wil daarmee niet Zeggen, dat het verlangen, dat ik had om haar Veilig buiten bereik van de mannen beneden te Weten of mijn bewondering voor haar schoon heid nu zooveel grooter was. Ik voelde er een hieuwe verantwoordelijkheid bij, want het moest Wel een heel gewichtige reden zijn, waardoor Zij in deze moeilijke omstandigheden was ge raakt. Het was zonder twijfel de dienst des «onings, die haar tot dezen eenzamen rit in den hacht had gedwongen. Anders zoo er niets te verbergen ware zou zij Awlright zeker haar haam en stand hebben meegedeeld en haar be vrijding hebben verzocht. En al was de kerel niet bang uitgevallen, hij zou er toch voor zijn teruggeschrokken iemand van haar stand te be- leedigen of zonder goede reden gevangen te houden. Als ik haar van dienst zou kunnen zijn, desnoods ten koste van mijn leven zou ik de lieele waarheid moeten weten. „Gij zijt dus Mademoiselle d'Enville?" vroeg ik, als twijfelde ik er aan, „de dochter van den Markies in Chalons?" „Om u te dienen, Monsieur. Gij kent mij dus?" en haar oogen keken mij onderzoekend aan. „Ik had niet op herkenning durven hopen." „Gij herinnert u misschien, dat ik in Parijs was op een tijd toen er verteld werd, dat gij Zijn Majesteit had mishaagd en verbanning had opgeloopen." Zij glimlachte. „O, u doelt zeker op die affaire met de Saule. 't Was niet iets ernstigs, die toorn van den koning duurde nog geen veertien dagen. Het kostte mij wel is waar een reis naar Marne in het slechte seizoen, maar hij was er niet beter aan toe. Drie boden kwamen mij achter eenvolgens opzoeken en de derde had zelfs een brief bij zich, door Louis zelf geschreven." „Gij zijt dus weer aan het hof terug en weer in volle gunst aangenomen?" „Dat was zoo, Monsieur," en zij wierp eerst een vluchtigen blik om zich heen en daarop naar beneden en haalde even de schouders op, „maar nu is het anders." „Ik begrijp, Mademoiselle, dat er een reden moet bestaan waarom gij in dezen moeUm-en toestand verkeert. Maar gij kunt op mijn trouw, op mijn bescheidenheid rekenen." „Zou ik u mijn naam hebben gezegd, als ik daar niet van overtuigd was geweest! Ik zal u alles vertellen en daarna uw hulp inroepen. Ik heb een boodschap van Parijs bij mij, zóó gewichtig, dat zij het niet aan een soldaat durfden toevertrouwen. Ik hoorde over de plan nen spreken en bood mij aan, ze over te bren gen. 't Was zeker een ongerijmd plan, maar niemand kende een beteren weg en zoo werd mijn voorstel ten slotte aangenomen. Ik kreeg een gids mee een man, die elk pad kende en ais wij niet een ongeluk met een der paar den hadden gehad, Monsieur, dan zouden wij gisterenavond veilig door de linies der Verbon denen zijn heengebroken. Wij waren verplicht bij deze herberg stil te houden om een versch paard, doch er was een verrader in het dorp. Hoe alles in zijn werk is gegaan, weet ik eigen lijk niet, maar wel weet ik, dat de Engelschen kwamen. Er werd gevochten, en mijn gids, La Barge, gedood. Hij stierf om mij het ontsnap pen mogelijk te maken, maar ik was hulpeloos, mijn paard was gewond, ik kende zoo goed als niets van de wegen en reed op goed geluk af recht door tot mijn paard viel en ik gevangen werd genomen. Eerst wilde ik niet zeggen, wie ik was of waarom ik daar op dat uur reed. Luitenant Dom bracht mij hierheen en hij aarzelde mij te onderzoeken, omdat ik hem met de diepste minachting behandelde. Maar zijn kapitein was van een ander soort...." „Waagde hij het u te berooven?" ,Neen, Monsieur dat is nog niet gebeurd, maar hij zal het doen. Hij heeft het eerst op een andere manier geprobeerd, maar als hij niet Naar wij vernemen heeft de Chr. Oratorium- Vereeniging mevr. de Barones J. de Vos van Steenwijkvan Royen bereid gevonden Be schermvrouwe van de vereeniging te worden. Het vergelijkend overzicht over Januari 1938 1937 van de Nuts-Spaarbank te Haarlem luidt: Ingelegd f 625.249.91, (v. j. f 553.660.87); terugbet. f 553.535.75, (v. j. f 492.371.27); meer ingelegd f 71.714.16 (v. j. meer f 61.289.60); aan tal nieuwe boekjes 360 (v. j. 291); aantal afbe taalde boekjes 187 (v. j. 169)spaarbusjes op 31 Januari 1938 in omloop: 3553. Geledigd in Januari 1938: 402 busjes met totaal inhoud van f 6.066.90. Aantal verhuurde kluisloketten op 31 Januari 1938: 626. „Weldadigheid naar Vermogen, Hoera! de kleine is gekomen; Wij roepen „Hoezee" en doen dat zonder schromen Heel Nederland mag zich gelukkig achten Tóch verkregen, niettegenstaande ons spannend wachten. (Postgiro 212793 Telefoon 12255). Door de vreugde over de geboorte van een Prinses zijn we gisteren wat al te „dank"erig geworden in ons bericht in deze rubriek over het vervallen van den avond der R.K. Jongeren in de R.K. Staatspartij. Het „dank zij" had, zoo als ieder natuurlijk begrepen zal hebben, „door" moeten zijn. Voor de op Zaterdag, 29 Januari, gehouden examens in Stenografie en Machineschrijven aan het Instituut Moore's School of Commerce, Frans Halsstraat, alhier, slaagden de 9 aange melde candidaten, allen leerlingen dezer school, met de volgende resultaten: Steno-typiste: Dames C. Kruijt (Steno 130, Typen 90 lettergr. p. m.), J. S. H. Jansen (Steno 130, Typen 65) en J. C. de Ridder (Steno 130, Typen 65). achineschrijven: Dames N. M. Otter (65 let tergr. p. m.) J. M. Barnhoorn en A. van Mou- rik en de heeren N. A. Dupker (60), W. A. van Ommen (45) en G. Blijenberg. De voorzitter der Excursie- en St. Nieolaas- Vereeniging „Haarlem", de heer J. Steffers, werd herkozen, evenals drie andere bestuurs leden. De jaarstukken werden godgekeurd. Velen kinderen werd in het afgeloopen jaar een blij feest bereid. In de week van 23 tot en met 29 Januari zijn te Haarlec 3 en te Heemstede 1 geval van rood vonk geconstateerd. slaagt, dan zal hij er niet voor terugschrikken. Ik heb hem tot nu toe nog wat kunnen wijs maken, maar hij weet, dat mijn verhaal valsch is. De komst der Oostenrijkers heeft mij voor ruwheden gevrijwaard. De man had zijn ge duld verloren en heeft niet veel van een gentle man. Hij houdt er de manieren van het kamp leven op na." „En gij wilt met dezen man een onderhoud hebben.... maar hoe stelt gij u dat voor?' „Een minuut geleden wist ik het zelf niet, ik was eenvoudig wanhopig, maar ik vrees den man niet langer. Hier, Monsieur, neem dit." Ik denk, dat zij het document uit haar schoen haalde, maar zij had dat in de duisternis zoo vlug klaar gespeeld, dat ik er niet zeker van was. Ik nam het aan en kon het lak van het zegel voelen. „Ik? Vertrouwt gij het mij toe?" „En waarom niet? Zijt gij dan niet Arthur Shea van het Regiment van Berwick? Begrijpt gij dan niet, wat er zal gebeuren, wanneer de Oostenrijkers heengaan? De Engelschen zullen mij naar beneden ontbieden, maar zij weten niet, dat gij hier zijt." „Gij hebt gelijk; als ik mij stil houd, is er een kans, dat ik vrij kom," gaf ik toe. „Maar wat zal er dan van u worden?" „Van mij?" zeide ze onverschillig, „dat zal niet veel gewichtigs zijn. In geen geval zullen zij papieren bij mij vinden. Misschien brengen zij mij naar hun Hertog van Cumberland. Dat zal toch wel zoo heel verschikkelijk niet zijn. Komaan! hij zal mij toch, niet levend verbran den!» -as— „Er wordt van hem verteld, dat hij streng Is, maar rechtvaardig. Het is dan ook niet Cum berland, dien gij het meest te vreezen hebt, maar die twee lui beneden. Ik voel voor geen van tweeën veel, de een is een bullebak en de ander een slang. Ik vertrouw het zaakje vol strekt niet." Zij leunde naar voren over en ik voelde den druk van haar hand op mijn arm. „Ik dank u voor die woorden," zeide zij zacht, „maar gij moet doen wat Ik vraag, het is voor den koning." „En moet ik u hier dan alleen achterlaten, overgeleverd aan de genade van deze wolven?" „Ja, Monsieur, er bestaat geen andere weg, en daarbij ik ben geen persoort van gewicht. Ik ben slechts een Fransche vrouw, en ach! wij kunnen toch zoo weinig doen. Werkelijk, Mon sieur, u moet niet langer aan mij denken, gij zijt een soldaat en zult zeker uw plicht doen. Beloof mij de boodschap af te leveren." „Aan wien?" „Aan den korting of bij gebreke van dezen, aan Saxe." Even doorleefde ik een oogenblikje van aar zeling. Bang was ik niet, al was de zaak wan hopig. Mij weer in het Fransche leger te wagen zou zooveel willen zeggen als gevangenneming, verhoor en waarschijnlijk schuldigbevinding. Toch kon ik haar, d'Enville's zuster, niets weigeren. „U gaat dus, Monsieur?" „Ja," gaf ik ten antwoord en stopte het dgcugrent in den binnenzak van mjjn uniform- jas. „Ik stond te denken wat gijzelf het ge schiktst zoudt kunnen doen." Haar gezicht leefde op. „Waarom zooveel ge dachten aan mij te verspillen? Nu de papieren in veiligheid zijn, ben ik niet bang meer, en als het noodig mocht zijn, vertel ik den Engelschman precies wie ik ben." „En denkt gij dan, dat dit u zal vrijwaren?" „Zoudt gij dan denken van niet, Monsieur?" „Ik wou, dat ik het wist," gaf ik somber ten antwoord, „want dan zou ik mijn eigen gedrag kunnen vaststellen. In het leger gaat het ruw toe, Mademoiselle, vooral wanneer wij op tocht zijn. Gij hebt in Parijs kennis met militairen ge maakt, maar het zijn andere mannen in het kamp, waar vrouwen speelgoed zijn. Ik heb niet veel op met de manieren van de mannen be neden. 't Is zoo mijn idee, dat zij om uw ver zoek zuilen lachen. Hebt gij eenig wapen bij u?" „Een klein pistool." „Wees dan zoo goed hun den noodigen uit leg te geven, terwijl ik het hier kan hooren. Zelfs niet ter wille van den koning wil ik u alleen in zulke handen achterlaten." „Maar, Monsieur, het gaat hier niet om mij, het gaat om der wille van Frankrijk," pleitte zij. ,Ik heb uw woord van soldaat." „Mijn woord zal ik tot het alleruiterste hou den, Mademoiselle d'Enville; het zal mij meer kosten dan gij u kunt voorstellen, maar ik blijf er bij. Maar al ben ik dan ook soldaat, ik be roep er mij op, dat ik toch ook een gentleman ben ik kan u niet onbeschermd bij zulke Jipjfep achtergaten.? (Wordt vervolgd;)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5