WERELDVARI ETE WEK DE GAL IN UW LEVER OP We luisteren naar FINANCIEN Autotocht van de Koningin Tien dooden bij vliegramp? Dagfilm IS FIETSRECHT s* DONDERDAG 3 FEBRUARI 1938 NIET MEER ONDER EEN HOEDJE TE VANGEN HA! Fransche werkgevers willen meewerken „Wij willen niet terugkomen op de sociale verbeteringen verklaart Gignoux Nieuwe Vicaris voor het Bisdom Berlijn Stoppani gewond Wegens spionnage veroordeeld Twee Amerikaansche vliegbooten bij botsing totaal vernield De Koningin dankt Indië REGENKANSEN NEMEN TOE De temperatuur zal eenigszins stijgen Morgen rit in Baarn en Soest met Prinses Armgard en Prins Bernhard Tentoonstelling voor het drogistenvak K.L.M.-stewardessen Tot uitbreiding van het corps besloten WILTON-FIJENOORD Uitgifte van gewone en preferente aandeelen Wie is de gelukkige? EERSTE KAMER Binnenlandsche Zaken Heden zijn de besprekingen over deze begrooting voortgezet R. K. Universiteit Academische examens rijd, Vrijdag 4 Februari Aanbesteding van klooster AUTOMOBILISME RALLYERIJDERS IN ONS LAND TERUG Ontvangst aan de grens te Fernhout IJSHOCKEY NEDERLANDSCHE PLOEG NIET NAAR PRAAG Inschrijving voor wereldkampioen schappen ingetrokken DEN HAAG—BRUSSEL: S—4 VOETBAL DE ENGELSCHE LEAGUE Uitslagen van Woensdag Van iemand, die gemakkelijk kan studeeren, pleegt men te zeggen, dat hij een goed hoofd of een ,,goeien kop" heeft. Neemt de studievaardig heid uitzonderlijke afmetingen aan, dan spreekt men van een „genialen kop". Menschen met grooten invloed op een of ander belangrijk gebied, worden als „kopstukken" betiteld. Het hoofd is het étui van de hersens en de hersens vormen den zetel van het verstand. Daar het verstand onstof felijk is, heeft het geen uitgebreide zitplaats noodig. Het houdt zich dan ook bij voorkeur op in de kleine her sens. Ware dit anders, dan zou het bezit van een waterhoofd een teeken van potentieele genialiteit kunnen zijn. De groei van het hoofd met zijn stoffelijken inhoud is doorgaans even als die van geheel het lichaam be perkt. Op een bepaalden' leeftijd zit er geen expansie meer in. Dan is de volwassenheid, de volgroeidheid be reikt, en na dit stadium begint het verval, de seniele aftakeling, waarbij het slachtoffer soms totaal den kop kwijt raakt en terug keert tot het sta dium der onnoozele kindschheid. Zoo is de normale gang van zaken en op dezen normalen gang maakt de beroemde Amerikaansche archaeoloog Sir Flinders Petrie een typisch Ame rikaansche uitzondering. Dit weten schappelijk kopstuk is in het bezit van een aldoor groeiend hoofd, dat thans evenals de oudheidkundige voorwerpen, waarnaar het zoo naar stig speurt, een voorwerp van nauiv- keurig wetenschappelijk onderzoek is geworden. Het Smithsonian instituut te Washington heeft sir Flinders Pe- trie's schedelomvang gemeten en be vonden, dat het hoofd van den 84- jarigen geleerde in de laatste paar jaren weer is gegroeid. De archaeoloog zelf heeft medegedeeld, dat hij geen hoed meer kan vinden, die hem past. Toen hij 21 jaar was, had hij maat 6Y2, op 30-jarigen leeftijd had hij maat 7Va, met 40 jaar 7 Va en met 50 jaar 7Vj>. Toen hij zestig was, moest hij een specialen hoed laten aanme ten. Het geleerde hoofd is thans niet meer onder een hoedje te vangen, en zijn kundigheid staat er borg voor, dat het allesbehalve Water is, dat het zoozeer doet gedijen. In Frankrijk zal m.en maatregelen nemen om de touristen te beschermen tegen overvraging in hotels. Op instigatie van den hoogen commis saris voor hei tourisme zullen hotels, waarvan de directies bijzonderheden omtrent prijzen, maaltijden enz. voor gelegd hebben aan het Centre Natio nale du Tourisme, gemerkt worden met een vierkant plakaat aan den hoofdingang, waarop de eenige letter, die de Franschen ternauwernood kun nen uitspreken, n.l. de letter „H" is aangebracht. Touristen, die zulk een plaat zien, zullen dan „Ha" kunnen roepen in de zekerheid, dat zii niet méér zullen behoeven te betalen dan redelijk van hen geëischt kan worden. Een uitstekende maatregel, die ook in Soestdijk zou kunnen worden toege past, want wij hebben de hotelreke ning van een niet in het Badhotel verblijvenden Engelschen journalist gezien, waarop de 10 pet. service óók van telefoon- en telegraafkosten, ja zelfs van een taxitocht naar Am sterdam was berekend. PARIJS, 3 Febr. (Havas). De Kamer commissie van arbeid heeft gisterenmiddag Gignoux en een delegatie van 't Fransche Verbond van werkgevers gehoord over de ontwerpen, die het „moderne statuut van den arbeid" vormen. Hedenavond heeft Gignoux voor de pers een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat de werkgevers gaarne willen medewerken aan alles wat de toepassing der bestaande wetten en de regeling van conflicten kan vergemakkelijken. Er is geen sprake van dat de werkgevers te rug willen komen op de jongste sociale verbete ringen, §n het gaat. er slechts om, dat zij de toepassing ervan gemakkelijker willen maken. Gignoux maakte echter bezwaar tegen den druk, die sedert achttien maanden wordt uitge oefend, niet om de betrekkingen tusschen de verschillende medewerkers aan de productie te normaliseeren, doch om geleidelijk en zoo moge lijk langs wettelijken weg, één hiervan, en wel het patronaat, uit te schakelen. Wanneer het, zeide hij, bijvoorbeeld gaat om het in dienst nemen of ontslaan verklaart men het misbruik maken van gezag te willen ver hinderen, en doet men alles om het gezag zelf te onderdrukken. Gignoux wees erop, dat een te strenge reglementeering de ontwikkeling van de productiviteit moet belemmeren, en dat, indien het in dienst nemen of ontslaan ontelbare for maliteiten zou vereischen, hierdoor de onderne mingsgeest zou worden verlamd. De Bisschop van Berlijn Mgr. Dr. Konrad Graaf von Preysing heeft tot opvolger van Pre laat dr. Steinmann benoemd tot zijn Vicaris- Generaal Dr. Maximiliaan Prange, oud 45 jaar, geboren te Berlijn en op 31 October 1920 te Rome tot priester gewijd. Tot Proost van de Ka thedrale kerk is benoemd de bekende Prelaat Mgr. Dr. B. Lichtenberg, Kanunnik van het Kathedraal Kapittel en lid van den Raad van Advies van het Bisdom Berlijn. NATAL (Brazilië), 3 Febr. (Havas). Het vaartuig van den Air France, dat Stoppani en het stoffelijk overschot van den Italiaanschen radio-telegrafist aan boord genomen heeft, wordt hier vanochtend verwacht. Stoppani is gewond. STOCKHOLM, 3 Febr. (Havas). Naar men weet zijn 18 Januari twee arbeiders van de staalfabriek te Vaesteraas gearresteerd, die er van beschuldigd werden, het geheim van de fabricage van een speciale staalsoort aan een X Ja zehar, want de wet «tocht op de fietc: 1« een wit achterspatbord, 2e een goedgekeurd rood achterlicht, dat teven»: 3e als reflector dienst kan doen. 't I» voor uw eigen vettigheid: zorgt, dat uw ftets nog vandaag in orde komt! ambtenaar van de Sovjet-legatie te hebben uit geleverd. De rechtbank te Vaesteraas heeft vandaag een dezer arbeiders, Bjoerkin, in eerste in stantie wegens industrieele spionnage tot 20 maanden gevangenisstraf veroordeeld, en de beschuldiging van hoogverraad zoodoende ter zijde gesteld. De andere zai later berecht wor den. SAN DIEGO, 3 Febr. (Reuter). Even voor middernacht ztfn twee groote vlieg booten, die deelnamen aan de vloot- oefeningen, met elkaar in botsing gekomen en geheel vernield. Vier overlevenden zijn door het slagschip Tennessee aan boord genomen. Men vreest, dat tien inzittenden omgekomen zijn. De toestellen waren bombardementsvliegtui gen van het nieuwste type. Vliegtuigen van dit model hebben onlangs een geslaagde massa vlucht naar Honoloeloe gemaakt. BUITENZORG, 3 Februari (Aneta). De Gouverneur-Generaal ontving het volgende te legram uit Soestdijk van H. M. de Koningin: „U en ingezetenen van Ned.-Indië Mijn hartelüken dank voor medeleven en geluk- wenschen. (get.) WILHELMINA." De depressie, welke gistermorgen nog voor de Noorsche kust lag, trok naar het noordoosten af. De depressie, welke gisteren in het noord westen verscheen, kwam slechts weinig naderbij en ligt ook thans nog ten westen van IJsland. Wel breidde haar invloed zich naar het zuiden uit, zoodat het gebied van hoogen luentdruk in het westen aangetast werd, doch dit gebied breidde zich naar het noorden en oosten uit. De luchtdruk-verschillen namen over het alge meen wel af, doch de wind bleef in het ge- heele waarnemingsgebied toch nog matig tot krachtig uit westelijke richtingen. De bewolking is over het algemeen zwaar, in het westen van Duitschland en het oosten van ons land lag he denmorgen nog een regengebied, dat oostwaarts trekt. Ook in Zuid-Frankrijk valt, onder Invloed van de Middellandsche Zee-depressie, nog regen. Overigens is de neerslag in het geheele waarne mingsgebied van weinig beteekenis. De vorst nam plaatselijk in Scandinavië door nachtelijke uitstraling weer tot streng toe. Ook in Oost- Europa daalde de temperatuur tot onder het vriespunt. Met uitzondering van IJsland, waar het ook vriest, is de temperatuur in het geheele waarnemingsgebied nog aanzienlijk boven nor maal, in ons land gemiddeld ruim vier graden. Voor onze omgeving wordt meest matige tot zuidwest krimpenden wind verwacht, met over het algemeen zware bewolking, welke echter vermoedelijk tijdelijk zal op klaren. De temperatuur zal overdag nog iets stijgen, de regenkansen nemen later weer toe. Naar wij vernemen, heeft H.M. de Koningin het voornemen, morgen een auto rit door de gemeenten Baam en Soest te maken in gezelschap van Prinses Armgard en Prins Bernhard. Prins Aschwin wordt hedenavond op het paleis Soestdijk verwacht. De rit, welke om kwart over twaalf aanvangt, zal ongeveer drie kwartier duren. De Koningin heeft den wensch te kennen ge geven, dat tijdens den tocht geen bloemen zul len worden aangeboden, noch toespraken wor den gehouden. Ter gelegenheid van het 12 y„ -jarig bestaan van den Ned. R. K. Drogistenbond zal 13, 14, 15 en 16 Augustus te Maastricht een jaarbeurs-tentoon stelling worden gehouden voor het drogisten vak. De beurs wordt geopend op 13 Augustus, des middags te vijf uur n.m. De sluiting is bepaald op Dinsdag 16 Augustus, des avonds te zeven uur, In tegenstelling tot de geruchten, dat de K. L. M., evenals verschillende buitenlandsche luchtvaartmaatschappijen, er toe over zou wil len gaan, haar corps stewardessen geleidelijk op te heffen, teneinde dit vrouwelijk personeel door stewards te vervangen, vernemen wij, dat met ingang van den zomerdienst het corps ste wardessen integendeel zal worden uitgebreid, vermoedelijk met een tiental, welks opleiding binnenkort zal beginnen. De stewards zullen in hoofdzaak dienst blij ven doen op de Indië-vliegtuigen en op een enkele Europeesche lijn als die naar Milaan. De positie van de stewardess aan boord is echter een eenigszins andere dan die der ste wards. Zij treedt meer op als „air-hostess", zooals de Amerikanen het noemen, de verte genwoordigster der maatschappij aan boord en haar aanwezigheid wordt door de passagiers zoo zeer op prijs gesteld, dat de K. L. M. tot uitbreiding van het corps heeft besloten. 8 Februari a.s. wordt de inschrijving openge steld op 600.000 gewone aandeelen van 300 en 3.300.000 5 pet. converteerbare preferente aandeelen van 1000.ten laste van de Dok en Werf Maatschappij Wilton-Fijenoord N.V. Op de gewone aandeelen kunnen uitsluitend de oude aandeelhouders inschrijven in de verhou ding van 1 10 106 pet., terwijl op de pre ferente aandeelen kan worden ingeschreven bij wijze van conversie, door de houders van de nog uitstaande 3.300.000 5 pet. obligatiën. Op en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal ln de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafseheidtng onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisne wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.76. de preferente aandeelen kan vrij worden inge schreven tot den koers van 106 pet. De inschrijving l.s opengesteld: te Amster dam ten kantore van de Nederlandsche Han- del-Maatschappij, N.V., Labouchere Co. N.V.; te 's Gravenhage ten kantore van de heeren Heldring Pierson, de Nederlandsche Han- del-Maatschappij, N.V.; te Rotterdam ten kan tore van: de Nederlandsche Handel-Maatschap- PÜ, N.V. In de vijfde klasse der Staatsloterij is de prijs van 25.000 gevallen op nummer 11328. Voortgezet wordt de behandeling van hoofd stuk 5 (Binnenlandsche Zaken) der Rfjksbe- grooting voor 1938. De heer BRUINEMAN (R. K.) is door de gehouden beschouwingen over de verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten niet be vredigd. Spr. gelooft niet dat deze en de vo rige minister er op uit zouden zijn en zijn geweest, de autonomie der gemeenten om hals te brengen. Liever zouden ze hun bemoeiingen met de gemeenten minder ver uitstrekken, naar spr.'s meening. Is nu de centrale overheid de schuld? Zijn de gemeenten in hun huis houding beter thuis dan zij? Over en weer is men met de beste bedoelingen bezield en toch zijn er zulke groote meeningsverschillen. Velen beweren dat de regeering in Den Haag het alléén denkt te weten. Spr. vermoedt daarom trent, dat er wel geen rook zal zijn zonder vuur. De alles overheerschende factor is de werk- loosheidszorg. In vele, vooral kleinere gemeen ten, overheerscht die alles. Dat die zorg pri mair een taak van de gemeenten is, spr. wil deze nog nooit bewezen spelling niet als een axioma aanvaarden. Spr. verwerpt het ook, dat de democratische staat slechts zou kunnen regeeren op de wijze van den autoritairen staat. Of de noodlijdende gemeenten zuiniger of minder zuinig zijn dan de andere? Wat doet deze vraag er toe, als de rijksaccountant bij alle bezuiniging toch het laatste woord heeft? Spr. bepleit een beter systeem van armen zorg, waarbij meer verschil wordt gemaakt, tusschen crisis- en andere uitgaven. Misschien zou dit geen grooter bedrag ajn kosten mede brengen. Wat het vraagstuk der luchtbescherming be treft, het mag toch de draagkracht der ge meenten niet te boven gaan. In tfjden van nood zal ons volk anders dan het zorgelooze Spaansche er wel voor zorgen, dat er geen lichten zichtbaar zijn. Men beperke zich tot de hoofdzaak en late franje als gasvrije kelders, welke toch niet in voldoende mate kunnen worden ingericht, maar achterwege. Spr. zou deze zaak niet aan de gemeenten, althans niet aan de kleinere, willen overlaten. Spr. betoogt, dat inzake het bouwen van wo ningen, met name in kleine gemeenten, het particulier initiatief volkomen dood is. De heer RffiTNALDA (S. D. A. P.) doet een beroep op de regeering tot bevordering der uit voering van allerlei .streekplannen, ter wille van aesthetische en economische belangen. NIJMEGEN. Candidaatsexamen in de Ro- maansche taal- en letterkunde (Fransch) mej.C. J. A. Bauwens te 's-Hertogenbosch en de heer Th. A. M. Heuts te Roosendaal. GRONINGEN. Doctoraal examen wis- en na tuurkunde (hoofdvak scheikunde) de heer L. H. H. Huisman te Groningen. HILVERSUM I, 1875 M. EN 415.5 M. (8.0o VARA. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 9.00 VARA. 11.0(X—12.00 VARA) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Declamatie 10.40 Viool en piano. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12 00 Gramofoonmuziek. 12.30 Ensemble Rentmeester. 2.00 Declamatie. 2.30 AVRO-Dansorkest en solisten. 4.05 Gramofoonmuziek 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Amateurs-uitzending. 6.45 Gramofoonmuziek. ÜK. 7.25 Berichten ANP. 9.00 „The four blue Stars" en solisten. 9.30 c. steyn's Accordeonorkest en solist. 9.45 Declamatie. 10.00 „Fantasia". 10.30 Berichten ANP. 11.00 Pianovoordracht. 11.25 Gramofoonmuziek. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. (Algemeen programma, verzorgd door den KRO) 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. l.OO Gramofoonmuziek. 1.20 De KRO-Melodisten m. m. v. solist. 2.00 Gramofoonmuziek. 4.05 KRO-Orkest. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 KRO-Melodisten m. m. v. solist. 6.00 Land- en tuinbouwpraatje. 6.20 De KRO-Boys m. m. V. solist. 7.00 Berichten. 7.15 Luchtvaartcauserie. 7.35 Bedriifsreportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-Oikest en gramofoonmuziek. 9.30 „De Marklezaatsfeesten ln Bergen op Zoom", causerie, 9.40 Zang en piano. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.10 Vervolg zang en plano. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gregor Serhan's Roemeensch orkest. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.40—11.50 Planosoll. 12.10 Orgelconcert. 12.50 Lou Preager's Band. 1.352.20 Blrmlnghams Philharmonisch Strijkorkest. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Walter Collins' orkest. 6.00 Zang. 6.20 Berichten. 7.00 Zang. 7.25 Debroy Somers en zijn Band. 9.20 Berichten. 10.00 BBC-Orkest m. m. v. solisten. 11.20 M. Flome en ziln Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 8.55, 10.40 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 F. Warms' orkest en zang. 3.05 Zang. 4.35 dito. 5.20 Kamermuziek. 8.35 Zang. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.2012.50 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 11.20 Mijnwerkersorkest. 12.35 Omroeporkest. 1.35 Gramofoonmuziek. 3.20 Omroeporkest. 6.30 omroepkleinorkest, -koor en solisten. 8.45 Trioconcert. 9.5011.20 Otto Fricke's orkest. BRUSSEL, 322 cn 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Omroepsalonorkest. 1.30—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepsalonorkest en gramofoon muziek. 8.50 Gramofoonplaten. 7.20 Planovoordracht. 8.20 Omroepkleinorkest en radiotooneel. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.50—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Cellovoordracht. 5.50 Zang. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Planovoordracht. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest. 9.05 Symphonie-orkest, -koor en solisten. 10.10 Gramofoonmuziek. 10.3011.20 Vervolg van D.05. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Gevarieerd programma. 7.20 Omroeporkest m. m. v. solisten. 8.20 Berichten. 8.35 Vervolg concert. 9.20 Berichten. 9.50 Vlooi en plano. 10.2011.20 Gramofoonmuziek. .Hartelijk dank „uit naam van alle „leden der groote „hondenfamilie „voor het trapje op „uw voetrem, zoodat „het leven van een „mijner, soms erg „roekelooze, neven „niet voortijdig „wordt afgesneden." Bij de aanbesteding van den bouw van een Zusterklooster met kapel en aanhoorigheden, een zevenklassige R. K. meisjesschool met gym nastieklokaal en een drieklassige bewaarschool, op het terrein van de H. Hartkerk op Kalsdonk te Rozendaal, voor rekening van de Eerw. Zus ters van het Genootschap tot Opvoeding aldaar en onder leiding van het Architecten- en In genieursbureau „Sturm" te Roosendaal, werden zes biljetten ingeleverd. Laagste inschrijver was Corn. Buckens te Prinsenhage, aan wien het werk is gegund. Naar wij vernemen zullen de Nederlandsche deelnemers aan de Rollye Monte Carlo Zater dagochtend a.s. in ons lan dterugkeeren. Zij arriveeren om elf uur aan de grens te Fern hout, waar de winnaars van den sterrit, de équipe G. Bakker Schut en de overige automo bilisten gehuldigd zullen worden door de of ficials van de K. N. A. C. en de directie van de Nederlandsche Ford Automobielfabriek. Vervolgens zal het gezelschap zich naar Breda begeven, waar men zich zal vereenigen aan een lunch in het ZuidHollandsch Koffiehuis op het Marktplein. Het ligt voorts in de bedoeling van de Ne derlandsche Ford Automobielfabriek den Ral- lye-deelnemers in den loop van de volgende week te Amsterdam een diner aan te bieden. De Nederlandsche IJshockeybond heeft zijn inschrijving voor de wereldkampioenschappen ijshockey, welke van 1020 Februari a.s. te Praag zullen worden gehouden, op het laatste oogenblik moeten terugtrekken. Dit is ongetwijfeld heel jammer, want de Ne derlandsche spelers hebben bewezen, onder lei ding van hun Canadeesche oefenmeesters flinke vorderingen te hebben gemaakt, zoodat zeker met een behoorlijke prestatie te Praag rekening mocht worden gehouden. Het bleek reeds op het tijdstip van inschrijving, dat het zeer dubieus was, of er een doeiverdediger beschikbaar zou zijn en nu bericht is binnengekomen van Van Marie, dat hij onmogelijk vrij kan krijgen, is dit zekerheid geworden. Jan Gerritsen is op het oogenblik voor zaken in het buitenland en er be staat groote onzekerheid, of hij wel op tijd aan wezig kan zijn, een te groot risico dus, om dat zonder meer te kunnen aanvaarden. Voorts is het meegaan van Hob van der Stok, die bij de Luchtmacht dient, eveneens zeer twijfelachtig, terwijl Benjamins om studieredenen van deel neming heeft moeten afzien. Het bestuur van den Nederlandschen IJs hockeybond heeft in dit verband gemeend, geen Nederlandsche ploeg naar de wereldkampioen schappen te moeten afvaardigen, daar deze hier ongetwijfeld échec op échec zou moeten lijden. De aanwezige reserves zijn nog niet genoeg ge rijpt, om bovengenoemde spelers te kunnen ver vangen. Natuurlijk beteekent dit een ernstige teleurstelling, zoowel voor het bestuur als voor de spelers, maar men hoopt voor de wereldkam pioenschappen 1939 te Stockholm wel een ploeg beschikbaar te hebben. Men zal tot dan gelegen heid hebben om op de twee ijshockeybanen ge noeg spelers op te kweeken, teneinde een be hoorlijke ploeg met reserves te kunnen samen stellen. De Haagsche IJshockey-ploeg heeft Woens dagavond eervoller verloren van de sterke Brus- selsche ploeg (Etoile du Nord) dan voorspeld werd. In den laatsten speeltijd nam Den Haag het snelle tempo van Brussel over en zoo spe lende maakte Dupon het eerste doelpunt en Mooney even later de beide andere. Het Belgische Spel was veel vlugger dan het onze. Aan vaart en combinatie-vermogen ont brak het bij de Haagsche ploeg nog al eens. Mooney en Gordon waren in den laatsten speeltijd goed op dreef. Dupon en Felix de Jong steunden hen toen krachtig. De wedstrijd, met uitzondering van het laatste kwartier, had weinig verrassends. De uitslagen van de voetbalwedstrijden, welke Woensdag in de Engelsche League gespeeld zijn, luiden: 3—1 0—0 2—2 Eerste af deeling: Arsenal—Leicester City Manchester City—Sunderland LiverpoolPreston North End Derby CountyStoke City Tweede afdeeling: Newcastle United—Tottenham Hotspur 1—0 Luton TownSheffield United 2—3 Southampton TownBradford 2 1 BarnsleyManchester United 2—2 Ter Londensche beurze oefende de aan kondiging, inzake een verruiming van het embargo op buitenlandsche leeningen een gunstigen invloed uit. Men vreest echter, dat een nieuwe reactie in Wallstreet zal in treden, indien niet meer bemoedigende be richten omtrent de conjunctuur ontwikke ling en omtrent de politiek der Ameriaan- sche regeering, binnen komen. In antwoord op een vraag in het Lager huis verklaarde minister Eden, dat de Bra- ziliaansche minister van Financiën vol macht heeft verkregen, te onderhandelen over de hervatting van de betaling der bui tenlandsche schulden. Ondanks herhaalde stappen door den Engelschen gezant is tot nu toe geen aanbod inzake deze betaling gedaan. Symington en Wilson schrijven, dat bij den bestaanden rubberprijs de producenten zich onthouden van het afsluiten van ter- mijnverkoopen. Vele producenten verkoopen cok zelfs geen rubber op spoedige levering, omdat zij hopen op een prijsverbetering De conferentie gisteren in het Witte Huis te Washington tusschen minister Roper en de kleine zakenlieden heeft een rumoerig verloop gehad. De politie moest de zaal ont ruimen. Toen een der aanwezigen uitriep, dat de geheele conferentie slechts als be drog is te beschouwen, waardoor de chaos algemeen werd. De Tidewater Associated Oil keert het geregelde kwartaal-dividend uit van 0.25 per aandeel. In verband met de mogelijkheid, dat in Amerika groote staatsuitgaven zullen wor den aangewend, tot steun aan het bedrijfs leven, ontstonden geruchten over inflatie. De regeering logenstrafte deze geruchten en denkt er niet aan den dollar te devalu- eeren. De voorzitter van de Securities and Ex change Commission verklaarde te Chicago dat het land behoefte heeft aan een on middellijke krachtige actie, ten einde den toestand der openbaar nutsbedrijven te zuiveren. Hij richtte een scherpen aanval op domineerende bankiersbelangen in Wall street, welke den vooruitgang der utility- industrie tegenhielden, in afwachting van de beslissing van het Hooggerechtshof te Washington inzake de wet op de openbaar nutsbedrijven. Het tekort van de Amerikaansche schat kist bedroeg in Januari 8 232 millioen en in de eerste zeven maanden van het be- grootingsjaar bedroeg het deficit S 877 millioen. De Amerikaansche staatsschuld bedroeg per einde Januari 37£4 milliard tegen 34.50 milliard het vorig jaar. De productie van electrischen., stroom in Amerika was in de week per 29 Januari 52 pCt. kleiner dan een week geleden. ui 70 Amerikaansche petroleummijen en particulieren zal door het departement van Justitie een nieuw anti-trust-proces worden aangedaan. De Standard Oil of Californië declareert voor het eerste kwartaal 1938 op de gewone aandeelen, behalve het gewone kwartaal dividend van 0.25 een extra-dividend van 0.10 tegen het gewoon dividend van S 0.25 plus een extra-dividend van 0.55 het vo rig kwartaal. De Republic Steel Corporation boekte in het jaar 1937 een nettowinst van S 9.04 millioen of S 1.14 per aandeel tegen S 9.58 millioen of 1.74 per aandeel het vorig jaar- De staalproductie in Amerika bedraagt thans 31 pCt. der capaciteit tegen 32.5 pCt, de vorige week. Roosevelts verklaring inzake onveranderde loonen en lagere prijzen, noodzaken de staalkoopers tot groote voor zichtigheid. De automobiel-industrie en de Spoorwegen koopen thans vrijwel geheel geen staal. Chrysler heeft haar fabriek tot 8 Februari gesloten. De Great Northern Rr, boekte in Decem ber j.l. aan netto-ontvangsten S 357.000' te gen 1.26 millioen in December 1936. In het geheele jaar 23.67 millioen tegen 23.55 millioen in het geheele jaar 1936. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.96 Vi—8.97 (v. sl 8.97)de Dollar op 1.781.79Va (vorig slot 1-79Va)) de Frank op 5.82Vz—5.87/2 (vorig slot 5.88); de Bélga op 30.3030.35 (vori'J slot 30.33) en de Zwitsersche Frank op 41.47Vz—41.52Vi (vorig slot 41.51). De Nivas heeft den prijs voor superieure en hoofdsuiker met 5 cent verhoogd. De Nivas verkocht 50 ton bruine suiker vooT consumptie en 5577 ton superieur voor ex port. Binnen 36 meter van een bran dende straatlantaarn staande be hoeft uw auto binnen bebouwde kommen geen eigen verlichting te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6