Allerlei crisisgeruchten in het Derde Rijk 4 Belastingfraudes te Schagen AFFAIRE-VON BLOMBERG Kerkelijk leven DONDERDAG 3 FEBRUARI 1938 BUITENLANDSCH OVERZICHT In feite nog niets veranderd ^"^raal-veldmaarschalk Von Blomberg, minister van Oorlog DE „ARNOUD"-FABRIEK TE HILLEGOM Directeur conform den eisch veroordeeld NEDERLAND-EGYPTE Speciale Phohi-uitzendingen voor de tentoonstelling te Caïro De moordaanslag te W armenhuizen Verdachte heeft nog geen bekentenis afgelegd DE MOORDAANSLAGEN TE LIENDEN Gearresteerde man bekent schuldig te zijn aan den laatsten ECHO NIET BELASTBAAR Bezoek aan den Echo-put echter niet vrij Een prettige verrassing De zee spoelde te Wijk aan Zee vaten wijn aan Weer een vat aangespoeld AGENT VRIJGESPROKEN VAN MEINEED Het sluitingsuur van café's te Oosterhout EEN INDISCHE TARZAN GEARRESTEERD Hij leefde 27 jaren teruggetrokken van de wereld Na de geboorte van Prinses Beatrix De Volksraad heeft de heuglijke gebeurtenis herdacht Eere-burgeres van Genève? Pontificaal Te Deum in Den Bosch Feestviering te Rome Aardschokken te Fak-Fak Zeebeving met vloedgolven van I tot 2 meter hoogte N.S.B.-leider in Indië ontslag verleend Een tijdelijke waarnemer is benoemd DOOD IN EEN WATERPUT GEVONDEN INBRAAK IN EEN KERK Sociaal-economische invloed van Indië op ons land Secretariaat drie centrale landbouworganisaties Bezwarende feiten tegen anderen zouden aan 't licht gekomen zijn Geen muggenplaag meer rond het IJselmeer? Er komt eenige teekening in de fauna van het water DR. COLIJN MET VERLOF Nederlanders in den vreemde BENOEMINGEN Bij de Paters Jezuïeten T De internationale pers en van den weer omstuit ook de vaderlandsche pers staan vol van geruchten om den Duitschen Minister van Oorlog, veldmaarschalk von blomberg, en om den opperbevelhebber van het teger, generaal von Fritsch. Von Blomberg zou 2'ih ontslag hebben aangevraagd of gekregen, ^taar er is ook een lezing, die vermeldt, dat Seen van beide geruchten juist zijn en dat von blomberg onder bescherming staat van Hitier, een persoonlijk vriend van hem is en hem Zecr hoogschat, omdat deze militaire minister «tijd op vlotte en soepele wijze het niet altijd gemakkelijk te houden evenwicht tusschen de Sijksweer en de Nationaal-socialistische Partij heeft weten te handhaven. In ieder geval is v°n Blomberg op dit moment „nach wie vor" Minister van Oorlog. Wat is er nu met dezen 2eer hooggeplaatsten officier aan de hand? Een Paar weken geleden is de generaal-veldmaar- 'chalk, terwijl als getuigen fungeerden de •■Pührer en Reichskanzler" Adolf Hitler en de thans machtigste man in het Derde Rijk, mi nister-president generaal Goering, in het hu welijk getreden met een meisje onder zijn stand. Men wil weten, dat het meisje in casu he secretaresse van den maarschalk was en stamt uit het gezin van een eenvoudig metse laar. Dit huwelijk is een doodzonde tegen den «ouden Pruisischen officierscodex, die strenge standswetten bevat over het huwelijk van of ficieren. De opperbevelhebber, generaal von kitsch, is nu van meening, dat von Blomberg aich ergerlijk misdragen heeft en schijnt met ontslagaanvrage te dreigen, wanneer de „Ober- ste Kriegsherr", Adolf Hitler, niet de konse- hwenties trekt uit de handeling van von Blom- horg, die de „eer" van den heelen officiers stand heeft geschonden en dezen ontslag geeft, ^aar Hitier en Goering als getuigen bij von Sternberg's huwelijk zijn opgetreden, bevinden 2Ü zich thans in een pijnlijk parket. En het Probleem voor hen wordt nog pijnlijker, wan- öeer men bedenkt, dat zij als exponenten der *>artij, voor welke alle volksgenooten gelijk zijn, he verbinding van een arbeidersdochter met een Maarschalk eigenlijk van harte moeten toe- lichen, aangezien de partij niet alleen natio naal, maar ook socialistisch wil zijn, maar dat van den anderen kant zelf officieren zijn, hitler als „Oberste Befehlshaber" en Goering als generaal der Rijksweer en als generaal aller vliegers, en in deze kwaliteit (o verwar- ring stichtende cumulatie van ambten!) mede te waken hebben voor de „eer" van het offi- Oierscorps. Het zou eigenlijk in de lijn van nationaal-socialist Hitier liggen, dat hij, hie zoovele oude en verouderde codexen °Pruimde, ook over den toch eigenlijk reaction- Pairen „standesgemaszen Offizierskodex" heen- stapte en van Homberg de hand boven het hoofd bleef houden. Maar dan komt hij in huhflict met den legerbevelhebber von Fritsch, achter wien, zooals het heet, bijna alle hoo- eere officieren staan, die, zou von Fritsch ont- sjag nemen, dit eveneens zouden doen. Stalin Z°U wel weten wat hy in zulk een geval zou h°en. Maar Hitler is geen Stalin. Het zal in- thsschen interessant zyn de ontwikkeling de- ïer ietwat tragi-komische aangelegenheid af Wachten. Mag men aan een Havas-bericht ^hige waarde in deze zaak toekennen, dan zou eeh oplossing gevonden zyn in dien zin dat fitter zyn minister van Oorlog von Blomberg 411 de gelegenheid zal stellen, om, zoodra hy 111 September a.s. den 60-jarigen leeftyd zal ^ebben bereikt, met pensioen te gaan. Het inderdaad een bevredigende oplossing zyn, 'baar of de hoogere officierskaste, die, naar be geerd wordt, bestraffing eischt, daarmede te- ''cden zal zyn, dient nog te worden afge wacht. Ih de Wilhelmstrasze worden ondertusschen dag en nacht besprekingen gehouden. Er is zelfs geen „tyd" voor het reeds door Hitier bitgeschreven diner, dat zou worden aangebo- ^en aan de hooge officieren van de Rijksweer eb militaire attaché's der vreemde mogendhe id. Het is te begrijpen, dat de internationale P^sbureau's wedijveren in het verspreiden van 8erdchten wier inhoud vaak identiek is met allerlei nu juist niet welwillende politieke wen- fhben. Men brengt met de affaire-von Blom- herÈ allerlei zaken in verbinding, büvoorbeeld het niet houden van een Rijksdagzitting by ge- e8enheid van den vyfjarigen gedenkdag der b'achtsovername. Ook de buitenlandsche poli- leb Wordt er by gehaald. De Ryksweer zou na- lr>e'Ük zich willen distancieeren van het Spaan se avontuur en zou ook niet accoord gaan met houding der regeering in zake het Japansch- Chi, hcesche conflict. Voorts komen allerlei grie- Generaal Von Fritsch, opperbevelhebber der Reichswehr ven van de Ryksweer op het tapijt. De zaak- Niemöller zou onder conservatieve officieren groote ontstemming hebben veroorzaakt, de Ryksweer zou opkomen tegen het nieuwe hei dendom, er zou kwestie ontstaan zyn over de benoeming van legerkapelaans, die gewenscht wordt door het leger, dat zeer christelijk is, en gesaboteerd heet te worden door de party, de groot-industrie zou in vereeniging met de ge neraals tegen het vierjaren-plan van Goering zyn. En nog duizend en één gerucht meer, die elkander allemaal weer tegenspreken en al lerlei van elkaar verschillende combinaties van machtsgroepen in het Derde Rijk formeeren. Wy kunnen op al die dingen niet ingaan. Dit zou ook totaal overbodig zyn. Eén ding moet men echter nooit vergeten. En dit is het feit, dat de Ryksweer enorm, bijna alles aan het nationaal-socialisme heeft te danken. De oud frontsoldaat Hitier heeft nagenoeg alle wen- schen der generaals vervuld en van de Wei- marsche Rijksweer een leger gemaakt, dat ge- duchter heet te zijn dan het keizerlijke van 1914. Van den anderen kant zien vele leden der partij, waaronder zeer vele hooggeplaatsten, het met leede oogen aan, dat de sterkste macht in den lande de Rijksweer is. Men moet even in de geschiedenis teruggaan, om dit naar waarde te waardeeren. De chef der S.A., Röhm, stelde in 1934 Hitier voor de vraag, of hij bereid was, de heele S.A. in de Rijksweer op te nemen en hem, Röhm, een overheerschende charge te ge ven. Röhm zag in de Rijksweer op den duur een gevaar voor de party en wilde door opname van de twee millioen tellende S.A. in de Rijks weer deze volkomen overvleugelen. Hitier koos na lange aarzeling de party van de Ryksweer, die absoluut weigerde mede te werken met Röhm's plannen. Van toen af domineerde de Ryksweer. Het bloedbad van 30 Juni, waaraan als eerste Röhm ten offer viel, was er het ge volg van. De S.A. werd tot een betrekkelyk mi nimum gereduceerd. Nadien is de S.S., de élite- garde van Hitier, sterk uitgebreid, bewapend en gemotoriseerd. De bedoeling was wel, dat men toch voor alle gevallen wel een tegenwicht tegen het leger in stand wilde houden. De chef der Gestapo, Himmler, is het hoofd der S.S. En nu gaat het gerucht, dat Himmler, evenals indertyd Röhm wat de S.A. betrof, eischt, dat de S.S. in het leger zal worden opgenomen. Deze eisch zou dan niet vreemd zyn aan het thans al dan niet bestaande conflict. Wy zeg gen uitdrukkelyk: al dan niet bestaande con flict. Want wy herhalen met groote stellig heid, dat alle berichten uit Duitschland be rusten op geruchten en dat er in de bestaande functies van ministers en generaals in feite nog niets is veranderd. Veertien dagen geleden stond voor den Haar- lemschen kantonrechter terecht de heer A. H. Baron van Hardenbroek tot Ammerstol, direc teur van de N.V Kalkzandsteenfabriek „Ar- noud" te Hillegom, wegens overtreding van de arbeidswet. Het O.M. eischte tegen hem 3 geldboeten van 6. By schrifteiyk vonnis van den Kanton rechter is hedenmorgen de verdachte con form den eisch van het O.M. veroordeeld. Over enkele dagen zal te Cairo de Nederland- sche tentoonstelling worden geopend. Bij deze opening zal Z. M. de Koning van Egypte verte genwoordigd zyn. Ook de radio zal, zooals bekend, hierby haar diensten bewijzen. De Phohi zal acht uitzendin gen op de korte golf bewerkstelligen, en wel achtereenvolgens op 5, 8, 12, 15, 19, 22 en 26 Februari en 1 Maart. Allereerst zal op 5 Februari ter gelegenheid van de opening van de tentoonstelling Z. Exc. minister M. P. L. Steenberghe, een openings rede uitspreken, terwijl by deze zelfde gelegen heid de Egyptische minister van handel en in dustrie zulks eveneens zal doen. By de volgende radiouitzendingen zal achter eenvolgens worden gewezen op hetgeen Neder land op verschillend gebied beteekent. Van zelfsprekend zullen deze uitzendingen ge schieden op die tydstippen, welke den Egypti- schen luisteraars het beste gelegen komen, maar het is te hopen en te verwachten, dat ook el ders in de wereld deze practische propaganda voor Nederland het noodige gehoor en de noo- dige aandacht zal vinden. Deze speciale Phohi-uitzendingen zullen ge schieden in de Fransche taal. Naar wij vernemen, is de verdachte van den gruwelijken moordaanslag Woensdagmiddag naar Alkmaar overgebracht en in het Huis van Bewaring opgesloten. Hij heeft nog geen be kentenis afgelegd. De politie heeft in beslag ge nomen zyn colbertjasje, zulks voor onder zoek naar bloedvlekken. Het vreemde van het geval is, dat het zakmes van verdachte zoek is, alsmede zijn Witte zakdoek. De toestand van het slachtoffer gaat geluk kig vooruit. De te Lienden opgesloten 30-jarige D. V. uit Ingen, heeft voor den burgemeester van Lien den en den majoor der Rijkspolitie bekend, dat hij een aanslag heeft gepleegd op den land bouwer J. Leysen te Ommeren. Hij blyft echter hardnekkig ontkennen iets uitstaande te hebben met den Zaterdag ge- pleegden aanslag op den jeugdigen-v. Vessem. V. die reeds geruimen tyd in financieele moeilijkheden verkeerde, wilde probeeren door beroovingen zich daaruit te redden. De Hooge Raad heeft afwyzend beschikt op het bezwaarschrift van den exploitant van den Echoput, te Hoog-Soeren (gemeente Apeldoorn), tegen het betalen van vermakelijkheidsbelas ting van dezen put. De exploitant beschouwt de echo van zijn put als een willekeurig na tuurverschijnsel, dat dientengevolge tot het ge bied der wetenschap en niet tot dat van het vermaak gerekend moet worden. Het arrest van den Hoogen Raad houdt in, dat de echo niet belastbaar is, maar wel de vertooning, die de exploitant ervan maakt, óoor het publiek tegen betaling van een vasten entréeprijs de echo te laten hooren en het in lichtingen over de diepte en historie van den put te laten verstrekken. De vorige exploitant, die, naar bekend kan zijn, een paar jaar geleden vervangen is, heeft nooit belasting voor dezen put betaald. Hij liet het publiek voor bezoek naar eigen goed dunken wat afstaan. Bij de nieuwe exploitatie heeft 't Kroondomein een tarief vastgesteld en maatregelen getroffen, dat de opbrengst nauw keurig te controleeren is. Het is de eenige echo in ons land waarvoor aan de schatkist moet worden geofferd. De Westerstormen van de laatste dagen heb ben aan de badplaats Wyk aan Zee een merk waardige verrassing bezorgd. Regelmatig spoelen groote vaten Bordeaux- wyn aan, die, te oordeelen naar het zeewier, waarmede de vaten begroeid zyn, langen tijd op den zeebodem hebben gelegen. Oude Wyk aan Zeeërs veronderstellen, dat de vaten, die overigens nog in uitstekenden staat verkeeren, afkomstig zijn van een schip, dat reeds ruim een halve eeuw geleden in de nabyheid van de badplaats is vergaan en dat de lading wyn moet hebben meegevoerd. Wanneer deze veronderstelling juist is, kan worden aangenomen, dat bij den hevigen storm het wrak uit elkaar geslagen is, waardoor de lading vry kwam. Het is dus niet onwaarschijnlyk, dat er nog een zending van het edele vocht naar het wyk aan Zeesche strand onderweg is. Zoo juist vernemen wy, dat hedenmorgen wederom een vat is aangespoeld. De vaten, in totaal zes stuks; zyn door den strandvonder geborgen. De politie-agent W. S„ te Oosterhout, die in hooger beroep terecht heeft gestaan voor het Bossche Hof verdacht van meineed, is van het hem ten laste gelegde vrygesproken. Deze zaak hield verband met een overtreding van het sluitingsuur voor café's te oosterhout. De eisch luidde ook in hooger beroep, even als voor de rechtbank te Breda, acht maanden gevangenisstraf. Twee weken geleden werd het anders rustige Bod ja opgeschrikt door het bericht over de geheimzinnige verdwyning van het minder jarige dochtertje van een tani, wonende in de dessa Kedoengpani, aldus de „Loc." van 24 Jan j.l. De vader wendde zich onmiddellyk tot het bestuur en de veldpolitie. Dadelijk werd een uitgebreid onderzoek ingesteld, dat voorloopig zonder resultaat bleef. Zooals gewoonlijk het geval is, deden reeds spoedig de meest wilde verhalen de ronde. Ofschoon het bijna geleek Het Joego-Slavische stadje Rab, gelegen op het gelijknamige eilandje in de Adriatische Zee, wordt met den ondergang bedreigd. Een geweldige brand heeft een groot deel van het stadje in asch gelegd en bedreigt ook het beroemde bosch van kurkeiken, dat aan de stad grenst BATAVIA, 3 Febr. (Aneta). By den aanvang van de zitting van den Volksraad waren dertig leden aanwezig, alsmede de regeeringsgemach- tigden Hartevelt en De Waal. De secretaris las het regeeringstelegram voor, waarbij de geboorte van een Prinses werd ge meld. De leden hoorden deze voorlezing staan de aan. In een korte redevoering sprak de voorzitter zyn gelukwenschen uit, waarby hy mededeelde, onmiddellyk na ontvangst van het telegram met het bericht van de blijde gebeurtenis, aan H.M. de Koningin en aan H.K.H. Prinses Juliana gelukwenschtelegrammen te hebben ge zonden. De Tribune de Genève spreekt de hoop uit dat het kantonnale parlement van Genève aan Prin ses Beatrix het eereburgerschap zal verleenen op grond van de eeuwenoude betrekkingen die tus schen het Huis van Oranje en Genève hebben bestaan, bericht de N. Rott. Crt. Volgens de Tribune de Genève zou Prinses Ju liana door haar huwelyk met Prins Bernhard dit eereburgerschap hebben verloren, zoodat op het oogenblik Koningin Wilhelmina de eenige van het Nederlandsche Vorstenhuis is, die eere burgeres van Genève is. Het blad hoopt, dat de toekenning van het eereburgerschap aan Prinses Beatrix den band tusschen Genève en de Nederlandsche dynastie zal bevestigen. In afwachting van het eventueel indienen van een voorstel in dezen zin heeft de regeering van het kanton Genève aan den Zwit- serschen gezant te 's Gravenhage verzocht de gelukwenschen van Genève aan de ouders van Prinses Beatrix te wilen overbrengen. Bij gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix zal Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen Zondag 6 Februari, des avonds te acht uur, in de kathe drale basiliek van St. Jan te 's Hertogenbosch een pontificaal Te Deum celebreeren. Zooals reeds gemeld, hebben ook de Nederlan ders in Rome opgewekt feest gevierd na het bekend worden der blyde gebeurtenis in het prinselijk gezin. Vooral onder de Nederlandsche geestelijkheid, die in Rome zoo talrijk is, begon Maandagavond de feestvreugde op te laaien, toen eenigen op een vriendelijke uitnoodiging op het Nederland sche priestercollege samen kwamen, waar het eerste enthousiasme los brak. Maar de gemeen schappelijke viering was voor den nationalen feestdag gereserveerd. Op een druk bezochte re ceptie ten huize en op uitnoodiging van den tijdelijken zaakgelastigde, mr. Jhr. van Panhuys, klonk na een mooi woord van den gastheer een hartelyk „Wilhelmus" en bracht de aangeboden eerewyn de stemming nog op hooger peil. Be halve het personeel van de legatie waren de meeste leden der kolonie aanwezig, terwijl de Nederlandsche geestelykheid ruim vertegenwoor digd was. Het slot van den feestdag vormde een diner in hotel Ambassadeurs, waar de feeststemming onder gezang en feesttoasten tot laat in den avond voortduurde. Ook hier waren de zaakge lastigde en zijn echtgenoote, de kanselier, de consul-generaal, dr. Hoogewerff en dr. Vlekke aanwezig. Ofschoon wegens het late uur verschillende geestelijken niet aanwezig konden zyn, zagen we toch Mgr. Smit, pater Kleintjes, dr. Rutten, eenige professoren der paters Franciscanen en den vice-rector van het Nederlandsche priester college. Woensdag reed tusschen Maarssen en het Kasteel v. Hijenrode een auto tegen een boom en vervolgens in de Vecht. De cabine werd totaal weggeslagenDe chauffeur kreeg een zware hersenschudding, terioijl een inzittende twaalfjarige jongen op slag werd gedood op het zoeken naar de bekende speld in een hooiberg, toog men toch aan het werk. Het duurde niet lang, of men vond sporen, waar uit bleek, dat er in deze dichte bosschen een „iets" leefde, zooals de bevolking vermoed had, doch dat dit „iets" een mensch moest zijn. Dies werden de nasporingen intensiever voortgezet en steeds duidelijker werden de aanwijzingen, dat men hier te doen had met een mensche- lyk wezen. Enkele dagen geleden slaagde de politie er ten slotte in de woning van het „iets" te berei ken. Zooals men vermoedde was het „iets" een man, die naar hij zelf verklaarde reeds meer dan 27 jaar geheel teruggetrokken te midden der oerbosschen leefde. De woning van den zonderling bevatte verder een griezelige verzameling slangen, allemaal van respectabele afmetingen. Onze Bodjasche Tarzan werd door de politie naar meer bewoonde oorden vervoerd. FAK-FAK, 3 Febr. (Aneta). 2 Februari zyn tusschen 3 en 5 uur 's morgens plaatselijken tyd vijf hevige aardschokken gevoeld, die on geveer twee minuten aanhielden. De richting was zuid-noord en de schokken gingen gepaard met een zeebeving, waarbij vloedgolven optraden van een tot twee meter hoogte. Alle ingezetenen vluchtten hun huis uit. Van ongelukken is nog niets bekend. BANDOENG, 3 Februari. (Aneta). Het A. I. D. De Preangerbode meldt, dat aan den al- gemeenen organisatieleider van de N. S. B. in Ned. Indië, den heer Van der Laaken, op zijn verzoek, met ingang van 1 Februari, ontslag is verleend. De heer P. de Jong is belast met de tijdelijke waarneming van de functie van al gemeen organisatieleider. (Bij informatie werd dit bericht aan Aneta bevestigd. De definitieve benoeming van een nieuwen algemeenen organisatieleider in Ned. Indië maakt nog een punt van overleg uit in de N. S. B.). SEMARANG, 3 Februari (Aneta) Mevrouw G. K„ van de onderneming Parastampir, die reeds eenige dagen vermist werd, heeft men dood in een waterput gevonden. Gedurende den nacht is ingebroken in de St. Jozefkerk te Passant-Hoensbroek. De die ven hebben een gat geboord in de brandkast, die geplaatst is in de sacristie, doch ze konden haar niet openen. De doopvont was omverge worpen. De daders zijn onbekend. De ter gelegenheid van het vierde lustrum der landbouwhoogeschool te Wageningen te houden leergang óver den sociaal-economischen invloed van Nederlandsch-Indië op Nederland, zal ge houden worden op 9, 10 en 11 Maart 1938. Nadere inlichtingen verstrekt het secretariaat leergang, Rijksstraatweg 1, Wageningen. Het secretariaat van de vergaderingen, welke de dagelyksche besturen der drie centrale landbouworganisaties gewoonlyk eens per maand houden, wordt by toerbeurt door den secreta ris van deze organisaties vervuld. Sedert 20 Januari 1938 vervult dr. H. Mol- huysen, secretaris van het Kon. Ned. Landbouw- Comité, dit secretariaat. Het secretariaat is gevestigd in het gebouw van dit comité, Z. O. Buitensingel 234a, te 's Gravenhage. Het onderzoek, dat de rijksaccountantsdienst te Schagen, in samenwerking met de rijksveld- wacht, instelt inzake de reeds gemelde malver saties, waarvoor de oud-wethouder S. in voor arrest zit, levert ook voor anderen bezwarende feiten op. Zoo is tegen den heer B., een winkelier te Schagen, het vermoeden gerezen van valschheid in geschrifte bij belastingaangifte. Het gaat hier om een bedrag van f 15.000, gepleegd over een tijdsverloop van tien jaren. In verband met de zaak S. is tegen den heer A. S. te Schagen rechtsingang verleend, op grond van meineed bij de aangifte voor de suc cessie-belasting. Volgens sommigen moet het ondenkbaar wor den geacht, dat de groote muggenplaag aan de kustplaatsen van het IJselmeer nogmaals in zoo ernstige mate zal terugkeeren als dat den eersten keer is gebeurd. De ontwikkeling van de fauna in het IJselmeerwater wijst er op, dat zich daar thans allerlei diersoorten ont wikkelen, die aan het leven der muggenlarven wel spoedig een eind zullen maken. Het hangt alleen maar af van de snelheid, waarmede deze dieren zich voortplanten, of de verdelging der muggen meteen radicaal zal ge schieden. Aan een lezing, die dr. B. Havinga over dit onderwerp heeft gehouden, ontleenen we het volgende In 1936 was in de voormalige Zuiderzee na genoeg het minimum zoutgehalte bereikt. Voor vrywel alle organismen van het zoete water was het zoet genoeg, zoodat op dat oogenblik het IJselmeer een braak terrein was, dat be volkt moest worden. Het komt er nu maar op aan of de organismen, die binnendringen, zoo wel een groot verspreidings- als tevens een groot voortplantingsvermogen hebben. In dit opzicht spande de bekende Chironomus de kroon. De zoetwatermossel, die zich in 1936 veel vastgezet had, heeft in het jaar daarop zijn areaal uitgebreid. De visschen hebben wel een groot verspreidingsvermogen, maar haar voort plantingsvermogen schiet nog te kort om de heele Zuiderzee te bevolken, met uitzondering van de pos, waarvan in 1937 1 millioen K.G. overeenkomende met 90 millioen stuks gevan gen werd. Brasem, voorn en baars evenwel die op oeverbegroeiing aangewezen zijn, telen nog niet zoo snel. Snoekbaars heeft in 1937 een gunstig jaar gehad, al haalt deze visch het nog niet bij de pos, daar van deze visch slechts 70.000 K.G. in het laatste jaar werd buitge maakt. Het traagste verbreiden zich de week dieren. De kreeftjes Corophium en Gommorus zijn voorgoed verdwenen. Van de vroegere be woners zyn van de visschen spiering en aal, van de kreeftjes Neommysis en van de wor men Nereis overgebleven. Van deze dieren gaf de aal in 1937 een recordvangst van 3% mil lioen K.G. overeenkomend met 80 millioen exemplaren. Door het toenemen van den aal stand is het te verklaren, dat de kustbewoners vorigen zomer betrekkelijk weinig last van de muggen gehad hebben. Men moet niet verge ten, dat de aal in het IJselmeer per dag een paar milliard muggenlarven opruimt. Het is dus van het grootste belang, dat men 't bin nenkomen van de montee in het IJselmeer be vordert. Men zint op een middel om dit te doen via de sluizen, zonder tegelijk veel zout binnen te laten. Deze uitspraak is een verheugende voor de bewoners van de Zuiderzeeplaatsen; want ieder, die de muggenplaag heeft meegemaakt, weet hoe afschuwelijk deze voor de bewoners dezer plaatsen is. De minister-president, dr. H. Colyn, vertrekt hedenavond voor den duur van ongeveer twee weken met verlof naar het buitenland. Op uitnoodiging van de Nederlandsche ver eeniging te Parijs zal de voordrachtskunstenaar Wim Sonneveld Maandagavond 7 Februari a.s. in de Smalle Wagram aldaar tijdens soirée Nederlandsche liederen voordragen Z. H. Exc. de aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot assistent der kerk van den H. Aloysius te Utrecht Pater J. W. M. Peeperkorn S. J. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem be noemde tot assistent der kerk van den H Ignatius te Rotterdam Pater H. A. Stemeberg S.JL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9