Hitler's hervormingen in het Derde Rijk De zwaar beproefde missie in China PAROCHIEKERK ALLERHEILIGST HART Zeereerw. Pater W. Jonckbloedt C.ss.R. een LIEFDADIGHEID SP RE Dl C ATI E Britsche nota te Tokio PS VELE MUTATIES BIJ ECON. ZAKEN Missionarissen werken Luchtaanvallen duren voort Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZATERDAG 5 FEBRUARI 1938 - AVONDBLAD Italië begroet de reorganisaties in regeering en diplomatencorps met de gebruikelijke sympathie De as Rome-Berlijn versterkt Wilhelm Keitel Gevoel van opluchting Antisemietisme te Weenen De indruk in Engeland De geheime wapen depots in Frankrijk De voorloopige hechtenis der verdachten verlengd Manoeuvres bij Singapore geëindigd onder hoogspanning Vrijwel alle gebouwen in de Chineesche wijk van Sjang hai een prooi der vlammen Vele gewonden vragen om het H. Doopsel rn> rhe hafhtstp. J/ui'.htauii'nalhevL am Barcelona Sardines, het blikje en de opener KLEVERPARKWEG Het Weer De regeering wordt verzocht zich aan te sluiten bij het vloot- verdrag van 1936 Japan verkent Hong kong Tarragona door de Spaansche nationalisten gebombardeerd Gewonde Italianen terug Weer een Britsch schip beschoten? MILITAIRE TREIN VER ONGELUKT DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN MODERNE WONINGEN Moskou protesteert te Rome Tegen inbeslagneming van Russische goederen Amerïkaansch-Britsche vlootovereenkomst Joodsch terrorist veroordeeld De heiligschennende diefstal te Venetië Onder een rotsblok verpletterd BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 GIRO 5970 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21007 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. BERLIJN, 5 Febr. (D.N.B.). Op grond van de volmacht, die Hitier aan Goering als lasthebber voor het vierjarenplan ge geven heeft, is in het Rijksministerie van Economische Zaken een reorganisatie tot stand gebracht, waarbij dit ministerie in vijf hoofdafdeelingen en een centrale afdee- ling wordt ingedeeld. Tot staatssecretaris van het Rijksministerie voor Economische Zaken is het lid van de directie der Rijksbank, Brinkmann, benoemd. Tot staatssecretaris voor bijzondere zaken is benoemd Posse, tot dusver staatssecretaris van het ministerie van Economische Zaken. Tot leiders der vijf afdeelingen zijn benoemd: Seneraal-majoor van het luchtwapen Loeb voor de afdeeling industrie-grondstoffen en arbeids- stoffen, generaal-majoor Von Hanneken voor de afdeeling mijnbouw, ijzer en energiebedrij- Ven, staatsraad Schmeer voor de afdeeling eeonomische ordening, handel en handwerk, President Lange voor hoofdafdeeling vier: geld- en credietwezen en majoor b. d. von Jagwitz Voor hoofdafdeeling vijf: deviezen en export. Keppler, tot dusverre algemeen deskundige yoor Duitsche grondstoffen en arbeidsstoffen, is benoemd tot president van het Rijksbureau Voor bodemonderzoek met den rang van staats secretaris. De hervormingen in de Duitsche regee ring en het diplomatencorps worden in Italië ontvangen met de voor alles wat de bevriende mogendheid aangaat gebruike lijke sympathie. De dagbladen hebben nog geen commentaar geleverd op de problemen der binnenlandsche reorganisatie in Duitschland, maar deze heeft -6een verrassing gewekt. De vervanging van ^on Neurath door Von Ribbentrop en de ter beschikking stelling van Von Hassel waren sinds lang verwacht. De concentratie in de handen van Hitler van he leiding over de landsverdediging brengt het duitsche systeem dicht bij het Italiaansche V'aarin Mussolini tegelijk minister van Oorlog, Marine en Luchtvaart is. Over het geheel worden de hervormingen in het hoogere kader van de militaire strijdkrach ten in Duitschland beschouwd als een uitbrei- hing van het nationaal-socialisme, een ver- Schijnsel dat zich ook in Italië heeft voorge daan, waar het leger steeds meer fascistisch gemaakt wordt. Men verheugt zich over de benoeming van Goering tot den rang van veld maarschalk. Mannen als Goering en Von Rib bentrop worden in Italië beschouwd als de dieest overtuigde voorstanders van de Duitsch- Ttaliaansche samenwerking. Over het geheel beschouwt men de beweging' als een vereenvoudiging' van het Duitsche poli tieke raderwerk, waarin tot dusverre elementen van verschillende strekkingen naast elkaar wa len blijven bestaan. Deze vereenvoudiging, die de Duitsche methodes dichter tot de Italiaan sche brengt, wordt dus door Rome gunstig op- Bevat. De tot chef van het oppercommando der ^'eermacht benoemde generaal der artillerie, Wilhelm Keitel, is op 22 September 1882 in Helmscherode (district Gandersheim), geboren al-s zoon van een landgoedeigenaar. In 1901 nam hij dienst bij het leger en werd mgedeeld bij het regiment der veldartillerie m6- In 1902 werd hij tot luitenant bevorderd. **>j heeft den wereldoorlog meegemaakt als batterijcommandant en in verschillende func ties bij den generalen staf. In 1929 werd hij als eerste luitenant leider van een afdeeling in het bdnisterie der Rijksweer. In 1934 werd Keitel benoemd tot generaal-majoor. Kort daarna Weid hij aangesteld tot chef van het weer- machtbureau. Het gevoel, dat te Berlijn na den gedenk- ^aardigen avond van den vierden Februari Overheerscht, is dat van verlichting, want se dert een week hadden, in verband met het Uitstellen van de Rijksdagbif eenkomst en de kwestie-Von Blomberg, de meest fantastische ëeruchten de ronde gedaan. De veranderingen, die zich gisteren hebben Voorgedaan, zijn, hoewel minder schokkend, üiet minder gewichtig. Er komt in tot uiting, dat de partij een steeds grooteren invoed verwerft op leger, buitenlandsche politiek en economisch leven. Hit economische leven was het uitgangspunt. He tenuitvoerlegging van het vierjarenplan le8t de bevolking steeds zwaardere lasten op. WEENEN, 5 Febr. (Havas). Vrijdagavond heb ben zich te Weenen anti-semietische uitspat tingen voorgedaan, die vrij ernstige afmetingen aannamen. Jeugdige wielrijders wierpen, terwijl zij met groote snelheid voorbij Joodsche zaken feden, projectielen door de ruiten. Acht per sonen warden gearresteerd. Het leger kon gemakkelijk het centrum worden van alle openlijke of verborgen tegenstanders. Het leger was geneigd zich te verzetten tegen al te drastische nieuwigheden op econo misch gebied, het anti-semitisme en zelfs op de buitenlandsche politiek. Het moest op economisch gebied in conflict komen met de totalitaire beginselen van het nationaal- socialisme. Niettemin blijkt de reorganisatie van het leger een compromis. Daar hij in de onmogelijkheid verkeerde, het leger een minister en leiders te geven, die uitsluitend aan het nationaal- socialisme verknocht waren, nam Hitier de onmiddellijke leiding op zich, doch het schijnt, dat Goering weldra geroepen zal worden Von Blomberg te vervangen. Ten aanzien van de instelling van een geheimen kabiletsraad vraagt men zich af, of deze raad in zijn tegen woordige samenstelling het initiatief van het ministerie van buitenlandsche zaken, dat voor het eerst onder leiding van een partijman staat, zal kunnen remmen. In de geheele crisis te de naam van Schacht, die als president van de Rijksbank eigenlijk demissionnair is, niet ge noemd. Niettemin staat het vast, dat men de verwijderde oorzaken van de reorganisatie van gisteren zal moeten zoeken in de geleidelijke afschaffing van het stelsel van Schacht. In een commentaar op de gebeurtenissen in Duitschland schrijft de Times, dat Hitler's in vloed waarschijnlijk door de reconstructie ver sterkt is. De omstandigheden, die voor de veranderin gen bestonden, doen vermoeden, dat die ver anderingen noodzakelijk waren tengevolge van de krachtsverhouding tusschen de radicale elementen in de nationaal-socialistische partij en de tradities der oude militaire en burger lijke diensten. Het huwelijk van Von Blomberg deed de ontevredenheid in legerkringen, die Von Blomberg te veel nazi achtten, en in natio naal-socialistische kringen, die hem te zeer legerman oordeelden, culmineeren. Hoewel de verlangens van sommige natio naal-socialistische leiders niet bevredigd zijn, ziet het er toch naar uit, dat het toezicht der partij op het leger aanzienlijk versterkt is. De News Chronicle schrijft, dat de nationaal- socialisten deze ronde gewonnen hebben. De spanning in de buitenlandsche politiek van Europa zal toenemen, nu Von Ribbentrop be vorderd is tot minister van Buitenlandsche Zaken en de overheersching der nazi's in het Rijk bevestigd is. Hoezeer en hoe lang die span ning zal toenemen, is afhankelijk van de vraag, of de trotsche Rijksweer zich lang zal laten afsnauwen. PARIJS 5 Febr. (Havas). De rechtbank heeft hedenmiddag de voorloopige hechtenis van zes verdachten in de zaak der wapen depots verlengd. Eugène Deloncle en Parent blijven in de ge vangenis tot het onderzoek beëindigd is. Van generaal Duseigneur en Douville Maillefeu is de voorloopige hechtenis verlengd met twee maanden en van Pozzo di Borgo en Jacques de Place met slechts een maand. Aan de gevangenisdirectie wordt het overge laten of generaal Duseigneur in de gevangenis kliniek moet blijven. Jurquet de la Salle, die gisteren in verband met de Csar-affaire is aangehouden, is naar de gevangenis overgebracht. Hem wordt aansluiting bij boosdoeners en in het bezit hebben van oorlogswapens ten laste gelegd. SINGAPORE, 5 Febr. (Reuter) De gecom bineerde Britsche manoeuvres zijn vanmorgen geëindigd. De aanvallers slaagden er in, zich op bepaalde plaatsen aan de kust te nestelen, doch zij werden weer verdreven. De beslissing van den hoogen scheidsrechter is, dat de verdedi gingsmaatregelen, voorzoover zij op de proef ge steld zijn, als voldoende kunnen worden be schouwd. De stoomtrawler „Leentje Elisabeth", IJ.M. 155 is omgedoopt in Prinses Beatrix" De correspondent van Agentia Fides in China schrijft ons; Te Sjanghai zwijgt het kanon: het front der vijandelijkheden heeft zich verplaatst, maar de ellende is gebleven. Het probleem der vluchtelingen is angstwekkend gewor den. De geterroriseerde boeren durven niet terug te keeren naar hun land en naar de armzalige puinhoopen van hun woningen. In de kampen der internationale concessies wordt dus het liefdewerk voortgezet: tiendui zenden vluchtelingen ontvangen voedsel en kleeding. In het centrum van Zikawei zijn de missionarissen volop in actie: daar ligt de „Jacquinot-zóne", aldus genoemd naar den bekenden Jezuïetenpater Jacquinot de Bosange, voorzitter van het Internationale Roode Krui-- Comité, die hier de hoofdleiding heeft. Dag en nacht wordt er onder hoogspanning gewerkt. Het is geen wonder, dat onder deze opeen gehoopte menschenmassa, die honger en kou lijdt, epidemische ziekten uitbreken. Eerst de den zich gevallen voor van cholera, doch dank zij den draconischen maatregelen kon deze vree- selijke ziekte in de kiem gesmoord worden. Al leen in de Fransche concessie werden 350.000 personen ingeënt tegen de cholera: wie zich niet wilde laten inspuiten, kreeg geen eten meer totdat hij zich aan de algemeene voor zorgsmaatregelen wilde onderwerpen. Onder de kinderen vooral heerschen roodvonk en dyphteritis. De Aurora-Universiteit heeft een hospitaal geopend met 100 bedden voor de kinderen, die door deze besmettelijke ziekten zijn aangetast. Alle eigendommen van de katholieke missie in de Chineesche wijk zijn een prooi der vlam men geworden: de eenige gebouwen, die temid den van de zwart-berookte puinhoopen nog op rijzen, zijn de kathedraal te Nantou, het Sint Jozef-ziekenhuis, dat weleer op kosten van den wreedaardig vermoorden grooten Chineeschen weldoener Mr. Lo Pa Hong gebouwd werd, en het Asyl van de kleine Zusterkens der Armen. De missie van Songkang, 30 K.M. van Sjanghai, is ook buitengewoon zwaar getroffen de middelbare Aurora-school, die door de op rukkende troepen was bezet, is later in brand gestoken. De school bestond uit twee groote moderne gebouwen ter waarde van 500.000 franc; een dezer gebouwen was juist voltooid en zelfs nog niet in gebruik genomen. Uit alle .streken van China bereiken ons be richten over het heldhaftig gedrag der missio narissen: in Kweitehfoe hebben de Spaansche Augustijnen overeenkomstig het verlangen van Mgr. Zanin hun Catechistenschool veranderd in en hospitaal. Zij sloven zich uit om den ge wonden en de vluchtelingen hulp te verleenen. In tegenstelling met de berichten in sommige bladen kunnen wij mededeelen dat de Zusters van Maryknoll te Sancion niet zijn gevlucht, doch op haar post gebleven, waar zij haar liefdewerk voortzetten, ook nadat de Japanners het eiland, waar de H. Franciscus Xaxerius ge storven is, hadden bezet. Jonge dokters, die aan de Aurora-Universi teit hun studies hebben voltooid, vertrekken naar hun post, ondanks het feit dat de spoor weg, waarlangs zij reizen, voortdurend gebom bardeerd wordt. Het heldhaTtig voorbeeld der missionaris sen heeft diepen indruk gemaakt, zoodat vele intellectueelen hun vooroordeelen te gen de kerk prijsgeven en vragen om in de Katholieke Kerk te mogen worden opgeno- Ook het liefdewerk onder de gewonde sol daten heeft heerlijke vruchten opgeleverd. Van de 1400 patiënten, die in het Aurora-hos- pitaal werden verpleegd, zijn er 60 gestorven en 58 hunner hebben voor hun sterven om het H. Doopsel gevraagd. De studenten van de Universiteit zijn werk zaam als Catechisten en herhaaldelijk wordt aan de gewonde soldaten, die op krukken voort strompelen, het H. Doopsel toegediend. Ondanks de groote verliezen, die de missie heeft geleden, zijn er toch weer prachtige re sultaten te boeken. Tot op den dag van heden heeft het blikje sardines zich altijd mogen verblijden in het gezelschap van een blikopener, het trouwe sleuteltje dat ieder blikje sardines vergezelde. Aan deze trouwe vriendschap is in Duitschland echter een abrupt einde gekomen. Fabrikanten mogen in het vervolg „kostbaar ijzerdraad niet meer verspillen, door millioenen van dergelijxe onnutte voorwerpen te vervaardigen" zoo luidt het jongste bevel der autoriteiten. Een betere kwaliteit busopener, die een langeren levens duur bezit, zal voor lagen prijs in den handel worden gebracht. In de toekomst zal het dus een schande zijn om een gratis blikopener bij het sardineblikje te geven aan menschen, die geneigd zijn zich .aan een dergelijke verspilling schuldig te maken. OP ZONDAG 6 FEBRUARI AS. KOMT DE houden onder alle H.H. Missen, waarna Collecte met open schaal voor de Armen onzer Parochie. Wegens de groote nood in deze gezinnen wordt de Collecte ten zeerste in Uwe weldadigheid aanbevolen. HET PAROCHIAAL ARMBESTUUR S VERWACHTING: Matige, tijdelijk toe- nemende van Zuid tot Noordwest ruimen- de wind, zwaar bewolkt tot betrokken, H waarschijnlijk regenbuien, kouder. Hoogste barometerstand 777.7 te Miinchen EE Laagste barometerstand 738.3 te Reykjavik en Isafjord Zon op v.m. 7.37 Zon onder n.m. 4.51 Licht op v.m. 5.21 Maan op v.m. 8.58 =E Maan onder n.m. 11.05 8 Febr. E.K. llllllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfó TOKIO, 5 Febr. (Reuter). De Britsche ambassade heeft op het ministerie van bui tenlandsche zaken te Tokio een nota over handigd, waarin, naar gemeld wordt, de Ja- panschc regeering verzocht wordt, zich aan te sluiten bij de hoofdbepalingen van het vlootverJrag van 1936. Men meent te weten, dat de Amerikaansche ambassade een soortgelijke opdracht heeft ge kregen, doch op het ministerie van Buitenland sche Zaken wordt verklaard, dat nog geen Ame rikaansche nota is overhandigd. De Britsche ambassadeur heeft vanmorgen een onderhoud met minister Hirota gehad, dat, naar men gelooft, betrekking had op het vraag stuk der Chineesche douane en op het bekende onderhoud met Matsoei, dat nog niet in Japan gepubliceerd is. HONGKONG, 5 Febr. (Reuter). Negen Japansche vliegtuigen hebben een langdu rige verkenningsvlucht bij de Chineesch- Britsche grens ondernomen. Het dorp Nam- toe is uit de lucht gebombardeerd en ook door oorlogsschepen beschoten. BARCELONA, 5 Febr. (Havas) Het Spaansche ministerie van Nationale Verde diging deelt het volgende mede: „Vrijdag morgen om acht uur hebben 3 vliegtuigen der nationalisten een twintigtal bommen geworpen op Tarragona, waarbij een persoon is gedood. De toestellen verschenen onverwachts uit zee boven de stad. Om 10.50 uur werden twee ande re vliegtuigen, die over de stad trachtten te vliegen, door het afweergeschut op de vlucht gedreven. Het rechtsche radio-station „Radio Nacio- nal" deelt mede, dat de rechtsche staat een con tract aangegaan heeft met de luchtvaartmaat schappijen voor een luchtpostdienst in Spanje. Behalve de reeds in werking zijnde diensten zal over enkele dagen een dienst SevillaLarache— IfniCanarische eilanden en een dienst Sevilla TetoeanMalillaBalearenRome ingevoerd worden. Alle binnenlandsche lijnen zullen een verbinding met Lissabon hebben. De Italiaansche bladen melden de aankomst te Napels van het hospitaalschip Gradisca, dat uit Spanje 700 gewonde Italiaansche legionnai res terugbrengt. Volgens niet bevestigde geruchten zou gisteren te 17 uur een Britsch schip ter hoogte van Barcelona gebombardeerd zijn. Britsche nota verzoekt Tokio zich aan te slui ten bij de bepalingen van het vlootverdra# van 1936. Hitler's reorganisaties in het Derde Rijk. Mgr. Th. W. Pichot, Vicaris-Generaal van den Bisschop van Haarlem, heeft zich op medisch advies uit zijn werkzaamheden moeten terug trekken. De regcering wil 100 pCt. subsidie geven in de arbeidsloonen voor ontginning van de Limburg- sche Peel. Te Huur op mooi punt b/d Hyacinthenlaan, 7 kamers, w.o. badkamer, ƒ40.p. m. Bevr. op het werk en bij S. Veldkamp, van Dortstraat 90, Tel. 16373. MOSKOU, 5 Febr. (Tass) De regeering der Sovjet-Unie heeft haar ambassade te Rome opdracht gegeven krachtig bij de Italiaansche regeering te protesteeren tegen een beschikking van het gerecht te Milaan, waarbij machtiging werd verleend tot het leggen van beslag op eigendommen van den Sovjet-Russischen staat, die zich bevinden in het filiaal der Banco di Roma te Milaan. De beslaglegging is geschied als zekerheid voor een vordering, die de Italiaansche firma Ansaldo op de Russische handelsvertegenwoor diging meent te hebben. In het protest vraagt de Russische regeering opheffing van dit beslag, dat het in strijd acht met het Russisch-Italiaansche verdrag en de regelen van het internationaal recht. LONDEN, 5 Febr. (Reuter). De Daily He rald meldt, dat Engeland en de Vereenigde Staten onverwijld grootere oorlogsschepen op stapel zullen zetten, tenzij Japan de stellige verzekering geeft, dat het geen slagschepen bo ven 35.000 ton bouwt. Dit zou dan de „mogelij ke Britsch-Amerikaansche overeenkomst" zijn, ten aanzien waarvan Leahy in het Huis van Afgevaardigden geen vragen wilde beantwoor den. JERUZALEM, 5 Febr. (Havas). Voor de tweede maal hebben de militaire gerechtshoven een doodvonnis tegen een Jood uitgesproken. De veroordeelde werd er van beschuldigd op Arabieren geschoten te hebben. Hij beweerde, dat hij in wettige zelfverdedi ging gehandeld had. In zionistische kringen heeft de veroordee ling diepen indruk gemaakt. Onze Romeinsche correspondent schrijft ons: De politie van Venetië, die na den heiligschen- nenden diefstal aldaar voortdurend actief is geweest om de misdadigers te achterhalen en te arresteeren, is hier thans in geslaagd. Behalve de dieven, drie mannen, arresteerde zij nog een heler en een goudsmid, die zijn hulp verleende bij het omsmelten en schatten der gestolen goe deren. Al het gestolene is teruggevonden, zij het voor een deel omgesmolten. RIO DE JANEIRO, 5 Febr. (Havas). Bij Ipa- o,.Hh],rv (0n_ het leven kwamen en 44 gewond werden. I tend rotsblok verpletterd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1