Rijk sweer en de totaliteit van den Duitschen staat VALDA PASTILLES Eerste Kamer over Sociale Zaken HITLER TRIOMFATOR BEMINT ELKANDER! De weerstoestand INSTEMMING MET HET BELEID HOEST Kerkelijk leven Mgr. Th. W. Pichot ZATERDAG 5 FEBRUARI 1938 BUITENLANDSCH OVERZICHT De mutaties in de diplomatie Prinses Beatrix"-roos FEESTELIJKHEDEN IN LONDEN Na de geboorte van Prinses Beatrix ARBEIDSVERHOUDINGEN BIJ DE K.P.M. Minister Weiter vraagt inlich tingen aan den G. G. VAN DONGEN TE EINDHOVEN Schilderijen van de tentoonstelling verwijderd JEUGDIGE DIEF Zijn moeder, een arme weduwe, bestolen SCHIP OMHOOG GEVAREN De blijde gebeurtenis te Oslo gevierd DE ACTIE IN DE METAAL INDUSTRIE Overleg tusschen partijen duurt nog voort Het „Katholiek Comité van Actie voor God" schrijft ons Brengt de liefde in practijk, dat is het eerste en grootste van Gods geboden bemint elkaar 1 Ver mijdt verdeeldheid, ijverzucht en vijandschap, waaraan wij ten onder gaan laat iedereen daarin zijn geluk stellen om weg te schenken wat hij beschikbaar heeft voor de zegepraal van de zaak van God, en niet om voor deel te plukken van zijn actie. Kard. Gerlier. Ontginning Limburgsche Peel De regeering wil 100 pet. over heidssubsidie verleenen in de arbeidsloonen N.V. BANK VOOR NED. GEMEENTEN Conversieleening van 8 millioen 3 pet. schuldbrieven LEENING VOORBURG 2.025.000 3—3Y2 pet. Het warmte-tekort is ingehaald Veel vorst valt niet meer te verwachten MOND- EN KLAUWZEER Ruim 9500 sterfgevallen sinds 19 September Elke dag KING.Elke dag FIT! Een zoo breed mogelijke ontwik keling van het instituut der bedrijfsraden bepleit Te lage loonen bij de werkverschaffing Bedrijf sraden Zorg voor ouden van dagen W erkverschaffing Op medisch advies zich moe ten terugtrekken uit zijn werkzaamheden Pontificaal Lof Morgenavond plechtigheid in de kathedraal te Haarlem Kapelaan Siebelink ernstig ongesteld In de oude Pruisische legerberichten leest men nu en dan in den stijl van den ouden Fritz: „Der König hat eine Bataille verlo ten". Dit woord is thans ten volle toepasselijk °P de „traditioneele" Reichswehr. Tijdens de tepubliek van Weimar was het traditie gewor den, dat de Rijksweer geheel buiten de politiek bleef, al maakten verschillende politiseerende Seneraals daar dikwijls uitzondering op, zoo- Sis generaal von Lütwitz tijdens den Kapp- Putsch en generaal von Schleicher onmiddelijk Vóór de machtsovername door Hitier. Het lot van deze generaals is niet benijdenswaardig ge feest: v. Lütwitz werd verbannen en Schleicher V^erd op 30 Juni 1934 bij gelegenheid der re- Volte van Röhm vermoord. Thans is generaal Von Fritsch, de opperbevelhebber van het le- Ser, aan den dijk gezet en veertien generaals Sagen zich op wachtgeld gesteld. Tot goed be stip van wat er thans in Duitschland is ge beurd, moet men zich de positie van de Rijks teer in den lande in het geheugen terugroe- Pen. Toen Hitier aan de macht kwam, juich ten de generaals der Rijksweer dit warm toe. blaar uit eigen belang. Uit het program van hitler wisten zij, dat hij het verdrag van Ver sailles wilde verscheuren en dat daardoor de Vernederende bepaling zou wegvallen, dat de Rijksweer slechts een soldeniersleger van niet fleer dan 100.000 man mocht zijn. Tevens wis ten zij, dat de oud-frontsoldaat Hitier al hun bewapeningswenschen grif zou vervullen. Van- baar hun vreugde over Hitler's optreden. Zij hadden zich niet vergist, zij kregen alles, wat verlangden, zelfs meer dan zij hadden ver dacht. De Duitsche armee werd machtiger dan deleer. Zij waren dankbaar. Maar die dank baarheid had grenzen. De meeste generaals daren conservatief en in hun hart tegenstan ders der nationaal-socialistische beweging, die alles naar totaliteit streeft. Zij poogden dus be oude traditie voort te zetten en pijnlijk alle Politiek buiten het leger te houden en een Placht in den totalen staat te blijven. Röhm zag in 1934 het gevaar, dat het le ger voor de partij zou kunnen worden, helder en klaar in. Tevergeefs poogde toy Hitler voor zijn plan te winnen, het leger Pationaal-socialistisch te maken door de S. A. er in op te nemen. Hitier voelde zich toen nog Piet sterk genoeg. En hij koos de zijde der Ryksweer. Röhm viel. Thans echter heeft Hitler, vol machtsbewustzijn, den door Röhm Bewezen weg ingeslagen. Hij heeft de traditie- Beneraals afgezet en op de hoogste posten in toet leger zich zelf en generaals met nationaal- socialistische mentaliteit geplaatst. Als gele genheid gebruikte hij het feit, dat de traditie- Seneraals min of meer rebelleerden tegen de buitenlandsche politiek, vooral tegen de vriend schap met Italië en het daarmede samenhan- Sende Spaansche avontuur en tegen Hitler's afwijzende houding tegen toenadering tot En- Beland. Hitier heeft door de benoeming van von Ribbentrop tot minister van Buitenland- Sche Zaken direct geaccentueerd, dat de bui tenlandsche politiek dezelfde zal blijven. Want V- Ribbentrop is de exponent van deze politiek. Men kent hem uit zijn opponeerend werk (te mmen met Grandi) in de non-interventie- vommissie en men kent zijn antipathie tegen- °ver Engeland, waarvan hij als ambassadeur °P kleineerende wijze dikwijls blijk gaf. De touidige ontwikkeling beteekent dus ook ver sterking van de as RomeBerlijn. Of de tra- bitie-generaals werkelijk van plan zijn geweest Sen soort staatsgreep uit te voeren, gelooven tvy niet. Ook de arrestatie van von Fritsch Ujkt onwaarschijnlijk. Waren ze het van plan Beweest, dan hebben ze al te voren de „ba- taille" verloren. Hitler is thans machtiger dan °bit. Het nationaal-socialisme zal nu ook het toeele leger doordringen en het laatste nog on afhankelijke bolwerk zal in de totaliteit wor- ben opgenomen. Dit is de kern van het heele Beval. Er is groote schoonmaak gehouden. Niet alleen in het leger, maar ook onder de diplomaten. De bezadigde Von Neurath bijgezet in een soort rariteiten-kabinet, een Beheimen raad in den ministerraad. Hij werd et president van. De benoemde leden van dit Ponventiculum zijn allen felle nationaal-socia- tosten en vertrouwde opperofficieren. Aldoor toornen nu in de hoogste posities dezelfde na aien terug: Hess, Goebbels, Goering, Von Rib bentrop, Lammers. Deze heeren hebben heel toet heft in handen. Opvallend is dat Alfred Ro senberg bij de mutaties niet wordt genoemd. Hij blyft blijkbaar leider van het buitenlandsche Politieke bureau van de partij, dat echter alle beteekenis verliest, nu Von Ribbentrop in de Mhlhelmstrasse is binnengetrokken. Dit passee- ven van Rosenberg geeft ons een gevoel van behagen. Zou het een aanduiding zijn, dat het anti-christelijke element niet zal worden opge komen in de totaliteit? De mutaties te Tokio en te Rome zijn van minder belang. Von Dirksen Was al lang ziekelijk, Von Hassell stond reeds Beruimen tijd op de nominatie om teruggeroe pen te zullen worden. Van des te grooter belang £al zijn, wie hun opvolgers zullen worden. Men ban er van op aan, dat er nationaal-socialisten tan het zuiverste water zullen worden benoemd, die de as-politiek tot in de perfectie zullen Voortzetten. Zorg baart, dat ook Von Papen ®Js ambassadeur te Weenen is teruggeroepen. Hij kerkte daar min of meer als rem en bracht ten Slotte de verzoeningsovereenkomst van 11 Juli 1937. Te Weenen is men eenigermate ongerust on a priori beroept men zich reeds op deze overeenkomst tegenover den nieuw te benoemen Ambassadeur. Wat er ook moge gebeuren, aldus redeneert men, het accoord van 11 Juli 1937 blijft bestaan, het draagt de handteekening van Hitier onder de erkenning van Oostenrijks on afhankelijkheid, welke de basis blijft der rela ties tusschen beide landen. Maar heel gerust is men er niet op. Ook op economisch gebied zijn er mutaties Wij kunnen deze niet meer behandelen. Eén ding is zeker, dat het stelsel-Schacht nu voor goed heeft afgedaan. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Zijn goedkeu ring verleend aan het geven van den naam „Prinses Beatrix" aan een roos, gekweekt door de firma Buisman te Heerde. De roos is opvallend oranje en wordt op sterke stengels met bronskleurig groen blad ge dragen. Zij is reeds meermalen bekroond. Londen De Hollandsche feestelijkheden jn zijn thans in vollen gang. Vrijdagavond was er 'n receptie ten huize van den Nederlandschen gezant, graaf J. P. van Limburg Stirum, welke voor de Hollandsche ko lonie werd gehouden. Honderden vulden de gangen en zalen, om aan Harer Majesteits ge zant hun gelukwenschen over te brengen. Vroo- lijke oranje-kokardes schitterden in vele knoopsgaten. Het Nederlandsch Informatiebureau heeft in samenwerking met de firma Mueller in haar West-end raam een aardige étalage ingericht, die veel belangstelling trekt. Temidden van fleu rige Hollandsche reclame-platen pronkt een ooievaar met wieg en baby en in groote let ters onder een photo van Prinses Juliana en Prins Bernhard staan de woorden: „Een ko ninklijke ontvangst wacht u in Holland". In de zalen van het Popular State Restaurant te Manchester heeft de vereeniging Neerlan- dia voor Lancashire en Cheshire Donderdag avond op luisterrijke wijze de geboorte van Prinses Beatrix gevierd. Niet minder dan 135 Nederlanders en gasten vereenigden zich aan den met Hollandsche tul pen versiérden disch onder leiding van con sul P. Wertheim. De Lord-Mayor en de Lord-Mayores van Manchester werden door consul Wertheim har telijk welkom geheeten, waarna de Lord-Mayor een uitvoerige, tintelende rede hield, waaruit zijn groote vereering en vriendschap voor ons land spraken. Op vragen van het Eerste Kamerlid Bruine- man naar aanleiding van de arbeidsverhoudin gen bij de Kon. Paketvaart Mij. heeft de minister van Koloniën geantwoord, dat hij vooralsnog niet over de noodige gegevens be schikt om deze vragen volledig te beantwoor den. Hy heeft daarom ter zake inlichtingen ge vraagd aan den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië. Naar wy vernemen zijn op last van den bur gemeester van Eindhoven eenige schilderijen, naaktvoorstellingen, verwijderd van de ten toonstelling van werken van Kees van Dongen, die Vrijdagavond in het Stedelijk van Abbe- museum aldaar is geopend, na eerst te Amster dam in het Stedelijk Museum te zijn gehouden. Onder een der banken in Londen is een luchtbeschermingskelder ingericht, waarin de luchtverversching wordt geregeld door een trapinrichting als bij een jiets Vrijdagmiddag zag een surveilleerend agent van politie in een der hoofdstraten te Gronin gen een jongen op een nieuw rijwiel rijden en daar hij vermoedens kreeg, dat er wel eens iets niet in den haak kon zijn, besloot hij den jon gen aan te houden en een praatje met hem te maken. Spoedig bleek het den politieman, dat zijn vermoeden juist was en hij nam den jongen, den elf-jarigen G. H., afkomstig uit Pedum, mee naar het hoofdbureau, waar men hem naar de herkomst van het rijwiel onder vroeg. Hij zeide dit even te voren voor een be drag van 35 in een rijwielzaak ter plaatse te hebben gekocht. Vermits een elf-jarige jon gen in den regel niet over een dergelijk bedrag beschikt, wilde de politie natuurlijk ook weten, waar het geld vandaan kwam en toen volgde de bekentenis van den jongen, dat hij ten na- deele van zijn moeder, een arme weduwe, een beurs had ontvreemd, waarin zich een bedrag van zestig gulden bevond. Nadat tegen den jeugdigen dief proces-ver baal was opgemaakt, is hij naar Bedum over gebracht. Het Engelsche stoomschip „Northgate" is vanochtend omhoog gevaren in het Oostgat een mijl westelijk van boei nr. 8, op den zgn. Elleboog bij Vlissingen. Sleepbooten zyn ter assistentie derwaarts ver trokken. Het bericht omtrent de geboorte van Prinses Beatrix werd in Oslo reeds om 10.30 uur Noor- schen tijd ten huize van den consul-generaal per radio ontvangen en onmiddellijk telefonisch aan de bereikbare leden der Nederlandsche kolonie doorgegeven. Onmiddellijk werd overal de Nederlandsche driekleur met wimpel uitgehangen. De Noorsche dagbladen wijdden des avonds en den volgenden dag lange en zeer sympa thieke artikelen aan de geboo/te en het Neder landsche Vorstenhuis, met foto's van de leden van dit Huis en het paleis te Soestdijk, nadat reeds sedert weken tevoren dagelpks berichten en correspondenties waren gepubliceerd. In de Nederlandsche kolonie te Oslo heersch- te groote vreugde en hoewel de heuglijke ge beurtenis in huiselijke kringen reeds denzelf den avond gevierd werd, wordt er den negen den Februari onder auspiciën van „De Neder landsche Club" een feestdiner voor de leden dier club en invité's gegeven, waarbij ook de Nederlandsche zaakgelastigde en de consul-ge neraal zullen aanzitten. De Vrijdagmiddag gehouden conferentie tus schen het bestuur van de afdeeling Rotter dam van den Metaalbond en de besturen van de drie samenwerkende vakbonden heeft tot resultaat gehad, dat de vakbonden hebben toe gezegd de tegenvoorstellen van de werkgevers, voor zoover betreft de afdeeling Rotterdam, aan hun leden ter goedkeuring.en beslissing voor te leggen. Omtrent den inhoud dezer tegenvoorstellen kon men ons geen nadere inlichtingen verstrek ken. Aangaande de afdeeling Amsterdam deelde men ons mede, dat de voorzitter van den Me taalbond den vakbonden heeft verzocht de be slissing nog te willen aanhouden tot Maandag aanstaande. Dit laatste houdt verband met een eventueel te houden vervolg-conferentie. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de stichting „Binnen-kolonisatie", gevestigd te Maastricht, bericht ontvangen dat de minister van Sociale Zaken bereid is 100 pet. overheids subsidie te verleenen in de arbeidsloonen ten behoeve van de ontginning in werkverschaffing van een gedeelte der Sevenumsche Peel. Het subsidie, dat ten hoogste een bedrag van ƒ550.000 zal bedragen, is bestemd voor de ont sluiting van een complex woeste gronden, groot pl.m. 400 H.A., gelegen in het westelijk deel der gemeente Sevenum. Verwacht kan worden, dat begin Maart een aanvang zal worden gemaakt met de werkzaamheden, waarmede voornoemde stichting een belangrijke verruiming der be- staans- en vestigingsmogelijkheden hoopt te verkrijgen voor de plattelandsbevolking in deze streek. De N. V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten, gevestigd te 's Gravenhage, geeft uit 8.000.000 3 pet. schuldbrieven (Conversielee ning 1938) in stukken van 1000 en 500 no minaal aan toonder, met recht van voorkeur voor houders van de per 10 Maart 1938 aflos baar gestelde schuldbrieven der 3% pet. Con versieleening 1937 I, groot T 9.700.000. De koers van uitgifte bedraagt 100 pet. De uitgifte is opengesteld op Donderdag 10 Februari 1938 ten kantore van de Rotterdam- sche Bankvereeniging N.V., Heldring Pierson, R. Mees Zoonen, Pierson Co., de Twentsche Bank N.V., Lippmann, Rosenthal Co., Neder landsch Indische Handelsbank N.V., H. Oyens Zonen NV. te Amsterdam, Rotterdam, 's Gra venhage. De gemeente Voorburg geeft een leening 1938 uit, groot 2.025.000.—, 3—3 <4 pCt. Obli- gatiën, in stukken van 1000.en 500.aan toonder. De koers van uitgifte is 99'/g pCt. De obligatiën dragen tot 1 Maart 1948 'n ren te van 3 pCt. en van dien datum af 3% pCt. s jaars. De inschrijving is opengesteld Vrijdag 11 Fe bruari: te Amsterdam ten kantore van de Hollandsche Bank-Unie N.V. en H. Oyens Zonen N.V.; te 's-Gravenhage ten kantore van N.V. Bankierskantoor van Lissa Kann en de N.V. De Haagsche Commissiebank; te Voor burg ten kantore van den Gemeente-Ontvanger. De hardnekkigste bedaart oogenblikkelijk bij gebruik van het sterk antiseptische geneesmiddel tegen Verkoudheid, Keelpijn en Griep. Maar vraag naar de ECHTE VALDA in Hollondsche doozen^ a 50 cent. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiitiiiumimiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiaB Het aantal sterfgevallen ten gevolge van mond- en klauwzeer was in de week van 23 t.m 29 Januari als volgt, waarby het totaal aantal sterfgevallen sinds 19 September tus schen haakjes is geplaatst: 30 (2983) runderen, 77 (3565) kalveren, 15 (2781) varkens en biggen (198) schaap en 0 (48) geiten. De verpakking van KING pepermunt is hygiënisch en doelmatig. Hoe dikwijls U ook een tablet uit de rol neemt, het resterende gedeelte blijft een stevig geheel. FIRMA TONNEAAA Cie. FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT - SNEEK Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Sociale Zaken spraken verscheidene leden hun voldoening er over uit, dat deze Minister was opge treden als" hoofd van het Departement van Sociale Zaken. Zij waren er van overtuigd, dat de groote werkkracht, immer en ook reeds gedurende zijn korte ambtsperiode door hem ontplooid, goede en belangryke resultaten zou opleveren. Ook de beslistheid van 's ministers op treden juichten deze leden toe. Sommige andere leden betreurden, dat in dezen tijd als Minister van Sociale Zaken niet is opgetreden een persoon, die van naby met de sociale nooden bekend Is. Met instemming harden vele leden verno men, dat de Minister het zün voornaamste taak acht mede te werken aan de bestriding van de werkloosheid en het zijne er toe by te dragen dat de nood, door die werkloosheid veroorzaakt, zooveel mogelijk wordt gelenigd. Eenigen hunner, erkennende, dat de sedert het einde van 1936 ingetreden kleine economi sche opleving ook Nederland baat heeft ge bracht, constateerden nochtans, dat de werk loosheid sindsdien niet noemenwaardig is ver minderd. Met het standpunt, dat de Minister inneemt met betrekking tot de taak der overheid in het bedryfsleveri kónden deze leden slechts zeer ten deele instemmen. Verscheidene leden konden zich met deze critiek niet vereenigen, allereerst verklaar den zy, dat een drietal punten van 's minis ters beleid hunne onverdeelde instemming had. Zoo juichten zij toe, dat het tot nog toe aanvaarde beginsel 'in zake de sociale verzekering zal worden' gehandhaafd en dat niet wordt gestreefd naar de invoering van staatspensioen. In de tweede plaats achtten zij 's ministers initiatief betrekkeiyk den arbeid der gehuwde vrouw alleszins juist, en ten derde deelden zij het door hem ingenomen standpunt ten opzichte van de ontwikkeling der verbindendverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten. Deze leden betoogden wijders, dat de beste middelen om de werkloosheid te verminderen op economisch terrein liggen, zooals het voeren van een actieve handelspolitiek, het bevorderen van den uitvoer e.d., al hetgeen den beheer der van het Departement van Economische Zaken regardeert. Eenige leden verklaarden, zich in het ge heel niet met het beleid van algemeenen socialen aard te kunnen vereenigen. Verscheidene leden hadden ernstig principieel bezwaar tegen de, door den Minister bevor derde, belemmering van den arbeid der vrouw. Vele leden verklaarden, met groote instem ming kennis te hebben genomen van het met betrekking tot dit onderwerp ingediende voor ontwerp. Sommige leden keurden af, dat nog steeds verscheidene groepen van arbeiders niet onder de werking van de Arbeidswet 1919 zyn ge bracht. Ettelijke leden waren van oordeel, dat de naleving van de Arbeidswet 1919 in menig op zicht te wenschen overlaat. Eenige leden verklaarden, dat vooral in de confectie- en de tricotage-industrie veel mis bruik wordt gemaakt van den noodtoestand der gezinnen door middel van huisarbeid. Sommige leden brachten het vraagstuk van de werkgelegenheid ter sprake. Als een van de middelen tot een betere verdeeling der werk gelegenheid noemden zy verkorting van den arbeidsduur. Verscheidene leden bepleitten een zoo breed mogelyke ontwikkeling van het instituut der bedryfsraden. In tweeërlei opzicht laat huns inziens de uitvoering van de Bedrijfsradenwet te wen schen over. In de eerste plaats achtten zy het aantal gestichte bedryfsraden nog te gering en in de tweede plaats betreurden zy, dat die col leges niet in het bezit zijn van die bevoegd heden, welke zy behoeven om de hun toeko mende plaats in het bedryfsleven naar be- hooren in te nemen en de op hen rustende taak op richtige wyze te vervullen. Andere leden konden zich met deze opmer kingen'in allen deele vereenigen. Verscheidene leden brachten In herinnering, dat by de laatste verkiezingen de verwachting is gewekt, dat de overheidszorg ten behoeve van de ouden van dagen zou worden uitgebreid. Andere leden verklaarden, dat de huidige toe stand van 's lands schatkist een gevolg geven aan bedoeld desideratum thans niet gedoogt. Verscheidene leden, die verklaarden voorstan ders te zijn van de uitvoering van de sociale verzekering door de bedrijfsgenooten, oefenden critiek op de uitvoering van de Ziektewet. Zeer vele leden hadden met groote instem ming kennis genomen van 's ministers verkla ring, dat hy voornemens is te trachten, de quaestie van de tandtechnici nog in den loop van dit zittingsjaar tot een bevredigende op lossing te brengen. Wat de drinkwatervoorziening betreft, spraken eenige leden hunne afkeuring uit over den van overheidswege geoefenden dwang tot aanslui ting, bij de openbare waterleiding, van percee- len, die reeds goed drinkwater hadden. Eenige leden bepleitten sterke bevordering, van overheidswege, van emigratie met name naar Zuid-Afrika. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de by de werkverschaffing uitgekeerde loonen te ig zyn, mede met het oog op de ingetreden prysstijging. Wyders bespraken ettelyke leden de subsi- dieering van de werkverschaffing. Zy drongen er op aan, dat die aan eenige voorwaarden zou worden gebonden. Verscheidene leden uitten den wensch, dat niet tot invoering van een verplichten arbeids dienst eenigerlei vorm zou worden overge gaan, zonder dat de volksvertegenwoordiging zich daaromtrent zou hebben uitgesproken. Andere leden verklaarden de invoering van een verplichten arbeidsdienst voor jeugdige werkloozen niet onder alle omstandigheden ver werpelijk te achten. Verscheidene leden betreurden, dat de Minis ter met de z.g. spaarregeling is gekomen. Andere leden sloten zich hierbij aan. Verscheidene leden konden zich met deze weergegeven critiek niet vereenigen. Onze weerkundige medewerker schrijft: Met uitzondering van de eerste vyf dagen van Januari zijn alle dagen in die maand te warm geweest. Daardoor is het tekort aan warmte in December ingehaald niet alleen, maar over troffen, zoodat de winter tot dusverre een over schot aan warmte boven de normale heeft ge bracht en tot dusverre gaat het met de maand Februari denzelfden weg op. De verwachting, dat de winter niet koud zou zijn, is dus tot nu toe geheel in vervulling gegaan. Het verloop van de algemeene weersgesteld heid in Europa gedurende de laatste dagen doet verwachten, dat het nog eenigen tijd zacht weer zal blyven. Waren kort geleden de koude Noordwestelijke winden veelvuldig, thans is er weer een verandering in de luchtdrukverdee- ling gekomen, waardoor de aanvoer van warme oceaanlucht uit het Zuidwesten de overhand heeft gekregen. Over de Noordelijke helft van Europa blyven namelyk diepe depressies voor bij trekken, terwijl de luchtdruk aldoor hoog is in het Zuiden. Zooals gewoonlyk zal het lagedrukgebied zich weer meer en meer naar het Zuiden uitbreiden en zullen wy daarvan opnieuw onder den invloed komen, nadat op het stormweer van verleden week een korte rust is gevolgd, doordat het gebied van hoogen druk in het Zuiden zich over ons land had uit gebreid. Gewoonlyk is de thans heerschende luchtdrukverdeeling niet meer stabiel en krij gen de depressies op den duur toch weer de overhand. In Noordwest-Europa zien wij dan ook weer den barometer dalen en in het Westen komen opnieuw depressies uit den Ocej^n op. Het zal echter nog wel eenige dagen duren voordat wij hiervan veel invloed zullen onder vinden. De voorloopige vooruitrichten voor het einde der week en voor den Zondag zijn hier door aanmerkelyk verbeterd, maar dit beteekent nog niet, dat het weer lang goed zal blyven. Wij hebben nu eenmaal een kwakkelwinter en zulk een winter brengt altijd overheerschend warme westelijke winden, die trouwens de oor zaak rijn van het kwakkelweer. Hiermede rijn wij nu tot het begin van het einde van den winter gekomen en wat er nu ïiog aan vorst zou kunnen komen, kan niet anders zijn dan de vorst, die in heldere nachten door sterke warmteuitstraling optreedt. Die heeft echter weinig te beteekenen en houdt geen stand. (Nadruk verboden). Naar wy vernemen, heeft Mgr. Th. W. Pichot, Vicaris-Generaal van den Bisschop van Haar lem, zich op medisch advies uit zyn werkzaam heden moeten terugtrekken en, ten einde volle dige rust te vinden, voor eenige weken zijn intrek genomen in het klooster „St. Francis- cus", Huize „Alverna", te Aerdenhout. Wy twyfelen er niet aan, of dit bericht zal door de katholieken van het Haarlemsche dio cees met droefheid worden vernomen, want Mgr. Pichot heeft ontzaglijk veel arbeid voor het bisdom verricht. Men kan zeggen, dat hy daarvoor dag en nacht heeft gewerkt. Wy voegen hieraan den wensch toe, dat de Vicaris spoedig algeheel herstel van zyn ge zondheid moge vinden. Naar wy vernemen, zal op Zondag 6 Februari a.s„ om half acnt een Pontificaal Lof met Te Deum worden gehouden in de Kathedrale Kerk „St. Bavo" te Haarlem, om God te danken voor den Zegen aan het Koninklijk Huis en ons dierbaar Vaderland geschonken, door de voor spoedige geboorte van Prinses Beatrix. Tevens zal op dien avond het bisdom Haarlem ander maal aan de H. Maagd Maria worden toege wijd. Kapelaan A. C. M. Siebelink van de St. An- tonius-parochie te Breda, die sinds enkele da gen lydende is aan een ernstige longontsteking, is hedenmorgen van de laatste H.H. Sacramen ten voorzien. 'oede manieren, die niet uit in nerlijke beschaving voortkomen, zijn aangeleerde kunstjes, gelijk gedresseerde dieren plegen te ver- toonen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9