at R Aldabi-bemanning weer thuis New-Yorksche Beurs W. RRAND KERKELIJKE LEENSNGEN OMAN VAN EEN PRINSES ZONDAG 6 FEBRUARI 1938 Geluk en ongeluk GEESTDRIFT TE DUISBURG Nederlandsche schippers vierden de geboorte van Prinses Beatrix Thé bij onzen gezant te Parijs Herdenking in raad van beroep te Roermond Clearingkoersen De kapitein vertelt, hoe het schip bij de Braziliaansche kust ten onder ging Zeer trieste stemming Magie Lustrumvertooning der Kath. Delftsche studenten van Chesterton's tooneelwerk Sanctus Virgilius OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE TUCHTELOOSHEID VOORKOMEN De Jagers naar Tilburg Het veertigjarig bestaan Omzetten: 450.000 shares Stemming: Vast MARKTNIEUWS WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT MAKELAARS IX EFFECTEN MINDER COURANTE EN INCOURANTE FONDSEN DOOR CHARLES GARVICE „Graaf Andrea is geen vriend.... of eigenlijk ha nu In het Isardal staat op een Maria- kapelletje: „Glück und Unglück Beides trag' in in Ruh' Allgs geht voruber und auch Du." Laten we deze wijsheid tot de onze maken. Geluk of ongeluk hier op aarde, we moeten het dankbaar aan vaarden en geduldig dragen. Geluk en ongeluk gaan voorbij. Onze Neder- landsche dichter schreef het aldus neer, dat „niets bestendig hier bene den" is. De conclusie is daarom dezen dag het opschrift van een doodskapelletje in Cols: „Denkt o mensch hieraan, dat God alles keeren kan." Het is wel vanzelfsprekend, dat ook in Duis burg, waar de grootste Nederlandsche kolonie zich bevindt en honderden Nederlandsche Rün- schippers steeds tijdelijk zich ophouden, het bericht van de geboorte van Prinses Beatrix met groote geestdrift is begroet. In de groote schippersbeurs te Ruhrort heerschte al dadelijk een feeststemming en ongeveer 400 schippers zongen spontaan het Wilhelmus uit volle borst. Niet alleen op alle schepen, doch ook uit de huizen en kantoren, ook van Duitsche firma's, werd door het uit steken van de vlag uiting gegeven aan de al- gemeene vreugde. Woensdagavond hebben de schippers in het Katholische Gesellenhaus een feest gevierd, zooals Ruhrort nog niet had be leefd. Ruim duizend menschen waren aanwezig en tot diep in den nacht zijn de feestvieren den bijeen gebleven. Consul van Lith heeft de feestrede uitgesproken en het feest is zonder eenigen wanklank verloopen. De belangstelling van de Duitsche autoritei ten, zakenmenschen en particulieren, was bui tengewoon groot en in het felicitatieregister op het consulaat is druk geteekend. Het stadsbe stuur had als bijzondere attentie van het stad huis en enkele openbare gebouwen de vlag uit gestoken. Op de schippersscholen en de Nederlandsche cursussen is feest gevierd en hebben de Neder landsche kinderen de traditioneele „beschuit met muisjes" kunnen nuttigen. Ook werden spe ciale kerkelijke oefeningen gehouden. Een groot feest voor alle Nederlanders in het consulaatressort Duisburg zal worden ge vierd Zaterdag 19 Februari in de welwillend ter beschikking gestelde groote zaal van de Staedtische tonhalle. 't Plan bestaat, 'n nationale revue op te voeren, waarvoor Ben ter Hal met een gezelschap van ongeveer 80 personen uit Arnhem zal overkomen. De Nederlandsche kolonie te Parijs, die reeds in het begin der week zoo spontaan blijk had gegeven van een groote genegenheid voor Oran je, heeft Zaterdagnamiddag de eerste gelegen heid gehad om gezamenlijk de geboorte van Prinses Beatrix te vieren. De Nederlandsche gezant en mevrouw Lou don hadden een groot aantal landgenooten uit- genoodigd op een thé, en het was een verruk king de verheugde gezichten van zoovele Ne derlanders bijeen te zien. Mevrouw Loudon was op de verrassende idee gekomen, aan alle dames een oranje-zakje van zijde aan te bieden, waarin zich een hoeveel heid oranje-muisjes bevond. Oranjemuisjes, die werkelijk vaderlandsch waren, daar zij reeds be gin Januari uit Nederland naar Parijs waren gezonden. Toen alle gasten in de salons verzameld wa ren, nam onze gezant, voor een microfoon staande, het woord, en heette allen welkom, zijn voldoening er over uitsprekend, dat zoo- velen gehoor hebben willen geven aan de uit- noodiging om bij de heuglijke gebeurtenis in onze Koninklijke Familie op dezen dag hun verknochtheid aan Oranje te bewijzen. „Bij iets, dat een dergelijke beteekenis heeft," zoo zeide hij, „als de geboorte van een prinses uit den huize Oranje, verzoek ik u het Wilhelmus te willen zingen met het gevoel, dat gij echte Ne derlanders zijt". Plechtig klonk hierna het door allen meegezongen aloude volkslied. In de openbare terechtzitting van het ambte narengerecht te Roermond heeft Zaterdag de voorzitter van den raad van beroep (sociale ver zekering) en van het ambtenarengerecht, mr. H. L. Hoogenhuis, een dankbaar gestemde rede uitgesproken naar aanleiding van de geboorte van Prinses Beatrix. Koersen voor stortingen op 7 Februari 1938 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 72,22; Lires 9.50; peseta's 11.30. De kapitein en de bemanning van de „Al- dabi", 't vrachtschip met passagiersaccommo datie van Van Nievelt, Goudriaan en Co.'s Stoomvaart-maatschappij N.V., dat op de Braziliaansche kust op de rotsen is geloopen en is vergaan, zijn Zaterdagmiddag aan boord van het sas. „Alpherat" van dezelfde maat schappij in het vaderland teruggekeerd. Vele familieleden bevonden zich ter verwel koming aan de Lekhaven te Rotterdam, waar de „Alpherat" meerde. De stemming bij de aankomst was zeer triest. Naar de bemanning verklaarde, was de laatste reis de slechtste reis, die men zich denken kan. De kapitein van de „Aldabi" vertelde ons over deze reis het volgende: In den nacht van 9 op 10 December voeren wij op ongeveer 500 meter uit de Braziliaan sche kust. Het weer was goed, we liepen op volle kracht, ongeveer 11 mijl. Wij voeren op een kleine bestekkaart, waarop de tfewuste rots niet voorkwam, en voor we het wisten zaten we vast. Dit was op ongeveer een halve mijl van San Marta Grande, een vis- schersplaatsje, dat uit enkele houten hutten bestaat. Het schip maakte direct in het voor- ruim veel water. Het ergste was, dat we op een onherbergzame plek zaten. De sleepboothulp moest öf uit Santos, óf uit Buenos Aires komen, hetgeen in ieder geval nog twee dagen varen is. Direct nadat we waren vastgeloopen, werd „alle hens aan dek" gecommandeerd. We pro beerden door de machines achteruit te laten slaan, het schip weer vlot te brengen. Deklast was er niet; de lading, die bestond uit oliezaad koeken, beenderen, talk, huiden, glycerine, vet, vleesch, e.d., hebben we op andere wijze in het achterschip gestuwd, om te probeeren zoodoende het voorschip van de rots te krijgen, maar alle pogingen daartoe mislukten. Geleidelijk werd het weer toen slechter. De bemanning, be staande uit 34 koppen, bleef de eerste dagen aan boord. .De twee passagiers gaven we den derden dag over aan een voorbijkomende Bra ziliaansche boot. Aangezien het werk aan boord steeds minder werd, verliet het grootste gedeelte der beman ning in eigen sloepen het schip om zich naar den wal te begeven. Daar hebben zij onderdak gevonden in den San Marta-vuurtoren. Met zeven man bleef de kapitein aan boord, maar op 22 December werd de positie aan boord zóó gevaarlijk, dat het onverantwoordelijk zou zijn geweest langer aan boord te blijven. Het weer was ruw en er stond een zeer liooge deining. Inmiddels waren alle ruimen onder water komen te staan; ruim 1 zelfs tot aan het shel- terdek. Vooruit werd 37, achteruit 14 voet water gepeild. Het schip reed geweldig op de rots, het gat werd steeds grooter en zoowel in het voor- als in het achterschip kwam hoe langer hoe meer werking. De kapitein sloeg aan de kust in een soort rieten tent zijn bivak op, om van hieruit den toedtand van het schip steeds in het oog te kunnen houden. Overdag begaf de bemanning zich naar de „Aldabi", om te zien of er nog een en ander te doen viel. De sleepboothulp, die intusschen was gearriveerd, probeerde herhaal delijk het schip los te krijgen, maar het mocht niet baten. In den nacht van 26 op 27 December moest het schip het tegen de rotsen en tegen de ele menten afleggen. Het voorschip brak af en zonk direct in de diepte. Het achterschip, dat ook nog doorbrak, verdween niet zoo snel in de gol ven. Toen wij weggingen aldus de kapitein stak de mast nog boven het water uit. Het ruwe weer zal de rest wel gedaan hebben. Nadat ons duidelijk was geworden, dat er niets meer te redden viel aan lading of aan schip, zijn wij de reis naar Santos begon nen. Met paarden- en ossenwagens zijn wij urenlang door het gebergte getrokken en eerst daarna kwamen wij in wat meer be woonde streken, waar wij een motorboot konden krijgen, die ons naar Laguna bracht. Vandaar zijn we met een autobus naar Florianopolis gegaan, waar wij met een Bra ziliaansche boot naar Santos konden ver trekken. Uit die plaats zijn we 8 Januari met de „Alpherat" huiswaarts gekeerd. Tot zoover de kapitein. Zoo is de bemanning van de „Aldabi" gezond en wel in het vaderland teruggekeerd, maar de angstige dagen, op zeer doorgebracht in de nabij heid van slechts onherbergzame en vrijwel on bewoonde oorden, zal zij niet licht vergeten. ^liemand kan twee heeren dienen. Alle heeren moeten God dienen. De R.K. Studentenvereeniging ,,Sanctus Virgilius" te Delft, heeft Vrijdagavond ter ge legenheid van haar lustrumviering Chesterton's „Magie" (Tooverij) opgevoerd. Jaren geleden heeft het beroepstooneel, onder Eduard Verkade, dit merkwaardige tooneelstuk ten onzent ten tooneele gebracht en later heeft Paul Huf met de Kath. studenten te Am sterdam er een zeer opvallende vertooning van gegeven. Paul Huf's regie konden we méér waardeeren, omdat hjj den geestelijken achter grond zuiver deed meespelen. De Delftsche Katholieke studenten hebben er ditmaal een te waardeeren vertooning van gebracht. Chesterton heeft vele oude en een voudige waarheden in een nieuw licht ge steld. De dokter, een twijfelaar, staat voor een raadsel. De „man, die alles weet" kan niet gelooven. De hertog is een vriendelijk man, maareen ezel. De dominee, de jonge Anglikaansche geestelijke, is ook al twijfelaar, die eerst gelooft, wanneer hij1 evident ziet. Het ergste is er de jonge Amerikaansche vrijdenker aan toe. Tijdens de voorstelling van den „gooche laar", windt hij zich op tot een minachtende scheldpartij: „Die oude Mozes en heiligen en profeten waren hun tijd ver vooruit, dat moet men hun ter eere nageven. Toen zij hun goo cheltoeren verrichtten, waren het ten minste nieuwe trucs". In „Magie" worden enkele personen, die met de vrijdenkersmentaliteit behept zijn, aan ons voorgesteld in hun bekrompenheid. Aan het wonder kunnen zij niet gelooven, doch om toch maar niet aan het bovenzinnelijke, het boven natuurlijke té behoeven te gelooven, aanvaar den zü de „leugenachtige verklaring". Voor hun voorstelling gebruikten de Delftsche studenten de vertaling van Simon B. Stokvis. Anton Sweers voerde de regie. Sweers had de vertaling op sommige plaatsen aangevuld. De oorspronkelijke vrouwelijke rol van „Patricia", kon niet gehandhaafd blijven; de regie nam er nu een jongen, Patrick, voor. De jonge kunstenaar Lode Sengers ontwierp voor de vertooning in de Stadsdoelen te Delft de decors. De Nederlandsche meelcentrale maakt be kend: Het gedeelte van het prijsverschil per 100 K.G. voor den invoer van veekoeken (in den zin van artikel 1, lid 1, onder llo, van het Crisis-Akkerbouwbesluit 1934) als bedoeld in artikel 8, b, onder 2o, van de Crisis-Akkerbouw- beschikking 1934 I, is als volgt vastgesteld: Inklaring van 7 Febr. af t.m. Inklaring van 1 Mrt. af t.m. 28 Febr. 1938: 30 April IS voor lijnkoeken 0.75 1.— soijaschroot 0.35 0.30 soüakoeken 0.10 0.10 grondnootkoeken 0.40 ft 0.50 grondnootschilfers 1.10 yj 1.20 grondnootmeel 1.10 1.20 cocoskoeken 1.35 ft 1.25 Ned. O.-I. cocoskoeken 0.75 0.75 maïsveekoeken e.d. 0.75 0.75 sesamkoeken 0.80 0.70 palmpitkoeken 0.50 0.40 alle andere niet ge noemde soorten vee koeken (al dan niet verwerkt met bij producten en-of af vallen 0.10 H 0.10 Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8, b, onder lo, van voornoemde beschikking be doelde gedeelte van het prijsverschil. Indien men zijn import op verderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovenge noemde prijsverschillen, gelieve men zich daar over met de Stichting Nederlandsche Meelcen trale te 's-Gravenhage in verbinding te stel len. 's-Gravenhage, 5 Februari 1938. Via de K.R.O.-microfoon richt zich vandaag het Katholiek Onderwijzers Verbond bij monde van zijn voorzitter, den heer W. Wiltschut te Arnhem, tot de ouders over het „Tuchtvraag- stuk". Daar de tuchteloosheid van de Neder landsche jeugd een probleem is, dat helaas nog door velen wordt onderschat, of wat de maat regelen ter bestrijding betreft, verkeerd wordt begrepen, zullen de ouders goed doen, wanneer zij deze zeer belangrijke lezing met welwillende aandacht aanhooren. De minister van Defensie is voornemens een bataljon Jagers naar Tilburg te dirigeeren. De viering van het veertig-jarig bestaan van de Delftsche R.K. Studentenvereeniging „Sanc tus Virgilius", die j.l. Vrijdagavond was ingezet met de opvoering van „Tooverij", spel van G. K. Chesterton, in de Stads-Doelen aldaar, door het muziek- en tooneelgezelschap „Banzaai", onder regie van Anton Sweers, werd Zaterdag voortgezet. Nadat des morgens door pastoor G. Vrijmoed O.F.M. een plechtige H. Mis was opgedragen in de kapel van de St. Hippolytusstichting, werd des middags om vier uur een feestvergadering gehouden in de aula der T.H. aan het Oude Delft, die o.a. werd bijgewoond door Mgr. P. Groenen, pater H. van Rooyen, Kruisheer, prof. dr. J. A. A. Meekel, prof. dr. J. Veraart, jhr. mr. Strick van Linschoten, adm. der T.H., als mede door deputaties der andere studenten- vereenigingen. De lustrum-rede werd tijdens deze bijeenkomst uitgesproken door den voorzitter, J. G. Gooden, die er aan herinnerde hoe de voorbijgegane periode sedert de oprichting der vereeniging, rijk was geweest aan zorgen en vreugde. In korte trekken behandelde spr. voorts de ontwikkeling der vereeniging en de verschillen de door haar ondernomen acties. Met dank baarheid memoreerde hij o.a. de twintig-jarige deelname als moderator aan het veréenigings- leven door pater Vrijmoed, vóór zijn benoeming tot pastoor. Met een opwekking tot het hooghouden van 't ideaal der vereeniging, ook in toekomstige tijden, besloot de voorzitter zijn rede. Hierna werd aan ir. L. J. M. Feber, wet houder van 's-Gravenhage, het woord verleend tot het uitspreken der feestrede, waartoe hij als onderwerp had gekozen: „De taak der in- tellectueelen". Met een voorbeeld uit de his torie der huidige maatschappij-ontwikkeling il lustreerde spr. in den aanvang van zijn betoog de contrasten, welke de samenleving in haar huidige ontplooiing vertoont, zoowel op reli gieus, sociaal en staatkundig gebied, als gevolgen van een groot gebrek aan verantwoordelijk heidsbesef. Ook onder katholieken openbaarde zich dit gebrek, men meende dat de emancipatie van ons volksdeel werd bevestigd door uiterlijke successen. De taak der intellectueelen is onder ons niet te schetsen buiten de verhoudingen der ge schiktheid tot vervulling er van, ook in het maatschappelijk leven. Voor alles is zij echter afhankelijk van de mate onzer cultuur, onzer vorming als volledige menschen. Bij de verwerving van meer kennis zal de verhooging van ons cultureele peil noodzakelijk zijn voor het verkrijgen van een grootere ge schiktheid tot het vervullen onzer intellectueele taak. Door de eeuwen heen is de ontwikkelings- waarde van de cultuur op het menschelijk den ken en kennen aanwijsbaar, aldus spr., die hiervan verschillende voorbeelden aanhaalde, waarna hij besloot met de conclusie, dat in dezen tijd door de intellectueelen, ook onder de katholieken, de leiding van het maatschappelijk verkeer weder genomen moet worden, in het licht van het Christendom. 2.60, spruiten 7—18, andijvie 1518. lof le soort 912, idem 2e soort 58. boerekool 46 per 100 stuks. Uien 33.40, winterpeen 0.650.80 per 25 kg. Rapen 0.500.60 per 30 kg. Fruit, 5 Febr.AppelenGoudrelnetten 1218, Present of England 1220, Eisdener Klumpkes 610, Bellefleur 1114, zoete Armgaard 47, Ben- derzoet 46, Jasappelen 57, zoete Princesse No ble 68 per kg. Peren: Winterjannen 710, Bre- dero's 711 per kg. Druiven 0.450.50 per kg. AMSTERDAM, 5 Febr. Aardappelen. De prijzen waren heden onveranderd; aanvoer 230.000 kg. AMSTERDAM, 5 Febr. N.V. Nederlandsche Vei ling van Land- en Tuinbouwproducten „Amster dam". Bloemenveiling, 4 Febr.: Seringen: Step- man le soort 1217, idem 2e soort 58, Legraye le soort 1014, idem 2e soort 47, Charles Dix 714 spath 8—15 per 100 stuks. Tulpen: Bar- tigon 2.40—3.20, Copland 1.30—2.10. Victoire 2.20 2.40 Prins van Oostenrijk 2.20—2.58, Fred Moore' 1.701.80, Thom' Moore 1.601.80, Red Moore 1.50—1.80. Lady Moore 1.60—1.70. Crimson Queen 1.50—1.70, Schlegels 1.70—2, Ibis 1-70— 2.10, Rose la Reine 1.501.80, La Reine 1101.30, F'amingo 1.301.70. Due de Berlin 1.301.60, Ce rise Grisdelin 1.702, Gele Prins 2.202.50, Wil liam Pitt 2.202.80, Peach Blossom' 2.603, V. d. Hoef 2.50—3.20, Couronne d'Or 2—2.40. Theeroos 2.202.60 per 100 stuks. Narcissen: Victorie 1.40 1 60, Golden Spur 1—1.30, Kosters 1.401.70, Or- natus 0.80—1.20, Early surprise 0.70—0.90 per 100 stuks. Am. anjers 69. Hyacinten 24.50 per 100 stuks. Helleboris 5—10, Crocussen 36, Bar- beris 15—25, Plumosa 15—30, Sprengerle 20—30 per bos. Potplanten: Cyclamen 1540, Primula's 816. div. varens 1225, Tradescantia's 1016, Sprengerle 1525, Azalea's 602.40, Cactus 15 30. Clivia's 601.05 per stuk. Kleine potten: Plumosa 34, Varens 57, Adianthen 58, Cyclamen 10—20, Cactus 36, Azalea's 2060. Primula's 5—10 per stuk. Groenten, 5 Febr.: Bloemkool le soort 813, idem' 2e soort 37. knolselderij 14.50 per 100 stuks. Selderij 24.50, peterselie 39, kervel 3— 4 50 per 100 bos. Waschpeen 48, prei 47, roode kool £.505, idem groene 1.804, idem gele 1.50— CACAO (Medegedeeld door de firma C. W. M. Heslen- feld, Amsterdam) De cacaomarkt was gedeprimeerd deze week en de prijzen konden zich door het gebrek aan eenigszins noemenswaardigen steun nauwelijks handhaven. Tegen het slot van de week was er echter een iets betere stemming te bespeuren, omdat New-York een eenigszins optimistischer geluid liet hooren. Bij handel en industrie is on der de huidige omstandigheden niet veel neiging aanwezig, om de posities te vergrooten en in het algemeen gesproken kwamen de prijzen dan ook op een lager niveau terecht. Eenige kleinere koo- pers kwamen tegen het einde van de week in de markt, zoodat een verdere daling vermeden werd. ACCRA: Dlchtbijzijnde posities konden zich handhaven, doch konden niet ontkomen aan de algemeen heerschende gedrukte stemming, die te voorschijn geroepen werd door de elkander te genwerkende stroomingen van New-York en oor- sprongsland. Er valt een groot verschil waar te nemen tusschen het kwantum cacao verscheept in Januari 1938 vergeleken met het kwantum verscheept in Januari 1937. Toch stelden de New- York Futures teleur en verdere verschepingen konden op gereduceerde basis verkregen worden. In courante afscheeD LAGOS'CAMEROEN was ge regeld aanbod en stoomende partijen eindigden op een niveau beneden dat van de vorige week. IVOORKUST bewoog zich in dalende lijn zon der dat van een belangrijken omzet gesproken kan worden. In THOME was de markt kalm en vonden voor jull/December-verscheplngen eenige zaken plaats. BAHIA: De omzet was tamelijk beperkt, daar de vraag klein bleef, terwijl ook in TRINIDAD en AR'RIBA de belangstelling zich binnen zeer enge grenzen bewoog. Slotkoersen Febr. 5 4 3 Allied Chemical 163 160 157 American Can Co. 78 78 77 Am Car. F.drv 21'A 21% 19% Amer. Rolling Mills 18'A 177/a 17% Am. Smelt. Ref. 48 46% 453/8§ Am. Tel. Tel. 134 1317/g 1303/s A n. Tobacco B. 66% 65 65% Am. Waterworks 8% 8% 86/8 Anaconda Copper 30% 29% 28% Atchison Topeka 34% 33 32 Baltimore Ohio 8% 8% 8% Bethlehem Steel 53% 513/4 51% Canadian Pacific 7% 7 8 Case Treshing 87 83% 79% Chase National B. 40% 40 31% Ches. Ohio 31% 31% 31% Chicago Rock Isl. Vs Crvöler Motor 53% 517/8 50% Cities Service 1% 1% 13/4 Consol Gas N.Y. 22% 21% 21 Continental Oil 283/4 27% 28% 7 Dawesl. 323/4 32% 3 3/4 5 Young 26% 263/4 27 Deleware Huds. 14 14 133/4 Douglas Aircraft 38% 37 35% Dupont de Nem. 112 110 107 Eastman Kodak 154 151 150 El. Bond Sh. 7 7 67/8 General Electric 39% 373/4 37 V4 General Motors 333/4 327/8 31% Good Year 19 18% 18% Hudson Motor 7% 73/4 7% Illinois Centra) 9% 9% 9% Intern. Harvester 60% 59 563/g Intern. Nickel 4-Vs 47% 47% Intern. Tel. Tel. 6% 6 6'/4 Kennecott Copper 35% 34% 33% Missouri Pacific 1% 1% 1% idem pref. 2% 2% 2% Montgomery Ward 32% 313/8 29% Nut. City Bank 25% 25 243/4 t. Dairy Prod. 133/4 13% 13% New York Central 16 3/4 16% 15% North. Amer. Co. 17 74 167/a 16% Norfolk Western 180 180 180 Pennsylvania 207/8 203/4 20% Phillips Oil 363/g 35% 34% Proctor Gamble 46% 47% 46% Publ. Serv. N. J. 31 30'/a 30% Radio Corporation 6Vs 6 6 Sears Roebuck 58% 57 54:,/4 Shell Union Oil 15% 15% 15% Socony Vacuum 15 147/a 14'/a Southern Pacific 177/8 173/8 166/s Southern Railway 11 l/a 107/g 10% Standard Brands 8 8 8 Stand. Oil of N.-J. 48% 473/g 47 Tidewater Ass. Oil 13% 133/4 13% Union Pacific 74 74 74% United Aircraft 22% 21% 20% United Corp A. 23/4 3A 23/4 U. i. Lêather 5 5 U. S. Rubber 27% 27% 257/g U. S. Steel 523/4 50% 501/8 Western Union 24 233/4 23 Westingh. Electr. 93% 90% 88% Woolworth Building 42 41 Vs. 39 Gedaan en laten, t bieden. ex dividend. ex coupon. NEW YORK, 5 Febr. Slotkoersen Febr. 5 4 3 Brussel 16 95% 16.95 16.93% Rome 5.26% 5.26% 5.26% Madrid 6.10 6 10 6.10 Bern 23.21 23.22 23 19 Weenen 18.95 18.93 18.93 Oslo 25.17% 25. 0 25.17% A'dam 55.89 55.90 55.86 Londen 5.01 5.01rè 5.007/g Parijs 3.281/4 3.2» 3.27% Berlün 40.35 40.39 40.37% 5 Febr. 4 Febr. NEW YORK, 5 Febr. 5 Febr. 4 Febr. Rubber Standaard Mrt. 14.42 14,26- f Oct. 14.86 14.69 Mei 14.60 14.44- Dec. 14.97 14 79 Juli. 14.71- f 14.55- - Jan. 15.02 14.84 Sept 14.81- f 14.64 Suiker Jan. Juli 2.27-28 2.27-28 Mrt. 2.24-25 2.23-25 Sept 2.29-30 2.28-29 Mei 2.26-27 2.26-27 Jan. 2.27-29 ..26-28 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. Dec. Mrt. 4.45 4.44 Mrt. 6 32-33 6 31 Mei 4.1 4 20 Mei 6 04 6.04- - Juli 4.06- 4 01 Juli 5.96 5.94 Pept 4.05 4.01 Pept 5.93-94 5.91 Dec. 4.05- 4 01- - Dec 593 5.91 Katoen Mrt. 8 54- 8,50-51 Oct. 8,83-84 8 81-82 Mei 8.63-64 858 Dec. 8.89-90 8.85- Juli 8.72 869 Jan. 8.92 8 88 AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 215 TEL. 42600 (4 lijnen) SPECIALE AFDEELING VOOR HET VERHANDELEN VAN Sedert de vorige opgave werden door de firma D. W. BRAND, Keizersgracht 215, Amsterdam, da volgende fondsen verhandeld: OBLIGATIëN Cleef 4 18 Helmond 3 90 Asselberg's IJzel-industrie Handel Maatschappij 5 101 Bijlmermeerpolder 2% 70 Broodunie 4 85 Waard en Groetgronden 3 92 Vereeniging tot Christ. Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland 4 10014% Zutphen Emmerik Tramweg Maatschap pij 3 23 R.K. INSTELLINGEN (BINNENLAND) Agatha, Par. v. d. H. te Beverwijk 4 80 Agatha, R.K. Armbestuur St. te Lisse 4 98 Gerardus Majella, Par. v. d. H. te Amster dam 5 60 Ignatius Par. v. d. H. te Amsterdam 5 55 O. L. Vrouw v. d. Allerh. Rozenkrans te Amsterdam 4 100 O. L. Vrouw Altijddurende Bijstand te Amsterdam 4 99 O. L. Vrouw van Lourdes te Scheveningen 4 71 Rita, Par. v. d. H. te Amsterdam 414 77 Vincentius a Paulo, Vereeniging v. d. H. te 's-Gravenhage 5 99 Vincentius a Paulo, Vereeniging v. d. H. te 's-Gravenhage 314 93 R.K. INSTELLINGEN (BUITENLAND) Allerh. Sacrament, Congr. te Rome 414 65 Bisdom Ermland 5 16 Carmelitessen, Zusters te Budapest 714 614% Maria Magdalena, Par. H. te Lütgendort- mund 7 16%% Ursulinen E.E. Z.Z. te Dorsten 7 16 PANDBRIEVEN Nationale Hypotheekbank (kl. cp.) 314 9914% Residentie HyDotheekbank (kl. cp.) 4 8414 84%% Stedelijke Hypotheekbank (kl. cp.) 4 99 Vereenigde Transatlantische Hypotheek banken (kl. cp.) 3 5014 50%% Zeeuwsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4 99 AANDEELEN Arnold Gillssen's Bank (kl. cp.) 101 100 Ball en Lombok Electr. Maatschappij 68 Balong Bendo, Cultuur Maatschappij 90 Bladmetaalfabriek Ijzergieterij In dustrie v.h. van Lohuizen Co. te Vaasen 55 Bogota, Handel- Industrie Maatschap pij (4 f 100.—) 45 Figee, Haarlemsche Machinelabriek v.h. Gebrs22 Frascati, Verkooplokaal 47 Gemeensch. Electr. Bedrijven voor Ban doeng Omstreken 22714% Goudsmit, Industrie en Handel Maat schappij v. Goud- en Zilveren Werken Ed53 Haagsche Buurtspoor (eert.) 30 Klop, Scheepsbouw- en Machinefabriek De 65 Maatschappij voor Chemische Waren20 Meelfabrieken der Nederlandsche Bak kerij (kl. cp.) 159 160 Nederlandsche Bankinstelling (VolgestJ 41 Nederlandsche Middenstandsbank 40 Oost Java Prauw Maatschappij 74 Fannerden, Steenfabriek 6 Sphinx, Kristal-, Glas- en Aardewerkfa briek De 60 Stroohoedenveem 77 Tieleman Da-os (Pref.) 40 Utrecht, Levensverzekering Maatschap pij 315 NIET VOLGESTORTE AANDEELEN Stedelijke Hypotheekbank 10 gestort, nihil. OPRICHTERSBEWIJZEN Hollandsche Bank Unie f 27.50 Javasche Cultuur Maatschappij f 215. Rotterdam Tapanoeli Cultuur Mij. f 700. WINSTBEWIJZEN Amsterdam Tapanoeli Rubber Cultuur Maat schappij f 11. DIVERSEN Automatic Screw Works (Restitutiebew.) f 4. Stadhouderslaan, Mij. tot Expl. van Onroerende Goederen (rest.bew.) f 28. Tin Loco 40.75 40 50 Termijn 40.87% 40.62% CHICAGO, 5 Febr. 5 Febr. 4 Febr. Tarwe Mei 94%-7/s 95%-% Juli 90%-% 90Vg-91 Pept. 90% - 90?/g-91 Mais Nieuw contract Mei 591/4-- 59% Juli 60 V460% - Sept 607/861 Vs Reuzel Jan. 8.47 Mrt. 8 54 Va 8.70 Mei 8.80 8.85 5 Febr. Haver Mei 31Vs Juli 29 Pept 287/g Rogge 4 Febr. 31% 29 287/g 5 Febr. Tarwe Mei 127 Va Juli 119 -- Oct. 100 - - Rogge Mei 84Vs - - Juli 82 Va - - Oct. Haver Mei 491/g Juli 46 - 4 Febr. 127% 11 100%-- 84 - 83% -S 49% 46% gedaan en laten t nominaal Mei 75% 75% Juli 71% -- 71% Sept 68 68 Juli 8,92% 8,97% Sept. 9,07% Dec. -.— WINNIPEG, 5 Febr. 5 Febr. 4 Febr. Gerst Mei 65 -- 65 Juli 60 60% Oct. Lijnzaad Mei. 1757/g-— 175% Juli 176%-- 175Vs Oct. - - Oct. 413/442%- bieden 11 „Daarom niet minder dankbaar," zei Daan bijna norsch, op de manier van een Engelsch- man en speciaal een jong Engelschman, wan- neer hij probeert z'n dank te betuigen. „O, ik zal wel terecht komen," zei hij onbe zorgd. „Green en Sheldon zullen mij wel een betrekking aanbieden, als mijn examen achter den rug is. Zoo niet, dan zoek ik ergens in 't buitenland een baan." ,,In het buitenland!" echode zij. „Ik hoop, dat u vooreerst niet weggaat, niet, zoolang wij hier zijn. Wat zou ik moeten beginnen, als u er niet bent?" vroeg zij met zoo'n ongeveinsd misnoe gen in haar grijs-blauwe oogen, dat Daan ont roerde en bijgevolg glimlachte hij. „Och, u zult het best stellen," zei hij ronduit. -,,U heeft andere vriendendien graaf, die gisteravond hier. was.Hij zweeg plotseling, want hij voelde, dat hij zich onbeleefd gedroeg, door op een bezoeker te zinspelen, over wien zij niet scheen te willen spreken. Onwillekeurig bloosde zij en antwordde heel kalm: is hij een vriend van vader. Ik heb hem al van kind af gekend. „Dat is niet heel lang," verklaarde Daan pla gend, doch met een gevoel van verlichting. „Bovendien is hij teruggegaan naar ik be doel, dat hij Engeland heeft verlaten," zei ze en Daan verbeeldde zich een ondertoon van vol doening te hooren. „Neen, u moet niet naar het buitenland gaan, voor wij weggaan. En ik hoop, dat wij Engeland niet zullen verlaten." „Bent u hier dan gelukkig?" vroeg hij. „Volmaakt," antwoordde zij onmiddellijk; „ge lukkiger dan ik in langen tijd ben geweest. Iedereen is hier zoo lief en vriendelijk „Iedereen?" echode Daan glimlachend. „Maar u kent hier bijna niemand." „Maar die lk ken, zijn allerliefst," kaatste zij terug. „Zeg, mijnheer Norton, vischte u naar een complimentje? Zoo ja, dan krijgt u een reu- zepluim, want ik bedoel, dat u en madame Nor ton zeer vriendelijk zijn; niemand is zoo goed voor mij geweest als madame. Ik ben daarvoor zeer dankbaar en bovendien dol op haar; en ik geloof, dat een van de redenen, waarom lk u respecteer, Is, dat u zoo goed en Hef voor haar is. Peppino zegt, dat u een Franschman moest zijn; die zijn altijd zoo dol op hun moeders," verklaarde zij. „Zü is ook al wat ik heb," zei Daan, die z'n ontroering achter een lachje verborg. „En zü is altijd alles voor mü geweest." „Ze zeggen, dat een goede zoon een goede echtgenoot wordt," verkondigde het bakvischje wijsneuzig. „Nu münheer, u zult den een of an deren dag zeker een meisje gelukkig maken, dat geloof ik vast," zei ze met overtuiging. „O, jonge dame, wat slaat u door!" riep Daan lachend. „Wat weet u mee te praten over echt- genooten? U redeneert, alsof u veertig is." „En u praat soms alsof u vier is," schamperde zü met een bekoorlijk lachje. „Natuurlük zult u eens trouwen en ik hoop, dat u een lief vrouwtje krijgt. Vindt u Emily Baker niet 'n aardig meis je?" vischte zü en er schitterde iets listigs in haar bakvischjesoogen. „Emily Baker?" vroeg hü blozend. „Wat heeft Emily Baker hiermede te maken? Wat een on zin. Die vrouwen...." „Dank u, zooeven noemde u mü nog een kind," troefde zü. „Die meisjes dan, denken, geloof ik, aan niets anders dan aan liefde, huwelük en zoo al meer, daar beginnen ze al mee, als ze in de wieg lig gen!" ,,'t Belangrijkste onderwerp in ons leven," pre dikte het bakvischje. „Wat zegt uw groote dich ter, mijnheer Norton?" „Weet u dat?" „De liefde van een man is een afzonderlük deel van zün leven. Bij de vrouw vormt de lief de haar geheele bestaan." „Wie heeft u toestemming gegeven om Byron te lezen?" vroeg Daan ernstig. „Niemand. Mün gouvernante had een groote collectie Engelsche dichters en ik moest dikwüls verzen van bulten leeren." „O ja, dan begrüp ik het," zei Daan gerust gesteld. VI De zomer was nazomer geworden, maar de familie Landon misschien was zü niet rijk genoeg ging niet naar een badplaats of rust oord in de heidestreken, ofschoon Stepney even als het overige Londen vrü benauwd en stoffig was. Het was Daan op zekeren dag opgevallen, dat Stella eenigszins bleeek zag en daarom zei hü haar, dat het voor haar en haar vader wel eens goed zou zijn, eenigen tüd naar buiten te gaan. Dit voorstel werd door juffrouw Norton krach tig ondersteund. Stella keek hem echter heel erkentelijk aan en lachte; „Heet? Warm? U heeft zeker nooit gehoord van de streken, waar wü wel eens een zomer hebben doorgebracht. In 't Zuiden van Spanje kunt u op straat een pannekoek bakken, als u hem maar eenvoudig in de zon zet. Ik heb met Peppino ook al eens gesproken over naar buiten gaan en hij vroeg, of ik er büzonder op gesteld was. Ik heb toen „neen" gezegd en," met een rukje van haar schouders, „dus blüven wij." „Weet u wat ik zal doen? Ik ga met u en moeder een dagje naar Margate," zei Daan. Zij gingen er heen en maakten er een echt „uitje" van. Zü werkten het heele strandpro- gramma af. Voor Stella was dat kermisgedoe iets geheel nieuws en als een echt kind genoot zü volop van alle genoegens, die in tentjes en kra men te beleven waren; zelfs aan de waarzegster ontkwamen zü niet. Oververmoeid kwamen zü thuis. Stella was onderweg reeds in slaap gevallen. „Ik heb nog nooit zoo'n heerlüken dag be leefd," verzekerde zü dankbaar. „O, wat heeft u mij doen genieten!" Zü kuste juffrouw Nor ton, toen zü afscheid nam om naar bed te gaan en bedankte Daan met een ongedwongen hand druk. De dagen vlogen voorbij en het meisje groeide op tot een goed geproportioneerde jongedame met een buitengewoon opgewekt, lief karakter. Zelfs Daan viel het op, dat zü zich zoo snel ont wikkelde, maar voor hem bleef zij in haar manie van doen het gewone, natuurlijke, ongedwongen kind, dat hij als een soort zusje beschouwde. De band, die hen aan elkaar verbond, werd door een toevallige gebeurtenis nog nauwer aange haald en de heer Landon werd ook daarin be trokken. Toen Daan op zekeren avond van zün werk thuis kwam werd hü verrast door een eigenaar dig geluid in de kamer van meneer Landon en toen hü in de keuken kwam vond hü zijn moe der bleek en in opgewonden toestand. „Wat zou dat zün, Daan?" fluisterde zü ang stig. „Dat duurt nu al büna een uur! 't Lükt wel, of ze aan 't messenslüpen zijn. Ik heb nog nooit zoo iets gehoord!" hügde juffrouw Norton. „Ik veronderstel een of ander spelletje" zei Daan. „Ik hoor juffrouw Stella tenminste lachen." „Maar wat kan dat dan voor spelletje zün?" vroeg z'n moeder. „Hoor eens!" Zü hoorden een geluid, of er iets viel. „Dat is een stoel, die valt," oordeelde Daan. „Zij hebben zeker een of ander grapje uitge haald. 't Is niets hoor moeder, ofschoon het klinkt, alsof ze ons lieve huisje afbreken. Hoor, daar lacht juffrouw Stella alweer.... daar gaat de bel." Een oogenblik later klonk de heldere stem van boven: „O, madame, ik heb de waterkaraf omgegooid en ik verga van de dorst." „Lat mij maar even gaan," zei Daan en ging „iet een kan water naar boven. Stella deed de deur open en riep; „Dank u, münheer Norton. Kom binnen." Daan begreep onmiddellijk wat er aan de hand was. Meneer Landon en z'n dochter waren aan 't schermen. Stella had een compleet schermpak aan: kort rokje, lederen lüfje en masker. Daan, die op den drempel stond, vond, dat zij er büzonder elegant uitzag. „Mijn vader wordt te dik, mijnheer Norton, daarom „Niet te dik. geloof ik, Stella," onderbrak haar vader haar vriendelijk. „Is „gezet" beter Peppino? want dat is het minimumdaarom zün wij weer met scher men begonnen. Wilt u het ons eens zien doen? Vader is de beste schermer van „Laat mij niet blozen, kindlief," zei de heer Landon. Engeef acht!" (Wordt vervolgd.) hói 'eg ió Wi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2