I Nederland-Egypte POPULAIR" EN GOED DE AS IN PARADEPAS 't Is slechts één stap ZONDAG 6 FEBRUARI 1938 VAN WEEK TOT WEEK Paard sloeg op hol Landbouwer meegesleurd en later overleden WERELDTENTOONSTELLING TE NEW-YORK Installatie der algemeene com missie voor ons land TWEEMAAL KWAM HET MES ER AAN TE PAS Steekpartijen in de Residentie Moeder en kind maken het zeer goed Alle vermoeidheid bij Prinses Juliana geweken K.L.M.-LUCHTLIJN NAAR FRIESLAND? Plannen zouden reeds in verge vorderd stadium verkeeren DE VERGADERING WACHTTE OP EEN SPREKER En toen kwamen er twee Steenfabriek in de asch gelegd Ongeveer 150.000 steenen werden een prooi der vlammen VIJFTIG JAAR IN GEMEENTE DIENST De secretaris van Vlagtwedde jubileerde Een gedenkteeken voor Z.K.H. Prins Hendrik Plan van koopvaardijkringen te Vlissingen RESERVE-OFFICIEREN DER CAVALERIE Het nieuwe schoolgebouw te Amersfoort geopend Weer vlot gekomen Minister Steenberghe heeft met een radiorede de tentoonstel ling te Cairo geopend Versterking zakelijke betrekkingen ZES VLIEGTUIGEN VOOR DE K.L.M. Order aan de Koolhoven-fabrieken DE P.T.T. IN INDIË Over 1937 anderhalf millioen meer ff In opdracht van het Katholieke Comité van Actie „Voor God" verschijnen bij de uit geverij De Toorts te Heemstede kleine, han dige vlugschriften, vervaardigd door bekende katholieke schrijfsters en schrijvers. Ze hebben de bedoeling, in dezen tijd, nu allerlei vraag stukken op allerlei plaatsen behandeld worden in een sfeer, waaraan op zijn zachtst gezegd, het godsdienstige geheel en al vreemd is, de bi eest belangwekkende quaesties te belichten biet het licht des geloofs. Hier worden dus de selfde vraagstukken besproken, waarmede men Zich bezig houdt in tijdschriften en dagbladen, radio-lezingen en toespraken voor de volksuni versiteit, tooneelvoorstellingen en films, de batvergaderingen en openbare gesprekken. Het zijn de vraagstukken, die iedereen aangaan en daarvoor men dan ook allentwege belangstelling Ziet, zooals b.v. het vraagstuk der hedendaag- sche massavorming, het vraagstuk der gezins verzorging, het vraagstuk van het huwelijksge luk, het arbeidsvraagstuk. In brochures van twee Vel druks worden deze vraagstukken op popu laire wijze toegelicht, gelijk reeds opgemerkt is door bekende schrijvers. Het is een gelukkige Bedachte van het comité „Voor God" geweest, Zich in verbinding te stellen met deze auteurs ®n niet zooals vaak bij katholieke organisa ties gebeurt alles maar zelf op te knappen in het vermetele vertrouwen, dat het goede doel vanzelf wel zorgen zal voor een goeden stijl. Wie populaire en massale actie onderneemt in onze dagen, is altijd een beetje bang voor men schen met werkelijk talent en denkt, dat iets, om populair te kunnen zijn, een graadje slech ter moet wezen dan hetgeen nu eenmaal niet Voor „de groo^ massa" bedoeld is. Vooral als het op kunstwerken aankomt muziekavondjes, Voordrachtavonden en tooneeluitvoeringen in °nze Roomsche localen, bewijzen het nog maar dl te vaak stellen de organisators zich gaar de met het mindere tevreden in de vaste over tuiging, dat het betere toch geen succes zal hebben. „Men kan den gewonen menschen toch diet het beste voorzetten", deze gedachtengang ligt er altijd min of meer onbewust aan ten grondslag en deze gedachtengang, zoo strijdig diet den geest der Katholieke Kerk, heeft in onze kringen dikwijls veel kwaad aangericht. De Kerk is gewoon aan alle menschen die Zij als gelijken beschouwt het beste voor te zetten. Haar Gregoriaansche muziek is niet Voor een genootschap van bijzonder onderlegde diuziekliefhebbers, maar voor iedereen, die de Soogmis bezoekt. De prachtige middeleeuwsche kathedralen, thans nog de verrukking van kunstgevoeligen en geschiedkundigen, werden ge bouwd en versierd voor menschen, die grooten- deels rviet lezen of schrijven konden. De hoog ste zorg van de bouwmeesters en hun opdracht gevers was echter, dat alles harmonisch, stijl- Vol en waardig zou zijn. Hoe zou het anders duidelijk kunnen spreken van Gods goedheid en heerlijkheid? De grootste kunstenaars van de Renaissance werden door de Pausen uitge- Uoodigd om de kerken van Rome te versieren. Ih alle eeuwen heeft de katholieke gedachte een kunst bevrucht, die in den waren zin des Noords „kunst voor allen" was, zonder daar- °m op te houden, echte kunst te zijn. Hoe was dit mogelijk? Doordat de katholieke gedachte bi wezen vijandig is aan den intclfcctueelen hoogmoed, die het goede wil voorbehouden aan de zoogenaamde élite en den wijn der schoon heid eerst aan de massa schenkt, na hem te hebben aangelengd met het water der banali teit. Hierdoor ontstond in den nieuweren tijd een duistere vijandschap tusschen de menschen biet goeden smaak en de menschen met goede bedoelingen. Zulk een verwijdering is noch be- Vorderljjk voor de schoonheid, noch voor den godsdienstzin. Zij vereenzaamt de kunstenaars du de intellectueelen tot buitenstaanders bui- hui het algemeene leven, terwijl zij het volk laat hongeren naar het goede, waarop het recht heeft. Duidelijk wreekt zich dit verschijnsel, Uu het woord „intellectueel" in den mond van do propagandisten der Sovjet-en-Nazi-systemen bit een scheldwoord werd. Het comité van actie „Voor God" schijnt den zeer emstigen wil te hebben, die tegenstel ling tusschen de belangen der intellectueelen eU de belangen der massa, voorzoover zij on- Uatuuriijk is, te doen verdwijnen. Zeker, niet dhes wat dit comité uitgaf, stond op hetzelfde Voorname plan. In de vliegende blaadjes werd eens een toon aangeslagen, die te schreeu- klonk. Het juiste midden vond men niet ^eens. Maar wanneer men de gruwelen be- die nog in talrijke bladen aanvaard wor den als „geschikt voor de massa", wanneer men de ellendige en domme devotieliedjes leest, de ^eperige prentjes bekijkt, die den religieuzen ?iu bij het Roomsche volk moeten vertegen woordigen en onderhouden, dan verheugt men 2ich er over, dat dit soort materiaal bij de &ctie „Voor God" zienderoogen in onbruik ge bakt en meer en meer wordt vervangen door hetgeen smaakvol en verantwoord is. Gelukkig is het comité niet te kleinzielig. **et wist af te stappen van kinderachtige voor- °°rdeelen, zooals b.v. de meening, dat iemand biet voor de katholieke actie zou mogen wer- ken. indien niet volstrekt al zijn geschriften *b volstrekt al zijn teekeningen voor volstrekt ahe katholieke gezinnen in elk opzicht ge bikt zijn. Wat het comité zelf uitgeeft moet ^hter het katholieke publiek opvoeden en het andersdenkende publiek overtuigen, of althans IJ het andersdenkende publiek verkeerde op vattingen omtrent het wezen van de Katholieke Urk wegnemen. Heze actie is een religieuze actie, geen poli ce actie, al keert ze zich uiteraard tegen het goddeiooze communisme en tegen het anti-ker- elijke nationaalsocialisme. Toch moet ook in eze bestrijding zoo dunkt ons het reli- ®'euze accent den boventoon voeren. Men mist dit accent op een pijnlijke wijze in een vlug- chrift betreffende den Spaanschen burger- waarin weliswaar vele gruwelen worden Dbgesomd, door de linkschen bedreven, maar aarin toch meer. een politieke afkeer van de °°den dan een waarlijk godsdienstige streving ar levensverdieping aan het woord kwam. anders is het gelukkig gesteld met de "Politieke" brochure, die A. J. D. van Oosten dei ed verschijnen na de jongste verkiezingen en waarin hij de vraag stelt, of de geestelijke ont wikkeling, de "katholieke levenszin der talrijke kiezers wel gelijken tred houdt met hun ge- talmatige sterkte. Hier wordt duidelijk gemaakt, dat er iets hoogers bestaat dan de politiek en dat de politiek, evenals elke tak van cultuur, dit hoogere moet dienen op de bescheiden wij ze der ware dienstvaardigheid. Dat ook de kunst tot zulken dienst verplicht is, behoort onafscheidelijk tot de katholieke kunstopvatting, ofschoon de Katholieke Kerk in haar groote wijsheid altijd groote vrijheid liet aan de bezieling der kunstenaars en zich nooit zooals de Sovjetstaat en de Nazistaat, die ook hierin nauw aan elkander verwant zijn aan de kunstenaars opdrong, hen dwingend één bepaalde richting te volgen en één beperkt ide aal eenzijdig te verdedigen. De Kerk laat de kunstenaars vrij. Zij weet wel, dat het waar lijk katholieke gemoed ook zonder dwang zal getuigen van de heerlijke Waarheid. De actie „Voor God" verzamelde aldus uit de religieuze poëzie van den katholieken dichter Jan Engel man die toch ook wereldsche iiederen schreef een kleinen gaven bundel voor het katholie ke volk, waarin enkele treffende nieuwe ge dichten voorkomen. Het boekje heet „Bij de Bron" en bevat o.m. een „Gebed om vrede", dat, goed getoonzet, een katholieke hymne voor onze vergaderingen en manifestaties zou kun nen worden. De arbeid wordt behandeld door den beken den katholieken socioloog Max van Poll, die vooral aandringt op de zuivering van de ge meenschapsverhoudingen in het arbeidsleven. Een kort, krachtig en vurig pleidooi, dat in weinige bladzijden aantoont, hoe de katholieken in tegenstelling tot Marxisten en fascisten de structuur van de arbeidende samenleving beschouwen. De heiligheid van het huwelijk wordt behan deld in een vlugschrift van dr. W. R. Huddles- ton Slater, wiens boek „Ja, ik wil" wij hier on langs bespraken en aan degenen, voor wie het geschreven is (d.w.z. absoluut niet aan ieder een) aanbevalen. De brochure „God en het Hu welijk" is voor allen geschikt. Is ze hierdoor voor sommigen minder aantrekkelijk? Ze is zeker niet minder nuttig voor allen. Late men vooral dit werkje van den populair geworden schrijver overwegen. Tenslotte verscheen in dezelfde serie, die nog voortgezet zal worden, een alleraantrekkelijkst werkje van Annie Salomons, getiteld „God en het Gezin", waarin de groote gebreken van het moderne gezinsleven scherp onder het oog worden gezien, maar in een milden en overtui genden stijl. Het is geen preekerig tractaatje, zooals wij er maar al te veel kennen, het is een gezonde, warme redeneering, waarin heel goede opmerkingen staan, b.v. over de vroolijk- heid, die ook een niet te onderschatten voor waarde is tot het gezinsgeluk. Door zich aldus de medewerking van goede, talentrijke schrijvers te verzekeren, heeft de actie „Voor God" twee goede dmgen gedaan. Zij heeft ten eerste goede en smaakrijke werkjes laten verschijnen, die hun waarde niet alleen ontleenen aan het feit, dat de eeuwen oude waarheden, hoe stuntelig ook herhaald en herkauwd, nu eenmaal niet te bederven vallen. Zij heeft ten tweede het vooroordeel be streden, als zouden talentvolle schrijvers niet „voor het volk" kunnen werken en als zou „populair" het tegendeel moeten blijven van „goed". Door deze twee goede daden stelde zij zich zelf in de gelegenheid haar doel te bereiken, n.l. den godsdienstzin te verlevendigen. Haar werk verdient, behalve alle hulde, ook allen steun. A. v. D. Toen de landbouwer R. Vis te Nunspeet Vrij dag met een z.g. langwagen huiswaarts reed, brak plotseling de middenboom van het voer tuig. Het paard schrok en sloeg met het voorste gedeelte van den wagen op hol. De voerman werd ongeveer 25 meter meegesleurd. Hij liep een hersenschudding en een bloeduitstorting in de hersenen op. Zaterdagmorgen is hij aan zijn verwondingen bezweken. De voorzitter van de algemeene commissie voor de Nederlandsche deelneming aan de wereldtentoonstelling te New York, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, die tevens commissaris-gene raal voor de Nederlandsche deelneming aan deze tentoonstelling is, zal Maandag 7 Februari, des ochtends te elf uur, deze algemeene com missie in de rolzaal installeeren. Uit deze com missie, welke uit meer dan zeventig leden be staat, zal later een werkcomité worden ge vormd. De Haagsche politie heeft Vrijdagavond twee maal moeten optreden bij vechtpartijen, waarbij messen werden gebruikt. In de Schipperstraat kreeg een 34-jarige man in den loop van den avond ruzie met zijn 33- jarige echtgenoote. De twist liep zoo hoog, dat de man zijn vrouw met een broodmes te lijf ging. Zij trachtte zich te verdedigen door de handen voor het gezicht te houden, hetgeen in zooverre gelukte, dat zij alleen aan de handen werd gewond. De politie heeft den man op het bureau een verhoor afgenomen en hem daarna heengezonden. Omstreeks middernacht werd politie-assisten- tie gevraagd op de Paviljoensgracht, waar twee mannen elkaar te lijf waren gegaan. Een van hen had zijn tegenstander met een mes in het gelaat gestoken. De wonde bleek echter van niet emstigen aard te zijn. Eerstgenoemde de 42-jarige F. C. van der P. is aangehouden en ingesloten. Dr. de Groot deelde Zaterdagavond over den toestand van Prinses Juliana mede, dat de vermoeidheid geheel is geweken en dat er verder alle reden is tot tevredenheid. Prinses Beatrix maakt het in alle opzich ten uitstekend. De K. L. M. heeft, naar De Maasbode weet te melden, het plan opgevat een luchtlijn te openen op de provincie Friesland. De plan nen verkeeren op het oogenblik reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Onder handelingen met den minister, onder wien het luchtverkeer ressorteert, zijn momenteel reeds gaande. De toestemming van den minister is echter nog niet afgekomen. Het staat evenwel nog niet vast, wanneer de nieuwe luchtverbin- ding zal worden geopend. Dit is afhankelijk van verschillende omstandigheden. Het is de bedoeling als eindpunt van de nieuwe lucht lijn het vliegveld bij Leeuwarden in te richten. Te dien einde zullen op dit vliegveld, dat ove rigens in een uitstekende conditie verkeert, nog verschillende voorzieningen worden ge troffen. Het gebeurde Vrijdagavond op een openbare vergadering eener kiesvereeniging te 's Gra- venzande. Een flink aantal vergaderden verbeidde de komst van den spreker op dezen avond, een lid van de Tweede Kamer. Het aanvangsuur der vergadering was reeds verstreken, en nog verscheen geen spreker op het appèl. De voorzitter werd ongerust en verzocht iemand om de woning van het Kamerlid op te bellen. Even later kwam de mededeeling dat de spreker niets meer van de vergadering wist, maar hij zou zoo dadelijk in 's Gravenzande zijn. De vergadering werd alvast begonnen en reeds na tien minuten arriveerde de spreker ter bij eenkomst. Groote verwondering onder de vergaderden; in zulk een korten tijd den afstand van Den Haag, waar de spr. woont, naar 's Gravenzan de, is geen kleinigheid en de voorzitter sprak bewonderende woorden tot den spreker, die bij die loftuitingen wel wat vreemd opkeek, maar ze toch in ieder geval accepteerde. De spreker vond het echter toch gewenscht excuus te maken, waarin tevens een klein ver wijt zat aan den secretaris. Want, er was beloofd dat de spreker zou wor den afgehaald, maar toen op het vastgestelde tijdstip de auto er niet was, had hij op eigen gelegenheid de reis maar aanvaard. De vergaderden keken elkaar eens aan, knip oogden, van het vergeten der vergadering repte de spreker nu niet.... Een jokkentje? Maar nauwelijks was de spreker aan zijn rede begonnen, of de deur der zaal ging open en daar trad een andere spreker binnen, echter van een andere politieke richting, doch met precies denzelfden naam. De twee naamgenooten zagen elkaar even aan, toen werd begrepen Deze tweede spreker was opgebeld, waar hij bleef voor zijn vergadering en had verklaard niets meer van een bijeenkomst te weten. Niettemin was hij naar 's Gravenzande ge sneld, waar hij zijn naamgenoot-spreker nu op den catheder zag staan. En op den avond te voren was bij telefonische mededeeling vanuit het huis van den „verkeer den spreker", die eveneens in Den Haag woont, verklaard, dat hij met een eigen auto zou ko men, zoodat de secretaris der kiesvereeniging geen auto zond! Zoo kwam de ontknooping van deze tragi- comedie, welke voor de vergaderden toch een „happy end" beteekende! De steenfabriek van de firma van Loo en de Waal, genaamd de Ringoven en gelegen aan den Tongerschen weg te Maastricht, is Zater dagmiddag een prooi der vlammen geworden. De brand werd omstreeks twee uur ontdekt door eenige buurtbewoners, doch toen sloegen de vlammen reeds uit het dak. De daarop gealarmeerde brandweer begon met zes spuiten de vuurzee te bestrijden, doch kon niet verhin deren, dat de fabriek geheel uitbrandde. Ongeveer 150.000 steenen werden een prooi der vlammen. Oorzaak van den brand is onbekend. Het be drijf is tegen brandschade verzekerd. In een buitengewone openbare vergadering van den raad der gemeente Vlagtwedde is Za terdag het feit herdacht, dat de heer Jarke Engelkes, sinds 1918 secretaris der gemeente, vijftig jaar geleden in gemeentedienst trad. De plechtige herdenking werd bijgewoond door den commissaris der koningin in de pro vincie Groningen en den griffier der Staten van Groningen. Mr. dr. J. Linthorst Homan deed mededee ling van het Koninklijk besluit van 26 Janpari, waarbij de heer Engelkes is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Nadat de burgemeester en de commissaris der Koinngin het woord hadden gevoerd, werd ook van de zijde der raadsleden en door de ambte naren der secretarie hulde en dank gebracht voor al hetgeen de jubilaris voor de gemeente Vlagtwedde had gedaan. In koopvaardijkringen te Vlissingen heeft zich een comité gevormd, waarvanburgemees ter C. A. van Woelderen eere-voorzitter is en dat zich ten doel stelt de nagedachtenis te eeren van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik. Daar toe zal een gedenkteeken als huldeblijk der Nederlandsche koopvaardij vervaardügd wor den. Het werk is opgedragen aan den beeld houwer H. J. Etienne te Delft. Het gedenk teeken zal worden geplaatst aan de zeevaart school, de „De Ruyterschool" te Vlissingen. Z.K.H. Prins Hendrik was beschermheer van deze school. In het eere-comité, waarvan de Commissaris der Koningin in Zeeland het voorzitterschap op zich nam, hebben vele vooraanstaande per sonen uit officieele en koopvaardijkringen zitting. Onder groote belangstelling van militaire zijde is Zaterdag op het terrein van de bereden wa pens te Amersfoort het nieuwe gebouw van de School voor Reserve-Officieren der Cavalerie geopend. Voordat de eigenlijke plechtigheid plaats vond werden de leerlingen der school, welke zich voor het gebouw hadden opgesteld, geïnspec teerd door den inspecteur der cavalerie, kolonel H. F. M. baron van Voorst tot Voorst. In zijn openingsrede schetste deze de S. R. O. C. als een belangrijk militair instituut, waar de reserve-officieren op uiterst nauwgezette wij ze worden bekwaamd voor hun gewichtige taak in het leger. Nadat spr. de vlag in top had geheschen, wekte hij de leerlingen op, onder alle omstandigheden blijk te geven van hun trouw aan Vorstin en vaderland. Namens de oud-leerlingen werd het woord gevoerd door den reserve-eerste-luitenant Van Pallandt. Deze bood een volledige serie unifor men aan, door de cavalerie sinds 1813 gedra gen. Nadat een gevelsteen, voorstellende St. Joris en den draak, eveneens een geschenk van de oud-leerlingen, was onthuld, werden toe spraken gehouden door den burgemeester van Amersfoort, mr. J. C. graaf van Randwjjck; den oud-commandant van de S.R.O.C., overste A. Blussé van Oud-Alblas, die een wisselbeker aanbood voor een modernen pentethon; overste D.A.Camerling Helmolt, directeur van de rij school; majoor Keppel Hesselink, commandant van de school voor de bereden artillerie. Nadat majoor Hollert, commandant van de S.R.O.C., dank had gebracht voor de groote belangstelling, maakte men een rondgang door het nieuwe gebouw. Het Engelsche stoomschip „North Gate", dat Zaterdagmorgen in het Oostgat was omhoog gevaren, is Zaterdagmiddag zonder sleepboot hulp vlot gekomen. Het schip, dat'van Londen kwam, heeft de reis naar Antwerpen voortge zet. Zaterdagavond is te Cairo, in tegenwoor digheid van tal van autoriteiten, waaronder een vertegenwoordiger van koning Faroek van Egypte, de Nederlandsche tentoonstel ling geopend, welke ten doel heeft een in druk te geven van de plaats, welke Neder land op velerlei gebied in de internationale samenleving inneemt, en de zakelijke be trekkingen tusschen Nederland en Egypte te versterken. De Egyptische minister van Handel en Industrie heeft daarbij een toespraak ge houden, waarna de Nederlandsche minis ter van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, per radio vanuit Nederland de volgende openingsrede heeft uitgespro ken. Geachte toehoorders, Het is mij een genoegen, ter gelegenheid van de eerste Nederlandsche tentoonstelling, die in Egypte wordt gehouden, enkele woorden te richten tot u, die op dit moment in een onzer beide landen of wie weet waar elders ter wereld naar mij luistert. De Nederlandsche regeering heeft in de laatste jaren het naar buiten treden van haar eigen vertegenwoordi gers en van die uit het nationale bedrijfsleven in toenemende mate gesteund en bevorderd. Indien immers iets tot de uitbreiding van de internationale handelsbetrekkingen kan bijdra gen, dan is het het levendige wederzijdsche contact en de persoonlijke waarneming van de behoeften en de prestaties der met ons handel drijvende volkeren. Egypte nu is voor ons, Nederlanders, een ge bied met groote aantrekkelijkheden. Ik wil thans niet spreken over het roemrijke verleden, dat met zijn onvergelijkelijke kunstschatten en met de kostbare resultaten van zijn weten schappelijk en wijsgeerig denken het cultureele leven van het Oosten en het Westen nog altijd verrijkt. Het moderne Egypte is van dit roem rijke verleden de Waardige erfgenaam. Wat in dit heden den Nederlander in het bijzonder treft, is de overeenstemming, die er bestaat tus schen enkele belangrijke trekken van de Egyp tische en de Nederlandsche economische struc tuur. Vanouds op de agrarische voortbrenging georiënteerd, hebben beide landen zich in toe nemende mate ook aan den opbouw van een eigen industrie gewijd. De geografische ligging, bij de uitmonding van een belangrijke rivier in een druk bevaren wereldzee, en de beteeker.is van den tusschenhandel, die mede daaruit voortvloeit, scheppen een grootendeels gelijk gerichte belangstelling. Deze gaat vooral uit naar de verdere ontwikkeling van het inter nationale handelsverkeer, waarbij vandaag vooral dat tusschen de beide landen zelf op den voorgrond staat. Nederland is er irotsch op, voor belangrijke producten tot de leveranciers der Egyptische volkshuishouding te behooren. Voor den land bouw en de industrie levert het oymisbare grond- en hulpstoffen, voor de Egyptische con sumenten bekende nationale producten als radio-artikelen, lampen, melk, kaas en bier. Daartegenover betrekken wij de voortreffelijke Egyptische katoen en de niet minder gewaar deerde sigaretten, naast enkele vooraanstaande producten van de Egyptische landbouw en vee teelt. Het spreekt van zelf, dat wij het Egyptische publiek gaarne willen doen weten, welxe pro ducten het nog verder van Nederland zou kun nen betrekken. De thans georganiseerde ten toonstelling zal daartoe een krachtig hulpmid del zijn. Omgekeerd zal het hiermede gelegde contact van groote beteekenis kunnen zijn voor onze kennis der economische prestaties van Egypte en daarmede de belangstelling van het Nederlandsche zakenleven daarvoor versterken. Moge zoo deze tentoonstelling een belangrijk punt worden in de ontwikkeling der wederzijd sche handelsbetrekkingen en de opwaartsche lijn, die deze reeds vertoont, versterken en voortzetten, tot het gemeenschappelijke weizijn van het Egyptische en het Nederlandsche volk. Minister Steenberghe hield zijn openings rede om tien minuten voor acht Ned. tijd voor de microfoon van de Phohi, die de uitzending daarvan via de draaibare anten ne op een golflengte van 31.28 M. verzorg de. De uitzending, die begon met het Ne derlandsche volkslied en vervolgens eenige muziek, en die op de geheele tentoonstel ling door middel van luidsprekers hoor baar was gemaakt, nam ongeveer 20 minu ten in beslag. De Phohi heeft daarmede de reeks van uitzendingen ingezet, welke zij in de maand Februari voor de Nederlandsche tentoon stelling te Cairo hoopt te geven. Deze uit zendingen zullen gewijd zijn aan hetgeen Nederland op verschillend gebied betee- kent, zooals zijn waterbouwkundige wer ken, zijn handel en industrie en de be teekenis van zijn internationale zeehavens, en zullen gehouden worden op 8, 12, 15, 19, 22 en 26 Februari en op 1 Maart as. Naar wij vernemen heeft de K.L.M. aan de vliegtuigenfabriek Koolhoven opdracht gegeven tot levering van twee vliegtuigen. Deze opdracht betreft twee F.K. 43 toestellen, kleine één motorige les- of taxi-vliegtuigen. De K.L.M. bezit zes van deze toestellen, waarvan twee vervangen worden door de thans bestelde. De jaarcijfers van den P.T.T.-dienst over 1937 zijn thans bekend geworden en wijzen een voor uitgang aan van bijna anderhalf millioen, ten opzichte van het voorafgaande jaar. De totale opbrengst steeg nj. van 24.249.374 tot 25.693.618.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5