TftETER dan neemt U toch geen genoegen met een EU D bent een te beschaafd man Vreugde-uitingen blijven aanhouden MIVA krachtig MISSIE machtig Dobbclmann lekker, man 7 GOED HELPEND GOED SMAKEND MAAR HOE DOET U MET UCHTt PHILIPS' LAMPEN BESPAREN MEER OP UW STROOMREKENING DAN HUN AANSCHAFFINGSPRIJS BEDRAAGT MAANDAG 7 FEBRUARI 1938 Conflict te IJ muiden voorkomen Nieuwe voorstellen aan beide zijden aanvaard Weer een geheim rond Os Sterfgeval onder zeer verdachte omstandigheden BOUWVERGUNNINGEN IN DE WIERINGERMEER Een gemeenterechtelijk vraagstuk 'opgeworpen PRINSES ARMGARD VERTROKKEN lUSfll ■M Waarom zoudt U zich dan op Uw licht tekort laten doen door z.g. „goedkoope lampen", die in vergelijking met stroombesparende Philips* lampen veel te weinig licht voor den ver» bruikten stroom leveren. Vraagt de zuinige Philips* „Bi-Arlita" lamp, die voor luttele centen een heelen avond helder licht geeft. Vraagt ons het gratis boekje „VAN HET WON DERE ZIEN", 't Bevat veel wetenswaardig heden op het gebied van practische verlichting. N.V. PHILIPS' GLOEILAMPEN FABRIEKEN - EINDHOVEN De blijde geboorte van Prinses Beatrix Kerkelijke viering te Den Haag Op het graf der Nassau's te Heumen Gelukwenschen van oud-strijders Te Parijs Ook te Milaan feest Weenen bleef in de stemming Dankstonden Kopenhagen leefde mee Oranjejubel te Hamburg LUCHTBESCHERMING OP DE VOORJAARSBEURS BESTUURSHERVORMING IN INDIË Nederl. St. Gregorius- vereeniging UIT DE STAATSCOURANT Onderscheiding Dit jc^ir zal het diamanten be st aan s feest worden gevierd Groote partij boter verduisterd De dief werd steeds brutaler en raakte in handen der politie DE ERNSTIGE STOEIPARTIJ TE TEGELEN Van doodslag is geen sprake ONDER MATROZEN Ernstige vechtpartij aan boord van een Engelsch schip om bij Uw sigaren winkelier binnen te loopen en te zeggen: „geef mij een pakje tabak". U zult waarschijnlijk een pakje tabak van een bepaald merk vragen. U zult zéér waar schijnlijk een pakje IBIS vragen. Want U zult zeer zeker weten, dat IBIS niet zoo maar ,,'n pakje tabak" is. Kerkelijk leven Bisschopswijding van Mgr. F. Blessing Vastgesteld op 19 Maart te Bondo Blauwe Zand-affaire nog niet ten einde! Officier van Justitie, die ontslag uit rechtsvervolging vroeg, gaat in hooger beroep DE GEVAARLIJKE WINDBUKS Vrouw moet tengevolge van een grap een oog missen R. K. LEERGANGEN De nieuwe voorstellen omtrent de arbeidsvoor waarden in het visscherijbedrijf, waarover de leden der samenwerkende organisaties gestemd hebben, blijken met groote meerderheid te zijn aangenomen, zoowel door de zeelieden, als door de havenarbeiders. Zooals men weet, was na de verwerping der oorspronkelijke voorstellen van reederszijde de eisch betreffende „den vijfden man" alsnog ingewilligd. Het stemt tot voldoening dat een conflict vermeden kon worden, vooral in de tegenwoor dige omstandigheden. Een mysterieuze gebeurtenis, ten gevolge waarvan Zaterdagavond een 42-jarige land bouwer onder verdachte omstandigheden is overleden, heeft in het dorpje Berchem «bij Os het vermoeden doen ontstaan, dat hier in de afgeloopen week 'n ernstig misdrijf is geschied. Op den nationalen feestdag had de 42-jarige ongehuwde landbouwer J. R. uit Berchem zich per rijwiel naar Os begeven, waar hij omstreeks zes uur des avonds moet zijn aangekomen. Een groot gedeelte van den avond heeft hü door gebracht in een herberg aan den eertijds zoo beruchten Berchemschen weg, waar hij gekaart heeft en eenige glazen bier gedronken. Om streeks één uur zou hij'per rijwiel naar huis zijn teruggekeerd, waar hij evenwel niet is aan gekomen. Wat er onderweg is gebeurd, is tot dusverre een raadsel gebleven, doch eenige uren later vonden twee marechaussees, die per rij wiel op patrouille waren, den man naast zijn rijwiel op den weg liggen. Daar hij uiterlijk geen letsel vertoonde, dacht men met een be- schonkené te doen te hebben. Zij legden den man dientengevolge in een droge sloot langs den weg neer en keerden spoedig per motor rijwiel met zijspan terug om R. te transportee ren. Wie schetst evenwel de verbazing van de politiemannen, toen bij hun aankomst de vo gel gevlogen was. Zij stelden een onderzoek in, doch toen de man niet werd gevonden, veron derstelden zü, dat de politie uit Berchem, die van het gebeurde in kennis was gesteld, den man had medegenomen. Dit is echter niet het geval geweest. Den volgenden morgen vond een landbouwer R. in deemiswekkenden toestand op zijn weiland. De ongelukkige was met slijk besmeurd en had den geheelen nacht in de koude buitenlucht doorgebracht. Daar de man nog steeds niet in staat was 'n woord te uiten, dacht de landbouwer op zijn beurt met een beschonkene te doen te hebben en waarschuw de hij de familie, die R. ophaalde. Toen geneeskundige hulp werd ingeroe pen, bleek de toestand van het slachtoffer levensgevaarlijk te zijn. Hij had een ern stige verwonding aan den schedel en een zware hersenschudding, terwijl de linker zijde van zijn lichaam was gekwetst en ver lamd en hij het spraakvermogen had ver loren. Zonder opheldering te hebben kunnen geven is de ongelukkige Zaterdagavond, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, aan de gevolgen overleden. Men kan moeilijk aannemen, dat de man is aangereden, omdat zijn fiets, noch zijn kleeren zijn beschadigd. De marechaussee heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de ware toedracht van deze geheim zinnige zaak. Het lijk is op bevel van de justitie te Den Bosch in beslag genomen en overgebracht naar het St. Anna-Ziekenhuis te Os. Tot 1 Januari j.l. was de Wieringermeer bij gedeelten tijdelijk territoriaal gevoegd bij een vijftal aangrenzende gemeenten, zoodat de be sturen dier gemeenten hun publiekrechtelijke bevoegdheid ook over het nieuwe gebied uit strekten. Daardoor is het ook te verklaren, dat men het met de naleving van de woningbouw verordeningen in den nieuwen polder niet zoo nauw genomen heeft. Constructief en ook aesthetisch blijken de ge stichte gebouwen evenwel aan hooge eischen te voldoen want de bouwvoorschriften, door de directie van de Wieringermeer vastgesteld, wer den getrouw nageleefd, terwijl een vooraan staand aestheticus vooraf aan de bouwplannen zijn sanctie hechtte. Een door het gemeentebestuur van Medem- blik op het laatst van het vorig jaar inge stelde nauwgezette controle heeft voor het scheiden van de markt nog getracht aan dezen onwettigen toestand een eind te maken door de bouwers alsnog te sommeeren de vereischte vergunning aan hun college aan te vragen, met bedreiging hen anders met den strafrechter kennis te laten maken. Daar inmiddels de Wieringermeer een afzonderlijke publiekrechte lijke eenheid is geworden en het gemeentelijk beheer aan de aangrenzende gemeenten is ont trokken, rijst thans de vraag, welk bestuur de bouwvergunning moet verleenen, het bestuur van de gemeente, waarin de opstallen tijdens den bouw gelegen waren, of het nieuwe bestuur van de Wieringermeer, een gemeenterechtelijk vraagstuk, dat aan de beoordeeling van den minister van Dinnenlandsche Zaken is voor gelegd. Prinses Armgard is Zondagochtend per trein van het station Baam naar Duitschland ver.- trokken. Nog steeds stroomen zoowel uit binnen- als buitenland de berichten binnen, waarin uiting wordt gegeven aan gevoelens van vreugde en dankbaarheid voor de geboorte van ons prin senkind. In de parochiekerk van den H. Jacobus aan de Parkstraat te 's-Gravenhage heeft de deken van Den Haag, mgr. J. M. v. d. Tuyn, Zondag een plechtige Hoogmis opgedragen. Assistentie verleende kapelaan Jac. Schmidt, als diaken, kapelaan L. J. Stolwijk, als subdiaken, en kape laan A. v. d. Oudenhoven, als ceremoniarius. In het priesterkoor hadden plaats genomen Kolonel Mgr. J. J. J. Noordman, hoofdaalmoe zenier, en Prof. Mgr. P. Groenen. Verder waren bij deze H. Mis o.a. tegenwoor dig de ministers Goseling, Weiter en Steen- berghe, de ministers van Staat Kooien en Aal- berse, oud-minister Van Schaik, Generaal-ma- joor P. J. Munnikrede, Generaal-majoor Jhr. J. A. Alting van Geusau en kolonel Doorman, alsmede Jhr. Von Pisenne en ir. L. J. M. Fe- ber. weth. van 's Gravenhage. De geloovigen zongen de vaste Gregoriaan- sche gezangen, terwijl het zangkoor o.l.v. den heer P. v. d. Oever de Missa in honorem Sanctae Trinitatis van Hub. Cuypers uitvoerde. Na de Mis zong het koor een plechtig Te Deum. In den historischen veldslag van 14 April 1574, toen de troepen van Nassau onder Hen drik en Lodewijk van Nassau, broeders van Willem van Oranje, langs de Maas naar Maas en Waal wilden opdringen om zich daar te ver eenigen met hun broeder Prins Willem van Oranje, die tusschen Maas en Waal met een leger op hen wachtte, zijn beide Nassausche broeders tegen de Spanjaarden onder Mendoza gesneuveld. De lijken van den 24-jarigen Hen drik van Nassau en den 34-jarigen Lodewijk van Nasau zijn later herkend 'en zijn in den loop der jaren bijgezet in het praalgraf, dat te hun ner eere werd opgericht in de Nederduitsch Hervormde Kerk te Heumen bij Nijmegen. De afdeeling Nijmegen van de vereeniging „De Princevlag" heeft Zaterdag een krans gelegd op dit monument. Deze eenvoudige maar tref fende plechtigheid werd bijgewoond door af gevaardigden van de oranjevereeniging D. E. S. en de C. O. V., de historische vereeniging „De Mookerheide" den burgemeester van Heumen Malden, den heer van 't Hullenaar en door pastoor Brekelmans. Zondagochtend te tien uur verscheen aan het hek van het paleis Soestdijk de 56-jarige heer Wuyster uit Rotterdam, die namens de vereeni ging van oudsrtijders „Het Vaderland Ge trouw" de gelukwenschen aan het Prinselijk Paar kwam overbrengen. De heer Wuyster was van Rotterdam af ko men loopen. Zaterdagavond te acht uur was hij vandaar vertrokken. Te ongeveer twaalf uur heeft de burgemees ter van Baarn den oud-strijder ontvangen en hem als herinnering aan dezer, tocht een me daille overhandigd, welke aan de eene zijde de beeltenis van het paleis draagt, terwijl de an dere zijde de figuren van een vrouw met een baby vertoont. Daarna vertrok de heer Wuyster weer per voet naar Rotterdam. Katholieke, Protestantsche en Joodsche Ne derlanders te Parijs hebben Zondag in hun kerken de blijde geboorte herdacht. Te elf uur was er een dankdienst voor pro testanten in de tabernakelkerk. De dienst der katholieken was in de kerk van de eerwaarde zusters van „La Providence". Het koor der katholieke vereeniging onder leiding van den heer van der Broek verleende zijn medewerking. Z. H. Exc. monseigneur Chaptal droeg een plechtige H. Mis op. Na het plechtig Te Deum zongen allen het Wilhelmus. De laatste herdenking van den dag was die der Israëlieten in de synagoge van de Rue Cha- seeloup Laubat. Bij alle drie de plechtigheden waren onze ge zant en mevrouw Loudon aanwezig. Ook de Nederlandsche kolonie te Milóan heeft de blijde gebeurtenis in het prinseijk gezin niet zonder feestelijkheden laten voorbijgaan. Zaterdagavond organiseerde de Nederland sche Vereeniging voor Noord-Italië in het be kende Odeon-restaurant een groot diner. In de Nederlandsche kolonie te Weenen heeft zulk een groote vreugde geheerscht over de geboorte van de Prinses te Soestdtjk, dat er geen einde scheen te komen aan het feestvie ren. Aan het einde van de week hebben een vijf tig landgenooten nog eens een gezelligen avond georganiseerd in een établissement aan den Stefanplatz, in het hartje van de binnen stad vlak tegenover den machtigen St. Ste- fanusdom dien Prinses Juliana en Prins Bern- hard het vorig jaar tijdens hun bezoek aan Weenen bezichtigd hebben. Het feest duurde tot heel laat voort.. Ook in Gent en Brussel zijn Zondagochtend in protestantsche kerken plechtige dankdien sten gehouden naar aanleiding van de geboorte van Prinses Beatrix. De dienst in de Belgische hoofdstad werd ook bijgewoond door minister Slotemaker de Bruine. Te Kopenhagen is Donderdag in het gezant schap een receptie gehouden, die zóó druk was bezocht, als de Nederlanders dit hier nog nooit hadden meegemaakt. Philips had electrische luidsprekers laten aanbrengen in het gezantschapsgebouw en zoo kon men in alle zalen ieder kwartier het klok kenspel van de Utrechtsche domkerk hooren. De gasten werden ontvangen door Hr. Ms. ge zant ridder Huyssen van Kattendijke en mevr. Van Kattendijke, die bijgestaan door hun bei de dochters zich met de ruim tweehonderd gas ten onderhielden. De nieuwe Nederlandsche vereeniging te Hamburg had reeds op den geboortedag 's avonds een feestelijke bijeenkomst georga niseerd, waarbij ook de eere-voorzitter, consul generaal Van Aerssen Beyeren, aanwezig was, die in een toespraak aan de vreugde der Ne derlanders te Hamburg uiting gaf. Zaterdag en Zondag gaven de consul-gene raal en mevrouw baronnesse Van Aerssen Beyeren in hun woning een ontvangst voor de geheele Nederlandsche kolonie. Hoewel de ontvangst over twee dagen verdeeld was, bleek de ruimte op beide dagen nog te klein, daar het overgroote deel der landgenooten van de invitatie gebruik maakte. Bij deze gelegenheden haeft de consul-generaal in een gloedvolle rede de beteekenis van Oranje voor het Neder landsche volk naar voren gebracht. Hij bracht een dronk uit op het Prinsesje, het kroonprin selijk paar en op H. M. de Koningin, waar mede alle aanwezigen geestdriftig instemden, waarna spontaan het Wilhelmus werd gezon gen. De Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming heeft besloten op de voorjaars- beurs te Utrecht een informatie-bureau te ves tigen, waar de zakenman zich op de hoogte kan stellen van wat er te koop is op het gebied der luchtbescherming en bij wie. Daarnaast zal dit informatie-bureau dienstbaar gemaakt worden aan de propaganda voor de luchtbescherming in het algemeen. Het bureau zal gevestigd worden in de ma chine-hal, stand nummer 502. BATAVIA, 7 Februari (Aneta) Ingediend is een ontwerp-ordonnantie tot regeling van de financieele verhouding tusschen het land en de groepsgemeenschappen in de buitengewesten. De memorie van toelichting zegt, dat het ont werp in het bijzonder de financieele verhouding der groepsgemeenschappen in de Minang- Kabau en Hoeloebandjar, welke 1 Juli a.s. zullen worden ingesteld, regelt. Bij beschikking van den minister van Defensie is de luitenant ter zee der 2de klasse bij de Ko ninklijke Marine-reserve H. C. J. Coumou 14 Februari geplaatst bij den onderzeedienst te Willemsoord. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau J. Engelkes, secretaris der gemeente Vlagtwedde. Het zal in den loop van dit jaar zestig jaar geleden zijn, dat de Nederlandsche St. Gregoriusvereeniging werd opgericht. Gelukkig is het in ons land nog mogelijk, het bestaan van deze vereeniging (welke zich met zoo ideëele aangelegenheden wenscht bezig te houden als: de belangen der Kerkmuzikale be weging) te bestendigen. Wij merken dit speciaal op in verband met het feit, dat juist eenige we ken geleden bij onze Oosterburen (waar vroeger zóó bijzonder veel gedaan is voor den opbloei van de Kerkmuziek) het voortbestaan zelfs van een 4-tal Kerkmuziektijdschriften onmogelijk is ge worden. Het spreekt intusschen vanzelf,a dat bij 't diamanten feest van de St. Gergoriusvereeni- ging die reeds zóóveel goeds tot stand heeft gebracht in haar langdurig bestaan wel iets bijzonders zal geschieden. De herinnering aan de grootsche viering van het gouden feest en de prachtige resultaten, welke de R. K. Kerkmuziekschool (een bekro ning van het werken der St. Gregoriusvereeni ging) afwerpt over de toestanden van Neerlands kerkmuziek-beoefening, zullen zeer zeker voor velen in den lande een prikkel zijn, om op bij zondere wijze van hun daadwerkelijke belang stelling jegens de Ned. St. Gregoriusvereeniging te doen blijken, als deze haar zestigsten verjaar dag mag herdenken. Aangezien bij de viering van het gouden feest, in de stad, waar de vereeniging „gevestigd" is, een reeks prachtige uitvoeringen heeft plaats ge had, lijkt het ons thans niet voorbarig, de stel lige verwachting uit te spreken, dat ook nu we der iets bijzonders zal geschieden, waardoor de viering van het diamanten feest een waardig karakter zal dragen. Het ligt voor de hand, dat vanaf deze plaats niet behoeft aangegeven te worden, hoe men dit feest op de meest waardige wijze zou kunnen vieren. Zou men echter van een ongevraagd ad vies dezerzijds gediend zijn, dan meenen wij, dat bijv. de uitvoering van een belangrijk werk uit de kerkmuziek-litteratuur, hetwelk hier nog geen algemeene bekendheid geniet, zeker niet misplaatst zou zijn. I Dat de technische mogelijkheid tot het stellen van een groote daad in alle opzichten aanwezig is, stemt ieder verheugend en maakt het initia tief nemen, zelfs tot iets heel bijzonders, niet riskant. Moge daarbij de eerbiedwaardige jubilaresse wederom toonen, nog zooveel vitaliteit te bezit ten en zooveel contact te onderhouden met den geest van onze dagen, dat mede door haar in vloed en zeker onder haar hooge bescherming mogelijk zal gemaakt worden, wat reeds door velen als zeer wenschelijk wordt aangevoeld. De Haarlemsche politie heeft den 38-jarigen M. gearresteerd, die zich schuldig heeft ge maakt aan verduistering van een partij boter, ter waarde van ongeveer f 3300, ten nadeele van de melkinrichting „Hafam", waar hij als chauffeur in dienst is geweest. Hij bediende daar o.m. het rayon Zandvoort, maar nam voortdurend grootere hoeveelheden boter mede dan de klanten besteld hadden, hetgeen hij gemakkelijk kon doen, daar er slechts eens per drie maanden gecontroleerd werd. De boter verkocht hij aan drie inwoners van Zandvoort en het daarvoor ontvangen geld wendde hij te eigen bate aan. De zaak kwam aan het licht, doordat M. steeds brutaler werd en grootere hoeveelheden boter wegnam, hetgeen tenslotte tot een onder zoek door de directie leidde. M. is toen onmiddellijk ontslagen, maar de directie deed van het geval geen aangifte bij de politie. Toen echter dezer dagen in het kantoor van de „Hafam" werd ingebroken en de politie een onderzoek instelde, waarbij zij ook om inlich tingen vroeg naar personen thans of voorheen bij- de zaak werkzaam, kreeg zij tevens kennis van de vroeger gepleegde verduistering van boter. Onmiddellijk stelde de politie een nader onderzoek in, met het gevolg, dat de gewezen chauffeur M. gearresteerd werd en de drie af nemers van de boter in verhoor werden ge nomen. Tegen deze laatsten is ter zake van heling proces-verbaal opgemaakt, terwijl M. werd ingesloten. Het onderzoek naar den tragiscl&n dood van den elfjarigen van Wijlick te Tegelen, die na een stoeipartij tusschen schooljongens wegliep en ineenzakte heeft uitgewezen, dat van W. is overleden ten gevolge van inspanning, voort vloeiende uit een abnormale hartvergrooting. Van doodslag is absoluut geen sprake is de con clusie van dr. Hulst uit Leiden. De jongens F. en K. treft geenerlei schuld. Dat van W. na de stoeipartij overleed, is een toevallige omstandigheid, die zich, gezien zijn hartgebrek, bü iedere opwinding of inspanning kon voordoen. Tijdens een twist, ontstaan aan boord van het in de Maashaven te Rotterdam liggende Engel- sche stoomschip „Drakepool", heeft de 36-jarige Engelsche matroos J. S., afkomstig uit Belfast, den 37-jarigen Belg G. B. uit Antwerpen, ver moedelijk' met een pook of eenig ander ijzeren voorwerp, zoodanig op het hoofd en het lichaam geslagen, dat de man met ernstige inwendige kneuzingen en een hoofdwonde naar het zieken huis aan den Cool-singel moest worden over gebracht. De politie heeft den matroos in ver zekerde bewaring gesteld. k r\ Mgr. F. Blessing, tit. bisschop van Thois of Tois, apostolisch prefect van Bondo (Congo)i zal niet op den aanvankelijk vastgestelden da tum van 12 Februari, doch eerst op 19 Maart tot bisschop worden gewijd. Behalve de apostolische delegaat van Bondty dié de wijding zal verrichten, zullen nog ver schillende bisschoppen de plechtigheden bijwo nen. Deze geschiedt in de half gebouwde kerk te Bondo, waarover een voorloopig dak wordt gelegd. Naar wij vernemen is het laatste woord in de zoogenaamde Blauwe Zand-affaire nog niet gesproken. Hoe wel Ir. A. A. Mussert door de Vijfde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank, gepresideerd door V. G. A. Boll, conform den eisch van den Officier van Jpstitie, mr. E. Kist, op 27 Januari werd ontslagen van rechtsvervolging, is thans de Officier zelf in hooger be roep gegaan van deze beslissing, waar door zoowel de zaak tegen Ir. Mussert als die tegen.P. Melchers opnieuw zal worden behandeld voor het Gerechts hof te Amsterdam. Zooals men zich zal herinneren had de Off- van Justitie aangevoerd dat hier sprake wa3 van noodweer en dat Ir. Mussert derhalve nie' kon worden beschuldigd van mishandeling. D3 rechtbank nam de noodweergronden aan eP ontsloeg dan ook Ir. Mussert, zooals de Offi cier gevraagd had, van rechtsvervolging. Melchers, voor wien geen beroep op nood weer kon gelden, werd tot vijftien guldeP boete subs, tien dagen hechtenis veroordeeld- eveneens conform den eisch. Dat thans de Officier van Justitie, mr. Kist- in hooger beroep is gegaan, is dus wel zeef opmerkelijk, doch de wet laat in elk geval de mogelijkheid daartoe open. In een woning aan de Snoekstraat te Rot terdam heeft de 20-jarige dochter des huizes- terwijl zij aan het schieten was met een wind buks, waarbij als projectiel stalen pluimpje3 worden gebruikt, bij wijze van grap aangelegd op haar moeder. De buks ging af en het pluim pje trof de moeder juist in het rechteroog. V6 vrouw is door den G.D. naar het Ooglijders' gesticht vervoerd. Men vreest, dat zij tenge volge van deze roekeloosheid het oog zal moe ten missen. Voor den cursus architect der R.K. Leer gangen te Tilburg zullen in deze maand a-13 nieuwe docenten optreden: ir. A. Siebers ovef componeeren (vier lessen) en ir. S. J. vaP Embden over het binnenhuis (zes lessen). Tevens zal J. Donders een tweetal lezing®15 houden over Brabantsche cultuur. Voor belangstellenden bestaat gelegenheid oP1 als toehoorder deze lessen bij te wonen. Daar voor kan men zich melden bij den rector d®* R.K. Leergangen te Tilburg. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 12