t)e eerste foto's van H.K.H. Prinses Beatrix Wilhelmina Armgard Een rechtsche doorbraak bij Teruel Japan meldt overwinningen in Noord en Zuid m m Schietpartij aan de grens DE SIERRA PALOMERA VEROVERD Schoolstrijd ook in Turkije? Het nieuws van heden DE BAROMETER ■liill VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 5970 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voot Haarlem 25 cent per weekper kwartaal i 3.25. Bü onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 MAANDAG 7 FEBRUARI 1938 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21009 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM De gelukkige vader met het Prinsesje bij de officieele geboorte-aangifte. Het statiekleed van Prinses Beatrix werd bij het opmaken van de akte voor de zevende maal gedragen. Het werd voor de tweede maal gebruikt voor het toonen van een Prinses De weg van Saragossa naar Teruel thans vrij van het vuur der linkschen Barcelona geeft de verliezen toe De bombardementen Gevecht om Fransche naambordjes Een senator en drie Kamerleden te Ostende gearresteerd Het Weer Militaire auto in België verongelukt Vijf soldaten ernstig gewond f 'B fg8 1 Ons Prinsesje Beatrix, 48 uur oud, op den ochtend van den 2den Februari Chineezen bij Fang Tsjan op de vlucht geslagen Joengsjau en Tongka werden door torpedojagers onder vuur genomen Hoeai Yoean veroverd De zware Engelsche Tcustbatterijen in Japansche aanvallers de nabijheid van HongkongZullen de Engelands macht ontzien?. Boodschap van Tsjang Kai Sjek Maatregelen zouden genomen zijn tegen Katholiek onderwijs ERNSTIG SPOORWEG ONGELUK DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Negentienjarige Duitscher beant woordde het vuur der douane en wist te ontkomen m^\\\\\\\iiiiiiiiir#///////m>% p NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. SALAMANCA, 7 Febr. (Havas) Het rechtsche hoof dkjwartier deelt mede: In den sector van Alfambra bij Teruel zijn wij twaalf kilometer opgerukt. In den midden- ®ector bedroeg de terreinwinst tien en in den zuidelijken sector acht kilometer. Zes tien dorpen en een veertigtal linksche stel lingen vielen in onze handen. Het link sche front is op verscheidene plaatsen door broken. In het legerbericht van Franco's hoofdkwar- tier wordt over het succes bij Teruel gezegd, dat de geheele Sierra Palomera in handen van de rechtsche troepen gevallen is. De opmarsch duurt voort. De troepen van Franco hebben •neer dan 2000 gevangenen gemaakt; de link- ®chen verloren bovendien 3000 dooden. In hun opmarsch naar de Alfambra zijn de ^chtsche troepen opgerukt van een lijn, die i.°°Pt ten noorden van Celadas, parallel met en weg van Saragossa. Zij hebben de buiten dijken bereikt van de stad Alfambra, waar het Plaatselijk hoofdkwartier der regeering geves- hgd was, verdreven de regeeringstoepen van de ^nogten van Palomera en bereikten den weg anoS het Alfambra-dal. De opmarsch heeft den weg naar Sara gossa, die een vitale verbinding vormt, Veilig gemaakt. De stad Teruel is tot nu toe hiet betrokken bij den slag. Het linksche ministerie van landsverdedi- Fjhg deelt mede, dat de rechtschen er na he- /teen strijd in geslaagd zijn Pancrudo te he etten. Ook Serra Alcocon wisten de rechtsche loepen ten koste van zware verliezen te be ften. Voor de eerste maal erkent een Italiaansch ^aBblad, dat Bruno Mussolini, de jongste zoon an den Duce, In Spanje bij de rechtsche lucht- ?\acht gestreden heeft. De „Messagero" geeft *U. een opsomming van de verdiensten, die .lui tenant Bruno Mussolini recht gaven op zijn promotie tot kapitein en schrijft daarbij: „Voor de verdediging van 't ideaal der Latijnsche en Christelijke beschaving werd hij legionaris voor den anti-bolsjewistischen strijd in het Spaan- sche luchtruim". Ruim 470 Amerikaansche persoonlijkheden, onder wie predikanten, directeuren van scho len, filmacteurs, hebben een aan Roosevelt ge richt schrijven onderteekend, waarin zij der president Uit naam van het Amerikaansche volk verzoeken tegen de bombardementen der burgerbevolking in Spanje door rechtsche vliegtuigen op te treden. Het schrijven eindigt als volgt: „Wjj gelooven, dat een moreel pro test van den kant van Amerika, gevoegd bij het in Engeland door Eden en in Frankrijk door Chautemps geformuleerde protest, slechts kan bijdragen tot het beëindigen van deze barbaarsche en onmenschelijke slachtingen. Radio-naclonal heeft gisteren een mededee- ling omgeroepen, waarin geantwoord wordt op de protesten tegen het bombardeeren van achter het front gelegen steden. In deze mededeeling wordt eraan herinnerd, dat de regeeringstroepen begonnen zijn met het bombardeeren van steden, die geen enkei militair objectief vormen, zooals Algeciras, Te- toean en Ceuta. De rechtschen, zoo wordt ver klaard, hebben slechts steden gebombardeerd, die een zekere militaire beteeknis hebben, en in dit verband wordt erop gewezen, dat zich in Barcelona meer dan 180 militaire objectle ven bevinden, o.a. 14 geschutbatterijen, 12 luchtafweerbatterijen, 70 mitrailleurs, 3 vlieg velden, 69 fabrieken van oorlogsmateriaal, 5 gifgasfabrieken en 11 brandstofdepots. BRUSSEL, 7 Febr. (Belga). Uit Ostende wordt gemeld, dat partijgangers van Gram mens met hamers, die bevestigd waren aan stokken, daar ter plaatse Fransche naamplaten hebben vernield. Onder de daders bevond zich de Vlaamsch-nationalistische senator Van den Bulcke en de Vlaamsch-nationalistische afge vaardigden Leuridan, Tollenaers en De Vroe. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Uit voorzorg werden de parlementsleden op het bureau van politie vastgehouden: zij zijn eerst Zor "agavond vrijgelaten. Senator Van den Bulcke door een voorbijganger in het gelaat geslagen. S Hoogste barometerstand: 777.0 Hamburg. 2 Laagste barometerstand: 737.3 Isafjord. 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen Oostelijke tot Zuidelijken wind, nevelig tot licht of half bewolkt, later toenemende =j bewolking, weinig of geen neerslag, tem- 2 peratuur om het vriespunt des nachts, overdag weinig verandering in tempe- ratuur. Zon op v.m. 7.34 onder n.m. 4.55 uur. 2 Licht op n.m. 5.25. Maan op v.m. 9.52 2 onder v.m. 0.20. Eerste kwartier 8 Febr. 2 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii BRUSSEL, 5 Febr. (Belga). Gisterenavond reed een militaire auto te Neervoeteren tegen een boom. Vijf soldaten, deel uitmakende van de grenswacht te Maeseyck, werden met ern stige wonden overgebracht naar het hospitaal van het kamp van Beverloo. SJANGHAI, 7 Febr. (Havas). De woord voerder van het Japansche leger heeft tegenover de pers verklaard, dat de Ja pansche troepen, die hun opmarsch naar het Noorden en Westen van Fengpau voort zetten, in de buurt van Fang Tsjan een beslissend succes hebben behaald door den Chineezen, die op de vlucht zijn geslagen, zware verliezen toe te brengen. De Chineezen bieden geen ernstigen tegenstand meer. Generaal Matsoei maakt bekend, dat een be langrijke overwinning is behaald op de Chinee- Sche troepen in de spoorwegzone Tientsin Nanking, op 100 mijl ten Noorden van Nanking, Het communiqué meldt, dat de vluchtende Chineezen rampspoedige verliezen hebben ge leden. De Chineezen, die weerstand boden aan den Japanschen opmarsch van Nanking naar Soetsjau, vluchten in wanorde naar het Noor den uit Pengpoe langs de spoorlijn Tientsin- Nanking, en ook dwars door het land in Noord westelijke richting. De Japansche troepen ach tervolgen hen van nabij en hebben reeds 1500 Chineezen gedood en velen gewond. De Japansche troepen zijn aan het Zui delijk front in de buurt van Pengfoe over de Hoeaiho getrokken. Zij hebben Hoeai Yoean veroverd. De Japanners zullen bij hun verderen op marsch naar Soetsjau geen natuurlijke ver dedigingslinie der Chineezen meer ont moeten. Aan Japansche zijde acht men het de vraag, of de Chineezen over voldoende troepen be schikken om hun stellingen op doeltreffende wijze te kunnen verdedigen tegen de gemoto riseerde eenheden der Japanners. Aan Chineesche zijde ziet men met een zekere bezorgdheid de volgende Japansche operaties tegemoet. Men acht een directen aanval op Hankau niet onmogelijk. Uit Tongka wordt gemeld, dat Japansche torpedojagers, na een klein detachement ont scheept te hebben op het eiland Kio, Joengsjau en Tongka onder vuur genomen hebben. Uit Sjanghai wordt nog gemeld, dat de for ten van Tsjoeanpi, die deel uitmaken van de verdedigingswerken der Bocca Tigris, eveneens onder vuur genomen zijn en bovendien uit de lucht zijn gebombardeerd. Ook vele andere punten In Zuid-China zijn door Japansche luchtstrijdkrachten gebombardeerd. Tsjang Kai Sjek, zooals men weet een ge- loovig Christen, heeft een begroetingsbood- schap doen toekomen aan de Chineesche Christenen der Woehan-kerken. Hij zeide het vaste vertrouwen te hebben, dat de groote zaak van hun land den vollen steun heeft van het geheele Christendom. „Dat God u zegene en onze gemeenschappelijke overtuiging sterke, dat, indien God met ons is, wie dan tegen ons zou kunnen zijn." Den 29en Maart zal te Woesjang het vierde nationale congres der Kwo Min Tang worden gehouden. In afwijking van het gebruik, zal het land vertegenwoordigd worden door de af gevaardigden van 1935, die reeds in het vorige congres zitting hebben gehad. De omstandig heden laten namelijk geen nieuwe benoemingen toe. De wijzigingen in de Duitsche rjjksregeering hebben bij de Chineezen groote bezorgdheid ge wekt. Zü vreezen, dat de reactie voor China ongunstig zal zijn, met het oog op de Chi- neesch-Japansche vijandelijkheden. Er wordt op gemerkt, dat Von Ribbentrop de leidende genius is van het anti-komintern-verdrag, terwijl Von Neurath niet alleen sympathiek jegens China staat, doch op actieve wijze heeft geprobeerd het conflict te regelen. Ook Von Blomberg staat tegenover China sympathiek. De woordvoerder der Japansche Marine te Sjanghai heeft aangekondigd, dat de door de Japanners bezette districten der internationale nederzetting Hongkioe en Jangtsepoe heden heropend worden voor de Chineezen, die daar vroeger gewoond hebben. Vanaf heden mogen vreemdelingen zonder vergunning de door de Japanners bezette districten, buiten de door Engelschen verdedigde Westelijke grens van de nederzetting, betreden. De Japansche schild wachten zijn hier vervangen door Chineesche politieagenten. ISTAMBOEL, 7 Febr. (Havas) De Turksche minister van Onderwijs zou, naar verluidt, beperkende maatregelen hebben uitgevaardigd ten opzichte van de uitoefe ning van zekere godsdienstige verrichtingen in buitenlandsche katholieke scholen. Zoo zou aan katholieke leerlingen, die aan de Turksche wetten zijn onderworpen, verboden zijn cursussen en onderwijs in de christelijke zedenleer te volgen. Hetzelfde verbod zou uitge vaardigd zijn voor orthodoxe leerlingen, die katholieke scholen bezoeken. De maatregelen zouden reeds van kracht zijn. RIO DE JANEIRO, 7 Febr. (D. N. B.) Bij een spoorwegongeluk nabij Goyaz in het bin nenland van Brazilië zijn 15 personen gedood en ongeveer honderd gewond. In de St. Jan van Lateranen te Rome is een plechtig: Te Deum gezongen ter gelegenheid van den 16en verjaardag van de Pauskeuze van Z. H. Pi us XI. Kardinaal Faulhaber protesteerde samen met de Beiersche Bisschoppen tegen de ontbinding der Katholieke jeugdorganisaties. De Britsche regering heeft een krachtige nota aan Franco gezonden over de zeeschuimer!] in de Middeliandsche Zee. Bij een spoorwegongeluk in Frankrijk kwamen drie personen om het leven; vijftien werden er gewond, van wie twee hopeloos. In Turkije zouden maatregelen genomen zijn tegen Katholiek onderwijs. Von Papen is uit Weenen naar Berchtesgadeh vertrokken. De Spaansche nationalisten forceerden een doorbraak bij Teruel. Het Japansche ministerie van Marine besluit de vlootbouwplannen geheim te houden. De Japanners melden overwinningen in Noord en Zuid-China. Cordei Huil keerde zich in een radiorede tegen de autarkie en de koortsachtige bewapening. De vreugde-uitingen over de blijde geboorte van Prinses Beatrix blijven aanhouden. Geheimzinnig sterfgeval te Berghem bij Oss. Blauwe Zand-affaire nog niet ten einde! O Zondagmiddag werden door de Duitsche doua ne aan „de Poppe", de grensovergang in den rijksweg OldenzaalBentheim, twee Duitschers aangehouden, afkomstig uit Bremen, die daar verscheidene inbraken zouden hebben gepleegd. Een der Duitschers wist zich los te rukken en te ontvluchten. De Duitsche ambtenaren schoten hem na, welk vuur door den vluchteling werd beantwoord. Het is de 19-jarige W. W., die erin geslaagd is over de Nederlandsche grens te ontkomen. Hij is in het bezit van een revolver, een dolk mes en een masker. Stand op Maandag I uur n.m.: 774.4 Vorige stand: 774.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1