EERSTE NEDERIANDSCHE LEVENSVERZEKERING Dure nachtmuziek Haarlem, 7 Febr. Kort en volledig °'feg.ï WEBER MAANDAG 7 FEBRUARI 1938 Te Deum in Haarlems Kathedraal Mgr. Huibers spreekt over Prinses Beatrix MIJN SLOTWOORD NA DEN GALA-AVOND VERKEER LANGS GROOTE GASTHUIS Na 10 uur 's avonds weer toegestaan Let op uw oogen Maar ook op het juiste adres; GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug Ziekenfondsleverancier. Programma Radio-Centrale Sint Jansknapen in de Paul Krugerstraat OUDERAVOND ST. TARCISIUS- GROEP R. K. Overheidspersoneel Feestweek in Salzburg Bridge Ook een vat wijn te Bloemendaal aangespoeld BURGERLIJKE STAND REMMEN WAREN NIET IN ORDE GALA-CONCERT H.O.V. Soliste: Berthe Seroen, zang Sen (fcandueazeUetin^ hebt qij. ceeds. dUtac weuuwn nog. <j€en levenwzczeUednty? Wendt U <zondec uitstel tot de Seeste VlededaMUcUe. Millioenenerfenis te Mijdrecht Eischen van den kweeker afgewezen Ik verdien. geld! AGENDA Bioscopen 8 Februari Bioscopen °°ste %vl j ,5°ei\ ^o!Un iNvf *V': STAD Volgens voorschrift van Z. H. Exc. den Bis schop van Haarlem werd gisteren in de katho lieke kerken van het bisdom, het Te Deum gezongen bij gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix. Dit geschiedde in de Kathe drale Kerk van Haarlem onder het Pontifi caal Lof, gecelebreerd door den Bisschop zelf, ter hernieuwing van de toewijding van bisdom en kathedrale parochie aan Maria. De kerk was geheel gevuld met geloovigen. Als troondiaken fungeerden de hoogeerwaar de heeren H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem en eere-kanunnik en M. W. A. Wijtenburg, kanunnik van het kathedraal kapittel. Diaken was de hoogeerwaarde heer plebaan F. Filbry, subdiaken de zeereerwaarde heer P. C. Botte lier, leeraar van het seminarie Hageveld. Tijdens het lof hield de Bisschop, Z. H. Exc. Mgr. J. B. Huibers, een feestpredikatie om te wijzen op de dubbele reden, waarom de aan wezigen tezamen waren gekomen. Dat is aller eerst, zeide Mgr., de gebeurtenis, welke heel ons volk met zulk een groote vreugde heeft vervuld, de geboorte van een Prinses uit het Huis van Oranje. En terwijl het heele volk tot Onze groote vreugde heeft uiting gegeven aan zijn blijdschap men mag wel zeggen, dat dit zonder uitzondering door allen is geschied en op uitbundige wijze willen wij katholieken nog op zeer bijzondere wijze onze vreugde en dank aan God betuigen. Immers wij weten, dat dit kind een geschenk van God is. Hij alleen kan het geven, Hij alleen is de Maker, Hij al leen is de Schepper van het leven en de Be stuurder en het is Gods gunst, dat het Konink lijk Huis met een Vorstenkind is verrijkt. Wij moeten daarom God danken voor Zijn gave, terwijl wij meeleven met het geluk dat het Prinselijk Paar ten deel is gevallen. Mgr. wees vervolgens op den band, welke ons volk aan Nederland bindt en op wat wij aan ons Vor stenhuis te danken hebben. Wanneer wij mo gen zeggen, aldus Mgr., dat terwijl volken rondom ons heen in groote en vele moeilijk heden verkeeren, ons volk zich gelukkig kan beschouwen, dan hebben wij dit aan de re geering von onze Koningin te danken, die door Haar beleid, zooveel leed heeft kunnen verzachten, zooveel moeilijkheden heeft kun nen ontgaan. Met name herinnerde Mgr. er aan, dat wij buiten oorlog gebleven zijn. Wij danken daarom God, dat Prinses Juliana ons dat kind gegeven heeft. Het kind is genaamd Beatrix, een naam, die ons geheele volk weldadig heeft aangedaan, omdat hij beteekent geluk, geluk aanbrengend, gelukkig makend. En indien deze verwachting, die ons zoo verblijdt eens verwezenlijkt wordt, dan hopen wij, dat dit kind geluk aanbrengt, geluk niet alleen aan Zijn ouders en voor ons Vorstelijk Huis, maar geluk ook aan ons volk en aan de geheele wereld en dat het zelf eens zal mogen worden ontvangen als gelukzalige in den Hemel, als kind van God! Maar als wij aansporen om God te danken, dan vragen Wij ook uw gebed. Laten wij straks bij het aanheffen van het Te Deum God uit het diepste van ons hart voor Zijn weldaad dank zeggen en Hem vragen, dat Hij ons Ko ninklijk Huis bescherme en zegene tot in lengte van dagen en dat het kind, Beatrix, bij haar geboorte met zooveel gejubel begroet, ook met jubel moge begroet worden, wanneer Zij zal worden opgenomen inter beatas, in de rij en der gelukzaligen. Met diepe dankbaarheid tot God, herdacht Mgr. vervolgens de groote zegeningen, welke zijn Bisdom in de twee jaren van Zijn bestuur zijn ten deel gevallen. Hij sprak er Zijn vreugde en zÜn blijde verwondering over uit, dat er klaar blijkelijk juist in deze dagen van geloofsafval en twijfel in ons bisdom als' 'n golf van geloofs kracht en -ijver door ons bisdom gaat, zich uitend niet alleen in woorden maar ook in ge loofsdaden, in milddadigheid en bereidheid tot het steunen van allerlei goede werken. Mgr. schreef dat toe aan den bijstand van de H. Maagd van Altijddurenden Bijstand,Wier lof hij op aandoenlijke wijze verkondigde en aan Wie Mgr. in een ontroerend gebed het Bisdom en dz parochie opnieuw toewijdde. Hierna werd het Te Deum gezongen. Toen aan het einde van den gala-avond ik den alg. voorzitter der Ver. „Koninginnedag", ir. P' H. Lefebvre, naar het podium mocht begelei den om het officieel gedeelte van dit historisch samenzijn te gaan sluiten, had ik een onbestemd voorgevoel, dat hij in zijn algemeen dankwoord mijn naam en mijn persoon zou misbruiken in zijn hulde- en dankwoord. Daarom moest ik wel even onbeleefd zijn om den alg. voorzitter niet naar zijn plaats terug te geleiden, want ik wilde mij terugtrekken naar het einde der zaal, omdat ik mij aan een ove rigens goed bedoelde huldebetuiging meende te moeten onttrekken, daar ik met het oog op 't einde van het programma er niet kon op rea- geeren. En hoe is dat nu zoo? Welnu, noch de organisatie van dezen gala avond, noch zijn glorieus welslagen waren moge lijk geweest, ondanks mijn liefde, mijn toewij ding en enthousiasme, hadden eenige kans van succes gehad, wanneer ik niet volop omringd was geweest van een geweldige, enthousiaste, spontane medewerking. Naar deze veelvuldige zijden hevel ik dus over het allergrootste deel der hulde en van den dank aan mij gebracht. Hoezeer ik er ook van afschrik in détails af te dalen, omdat men allicht buiten schuld sommi gen vergeet, toch kan en mag ik er niet van afzien en moge ik dan aan degenen, die ik on gewild vergeten mocht, bij voorbaat mijn ex cuses aanbieden en aan hen dubbelen dank brengen. Het zij zoo! En dan dank ik allereerst de Ver. „Koninginnedag", dat zij zich bereid verklaard heeft dit Historisch Samenzijn onzer Haarlem- sche Burgerij voor te bereiden en mogelijk te maken onder haar auspiciën. Speciaal dank ik in dit verband den alg. voor zitter en den len secretaris, met name ir. P. H. Lefebvre en mr. P. Fuhri Snethlage, voor de innige, prettige samenwerking en voor het ver trouwen in mijn leiding en organisatie gesteld. Heele Zon- en feestdagen, tot zelfs in nachten hebben zij met mij medegewerkt in de uitvoe rende taak der organisatie, werkzaamheden, welker omvang vele buitenstaanders niet kun nen bevroeden. Haarlem moet de Ver. „Koninginnedag" voor dezen zeldzamen historischen avond zeer dank baar zijn en zijn erkentelijkheid uiten door aangiften van vele nieuwe lidmaatschappen. Nooit zou „Koninginnedag" erin geslaagd zijn dezen onvergetelijken gala-avond ook finan- tieel mogelijk te maken zonder de hartelijke spontane medewerking van zoo velerlei instanties. En dan mag en moet ik op de allereerste plaats noemen ons Stadsbestuur! Letterlijk niets is gevraagd of het is ons wel willend en hartelijkst toegestaan. Onze burgemeester heeft zelfs een klein uur geconfereerd met een huurder van het Gem. Concertgebouw om zijn eigen gebouw vrij te ma ken ten einde den gala-avond mogelijk te ma ken. Wij zullen dit alles nooit vergeten! En wat nu de aankleeeding en de versiering van het gebouw betreft: Hartelijksten dank aan den Dienst Hout en Plantsoenen, den directeur J. L. Bouwer en diens adjunct, de directie van het G.E.B., de firma B. J. van Liemt, Gr. Houtstraat, de Ra- veta (firma de Wilde), den comm.dt. van de Brandweer enz. enz. Men weet niet, wat er al niet aan te pas is gekomen! En dan verder, zeker niet te vergeten: de zoo sympathiek medewerkende vereenigin- gen: de Chr. Oratoriumvereeniging, de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap"; de Ver. „De Spaernesanghers", de Haarl. Orkestver eeniging (diens volijverigen administrateur Luyken vooral niet te vergeten). Allen hebben op geheel belangelooze wijze me degewerkt en alle belangrijke kosten hebben zij voor eigen rekening genomen. Wij danken ook de P.T.T. voor de ons be wezen belangrijke diensten; al degenen, die ons de zoo noodige adressen hebben verstrekt; de jeugdorganisaties der Chr. en der R.K. Orga nisaties, met name de Driehoeksmeisjes en de Graal, welke de Eerehaag in de voorvestibule hebben gevormd. Mede danken wij de Politie, welke op de meest voortreffelijke wijze de regelmaat en de orde heeft gehandhaafd. Wij danken het damescomité, dat onder de voortreffelijke leiding van mej. Hooft de tekst boekjes verkocht heeft. Buitengewone dank aan de heeren Martin voor de voortreffelijke leiding van het Gala bal. En nu ben ik aan het einde van m'n Latijn! Men vergeve mij mijn mogelijke nalatigheid of vergeetachtigheid Mijn zeer beleefde excuses! Er zijn bij deze organisatie ongetwijfeld fou ten gemaakt. Onder koortsachtigen druk is zij voltrokken. Hadden wij den tijd gehad, zooals achteraf is gebleken, dan hadden wij een en ander beter en meer „a tête reposée" kunnen bekijken. Dat was ons nu evenwel niet gegeven! Men bezie alleen onze goede intentie en on zen goeden wil! P. J. M. VAN TETERING, Belast geweest met de organisatie B. en W. van Haarlem hebben besloten in te trekken hun besluit van 29 December 1933, waarbij, in verband met het bezwaar, verbon den aan het des nachts geven van verkeers- signalen door motorrijtuigen op de Gasthuis- vest en den Gasthuissingel, in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het verkeet de Gasthuisvest. voor zoover betreft het ge deelte van de Kleine Houtstraat af tot het Groot Heiligland en den Gasthuissingel nèt des namiddags 10 uur en vóór des voormiddags 6 uur geheel gesloten werden verklaard voor het berijden met alle motorrijtuigen. Ingevolge het bepaalde in art. 23, 1 van het Motor- en Rijwielreglement mogen slechts bij hoogste noodzaak des avonds na 10 uur ge luidsignalen worden gegeven, zoodat er geen aanleiding meer bestaat gen. verkeerswegen na genoemd tijdstip voor het motorverkeer ge sloten te verklaren. Dinsdag 8 Februari Programma 1: Hilversum II Programma 2: Hilversum I Programma 3: 8.00. Keulen, 10.20 Diversen, 10.35 Parijs Radio, 12.05 Diversen, 12.20 Parijs Radio, 12.40 Keulen, 1.20 Brussel Ned., 2.20 Diversen, 3.05 Parijs Radio, 3.20 Keulen, 4.20 Londen Reg., 4.35 Keulen, 5.20 Brussel Ned., 6.50 Keulen, 9.20 Boedapest, 10.20 Brussel Fr., 11.20 Diversen. Programma 4: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diver sen, 10.35 Londen Reg., 1.20 Droitwich, 2.20 Londen Reg„ 4.20 Droitwich, 7.50 Londen Reg., 8.20 Droitwich. Programma 5 8.007.00 Diversen, 7.00 Eigen gramofoonplatenconcertPopulaire muziek. 1. Washington Post March; 2. An den blauen Wassern von Hawaii; 3. A Hilly-Billy Round Up; 4. Im Klostergarten; 5. Entry of the Bo- yards; 6. Die Mühle im Schwarzwald; 7. Mario netten Brautzug; 8. In einem Chin. Tempel - garten; 9. Die Lorelei; 10. Ach, wie ist's mög- lich dann; 11. Pipsy; 12. Lampenputzer Galopp, 13. Away in Hawaii; 14. Polospiele; 15. Colleen Film Selo; 16. Auf einem Persischen Markt; 17. Zwei Guitarren; 18. The Great Ziegfeld; 19. Stiefelputzer Marsch. 8.0012.00 Diversen. Het actieve Cohort „Sint Franciscus van Sales" boekte gisteren opnieuw een succes bij de installatie van 16 Sint Jansknapen, waarvoor van de zijde der parochianen een groote be langstelling bestond. Het feest werd ingezet met een algemeene H. Communie. Om 4 uur vond de plechtige installatie in de parochiekerk plaats, welke plechtigheid ge schiedde onder leiding van den zeereerw. heer H. P. A. van Dijk, pastoor der parochie. Het Sint Hubertuscohort van de Liduinaparochie was als gast aanwezig. Na afloop van het kerkelijke gedeelte volg de direct een feestelijke bijeenkomst in de met Kruisvaartvlaggen, nationale vlaggen en bloemen smaakvol versierde Burchtzaal, waar door de aanwezigheid van beide Kruisvaartcohorten en de verschillende ouders direct 'n intieme feest stemming heerschte. De gezamenlijke Kruisvaarders openden hier met het zingen van „De Kruisvaart treedt aan!" en de parochieel leidster, mej. Cobelens, onder wier leiding deze nieuwe afdeeling staat, heette alle aanwezigen welkom, bijzonder pastoor van Dijk en kapelaan van der Hoeven. Vervolgens feliciteerde zij den kapelaan met zijn jongs onderafdeeling en vroeg de medewerking van de ouders om het Kruisvaartsfcreven, ook bij de Sint Jansknapen, tot volle uitdrukking te kunnen brengen. Een flinke vriend van Sint Jan, Bert v. Rijn, daverde de leuke declamatie ,,Weest stil" de zaal in en de Sint Jansknapen brachten het arbeidsideaal in beeld in een dynamisch spel letje „Zoo goed als ik maar kan". Verschillende andere flinke vriendjes van Sint Jan declameerden met veel succes en lieten hooren: „De groote hond en de kleine kat" en het „Kikkerlied". Na den Harlekijndans, met groot succes uitgevoerd door 't geheele groepje, leidde Bertus van Rijn „Het bruggetje" (de yell „Brand in het Negerdorp"). „Liefde voor volk, vorstenhuis en vaderland", een beginselpunt van de Kruisvaart, lieten zij zien en hooren door „in 't Voorhout", wat een zeer aardig effect gaf. Kapelaan J. N. Verkleij sprak een dankwoord. Men schrijft ons: Zondagavond gaf de St. Tarcisiusgroep van de Katholieke Verkenners haar jaarlijkschen ouderavond. De ouders van welpen, verkenners en voortrekkers en vele vrienden van de groep uit de St. Antonius-parochie hebben wederom voor een avond in de gezellige sfeer van een verkennershoofdkwartier vertoefd en er tevens kunnen constateeren dat al de zorg die aan een verkennersgroep wordt besteed, allerminst verloren is. Zelfs buitenstaanders, die niet on der den indruk mochten zijn gekomen van de handigheid, waarmee de spontaan door „het publiek" neergeschreven heilwenschen aan de jeugdige Prinses werden doorgeseind, hebben ruimschoots gelegenheid gehad om zich ervan te overtuigen, dat het „spel" van verkennen al lerminst op „spelen" berust, al was het pro gramma voor dezen avond dan ook niet al te technisch gehouden. Een aardige tentoonstel ling bewees overigens op smakelijke wijze, dat de verkenners van de St. Tarcisiusgroep ook in de voor outsiders zoo mysterieuze technische vaardigheden zeer bedreven zijn. De zeer genoeglijke avond vormde een aardi ge inleiding op de lustrumviering, die de St. Tarcisiusgroep, welke in de maand Juli vijf jaar zal bestaan, voor het komende jaar nog in petto heeft. Op de jaarvergadering van de afdeeling Haarlem van den R. K. Bond van Overheids personeel St. Paulus heeft de voorzitter, de heer P. C. van der Meyden, den overleden bonds voorzitter, den heer L. F. Guit, met gebed her dacht. Besloten werd een H. Mis te laten op dragen. De voorzitter bracht dan verslag uit van de werkzaamheden en de gehouden besprekingen met de directies van verschillende bedrijven en diensten na de laatste ledenvergadering. Spr. wekte jongeré leden op, zich als lid op te geven, indien het tot oprichting van kernen in de standsorganisatie mocht komen. Spr. deelde een en ander mede over de voorbereidende werk zaamheden, over het oprichten van een katho liek ziekenfonds en hij verzocht aandacht der leden voor het weekblad „Herstel". Bij de bespreking van het bestuursbeleid werd dank gebracht aan het bestuur voor zijn werk. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende bestuursleden herkozen. Het finan cieel verslag, dat de penningmeester uitbracht, sloot aan inkomsten en uitgaven met een be drag van 3588. De controlecommissie dankte den penningmeester voor zijn beleid. Tot lid van deze commissie werd benoemd de heer J. Stokman. Tot leden van de commissie voor georgani seerd overleg werden gekozen de heeren P. C v. d. Meyden en G. v. d. Boogaard (plaatsver vangers C. Warmerdam en H. de Vries). In de dienstcommissie voor het gasbedrijf de heeren N. Haf, plaatsvervanger J. Leeuw; G.E.B.: P. v. Meyden, plaatsvervanger H. de Vries; O.W.: F. Stalvoort, pl.v. F. Smit; Waterleiding: C. Warmerdam, pl.v. H. Hoorik; Slachthuis: G. v. d. Boogaard, pl.v. A. Lamboo; Gemeente Rei niging: P. Konijn, pl.v. P. Joosten; Hout en Plantsoenen: L. J. Genevasen, pi.v. J. Barn- hoorn; Haven wezen: C. van Horick, pl.v. J. Weerits. Tenslotte werd de aanbieding van een hulde blijk aan de K.R.O.-studio besproken. Getracht zal worden bij voldoende deelname een excur sie in den komenden zomer naar deze studio te organiseeren. Opgave bij het bestuur. Als motto voor zijn blijspel heeft Lionel Hale een citaat van Horace Walpole genomen, dat ons in het programma voor de uitvoering door het Centraal Tooneel vriendelijk wordt meege deeld: „We are ridiculous animals; and if there is any fun in the angels, how* we must divert them." If there isWe behoeven er niet aan te twijfelen, of de engelen hebben gevoel voor hu mor en het is zeer wel mogelijk, dat zij zich bijwijlen met onze menschelijke belachelijkheid vermaken. Maar het is nog meer waarschijnlijk, dat zij weinig stof tot vroolijkheid vinden in het menschelijk gesukkel, dat gedurende de mu zikale feestweek te Salzburg in het overigens genoeglijke hotelletje van den zeer achtbaren heer Max plaats grijpt; Het is soms vroolijk en altijd belachelijk en die kleine gebeurtenissen worden onder leiding van den Italiaanschen dirigent Cees Laseur met zooveel geest en zooveel zwier voorgedragen, dat anderen dan engelen er wel om schateren moe ten want de ridiculous animals herkennen in dat lichtelijk overdreven menschengedoe zich zelf maar er wordt bij dat alles toch wel zeer lichtvaardig met de moraal omgesprongen. Ai de personages, die in „Festival Time" optreden zijn iets tè zorglijk, tè ijdel, tè dom of tè slim en met die bonte teekening in iets te sterke kleuren heeft de auteur zich een kunstenaar ge toond, al kan men hem verwijten, dat hij „veel leven om niets" maakt maar verschillende bijzonderheden zijn ook iets te pikant om dooi den beugel te kunnen. Het vaardige spel van Oees Laseur, Joan Remmelts, Mary Dresselhuys en van al de an deren afzonderlijk en in vereeniging kan ons er niet toe brengen het bijwonen van de Feest week in Salzburg aan te bevelen. i H. B. v. d. S. Donderdag vonden in het clublokaal der R.K. Bridge Ver. „Ons Genoegen" de retum-matches plaats, tusschen de viertallen: 5, 6, 7, 8 van „Ons Genoegen" en van de R. K. bridge-club „Haarlem". score-punten match-punten scorept. matchpt. Ons Genoegen 5Haarlem 5 6164 01 Ons Genoegen 6Haarlem 6 6451 10 Ons Genoegen 7Haarlem 7 6165 01 Ons Genoegen 8Haarlem 8 4352 01 Totaal 229—232 1—3 zoodat „Haarlem" gewonnen heeft met 2 match- punten en 3 scorepunten. Clubavond der R. K. bridge-club „Haarlem", iederen Woensdag bij Brinkman, Groote Markt te Haarlem van 812 uur. GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. OF TELEFOON 11018 22 Het is niet alleen Egmond of Wijk aan Zee, die zich in de gunst van de zee mogen verheugen. Ook op andere stranden heeft de zee nu haar goedgunstig oog laten vallen. Een IJmuidenaar deelde aan de politie mede, dat een groot vat aan het Bloemendaalsche strand was aange spoeld. Het was. er slechts één, doch als com pensatie een van enorme afmetingen. Naar schatting bevat het een 700 liter wijn. Het vat, waar „Ruoen" op vermeld stond, is in beslag genomen. Geboren: J. G. SchönhageScholte, 2 z,; A- H. Duiker—Vermeer, d.; J. H. de GrootNieu- wpnhuisen, z.; H. van Breda—Kaasenbrood, d.; S: Keuss—Schinitzki; z.; P. L. SchultzReu- sche, z.; C. M. Kroesvan den Velde, z.; W. M. Gruijters—Reijmers, z.; G. J. M. Kaptein—van der Veldt, z.; M. J. HuikeshovenWoortman, z.; M. Verburg—Paap, d.; A. van DuinVader, d.; M. J. A. Korstjens—Bijlmer, z. Overleden: S. J. M. BoonSnellebrand, 62 jr., Mauritsstr.; G. van Heeswijk—de Groot, 73 jr., Duinodrdstr.E. HospesEbbers, 55 jr., Haze- paterslaan; M. J. M. van der Togt, 27 dagen, Klaverstr.; A. M. Voogesvan Geneegen, 71 j„ Romolenstr.; D. Dammiaans, 64 jr., Tweede Zuidpolderstr.G. M. Spiering, 58 j„ Wagen makerslaan. Zondagavond omstreeks acht uur is op den Koningsweg te Den Bosch een ernstige aanrij ding gebeurd. Een personenauto, bestuurd door den heer C. van H. uit Waalwijk, verzuimde voorrang te verleenen aan den motorrijder P. B. uit Eindhoven, die als duo-passagier den heer G. K. uit 's-Hertogenbosch meevoerde. Het ge volg was, dat beiden tegen den grond werden gesmakt, waarbij B. Zwaar beenletsel opliep en zijn duopassagier met een zware hersenschud ding werd opgenomen. De gewonden zijn naar een ziekenhuis overgebracht. De motor is ge heel vernield. Bij onderzoek is gebleken, dat de remmen van den auto niet in orde waren. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Het vorige week tengevolge van den nationa- len feestdag uitgestelde Gala-concert vond gis terenavond in de Gemeentelijke Concertzaal plaats. Met als onvermijdelijk gevolg een min der groote belangstelling dan men op dit zeer belangrijke concert had mogen verwachten. Ga la is en blijft nu eenmaal gala, en dat vindt in de zalen en gangen van den stadsschouwburg een betere gelegenheid dan in de nuchter za kelijke concertzaal. Het was nochtans een uitgebreid en fraai programma, dat door de H. O. V. met mede werking van Aerdenhouts Vrouwenkoor werd ten gehoore gebracht, dat wel een hoofdaan deel had in de prestaties van dezen avond. Ter opening speelde het orkest nog eens de sprookjesachtige suite van Maurice Ravel: Ma mère l'oie. Deze muziek, bijwijlen etherisch en ragfijn van expressie, vond niet in alle deelen een even gelijkwaardige vertolking. Terwijl bij voorbeeld de Pavane de la Belle zeer teer van expressie was, en ook Petit Poucet (Klein Duimpje) met z'n trippelpasjes aardig was van stemming en rhythme, vonden we de interpre tatie der overige deelen veel minder expressief en contrastrijk dan we gewend zijn. Het hout was hier ook wat zuiverheid van intonatie betreft niet bepaald op z'n best, evenmin als het zware koper. We hebben dit succesnummer wel eens beter gehoord. Van Emmanuel Chabrier ging in eerste uit voering een compositie voor vrouwenkoor „Aan de muziek". De Franschen zijn gewoon, voor vrouwenensembles zeer hooge partituren te schrijven, welke daardoor een bepaald ijl en subtiel karakter verkrijgen. Daar staat tegen over dat men over hooge stemmen moet be schikken, die bij voortduring tegen het produ- ceeren en op peil houden dier hooge tonen be stand zijn. Het gevaar voor detoneeren is daar bij verre van denkbeeldig. Over het algemeen werd dit koornummer, waarin de solopartij met zeer veel verdienste door Corry Bijster werd vervuld, al klonken sommige momenten, ten gevolge der hoogte, nogal eens gillerig en grel- lig, zeer goed gezongen. Felix de Nobel, de diri gent van dit vrouwenkoor, mag met genoegen terugzien op het voorbereidingswerk, hiervoor en ook voor het slotnummer André Caplet's „Miroir de Jésus" verricht. Het werk van Cha brier is echt Fransch van inslag, en doet in zijn eenigszins Rhapsodischen vorm wel aangenaam aan. Er komen in dit werk fraaie, klank- en kleurrijke momenten voor, welke door Frits Schuurman naar voren werden gebracht. De frappant geschreven slot-passage van het or kest viel zeer bijzonder op. Zij het niet door dit koor, wij hoorden het prachtige werk van Caplet, „Le Miroir de Jé sus", op den diepzinnigen tekst van Ghéon, nu reeds voor de derde maal. Doch nog steeds tref fen hier bijzondere muzikale waarden en ge dachten, subtiele nuances. De vooral voor de zangstemmen zeer zwaar en moeilijk voor wat de intonatie betreft geschreven parti tuur, werd door het vrouwenkoor zeer verdien stelijk verklankt, vooral wanneer men nagaat, dat dit soort werk voor het eerst door dit en semble werd gezongen en de routine, hiervoor vereischt, nog moet worden veroverd. Al waren enkele inzetten en modulaties nog niet vlekke loos, sommige passages als het Magnificat-vers, Maria Conservabat, Alleluia, Sanctus en Pen- tecóte, alsook het slotkoor, waren mooi van klank en vooral ook expressief van voordracht. Er bleek uit dat hier intelligente krachten aan het werk waren, die onder Schuurman's leiding, den tekst en deszelfs uitbeelding volkomen be- heerschten. Van de buitengewoon sublieme vertolking door Berthe Seroen van dit aangrijpend mooie opus behoeven we wel weinig meer te zeggen. Deze is verre boven onzen lof verheven. De groote voordrachtskunstenares was dezen avond wel bijzonder goed op dreef, en vereenigde een met diepe innigheid doorzinderde expressie met 'n vocale voordracht van allereersten rang. Zij herschiep het dichtwerk, waarvan zij de warme religiositeit volkomen beheerscht en gaf 't weer in een indrukwekkend godsdienstige sfeer, met prachtige climaxen en ontroerende hoogtepun ten. De solostemmen werden door Corry Bijster, Atty Verhaar en Jo v. d. Meent—Walter ver vuld. Het succes, dat door de soliste, het koor en het orkest werd behaald, was zeer groot en wel verdiend en men kan het slechts betreuren, dat niet een stampvolle zaal naar dit machtige koorwerk heeft geluisterd. Dirigent Schuurman hulde voor zijn her nieuwd initiatief in deze. J. s. PRINSESSEGRACHT 13 'S-G R AU E N HA G E Welk verlies zou grooter zijn? Dat, veroorzaakt door het afbranden van Uw woning of het verlies tengevolge van Uw vroegtijdig overlijden? Eenige maanden geleden is de Mijdrechtsche kweeker J. B„ die tweemaal door het gerechts hof is veroordeeld wegens valschheid in ge schrifte, in vrijheid, gesteld. Hij had bij zijn strijd om de millioenen, nagelaten door me- vrouwe van Wieringen te Mijdrecht, naar het oordeel van de rechtbank en 't hof valsche stuk ken gebruikt in het civiele geding met de erf genamen, die er weinig lust in hadden om het kapitaal van de oude dame aan B. af té staan De civiele procedure, waarin B. aan spraak maakte op de onroerende goederen die hij indertijd van de weduwe zou heb ben gekocht en op een half millioen wegens aanhaar bewezen diensten, heeft jaren ge duurd. De vrouw is in Februari 1932 over leden en thans in Februari 1938 heeft het gerechtshof te Amsterdam arrest gewezen en beide eischen van den kweeker ontzegd. „Jongeman, eerst je handen 'ns uit je zak!" Met een roode kleur voldeed de jongeman, P. J. T„ landarbeider uit Hem, aan dit bevel. „In Lutjebroek geboren hè, op 7 Juli?" „Ju.... van ni," een duidelijke nasale klank, met een overbodig trekken van den neus. „Wat, 'n tweepoot, de N?" „Ja. „Weet u dat wel zeker?" „Nou en of!" Goed dan, en de kantonrechter veranderde den datum op de dagvaarding. Deze struische, boersche jongeman verkeerde, toen hij van een „soirée-avond" kwam, in een feestelijke stemming. Veel gedronken had hij niet, alleen was hij maar wat lollig. Zijn vreug de moest geuit worden en hij deed dit: „door het zingen van eenige schoone liederen zooals „M'n bonte Veronica speelt mondharmonica." „Ja meneer, we hadden gedanst in hét Gou den Hoofd in Blokker." „De menschen sliepen toch, hè?" vroeg de kantonrechter. „Nou, er brandde nog licht," probeerde T. zjjn misdaad vergoelijken. „Ja. van de lantaarns zeker," de kanton rechter is wèl gevat, vanmiddag! T. alleen had niet gezongen, er waren nog meerdere jongens bij geweest. „O, het was dus een vocaal kwartet!" wilde de ambtenaar grappig doen. De ambtenaar nam welwillend aan dat het gezang mooi was en vroeg ƒ6 of 6 dagen. „Ja maar, dat kan ik absoluut niet betalen. Ik ben werkloos." Nou, dan maar even minder: ƒ2 of 2 dagen. Nog een tweetal jongelui stond terecht: J. H„ metselaar uit Zwaag en Th. P., metse laar uit Blokker. Ook zij hadden hun vreugde over het gezellige bal moeten uiten en waren al zingend en hossend door Blokker getrok ken. Wreedaardig werd de nachtelijke stilte verstoord, doch daar trokken de heeren zich niets van aan. „We hadden niet de bedoeling om de men schen wakker te maken," zei P., „we waren een beetje uitgelaten!" „En wat zongen jullie zooal?" deed de kan tonrechter, heel nieuwsgierig. „Nou ehstraatmoppies," zei de metse laar uit Zwaag, sierlijk met zijn hand door z'n golvende kuif strijkend, „van ehIk zoek een meisje enne. Wat jammer en zoo." „O zoo, 't was zeker wel mooi, hè?" „Nou ja, dat weet ik zoo precies niet." De ambtenaar was sterk gekant tegen de ver storing van de rust der Blokkersche ingezete nen. Het was nog geen nationale feestdag. Eisch 6 of 6 dagen. Er werd nu een onderzoek ingesteld naar de verdiensten van de vroolijke gasten. „Wat verdien je, P.?" „Nougeld!" Die zit! De heele publieke tribune, benevens edelachtbare heeren en pers schateren! „Ik verdien m'n loon!" verduidelijkte P. nog eens. Weer een schaterlach door alle gelede ren. P. wil er blijkbaar een geheim van maken, doch bij nadere informatie blijkt, dat z'n loon wisselt, soms is het ƒ7. soms ƒ10. P., die bij vader werkt, hoeft niet op een kleintje te zien. De kantonrechter legt hem dezelfde straf op als in de vorige zaak: ƒ2 of 2 dagen. J. J. K., landbouwer uit Bovenkarspel, was in de Westerstraat in Enkhuizen aangehouden, 't Bleek dat hij, behalve verschillende voetzoe kers en bommen, ook nog een ploertendooder in z'n zak had. K. beweerde, dat hij hem nooit had gebruikt en dat hij geeneens wist, dat het ding in zijn zak zat. „Nou, 't woog toch zeker wel zwaar," zei de kantonrechter, naar den ploertendooder kij kend. Het touw met de vele looden kogeltjes en de zware riem zag er niet al te aantrekke lijk uit. Als je daar een tik mee krijgt. „Ik heb liever een slag met een gummistok dan met zoo'n ding," zei majoor Korver. „En als je dan ruzie hebt, timmer Je er zeker met dat ding op af, hè?" wilde de kantonrech ter weten. „Nou, ik heb nooit ruzie, maar het kan toch altijd gebeuren!" De veldwachter uit Bovenkarspel zei nog, dat deze jongeman er een van het lastige soort is, en dat hij niet graag met hem heeft te doen. doen. De ambtenaar meende het werktuig onder de wapenen te kunnen rangschikken. Hij vond het zeer gevaarlijk. Het slaan met ploerten- Gebouw St. Bavo: Haarlems Zanggenot, 8 uur; Bevolkingsbureau, 8 uur; Jongeren R. K. Staatspartij, 8.30. Stadsschouwburg: Prof. Dr. G. Brom over „Alphons Ariëns", voor de Ver. Geloof en We tenschap, kwart over 8. Rembrandttheater: „Liefdesparade", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur: „Het leven van Emile Zola", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Koningin Victoria", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Modern Times", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Ledenvergadering Tram personeel, 8 uur; Best. Graf. Bond, 8 uur; St Caecilia, 8 uur; Rechtskundig Bureau, 8 uur; Vischclub „De Forel", 8 uur. Gem. Concertzaal: Concert Haarl. Bachver- eeniging, kwart over 8 uur. Stadsschouwburg: Okito, kwart over 8 uur. „Zomerlust" Santpoort: Weensche avond Gem. Zangvereeniging „Vox Humana", 8 uur. Rembrandttheater: „Liefdesparade", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur; „Het leven van Emile Zola", 7 en 9.15 uur. Luxor theater: „Koningin Victoria", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Modern Times", 2.30, 7 en 9.15 uur. dooders komt tegenwoordig maar al te vaak voor. 10 of 10 dagen. Daar de familie, waaruit K. stamt, in be hoeftige omstandigheden verkeert, verzachtte de kantonrechter de straf tot ƒ4 of 2 dagen. Bovendien zou de ploertendooder vernietigd worden. Voor de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, Departement Haarlem houdt de heer A. F. Haccou, commandant der Bloemendaalsche Burgerwacht, in de Sociëteit Vereeniging op Vrijdag 18 Februari, des avonds om kwart over 8 uur een voordracht over „Economische verde digingsvoorbereiding." Op Donderdag 10 Februari, om kwart over 8 uur, spreekt Mr. G. de Jongh, oud-kinderrech ter te Amsterdam, voor den Bond van Sociale werksters H. en O. en de Josephine Butlerver- eeniging in het gebouw Ged. Oude Gracht 104 over de werkzaamheden van „Pro Familia" te Amsterdam. De oudercommissie van de openbare school aan de Linnaeusstraat kon het niet verkroppen, dat de gemeente bij de geboorte van de Prinses niets voor de schoolkinderen kon doen. De com missie heeft nu zelf besloten om voor elk kind een reep Oranjechocolade beschikbaar te stel len. Een kleine geste, die toch meer dan gewone beteekenis heeft! Dinsdag 8 Februari geeft de Gem. Zangver eeniging „Vox Humana" in „Zomerlust" te Santpoort-dorp een Weenschen avond. Donderdag 10 Februari zal het 25 jaar gele den zijn dat de heer H. de Groot in dienst trad bij de fa. Bijvoet te Overveen, bloembollen kweekers. Vanwege de vereeniging „Ned. Centrale voor practische werkverruiming en hulpverleening" wordt Donderdag, Vrijdag en Zaterdag in de bovenzalen van de fa. Gerzon een Dickens- markt gehouden. B. en W. van Haarlem hebben vergunning verleend aan de vereeniging van Oudstrijders der Zee- en Landmacht uit Ned. Indië „Het Vaderland Getrouw" tot het houden van een collecte in deze gemeente op Maandag 7, Dins dag 8, Woensdag 9, Donderdag 10 en Vrijdag 11 Februari a.s. Deze collecte ident om aan oud militairen, weduwen en weezen een uitkeering te kunnen verstrekken om in hun onderhoud te voorzien. Bij het overlijden van oud-militairen zullen zij door de vereeniging met militaire eer ter aarde worden besteld. Het uitbreidingsplan Bloemendaal van Ju- lianalaan tot het Mauritsplein is door Ged. Staten goedgekeurd. In de etalage van „Arbeid Adelt", Groote Houtstraat 119, alhier, is een zoogenaamd „Kraamkloppertje" te zien, zooals die in vroe ger eeuwen volgens een aloud Haarlemsch kraamgebruik veel gebruikt werden. In verband met gebeurtenissen der laatste dag'en wel een aardige attractie. De Staatscourant bevat afdrukken van de N.V Roomijsfabriek te Velsen. De hoofdinspecteur van den arbeid, ir. J. H. J. Huygens te Haarlem is gedurende de maand April 1938 behalve in het 6e district der ar beidsinspectie, waarin hij werkzaam is, mede werkzaam gesteld in het 4e district der ar beidsinspectie. Met ingang van 1 Mei 1938 is de hoofd inspecteur van d enarbeid, Ir. J. H. J. Huygens te Haarlem werkzaam gesteld in het 4e district der arbeidsinspectie, ter standplaats Utrecht, en aangewezen als hoofd van dien dienst in dat district- ir, *vKrr ?00-lrv! Ob^MO i>u Ze I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2