Beatrix - de geluk brengende Zoekt gij betrouwbaar Personeel I Plaats dan een „Omroeper" j voor 80.000 gezinnen MAANDAG 7 FEBRUARI 1938 De vrouw in Italië Japonnen met een schootje Overall voor jongens Plantenvaria De oudste deelnemer aan den sterril naar Monte Carlo, Te Bloemendaal werden Zondag de dames-hockey-selectie- Een overzicht op het vliegveld Ypenburg na aankomst der deelnemers aan de stervlucht, keer in"oi«eland't^Ww^hout'eéiv»(wntanè^^u*de mont wedstrijden gehouden waarvan hierboven een snapshot welke ter eere van de geboorte van Prinses Beatrix Zaterdag georganiseerd was Eet meer slakken 14—15 jaar ^1UUl!l1llll1llll1IIUIlllll!lllllllllllllllillll1!ll!lllllll!1IIlll1flllllllI!l!!lllllllllllllllllllllllllllllllll!ltl!l||||t!|^ allllflIIIIIIUIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllillllllUlllllllllllfl FOTOREPORTAGE iiiiiHmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiii!iiiiiiiitiiiii!iiiiiH!i!iiiiimiiii!niiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiR vangst te nemen De kanonschoten zijn uitgedreund bo ven ons land en de klokken, die in den Maandagochtend geluid en gekle peld en geklonken hebben, zijn uitgebeierd. De rood-wit-blauwe vlaggen, die in den storm van den laatsten Januaridag hoog tegen den hemel fel geklapperd hebben als of ze zich bijzonder verblijdden te mogen wapperen voor dat jonge leventje, zijn weer ingehaald en opgeborgen, en de oranje versieringen zijn allengs van de gevels en huizen verdwenen maarde blijdschap, die over Nederland gevaren is, die blijft en de enthousiaste uitbundigheid van iederen enkeling is gegroeid tot een bezonken vreugde over heel het land. Want het Innig geluk, dat elk pasgeboren leventje brengt, was hier niet slechts het geluk in kleinen kring, maar het geluk van duizenden en duizenden, het geluk van een volk. Prinses Beatrix zal ze heeten, de geluk- aanbrengende, en slapend in haar vorste lijke wieg beseft dit gezegende menschen- kindje nog niet, welk geluk het al gebracht heeft: welk een geluk aan miljoenen, om dat die miljoenen hebben mogen deelen in het geluk van haar moeder. Want nu nog is dit kleine Prinsesje al lereerst: het kindje van Prinses Juliana, wier geluk omdat wij Haar diep in het hart dragen ons zoo innig ter harte gaat. En nu wij, na de eerste dagen van spon taan enthousiasme, onze Oranje vreugde hebben uitgezongen en uitgedanst en uitge vierd, nu wijlen onze gedachten in de kinderkamers van het paleis in Soestdijk, waar Prinses Juliana, die tot nu toe al de groote oogenblikken en de vreugden in haar leven in het openbaar heeft moeten dee len met de duizenden, die haar met hun trouw en liefde aanhangen, ditmaal in stil- intieme sfeer, in ongestoorde rust de dagen mag beleven, die voor elke vrouw tot de Van de op deze bladzijde voorkomende genum merde modellen, die aan bet mode-album „Wlnterweelde" ontleend zijn, kunnen bij bet Patronenkantoor „Panora", Nassauplein 1, Haar lem. patronen besteld worden tegen den prijs van 10 cent voor jabots, kraagjes, 20 ets. voor rokken, blouses, kleine avondjasjes en klnder- kleedlng. 35 ets. voor mantels en japonnen, 50 ets. voor complets. Bestellingen kunnen geschieden: door bemiddeling van üw agent; door girostorting op No. 293631; door toezending van bet bedrag per postwissel of ln postzegels. In aUe gevallen - 5 ets. extra voor toeeending per post. mooiste behooren als die nieuwe, groote, tot nu toe ongekende rijkdom in haar le ven gekomen is, als ze moeder is. In eerbied en liefde zijn onze gedachten met Haar en onze warme wenschen gaan naar Haar uit: naar Haar en naar dit kindje, dat dit geluk bracht, het Prinsesje Beatrix. God zegene moeder en kind. Het slakkenrecept, dat wij U een vorigen keer beloofden, is als volgt: men koopt 1 kilo mooie slakken. We herinneren ons nog wel uit onze kinderjaren; „slak, slak, steek je horens uit, anders steek ik je huisje in brand." Maar het is niet eens noodig dit te zingen, want ze worden met huis en al opgediend. We overgieten de massa met azijn en zout, waardoor ze be gint te schuimen. Dit gphuim en slijk spoelen wij met water weg, waarna we ze heel zachtjes aan de kook brengen. De slakken, in de meening, dat ze van een malsch meiregentje kunnen genieten, komen nu vanzelf naar buiten. We laten ze dan verder gaar worden in een tomaten saus. Er is bijna geen gerecht of het wordt, of kan althans worden klaargemaakt met deze saus. Ze bestaat uit versche of bus tomaten met veel olie', spek, vet en wat kruiden. Bij feestelijke gelegenheden kun nen wij er dan nog allerlei dingen aan toevoegen, als: fijn gehakt vleesch, lever, visch en kaas. „Hoe meer je er in doet, hoe meer je terugvindt", zegt de Italiaan. De Italiaansche keuken is heel wat gecom pliceerder en voor velen ook heel wat smakelijker dan de onze. Van hygiënisch standpunt lijkt mij echter de Hollandsche keuken te prefereeren, want de meeste ge rechten zijn erg zwaar. Er zijn dan ook veel Italianen, die aan de maag lijden. Misschien is daar de sterke koffie, die op elk uur van den dag gebruikt wordt, ook wel schuld aan en wellicht het houden van een per manente vasten, want men neemt maar eens per dag een vollen maaltijd, namelijk om 12 of 1 uur. Het ontbijt bestaat eigenlijk niet en het souper is, ofschoon warm, toch altijd heel wat lichter. Het overvloedige middagmaal dan begint altijd met 'n geweldige portie marcaroni. Het volk kan daar geen ander gerecht aan toevoegen. De wat beter ge situeerden eten daarna hun vleesch en groente met brood, kaas en fruit. De wijn mag natuurlijk aan geen enkelen maaltijd ontbreken. Ter afwisseling wordt ook vaak een „minestrone" opgediend. Dat is een stevige groentensoep, waaraan witte of bruine boonen en eenige lepels olie worden toegevoegd. Er is ook een koolsoep, die misschien bij menige Hollandsche huis vrouw met een groot gezin in den smaak zal vallen. Het recept is als volgt: We fruiten een uit in de boter, hierbij doen we een fijngesneden witte kool en laten die even met het deksel op de pan smoren. Dan voegt men telkens 'n scheutje water bij tot de soep goed gebonden is en laat 'n flinke hoeveelheid olie en wat rijst meekoken. Gerookt of rauw spek maakt deze soep nog voedzamer. Misschien kunnen wij ook eenigen dames pleizier doen met een aanwijzing voor het bereiden van stok- en zoutevisch. Hebt u het al eens geprobeerd in tomatensaus? Nu lacht U er eventjes om, de volgende week probeert u het en over 3 weken ver langt u Dinsdag al naar den stokvisch- tomaten-schotel. Het is 'n groot gemak, dat in Italië de winkelier de stok-, zoowel als de zoutevisch al voor u in de week heeft gezet, zoodat ze maar eventjes gekookt behoeft te worden. Als de Hollandsche vrouw dus de zoute visch uit het water haalt, droogt ze haar flink af en laat haar eventjes meebakken in de pan, waarin ze ook een stukje knof look of een uitje fruit. Is de visch 'n beetje bruin, dan wordt zij uit de pan genomen en de saus gemaakt van 'n paar lepels tomatenpurée en flink wat olie. Daarin laat men haar 'n half uurtje stoven. Mooie mooten zoutevisch kan men ook wel eens bakken. Ziet u wel, dat de Italiaansche keuken allerlei mogelijkheden biedt, waaraan u misschien nooit gedacht hebt? C. P.—D. Een nieuwe roos, welke op de kwee- kerij der firma Buisman te Heerde (Veluwe) gekweekt werd kreeg den naam «Prinses Beatrix» Fig. 826 a is een geschikt model voet iederen leeftijd en voor ieder figuur, ook voor het zware, want het getailleerd® schootje, dat met punten op de taille ge zet wordt, kleedt mooi af. Ook de gladde taille en de smalle mouw dragen hiertoe bij. Het kraagje en de randen langs pols eh schootje worden gemaakt van gebloemde zijde, als u tenminste niet de een of andere effen kleur verkiest. Het patroon is te ver krijgen in de maten 42, 44, 46 en 48 en w® hebben er slechts 3.25 M. stof voor noodig- Alweer 'n schootje, maar deze maar heel kort en voorzien van een smalle ceintuur- Het model no. 808a is meer geschikt voor jonge meisjes, daar de raglanmouwen en de ronde halsuitsnijding de meeste ouder® vrouwen niet flatteeren. De japon wordt gemaakt van effen beige, of grijze stof met versiering, das en ceintuur in helgroene tint. De rok bestaat uit twee banen en heeft een split opzij. Ook hiervoor zijn patronen te verkrijgen in de maten 42, 44, 46 en 48- De beide costumes zijn bij uitstek ge schikt om gedragen te worden, als het voorjaarszonnetje gaat schijnen. POLA. Het nieuwe gebouw van de school voor reserve-offi cieren bij de cavalerie is te Amersfoort Zaterdag offi cieel geopend. Op enthousiaste wijze werden de winnaars van de Monte Carlo- Rallye, Bakker Schut, Barendrecht en Karei Ton, Zaterdag bij aankomst in ons land aan de grens te Wernhout ontvangen en gehuldigd Bovenwijdte 110 C.M., schouderbreedte 13 c.M., lëngte vanuit den schouder gemeten tot o pden voet 130 c.M., mouwlengte 55 c.M. Benoodigd: 3.50 meter stof van 80 c.M. breed, 5 knoopen, 1 gesp. De stof wordt dubbel gevouwen en we plaatsen het vóór- en rugpand onder elkan der op de stof. Dan is er nog een hoogte over voor de mouwen, kraag en ceintuur. Voor de zakken blijven er stukjes over naast het voor- en rugpand. De overall, die in het rugpand een naad heeft in de taille, wordt met een weinig ruimte aan de broek gezet. De ceintuur, die in de zijnaden mee- gestikt wordt, sluiten we met een gesp. Op de broek stikken we een zak, deze kan die nen voor den duimstok. Middenvóór is een ovefslag van 2 c.M. aangeknipt, waarbij we nog 4 c.M. aanknippen voor terugslag. Te gen dien overslag stikken we een dubbel be leg, dat in den vorm geknipt wordt. Zoo als de teekening aangeeft, moeten de knoopsgaten gemaakt worden. We kunnen de overall ook sluiten met een ritssluiting, wat minder werk geeft. We denken er voor al om bij het knippen aan de lengte van broek en mouwen een grooten zoom toe te voegen voor het krimpen. C. M. 's Winters geeft men den kamerplanten water naar omstandigheden. In een war me, droge kamer is de waterbehoefte veel grooter dan in een koele kamer, waarin de lucht veel vochtiger is. Bloeiende en groeiende planten hebben grootere behoefte aan water dan die, welke tijdelijk rust moe ten hebben. Maakt ook onderscheid tus- schen drogen, vochtigen en natten grond. Droog (niet stofdroog!) moeten nu zijn alle planten in rust. Vochtig die, welke thans groeien en nat slechts de bloeiende Azalea, Hortensia en straks de bloeiende Spirea, mits ze staan in een verwarmd vertrek. Men doet het als volgt: men zet den pot in een teil of emmer met lauw-warm water (plm. 37 gr. C.) en wel zoo diep, dat de pot er juist onder komt. Er stijgen, als er watergebrek is, luchtbellen op uit den grond. Houden deze op, dan neemt men den pot uit het water, laat hem uitlekken en zet hem op een schotel. Het lekwater doet men na een half uur weg. Planten, die een vochtigen grond vragen gelijk Primula's, Begonia's, Varens en Palmen in de warme kamer geeft men water door gieten, terwijl men één keer per week de pot in een teil met water plaatst Planten, die meer drogen grond verlangen, dus alle die koel staan of in rust verkeeren. giet men langs den potrand. In rust verkee renden Cactussen geeft men slechts drup- pels-gewijze. De bollen der prachtig roode Amaryllis- planten zet men vóór half Februari in een goeden bloemistgrond. Men moet er zorg voor dragen, dat de wortels niet worden beschadigd. Men zet den pot dan in een warme plaats in de huiskamer, want voor de eerste be- worteling heeft de plant beslist, een war men voet „noodig". Met water moet men zuinig omgaan; druppelsgewijs laat men het langs den potrand loopen. Men moet alleen maar er voor waken, dat de grond niet te sterk opdroogt. Zoodra men ziet. dat de bol begint te herleven, zet. men hem in het licht met een geregelde grootere watergift. Pas als de bloeitijd volop geko men is, geeft men rijkelijk water. S.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4