.Bij de geboorte van Prinses Beatrix De bombardementen op open steden NIET TACTISCH OP SOESTDIJK ALLES NAAR WENSCH Kard. Faulhaber protesteert PROCES-NIEMOELLER BEGONNEN INITIA TIEF DAARTEGEN VAN PARIJS EN LONDEN Z.H. Pius XI 16 jaar Paus „Hebt U Iets tegen me?" MAANDAG 7 FEBRUARI 1938 Minister-president dr. H. Colijn, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland en jhr. mr. G. C. J. van Reenen bij het teekenen der akte van geboorte-aangifte BU1TENLANDSCH OVERZICHT Mooie gave handen Gezamenlijk met de Beiersche Bisschoppen tegen opheffing van Katholieke jeugd organisaties Een recordpoging van Clouston Slechts enkele bloedverwanten en vrienden bij de behandeling toegelaten Kans op effect gering HET PRINSESJE,24 UUR OUD Plechtig Te Deum in de St. Jan van Lateranen Het katholieke blok in België Desiderata inzake de buiten- landsche politiek Vader en dochter op den ochtend van den 3den Februari H. M. DE KONINGIN MAAKTE EEN FIETSTOCHTJE DE GOORSCHE DRIELING zijn een sieraad voor dames en meisjes. Ook bij allerlei huishoudelijke arbeid blijven zij altijd gaaf, zacht en blank indien deze verzorgd worden met witte Purol. Doos 30 en 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De verontwaardiging over de bombarde menten van den laatsten tijd is alge- gemeen. Het Katholieke Fransche blad L'Aube maakt zich welsprekend tot tolk der indignatie, als het uitroept: „Wie zal er pro testeeren tegen alle bombardementen en te gen alle afslachtingen?" en 't blad vervolgt (samengevat) dan: Men had in den laatsten tijd de hoop gekoesterd, dat, al komt er dan nog geen einde aan den Spaanschen oorlog, deze althans gehumaniseerd zou worden. Be drogen hoop. Inplaats van den verwachten te rugkeer naar geciviliseerde zeden en gevoelens, kan Europa slechts het voortduren en het er ger worden van het barbarisme constateeren. Europa beperkt zich, in zijn onmacht en pas siviteit, niet tot het' constateeren, dat eiken dag het volkenrecht wordt geschonden het draagt er toe bij! „De vliegtuigen, die dezer da gen in Spaansche steden achter het front in grooten getale civiele personen, vrouwen en kinderen hebben gedood, zijn geen Spaansche machines. Geen enkele van deze onschuldige dooden zou omgekomen zijn, wanneer de staten, die plechtig met woorden, iedere interventie hebben verworpen, niet de instrumenten des doods en der vernietiging hadden geleverd en wellicht ook de uitvoerders." Het Katholieke orgaan wijst dan in dit verband op de ver oordeelingen van den oorlog door Benedictus XV en Pius XI en op het streven der Pausen naar het groote goed van den vrede, welke veroordeeling en welk streven dezer dagen weer eenmaal in fel licht geraakt zijn door een artikel van graaf Dalla Torre in de Os- servatore Romano. Dit artikel was noodig, want een „philoso- phie", die even „belachelijk" als „misdadig" is, onderneemt het in onze dagen den oorlog te verheerlijken,, zooais dit zelfs in de meest tries te momenten van de geschiedenis der mensch- heid niet is gebeurd. De verafgoding van de kracht is een der markantste en treurigste kenteekenen van onze epoche. Zal 't Fransch- Engelsche initiatief gehoor vinden? Wat Italië betreft, schijnt de hoop gering. Mussolini ver klaarde dezer dagen: „Het fascistische Italië heeft zijn ziel in vier oorlogen gestaald. De vierde is de oorlog in Spanje." De wereld ver neemt daarmede niets nieuws, maar zulk een onbekommerde geringschatting van het gege ven woord is toch iets, waarmede men het onmogelijk eens kan zijn. De mogendhe den, die zich niet houden aan de non-inter ventie, zullen heusch geen last krijgen van een tegen hen vereenigd Europa. Europa heeft niets gedaan, toen de priesters werden ver moord en de kerken en kloosters werden ver brand. En het protest tegen de bombardemen ten op open steden zal ook niet veel verder komen dan op papier. BERLIJN, 7 Febr. (Reuter). De Bisschop pen van Beieren,, onder leiding van Kar dinaal-aartsbisschop Faulhaber, hebben heden te München in de kerken een protest voorgelezen tegen de opheffing var Katho lieke kerkelijke jeugdorganisaties. Het verbod van Katholieke jeugdorganisaties, aldus luidt het protest, vormt een schending van het Concordaat, en is bijzonder onbillijk aangezien het verbod gebaseerd is op het de creet, dat in 1932 is uitgevaardigd door Hin denburg, ten behoeve van de veiligheid van den staat, en dat gericht was tegen commu nistische organisaties. De leden der Katholie ke jeugdorganisaties zijn geen communisten maar Christenen. Bovendien zijn zij niet ge kant tegen den staat, maar bereid het vader land bij te staan. Het protest is schriftelijk gezonden aan de bevoegde autoriteiten. In het tijdschrift van de Hitlerjeugd „Wille und Macht" zijn artikelen opgenomen, waarin felle aanvallen worden gedaan op den Paus en de Katholieke Kerk. In een artikel „onfeilbaarheid in den haat" dat verlucht is met een hatelijke caricatucr van den Paus, valt men de Kerstboodschap van 1937 aan, waarin de H. Vader protesteerde tegen da kerkvervolging in Duitschland. Men ontkent de wettigheid van de aanval len, w-arbij men 'racht de Katholieke Actie in discreaiet te brengen. Het artikel besluit: „Sinds de onfeilbare vao Rome zijn Kerstboodschap de wereld inzond, kunnen wij nog slechts gelooven aan de on feilbaarheid in den haat." Van Londen naar Nieuw-Zeeland en terug LONDEN, 7 Febr. (Havas). De Britsche Vlie ger Clouston, die een nieuw record wil vestigen over den afstand Engeland—Nieuw-Zeeland en terug, is Zondagmorgen, vergezeld van den Londenschen journalist Ricketts, van het vlieg veld Gravesend opgestegen. Nadat men geruimen tijd niets van hem ge hoord had, en hij reeds verscheidene uren over tijd was, werd te Londen bericht ontvangen, dat Clouston te Adana, het vliegveld bij Aleppo, geland is. Hedenmorgen vervolgt hij zijn tocht. Toen Minister Romme de mogelijk heid opende, dat de op den Natio- nalen Feestdag verzuimde arbeids uren in de daarop volgende weken in overwerk zouden kunnen worden inge haald, hebben wij de hoop en het ver trouwen uitgesproken, dat van deze ge boden gelegenheid door de werkgevers alleen dan gebruik zou worden gemaakt, wanneer dit redelijk verantwoord zou zijn. Wij betoogden dat op de allereer ste plaats in het belang van een onver mengde feestvreugde óók voor de arbei ders, die, deelnemend aan de viering van het nationale gebeuren, niet onnoodig gehandicapt mochten worden met het weinig prettige vooruitzicht van komen de overuren, waarmede de vrije uren van den feestdag zouden moeten wor den terugbetaald. Wij bepleitten dit echter óók in het belang van de werk gevers zelf, die er onmogelijk bij gebaat kunnen zijn, wanneer den ontevreden heid zaaienden communisten, die bij voorbaat al beweerden, dat alleen de ar beiders en niet de werkgevers bereid zouden zijn de echtheid van hun Oranje liefde door het brengen van een offer te bewijzen, in de kaart zou worden ge speeld. Wij weten niet of er werkgevers zijn, die onzen goedbedoelden raad in den wind hebben geslagen, maar wel weten wij, dat werkgevers reeds onmid- delijk na het bekend worden van de blij de gebeurtenis te Soestdijk spontaan hun menschen vrijaf hebben gegeven. In wel schrille tegenstelling met de houding dezer laatsten, die bewezen hun tijd en hun menschen te ver staan, staat de houding, welke de mijn- directies in Limburg hebben aangeno men. De mijnen werden wel-is-waar fraai versierd, maar ondanks het van personeelzijde gedane verzoek om al thans op den nationalen Feestdag vrijaf te krijgen, moesten de mijnwerkers dien dag in de zwarte schachten afdalen om onder den grond hun zwaren arbeid te verrichten, terwijl boven den grond de tuin van Holland in een vroegen feeste- lijken oranjebloei stond. Op de staats mijn „Emma", zoo berichtte de „Stan daard", zijn op den nationalen feestdag nog geen 50 man van de 1050, die er werkzaam zijn, aan den slag gegaan, zoodat de mijndirectie geen anderen uit weg zag dan alsnog vrijaf te geven. Bij ,nI andere mijnen bleef een groot gedeelte der arbeiders thuis en van degenen, die" op de mijn kwamen, weigerden velen aan het werk te gaan. Dit is een leelijk échec voor de mijndirecties geworden dat deze zich gemakkelijk hadden kun nen besparen. Zij hebben nu noodge dwongen moeten dulden, wat zij vrijwil lig hadden kunnen verleenen. Haar prestige zal daarbij niet gewonnen heb ben, althans niet in de koolomrande oogen van de Oranje-gezinde mijnwer kers en dat is niet goed voor den gang van zaken in het zoo belangrijke mijn bedrijf. Er schijnt sprake van te zijn, dat de mijnwerkers in verband met de heuglijke gebeurtenis in ons Vorstenhuis een extra toelage zullen krijgen, maar hoeveel geld ook vermag te verzoeten, het verzoet niet alles. De houding der mijndirecties op den Nationalen Feest dag lijkt ons niet bepaald tactisch en dit bevreemdt ons te meer, aangezien ons mijnbedrijf en de daar heerschende toe standen van dien aard zijn, dat zij nog onlangs in het Engelsche parlement als een voor de Britten onbereikbaar ideaal werden geprezen. BERLIJN, 7 Febr. (Havas) Vanochtend te half tien is het proces tegen ds. Niemoel- ler, den bekenden leider der belijdende kerk, voor de speciale rechtbank in Moabit begonnen. Eenige honderden personen verdrongen zich bü den ingang van het gebouw, doch slechts eenige bloedverwanten en vrienden van den pre dikant werden tot de zaal toegelaten. Het rechtscollege, bestaande uit drie rechters, trad te half tien precies binnen, waarna de beschul digde, die in het zwart gekleed was en er zeer bleek uitzag, werd binnengeleid. Onmiddellijk werd een aanvang met het ver hoor gemaakt. De president stelde de gebrui kelijke vragen betreffende de identiteit van ds. Niemoeller. Te 9.45 uur was deze formaliteit vervuld, waarna de personen, die haar op spe ciale kaarten mochten bywonen, werden uit gesloten. De procureur verklaarde, dat de be handeling met gesloten deuren zou geschieden, waarop de gerechtsbeambten de zaal ontruim den. Onder de aanwezigen werd de bekende pre dikant Jacobi opgemerkt. Men verwacht, dat de behandeling verscheidene dagen zal duren. Twee-en-veertig getuigen zijn gedagvaard. Geen officieele communique's meer voorloopig Aangezien met Prinses Juliana en Prin ses Beatrix nog steeds alles naar wensch gaat, zal er in overleg met dr. De Groot de eerstvolgende dagen geen officieele mede- deeling worden gedaan. De heele wereld, voorzoover niet partijdig verblind, is vervuld van afgrazen over de bombardementen op open steden. Dezer dagen nam het Lagerhuis, op aanbeveling van Eden zonder hoofdelijke stemming een motie van den Labour-afgevaardigde Morgan Jones aan, welke zich uitspreekt ten gunste van een internationale overeenkomst in zake het ver bieden van luchtbombardementen van weerlooze burgers en welke er bij Se Britsche regeering op aandringt haar invloed aan te wenden, op dat een dergelijke overeenkomst tot stand kome. Eden nam de motie over en verzekerde het Huis, dat er in de richting der motie reeds voorbereidend Werk is verricht. De Engelsche regeering heeft zich trouwens met de Fransche in verbinding gesteld, om aan het helsche bom- bardementsbedrijf een einde te maken en zich aangesloten bij het initiatief in dezen van Chau- temps en Delbos. De wereld zal zonder twijfel deze pogingen warm toejuichen. Ook uit eigen belang. Want men kan het niet anders dan eens zijn met de woorden van Eden: „De aanvallen uit de lucht op weerlooze burgers worden steeds afgrijselijker. Als er niets wordt gedaan om aan het gevaar van het luchtwapen het hoofd te bieden, zullen tegen het einde der eeuw de men schen weer als holbewoners leven. Gezien der. steeds toenemenden radius en de snelheid der machines, zal men zich spoedig nergens ter wereld meer veilig voelen voor het luchtwapen." Frankrijk en Engeland hebben reeds stappen gedaan bij de regeering van Barcelona. Deze antwoordde aanvankelijk, dat zy langen tijd de aanvallen van Franco op open steden in de republikeinsche zone onbeantwoord heeft gela ten en dat zy onmiddellijk alle represailles zal staken, indien Franco zich verplicht een einde te maken aan die aanvallen. In de deze Week gehouden vergadering der Cortes verklaarde de minister-president Dr. Negrin: „Wanneer w'y de steden der insurgenten bom bardeeren, wordt een groot percentage der on zen getroffen.'Ook wanneer vijanden het slacht offer worden van een dergelijken aanval, dan nog is daarmede geen republikeinsch belang gediend. Het ligt n.l. niet in onze bedoeling om hen uit te roeien, want wij zullen hen later noo dig hebben. Nadat de overwinning behaald is, zal het land geregeerd worden door een parle ment, waarin ook de oppositie haar plaats zal hebben. Men heeft tegenstanders noodig voor een goed bewind." Barcelona heeft intusschen besloten, zonder Franco's verdere houding af te wachten, alleen nog maar bombardementen uit te voeren aan de fronten. Frankrijk en Enge land zullen zich nu richten of hebben zich reeds gericht tot Franco en zullen hem de vraag voor leggen, of hij bereid is in het belang van zijn eigen land een verplichting, als boven bedoeld, op zich te nemen. Vol verwachting wacht de wereld af, wat Franco's houding zal zijn. Moge het antwoord uitvallen naar den geest, die uit een zéér verrassende mededeeling van Eden in het Lagerhuis spreekt: „Ik ben er zeker van dat wij in zake de bombardeering van Spaan sche steden kunnen rekenen op de sympathie en den steun van den Duitschen Leider en Rijkskanselier." Zijdelings heeft Franco door de radio geantwoord door te ontkennen, dat er steden gebombardeerd zouden zijn zonder mili tair doel. Veel hoop op een gunstig antwoord is er dus niet. De aangehaalde woorden van Eden werden gesproken vóór de groote veran deringen in Duitschland. De kans is thans groot, dat Duitschland zich niet terugtrekt uit het Spaansche avontuur. Het spreekt van zelf, dat alle landen, welke zich aan de non-interventie houden, volgaarne zich zullen aansluiten aan het Fransch-Engelsche initiatief. Neen, meneer Beunhaas, tegen U per soonlijk hebben we niets. U bent een beste, brave, ijverige Beunhaas. Maar van behangen verstaat U geen sikkepit. Dat doet U altijd fout, U bent in staat - U neemt ons niet kwalijk? - om het mooiste behangsel grondig te bederven: U knoeit met de pap en U plakt de naden scheef of verkeerd. Toe, doe dat schort af, breng dien emmer terug naar Uw vrouw en vraagt meneer Beunhaas. VATICAANSTAD, 7 Febr. (Havas) Zon dagmiddag is in de basiliek van St. Jan van La teranen een plechtig Te Deum van dankzeg ging gezongen tydens een Pontificaal Lof, dat gecelebreerd werd door den Kardinaal-Vicaris Marchetti Selvaggiani, ter gelegenheid van het feit, dat Z. H. Pius XI thans zestien jaar Paus is öaartoe aangelokt door het fraaie weer heeft M. de Koningin Zondagmiddag te ongeveer alf drie een fietstochtje gemaakt in het park ^ah het paleis Soestdyk en in het overbosch. De Goorsche drieling verjaarde heden voor den eersten keer. De kleintjes zijn goed gezond en groeien uitstekend. Het echtpaar G. LeetinkSlaghuis mocht dan ook heden tal van felicitaties in ontvangst ne men, terwül velen belangstellend informeerden. BRUSSEL, 5 Febr. (Belga). Vandaag is het directorium van het Katholieke blok in België bijeengekomen. Er werd een motie aangenomen, waarin de eisch wordt gesteld, dat de regeering zoo spoe dig mogelijk overgaat tot de benoeming van een ambassadeur te Rome, evenwel met alle voor behoud ten aanzien van de erkenning „de jure" van den toestand, voortvloeiende uit den Abes- sinischen oorlog. In de motie wordt verder geëischt, dat, ten einde eventueel by de beide oorlogvoerende par tyen stappen te kunnen ondernemen met het oog op humaniseering van de oorlogsmethoden, alsmede de Belgische belangen in het Recht- sche Spanje te beschermen, België zoo spoedig mogelijk bij de regeering te Burgos vertegen woordigd zal zyn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5