w; Is Haarlems j'eugd tuchteloos? MIDDENSTANDS INSTITUUT REMBRANDT THEATER DIE FLEDERMAUS" Haarlem, 8 Febr. Kort en volledig KUNSTGEBITTEN MET GARANTIE DINSDAG 8 FEBRUARI 1938 vrouw en haar werk °ok Ën R. K. VOLKSBOND belangrijke ledenvergadering TEYLER'S MUSEUM Bezienswaardige Oranje tentoonstelling Geloof en Wetenschap Lezing over Mgr. dr. AU ons Ariëns BRAND TE SANTPOORT Manufacturenzaak uitgebrand Programma Radio-Centrale TEGEN ONZE BEKENDE LAGE PRIJZEN BELEEDIGING OPENBAAR GEZAG Koopman uit IJmuiden in hooger beroep VOORJAARSFEEST R.K. ORATORIUMVER. Een aansporing noodig? Jeugdmisdadigheid verdubbeld De meeningen onder de deskun digen over een actie bleken eenigszins verdeeld te zijn Een comité gevormd O.W.! De politie Tweemaal zoo groot BURGERLIJKE STAND KRACHTSPORT WATERPOLO H.P.C.D.W.R. 6—0 Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage Einde van het Poolsch- Russisch incident Omhoog gevaren motorboot vlot gekomen AGENDA Bioscopen 9 Februari Bioscopen STAD Set Comité tot Verdediging van de Vrijheid Vatl Arbeid voor de Vrouw (er bestaat zelfs een Reeling Haarlem en Omstreken van) heeft Verleden week een vergadering gehouden om motie aan te nemen tegen het wetsont- ^erP inhoudende bepalingen tot beperking van ^etl arbeid door gehuwde vrouwen. Er waren ^r'e vrouwelijke spreeksters en één mannelijke: 6 rector van het stedelijk gymnasium, Dr. C. P°elder. Noblesse oblige en aan galanterie ont- 'ak het den heer Spoelder niet toen hij (vol eis een der verslaggevende bladen) het vol gde zeide: Ik heb eens nagegaan, hoe de werkende Vrouwen onder de ouders van mijn leerlingen ^aren en hoe over het algemeen de indruk van de door hen opgevoede kinderen is en ^n tot de conclusie gekomen, dat juist deze "rouwen zijn van het type die de vreugde ^an den arbeid kennen en mee willen bou- ^'en aan het werk, dat buiten te doen valt kortom, vrouwen, waarmede ik kon praten het mannen waren! En de kinderen van deze vrouwen behoorden tot de meest accu se. de ijverigste en meest wel opgevoede eerlingen van de school. kunnen wij het best hebben, dat een rede- ar in zulk een uitgelezen gezelschap het er h beetje dik op legt en al begrijpen wij, dat Woord van de bestrijders van het wetsont- erp-Romme njej 0p een goudschaaltje moet ^orflen gewogen, het is toch niet te hopen, dat r- Spoelder heeft bedoeld te zeggen, dat de est opgevoede kinderen komen uit de gezin- Itov, waar de moeder den heelen dag afwezig t)at zou weinig minder dan beleedigend zijn r°r de vrouwen, die zich den ganschen dag ^'sloven voor hun man en kinderen. En vergist heer Spoelder zich niet? Beschouwt hij een 6 ere bezigheid en onverschilligheid van be- Door de chronologische volgorde der pla ten trekt als het ware het Huis van Oran je Nassau aan de bezoekers voorbij. Ver schillende malen zijn ook portretten van echtgenooten der prinsen en vorsten aan wezig. Het is interessant eens na te gaan hoezeer de kleeding in den loop der tijden veranderde: van de kanten halskragen en de kanten japonnen tot het zwieriger flu weel en tenslotte via de hoepelrokken tot de zeer eenvoudige hofkleeding. Ook de mannenkleeding is geëvolutionneerd. De losse, schilderachtige kleeding van Prins WiHem, Maurits en Frederik Hendrik, heeft op de portretten der Koningen plaats ge maakt voor het stijve uniform, zij het met talrijke versierselen. Qua graveerkunst is voor kenners hier veel te bewonderen. De expositie wortd besloten met photo's van Koningin Wilhelmina, als meisje, als Koningin en als Moeder, tezamen met haar dochter en van het Prinselijk Paar en Prins Bernhard als vader. Een gekleurde stamboom van Prinses Juliana is het slot. Midden in de zaal vindt men een vitrine vol munten, eveneens betrekking hebbend op per sonen uit het Huis Oranje-Nassau. Ook daar zijn zeer merkwaardige exemplaren te bezien en ontbreekt de laatst uitgekomen niet: n.l. die van het Prinselijk Paar. Het meerendeel van de collectie is uit het museum zelf afkomstig. Eiken werkdag, behalve Maandags, van 113 uur is het museum kosteloos toegankelijk. tye tyo; ^Bing, zooals allen pensiongasten en hotelbe- hers eigen is, niet voor welopgevoedheid? !Jn die kinderen, waarvan moeder den heelen "a,» «op kantoor of in een onderwijsinrichting rkzaam is, in hun huis wel veel meer dan ^hsiongasten? Waar vinden zij de warme Gespring van de moeder, die hen bij hun te- hUi: a0o lorrist wacht? Waar vindt de moeder, die prachtig over zaken kan meespreken, de ^aken", de echte onverdeelde toewijding voor jiaar kinderen en de lieve woorden, welke deze leven lang niet vergeten? Welke herinne- e zal kinderen het liefst en het nuttigst keiiv in het leven: de herinnering aan een „za- ^eIÜke" moeder dan wel de herinnering aan n Uefkoozende moeder, die altijd thuis te vin- - Was en daar haar kinderen en man op- chtte? Geef ons maar een moeder van de tit, eah: atste soort, ook al mist zij dan een meester- dei be een onderwijsdiploma of een inkomen van 'Se duizenden -guldens per jaar. De bestrij- ts van het wetsontwerp-Romme maken gaar de tegenstelling tusschen werkende vrou- VtOl en bridgende, teaende, skiënde gehuwde "Wen, maar dat is een scheeve voorstelling. deze laatste zijn niet het ideaal van een muuouv A vl °UW, die haar gezinstaak kent. wat de bestrijders maar al te veel verge- is, dat de werkende vrouw waartegen het ^tsontwerp-Romme zich keert, een plaats in- ^ahit, welke den man toekomt; dat zij een n belet om zijn taak een gezin te onder den na te komen of een man belet een te stichten. Wie wil praten over de rechten der vrouw, ke ook eens aan de rechten van den man. b>°nderdag 10 Februari, 's avonds 8 uur, 1) ddt de R. K. Volksbond in gebouw St. Bavo algemeene ledenvergadering, waar o.m. hch Zal worden uitgebracht over een op te sta n R' K- Ziekenfonds, viering 50-jarig be- 'dZav Kl Volksbond dioc. Haarlem, actie °hh reseling der broodprijzen, open retraite, te„u nde arbeider, meerdere actie Comité Win- fe ddip, uitbreiding propagandaclub, viering kuid V' d' arbeid (Katholiek Meifeest), Maria- Ijp, Triduum, verslag „St. Bavo' en meerdere dgrijke zaken. j ^cyler's Museum heeft een collectie por- etgravures en penningen van voorouders j,. bet Prinselijk Paar bijeengegaard, alles- s de moeite van het bezichtigen waard. ïeyj "ig Haarlemer kent het gebouw van den Is Museum aan het Spaarne slechts van B°slti buitenkant. Wellicht kan deze ex- hu eens niet alleen de trouwe bezoekers k(in °°k de zeldzame gasten ertoe brengen atlet,Scbreden naar het museum te richten. Na sttw Vo1 allerlei technische en wonderlijke in- doo'^nten te hebben doorloopen, skeletten en lei Ppen te zijn gepasseerd en langs veler- MVp ologische voorwerpen te zijn gekomen, ar- ^ahd 'nen aan de tent'oonstellin6sl5aal. wier Schil(,en gedrapeerd zijn met allerlei prachtige erijen. In de vitrines daaronder langs de iïbg Üggen de portretgravures ter bewonde- S°bitt z«n nlei talrijk, maar ze geven een ?rend overzicht van alle prinsen en vor- 'ut het Huis Oranje Nassau, natuurlijk biet q nd me': Rena van Chalons en eindigend ?ijn ?e laatste photo van Prins Bernhard met Ifet.^bter, prinses Beatrix. Tusschen de por- ?6rte®ravures ligt o.a. ook een afbeelding van Wiljp^bwoordigers der stad Haarlem, Prins boudp Van Oranje, om hulp smeekend. Stad- Wi]lem II is op verschillende leeftijden va.t) B®8even: als jongen onderricht krijgend boftr„.ac°b Cats en later als stadhouder. Het «en t ,Van J°ban Willem Friso is voorzien van "en v?kening, zijn dood door verdrinking nabij Moerdijk in beeld brengend. De Stadsschouwburg mocht gisteravond een groot aantal leden van G. en W. herbergen, die opgingen in de lezing over Mgr. Dr. Alfons Ariëns, den grooten modernen Nederlandschen heilige, wiens sterfdatum dit jaar voor de tien de maal herdacht wordt. Prof. dr. Gerard Brom uit Nijmegen, een vriend en leerling van Ariëns, schilderde diens leven en wezen in groote trekken op een bevat telijke en schoone wijze, zijn auditorium een duidelijk beeld gevend, van den man voor wiens zaligverklaring momenteel wordt gebeden. Ik kan slechts een schets geven van dit rijke leven, zei prof. Brom bij den aanvang van zijn voordracht. Dat is het ook geworden. Doch een schets, waarin door de krachtige zuivere lijnen de figuur van Ariëns als het ware voor ons kwam te staan. Reeds de jonge Ariëns beloofde iets bijzon ders te zullen worden. Hij had een buitenge woon helder verstand en ondanks, dat hij in zijn jongensjaren ontzaglijk geplaagd werd, verbitterde hij niet, werd hij niet menschen- schuw. Bij zijn studie voor het priesterschap maakte hij kennis met Schaepman en op diens voorbeeld voleindigde hü zijn studie te Rome ook al omdat hij dan het eerste jaar niet be hoefde te preeken. Want Ariëns voelde zich klein met de kracht om het groote te doen. Daar bezocht hij Don Bosco, een aan hem verwante ziel, beiden immers waren zij apos telen van liefde. En ondanks aanbiedingen om leeraar te wor den aan een Engelsch seminarie, verkoos hü het kapelaanschap in Enschede, toenmaals een armzalig plaatsje. Hij leefde in den tü'd, dat de katholieken zichzelf vonden, hun kracht ont dekten, zich emancipeerden. Ariëns heeft dat volk uitgerust in zijn maatschappelijken strijd. Hij was de bouwer. Hij had de moed om naar voren te komen met een vereeniging van een stand, die nooit een stand was geweest. In 1889 2 jaar voor de encycliek Quadragesimo An no, die hem volkomen gelijk zou geven kwam hij met een R. K. Arbeidersvereniging. Dat was de bron. Een jaar daarna, bij een staking onder de wevers, was het Ariëns, die hen door zijn be zielend woord tot betere gedachten bracht, zoo dat het conflict, dat heel Nederland gespannen hield, nog in der minne geschikt kon worden. Het was Ariëns, die de eerste vakvereniging oprichtte, die een arbeidersweekblad uitgaf. Natuurlijk waren er critiek en wantrouwen. Men maakte hem uit voor dweper en socialist, doch hü wist dat zijn mogelijkheden beperkt waren, hü werkte geleidelük naar de overwinning. Toen in Haaksbergen arbeiders ontslagen werden, omdat ze zich bü de R. K. arbeiders vereniging hadden aangesloten, was het Ariëns, die den arbeiders het geloof gaf in or ganisatie, door voor hen een fabriek op te rich ten. Weliswaar werd deze een fiasco, doch daardoor was het vertrouwen gewonnen. Ariëns wist ook een school te vormen, krach ten op te wekken. Dat bleek bij de tweede be weging, die hij deed ontstaan, de drankbestrij ding. Op zijn koperen priesterfeest boden ver schillenden hem aan als geschenk, de belofte dat ze zich zouden onthouden en zelfs een ver eeniging ter bestrüding van het drankmisbruik wilden vormen. Het is een wereldwerk gewor den. Velen zien in hem alleen den drankbestrüder doch hij was meer, meer ook dan arbeiderslei der. Hij was het ook, die er voor zorgde, dat de R. K. Volksbond nationaal werd georganiseerd waardoor Ruys de Beerenbroeck in 1918, toen de golf van revolutie ook ons land dreigde te overstroomen, het machtige wapen van de R. K Vakbeweging achter zich had. De Vrouwen bond, de Missiebeweging, het Geert Groote Ge nootschap zijn direct of indirect zijn werk Doch bovenal was hü zielzorger. Spr. sloot ten slotte met een beroep op het gebed van allen om de zaligverklaring van dezen grooten en goeden man te verkrügen. Hedenmorgen om kwart over elf uur werd de brandweer te Santpoort gealarmeerd voor een brand in het manufacturen-magazijn „Hollan- dia" aan de Molenstraat. De brand liet zien ernstig aanzien door den verstikkenden rook, die overal naar buiten drong. De spuitgasten konden dan ook alleen werken met behulp van gasmaskers. De grootste taak was om den dicht opeengestapelden voorraad goederen, die overal smeulde, naar buiten te brengen. Met een straal op de waterleiding was men het vuur na ruim een half uur meester. De oorzaak van den brand moet weer gezocht worden in een petro- leum-vergasser. De schade aan goederen zal ongeveer f 600 bedragen. Woensdag 9 Februari Programma 1: Hilversum II Programma 2: Hilversum I Programma 3: 8.00 Keulen, 9.20 Parüs Radio, 9.40 Diversen; 10.40 Parijs Radio, 11.20 Droit- wich, 11.50 Keulen, 1.20 Brussel Ned., 2.20 Diversen, 3.05 Parijs Radio, 3.20 Bonden Reg., 3.50 Keulen, 5.20 Parijs Radio, 6.20 Keulen, 8.20 Londen Reg., 9.20 Parüs Radio, 9.50 Keulen, 11.20 Diversen. Programma 4: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diver sen, 10.35 Londen Reg., 12.35 Droitwich, 1.35 Londen Reg., 3.20 Droitwich, 6.40 Londen Reg., 7.00 Droitwich. Programma 5: 8.007.00 Diversen. Eigen gra- mofoonplatenconcert: 1. Sensation, 2. A little Das of Dublin, 3. Someone stole Gabriels Horn, 4. There the bue of the night, 5. Campus Moon, 6. Ol' Mans River, 7. George Medly, 8. Marina Waltz, 9. Six Hits of the day, 10. Lazy River, 11. Broadway Melody of 1936, 12. Geor- gina Rockin' Chair, 13. Auf Wiedersehen, my Dear, 14. The Cubalero, 15. Black Coffee, 16. Strange Blues. 8.00—12.00 Diversen. ie zijn plicht doet slechts uit dwang, leeft vergeefs zijn leven lang. 16 RIJKSSTRAATWEG 16-TEL. 16726 Spreekuren iederen morgenvan 9-12uur Avondspreekuren Dinsdag en Donderdag van 7—9 uur Spreekuren Gr. Houtstr. 99 - Tel. 13728 iederen middag van 1.30-4 uur Avondspreekuren Maandag, Woensdag en Vrijdagv 7-9u. De rechtbank te Haarlem veroordeelde op 28 Januari van het vorige jaar een koopman uit IJmuiden, tot zes weken gevangenisstraf, omdat deze zich beleedigend had uitgelaten over het openbaar gezag. In een openbare vergadering in zijn woon plaats had hij op beleedigende wü'ze over justi tie en politie gesproken. Hij had in zijn rede voering o.a. van „klassejustitie" gepraat. Vol gens hem kreeg een bankdirecteur die „steelt en rooft" een paar weken, een steuntrekker, die een paar centen inkomsten verzwijgt krijgt evenveel maanden gevangenisstraf. Thans stond deze man, die toegaf de ten laste gelegde woor den te hebben gebezigd, voor het gerchtshof te Amsterdam terecht. De procureur-generaal, mr. J. Versteeg, was van meening, dat hier van een gezonde critiek geen sprake was. Verd. sprak in de bewuste ver gadering op beleedigende wijze over politie en justitie. Spr. requireerde bevestiging van het vonnis der rechtbank, temeer daar verd. reeds eerder wegens dergelijke feiten is veroordeeld. De verdediger, mr. P. Tideman, hield een zeer uitvoerig pleidooi, waarin hij tot vrijspraak con cludeerde, subs, drong hij op clementie aan. Arrest 22 Februari. Het bestuur van de R.K. Oratoriumvereeni- ging heeft besloten op Zondag en Maandag, 27 en 28 Februari, de dagen vlak vóór de Vas ten, in het Gemeentelijk Concertgebouw een Voorjaarsfeest te geven, dat toegankelük zal zü'n voor alle katholieken van Haarlem en wüde omgeving. Evenals vorige jaren zal de artistieke aan kleeding van de zalen van het Concertgebouw geschieden onder toezicht van den heer Her man Moerkerk, die ook in de organisatie van den avond een werkzaam aandeel zal nemen. De leiding van de dansen zal wederom worden toevertrouwd aan de gebroeders Martin. Reeds twee leerrüke avonden zün voorbij. Er bestond uiteraard veel belangstelling voor, want én het onderwerp „Quadragesimo Anno" èn de inleider Prof. Dr. Alphons Steger waren daar borg voor. Nog drie avonden volgen, te weten a.s. Woensdag en de twee Woensdagen daaropvol gend. telkens des avonds van 8.30—9.30 uur in Gebouw Sint Bavo, Smedestraat. Een aansporing tot deelname aan deze hoogst interessante en leerrüke cursus-avonden moet feitelijk overbodig geacht worden. Voor Katho lieken spreekt het immers voor-zich, dat wü Is Haarlems jeugd erg baldadig? Dat werd besproken op een conferentie gister avond van den kinderrechter, Mr. Top, ver tegenwoordigers van de politie, onderwü- zersorganisaties en diverse instellingen en vercenigingen van, voor of ten behoeve van de jeugd. De conferentie was belegd door de afd. Haarlem van het Nationaal Jongerenverbond en de Vereeniging „Pro Juventute", arrondis sement Haarlem. De voorzitter, Mr. A. J. Enschede, merkte op, dat er eenigszins een misverstand heerscht over deze conferentie. Het kan best waar zijn, dat de baldadigheid onder de jeugd hier minder is dan elders, maar deze conferentie wil ook niet zeg gen, dat de baldadigheid in Haarlem groot is. Ook al is b.v. de t.b.c. in Haarlem gering, daarom kan men toch wel meedoen aan bestrij ding ervan. Zoo is het ook met baldadigheid. Wü willen, dat de jeugd zelf gaat inzien dat zij niet baldadig mag zijn. Spr. wees op het voor beeld van de Engelsche jeugdkampen, waar de jeugd wordt opgevoed in afkeer van baldadig heid. Door een beroep te doen op de sportivi teit en het meestal aanwezige gevoel voor eer lijkheid bij de jeugd, kan men veel bereiken. De jeugdbewegingen hebben veel goeds gedaan in dit opzicht, maar zü komen niet uit hun eigen sfeer. De secretaris van de conferentie, de heer v. Kessel, deelde desgevraagd mede wie uitgenoo- digd waren. De inspecteur van het M.O., Dr. Elzinga, had geschreven, dat hü eerst nog een afwachtende houding aannam. De inspecteur van het l.o., de heer H. v. d. Weyer, was verhinderd te ko men. De wethouder van Onderwijs, de heer Boes, vond een actie in Haarlem niet noodig. De inspectrice van de kinderpolitie vond de jeugdbaldadigheid in Haarlem ook niet zoo erg. Verschillende jeugdvereenigingen, vooral Ka tholieke, hadden adhaesie betuigd. De Christe- lüke echter niet veel en de A.J.C. had niet eens gereageerd. De heer Hellinga, vertegenwoordigende de Ver. van Hoofden van Scholen, zei, dat de on derwijzers de baldadigheid onder de jeugd in Haarlem toch wel sterk vinden. De onderwijzers hadden juist ook over een actie nagedacht. Zoo'n actie zal voornamelijk gesteund moeten worden door de onderwüzers in samenwerking met de politie. Volgens informaties bij den Dienst van Openbare Werken te Haarlem is de balda digheid het grootst onder de schoolgaande kinderen uit de middenklassen (811 jaar). Vorig jaar is voor ƒ600 aan ruitjes van ge meentegebouwen, in beheer bij O.W., inge gooid. En er zijn jaren, dat dit nog erger is. Bij de gas-, water- en electriciteitsbedrü- ven is meer door de jeugd vernield. Een inspecteur van politie had spreker ver teld, dat de tüd van baldadigheid nog al eens wisselt. Soms vermaakt de jeugd zich met den bal, maar plotseling kan dan de catapult aan trekkingskracht op haar gaan uitoefenen. Actie tegen baldadigheid is noodig. Vroeger zei men, dat in Utrecht de baldadigheid het ergst was en dan volgde Haarlem. Maar voor de stads jeugd is het ook niet gemakkelük zich te kun nen uitleven. Speelterreinen zijn er te weinig. En op een terrein als b.v. aan de Kleverlaan mag de jeugd niet spelen. Het is jammer, dat de wethouder van Onderwüs niets voor een actie voelt. Het gemeentebestuur zal immers moeten voorgaan. Nadat de heer v. d. Vaart herinnerd had aan een speech voor den K.R.O. over dit onderwerp en de conclusies van de Ned. Tuchtunie, zeide de heer G. Drayer, hoofdinspecteur van politie, dat de Commissaris van politie en ook spr. de baldadigheid in Haarlem niet zoo heel groot vinden. Het is in Haarlem in dit opzicht beter dan elders, dank zü de vele jeugdvereenigingen en vooral dank zü het georganiseerd speeltuin werk, niet het minst omdat dit particulier initiatief is. Het gebrek aan eerbied voor het gezag bü de jeugd spr. gaf er eefi frappant staaltje van wordt z.i. veroorzaakt door zoo'n zelfde ge brek bij de ouders. In Nederland is dit gebrek grooter dan in andere landen. De lichtsignalen b.v. worden in Nederland veel minder opgevolgd dan in het buitenland. Bü een telling op het Verwulft op één dag van des morgens 8 tot des avonds 8 uur werden alleen in de richting Gierstraat en Groote Houtstraat niet minder dan 345 personen geteld, die bü het roode stop licht doorreden. Als de ouderen zoo voorgaan, kan men van de jeugd niet beter verwachten. Maar ja, als gezinnen in moeilijke omstandig heid verkeeren (werkloosheid, een laag steun bedrag en derg.), dan kan er soms van hand having van gezag in die gezinnen weinig te recht komen. En dat wreekt zich bü de kinde ren. Het vraagstuk is dus gecompliceerd. Een lichtpunt achtte spr. het sterk verminderd drankmisbruik in arbeiderskringen. Spr. waar schuwde ervoor dat men niet alles van de over heid in deze kwestie moet verwachten. Met persoonlijke tuchtiging van de jeugd moet men voorzichtig zün. De heer Hylkema deelde mede, dat de jeugdmisdadigheid in Haarlem 100 pet. ge stegen is. De vereeniging „Pro Juventute" heeft twee keer zooveel werk als vroeger. Baldadigheid is het voorportaal van de jeugdmisdadigheid. Zij moet dus scherp be streden worden. Een Ambtenaar van het O.M. had spr. medegedeeld, dat vooral in IJmuiden en de Zaanstreek veel baldadig heid is. De kinderrechter, Mr. Top, was van meening, dat in de meeste gevallen de jeugdmisdadig heid ligt aan het milieu. Als ouders medewer ken, is er over het kind weinig meer te klagen. Men zoeke dus eerst verbetering bü de ouders. Opgemerkt werd nog, dat vooral in Haarlem- Noord de baldadigheid erg zou zün en dat ook de brandweer veel last van de baldadigheid heeft. De voorzitter deelde mede, dat de Haarlem- sche jeugdvereeniging „Tempo" niet uitgenoo- digd was omdat men haar politiek vond. De aanwezigen gingen hiermede accoord. Nadat nog verschillende aanwezigen het woord hadden gevoerd, werd besloten, dat ieder zün gedachten in het kort op papier zal zetten. Een klein comité werd gevormd, waarin iedere groep van vereenigingen een vertegenwoordiger aanwüst en dat Mr. En schede tot voorzitter en den heer v. Kessel tot secretaris heeft. Mr. de Jong bracht tenslotte dank voor het organiseeren van deze conferentie. gaarne iets meer weten van de magistrale En cycliek van Paus Pius XI. Op zün bekende klare en aangename wijze weet Prof. Steger de verschillende stellingen te ontwikkelen en op de vorige avonden bleek wel overduidelijk hoezeer zün lessen door de vele cursisten werden gewaardeerd. Nog énkele plaatsen bleven echter den laat- sten avond open en het is daarom, dat wü nog eens op den cursus wijzen. De toegang is vrü en ook niet-Katholieken, die er interesse voor hebben, zün van harte welkom. Geboren: A. A. LoderKleün, z.; A. C. van der SluisToepoel, d.; M. J. Sangers—van der Ham. d.; C. M. S. Durge—Rolvers, z.; M. J. SmitKooijman, d.; G. M. van der VoortPio- rek, d.; W. M. BlankHoogerduijn, d.; M. C. Jansenvan der Meü, z.; W. M. C. E. Hart manHeünerman, d.; M. W. E. Koelemij Voets, d.; G. de VriesBrossois, d.; A. F. de VriesElzinga, z. Het gewichtheffen om de kampioenschappen van Nederland 1938 werden Zondag 6 Febru ari in Gebouw Thalia te Zaandam gehouden. De uitslagen waren: 2e afdeeling Extra Vedergewicht: Kamp.: J. Veffer Kdo, Amsterdam, drukken 57 H, trekken 62^, stooten 80, totaal 200 Kgr.; 2e prüs na weging H. Wubbe, Here., Einhoven, dr. 57!6, st. 62j4 st. 80 totaal 200 Kgr.; 3e prüs G. Brendel Kdo, Deventer, dr. 57 K tr. 55, st. 77, totaal 190 Kgr. Vedergewicht: Kamp. H. Theunzeith, Kdo, Venlo, dr. 80, st. 75, st. 100, totaal 255 Kgr.; 2e prüs niet toege kend; 3e prüs I. Canis, Kdo, Amsterdam, dr. 62 tr. 57)4, st. 85, totaal 205 Kgr. Lichtgewicht: Kamp.: C. Spiero, Sandow, Delft, dr. 80, tr. 75, st. 90, totaal 245 Kgr.; 2e prijs W. Graaf- eiland, Here., Den Haag, dr. 67)4. tr. 72)4. st. 100, totaal 240 Kgr. Middengewicht: Kamp. E. Goldsmit, Dok, Amsterdam, dr. 87)4, tr- 85> st- 115. totaal 287)4 Kgr.; 2e prijs I. Charité, Here., Den Haag, dr. 85, tr. 87, st. 110, totaal 282 Kgr.; 3e prüs J. Zalm, Kdo, Den Haag, dr. 85, tr. 80 st. 105, totaal 270 Kgr. Half zwaargewicht Kamp. C. Hovens,. Kdo, Venlo, dr. 85, tr. 90, st. 117)4, totaal 292)4 Kgr.; 2e prüs J. v. Maas, Here., Den Haag, dr. 85, tr. 82, st. 112)4, totaal 280 Kgr.; 3e prüs M. L. Mons, Hkv, Haarlem, dr. 82)4, tr. 85, st. 110, totaal 277)4 Kgr. Zwaargewicht: Kamp. W. Struijs, Here., IJmuiden, dr. 85, tr. 87)4, st. 112)4, totaal 285 Kgr.; 2e prüs I. Fusco, Sandow, Delft, dr. 90 tr. 85, st. 107)4, totaal 282)4 Kgr.; 3e prüs J. Ruigrok, Hkv, Haarlem, dr. 80, tr. 85, st. 116, totaal 275 Kgr. lste afdeeling Extra Vedergewicht: Kamp. H. M. de Wolf, Hkv, Haarlem, druk ken 72)4, trekken 70, stooten 90, totaal 232)4 Kgr. Vedergewicht: Kamp. H. Theunzeith, Kdo, Venlo, dr. 82)4 tr. 77)4, st. 100, totaal 260 Kgr.; 2e prüs G. Schroemgens, Kdo, Venlo, dr. 75, tr. 75, st. 105, totaal 255 Kgr.; 3e prijs J. B. Jansen, Sandow, Delft, dr. 75, tr. 77)4, st. 100, totaal 252)4 Kgr. Lichtgewicht: Kamp. P. W. Caffa, Here., Den Haag, dr. 87)4, tr. 90, st. 120, totaal 297)4 Kgr.; 2e prüs C. van Kerckhof alg. lid, Breda, dr. 80, tr. 95, st. 120, totaal 295 Kgr. Middengewicht: Kamp. C. G. Tabak, Dok, Beverwük, dr. 80, tr. 100, st. 127)4, totaal 307)4 Kgr.; 2e prüs C. H. de Jong, Hkv, Haarlem, dr. 80, tr. 92)4, st. 115, totaal 287)4 Kgr.; 3e prüs H. van Slin- geland, Sandow, Delft, dr. 90, tr. 85, st. 110, totaal 285 Kgr. Half zwaargewicht Kamp. J. Mutsers, Here., Eindhoven, dr. 95, tr. 102)4, st. 130, totaal 327)4 Kgr.; 2e prüs IJ. Boterbloem, Hkv, Haarlem, dr. 87)4, tr. 100, st. 130, totaal 317)4 Kgr.; 3e prüs C. Hovens, Kdo, Venlo, dr. 85*, tr. 90, st. 120, totaal 295 Kgr. Zwaargewicht: Kamp. A. Ouwerling, alg. lid, Breda, dr. 95, tr. 100, st. 135, totaal 330 Kgr.; 2e prüs Th. Hen- drix, Kdo, Venlo, dr. 90, tr. 90 st. 122)4, totaal 302)/, Kgr.; 3e prijs P. Vitalli, Dok, Amster dam^ dr. 100, tr. 90, st. 112)4, totaal 302)4 Kgr. (na weging). In de eerste helft reeds had H.P.C. het beste van het spel, maar door stug verdedigen wist D.W.R. het meerendeel der aanvallen af te slaan, en het gelukte Eldering dan ook slechts eenmaal vóór rust te scoren. Rust 10. In de tweede helft bleek reeds spoedig, dat D.W.R. veel aan kracht had ingeboet, en spel- technisch de minste was. Nadat Eldering den stand op 2—0 had gebracht, wist Sipkema, na goed combinatiespel der achterhoede, den stand op 30 te brengen. D.W.R. speelde toen een ver loren spel. Uit een strafworp scoorde Eldering no. 4, terwül Derx en Eldering tenslotte den stand op 80 brachten. WARSCHAU, 7 Febr. Het agentschap P.A.T verneemt uit gezaghebbende bron, dat de inci denten, die zich in December hebben voorge daan in de spoorwegsectie tusschen Zdolbunowo Szepietowka, aan de Poolsch-Russische grens, geliquideerd zün na een gedachtenwisseling tus schen den ambassadeur van Polen te Moskou en het Sovjet-Russische volkscommissariaat van Buitenlandsche Zaken. De afhaalmotorboot nr. 2 van het Neder- landsch loodswezen, welke Maandagmorgen na- bü de Kaapduinen te Vlissingen, ten gevolge van den mist omhoog is gevaren, is in den na middag op eigen kracht vlot gekomen en in den vooravond te Vlissingen gearriveerd. BRENGT VRIJDAG: DE POPULAIRE OPERETTE VAN JOHANN STRAUSS MEESTERLIJK VERFILMD! Gebouw St. Bavo: Ledenvergadering Tram personeel, 8 uur; Best. Graf. Bond, 8 uur; St Caecilia, 8 uur; Rechtskundig Bureau, 8 uur; Vischclub „De Forel", 8 uur. Gem. Concertzaal: Concert Haarl. Bachver- eeniging, kwart over 8 uur. Stadsschouwburg: Okito, kwart over 8 uur. „Zomerlust" Santpoort: Weensche avond Gem. Zangvereeniging „Vox Humana", 8 uur. Rembrandttheater: „Liefdesparade", 2.30, 7 «n 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur; „Het leven van Emile Zola", 7 en 9.15 uur. Luxor theater: „Koningin Victoria", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Modem Times", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: R. K, Propagandaclub 8.30; Proza, 8 uur; Esperanto, 8 uur; Schaak club, 8 uur; Bomv'vakbond, 8 uur; Oranjever. „Prins Bernhard", 8 uur. Rembrandttheater: „Liefdesparader', 2.30, T en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac. 115 uur; „Het leven van Emile Zola", 7 en 9.15 uur. Luxor-tlieater: „Koningin Victoria", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans HaJstheater: „Modem Times", 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 9 Februari a.s. geeft de N.V. Ver. Hofstad Tooneel, directeur Cor v. d. Lugt Mel- sert, in den Stadsschouwburg de eerste voor stelling alhifer van het Amerikaansche blijspel „Reünie in Weenen", in drie bedrijven, 4 tafe- reelen, door den Amerikaansche schrüver Ro bert Emmet Sherwood. Het geheel staat onder leiding van Cor van der Lugt Melsert. Hoofdrollen hierin worden gespeeld door: Annie v. d. Lugt Melsertvan Ees, Enny Hey- mansSnüders, Koba Kelling, Myra Ward, Tine Opscholten, Loukie de Koning, Helene Berthé, Cor van der Lugt Melsert, Ludzer Erin- ga, Eduard Palmers, Lajos Balogh, Gerard Ar- bous, Gerhard Alexander e.a. Vertaling: Jan C. v. d. Horst. Décors: Karei Brückman. Stuk en spel mochten zich bü het Haagsche publiek in een groot en enthousiast succes verheugen. Het bestuur van de Kennemer Vereeniging voor Jeugdherbergen belegt op Woensdag 9 Februari a.s. een propaganda-avond in het Kennemer Lyceum te Overveen voor de bij de N.J.H.C. aangesloten trekkers en verdere be langstellenden. Als spreker komt de heer Dr. J. Melchior, leeraar M.O. te Amersfoort, terwül voorts een Jeugdherbergfilm en een gekleurde bloembollenfilm worden vertoond. Op de maandelüksche ledenvergadering van de afdeeling Haarlem „St. Paulus" van de R.K. vereeniging van handelsreizigers en -agenten „St. Christoffel" heeft de voorzitter zün vreugde geuit over de blüde gebeurtenis in het konink- lük gezin, waarna diverse mededeelingen wer den gedaan. Het verkoopkwartiertje werd in geleid door den heer Janssen-Steenberg. Het vastenavondfeest wordt niet gehouden, maar in het a.s. najaar zal het 30-jarig bestaan van de afdeeling feestelük worden gevierd. Tenslotte volgde een interessante lezing van den heer JanssenSteenberg over: „Vrouwenarbeid in fabrieken en werkplaatsen." De R. K. Gemengde tooneelvereeniging „V.O.O.T.A.G." te Santpoort organiseert Zondag 13 Februari in het café-restaurant „De Wey- man" te Santpoort een bonten avond met me dewerking van het kleinkunst-ensemble onder leiding van D. Vreeswük en den band La Bo hème, o.l.v. André Sanberg. De op 1 Februari uitgestelde avond van den kleinbeeldcursus der Haarlemsche Amateur- fotografenvereeniging wordt nu gehouden op Dinsdag 8 Februari in de projectiezaal, Zül- weg 86. Het Haarlemsche fanfarecorps „Kunstgenot" gaf Zaterdagavond o.l.v. den heer Henri Schulpzand een mooi geslaagd concert voor een volle St. Bavo-zaal. Ook het bekende duo Busch, voordrachtkunstenaars uit Rotterdam, had veel succes. De Haarlemsche jazz-band o.l.v. den heer J. Florün verleende eveneens medewerking. Na een succesvolle serie van 100 voorstellin gen in het Grand-Théatre te Amsterdam van de nieuwe Louis en Henriëtte Davidsrevue „Am- sterdamfollies", maakt de Nederlandsche Re vue, directie René Sleeswük, een tourneé door de provincie. De revue wordt in volledige, ori- gineele bezetting Zaterdag 19 en Zondag 20 Februari in den Haarlemschen Stadsschouw burg opgevoerd. Weer 1000 gulden voor de armen!! De lief dadigheidscollecte ten bate van de armen der parochie, gehouden Zondag na de predikatie van pater Jonckbloedt C.ss.R. in de H. Hart- kerk, heeft 701.25 opgebracht. In de St. Jo- sephkerk heeft kapelaan W. C. C. M. van Al phen uit Rotterdam, een liefdadigheidspredika tie ten bate van de armen der parochie gehou den. De opbrengst daarvan is 348. De burgemeester van Haarlem is verhinderd Vrüdagmorgen om 11.30 uur zün gewone spreekuur te houden. Vrijdag 11 Februari, 8.15 uur, zal in den Stadsschouwburg te Haarlem door Charlotte Kohier een reprise gegeven worden van haar meesterlüke creatie „Marathon-dans." Het aantal bü de Arbeidsbeurs ingeschreven werkloozen bedroeg de vorige week 6569, of 24 minder dan de vorige week, 220 minder dan in dezelfde periode van 1937 en 459 minder dan in 1936. Om half vier gisterenmiddag heeft een zak kenroller van de Maandagmarktdrukte gebruik gemaakt door op de Botermarkt een kruidenier diens portemonnaie, inhoudende 40.te rollen. Oe deklast van een schuit, beladen met nieuw hout, en gelegen in het Spaarne, begon giste renmorgen om half negen te werken. Zoowel aan stuurboord- als bakboordzüde geraakte het hout te water. Het werd opgevischt en op een andere schuit geladen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5