Japansche troepen trekken over de Hwai-rivier I P De bloedige slag aan de Alfambra De Fransche nota aan Tokio Ds. Niemöller BRITSCHE KONINGSPAAR NAAR PARIJS Het nieuws van heden Kard. Hinsley over het Euch. Congres DE BAROMETER I HEERKENS THIJSSEN Co. 1 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 5970 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 WOENSDAG 9 FEBRUARI 1938 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21012 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Chineezen trachten den opmarsch te stuiten Acht vliegtuigen der Japanners hebben Hankau en omgeving gebombardeerd Britsche bemiddeling in China ontkend Japan heeft geldgebrek De keizer ongesteld Geen concordaat met Rome Overeenkomst tusschen de Joego slavische regeering en de Orthodoxe Kerk Orthodoxe kerk tevreden Mn Butenco geen spoor de Russische diplomaat naar het buitenland gevlucht? Het gaat hard tegen hard Scheuring in de vakbeweging in de V.S. Indien geen antwoord gegeven wordt, zal Frankrijk met andere mogendheden in overleg treden fcgjgpr g§| Tusschen Bremervörde en Stade (Duitschland) is een dijk bezweken, waardoor een groot gebied is overstroomd De rechtsche troepen maakten zich meester van een gebied van 230 vierkante mijl Britsch schip door vliegers achtervolgd Rechtsch antwoord aan Eden De „Temps" onwelkom in Duitschland Queipo de Llano Het W eer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii^ 1 TRANSPORTVERZEKERINGS- 1 I CONTRACTEN In de maanden Juni en Juli van dit jaar Italië doet weer mee Vrijdag bijeenkomst der niet- inmengingscommissie Communisme Canada's staatsvijand no. 1 HITLER WERKT AAN ZIJN REDE Maar ook tegen fascistische organisaties zal worden opgetreden Een katholieke karakteristiek van zijn .persoonlijkheid De Duitsche pers zwijgt Ge weet dat. Geen overeenkomst der V.S. met Londen DE DISCOVERY 2" VAART UIT Een gebedskruistocht voor vrede in een wereld vol onrust GOERING NIET NAAR POLEN? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. HANKAU, 8 Febr. (A.N.P.). In totaal 2500 man Japansche troepen zijn reeds de rivier Hwai in Noord Anhwei overgetrokken ha de bezetting door Japan van Hwai-joean, een op 5 K.M. ten westen van Pengpoe ge legen stad. Deze troepen rukken thans van drie kanten op. Ten Noordwesten van Hwai-joean wordt thans Verbitterd gestreden. De Chineezen zijn vast besloten den opmarsch der Japanners tot staan te brengen. De Japanners hebben de beschik king over 2000 man infanterie en 300 man ca valerie, terwijl zij beschikken over een tiental bukken geschut en eenige tientallen tankwa gens. Er worden nog steeds Japansche versterkingen Aangevoerd langs den Zuidelijken oever van de rivier Hwai, waar reeds twee Japansche divisies AiJn gestationneerd. tie Japanners hebben de districten Pengpoe, ^ng Jang, Lin Wai Kwan en Hwai-joean be- ?et. Het eerste werd door de Japansche voor hoede geplunderd. Ook de Koreanen en de troe len uit Mandsjoekwo hebben zich misdragen Steden werden in brand gestoken, de bewoners berden hevig mishandeld en de vrouwen wer den aangerand. Volgens nog niet bevestigde berichten zou Jhig-joean, op 60 K.M. ten Zuidoosten van pengpoe gelegen, door Chineesche ongeregelde troepen zijn heroverd. De Chineezen maken het den Japanners in de Apoorwegzone, tusschen Tientsin en Poekau, zeer «tstig. hi Midden Sjansi hebben Chineesche vlieg tuigen onlangs een Japansche versterking op °hgeveer 25 K.M. ten Noorden van Tai-joean 600 gebombardeerd. Er zijn daarbij meer dan Japanners gedood. Tot nu toe hebben zich slechts schermutse lingen in dezen sector voorgedaan, doch men verwacht binnenkort een slag. De Chineesche troepen, die versterkingen hebben ontvangen, zijn reeds tot een tegenaanval overgegaan. Acht Japansche vliegtuigen hebben van daag het vliegveld Hankau en het naburige Hanjang gebombardeerd. Uit de richting der ijzergieterijen van Hanjang is een ontzet tende ontploffing gehoord. Om half drie 's middags (pi. tijd) werd alarm geslagen, doch 50 minuten later was alles weer voorbij. De Chineesche ambassadeur te Londen heeft Reuter medegedeeld niets te weten over een Chineesch verzoek tot bemiddeling, gericht aan Engeland. Ook Britsche officieele kringen hebben Reuter er van in kennis gesteld, dat zij niets hebben vernomen, dat zou blijken op een bevestiging van het bericht uit Hongkong inzake Britsche bemiddeling in het Chineesch-Japansche con flict. Volgens deze berichten zou n.l. de Chineesche nationale regeering tot Groot-Brittannië het verzoek hebben gericht, tusschen Japan en China te bemiddelen. De correspondent te Hongkong van de „Nitsji- Nitsji" meldde, dat de nieuwe Britsche ambas sadeur, Sir Archibald Clark, ongeveer midden Februari in Sjanghai met vredesvoorstellen komt, welke niet slechts voor China een uit komst beteekenen, maar tevens volledig reke ning houden met de positie van Japan in het Verre Oosten. De Japansche minister van Financiën, Kaya, heeft vandaag in den Landdag den nadruk ge legd op de Japansche behoefte aan buitenland- sche fondsen, en zijn afkeuring geuit over het verzet, dat zich hier en daar heeft geopenbaard tegen den invoer van buitenlandsch kapitaal. De belangen der buitenlandsche schuld- eischers, zei Kaya verder, zouden voldoende be schermd kunnen worden, zonder dat de natio nale belangen hierdoor benadeeld behoefden te worden. De Japansche keizer is lijdende aan een lich ten aanval van griep. Zijn lijfarts heeft hem enkele dagen rust voorgeschreven. BELGRADO, 8 Febr. (Havas). Tusschen de Joego-Slavische regeering en de Ser visch-orthodoxe kerk is een accoord tot stand gekomen met betrekking tot het Vraagstuk van een concordaat met het Vaticaan. De Heilige Synode publiceert in dit verband 6h verklaring, waarin zij zegt, er acte van te i^Den, dat het ontwerp, waarbij het concor dat van 25 Juli 1935 tot wet verheven zou preien, niet bij de Skoepsjtina ingediend zal Set officieele blad der Servisch-orthodoxe e*k publiceert een verklaring over de met de .peering bereikte overeenstemming. Uitdrukke- Uk wordt in deze verklaring bevestigd, dat de €lding der kerk bevredigd is. g Tegelijkertijd worden ook alle straffen, die de ^vvisch-orthodoxe kerk tegen leden der regee- had uitgesproken, ingetrokken. BOEKAREST, 8 Febr. (Havas) Men heeft h°g geen nieuws over Butenco, den Rus- sischen zaakgelastigde, die onder geheim- 2'nnige omstandigheden verdwenen is. 5]Dp het gezantschap verklaart men, dat er van misdaad sprake kan zijn. De Roe- tJ^hsche gerechtelijke autoriteiten zijn ech- r voorzichtiger. Het blad „Capitala" vraagt «ch 8evi, af, of Butenco niet naar het buitenland Ucht is. <je^ÏAJVtI, 8 Febr. (Reuter). De American Fe- cien °n °f Labor heeft besloten drie vakbon- W0 waaronder de belangrijke United Mine- tre, ,ers of America, in verband met de be- t Sen' die zjj met het committee for slUite organisation onderhouden, uit te De Belgische Posterijen zullen tinnen- kort een -postzegel uitgeven, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het Koning Albert-monument aan den IJzer PARIJS, 8 Febr. (Havas). De te Tokio overhandigdë Fransche nota herinnert aan de bepalingen van het vlootverdra'g van Londen, in het bijzonder aan de verbin tenis, dat men geen grootere slagschepen dan van 35.000 ton zal bouwen of geschut van meer dan 406 mm. zal monteeren. Verder wordt in de nota gezegd, dat Japan geen tegenspraak heeft gepubliceerd tegen de geruchten, volgens welke het schepen zou bou wen, die de grenzen van het vlootverdrag over schrijden. De nota verzoekt Japan zijn voor nemens mede te deelen en, indien het daar toe bereid is, de Fransche regeering tot 1 Ja nuari 1943 op de hoogte te stellen van een voorgenomen vlootbouw, die niet in overeen stemming met het verdrag zou zijn. Indien geen antwoord wordt gegeven, aldus de nota, zal Frankrijk gedwongen zijn over leg te plegen met de staten, die het verdrag van Londen geteekend hebben, en te beraad slagen over het hernemen van zijn vrijheid van handelen. De Fransche regeering is bereid met Japan in onderhandeling te treden voor het vaststel len van een limiet in tonnage en wapening voor den bouw van oorlogsschepen in de toekomst. v^.v.v .v:?. SARAGOSSA, 8 Febr. (Reuter). De rechtschen in Spanje beweren als resul taat van den slag bij de rivier Alfambra, welke beschouwd wordt als een der bloe digste en meest verbitterde van den ge- heelen oorlog, een gebied van 230 vierk. mijlen in bezit te hebben genomen. In dit gebied zijn 20 dorpen en 145 ver sterkte stellingen gelegen. Er zouden vijf di visies regeeringstroepen vernietigd zijn, terwijl het materiaal van drie legercorpsen werd buit gemaakt. De verliezen der regeeringstroepen aan het front van Teruel worden aan rechtsche zijde geschat op 50.000 tot 70.000 man, terwijl de rechtschen volgens hun zeggen zelf minder dan 'n twintigste dezer verliezen zouden heb ben geleden. Gistermiddag werd in de nabijheid van het dorp Escori Huela een linksche troepenafdee- ling met geschut en tanks ontdekt. De recht sche luchtmacht bombardeerde de afdeeling. waarbij naar schatting een duizendtal repu blikeinen gedood werd. De rechtsche infanterie blijft oprukken, en bereikte gisteren de bocht in de Alfambra ten Noorden van Villalba Alta. Zij ondervond vrij wel geen tegenstand. De regeeringstroepen schijnen weerstand te willen bieden op de noordelijke hellingen van de Sierra del Foso. In de Sierra Palomera wor den steeds meer krijgsgevangenen gemaakt. Vandaag is te Londen bericht ontvan gen, dat het Britsche stoomschip Peckham draadloos bericht heeft gezonden, dat het door militaire vliegtuigen aan de Oostkust van Spanje wordt vervolgd. De Peckham is van Odessa op weg naar Barcelona. Aan boord bevindt zich een waar nemer der niet-inmengingscommissie. De ka pitein en de officieren zijn Engelschen. De verdere bemanning bestaat uit Engelschen en Nederlanders. Het rechtsche radiostation Radio Nacional heeft te middernacht mededeeling gedaan van een nota van den persdienst, waarin akte wordt genomen van Eden's verklaringen en het volgende wordt opgemerkt: „Ten eerste: niet alleen is er geen bewijs, dat het tot zinken brengen van schepen ons kan worden aangerekend, maar naar alle waarschijnlijkheid zijn de aanvallen gedaan door de rooden, die in een internationalen oorlog het geneesmiddel van hun wanhopigen toestand zien. Ten tweede: bestaat er een verantwoorde lijke regeering in het nationalistische Spanje? Zoo ja, dan zien wij niet in waarom men haar geen oorlogsrechten toekent. Zoo neen, dan begrijpen wij de verklaringen van heden niet. Ten derde: wat de mededeelingen over re presaillemaatregelen betreft: wij moeten zeg gen, dat wij niet aan Engelands macht ter zee twijfelen. Wij gelooven echter niet, dat men zijn krachten in de eerste plaats moet toonen tegen een land, dat onder binnenlandschen strijd lijdt. Ten vierde: wij zijn van meening, dat onze heilige burgeroorlog niets uitstaande heeft met een koloniale onderneming". BERLIJN, 8 Febr. (D.N.B.). Het Parijsche blad „Le Temps" was Maandag voor het ge- heele Duitsche gebied verboden. Het Duitsche Nieuwsbureau geeft hierop een commentaar waarin o.a. gezegd wordt, dat het blad een z.g. uit Bazel afkomstig bericht gepubliceerd heeft, dat vol staat van ongehoorde en ongeloofelijke leugens. Ter gelegenheid van het einde van de radio toespraken van Queipo de Llano is de gene raal gehuldigd. In zijn antwoord aan den bur gemeester, die hem had toegesproken, zeide Queipo, dat hij zijn radiofunctie heeft neer gelegd, omdat hij van meening is, dat militai ren zich niet met de internationale politiek moeten bemoeien, en omdat hij zijn aanhan kelijkheid aan Franco wil toonen. i VERWACHTING: Zwakke tot matigen, 1 Zuidwestelijke tot Westelijken wind, toe- =j III nemende bewolking, later weer opklarend, weinig of geen regen, weinig verandering j| in temperatuur. |f VERDERE VOORUITZICHTEN: Bewolkt, 1 zacht weer. MllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI ülllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllir ASSURANTIEBEZORGERS DAMRAK 60 AMSTERDAM Tel. 45014 45016 'iiiiniiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiir; LONDEN, 8 Febr. (Reuter)Officieel wordt medegedeeld, dat de koning en de koningin van Engeland van 28 Juni tot 1 Juli a.s. een officieel bezoek aan den pre sident der Fransche Republiek zullen bren gen. Tijdens zijn bezoek zal de koning het oorlogs- gedenkteeken voor de Australische troepen te Villers-Bretonneux onthullen. LONDEN, 8 Febr. (A.N.P.). Vrijdag zal te Londen weer een bijeenkomst worden gehouden van de niet-inmengingscommissie. De commissie zal vergaderen op het departe ment van Buitenlandsche Zaken. Het belang' rijkste punt van de agenda zal zijnde goed keuring van de plannen voor de terugtrekking uit Spanje van niet-Spaansche strijders. Gemeld wordt, dat Italië thans bereid is mede te werken aan de ten uitvoerlegging van deze taak. Lord Plymouth heeft vandaag besprekingen gevoerd met de ambassadeurs van Frankrijk, Italië en de Sovjet-Unie. Hij zou gesproken hebben over de mogelijkheid van bespoediging der werkzaamheden van de non-interventie commissie. BERLIJN, 8 Febr. (Havas). Hitler, die zich te Berchtesgaden teruggetrokken heeft, bereidt de rede, die hij op 20 Februari zal uitspreken, wor. OTTAWA, 8 Febr. (Havas) De Canadee- sche minister van Justitie heeft in het par lement verklaard, dat de regeering in geheel Canada een onderzoek zal instellen naar de actie van communisten, fascisten en andere bewegingen, De minister-president van Quebec is van mee- ning, dat het communisme staatsvijand nr. één is. De provinciale wet die machtigt tot verbod van communistische publicaties, sluiting van lokalen en ontbinding van communistische orga nisaties, en die verder de mogelijkheid van huis zoeking bij verdachte personen schept, heeft echter krachtige protesten van Engelsche Cana- deezen uitgelokt, die de wet in strijd met de persoonlijke vrijheid achten en verlangen, dat zij door de federale regeering ongrondwettig wordt verklaard. Anderzijds heeft een blad bijzonderheden over fascistische of nationaal-socialistische organisa ties gepubliceerd. Die groepen hebben haar zetel te Montreal. De minister van Justitie heeft ver klaard deze organisaties te zullen vervolgen. Op het oogenblik staat Ds. Niemöller in het oude gerechtsgebouw te Moabit in Berlijn voor zijn rechters. Het proces wordt gevoerd met ge sloten deuren. De strijdbare beklaagde neemt namelijk geen blad voor den mond. Men vreest hem. Daarom dicht de deur. In het Katholieke Weekblad „Die Deutsche in Polen" vonden we volgende treffende karakteristiek van Niemöl- ler's persoon: „Zijn onderwerping onder het godsdienstige geweten als de opperste wet in 't groote geheim van den man, wiens naam sinds 1933 hoe lan ger hoe meer tot symbool is geworden in de geheele wereld van het protestantisme. Daar komt nog iets bij. Er zijn vele honderden predi kanten, die niet minder groote offers gebracht hebben dan Niemöller, maar er is er nauwe lijks één, die, zooals deze vroegere zee-officier, over de ijzeren zenuwen en het door wind en storm gestaald lichaam beschikt, die voor den ademberoovenden strijd tegen de aanvallen van den totalen staat noodig zijn. Fanatiekelingen smeten reeds in het begin van den kerkstrijd een bom in zijn pastorie. Later sloot het net van de politiebewaking zich steeds meer om hem heen. Hij kon geen stap doen of hij werd ge volgd en beloerd. Toen kwamen de verboden, de verhooren, de inquisitie, de huiszoekingen en tenslotte de arrestatie. Maar dal alles verdub belde en verdrievoudigde slecht* zijn kracht. Niemöller heeft zijn medestanders die „Zivil- courage" (moed van den burger, niet van den soldaat. Red.) geleerd, die onder de Duit- schers, hoewel zij de beste soldaten ter wereld zijn, in zoo ontstellende mate ontbreekt, dat men de heele geschiedenis der laatste vijf of zes jaar daartoe kan herleiden. Hoeveel ambtenaren, rechters, industrieelen en intellectueelen hebben niet gespeculeerd, dat de nieuwe koers wel van zelf zou doodloopen! Zij hebben zich uit angst voor hun salaris, hun positie, hun betrekking, zand in de oogen laten strooien en zijn toen, innerlijk gebroken, de ge vangenen van hun eigen halfslachtigheid ge worden. Niemöller deed het ongewoonste, wat er in het Duitschland van 1933 gedaan kon worden. Hij bedankte voor de nationaal-socialistische partij, toen hij ontdekte, dat de passage in het program over het „positieve Christendom" al leen maar een dekmantel was zoolang de partij nog verkiezingsoverwinningen noodig had. Niemöller heeft een belangrijk aandeel gehad in de beweging, die de leeken weer tot dragers van de kerk wil maken. De verbinding tusschen troon en altaar onder de Hohenzollern had een „Honorations-Kirche" geschapen, een instelling, die hoe langer hoe meer van het volk ver vreemdde. Door de Belijdeniskerk is het begrip gemeente in zijn oer-christelijken vorm weer tot nieuw leven ontwaakt. De predikant van Dahlem heeft door zijn voorbeeld getoond, dat het Christendom niet maar een religie voor „bastaarden, kreupelen en slaven" is, zooals in de studiekampen van de nationaal-socialistische studenten beweerd wordt, doch integendeel een bron van moed en mannelijken geest." Het proces tegen ds. Niemöller is vandaag voortgezet met het verhoor van den predikant. De gangen van het paleis van Justitie waren vrijwel verlaten. De Duitsche pers maakt in het geheel geen melding van het proces. Het gerucht doet de ronde, dat de ministers Goebbels en Kerrl als getuigen gedagvaard zijn. De behandeling wordt 10 Februari voortgezet, De Japanners trekken over de Hwai-rivier. De geruchten over Britsche bemiddeling in China worden tegengesproken. B(j den strijd aan de rivier Alfambra maakten de rechtschen zich meester van een aanzienlijk gebied. Boodschap van Kardinaal Hinsley over het Eucharistisch Congres te Boedapest. De Eerste Kamer is Dinsdag begonnen met de behandeling van de begrooting van Financiën. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begrooting van Justitie. De kosten voor de vijf voor de HollandAmerika- Lijn in aanbouw zijnde schepen zullen f 28 f 29 milDioen bedragen. Getracht zal worden, de „Pluto" te dichten en te Sasznitz binnen te brengen. De pogingen om de „Aldan" vlot te brengen, zijn Dinsdag mislukt. Beurs van New-York: Opening prijshoudend; slot op het hoogste punt van den dag. Ge weet dat twee maal twee vier is, dat het op de Noord- en Zuidpool koud is, dat Napoleon heeft bestaan, Beet hoven meesterlijke muziek heeft ge schreven. Ge weet nog veel meer door betrouwbare zegslieden en door boe ken welke kundige menschen schre ven. Ge weet zooveel op gefundeerd gezag van anderen. En ge neemt dit alles vanzelfsprekend aan. Maar zoo dra het meest voor de hand liggende den mensch wordt voorgehouden: n.l. dat er een God bestaat omdat alles niet vanzelf kan zijn ontstaan, dan begint men met spitsvondige moeilijk heden. Het ordinairste lasterpraatje gelooft men voetstoots maar de eeuwi ge waarheid weigert men te aanvaar den. Het licht scheen in de duister nis maar de duisternis heeft het niet begrepen. Wel zalig zij die het licht zagen en het volgden. WASHINGTON, 8 Febr. (Reuter). Minister Huil heeft vandaag tegengesproken, dat de Vereenigde Staten met Engeland een overeen komst hebben aangegaan met het oog op een mogelijken oorlog. Deze tegenspraak is vervat in een brief van Pittman, den voorzitter van de senaatscom missie van Buitenlandsche Zaken, waarin Huil eveneens ontkent, dat de Vereenigde Staten door een overeenkomst met eenig land verbon den zijn, wat betreft de operaties der Ameri- kaansche marine. DUNEDIN, 8 Febr. (Havas). Het Britsche vaartuig „Discovery 2", dat voor Poolonderzoek gebruikt wordt, is Maandagmorgen vertrokken voor een reis om de Zuidpool, waar naar vindplaatsen van walvisschen gezocht zal wor den en de cartografische arbeid zal worden voortgezet. LONDEN, 8 Febr. (Reuter). In een speciale boodschap aan het Engelsch Katholiek Ver bond, (Jat het Britsche contingent naar het in Mei te Boedapest te houden Eucharistisch Con gres zal begeleiden, verklaart Kardinaal Hins ley, dat het Congres een gebedskruistocht is voor eenheid en vrede op dit oogenblik van hartstochtelijke vijandschap en onrust in de ge heele wereld. Het is een boetedoening voor de ten he mel schreiende uitspattingen, die zich heden ten dage voordoen, en het is een de wereld omvattende roep om Gods barmhartigheid voor een gemeenschap, die Hem vergeet en zich tegen Hem verzet. Het goddelooze materialisme bedreigt de christelijke beschaving, en evenals in het ver leden het katholieke heroïsme van Hongarije Europa behoed heeft voor de woeste horden, die het onder den voet dreigden te loopen, zoo zul len wellicht thans onze geestelijke krachten, te Boedapest vereenigd rond Christus onzen Ko ning, de vloedgolf van het militante atheïsme een halt gebieden. WARSCHAU, 8 Febr. (Havas). In verband met de jongste veranderingen in Duitschland gelooft men in politieke kringen te Warschau algemeen, dat de reis van Goering naar Polen, die in de eerste helft van deze maand zou plaats vinden, zal worden uitgesteld of gean nuleerd. De reis is overigens nooit officieel aangekondigd Uil 1111111/ ni/nn Stand op Woensdag 1 uur van.: 770.9 Vorige stand: 768.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1