Het initiatief van Minister Patijn China blijft zich verdedigen Franco's front bij Teruel verbreed Het nieuws van heden vereenigde katholieke pers Uit Vaticaanstad Het Concordaat met Joego-Slavië Vandaag zal Tokio antwoorden Het proces tegen Ds. Niemöller 7 FRANKRIJK HERVORMT DE DEFENSIE DE BAROMETER BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 5970 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten T7Vi ct. per week, per kwartaal f3.58 DONDERDAG 10 FEBRUARI 1938 - OCHTENDBLAD DRtE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21014 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM de öe teruggeroepen Chineesche am bassadeur te Tokio bracht geen vredesvoorstellen mee hWij zijn ongeneeslijke optimisten" De mobilisatie in Japan Voorschot aan China's voorloopige regeering öe H. Vader verwacht veel van het Euch. Congres te Boedapest De zaligverklaring van Paus Pius X DE GROOT-MOEFTI Het Weer min Ondanks het protest der ortho doxe bisschoppen zou het Concordaat feitelijk wor den nageleefd En tevens zijn meening zeggen over de „bevreemdende tactiek der drie mo gendheden" Het Britsche bezoek aan Frankrijk Het vierde bezoek in een eeuw Prinsesjes moeten thuis blijven Na de politieke jacht partij De Nederlandsche regeering han delde uitsluitend op eigen gezag Een verklaring van Eden Admiraal Horthy werd bij zijn bezoefyaan Polen met groote eerbewijzen ontvangen Een incident op het ijs Drie Estlanders aan de grens door Sovjets gedood De vervolging zou o.m. steunen op een bepaling uit Bismarck's Kerkwet Het doel van het rechtsche offen sief echter nog niet bereikt De aanvallen op de burgerbevolking Italië's gezant naar Burgos Mijnen Uiteenzettingen van minister Daladier Besprekingen van Eden De niet-inmengingscommissie komt deze week niet bijeen Meegelokt en naar Duitschland ontvoerd De Belgische Weïdmann HOOVER NAAR BELGIË Bru wordt thans ook van een vierden moord verdacht Zigeuners in gevecht met politie OORLOGSBODEMS NAAR ZEE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. HANKAU, 9 Pebr. (Reuter) Hsoe Sjih Ving, de onlangs uit Tokio teruggeroepen Chineesche ambassadeur, heeft in een inter view verklaard, geen vredesvoorstellen van de Japansche regeering te hebben overge bracht. Hy voegde hieraan toe, dat, zelfs indien de Japansche regeering een dergelijk verzoek tot hem zou hebben gericht, hij geweigerd zou heb ben er aan te voldoen. Hij noemde zichzelf en Isjang Kai Sjek ongeneeslijke optimisten. Hy zeide, dat zij beiden vastbesloten zijn den tegenstand voort te zetten. De Japansche mili taire leiders hebben alles te zeggen in de poli tiek der Japansche regeering. Na de bezetting van Nanking zijn hun ambities nog slechts toe genomen. Hsoe Sjih Ying vervolgde: Wanneer de Ja panners er in zouden slagen het spoorwegtraject TientsinPoekau van Chineesche troepen te iUiveren, zullen zy hun opmarsch naar Hankau Kanton voortzetten. zy beschouwen Jfonkau als het centrum der Chineesche regee- J'hig, terwijl zy Kanton uit militair oogpunt be dien van vitale beteekenis achten. He natie kan worden veroverd, doch de volks feest kan niet worden onderdrukt. Het is aan •Japan zyn houding jegens China te herzien. Naar uit Sjanghai wordt gemeld is van morgen een handgranaat in de Fransche concessie ontploft tegenover het gebouw, dat vóór de vyandelijkheden in gebruik was van een particulier instituut, dat geleid werd door personen met fascistische denkbeelden. Het gebouw wordt thans bewoond door ge vluchte studenten. He aangerichte schade is slechts gering. Er hielen geen slachtoffers. He „Asahi" meldt, dat de Japansche regeering Wijziging heeft gebracht in haar ontwerp op de Rationale mobilisatie, om tegemoet te komen, aap den wensch der politieke partijen. De mobi- J'satie zal beperkt worden tot het geval van oor- '°8, terwyi zy aanvankeiyk reeds voor inciden ten was voorzien. Volgens niet-officieele schattingen beloopt de Speciale begrooting voor het Chineesche inci dent 5 milliard Yen. He fracties in den Japanschen Landdag heb ben besloten Zaterdag de gewone begrooting Voor bet volgende jaar, ten bedrage van 2.867.000.000 *en, onveranderd goed te keuren. He directeur van de Japansche industriebank, ®izo Kamiyama, die vertegenwoordiger van het •Japansche bankierssyndicaat is voor het on derteekenen van het contract ter verstrekking van een voorschot van 12% millioen Yen aan de voorloopige Chineesche regeering, is hedenmor gen per vliegtuig naar Peiping vertrokken. He Japansche Industriebank zal 3 millioen, de ®ank van Korea 6% millioen en de Yokohama ®Peciebank 3 millioen Yen voorschot verstrekken. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. g Februari: In de heden gehouden openbare audiëntie 0btving de H. Vader 285 jonggehuwde paren, benevens een vyftigtal Hongaarsche seminaris ten. De H. Vader sprak deze laatsten in het b'üitsch toe en bracht verschillende malen het d-s. Eucharistisch Congres in Boedapest ter sPrake, waarvan de H. Vader zeide zeer veel *e verwachten. Onze Romeinsche correspondent seint d.d. 9 Februari: Haar het Italiaansche blad „La Stampa" •beidt, zal binnenkort in verband met het Zaligverklaringsproces van Z. H. Paus Pius X ®en identificatie plaats vinden van het stoffe- 'Jk overschot, dat begraven ligt in de grotten ^ah den St. Pieter. Bij deze gelegenheid zullen, behalve de prelaten van de Congregatie der Hi ten, ook drie doktoren aanwezig zyn. BEIROET, 9 Febr. (Reuter). Den verbannen ^root-Moefti van Jeruzalem is door de Brit se regeering ter kennis gebracht, dat zyn ïece**te politieke optreden ongewenscht is. VERWACHTING: Meest matige, in het Ej Noorden tüdelijk krachtige, Zuidwestelijke, j= later ruimende wind, betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waar- schijnlijk eenige regen, zachter, vooral in den nacht. 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: Weinig |1 Er verandering. STORMWAARSCHUWINGSDIENST: 1 Er Geseind Woensdag te19.30 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: EE Er „Weest op uw hoede." EE Onze Romeinsche correspondent seint d.d_ 9 Febr.: Ter aanvulling van ons reeds eerder gepubli ceerd bericht omtrent het protest van de ortho doxe bisschoppen in Joego-Slavië, kunnen wij mededeelen, dat de minister-president Stoja- dinowitsj geantwoord heeft, dat het Concor daat niet meer aan de volksvergadering ter ratificatie zal worden voorgelegd, maar dat de regeering ten opzichte van de Katholieke Kerk strikt en volledig zal naleven hetgeen in de constitutie bepaald staat omtrent erkende kerk genootschappen Verwacht wordt dat het Concordaat de facto erkend zal worden. Dit is mede een gevolg van de soepele houding van het Vaticaan waardoor in Joego-Slavië een re- geeringscr/jsis vermeden kon worden. De II. Stoel zal rustig afwachten hoe de poli tieke toestand in Joego-Slavië zich ont wikkelt. TOKIO, 9 Febr. (D.N.B.). De Japansche regeering zal reeds morgen (Donderdag) antwoorden op de nota's van Engeland, de Vereenigde Staten en Frankrijk over den Japanschen vlootbouw. In haar antwoord zal zy, zooals reeds in ons blad werd gemeld, van de hand wijzen verkla ringen te geven over de Japansche vlootbouw- plannen. Tegelijkertyd zal Japan een communiqué pu- bliceeren, waarin het zyn standpunt zal uiteen zetten nopens de „bevreemdende tactiek der drie mogendheden." De drie mogendheden wil den n.l., aldus verluidt, geruchten over de Ja pansche vlootbewapening en het te verwachten afwyzende antwoord van Japan op hun nota's als voorwendsel gebruiken voor een eigen be wapening. Japan is steeds bereid, aldus verklaart men, te onderhandelen over een vermindering der be wapening en vooral op een afschaffing der aan valswapenen. LONDEN, 9 Febr. (Havas). Naar aanleiding van het aangekondigde bezoek van den Koning en de Koningin van Engeland aan Frankrijk herinnert men er aan, dat koningin Victoria bijna een eeuw geleden een bezoek heeft ge bracht aan het hof van Louis Philippe. Dat was de eerste maal sedert 1520, dat een En- gelsch souverein een Fransch staatshoofd be zocht. Edward VII volgde het voorbeeld van zyn moeder zestig jaar later, en in het voor jaar van 1914 bracht George V een bezoek aan Parijs, waarby de „entente cordiale" geboren werd. Nader wordt bekend gemaakt, dat de prinses jes Elisabeth en Margaret Rose haar ouders op de reis naar Frankrijk niet zullen vergezellen. De vermoeienissen van het officieele bezoek worden, naar men in welingelichte kringen zegt, voor de prinsessen te zwaar geacht. WARSCHAU, 9 Febr. (P.A.T.) Vanochtend zyn rijksbestuurder Horthy van Hongarije, de president der Poolsche Republiek en maar schalk Smigly Rydz uit Bialowieza vertrokken, waar zy twee dagen hebben gejaagd. Om twee uur 20 kwam de trein met Horthy op het station te Warschau aan, waar tal van autoriteiten ter begroeting aanwezig waren. Vanavond zal president Moscicky een maal tijd aanbieden, na afloop waarvan Horthy naar Boedapest zal terugkeeren. LONDEN, 9 Febr. In antwoord op een in het Lagerhuis gestelde vraag over het Nederland sche voorstel inzake de erkenning van de ver overing van Abessinië door Italië zeide Eden, dat hij tegen het einde van het vorig jaar ver nomen had, dat de Nederlandsche regeering m overleg was getreden met de regeeringen der andere staten, die toetraden tot de overeen komst van Oslo, over de mogelijkheid overeen stemming te bereiken over de voorwaarden, waarop zy hun vertegenwoordigers te Rome zouden kunnen benoemen Aleer definitieve stappen te ondernemen was de Nederlandsche regeering voornemens over leg te plegen met de regeeringen van Groot- Brittannië en Frankryk. Het initiatief in deze aangelegenheid be rustte uitsluitend by de Nederlandsche re geering, aldus Eden. Op een vraag of de Nederlandsche regeering met de goedkeuring en het gezag der Britsche regeering was opgetreden, antwoordde Eden ontkennend. Hieraan voegde hy toe, dat de Nederlandsche regeering onlangs wel de Brit sche regeering officieel in kennis heeft gesteld van haar initiatief in deze aangelegenheid. den daarop de Sovjet-Russische grensautoritei- ten de Estlandsche grenswacht mede, dat Est- landsche beambten, die het gebied der Sovjet unie hadden betreden om een Russischen vis- scher te arresteeren, by een vuurgevecht den dood gevonden hadden. REVAL, 9 Febr. (D.N.B.) Op het ijs van het Peipusmeer heeft zich een nieuw grens incident voorgedaan tusschen Estland en Sovjet-Rusland, waarbij aan de zijde der Estlanders drie slachtoffers zyn gevallen. Volgens een bericht uit Estlandsche bron, waren Dinsdagochtend in de vroegte twee Est landsche grensbeambten met een koetsier Uit gereden voor de gebruikelijke patrouille langs de binnenste grenslijn tusschen de beide lan den, die op vijfhonderd meter van de eigen lijke grens is afgebakend. Zy keerden evenwel niet terug. In den nacht van Dinsdag op Woensdag deel- BERLIJN, 9 Febr. (Reuter) Toen gister avond het gerucht de ronde deed. dat ds, Niemöller zijn verdedigers had weggezon den, meenden zijn aanhangers aanvanke iyk daaraan geen geloof te moeten hechten, omdat het algemeen bekend was, dat alle drie de verdedigers de Belijdende Kerk steunen. Thans echter verklaart men in kringen, die in nauwe relatie met de Belijdende Kerk staan, dat ds. Niemöller weloverwogen en op aan raden van zijn adviseurs gehandeld heeft. In gewoonlijk welingelichte kringen gelooft men, dat de vervolging tegen den predikant onder meer zou steunen op een bepaling uit Bismarck's Kerkwet van 1874, waarin de priester, die door zijn optreden ordeverstorin gen mogelijk maakt, bedreigd wordt met een gevangenisstraf van drie maanden tot twee jaar. Het schijnt, dat Niemöller's antv/oord op de beschuldigingen 120 bladzijden compact machineschrift beslaat. De bekende chirurg, prol. Sauerbruch, behoort tot de talrijke ge tuigen a décharge. Dezer dagen heeft jhr. ir. W. G. Röell de nieuwe Ford V 8 Club Cabriolet van Z. K. H. Prins Bernhard in ontvangst genomen. Op bovenstaande foto ziet men den directeur der Nederlandsche Ford Automobielfabriek, den heer C. G. F. Stenger, den nieuwen auto overdragen aan jhr. ir. W. G. Röell en den heer W. J. van Dam Jr., official Ford-dealer te Amersfoort BARCELONA, 9 Febr. (Havas). Aan het front van Teruel duurt de strijd onvermin derd voort. Terwijl de ten Noorden van Teruel opereerende regeeringstroepen er in slaagden den opmarsch der nationalisten in de buurt van Mont Alban tot staan te bren gen, hebben andere eenheden ten Westen van Teruel tegenaanvallen ondernomen. Gisteren hebben zij heuvel 1325, ten Oosten van Val de Cuenta, ten Zuiden van Bezas, bezet. Val de Cuenta bevindt zich aan den voet van een berghelling. In Barcelona wordt toegegeven, dat het recht sche front is verbreed, doch de troepen van Franco zouden het voornaamste doel van hun offensief niet bereikt hebben. Het ging er nJ. om, in het Noorden den weg van Camin Real naar Mont Alban af te snijden. Deze weg be- heerscht de verbindingen van het aan de kust opereerende leger en dat in Aragon. Sierra Palomera moest worden opgeofferd, doch de regeeringstroepen hebben zich thans geïnstalleerd achter de rivier Alfambra. Zy zyn er genesteld op hoogten, welke den rechteroever van de, rivier beheerschen en zullen er de vy- andelijke aanvallen kunnen weerstaan. Volgens berekening' heeft Franco voor den aanval 80.000 man in het vuur gebracht. In militaire kringen der regeering wijst men er op, dat de rechtschen zware verliezen hebben geleden. Door leidende figuren in Engeland uit de kerkelijke wereld, geleerden, dokters en burger lijke waardigheidsbekleders, benevens door vele notabelen uit alle kringen der maatschappij, is een document onderteekend, waarin een beroep gedaan wordt op de beide in Spanje strijdende partijen tot staking van bombardementen uit de lucht, gericht op de burgerbevolking. Afschriften van dit. beroep zyn heden aange boden aan Chamberlain, aan de Spaansche am bassade en aan den Hertog van Alba. Markies Paterno di Sessa, tot voor kort con sul-generaal van Italië te San Sebastian, is van daag daar teruggekomen als gevolmachtigd mi nister. Hij zal zich binnenkort naar Burgos be geven om er generaal Franco zijn geloofsbrieven te overhandigen. De gezagvoerder van het Britsche s.s. „Hes ter" heeft gerapporteerd, dat hy een niet ver ankerde, onderzeesche mijn ontmoet heeft op ongeveer 20 mijl ten Zuid-Zuidwesten van Bar celona. PARIJS, 9 Pebr. (Havas) In een ge zamenlijke zitting van de commissies voor leger, vloot en luchtvaart van Kamer en Senaat, heeft Daladier hedenmiddag een uiteenzetting gegeven van de hervormingen, die aangebracht zijn in de organisatie van de landsverdediging. Deze hervormingen bestaan vooral uit de nieuwe rol in leiding en coördinatie, welke is toevertrouwd aan den minister van Defensie ten aanzien van de voorbereiding en het gebruik van de gewapende macht, de bewapeningspro gramma's, de credieten etc. Daladier zette uiteen, dat het in het huidig tijdsgewricht van belang is, dat alle krachten van Frankrijk gecoördineerd zijn, reeds in vredestijd, en dat zij hecht georganiseerd zijn op den grondslag van een plan tot totale defen sie. Door deze methodes kan een diep vrede lievend volk een aanval ontmoedigen. Voorts zette Daladier uiteen, dat het noodig was bijzonder veel aandacht te besteden aan de luchtstrijdkrachten en aan de groote taak, die voor de marine is weggelegd. Volgens aanwijzingen, die verkregen zijn in de wandelgangen van de Kamer na de uiteen zettingen van Daladier, zou o. m. blijken, dat omvangrijke aanvullende credieten voor het oogenblik niet noodig zijn ter verbetering van het tempo van den bouw. Daladier heeft zyn verklaringen besloten met te wijzen op de noodzakelijkheid, dat eerst de fabricatiediensten worden gecoördineerd, zoo dat een unificatie tot stand komt van de fa- brieksmethodes. Eerst wanneer deze unificatie volledig tot stand zal zijn gekomen, zal men het productietempo kunnen opvoeren. LONDEN, 9 Febr. (Havas). Eden zal van middag een bespreking hebben met Grandi, den Italiaanschen ambassadeur, en Woer- mann, den zaakgelastigde van Duitschland. Lord Plymouth, de president der niet-inmen- gingscommissie, zal waarschijnlijk voor het ein de van de week nieuwe besprekingen hebben met de vertegenwoordigers van Duitschland, Italië en Sovjet-Rusland. De niet-inmengingscommissie zal deze week niet meer bijeenkomen, daar men met de voor bereidingen niet voldoende is opgeschoten. Men hoopt evenwel, dat de vergadering begin volgende week zal kunnen worden gehouden. Tot de moeilijkheden, waarover beraadslaagd wordt, behooren: 1. de definitie van feitelijke terugtrekking als factor, welke beslist over de toekenning van oorlogsrechten; 2. de verhouding waarin deze terugtrekking van beide zijden zal geschieden en 3. de kwestie der bijdragen in de kosten. BRUSSEL, 9 Febr. (Belga) Het blad Soir meldt: „Op 4 Januari j.l. is een zekere Hein- rich Niederau uit La Galamine verdwenen. Uit een door de bevoegde autoriteiten inge steld onderzoek blijkt, dat de man op dien dag tegen 13 uur 20 gelokt is op den weg, die van Maresnet-La Chapelle naar Aken leidt dwars door het bosch. Niederau zou zich in tegenwoordigheid heb ben bevonden van een achttal Duitsshe poli tieambtenaren in burger, die hem, na hem te hebben mishandeld, over de nabijzijr.de grens zouden hebben ontvoerd. Sinds 4 Januari zou Niederau opgesloten zijn in het FoliZeipraesi- dium te Aken. Dit bericht heeft uiteraard in de streek zeer groot opzien gebaard." Eden bespreekt in het Lagerhuis het Neder landsche initiatief inzake de erkenning van het Italiaansche imperium. Men verwacht te Rome, dat ondanks het pro test der Orthodoxe Kerk het Concordaat met Joego-Slavië feitelijk toch zal worden nage leefd. China blijft vastbesloten zich tegen de Japan sche indringers te verzetten. Franco weet zyn front bij Teruel te verbreeden. Het antwoord van Japan op de nota's van Frankrijk, Engeland en de Vereen. Staten wordt heden venvacht. De niet-inmengingscommissie komt deze. week niet meer bijeen. In de Eerste Kamer heeft minister De Wilde de begrooting van Financiën verdedigd. Prae-adviezen van het Partijbestuur der R.K. Staatspartij op voorstellen van Kringen. De gemeenteraad van Nijmegen heeft in prin cipe besloten tot verbetering van bruggen over de spoorlijnen Nijmegen's Hertogenbosch en NijmegenVenloo. Zwaluwen verliezen met 20 van de Roode Duivels New-Yorksche beurs: onregelmatige stemming. Het gecompliceerde Het heet weliswaar, dat de men- schen het zich graag gemakkelijk ma ken, maar geloof dit niet al te grif. Ziet eens om u heen en bemerkt hoe moeilijk het velen zich maken. We zouden, door simpel onzen plicht te doen en, onze taak vol toewijding te volbrengen, een gelukkig leven kun nen leiden. Doch door eigen schuld maken zoovelen zich het leven al te gecompliceerd, al te ingewikkeld. Men begeeft zich in avonturen, men ivaagt zich aan ondernemingen die den toets van een ernstig beraad niet kunnen doorstaan. Men laat wat men doen moet en men doet wat men had te la ten. Daardoor wordt ons bestaan vaak zoo gecompliceerd terwijl het zoo een voudig, gelukkig en nuttig had kun nen zijn! NEW YORK, 9 Febr. (Havas). Oud-president Hoover is heden aan boord van de „Washington" <naar België. vertrokken. BRUSSEL, 9 Febr. (Havas). Edouard Bru, die reeds bekend heeft drie vrouwen te hebben ver moord, wordt er thans van verdacht ook het dienstmeisje, Madeleine Lardinois, oud 22 jaar, te hebben omgebracht. Het lyk van het slachtoffer is 21 Maart 1937 op haar kamer gevonden, waar de moordenaar haar een bezoek had gebracht. Evenals Amelie Godts, het Brusselsche slachtoffer, was Made leine Lardinois met een kous gewurgd. BRUSSEL, 9 Febr. (Belga) Volgens de Bel gische Soir heeft gisteren een groep rond trekkende zigeuners, toen de politie hen verzocht van de groentenmarkt te vertrekken, geweigerd hieraan gevolg te geven. Een dezer zigeuners, die zijn domicilie te Maastricht heeft, verzette zich tegen de agen ten, die hem wilden arresteeren. Plotseling kwamen toen uit de woonwagens een vyftigtal mannen en vrouwen hun makker te hulp. De politie moest een beroep doen op de gendar merie en deze zag zich gedwongen met de blanke wapens op te treden. Een ernstige vechtpartij volgde, waarby een tiental zigeu ners gewond werd. De zigeuner, die de aan leiding tot de vechtpartij gevormd had, is in arrest gesteld. BATAVIA, 9 Februari. (Aneta). De „Evert- sen" en de „Piet Hein" zijn Woensdagochtend naar zee vertrokken. Li^ rr l hii11r m 4/yg Stand op Donderdag 1 uur v.m. 764.8. Vorige stand 765.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1