Een nieuwe grondwet wordt in Roemenië voorbereid B Grosse Dessauer bij proef vlucht verongelukt Auto in Frankrijk verongelukt Het nieuws van heden MIVA krachtig MISSIE machtig Verkiezingen uitgesteld voor onbepaalden tijd Buitenlandsche bladen geweerd Dertien millioen werkloozen GROOTE PROPAGANDA. VERGADERING HEDENAVOND PATER HENRICUS 0.M.CAP. DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 5970 VRIJDAG 11 FEBRUARI 1938 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21017 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voot Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM I UsÊ Miy In het definitief samengestelde kabinet van oud-premiers ontbreken slechts Goga en Manioe Staat van beleg over het geheele land Tallooze moeilijkheden De orthodoxe kerk in Joego-Slavië £en delegatie had een onderhoud met Stoyadinowitsj Proclamatie van den koning Blijft Von Papen nog te Weenen? Hij zou opnieuw met het gezant schap belast worden De bestuurder, bioscoop-directeur Du Mée uit Amsterdam en de beide mede-inzittenden bleven ongedeerd Een gevaarlijke plek De Spaansche bacillen- affaire Het Weer Alle Fransche en Engelsche kran ten in Duitschland in beslag genomen Op eenige groote Duitsche zeeschepen zijn de brandweerlieden in asbest- uniformen gestoken om eventueele vuurhaarden zoo van dichtbij mogelijk te kunnen bestrijden De herdenking van het tweede lustrum te Tilburg- De rector-magnijicus prof. Zijn der Katholieke Economische Hoogeschool dr. Cobbenhagen bij het uitspreken van. rede De ramp aan boord der „Petrakis Nomikos" Onderzoek voor den Raad van de Scheepvaart Zorglijke economische toestand in de Vereenigde Staten Getuigenverhoor Oud vice-kanselier te Berlijn gearresteerd In verband met deviezen-handel Frankrijks tekort acht milliard Het dubbele van het geraamde tekort Afdeeling Jongeren R.K. Staatspartij BEGRIJPEN EN AANGRIJPEN DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Verlengde diensttijd in Oostenrijk Van één jaar voor alle diensten op achttien maanden gebracht wol" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De verzorging der in China opereerende Japansche troepen kost aan Japan veel geld. Het uitladen van een Japansch transportschip op de Gele Rivier BOEKAREST, 11 Febr. (Havas) Gister avond is de nieuwe Roemeensche regeering definitief samengesteld. Zij bestaat bijna geheel uit oud-minister-presidenten; Goga en Manioe weigerden echter toe te treden tot de combinatie van „nationale concen tratie". De regeering is als volgt samengesteld: Minister-president: Miron Christea, patriarch der Orthodoxe kerk; vice-president en Buiten- landsche Zaken ad interim: Tatarescoe; Han del en Nijverheid: Argetoianoe; Binnenland- Eche Zaken: Galinescoe; Landbouw en Coöpe- ratie: Ionescoe Sisesti; Arbeid: Nitzesko; Leger eh ad interim Luchtvaart en Marine: Antones- Coe. Ministers zonder portefeuille zijn: Jorga, ^ngelescoe, Vaida Voivode, generaal Vaitoino eh Mironescoe, allen oud-minister-president. Generaal Theodorescoe, die benoemd is tot °nder-staatssecretaris aan het legerministerie, leemt ad interim de zaken van Justitie waar. Gnder-staatssecretaris van Gezondheid is Cos- wnescoe, onder-staatssecretaris van Onderwijs fomandi. Goga, de afgetreden minister-president, heeft aan de pers medegedeeld, dat de ko ning hem zijn voornemen had kenbaar ge maakt de macht toe te vertrouwen aan een „nationale regeering", die de bijzondere taak zou hebben het land een nieuwe grond wet te geven. De partijen zouden ontbon den en de verkiezingen voor onbepaalden tijd uitgesteld worden. G°ga voegde aan zijn verklaringen toe, dat "U den koning deze formule had afgeraden. Een der eerste daden van de nieuwe regee- fitig was de uitbreiding van den staat van be- '6S> die na den moord op Duca voor Boekarest etl de meeste groote steden in de provincie *as afgekondigd, tot het geheele land. Alle bevoegdheden, die de wet en de regle menten toekennen voor de handhaving van de openbare orde, worden door de militaire auto riteiten uitgeoefend. De commandanten der departementen hebben de functie van prefect gekregen. De censuur op de pers is strenger ge worden. De politie blijft overigens onder com mando van den minister van Binnenlandsche 2&ken. De val van het kabinet-Goga, aldus Havas, is ^gelijkertijd veroorzaakt door de moeilijkhe id, die het op binnenlandsch politiek terrein Ohtmoette, en door de reacties, die zijn buiten- kthdsche optreden bij een groot deel der Roe meensche openbare meening wekten. De on zekerheid, die heerschte sedert het aan het be- Ü^hd komen van de racistische nationaal- "kristelijke partij, de toenemende inzinking in zakenleven tengevolge van de maatregelen BELGRADO, 11 Febr. (Stefani). Voor de eerste j^kal sedert zes maanden heeft zich Donderdag j hoogste delegatie der orthodoxe kerk in °ego-siavië naar minister-president Stoyadi- P°witsj begeven, met wien zü zich een half uur Pderhicld. Dit bezoek wordt beschouwd als een teeken de voledige overeenstemming, die tusschen r5 regeering en de orthodoxe kerk tot stand is Vekomen. tegen de Joden, de omvang, die de beweging der IJzeren Garde kreeg, en vooral de bloedige incidenten tijdens de verkiezingscampagne, de den een ernstigen toestand van spanning in het land ontstaan. Bovendien had de nationaal- Christelijke partij slechts negen procent der stemmen gekregen bij de verkiezingen van De cember, en had zij slechts de medewerking kunnen verwerven van de Duitsche en Hon- gaarsche minderhedengroepen voor de verkie zingen op 2 Maart a.s. In het geheele land vieren de Joden den val van de regeering-Goga, ofschoon de feestelijk heden van bescheiden karakter blijven, omdat men de IJzeren Garde niet wil prikkelen. De Joodsche bladen, die door het ministerie- Goga verboden waren, maken zich thans ge reed weer te verschijnen. Bij de nieuwe regeering is een krachtig Rus sisch protest ingediend, in verband met he verdwijning van den zaakgelastigde Boetenko. De koning heeft een proclamatie tot het Roe meensche volk gericht, waarin hij zegt, dat de propaganda bij verschillende verkiezingen on rust in leven en ziel van de natie heeft gebracht. Het gevolg daarvan was een geest, die het be staan van het volk ondermijnt. De duvzame belangen van het vaderland moeten beschermd worden. „Daarom, aldus de koning, heb ik een regeering van verantwoordelijke mannen ge vormd, die bezield zijn van de grootste vader landsliefde en vrij staan van alle partij-actie. Deze mannen zullen de beschikking hebben over voldoenden tijd om uitsluitend voor het welzijn van het vaderland te werken. Deze regeering zal het staatsbestuur aan politieke invloeden onttrekken; zij zal veranderingen in de grond wet brengen, die beantwoorden aan de niéuwe behoeften en aan de verlangens van de natie. Ik ben vastbesloten dezen nieuwen weg te be treden, in de overtuiging, dat daarop het heil van het vaderland ligt." De liberale partij heeft een mededeeling ge publiceerd, waarin zij zegt, dat zij de nieuwe re geering geen moeilijkheden in den weg wil leg gen. Niettemin stelt zij er prijs op te verklaren, dat de leden der partij, die zitting hebben ge nomen in de nieuwe regeering, dit uitsluitend als oud-raadsleden van de kroon hebben ge daan. BERLIJN, 11 Febr. (Havas). Uit gewoonlijk goed ingelichte bron wordt vernomen, dat Von Papen, de op 4 dezer teruggeroepen gezant te Weenen, opnieuw belast zal worden met het be heer over het gezantschap aldaar. De benoeming van Kriebel, den consul-gene raal te Sjanghai, tot gezant te Weenen, zou la ter geschieden. Donderdagavond is een Nederlandsche personen-auto, bestuurd door den heer Du Mée uit Amsterdam, tusschen Maubeuge en St. Quentin over den kop geslagen. De inzittenden bekwamen geen letsel. De heer Du Mée, directeur-eigenaar van het Rialto-theater te Amsterdam, was met zijn echtgenoote en den heer Ch. van Lier, verte genwoordiger van het filmverhuurkantoor Filmtrust te Amsterdam, per auto op weg naar Parijs. Dicht bij het plaatsje Guise (Fr.) geraak te de bestuurder op een weggedeelte, waar reeds dagen lang door vijf paarden ge trokken mestwagens den grooten weg over steken. De auto begon in de dikke brij te slingeren, gleed naar den kant van den weg en sloeg daar in een greppel om, zoo dat hij met de vier wielen naar boven kwam te liggen. Wonderlijk genoeg bekwamen de heer Du Mée en zijn echtgenoote, noch de heer Van Lier eenig letsel. 's Morgens reeds was op dezelfde plek een groote vrachtauto omgeslagen, terwijl nog geen half uur na het ongeluk van den heer Du Mée een Belgische auto een salto maakte. BAYONNE, 11 Febr. (Havas). In verband met de bacillen-affaire wordt vernomen, dat de elec- tricien Escoriaza en Arana in het republikein- sche leger gediend hebben en na de bezetting van Bilbao naar Bayonne waren gevlucht. De markies en de student Martin y Bomejo zijn na tionalisten. De markies de Portago zou den stu dent opdracht gegeven hebben, aan Escoriaza en Arana chloroform en twee tuben bacillen te overhandigen. Dit zou Dinsdag in een bar ge schieden. Volgens de verklaringen van Martin en Es coriaza zouden zij drie Spaansche republikeinen, die naar Frankrijk gevlucht zijn, met chloro form mceten bedwelmen en in geval van verzet zelfs dooden. Van Baskische zijde heeft men verklaard, dat beide mannen door de Baskische vluchtelingen reeds geruimen tijd gewantrouwd werden. Hoogste barometerstand: 781.5 te Valentia 5 Laagste barometerstand: 744.6 te Ingö. Er 1 VERWACHTING: Aanvankelijk nog krachtige, later afnemende, Noordelijke tot Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, later weer toenemende bewolking, af- EE nemend buiïg, koude nacht, later iets EE zachter. EE Zon op v.m. 7.27 onder n.m. 5.03 uur. EE Licht op n.m. 5.33. Maan op n.m. 1.23 =j H onder v.m. 4.49. Volle Maan 14 Februari. EE ilHIIIIIIIIilllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllliïlllllllllllllllllllIll BERLIJN, 11 Febr. (Havas). Alle Fran sche en Engelsche bladen zijn hedenmorgen in Duitschland in beslag genomen. De gebeurtenissen in Duitschland, aldus be richt de Weensche correspondent van het „Handelsblad", hebben ook nog ergens anders weerklank gevonden. En wel onder het Oosten- rijksche officierscorps. Men weet hoe men daar wel erg ontevreden is over de wijze, waarop de wapenbroeder uit den wereldoorlog bij zijn geschiedschrijving veel te veel eer voor zichzelf opeischt en hij het aandeel zoowel als de kwaliteiten van den Oostenrijkschen soldaat en officier verkleint; maar hoe men toch ook steeds met groot res pect en afgunst kijkt naar dat groote Duitsche leger, dat weer tot een schitterend uitgeruste macht kon groeien. Het feit echter, dat daar in het Derde Rijk generaals en hooge officieren zich moeten laten welgevallen door de leiders van de regee- rende partij aan den dijk te worden gezet, doet den Oostenrijkschen officier zeker niet meer verlangen, ook in zijn eigen land met dergelijke toestanden kennis te maken. Wat dat betreft, voelt de Oostenrijksche officier zich toch maar in een heel wat veiliger positie! Ook hij kan thans zeggen: „dat zijn glas wel klein is, maar dat hij uit zijn eigen glas drinkt." Het voor uitzicht, dat een der bekende Oostenrijkschs nationaal-socialistische leiders hem wat zou kunnen commandeeren, is zeker voor een be roepsmilitair met veel standsbewustzijn, niet aanlokkelijk. Het leger, de trouwe steun van het regiem van Schuschnigg, volgt de gebeur tenissen in het andere Duitsche land met groote aandacht, en spiegelt er zich zacht aan. De Raad voor de Scheepvaart is heden be gonnen met 't onderzoek in openbare zitting naar de omstandigheden, die op 31 October 1936 hebben geleid tot de ramp aan boord van het Grieksche tankschip „Petrakis No- mikos", op dat oogenblik gelegen aan de werf Wilton-Feijenoord te Schiedam, tengevolge waarvan veertien personen om het leven zijn gekomen, terwijl ongeveer twintig per sonen werden gewond. De justitie stelde naar de oorzaak van de ramp een onderzoek in, dat geruimen tijd in beslag nam en eerst kortgeleden gesloten werd, waar door de zaak eerst thans voor den Raad van de Scheepvaart kon komen. Er bestond veel belangstelling voor deze zaak, waarvoor de raad niet minder dan tien getuigen han opgeroepen. De voorzitter, prof. mr. B. M. Taverne, opende de zitting met het uitbrengen van een omvang rijk verslag. Na zoowel de slachtoffers als de dappere redders herdacht te hebben, wees spr. er op, dat het gerechtelijk onderzoek geen resul taat heeft opgeleverd. De stukken zijn ter beschikking van den raad gesteld. De commissie uit den raad is tot de conclusie gekomen, dat er thans voor den raad nog alle aanleiding bestaat om een onderzoek naar deze scheepsramp in te stellen, niet zoo zeer omdat er uitzicht op zou bestaan, dat de raad den schuldige zoo deze al mocht bestaan zou kunnen vinden, dien de justitie niet heeft kunnen ontdekken, maar vooral omdat deze zaak zooveel verschillende kanten heeft, welke voor het scheepvaartverkeer en voor den zeeman van het hoogste belang zijn, dat een openbaar onder zoek ten zeerste gewenscht schijnt. Het gebeurde met de „Petrakis Nomikos" heeft nieuwe feiten aan het licht gebracht, waarop de benzinecommissie wellicht niet verdacht is ge> weest. Met name wordt het onderzoek naar de gasvrijheid van een schip opnieuw in het mid delpunt der belangstelling geplaatst. Gebleken is, dat, indien de inhoud van de zomertanks zou zijn onderzocht, daarna zeer zeker een onderzoek naar den inhoud van de met de zomertanks in verbinding staande zij- bunkers zou zijn gevolgd. Ware dit geschied, dan zou de ramp niet hebben plaatsgehad. Uit alles is gebleken, dat het schip bij aan komst niet gasvrij was en dat practisch niets gedaan is om het gasvrij te maken. Met zekerheid heeft geen der deskundigen kunnen vaststellen hoe de gevaarlijke crude oil, de olie van de lading, in de bunkers is gekomen. De Raad ziet geen heil in een hernieuwd on derzoek naar dit feit. In elk geval zal de Raad op de talrijke vragen, welke zich hier voordoen, een antwoord trachten te vinden, ten einde daarmede iets er toe te kunnen bijdragen om een ramp als deze voor de toekomst zoo moge lijk afdoende te verhinderen. Het nieuwste Duitsche reuzenvliegtuig Ju 90 „Der grosse Dessauer", is tijdens een proef vlucht nabij Dessau van groote hoogte neer gestort en verongelukt. Drie leden der beman ning konden zich met hun valscherm redden. De bestuurder werd gedood. Verder is er één gewonde. De viermotorige Ju 90 kon 40 passagiers ver voeren in vijf ruime cabines en was verder uit gerust met garderobe, toiletten, pantry enz. Het toestel kon een snelheid ontwikkelen van 350 tot 380 K.M. bij een actieradius van 1600 tot 2000 K.M. De spanwijdte bedroeg 35 Meter, de lengte 26 Meter. verklaarde crude oil veel gevaarlijker te achten dan benzine. Al zijn tanks, waarin zich deze olie heeft bevonden, „practically gasfree" geweest, dan kan zich daarin niettemin opnieuw gas vormen. Getuige had geen macht, om de gesloten ruim ten te onderzoeken en heeft daarvan slechts de certificaten gezien. (De zitting duurt voort). WASHINGTON, U Febr. (Havas). De binnenlandsche economische toestand ver schaft de Amerikaansche regeering veel zorg. Men gelooft, dat het aantal werkloo zen tot dertien millioen is gestegen. Giste ren heeft een delegatie van arbeiders een bezoek aan president Roosevelt gebracht en hem verzocht de gevraagde credieten voor werkloosheidssteun tot 500 millioen te ver- hoogen. Men ziet nergens voorloopers van een econo misch herstel. Het aantal werkloozen neemt dagelijks toe, zoodat het alle ramingen der be grootingen voor 1938 en 1939 dreigt te over schrijden, daar deze ramingen steunden op 't vertrouwen, dat het zakenleven zich zou her stellen en de werkloozen door de particuliere nijverheid in dienst gesteld zouden worden. Als eerste getuige werd gehoord jhr. ir. R. J. Boddaert, directeur van het laboratorium dr. Verwey te Rotterdam, dat op verzoek van de werf een hernieuwd onderzoek naar de gasvrij- <fe§$,X.oor de Éetrakis Nomikos instelde. Getuige BERLIJN, 11 Febr. (Havas). De voormalige Oostenrijksche vice-bondskanselier Hans Winkler is te Berlijn gearresteerd. Hij was in het voor jaar van 1934 naar Duitschland uitgeweken. Sindsdien woonde hij te Berlijn als correspon dent van te Bazel en Praag verschijnende dag bladen. Zijn arrestatie is geschied om redenen, die in verband staan met deviezenhandel. PARIJS, 11 Febr. (Havas). Naar in den Fran- schen Senaat door den minister van Financiën erkend werd, zal het tekort op de begrooting niet zooals geraamd vier milliard, maar acht milliard bedragen. Aanvang 8.30 uur in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat Haarlem Spreker: Onderwerp: De reeds verstrekte toegangsbewijzen voor de vergadering op 31 Januari 1938 geven toegang tot deze vergadering. Voor zoover voorradig worden nog kaarten verstrekt. Namens het Bestuur: J. C. v. LOENEN Jr., Secretaris I Regentesselaan 29 Het nieuwe Roemeensche kabinet zal een nieu we grondwet voorbereiden. De verkiezingen zijn voor onbepaalden tijd uitgesteld; over het ge heele land is de staat van beleg afgekondigd. De enorme werkloosheid en de slechte econo mische toestand baren de regeering van de V. S. veel zorg. De Belgische kabinetsraad zou heden een ver betering van de betrekkingen met Italië over wegen. Bij de verkiezingen in Noord-Ierland bleken de unionisten verreweg in de meerderheid te zijn. Von Papen zou voorioopig als gezant te Weenen blijven. De Britsche Koning zal dit jaar niet naar Indië gaan. In Duitschland zijn hedenmorgen alle Fran sche en Engelsche bladen in beslag genomen. Staatscommissie inzake vaccinatieplicht inge steld. Winterflora 1938 te Haarlem geopend. Rede van minister Steenberghe. Nederlandsche auto in Frankrijk verongelukt; geen persoonlijke ongelukken. Raad voor de scheepvaart onderzoekt de ramp aan boord van het Grieksche tankschip op 31 October 1936 te Schiedam. WEENEN, 11 Febr. (Havas) In de °m~ cieele Wiener Zeitung zal Vrijdag een verorde ning van Schuschnigg gepubliceerd worden, welke den verplichten militairen diensttijd in Oostenrijk met zes maanden verlengt en het tijdstip der indiensttreding met een jaar ver vroegt. Zoowel voor den gewapenden als den ongewapenden dienst wordt de diensttijd ge bracht van een jaar op 18 maanden en de leeftijd voor indiensttreding wordt bepaald op 20 in plaats van 21 jaar Stand op Vrijdag 1 uur n.m.; 768A Vorige stand: 767.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1