STAD Hevdt's 4711 \N 2.90 t. WIMlVORM Haarlem, 11 Febr. SHEA V.ojok Nimmer storend, altijd juist! VRIJDAG 11 FEBRUARI 1938 nqjqK Heydt rr Kort en volledig ANEGANG 27 OVERHEMDEN FEBRUARI- AANBIEDING AGENDA van de Iersche Brigade Een dankbare bisschop R.K. BLINDENBOND „ST. ODILLA" Prachtige kunstavond R. K. Volksbond TWEE AANRIJDINGEN DOOR ONVOLDOENDE REMMEN Wie zag den wagen over den Schoterweg slingeren? "4711" Matt-Creme, de neutrale schoonheids crème, bezit de neutrale geur van "4711" Eau de Cologne. Deze zuivere frissche geur past bij elk parfum en maakt "4711" Matt-Creme tot de ideale onderlaag voor elke poeder. De ver- frisschende werking van "4711" Matt-Creme geeft aan Uw huid de fijne, zacht matte teint. Voor de verzorging des avonds "4711" Cold Cream. Deze reinigt, voedt en versterkt de poriën. TOONEEL Vondelherdenking in Aerdenhout COLLECTIEF CONTRACT VOOR LOSSE ARBEIDERS Opvoeringen van leerlingen der T ooneelschool Kindersuppletieloon niet mogelijk NOG GEEN BESLISSING OVER EEN GARNIZOEN HEEREN MODEMAGAZIJN ETALEERT HEDEN EEN ZEER VOORDEELIGE AANBIEDING VOOR SLECHTS Deze overhemden zijn van prima doorgeweven Engelsche Poplinc. Alle hemden zijn met 2 Boorden en Coat Shirt gemaakt. Profiteert van deze zeldzame Verbreeding van de Westerbrug Aanbesteding Bioscopen 12 Februari Bioscopen -^^oedkooper dan Koffie Hag, dat kunnen wij ook! Onze coffeïne- vrije Sanka-koffie kost slechts 44 ets. per pakje. Maar beter dan Koffie Hag, dat bestaat niet! Bij Hag doet het niet alleen de fijne kwaliteit van uitgezochte hoog- landkoffie, maar vooral ook de 30-jarige bedrijfservaring en het unieke werkprocédé. Dus Koffie Hag, ook voor U DOOR RANDALL PARRISH Vanmorgen is in de Kathedrale Kerk een so- lemneele Kapittelmis gecelebreerd in tegenwoor digheid van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers tot vie ring van den tweeden verjaardag van de plech tigheid der Bisschopsconsecratie. Twee jaar is een betrekkelijk korte tijd in het bestuur van een bisdom en er zou voor ons dan ook geen reden zijn voor deze gebeurtenis de speciale aandacht van onze lezers te vragen, in dien Monseigneur niet zelf tijdens het Pontifi caal Lof, dat j.l. Zondag in de Kathedraal werd opgedragen, Zijn groote vreugde had uitgespro ken over den geestelijken welstand van het Bis dom, een woord van vreugde, dat openbloeide tot dankbaarheid jegens God en tot de katholieken van het Diocees. Het kan niet anders of het strookt met de bedoeling van Monseigneur, dat Zijn woorden van lofprijzing niet besloten blij ven in den kring van de parochianen der Ka thedraal. Monseigneur verheugde zich over de gölf van geloofsijver en geloofskracht, welke ondanks de tijden van geloofsafval en geloofsverzwakking over ons bisdom gaat, zich uitend in mooie da den van geloofsuiting en in medewerking tot het tot stand brengen van allerlei goede werken. Mon seigneur dacht daarbij aan den bewonderens- waardigen steun, welken hij had ondervonden bij het lenigen van den nood der arme kerken. Van den schuldenlast der arme kerken is een aanzienlijk bedrag afgelost, maar ook in andere opzichten was Monseigneur tevreden. Een dankbare bisschop! Waarom zouden de diocesanen zich daarover niet verheugen? Maar hoe kan het anders, vroeg Monseigneur zich af, wijl wij ons onder de bescherming hebben gesteld van de H. Moedermaagd van Altijddu- renden Bijstand. En hiermede is het Pontificaat van den negen den bisschop van Haarlem den zevenden sinds het herstel der bisschoppelijke hiërarchie wel treffend gekenmerkt: het vertrouwen van Mon seigneur Huibers op Maria. „Sub tuum presi dium", onder üw leiding, onder üw voorzitter schap, onder üw bescherming, is zijn wapen devies. Op een feestdag van Maria (de herdenking van de eerste verschijning in Lourdes) wilde Monseigneur geconsacreerd worden, in zijn eer sten brief aan de Diocesanen sprak hij hen over de godsvrucht tot Maria; de eerste godsdienstige plechtigheid, welke door hem geleid werd, was de officieele toewijding van het Bisdom en van de kathedrale parochie aan Maria en in elke toespraak welke Mgr. houdt, komt zijn liefde tot de hemelsei) e Moeder uit. Wie onder zijn gehoor is, komt daarvan diep onder den indruk. Het kan slechts dienen tot versterking van de algemeene godsvrucht tot Maria, wanneer wij daarop reeds op dezen tweeden verjaardag de aandacht vestigen. Laten wij in heilige en dankbare vreugde voor onzen bisschop bidden, opdat de Heer hem vele jaren voor het bisdom Haarlem moge bewaren! derzoeken, wat gedaan kan worden, waarbij het in ieder geval achter de bakkersorganisaties staat. Bij het vijftigjarig bestaan van den Nederl. R. K. Volksbond zal in iedere parochiekerk een H. Mis worden opgedragen. De Commissie van den Onbekenden Arbeider heeft het plan weer een open retraite te propageeren. De Commis sie van de Geestelijke Belangen zal een Ka tholiek Meifeest organiseeren. De financieele verslagen van de sociëteit St. Bavo werden goedgekeurd. Het treft immer weer te kunnen constateeren, hoe van verschillende zijden medewerking wordt verleend om de Kunstavonden van het rayon Haarlem van den Ned. R. K. Blindenbond „St. Odilla" tot werkelijk prachtige avonden te maken. Dit geldt ook weer voor den Kunst avond op Zondag 27 Februari, des avonds om 8 uur in den Stadsschouwburg. Het matrozenkoor .Hofstads Koorknapen" (ook bekend onder den naam van „Hollandsche Wiener Sangerknaben) uit Den Haag, onder leiding van den heer Theo van Elferen, zal dan een uitvoering geven en ook mevr. Jo Vincent heeft, onverwachte om standigheden daargelaten, haar medewerking toegezegd. Op veler verzoek wordt ook de blin- denfilm weer vertoond, die nog pas is uitgebreid met de nieuwste opnamen, o.a. demonstratie met geleidehonden, zwemmen der blinden enz. Het geheel is dus een programma dat er zijn mag en alleszins de moeite waard om te komen beluis teren en bezien. Vooral als men daarmee nog zoo'n mooi en nuttig doel als op dezen avond kan steunen. Kaarten zijn verkrijgbaar bij den heer F. H. Louman, Ged. Oude Gracht 105. In de ledenvergadering van den R. K. Volksbond werd medegedeeld, dat men zich bü den heer Scholte kan opgeven voor de Lour- des-reis van 23 tot en met 30 Mei. Het bestuur zal een vragenlijst invullen, die vanwege het Centraal Bestuur gezonden is, om gegevens te verzamelen voor de al of niet stichting van een R. K. Arbeidersvrouwenbond. De Bakkers kwestie werd besproken en het Bestuur zal on- hangt zeker een costuum waarvan colbert en vest nog goed zijn maar de broek versleten is. HEYDT heeft voor U een bijpassende broek. MM ANEGANG MM De speciaalzaak in broeken Donderdagochtend om half elf reed 'n vracht auto op den hoek KloosterstraatSchoterweg in de richting Velsen. De bestuurder bemerkte te laat een 15-jarigen loopjongen, die vanuit de Kloosterstraat den weg wilde oversteken naar de Kleverlaan. Ondanks remmen, schoot de wagen door, daar de remmen niet genoegzaam function' neefden. Hij gooide het stuur naar links om en draaide met den loopjongen mee, doch midden op den weg kwam hij toch met den wielrijder in bot sing. Vervolgens schoot hij nog zoover door, dat hij ook nog een 23-jarigen wielrijder aan den linkerkant van den weg torpedeerde. Beide fiet sen werden ernstig beschadigd.; De loopjongen bekwam ontvellingen aan het hoofd èn klaagde over pijn in den rug. Hij werd door een dokter behandeld en naar de* woning-van zijn patroon vervoerd. De motorbrigade controleerde de remrpen. Het bleek, dat bij een snelheid van 31 K.M. de rem weg 24 meter bedroeg. Bovendien was de auto niet ingeschreven. Tegen den bestuurder en den eigenaar van den wagen is proces-verbaal opgemaakt. De wagen werd naar een reparatie-inrichting ge bracht. Getuigen worden verzocht zich bij de politie te melden. „In dezen tijd heeft men veel kunnen lezen, hooren en zien opvoeren van Vondel's werk. Maar de treurspeldichter heeft toch zelden tot u gesproken. Voor velen is het te bezwaarlijk al de treurspelen door te lezen. En daarom deze Vondelherdenking." Met deze woorden leidde dr. J. F. M. Sterck de Vondelherdenking in, welke gehouden werd gisterenavond in het café-restaurant „Boeken rode" te Heemstede door de parochie Aerden hout. De pastoor van deze parochie, de zeer- eerw. heer W. Bosch, had in zijn openingswoord al de aanwezige parochianen en genoodigden welkom geheeten, meer in het bijzonder den grooten Vondelkenner dr. Sterck. Hij dankte al degenen, die tot het organiseeren van den avond hadden medegewerkt, speciaal mr. De Vilder en de dames voor den programmaver koop. Dr. Sterck, met applaus begroet, zette hierna het doel van de herdenking uiteen. Hij paste Vondel's lofzang op het bloeiende Kennemer- land, ,,Wiltzangh" geheeten, toe op Aerdenhout, dat in Vondel's tijd nog een wildernis was. Vondel heeft Haarlem en zijn omgeving goed gekend en steeds met liefde bezongen. Het is ajsof „Wiltzangh" voor Aerdenhout is geschre- ven. Maar de bewoners van deze dichterlijke landstreek staan op hun beurt nog wat vreemd tegenover den „Puikpoëet". En om Vondel nu te brengen in die kringen, waar hij nog weinig in zijn werk gekend wordt, is zoo'n herdenking zeer nuttig. Een gelukkige omstandigheid was Het verzoek van de afdeeling Haarlem van de verschillende vakarbeidersbonden om op hen, die werkzaam zijn bij door de gemeente in eigen beheer uitgevoerde werken, van toepassing te verklaren de laatstelijk geldende landelijke col lectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbe drijven, is in de vergadering van 27 October 1937 aan de orde geweest. De in het prae-ad- vies in uitzicht gestelde maatregelen hadden blijkbaar de instemming van den Raad, zeggen B. en W. in de Memorie van Antwoord op het verslag der afdeelingen omtrent de begrooting voor 1938, hetgeen bleek door de aanvaarding van het voorstel zonder hoofdelijke stemming. Naast de getroffen regeling ook toe te passen de regeling tot toekenning van kindersuppletie loon aan gemeentepersoneel is niet mogelijk en zeer zeker in strijd met het karakter van de gedane keuze. In den zomer van 1937 hebben B. en W. aan de Regeering verzocht een garnizoen in deze gemeente te willen vestigen. Verschillende be sprekingen zijn gehouden met de daarvoor in aanmerking komende instanties, waarna B. en W. zich bovendien schriftelijk tot den minister van Defensie hebben gewend. Van dezen Minis ter is bericht ontvangen, dat vooralsnog in dezen geen beslissing kan worden genomen. wel de verrassende ontdekking, dat de hoogste klasse van de Amsterdamsche Tooneelschool twee belangrijke stukken van Vondel had inge studeerd. De directeur van de genoemde Tooneelschool, de heer Balthazar Verhagen, heeft de beide te spelen fragmenten toegelicht uit „Adam in Bal lingschap" (aller treurspelen treurspel) de ver leidingsscène van Eva door Belial en uit „De Gebroeders" waarvan Vossius zei, dat het voor de eeuwigheid is geschreven de vijf be drijven, d.w.z. zeer gecomprimeerd het conflict, dat de basis van het drama is. Zonder decors, «zonder entourage, op een kein tooneel en, wat het eerste fragment betreft, zonder speciale costuums, was de opvoering dus wel zeer intiem, zooals deze gehéele herdenking als het ware een familiegebeurtenis wasvoor de „Huisge- nooten des Geloofs", die parochianen door hun verbonden zijn aan dezelfde kerk eigenlijk met elkaar vormen. Maar door dien eenvoud kwa men de voordracht, het persoonlijke spel en Vondel's schoone taal het best uit en werd het geheel zeer poëtisch, los als het ware van aard- sche dingen. Vooral in de scène uit „Adam in Ballingschap", gespeeld door Joke Busch als Eva en Albert Sncldcrs als Belial. In „De Gebroeders" hielpen de bonte Bijbel- sche costuums mede de sfeer nog wat te schep pen. Daar, waar het conflict zoo sterk men- schelijk wordt tusschen de vrouwen en den Koning, ging er een groote ontroering en span ning van het spel uit. Henk Rigters, die vroeger al in het Rotter - damsch Hofstadtooneel bijrollen heeft ver vuld, gaf een ietwat koelen, statigen Koning David. Han Bentz van den Berg speelde zoo wel den Aertspriester als den eenen ten too- neele gevoerden der zeven gebroeders en deze laatste rol konden wü wat meer waardeeren dan de eerste. Bijzonder levendig en vol actie gaf Albert Snelders den wraakzuchtigen Gaba- onner weer. Hans van Dorp vertolkte eenigs- zins vlak den Overste van de lijfwacht. Paul Deen was zeer verdienstelijk als de priester, doch het meest sterke spel toonden toch wel Mieke van Oorschot als Sauls weduwe en Lies de Wind als de Koningin. Joke Busch decla meerde prachtig twee reien, waarvan ook de eerste wel door den heer Verhagen, die de spel- leiding had, verklaard had mogen worden, want zij is zeer verheven en niet zoo gemakkelijk da delijk te doorvorschen. Met intense aandacht en hoorbare stilte heb ben de aanwezigen het spel gevolgd en inder daad was het een avond van hoog kunstgenot, zooals de pastoor in zijn openingsspeech had gewenscht. De pastoor promoveerde zichzelf tot exami nator en gaf ieder der optredenden 'n tien plus, terwijl hij Vondel's dichtregels op hen toe paste „Uw rol heeft d'aanschouwer verkwikt en den geest versterkt met edelen wierook van leeringen en Goddelijke spreuken". In de pauze bestond gelegenheid om onder voorlichting van dr. Sterck eenige Vondelcuriosa te-^bezichtigen, waaronder zeer zeldzame exem plaren. Er waren zoowel de eerste druk van sommige van Vondel's werken aanwezig als de allerlaatste! Nog in den loop van dit jaar wordt de Wes terbrug verbreed. Door den Rijkswaterstaat werd hedenmorgen aanbesteed: het maken van wegverhardingen op den Rijksweg AmsterdamSassenheim, tusschen Ringvaart en Spaarnwouderdwarsweg, op den Noordelijken oprit naar de brug over de Ring vaart en op den Zuidelijken oprit naar het via duct over den Spaarnwouderdwarsweg, met bij komende werken. Laagste inschrijver was N.V. de Geruischlooze weg te Heemstede voor f 113.150 met gebruik making van basalt en f 112.500 met Ned steen slag. Gebouw St. Bavo: Jaarfeest R. K. Spoorweg personeel, 8 uur; Ledenvergadering R. K. Volks bond, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Fed. Gr.- en Fr.handel, 8 uur. Stadsschouwburg: Okito, kwart over 8- Raadzaal Prinsenhof: Lezing ir. R. A. Ver- wey Haarl. Studiever. v. Maatsch. Werksters, 8 uur. Teyler's Museum: Oranjetentoonstelling, 113 uur. Gebouw St. Bavo: Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Best. Me taalbewerkers, 8 uur; Jongeren R. K. Staats partij, half 9. Gcm. Concertgebouw: Vrijdagavond concert H. O. V., 8 uur. Stadsschouwburg: Marathondans door Char lotte Kohier, om kwart over 8. Krelagehuis: LeidschevaartOpening van .Winterflora", 11 uur. Rembrandttheater: „Die Fledermaus", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur; „Theodora maakt schandaal", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Mijn man is detective", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De tijger van Eschna- pcer", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Volkstuinver. Ons Buiten, 8 uur; Geel-Wit, 6 uur; Gewone zittingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg: Fritz Hirsch-operette met ,,Ein Veilchen auf der Wiese stand", kwart over 8. Frans Halsmuseum: Expositie werken van W. O. J. Nieuwenkamp, van 105 uur. Raadzaal Prinsenhof: Gemeenteraad, 12 uur. Teyler's Museum: Oranjetentoonstelling, 11 —4 uur. Rembrandt-theater: „De Fledermaus", 2.30, 7 en 9.15 ur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur; „Theodora maakt schandaal", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Mijn man is detective", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De Tijger van Eschna- poer", 2.30, 7 en 9.15 uur. N.V. KOFFIE HAG MIJ. - AMSTERDAM Om een uur gisterenmiddag sprong een 14- jarige jongen, die op de treeplank van een autobus meereed, doordat de wagen op den hoek PlataanstraatWilgenstraat rechts moest uit halen, tegen een lantaarnpaal op, die hem weer terugkaatste, zoodat hij wonder boven wonder weer op de treeplank terecht kwam. Door luid schreeuwen trok hii de aandacht van den chauf feur, die onmiddellijk stopte. Na door den On- gevallendienst behandeld te zijn werd hü per ziekenauto naar de Deo vervoerd, waar bleek, dat hij geen noemenswaardig letsel had bekomen. In het gemeentelijk Concertgebouw zal het Groot Nederlandsch Volkstooneel Zondag 13 Februari, des middags om half drie, 'n kinder- matinée geven met opvoering van Hans en Grietje en de booze heks. Des avonds zal dit gezelschap het tropenstuk „Blank en Bruin" op de planken brengen. Vrijdag 25 Februari zal Lau Ezerman bü de bezoekers van het A. B. C.-cabaret welbe kend zün 25-jarig beroepstooneelspelersschap vieren. Op speciaal verzoek van den jubilaris zal dan in den Stadsschouwburg door het A. B. C.-cabaret onder leiding van Louis Gim- berg worden opgevoerd .professor A. B. C.". Er heeft zich een huldigingscomité gevormd, waarvan de heer Tjebbo G. Franken voorzitter is en de heer M. L. Deinum secretaris-penning meester. Woensdag 16 Februari des avonds om half 9 houdt mevr. F. van Leer in de parochieele Bibliotheek in het Kleverpark een lezing over Van Mozes tot Christus" voor de R. K. Propagandaclubs van de H. Hart- en St. An- toniusparochies en de besturen der diverse ver- eenigingen en instellingen van de Kleverpark- parochie. De K. J. M. V. St. Augustinus heeft weer twee zeer interessante bijeenkomsten gehad. De moderator, kapelaan Kuipers, die 5 jaar in Zwitserland heeft vertoefd, vertelde op vlotte wyze, verduidelykt met lichtbeelden, talrüke wetenwaardige bijzonderheden over Zwitserland. De heer Hermans, al goed bekend bij de K. J. M. V. dat bleek wel uit de eveneens zeer groote opkomst hield een enthousiast en kernachtig betoog over „Staatsjeugd". Voor niet-leden mogen deze avonden een aansporing zijn om zich aan te sluiten. Secretariaat Ane- gang 14. De gemeenteraad van Haarlem houdt Zater dag 12 Februari om 12 uur des middags in de Statenzaal Prinsenhof een spoedeischende ver gadering met als eenig agendapunt: geld- leening. Op het Houtplein struikelde een 56-jarige heer. Hij bekwam verschillende hoofdwonden en een lichte hersenschudding. Op advies van een juist passeerenden dokter is hij naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht. Voor het Ned. Handelsinstituut te Amsterdam slaagde vcor het practijk-examen Engelsch mej. L. Grevengoed en de heer J. Tervoeren, uit Haarlem. In den ouderdom van 55 jaar is alhier plot seling overleden de heer W. Cnossen, inspecteur bij de afdeeling bestrating van Openbare Wer ken. Onder groote belangstelling werd hü he denmiddag op de algemeene begraafplaats aan den Viergaardeweg ter aarde besteld. -IV Dinsdag 15 Februari, zal de Tooneelvereenigingrf Jacob van Lennep het blyspel opvoeren „Zomer zotheid" naar den roman van Cissy van Marx- veld door Dom de Gruyter. Na afloop zal de souffleuse mevr. C. Kruyt worden gehuldigd we gens haar 12% -jarig jubileum als zoodanig. Naar wij vernemen ligt de ambachtsvrouwe van Bennebroek, mevrouw fr. A. L. Wilmink van Bennebroek, te Nice ernstig ziek en heeft daar een operatie ondergaan, welke geslaagd is. De Haarlemsche Vereeniging voor school- mondverzorging heeft besloten een aanvang te maken met de verzorging op 13 scholen bü alle kinderen van de eerste klasse. Mevrouw Henriette Roland Holst, over wier gezondheidstoestand wy onlangs alarmeerende berichten moesten publiceeren, is thans weer zoover hersteld, dat zij in den tuin een korte wandeling kan maken. De Federatie Haarlem van de S.D.A.P. had onlangs het bestuur van de afdeeling Haarlem der Vrijzinnig-Democraten uitgenoodigd een de bat-avond te wilen organiseeren tusschen den vrüz.-dem. oud-minister Mr. P. J. Oud en den heer Matthijssen, sociaal-democraat De V. D. heeft dit verzoek van de hand gewezen. Van 11 tot en met 21 Februari wordt in het pand Groote Houtstraat 157, tegenover het Pro veniershuis een vredestentoonstelling gehouden uitgaande van den Vredesraad in Haarlem. Op 22 Februari zal de heer J. J. v. Rün, schaal- knecht bü de Ned. Spoorwegen in IJmuiden, den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar bij bovengenoemde Mij. in dienst trad. Voor de afd. Haarlem van de Alliance Fran- caise houdt de heer D. Halevy op 17 Februari om half 9 des avonds in het café-restaurant Gebr. Brinkmann een lezing over „Quatre visa- ges de Paris". H.R.C. Excelsior houdt Zaterdag 12 Febru ari a.s. een bonten avond in gebouw Olympia. 14 IX HET KASTEEL VAN ROISEL Uit den klank der bevelen en het geluid der voetstappen in alle richtingen kon ik opmerken, dat de vervolging ln allen ernst was begonnen. Al was ik ook zeer ontsteld, dat het paard weg was, daarom kon ik daar toch niet blijven staan of een onderzoek naar het verloren beestje gaan instellen. Ik had te veel jaren in den krügs- dienst doorgebracht, om den tüd door weifelen en aarzelen te verspillen en daardoor kans te loopen gevangen genomen te worden. Ik besefte ten volle, wat het voor mü beteekende, levend in de handen van Awlright te vallen. De ge dachte aan dezen man zette mü tot de grootste haast aan en ik rende, met het zwaard in de hand, in de duisternis voort. Ik liep tusschen de huizen door in de richting van de bosschen achter het dorp. Ik nam dezen weg, omdat het de eenige scheen, die onbewaakt was; daarbü gaven de kleine huisjes, die alle verlaten waren en waar nergens een lichtje uit straalde, een weigjg be schutting en belemmerden zy de achtervolging. De mannen, die te paard waren, zouden zich nooit in deze nauwe, bochtige straatjes wagen, en hun, die te voet waren kpn ik gemakkelyk de baas blijven, omdat het mij om mijn leven ging. Tweemaal viel ik, één maal struikelde ik over een paar dingen, die mij in den weg kwa men, en die ik niet had gezien, en een andere maal rende ik in volle vaart tegen een paal aan, waarbij ik een ernstige kneuzing opliep, maar ik was meteen weer ter been, door de wan hoop voortgezweept. Ik kwam nu op een open stuk een heel eind myn vervolgers vooruit, maar moest de kans wagen, dat ik gezien kon wor den; toen holde ik een stuk weiland over en rende daarop een bosch in. Al voelde ik my hier ook veilig tot het aan breken van den dag, toch drong ik wat dieper het beschermende hout in. Ik baande mü met moeite èen weg door de struiken en kwam ten slotte op een open stuk uit. Uitgeput door in spanning, liet ik mij hier neervallen en probeerde de positie van mijii achtervolgers te verkennen uit den klank hunner stemmen, als zü elkaar iets toeriepen. Zü schenen bezig de hutten te onderzoeken, want door de boomen en struiken heen zag ik hier en daar schijnsels van vuur, als van fakkels, vlammend in de lucht. Toen reed een sectie ruiters langs den rand van het bosch; zy vloekten geweldig en riepen de man nen, die te voet waren, aan. Het onderzoek van het dorp gebeurde slordig en in overyling, en de wind bracht mü enkele woorden over van wat de manschappen elkaar vertelden. Zü schenen in eten waan, dat wy op het gestolen paard waren gevlucht en al buiten hun bereik waren. Alleen het onophoudelük aandringen van den door woede half krankzinnigen Awlright hield de mannen aan den gang, en Dorn, voorgoed uit zijn dronkemansroes wakker geschud, leidde de bereden sectie in een wüden cirkel de velden door om mij te vangen. Toen ik weer wat by- kwam en mijn krachten terugkeerden, kon ik weer helderder denken en begon mijn zelfver trouwen te herleven. Van één ding kon ik zeker zün Made moiselle was er in geslaagd buiten het dorp te komen, anders toch zou men haar bij het onderzoek der krotjes hebben ontdekt. De zoekende partyen toch hadden niets gevonden. En zij moest zich ook het paard hebben toe geëigend. Maar waarom dan toch? Welke bedoe ling kon zy er toch mee hebben gehad, om van mij weg te loopen? Het document kon de. reden niet zyn, want ik had het nog in mijn bezit; ik kon de papieren in den zak van myn uniform voelen. Ik kon toch ook niet denken, dat zü mü wantrouwde; blykbaar scheen zij er naar te verlangen van mij af te zün. Als zü zich mis schien zocht te wreken, dan ware het toch veel eenvoudiger geweest, wanneer zy my bü de eerste de beste Fransche wacht had aangegeven. Zü kon er toch niets mee winnen, dat zy my alleen achterliet of dat zij er alleen in dit land vol gevaren op uit trok. En toch, hoe meer ik er over nadacht, hoe raadselachtiger het mü voorkwam. Ik had toch ook niemand in de omgeving van het plaatsje ontmoet. Ik was maar enkele minuten van haar weg geweest en volstrekt yiet ver uit de buurt. Het geringste leven, de geringste strijd zou on- middellyk tot mü zün doorgedrongen in de stilte van den nacht, en de gedachte, dat zij rustig met vrienden was afgetrokken, was toch al te dwaas. Als ik dan al niet achter het ge heim der raadselachtige verdwüning kon komen, zoo had ik toch de overtuiging, dat zij veilig buiten het bereik der Engelsche speurders was. De mannen waren nu niet langer binnen mün gezichtskring; zy hadden zonder eenig gevolg de krotten doorzocht, en hun stemmen klonken nu verder af. De troep ruiters was om den rand van het bosch in de duisternis verdwenen, en ik voelde my veilig tot het dag zou worden. Dan zou de heele omgeving natuurlyk opnieuw worden afgespeurd Het scheen my toe, dat de lucht in het oosten al een grüs tintje had aan genomen en dat ik de dingen om my heen al wat beter kon waarnemen. Ik nam een teug water uit de beek, die door de open ruimte stroomde, stak het water over en klom den anderen oever op; ik kwam maar langzaam verder, daar ik mü slechts met heel veel moeite een weg kon banen door het dichte kreupel hout; zoo bereikte ik ten laatste den top van een kleine hoogte. Er waren hier verschillende boomen gerooid, en ik kon duidelyk zien, dat hier lang geleden een weg was gebaand. Zonder eenig idee te hebben, waar de weg heenleidde, besloot ik hem te volgen en wel links, omdat die kant mij van het dorp af voerde. Ik kwam echter al gauw tot de ervaring, dat hy maar steeds draaide. Het was een voordeel, dat hij door het bosch liep want daardoor had ik wel egn .vol uur in taeiEgSfefiüifce xeUisösW kunnen vooruit komen, alhoewel ik menig keertje met de takken in aanraking was gekomen, voor hij op den rand van het bosch uitliep. Op dit oogenblik brak de morgen flauw door, en ik zag nu, dat ik in zuidelijke richting voorttrok. Dit was dan ook de eenige zekerheid, die ik had; het landschap scheen mü geheel onbekend. Ik stond onder de boomen te luisteren en om mü heen te kyken en wist maar niet welken kant ik uit zou gaan; ik had overal pijn. Voor zoover ik kon zien, liep een zeker spoor, dat een weg moest verbeelden, maar dat geheel door gras overgroeid was, recht door een moeras heen. Verder op waren heuvels, sommige waren steil, zagen er uit als rotsen en waren schraal met boomen begroeid, maar zü maakten een troosteloozen indruk. Nergens kon ik ook maaf het geringste teeken van leven ontdekken, ner gens een hutje of een rookenden schoorsteen. Terwyl ik zoo stond te staren, brak het licht meer door en kreeg ik een ruimer uitzicht. Vage vormen teekenden zich duidelyker af, zoodat ik nu wist, waarmee ik te doen had. Wat ik büvoorbeeld voor een rotsachtige hoogte had aangezien, bleek in werkelükheid de ruïne van een oud kasteel te zün. Al was het nog ver af, ik kon toch heel goed de muren en den toren zien en de overblyfselen van de poort. Als betooverd staarde ik er naar, ik maakte voor mijzelf uit hoe groot het wel zou zyn geweest en dacht voortdurend dat het geen werkelykheid was, maar een spel mijner ver beelding. Zelfs in haar ruïnen maakte de be zitting nog een grootschen indruk; zelfs op zoo verren afstand kon ik heel goed zien, dat het in haar tijd een machtige vesting was geweest, en ik zocht in myn geheugen naar de legenden uit den omtrek. Eglinton, Boisleux, Maubeuge zy lagen in het noorden en oosten en hadden ook niet deze grootsche afmetingen. Roisel! ineens schoot de naam my te binnen, en met den naam tegelük een menigte kleine byzonderheden. Roisel! dat was de burcht, waar destijds de koning vam Frankryk was heengevlucht en er hof had ge houden, terwijl het geheele land aan de ver schrikkingen van den krijg was overgeleverd. En zy hadden hem daar belegerd, zy hadden de zware muren doorboord en hem gedood, nadat zü in de vorstelyke hal met het zwaard hevig gevochten hadden. Volgens geruchten moesten dien dag wel duizend ridders hun einde hebben gevonden. Maar, dat alles was wel driehonderd jaar geleden gebeurd! En de naam van den koning en de oorzaak van het gevecht waren my ontgaan. Roisel! Het tooneel van die oude dagen stond mü weer levendig voor den geest. Het roem ruchte kasteel had vroolijke oogenblikken ge kend vóór de belegeraars kwamen: men had er gelachen en gedanst, men had er gezongen en gedronken. Op de steenen van de binnen plaats hadden de wapenen gekletterd van man nen in maliënkolders; de muren waren bewaakt geweest door schildwachten en de ruime, vroo- lyke hallen konden getuigen van menige los- dandige pret. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2