N 625 millionnairs in 1936-1937 OMAN VAN EEN PRINSES ZATERDAG 12 FEBRUARI 1938 Het totaal der vermogens is echter in zeven jaar gedaald met 4.6 milliard 95 pet. der inkomens beneden f 5000 Inkomstenbelasting WERKVERRUIMING IN DE METAALNIJVERHEID ^-oitimissie in het leven geroepen Geen vreemdelingen in houtgr anietbedri j f Vergunning vereischt, evenals voor terrazzo-bedrijf STAATSLOTERIJ De lage nummers verdwijnen DE KONINGIN RIJDT UIT MINISTER DE WILDE BIJ H. M. DE KONINGIN Internationale Unie van R.K. Vrouwenbonden Leipziger Messe Groote drukte in de nieuwe kan toren van het Messamt te Amsterdam W. VAN KONIJNENBURG 70 JAAR Bevorderd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau OVEREENSTEMMING TE ZAANDAM Collectieve arbeidsovereenkomst verlengd EEN PSEUDO-ADJUDANT- ONDEROFFICIER Door korporaal, van de politie- troepen gesnapt Werkverschaffing Wijziging van inspecties JULI AN ABED IN ENGELSCH ZIEKENHUIS Nederlandsche gezant te Londen onthulde gedenksteen NA DE OPHEFFING VAN EEN MINISTERIE Eenige wettelijke voorzieningen zijn noodig LANDBOUWTENTOONSTEL LING TE GOES VAKOPLEIDING VAN KAPPERS Bijzondere stempel voor postzegel tentoonstelling Windstoot veroorzaakte vliegongeval Militair vliegtuig over den kop geslagen MINISTERIEEL BEZOEK AAN DEN PENSIOENRAAD Examen voor radio-zendamateur Academische examens Technische hoogeschool Machinisten-examen Prototype Douglas DC4 gereed Viermotorig reuzenvliegtuig met neuswiel te Santa Monica voor het eerst uit den hangar DE ONTSLAGEN VEEARTS TE NAARDEN 17 Februari voor den Centralen Raad van Beroep Stuurlieden-examen UIT DE STAATSCOURANT Burgemeester Onderscheidingen Hoofdcommies Posterijen Boor charles garvice In de eerste aflevering van het maandschrift /®n het Centraal Bureau voor de Statistiek borden de voornaamste cijfers betreffende de Vermogensbelasting over het belastingjaar 936/37 gepubliceerd, welke in vergelijking r'nrden gebracht met de overeenkomstige ciJ- lers over enkele vroegere jaren. Uit deze cijfers blijkt, dat zich hierbij groote Schommelingen voordoen. Zoo werden over het elastingjaar 1920/1921 159.449 natuurlijke per- s°hen aangeslagen voor een gezamenlijk ver bogen van 13.589 millioen. Tot 1923/1924 |,°lgde hierop een teruggang met 1-407 mil joen eil daarop tot 1929/1930 wederom een aUjging met 3.483 millioen. Daarop is we erom een vermindering gevolgd van 4.191 b'llioen tot 1933/1934. Na een kleine stijging bn 129 millioen tot 1934/1935 is hierop we erom een daling gevolgd van 532 millioen 1936/1937. Over laatstgenoemd jaar werden 1/4.284 personen aangeslagen voor een geza menlijk vermogen van 11.071 millioen. Opgemerkt zij dat geen rekening kon wor- öetl gehouden met de in den loop der jaren ^Wijzigde waarde van het geld, dat de gege- Vehs alleen betrekking hebben op de vermo gens van minstens 16.000 en dat het bedrag c'er vermogens telkens den stand van het ver bogen aangeeft bij den aanvang van het be- tastingjaar. Over 1936/1937 betreffen de gegevens dus ®eh stand dezer vermogens op 1 Mei 1936 Over het jaar 1936/1937 bezat 48 pet. der aangeslagenen voor vermogens beneden 30.000 te zamen 16 pet. van het totaal- Vermogen en droeg 10 pet. bij tot de to taalopbrengst der vermogensbelasting in hoofdsom. Daarentegen bezat 0.36 pet, der aangeslagenen voor vermogens van 1 öiillioen en hooger 12 pet. der gezamenlijke Vermogens en betaalde 13 pet. in de totaal opbrengst der belasting in hoofdsom. Het aantal millionnairs bedroeg over 1936/1937 625. Het gemiddeld vermogen per aangeslagene b'ikt na een daling van 85.000 over 1920/1921 r0' 74.000 over 1924/1925, over de volgende teren weer regelmatig te zijn gestegen tot 81.000 over 1928/1929 en 1929/1930, om daar na weer te dalen tot 64.000 over 1934/1935 en *836/1937 en 63.000 over 1935/1936. Het ge middelde over 1936/1937 blijft hierdoor nog t 21.000 beneden het hoogste cijfer over de voorgaande jaren (1920/1921), doch is 1.000 hoger dan het laagste dezer cijfers (1935/36). Zoodra de financieele resultaten van de in- °mstenbelasting over een bepaald jaar zijn Vastgesteld, worden de voornaamste cijfers door hot Centraal Bureau voor de Statistiek gepu bliceerd. Zoo komen in de eerste aflevering Van het maandschrift van dit bureau de ge gevens voor betreffende het belastingjaar l936/37, welke in vergelijking worden gebracht ■bet de overeenkomstige cijfers over enkele Vroegere jaren. He volgende gegevens zijn daaraan ont kend: Over het belastingjaar 1921/1922 werden *•638.456 natuurlijke personen in de inkomsten- pasting aangeslagen, die een gezamenlijk in- hotnen hadden van 4.292 millioen. .Als gevolg Van de in 1920 ingetreden malaise is dit inko men van 1921/1922 tot 1924/1925 gedaald met 530 millioen en van laatstgenoemd jaar tot 1330/1931 tengevolge van verbetering in den a'semeenen economischen toestand wederom ^stegen met 606 millioen. Als gevolg van de a 1929 ingetreden economische crisis Is daar op een vermindering ingetreden van 1.701 millioen van 1930/1931 tot 1936/1937, waardoor °ver laatstgenoemd jaar 1.284.556 personen ?ahgeslagen werden voor een gezamenlijk in kt» '■ben van 2.666 millioen. Over het jaar 1936/1937 had 95 pet. Hp het departement van Sociale Zaken is op erzoek van de Werkcommissie tot bestrijding ah de werkloosheid een bespreking gehouden met de werkgevers- en de werknemersorganisa- les in de metaalnijverheid. -.He bedoeling van deze conferentie was. te porhen tot instelling van een commissie, aan eike zal worden opgedragen het instellen van ,eh onderzoek naar de vraag, welke mogelijk heden in de metaalnijverheid aanwezig zijn, ,m te komen tot verruiming van de werkge- 8enheid. He conferentie heeft er toe geleid, dat een L?mmissie in het leven is geroepen, die zeer mtienkort haar werkzaamheden zal beginnen. der belastingplichtige aangeslagenen een inkomen beneden 5.000. Deze personen hadden 75 pet. van het totaalinkomen, ter wijl zij in verband met het progressieve ta rief slechts 41 pet. bijdroegen in het totaal der inkomstenbelasting in hoofdsom. Daar entegen was 5 pet. van de belastingplichti gen aangeslagen voor inkomens van 5000 en meer. Hun inkomens bedroegen 25 pet. van het totaal, terwijl zij 59 pet. in het to taal der belasting bijdroegen. Het gemiddeld inkomen per aangeslagene blijkt van 1921/1922 tot en met 1924/1925 voort durend te zijn gedaald en wel van 2.619 tot 2.315. waarop na enkele schommelingen een stijging is gevolgd tot 2.340 over 1929/1930 Het gemiddeld inkomen is daarop gedaald tot 2.075 over 1936/1937, waardoor het wederom 544 lager is dan het hoogste cijfer over de voorgaande jaren (1921/1922) en nog 12 la ger is dan het laagste dezer cijfers (1935/1936), De Regeeringspersdienst meldt: Dezer dagen zal in de Staatscourant verschij nen een Koninklijk Besluit, waarbij ook het houtgranietbedrijf onder de werking van de wet van 22 April 1937 tot regeling van het zelf standig uitoefenen van beroepen en bedrijven door vreemdelingen wordt gebracht, zooals dit reeds het geval is met het daaraan nauw ver wante terrazzobedrijf. Onder het houtgranietbedrijf wordt verstaan het bedrijf, bestaande in het vervaardigen van producten verkregen door menging van korrel-, poeder- of vezelachtige vulstoffen, hetzij van organischen, hetzij van anorganischen aard, al dan niet uitsluitend met gebrand magnesiet en chloormagnesiumloog. Voor de zelfstandige uitoefening van het hout granietbedrijf door vreemdelingen zal derhalve binnenkort eveneens een vergunning van den minister van Economische Zaken vereischt zijn. De aandacht wordt erop gevestigd, dat vreem delingen, die naast het terrazzobedrijf het hout granietbedrijf zelfstandig uitoefenen of wen- schen uit te oefenen, voor elk dezer bedrijven een afzonderlijke vergunningsaanvrage moeten indienen. Naar wij vernemen zal met ingang van de eerstvolgende (477ste) Staatsloterij, waarin de eerste trekking op Maandag 21 Maart zal ge schieden, een opschuiving in de nummering der loten worden aangebracht met dien ver stande, dat zij zal beginnen met 1001 en ein digen met 22000. De nummers van 1 tot en met 1000 komen derhalve te vervallen en die van 21001 tot en met 22000 komen ervoor in de plaats. Naar ons ter oore kwam, strekt deze wijzi ging, welke uiteraard geen enkele verandering in de winstkansen brengt, uitsluitend om tege moet te komen aan bezwaren, welke bij een deel van het publiek geregeld aanwezig bleken tegen het koopen van loten met een laag num mer. H. M. de Koningin is Vrijdagmiddag om twee uur per auto uitgereden. De wagen, waarvan de kap was neergelaten, verliet den paleistuin te Soestdijk door den hoofdingang. Vrijdagmiddag te drie uur heeft H. M. de Koningin den minister van Financiën, mr. J. A. de Wilde, ten paleize Soestdijk in audiëntie ontvangen. Mevrouw F. Steenberghe-Engeringh en mej. M. Romme, voorzitster en secretaresse van bo venstaande Unie, zijn naar Luxemburg vertrok ken voor een vergadering met de voorzitsters der door de Unie ingestelde studie-commissies. Op deze bijeenkomst zal het programma worden voorbereid van het vierjaarlijksch internatio naal congres, dat in April 1939 te Rome zal worden gehouden en dat tot algemeen onder werp heeft „De Katholieke Vrouw in de He- dendaagsche Maatschappij". Voortgebouwd wordt op de grondslagen, gelegd tijdens de studie-week te Brussel in April 1937. iemand kan twee heeren dienen. Alle heeren moeten God dienen. De groote drukte voor de Leipziger Messe is ook reeds weer in Nederland te bemerken. Er bestaat dit jaar bijzondere belangstelling voor de voorjaarsmesse te Leipzig met het oog op de huidige economische omstandigheden. Het best komt dit tot uiting in de kantoren van het Leipziger Messamt in het patricische gebouw aan 't Singel 98 te Amsterdam. Den 23en dezer maand zal het juist een jaar geleden zijn dat de ehrenamtliche Vertreter de heer H. J. van der Borg vrij onverwacht stierf vlak vóór de Messe. Zijn taak werd toen op voortreffelijke wijze voortgezet door de secretaresse van het Messamt te Amsterdam, mej. M. H. M. Ui jé, en het is wel een blijk van waardeering en groot vertrouwen in haar arbeid dat het bestuur te Leipzig nu alreeds een jaar haar bleef belasten met de tijdelijke waarneming van heel de orga nisatie. Zij is jaren lang de rechterhand des heeren Van der Borg geweest en geniet het vertrouwen van allen, die uit Nederland naar Leipzig reizen. De werkzaamheden zijn zooda nig uitgegroeid dat het oude kantoor te klein werd en nu nieuwe lokalen in perceel Singel 98 zijn betrokken, die aan de aloude Amsterdam- sche typische gracht schilderachtig zijn gele gen. De waarnemende leidster heeft de zalen eenvoudig maar voornaam doen inrichten in Oud-Hollandschen stijl. Het voorlokaal is tot wachtlokaal met leestafel en allerlei wetens waardigs over de Messe ingericht. Daarachter bevindt zich het eigenlijke kantoor waar rappe handen ijverig bezig zijn de propaganda en de organisatie der extra-treinen, logies, inlich- tingsaanvragen enz. enz. te regelen. De gelegenheid is geschapen om in de zeer ruime lokaliteit voor een uitgebreid gezelschap propaganda-avonden te houden met vertooning van Messe-film enz. Zoowel van de zijde der Nederlandsche als der Duitsche autoriteiten geniet het bureau de volste medewerking, zoo dat iedere koopman en industrieel die Leip zig wil bezoeken, alle mogelijke hulp, voorlich ting en medewerking hier kan vinden. In Pulchri Studio te Den Haag, heeft Vrij dagmiddag de bekende schilder W. A. van Ko nijnenburg, ter gelegenheid van zijn 70sten ver jaardag, de gelukwenschen in ontvangst ge nomen van collega's en bewonderaars. Tijdens de receptie heeft de kamerheer van H. M. de Koningin, Ph J. graaf van Zuylen van Nijevelt, den jubilaris medegedeeld, dat het H. M. behaagd heeft, hem te bevorderen tot Commandeur in de orde van Oranje-Nassau. De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, die door uitstedigheid verhinderd was, persoonlijk te komen, liet zijn geluk wenschen overbrengen door den chef der af- deeling Kunsten en Wetenschappen, den heer P. Visser. De minister van Buitenlandsche Zaken kwam in persoon blijk van belangstelling geven. Tusschen den bond van werkgevers en de sa menwerkende organisaties van werknemers in het houtbedrijf aan de Zaanstreek is overeen stemming bereikt over de nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst. Overeengekomen is, dat de 15 Februari afloo- pende collectieve arbeidsovereenkomst voor een jaar zal worden verlengd, met deze wijziging, dat alle in het oude contract geldende loonen en ta rieven met 5 pCt. worden verhoogd. De regeling voor de jeugdige arbeiders wordt in dier voege veranderd, dat voortaan in plaats van om de zes maanden, om de drie maanden een periodieke verhooging zal worden gegeven. Verder is goed gevonden, dat zoodra de nieuwe werkregeling voor de haven wordt ingevoerd, de daarop be trekking hebbende bepalingen in de collectieve arbeidsovereenkomst voor het houtbedrijf voor zoover noodzakelijk zullen worden toegepast. De 24-jarige werklooze kantoorbediende J. E. R. B. moest zich voor den Haagschen politie rechter verantwoorden wegens het dragen van 'n militaire uniform, zonder daartoe gerechtigd te zijn. Hij had zich niet met 'n eenvoudig soldaten pak tevreden gesteld, doch maar liefst dat van adjudant-onderoffiicer aangetrokken. Met dit uniform getooid, was hij zelfs zóó brutaal, dat hij ondergeschikten", die hij op straat tegen kwam, aanhield en hen er op wees, dat zij behoorlijk moesten salueeren. Een korporaal van de politietroepen had even wel een telefoongesprek afgeluisterd, waaruit hy begreep, dat er aan het fraaie uniform een „steekje los" was. Deze korporaal heeft den kantoorbediende aangehouden en gevraagd zich te legitimeeren. De greep bleek raak en de kan toorbediende moest zijn uniform afleggen. De officier vorderde tegen hem een voor waardelijke gevangenisstraf van twee weken, conform welken eisch de politierechter uitspraak deed. In aansluiting aan een bericht in de Staats courant omtrent de wijzigingen in de inspec ties voor de werkverschaffing, deelt men ons van officieele zijde het volgende mede: Als inspecteur voor de werkverschaffing in de inspectie Noordholland benoorden de lijn AmsterdamHaarlemZandvoort is ir. W. M. van Rossum du Chattel aangewezen. Zijn stand plaats zal Alkmaar zijn. Als inspecteur voor de werkverschaffing in de huidige inspectie Noordwijk, welke omvat het gedeelte van de provincie Noordholland ten zui den van de lijn AmsterdamHaarlem—Zand voort en de provincie Zuidholland, gelegen bo ven de lijn Den HaagGouda, zal ir. J.W. Hu- dig optreden, met standplaats Haarlem. De tegenwoordige inspectie Veenendaal, wel ke omvat de provincie Utrecht en de provincie Gelderland ten zuiden van den Rijn, wordt ver- eenigd met de inspectie voor de werkverschaf fing te Zwolle. Met de dagelijksche leiding van de werkverschaffing in de provincie Utrecht buiten de gemeente Utrecht wordt belast ir. F. Boezaardt. Al deze wijzigingen gaan op 1 Mei 1938 in. De Nederlandsche gezant, mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, heeft Vrijdag in het Prinses Beatrice Ziekenhuis in Earls Court een door de Nederlandsche vlag gedekten gedenksteen onthuld, ter herinnering aan het feit, dat de Nederlandsche kolonie te Londen ter gelegen heid van het huwelijk van Prinses Juliana een bed voor Nederlandsche patiënten heeft ge schonken. De gezant sprak de hoop uit, dat het een goed voorteeken zou zijn, dat het ziekenhuis bed den naam draagt van de moeder van de kleine Prinses Beatrix. Ingediend is een wetsontwerp, houdende wet telijke voorziening naar aanleiding van het Kon. besluit van 9 Juli 1937 tot opheffing van het ministerie van Landbouw en Visschery en tot wijziging van den naam van het ministerie van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. De opheffing van het departement van Landbouw en Visscherjj, de overbrenging van de zorg voor de zaken betreffende de binnen scheepvaart en betreffende de rentambten, en de wijziging van den ïjaam van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart ingevolge het Kon. besluit van 9 Juli 1937 ma ken het treffen van eenige wettelijke voorzie ningen noodig. De jaarlijksche tentoonstelling van de Zeeuw- sche Landbouwmaatschappy zal dit jaar te Goes georganiseerd worden door den kring Westelijk Zuid-Beveland. Als datum voor de tentoonstelling is 16 Juni vastgesteld. De bedrijfsraad voor het kappersbedrijf be sloot in zijn dezer dagen gehouden vergadering onverwijld over te gaan tot gebruikmaking van de in artikel 15 b. van de bedrijfsradenwet ver leende bevoegdheid om ten aanzien van de vak opleiding in overeenstemming met artikel 3 van het werkprogram te bepalen, dat de bedrijfs raad het vakonderwijs zal regelen, bevorderen en centraliseeren. Verder werd besloten voor de concrete uitvoering van deze taak onverwijld een stichting in het leven te roepen, die tevens de mogelijkheden, neergelegd in de nijverheids- onderwijswet, zal aanwenden. Correspondentie, ter post bezorgd op de post zegeltentoonstelling NederlandBalticum, die 12 Februari in Pulchri Studio te 's-Gravenhage geopend wordt, zal worden voorzien van den afdruk van een bijzonderen poststempel.. BIJ DEN KAPPER. „Is het zoo naar genoegen mijnheer Klant„Neen, alsjeblieft een beetje langer 1" Een achttal Fokkerverkenners van het type C5 maakte Vrijdagochtend een vlucht van Soester- berg naar het vliegveld Ypenburg. Een der toestellen, bestuurd door den reserve sergeant-vlieger De Bruyn, maakte op de Haag- sche vliegweide een ongelukkige landing, het geen veroorzaakt werd door een plotselingen en zeer krachtigen windstoot, welke het dalende toestel uit zijn evenwicht bracht en waardoor een vleugel in aanraking kwam met den grond. Het toestel sloeg over den kop en werd ernstig be schadigd. De bestuurder kreeg 'n onbeteekenen- de wonde aan het hoofd. De medeinzittende, de werktuigkundige Klabbers, kreeg geen letsel. Het toestel zal worden gedemonteerd en naar Soesterberg worden vervoerd. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Van Boeijen, heeft Vrijdagochtend, ver gezeld van mr. W. de Koning, chef van de af- deeling pensioenen en wachtgelden van zijn departement, een langdurig bezoek gebracht aan het nieuwe gebouw van den Pensioenraad aan den Benoordenhoutschen weg te Den Haag. De minister toonde veel belangstelling voor het werk op de verschillende afdeelingen en speciaal ook voor den aanwezigen gaskelder. 's GRAVENHAGE. Voor het examen ter ver krijging van een amateur-radiozendmachtiging, gehouden in Januari en Februari, zijn geslaagd de heeren: K. van Asperen te Rotterdam, B. J. W. van Beek te Amsterdam, J. Boomstra te Hilversum, R. Croezen te Koevorden, J. Drafjer te Sappemeer, D. J. van Drunen te Zevenaar, H. van Geuns te Rotterdam, C. T. A. M. Hoo- genbosch te Eindhoven, S. van Leeuwen te Leeuwarden, M. Peekei te Rotterdam, R. Reu land te Rotterdam, G. B. Reijns te 'sGraven- hage, A. Ruijl te Amsterdam, J. Schaap te Rotterdam, P. J. Schaffels te Amsterdam, H. Sleeboom Jr. te Amstelveen, D. Stibbe te Am sterdam, P. Versteeg te Rotterdam, B. J. de Vos te Rotterdam, W. H. Weigraven te Ooster beek Laag. Een verklaring van bevoegdheid tot het be dienen van een radio-electrische zendinrich- ting werd verworven door de heeren: A. G. J. Geurink te Eindhoven, B. Graaff te Haarlem, J. G. van Leijden te Krommenie, J. P. Molyn te Schiedam, T. T. van der Vliet te Amsterdam, B. Vree te Weesp. LEIDEN. Geslaagd doctoraal examen ge neeskunde, mej. E. de Jong, Schiedam, candi- daatsexamen rechten: K. W. Cuperus, Biltho- ven, H. S. Catz, Rotterdam. Artsexamen eerste gedeelte de heeren K. W. van der Vorm, Rotterdam, P. M. J. de Koek, Leiden. Bevorderd tot arts de heeren W. J. Kolff, Beekbergen, A. Posthuma, Leiden. Candidaatsexamen Indisch recht de heer E. E. Grimberg, Den Haag. DELFT. Propaedeutisch examen voor civiel ingenieur: J. W. van Dijk, Rotterdam, en voor scheepsbouwkundig ingenieur: C. de Groot, Meester Cornells, 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor diploma C: A. F. H. Spijker te Vlissingen. Voor het eerste gedeelte van diploma B: P. Smit te Vlaardingen-Oost en J. C. Hubert te 's-Gravenhage. International Aero Press verneemt tele grafisch uit Santa Monica, Californië, dat den 7en Februari het prototype der Douglas DC4 gereed gekomen is. Onder groote be langstelling, zoowel van directie en perso neel der Douglasfabrieken als van de direc ties der vijf groote luchtvaartmaatschap pijen, in wier gezamenlijke opdracht de DC4 ontwikkeld is, werden de laatste montage- bokken van het viermotorig reuzenvliegtuig verwijderd en reed de Douglas DC4 voor het eerst den hangar uit. De IXmglas DC4 is het eerste groote ver keersvliegtuig ter wereld, dat voorzien is van een neuswiel. Met groote spanning wachten de technici op de resultaten der eerste proefvlucht, die over eenige dagen zal plaats hebben. De oogen der geheele luchtvaartwereld zijn op het oogenblik op Santa Monica gericht; ieder is gespannen op de eerste berichten omtrent den enormen „neuswieler", waarvan de staart en dit is eveneens een nieuwigheid van drievou dige roeren voorzien is. De DC4 kan overdag 40 passagiers vervoeren, des nachts 30, de bemanning bestaat uit vijf personen. Zooals bekend, heeft ook de K.L.M. belang stelling voor de DC4, en heeft de maatschappij een Stearman-Hammond vliegtuig aangeschaft om haar vliegers te oefenen met een toestel voorzien van een neuswiel. Op Donderdag 17 Februari, te elf uur, zal de Centrale Raad van Beroep te Utrecht het be roep behandelen van den veearts Ter B. te Naarden, wien door het gemeentebestuur on eervol ontslag is verleend als veearts van de gemeente Naarden. Tegen dit besluit had hy beroep aangetee- kend bij het scheidsgerecht voor ambtenaren aldaar, welke instantie echter het ontslagbe sluit handhaafde. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor derden stuurman groote handelsvaart: A. Hopman. Voor stuurman kleine handelsvaart: H. Wes ters. Met ingang van 1 Maart 1938 is benoemd tot burgemeester der gemeente Avenhorn mr. E. J. Diepeveen. De nieuwe burgemeester van Avenhorn, mr. E. J. Diepeveen, werd 27 September 1897 te Kampen geboren. Hij was secretaris en waar nemend burgemeester van de sedert opgehe ven gemeenten Wilsum, Grafhorst en IJsel- muiden en woont thans in de nieuwe gemeente IJselmuiden. W. A. van Konijnenburg, kunstschilder te 's Gravenhage, is bevorderd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Aan G. W. F. van Hoeven, referendaris by het dep. van Sociale Zaken te 's Gravenhage, is verlof verleend tot het aannemen van het kruis van verdienste 2de klasse der orde van den Duitschen adelaar. Met 1 Februari 1938 is by het dep. van So ciale Zaken benoemd tot hoofdcommies in vas ten dienst dr. W. F. F. de Gaaij Fortman. Met 1 April 1938 is aan den referendaris der P., T. en T. P. van Fyn, aangewezen als direc teur van het spoorwegpostkantoor no. 2 te Rot terdam, op verzoek eervol ontslag verleend. Met 1 April 1938 zijn benoemd tot referendaris der P., T. en T.: A. A. Beerens, Ei. C. Sluijk, J. van Ginkel, thans referendaris 2de kl. der P., T. en T. Met 1 Februari 1938 zijn in vasten dienst be noemd tot adjunct-commies bij het hoofdbe stuur der P., en T. J. de Goede, J. J. C. Klep en dr. J. H. C. Lisman, thans op voet van ar beidsovereenkomst by genoemd hoofdbestuur werkzaam. Met 24 Januari 1938 is aangewezen als be heerder van het bij post-, telegraaf- en telefoon kantoor te Utrecht-Oudegracht de commies der P., T. en T. J. A. Broer, voordien beheerder van het bijpost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Utrecht-Nicolaasstraat. ft "Natuurlijk boeken," verklaarde Daan. „Enfin, U hebt verhuurd, valt er niet meer over te L^aten, maar deze huurder moet de laatste zijn, hoo: Öo, 'r moeder, wy kunnen het nu best zonder En dan nog iets, en daar sta ik op, schat: ^.hioet Topsy van heden af voor heele dagen ne- /teft. Wij kunnen het nu bekostigen, en ik wil fl'et hebben, dat u den heelen dag ploetert voor e huurders." "Nu, goed, ik zal je zin doen," zei ze en legde aar hand op zyn schouder. „Dat trappenloopen wel eens vermoeiend. Je bent een beste jon- etl. en altijd zoo bezorgd voor my." Hen volgenden avond snoof Daan by het bin- hkomen een zware tabakslucht op, waarvan gang blauw stond, en struikelde hy byna er een groote kist. "Hie kist is nog zwaarder dan de andere, ■>,aan," zei juffrouw Norton, „en ik kom 'm met °Psy niet tillen. v °P dat oogenblik ging de deur van de boven- °rkamer open en riep een vriendelijke stem: B dat uw zoon, juffrouw?" Dan kwam de jPteker vlug de trap af. Ofschoon ouder dan aan, zag hij er echt jongensachtig uit, met een humoristisch trekje om z'n grooten mond. Ove rigens was hy met zorg gekleed en geschoren. „O, aangenaam kennis te maken," zei hy, bij wüze van groeten. „Die kist is een karweitje voor twee man en u wilt my zeker wel even helpen, nietwaar? Zeer vriendeiyk van u. Pak maar beet en voor u hocus-pocus hebt gezegd heb ben wij 'm boven. Allemachtig, wat is dat ding zwaar! Voor u schünt 't maar een peulschilletje te zijn! Een echte Hercules bent u." Hy had zijn kant van de kist op den vloer laten zakken en Daan had het vrachtje alleen verder bij de an dere bagage gebracht. „Er zyn nog al veel kisten en koffers," zei mynheer Nat Naylor, „en ik zal ze allemaal openmaken om u te overtuigen, dat er geen stee- nen in zitten." Dit alles ratelde hy op gemoedeiyken, vroo- ïyken toon, met een grootkoppige saxophoon- model pijp tusschen zyn tanden. „Laat ik me eerst aan u voorstellen," vervolg de hy. „Myn naam is Nat Naylor, novellist, dra maturg, enfin schryver over alles en nog wat en, indien u er niets op tegen hebt, uw vriend. Ik heb van juffrouw Norton al zooveel over u ge hoord. Dus is onze kennismaking een voldongen feit. Wat zou u ervan zeggen, om eens een pyp by my te komen rooken, als u gebunkerd hebt: machinisten bunkeren immers, als zy eten be doelen, niet?" Daan nam de joviale uitnoodiging aan en ging iets later naar boven. Mynheer Naylor groette hem met een knik en een glimlach, en schoof hem een gemakkelyken stoel toe. „Blij je te zien,... we zullen maar jy en jou zeggen.Probeer mijn tabak eens," zei hij, en schoof 'n grooten ouderwetschen tabakspot over de^afel. „Wat zul je drinken?" Hij wees naar een flesch whisky en een sy phon sodawater, doch Daan bedankte. „Niet? Dat spijt me, maar je hebt gelijk," zei Naylor. „Ik gebruik 't ook zelden. Thee is myn lievelingsdrank. Ik werk alleen op thee. Je bent er 's morgens nooit katterig van en 't beneemt je nooit den lust om te werken, zooals die af schuwelijke Schotsche specialiteit. Thee geeft de beste inspiraties aan een man en is de beste troost voor de vrouwen. Wil je thee? Ik zet 's morgens 'n grooten pot en lurk er den heelen dag van. Wacht ik zal even versche voor je zet ten. Niet te sterk, want jij drinkt zeker aftrek sel van havermout, is het niet; tenminste ik heb wel eens gehoord, dat machinemenschen dat gewoonlyk doen." „Ja, dat is zoo," antwoordde Daan vriendelijk, „tenminste als wy werken." ,,'t Is eten en drinken, zeggen ze. Maar voor mijn vak is thee het beste," orakelde Naylor. „Een interessant beroep lijkt my het uwe," zei Daan, die byzonder met den nieuwen huurder was ingenomen. „Interessant!" echo'de Naylor. „Er bestaat, den hemel zij dank, geen interessanter. Indien ik je staaltjes van myn ondervinding moest vertellen, dan zouden de haren van je stoeren kop ten berge rijzen als van een stekelvarken in nood." „U schynt het „Je, als t je belieftdat is afspraak," ver beterde Naylor. „Jou schynt het niet veel kwaad te doen en je vroolijkheid heeft er schynbaar ook niet onder te lijden." Naylor lachte: „Beste vriend, ik ben gezond en vroolijk geboren en er is niets, dat mijn hu meur kan bederven. Ik ben een tweede Mark Tapley. Temperament, weet je: je hebt het, of je krijgt het nooit, 't Is net als met leelijk rood haar of een kokkert van een neus; je hebt er een hekel aan, maar je zit er aan vast. Ik heb voortdurend met het gebrek te kampen, niets, maar dan ook niets, au sérieux te nemen. Stuur my bij een moordenaar of naar een begrafenis; hoe uitvoerig en correct ik myn verslag ook mogè schrijven, altyd komt die fatale humor er by, hetgeen natuurlijk voor de ernstige lezers, die iets plechtigs verwachten, zeer teleurstellend is." „Humor is een kostbare gave", verklaarde Daan. „Iemand, die het publiek kan laten lachen „Ja, ja, dat weet ik," viel Naylor hem in de rede. „Kyk maar eens naar de humoristen van de revue's, die avond aan avond honderden men- schen doen brullen: Mijn tijd is nog niet geko men. Voor die dingen moet je niet by de Eve ning Bugle zyn. Daar zijn ze veel te ernstig. Als je daar een aardigheidje uithaalt, word je uit gescholden, genegeerd, of gewaarschuwd en maar hoogst zelden krijg je een goedkeurend woord, om van lof maar te zwijgen. Er is weinig plaats voor humor in onze kolommen. Maar ik zal mettertijd mijn kans wel krijgen; inmiddels verdien ik juist genoeg om te eten, te rooken en mij behoorlijk te kleeden." „Ik zou graag iets van je lezen." „Ja, ja, het gewone praatje," zei Naylor met een knikje grinnikend. „Dat zeggen ze overal. Laatst was ik op een avondje en daar werd ik als Mr. Taylor ze hebben altijd last met myn naam aan een aardig meisje voorgesteld: je weet wel, de bekende schryver, niet waar, Mary? Het meisje schonk my een belangstellenden blik uit haar vloeibare oogen; tusschen haakjes, ze noemen oogen tegenwoordig vloeibaar, ofschoon ik het een twijfelachtig compliment voor oogen vind; jy zeker ook, niet? Waar was ik ook weer gebleven? O ja, dat meisje; ja, ze zeek me zoo naïef aan, als je van een twintigjarige maar ver wachten kunt. Blozend beweerde ze, dat ze ge loofde, al mijn boeken gelezen te hebben en dat ze ze erg mooi vond! Nu moet je weten, dat ik my slechts beschuldigen kan van driemaal zoo iets bedreven te hebben. Ik vroeg haar welk van myn boeken haar lievelingslectuur was en het aardige meisje noemde met een allerliefst glim lachje den titel aan een boek, dat door iemand was geschreven, wiens naam in klank iets op den mijnen leek!" „Wat zei je?" vroeg Daan, die zich kostelijk amuseerde „Ik zei heel ernstig, dat het 't beste boek was, dat ik ooit had geschreven, of zou schryven en zij keek zoo vergenoegd als een aap, die een klontje suiker krygt. Maar ik zal je toch iets van my laten lezen, op gevaar af, dat je een minder goede opinie over my krygt. Mooie ka mers hier," zei hij, terwijl hij z'n pijp opnieuw stopte „en te oordeelen naar het heerlijke mid dagmaal, dat my is opgediend, moet juffrouw Norton een geboren kokkin zyn. Ik hoop mij zoo te gedragen, dat zij mij niet te luidruchtig vindt. Als ik alleen ben, is daarvoor geen bezwaar, maar zoo nu en dan komt er wel eens een vriend bij mij oploopen en zij zyn geen van allen suf fers. Maar als ze te druk naar je zin worden, kom je maar even naar boven, om je stem te laten hooren en je figuur te laten zien. Ik denk, dat dat wel voldoende zal zijn," grinnikte hij, terwijl hy Daan's reuzengestalte mat. Toen Daan opstond, nam Naylor een sigaret uit een doosje op den schoorsteenmantel. „Zeg, Norton, de vorige huurder moet wel een rijke kerel geweest zyn; in ieder geval permit teert hy zich op 't gebied van sigaretten 'n ver- fynde luxe. Dit zijn overheerlijke hoor en zeld zame ook! Ik wist niet, dat ze in Londen te koop waren." „O neen?" zei Daan. „Ik heb er geen verstand van; ik rook nooit sigaretten." „Ik ook byna nooit. Deze komen uit Oost- Europa. Ik weet dat, omdat een lid van onze club „de Nijveren," zoo genaamd, omdat de meesten van ons de grootste nietsdoeners zijn, die er bestaan er een partijtje van mee bracht. Hy is oorlogscorrespondent en heet Furber. Nooit van hem gehoord? Neen, dat zal wel niet! De besten van ons, journalisten zyn geboren, om onbekend bij het groote publiek te blyven. Het is een leuke kleine club zonder eeni ge luxe en zij onderscheidt zich door haar by zonder gemis aan smaak of vormen. Reuzen- eigenaardig gezelschap by ons. Ga er morgen avond eens met mij heen; ik zou het heel ge zellig vinden. Doe je het?" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3