I I fOcridol INCASSO-BANK N.V. safe-deposit Geldleeningen DEN STILLEN OMGANG LEDENKAARTEN Haarlem, 12 Febr. CREDIETEN TEYLER'S MUSEUM TE HAARLEM UI GENOOTSCHAP VAN Kort en volledig RADIO MOORS v van de Iersche Brigade door randall parrish Alg. Vergadering J ZATERDAG 12 FEBRUARI 1938 Straatnamen ST. JOSEPHS-GEZELLEN- VEREENIGING Haarlem I, Jansstr. 59 KRUISWEG 59 HAARLEM tegen zakelijke of persoonlijke zeker heid. loketten te huur van 5.— en hooger. Jongeren-af deeling R.K. Staatspartij Minister Goseling schreef: in den geest leef ik met u mee Brief van minister Goseling Ontwikkel je! Ambachtsschool, inschrijving van leerlingen Programma Radio-Centrale op Donderdag 3 Maart a.s. Genootschap Stille* Omgang 60 jaar geleden werd de eerste steen van het gebouw gelegd Een rijke, veelzijdige verzameling De oprichting Zeer veelzijdig MERIDOL verjongt de huid AGENDA Bioscopen 13 Februari Bioscopen 14 Februari Bioscopen Apotheekdiensten Aanbesteding STAD vroeger jaren was het gewoonte, dat de Gemeenteraad in openbare zitting de straat hamen vaststelde. Daaraan waren in den regel ^animeerde discussies verbonden, waaraan bij- ha alle raadsleden deelnamen. En niet zelden Gebeurde het, dat een door B. en W. voorge- stelde naam geen genade vond of dat B. en W. hen tip kregen voor het geven van straatnamen 'i volgende gelegenheden. Toen het herhaal- Qe'ijk voorkwam, dat het geven van straatna- 'hfin aangegrepen werd om reclame te maken v°or een bepaalde politieke partij door het ver nemen van straten naar bekende aanhangers Vah die party werd de concurrentiezucht wak- ber en ontstond het gevaar, dat op een of an- h®ren dag een minder aangenaam debat zou °btbranden over de qualiteiten van de beroemd- beid, die werd voorgedragen om zijn naam aan deel der stad te geven. Dat diende natuuriyk Vermeden te worden, zoodat de Raad er ten- s'°tte in bewilligde, dat B. en W. voortaan de ^raatnamen zouden vaststellen onder verplich ting om van dit besluit mededeeling te doen aan den Raad. Zoo gebeurt het dan ook thans, ^aar één goed ding is daarmede verloren ge- Gaan. Vroeger werd medegedeeld waarom aan ^h bepaalde straat een bepaalde naam werd ge- Geven. Thans niet meer. En voor de geschiedenis Vah Haarlem was dat toch wel aardig. Het is b-v. een genot om eens te bladeren in het aar dige boekje van den bekenden Haarlem-vorscher, hen heer W. P. J. Overmeer, Haarlems straat hamen. Het geheele grys verleden van onze stad huikt uit den mist der eeuwen voor den lezer °P. En zoo zullen hopeiyk ook onze nakomelin- een belang stellen in het Haarlem van heden. Het zou daarom goed zijn als zij zouden wor- "en ingelicht over de beteekenis van enkele straatnamen, wy komen tot deze ontboeze ming omdat een dezer dagen bekend is gemaakt, ®at B. en W. den naam van Vlaamsche weg 6h Vlaamsche brug hebben gegeven aan de hieuwe verbinding tusschen Tuindorp te Over- Veen en de Westergracht achter de nieuwe St. ^avo. wy vermoeden wel dat daarbij gedacht is aan Witte van Haemstede, die volgens de legen- ha met zyn getrouwen te Zandvoort landde en han Blinkert afdaalde om het belegerde Haar- lem te bevrüden, maar zeker weten wy het toch hiet. Een korte toelichting van B. en W. zou hcht daaromtrent hebben verspreid. Weekagenda Zondag 12.1512.45 spreekuur bij den Praeses; °15 Gezellen-kien-avond. Maandag 8 uur tooneel „St. Genesius"; dam- c»Ub T. E. P. Dinsdag 9.30 schola cantorum; E.H.B.O.- Ursus. Woensdag Mariacongregatie in de verschillen- "e Parochies. Groote zaal verhuurd. Donderdag 8.45 ontwikkelingsclub; 8 uur 6chaakclub; 9 uur schola cantorum. Vrydag biljartclub Haarlem I. Zaterdag 8 uur tafeltennis Oranje-Zwart. Woensdag 9 Februari j.l. zijn er weer 9 aspi- mnt-leden geïnstalleerd. Tevens was het een Wopaganda-avond, waarby Steeph Menken, se nior van Leiden, een zeer belangrijke propa- Ganda-rede hield, die bij allen buitengewoon in hen smaak viel. Ondanks het slechte weer waren ,r een 16 jonge mannen eens naar den inhoud en eteekenis van het Kolpingsprogramma komen bisteren. We hopen dat zij zich nu spoedig als asPirantlid zullen opgeven. Het spreekt vanzelf, dat ook anderen, die niet op dezen avond aan wezig waren, zich voor den aanstaanden aspirant cursus kunnen opgeven. Zondag 12.1512.45 is een byzonder goede gelegenheid om in de Pas torie, Paul Krugerstraat 43, voor degenen, die hiervoor interesse hebben, met den praeses over het Kolpingswerk te komen spreken. Wie de massale propaganda-vergadering van de jongerenafdeeling der R. K. Staatspartij in Juni 1937 heeft bijgewoond, zal eenigszins te leurgesteld zyn geweest over de opkomst bij de propaganda-vergadering, die gisterenavond in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat werd gehouden. Maar er waren verschillende facto ren, die haar ongunstig beïnvloedden; op de eerste plaats was de vergadering eerst bepaald op den 31en Januari, den blijden dag voor heel ons volk, en bovendien worden momenteel in een parochie kerkeiyke plechtigheden gehouden. Dat desondanks toch nog eenige honderden leden de zaal vulden, mag een verheugend ver schijnsel genoemd .worden. Pater rector Vlaar O.E.S.A. en de heer Castricum waren mede on der de aanwezigen. In zijn openingswoord deelde de waarnemend voorzitter, de heer H. O. H. Knötschke, mede, dat in plaats van mr. Alex van der Storm, die be noemd is tot voorzitter van de jongerenorgani satie, mr. Duynstee tot voorzitter zal worden be noemd. De mogelijkheid om te komen tot de oprich ting van een „Jongeren"-orgaan werd onder oogen gzien; ook wilde het bestuur gaarne over gaan tot oprichting van een politieke school; op een bestuursvergadering der R. K. Staatsparty zal dit in overweging worden gegeven. Het bestuur had den minister van Justitie, mr. C. Goseling in kennis gesteld van de te houden propaganda-vergadering. Het mocht een schrij ven terug ontvangen van den volgenden inhoud: Waarde vrienden, Gij hebt mij met uw mededeeling van 7 Fe bruari j.l. een genoegen gedaan, zoowel ,om den inhoud als om het feit, dat gy aan mij hebt ge dacht. Ik biyf inderdaad in den geest met u medeleven en hoop ook 11 Februari aan u te denken. De titel van de rede van Pater Henricus lijkt rnjj bijzonder geschikt. Inderdaad gaat het in de politiek, ook voor jongeren, eerst om het begrijpen, maar dan vooral niet minder om onder den drang van een sterke overtuiging aan te vatten. Ik wensch u frisschen, bestendigen groei van uw werk in het groote verband, tot heil van het vaderland. W.g. Goseling, minister van justitie, oud-voorzitter der R. K. Staatspartij. Na nog een krachtige opwekking om propa ganda te maken, gaf de heer Knötschke het woord aan pater Henricus O.M. Cap., die een systematisch ingedeelde rede hield over het on derwerp „Begrijpen en.... aangrijpen". Zonder pessimist te willen zyn, aldus spr., en zonder het u te willen maken, geloof ik, dat de huidige maatschappij een revolutiekind onder 't hart draagt. Aan ons de taak om dat gedoopt te krijgen. Er is veel gekanker, er zijn tallooze klaagliede ren op den tegenwoordigen toestand, op de ka tholieken en op de Staatspartij. Het zouden baantjesjagers zyn met veel ge praat en weinig wol. Een heidensche handels moraal zou heerschen, het mammonisme, de jacht naar geld, vreet alles kapot, de loonen roe pen om wraak, enz. enz., tallooze grieven, een oneindig gekanker, morrend geklaag. Maar zijn die klagers niet geneigd den over kant regelmatig in Bengaalsch vuur te zetten? Onze sociale wetgeving is nog lang niet af, maar is er een ander land waar zij zoo is uitge bouwd? Ok de katholieken hebben daaraan meegewerkt. Het vervloekte individualisme be gint in te boeten, de beteekenis van de woorden: loon woning boterham ordening be gint zoo zoetjesaan in de juiste beteekenis be grepen te worden, men krijgt meer verantwoor delijkheidsgevoel, men begint in te zien, dat nie mand edeler motieven heeft dan wij, katholie ken, niemand fyner beginselen, niemand ook betere kansen in deze vastgeloopen maatschap pij. Als het katholicisme maar durft. Onze jeugdorganisaties van alle standen hou den een belofte voor de toekomst in. Hoe het momenteel is met de staten en de staatspolitiek behandelde spr. in het derde deel van zijn redevoering. De kerkvervolgingen zijn geraffineerder dan ooit. Maar de kerk het werken onmogelijk te maken is de gedachte, door haar te kleineeren of door haar geleidelijk te smoren. Spr. was van meening, dat er een stemming gemaakt werd tegen het huidige kabinet, tegen de R. K. Staatspartij en daar was hij grootsch op in zekeren zin, omdat daaruit blykt, dat men begint in te zien, dat de katholieken wat gaan beteekenen (applaus). Na nog besproken te hebben de dictatuur en de gedachte van .Bellamy" kwam spr. tot de be teekenis van ordening: die een evenwichtige combinatie van staat en maatschappij moet zijn. Hy wees de jongeren op de vele studie objecten, waarvan een uitgebreide littera tuur hun ten dienste staat. Als we werkelijk iets willen doen aan actie, aan politiek, dan moet men zich zooveel mogelijk ontwikkelen. Dan zal men zien, dat politiek niet vuil hoeft te zijn, doch ook edel en nobel zyn kan. In de pauze werd de nieuwe voorzitter, mr. Duynstee, geïnstalleerd. Hij dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. De R. K. Staatsparty kan de belangstelling van de jongeren niet mis sen. Spr. hoopte, dat deze afdeeling haar een steun zal mogen zijn. Dan drong pater Henricus nogmaals met klem aan om zich te ontwikkelen, hetgeen noodzake lijk is, willen de jongeren met succes de oude ren opvolgen. Na een luid applaus dankte de heer Knötschke voor den leerrijken avond. Onze organisatie wil medewerken om den achterstand, dien de katho lieken nog steeds op cultureel en wetenschappe lijk gebied hebben in te halen. Met het zingen van ons volkslied, muzikaal begeleid door een strijkje onder leiding van den heer Stammeijer, werd deze enthousiaste bijeen komst gesloten. De raad besloot hedenmiddag tot aflossing van de 3% pet. leening, groot 16.420.000, aan gegaan 29 Januari 1937, ten laste der gemeente aan te gaan een geldleening van 4.224.000. tegen 2% pet. per jaar en 11.921.000.tegen 3 pet. per jaar. De directeur der ambachtsschool verzoekt ons te willen mededeelen, dat alhoewel hy reeds eenige malen een advertentie in de Haarlemsche bladen plaatste, hem herhaalde malen wordt gevraagd of de inschrijving voor zijn school nog geopend is. Zulks is inderdaad het geval tot en met Zaterdag 19 Februari a.s. Verdere gegevens betreffende deze inschrijving kan men vinden in de in dit blad voorkomende advertentie. Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.35 Diversen, 8.50 Keulen, 9.50 Fransch Brussel, 10.50 Radio P.T.T., 11.20 Keulen, 1.20 Ned. Brussel, 2.20 Fransch Brussel, 2.35 Ned. Brussel, 3.05 Pauze, 3.10 Fransch Brus sel, 6.20 London Regional, 6.50 Keulen, 9.20 Lyon of Diversen, 10.50 Keulen, 11.20 Parijs Ra dio. Progr. 4: 8.30 Ned. Brussel, 12.50 Droitwich, 2.20 Diversen, 2.40 Droitwich, 4.20 London Re gional, 4.40 Droitwich,. 5.20 Parijs Radio, 7.20 Droitwich, 11.00 Fransch Brussel. Progr. 5 8.09—12.00 Diversen. TE HAARLEM Bedetocht naar de H. Stede te Am sterdam, in den nacht van 12 op 13 Maart 1938. zyn van nu af verkrijgbaar a 50 ct., uitsluitend aan het gebouw „St. Bavo", Smedestraat 23. .Kaarten geven bewijs van toegang tot de kerk in de Amsterdamstraat en de kerken in Amsterdam. Na 1 Maart a.s. is de prijs 60 cent bij afhalen en 65 cent hij thuisbezorgen. Namens het Bestuur: J. PH. H. CASTRICUM, Voorzitter H. N. J. NEELISSEN, Secretaris Het Genootschap van den Stillen Omgang vestigt de aandacht van belanghebbenden er op, dat de kaarten voor de aanstaande bede vaart in den nacht van 12 op 13 Maart reeds verkrijgbaar zyn in het gebouw St. Bavo, Sme destraat, by den administrateur den heer Scholte, iederen dag van tien tot een uur, 's middags van drie tot half zes, 's avonds van half acht tot tien uur. Men zie ook de advertentie in dit nummer. Na 1 Maart is de prijs der kaarten hooger. Een ieder neme dus nu reeds de kaarten. De Oranje-tentoonstelling heeft het licht doen vallen op het Teyler's museum aan het Spaarne te Haarlem, dat daar zijn pra- lenden gevel verheft temidden van een nijver en druk stadscentrum, onmachtig om het museum in zijn statige, de eeuwen trotseerende rust te verstoren. Niet alleen die Oranje-tentoonstelling echter mag een reden zyn om het museum thans te beschijnen met de stralen der pu blieke belangstelling. Er is nog een andere: het is namelijk dit jaar 60 jaar geleden, dat het gebouw werd gesticht. De stichting zelf bestond toen al veel langer. De rijke Haarlemsche koopman Pieter Teyler van der Hulst, van Engelsche afkomst, heeft haar eigenlijk reeds in 1756 opgericht. Zyn vrouw en zijn kinderen had hij door den dood verloren en met zijn vrienden legde hij zich toen ijverig op de beoefening van de weten schappen toe en verzamelde daartoe mede in staat gesteld door zijn groot vermogen een uitgebreide bibliotheek, velerlei natuurkun dige instrumenten, munten, schilderyen enz. Die verzameling wilde hij ook na zijn dood in stand doen houden en hy liet daarom in 1778 by zijn dood bijna zyn geheele vermogen na tot stichting van twee „eeuwigdurende" Ge nootschappen, die respectievelijk de (Protes- tantsche) Godgeleerdheid en de natuurkunde zouden voorstaan en ten behoeve van wier leden zyn bibliotheek en zyn verzamelingen zouden dienen. De bestuurders van deze Genootschappen stichtten een museum achter het woonhuis van Pieter Teyler in de Damstraat, om die boekerij en collecties te huisvesten. Op het eeuwfeest van de stichting in 1878 werd besloten een nieuw (het huidige) museum op te richten en in hetzelfde jaar nog werd de eerste steen ge legd. 7 jaar later was het voltooid. Voor den voorgevel werd een prijsvraag uitgeschreven, gewonnen door den architect Ch. Ulrich uit Weenen. Deze gevel is opgetrokken in Italiaan- schen renaissance-stijl en versierd met een bronzen groep, voorstellende de Faam, die de kunst en de wetenschap kroont. De kunste naar Bart van Hoven heeft dit prachtige beeld vervaardigd, dat totaal zeer zwaar is, zoodat het nogal moeite gekost heeft, om het bovenop den gevel te zetten. Architect A.d. Steur heeft het gebouw aansluitend op dien gevel ontworpen, alsmede het interieur. Dit gebouw is alleen al een be zienswaardigheid. Heeft men de beschroomd heid en het ontzag, die de statige gevel met zyn kostbaar bewerkte* deuren inboezemen, overwonnen en bescheidelijk de bel doen weer klinken, waarna men de koninklijke vestibule binnentreedt, dan bevindt men zich waarlijk in een hal, waardig om als voorportaal van een tempel van wetenschap en kunst te dienen. Boven den bezoeker welft zich een slanke glazen koepel. Men is omringd door fraai-be- werkte eikenhouten deuren (waarboven re liëfs met allegorische voorstellingen) endoor witte beelden in nissen door stuc-marme- ren pilasters, en met bonte fresco's beschilder de wanden. De marmeren vloer is dus als een veelkleurige ster ingelegd. Ter hoogte van de eerste verdieping bevindt zich een rondloopen- de galerij. En dan doorloopt men de groote zalen en de verschillende kabinetten, waar men uren, ja dagen zoek kan brengen. Temidden van die zalen is de groote prachtig-bewerkte aula met haar amphitheatersgewijze oploopende stoelen rijen en de met medaillons van beroemde na tuurkundigen versierde wanden. Een ook om haar acoustiek uitermate geschikte gelegen heid voor het houden van lezingen, waarvan echter niet bepaald een druk gebruik wordt gemaakt. De meeste menschen bezoeken musea alleen als zij op reis zijn en in een vreemde stad wor den rondgeleid. Wel zal er steeds voor gezorgd zijn, dat er het stof der historie van het ge- exposeerde verdwenen is, maar de oudheid, die het interieur van een museum omgeeft is voor menigeen een reden om er doorgaans angst vallig voorbij te loopen, inplaats van zich te laven aan de bron van wetenschap en kunst, die een museum is. Dat geldt ook voor het Teylermuseum, dat bovendien in zyn veelzijdigheid een reden te meer tot bezoek heeft. Heeft men zich genoegzaam vermaakt met de oude natuurkundige instrumenten, zooals de reusachtige electriseermachine, de groote magneten, die een volwassen mensch gemakke lijk kunnen dragen, de kolossale brandspiegels, die in 1874 gebruikt werden om de planeet Venus te fotografeeren, dan kan men zich ver meien in de kabinetten met vele mineralen en fossielen, fragmenten van grillige zonderlinge voorhistorische dieren als de Plesiosaures, de schedels van een Afrikaanschen olifant en den Mammouth en het geraamte van een holen- beer. Andere zalen bevatten de in 1825 begonnen verzameling schilderijen van levende Neder- landsche meesters, de beroemde portefeuilles met schetsen van Michel Angelo, etsen van Rembrandt en Potter, van de Velde, Ruysdael, gravures uit de Fransche school, prenten naar Rubens, de Italiaansche teekeningen uit de col lectie van Koningin Christiana van Zweden, de verzameling munten en penningen, kostbare manuscripten, miniaturen, en edelgesteenten. Kortom, het wordt te veel om zelfs maar een beknopte opsomming te geven van wat er in dit museum te aanschouwen valt. Noemen wy nog de uitgebreide bibliotheek met haar kost bare werken, haar rijke collectie reisbeschrijvin gen en haar vele plaatwerken over de oudheid. Een museum is op zichzelf een dood ding. De menschen moeten er het leven in brengen door er hun geest te komen verryken. Pieter Teyler van der Hulst heeft zich door dit museum een monument nagela ten, dat Haarlem heeft beroemd gemaakt over de geheele wereld en mede den roem van deze stad doet bewaren. De vereeniging tot bevordering van harmo nische lichaamsontwikkeling houdt Donderdag haar eerste jaarvergadering. De resultaten van de verleden jaar voor het eerst te Haarlem af genomen H.L.O.-proeven zullen nader worden bekeken. Aan degenen, die slaagden voor deze proeven, zullen de diploma's en insignes op eenigszins plechtige wijze op een binnenkort te organiseeren propaganda-avond worden uitge reikt. De leerlingen van de Muziekschool der Maat schappij tot bevordering der toonkunst, afd. Haarlem, houden op Woensdag 16 Februari, des avonds om kwart over zeven, in den Stadsschouw burg een voordrachtavond. De R. K. Harmonie „Utile Dulci", onderafd. van den R. K. Volksbond, houdt Zondag 13 Fe bruari, des avonds om 8 uur, in gebouw St. Bavo een feestavond ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan. Medewerking verleenen de humorist J. H. Schrama, de muzikale clown Tykie en de accordeonist Herman Teunissen. Op Donderdag 17 Februari organiseert de Haarlemsche Handelsvereeniging in hotel Lion d'Or des avonds om half negen een bijeenkomst, waarop het raadslid mr. L. G. van Dam zal spreken over „De middenstand in den huidigen tijd". De vervoersopbrengsten van de N.Z.H.T.M. ge durende Januari 1938 zijn ƒ251.030, tegen ƒ265.407 in Januari 1937. Een flinke vermin dering. De Haarlemsche Reddingsbrigade van dren kelingen houdt haar jaarvergadering Vrijdag 25 Februari, des avonds om kwart over 8, in hotel Royal. Aan de orde zullen o. a. komen de ver kiezing van bestuursleden 'wegens periodieke af treding van mevr. A. Perry—Meijer en de hee- ren J. M. Schmidt en J. H. Kemper, die allen herkiesbaar zijn; verkiezing van een voorzitter en van de leden der technische commissie en benoeming van een hoofd-instructrice en hoofd instructeur. De afd. Bloemendaal en Omstreken van de Maatschappij tot bevordering van tuinbouw en plantkunde zal Dinsdagavond 15 Februari de gast zijn van de afd. Haarlem bij de vertooning van de Marco-fruitteeltfilm in het café-restau rant Brinkmann. Woensdagavond 16 Februari zal de heer J. Tolud, vroeger neger-onderwijzer in Suriname, in de aula van het Kennemer lyceum eenige do cumentaire films over Suriname vertoonen, en daarbij toelichting geven. Zaterdag 19 en Zondag 20 Februari zal de Ned. Revue (dir. René Sleeswijk) in den Stads schouwburg haar nieuwe Louis en Henriette Davids-Revue „Amsterdam Follies" opvoeren. De revue gaat in origineele bezetting als te Amsterdam. De plaatsbespreking voor deze voor stelling begint 17 Februari van 10—3 uur. Het groote succes, dat de filmvoorstelling „Dik Trom" de vorige maal in het Concertgebouw bij de Haarlemsche jeugd mocht behalen, heeft de ondernemers van de „Dik Trom"-tournée doen besluiten op Woensdagmiddag 16 Februari hier van een herhaling te geven. De directie verzocht ons mede te deelen, dat ter vermijding van de moeilijkheden, welke de vorige maal optraden, meer loketten geopend zullen worden. Echter wordt men dringend aan geraden zich tijdig van toegangskaarten te voor zien, zoodat niet weer als laatst ca. 1200 kinderen in een half uur tijds aan plaatsen moeten wor den geholpen. Eén dame en 18 heeren namen deel aan den rookwedstrijd, die in het café van den heer Th. J. v. d. Putte te Spaarndam werd gehou den. De dame speelde het klaar 40 minuten lang te blijven rooken. Er werden zes prijzen uitge reikt. De overige deelnemers ontvingen een troostprijs. Geef uw huid eiken avond de Mefidol-verjongings- kuur! Masseer het gezicht gedurende eenige oogen- blikken met Meridol-vet- crêmel.Reeds na enkele f dagen is 't resultaat zicht baar. Ruwheid, schraal heid, klooijes in de huid verdwijnen! Bescherm Overdag de huid met een beschuttend laagje van Meridol-dagcrême, dat U tegen weer en wind behoedt. Uw huid vraagt om DOOZEN VANAF 25 er, TUBEN VANAF30 CT. Gebouw St. Bavo: Volkstuinver. Ons Buiten, 8 uur; Geel-Wit, 6 uur; Gewone zittingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg: Fritz Hirsch-operette met ,,Ein Veilchen auf der Wiese stand", kwart ever 8. Frans Halsmuseum: Expositie werken van W, O. J. Nieuwenkamp, van 105 uur. Raadzaal Prinsenhof: Gemeenteraad, 12 uur. Teyler's Museum: Oranjetentoonstelling, 11 Rembrandt-theater: „Die Fledermaus", 2.30, 7 en 9.15 ur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur; „Theodora maakt schandaal", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Mijn man is detective", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De Tijger van Eschna- poer", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo H.G.K., 11 uur; Alg. ont bijt R.K. Transportarbeiders 8.30 uur; Kinder feest R.K. Transportarbeiders, 2 uur; Utile Dul ci, 8 uur. Stadsschouwburg Haarl. Operette-ensemble met „De Huzaren van Villiers" 8 uur. „De Weyman", Santpoort R.K. Gem. Too- neelvereeniging V.O.O.T.A.G. 8 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling werken van O. Nieuwenkamp, 105 uur. Domi, Overveen Liefdadigheidsuitvoering R.K. Tooneelvereeniging „St. Genesius", 8 uur. Rembrandttheater „Die Fledermaus", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; „Volk van Aran", half 12. Cinema Palace: „Theodora maakt schandaal", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater „Mijn man is detective", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Lezing van dr. W. G. N. van der Sleen over Zuid-Afrika, half 12; „De Tijger van Eschnapoer", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Haarlems Zanggenot, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Bestuur Herw. Levenskracht, 8 uur; bestuur Bloemisten, 8 uur. Stadsschouwburg Centraal Tooneel met „De Koning gaat voor", kwart over 8. Frans Halsmuseum Tentoonstelling werken van O. Nieuwenkamp, 105 uur. Gem. Concertzaal Concert voor de school jeugd. Rembrandt-Theater „Die Fledermaus", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Palace Filmac 115 uur; „Theodora maakt schandaal", 7 en 9.15 uur. Luxor Theater „Mijn man is detective", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals Theater „De Tijger van Esch napoer", 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondags- en avonddiensten der Apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waarge nomen door de volgende apotheken: Bosch- en Vaart-apotheek, B. en V.-straat 26; H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6; Noorder-Apotheek, Jan Gyzenkade 181. KRUISSTRAAT 38 - TELEF. 11609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR De gemeente Noordwijk heeft het aanleggen van rioleering en het aanbrengen van straat namen aanbesteed, waarby de laagste inschrij ver was de fa. G. Uulsebosch te Bloemendaal voor f 25000. Ruiterstoeten waren onder gejuich en gelach de zware poort doorgegaan, met leven dig tuig opgetooide hengsten hadden hun sier lijken gang laten bewonderen en kleurige vaan dels en wimpels hadden de bonte pracht van dlles nog verhoogd. Helmen en stalen borst stukken hadden in de zon geschitterd en van uit de getrailiede vensters hadden blanke armen de komenden en de vertrekkenden toegewuifd. Het was een levendig tooneel, dat zich aan idijn geestesoogen voordeed, maar het was nu Seen geschikt oogenblik om mij te verlustigen ih die dingen van het verleden. Ik moest een °nderdak hebben, een plaats, waar ik mij, tot de nacht weer aanbrak, voor de speurdersblik- ken van'Awiright kon verbergen. Deze sombere Tuinen van Roisel beloofden mij ten minste be scherming. Want zelfs als de mannen dezen kant Uit kwamen, dan was er tusschen die massa steenen nog ruimte genoeg om mij te verbergen. Voedsel kon ik er natuurlijk niet hopen te vin den, tenzij er zich misschien vluchtende boeren Ophielden, die bereid zouden zijn het weinige, dat zij bezaten, met mij te deelen. Het zouden Natuurlijk Franschen zijn, en hoe gehavend en gescheurd mijn uniform er ook uit zag, ze was toch altijd nog kenbaar als de uniform van de Koninklijke Iersche Garde en geen van hen zou deze durven beleedigen of de ijzeren hand van een Lord Clare durven weerstaan. Zy konden den man misschien haten, maar de angst zou het sterkst blijken. De Brigade betaalde altijd haar schulden, en er waren maar weinigen in deze streken, die deze les niet hadden geleerd. Er bleef mij ten slotte ook geen andere keus over, want door nog langer te talmen stelde ik mij aan allerlei gevaren bloot. Ik stak dus vlug de open ruimte over en bukte mij zooveel moge lijk, maar ik voelde my heel wat veiliger, toen het hooge gras mij verborg. Het was een heel oude weg, die al sinds lang niet meer gebruikt en geheel overwoekerd was door onkruid. Lang geleden had er ongetwijfeld een leven dig verkeer plaats gevonden, want hij vertoonde •diepe sporen en zware hoefafdrukken van de paarden. Maar dit was alles van ouden datum; aan het recht opschietende gras was genoeg te zien, dat het in langen tijd niet door iemand was betreden. Het was een bochtige weg, die eenigszins in de hoogte ging. Een paar maal kwam ik langs plaatsen, waar het water den bodem had ondermijnd, en waar ternauwernood een voetpad was overgebleven, maar het gelukte my toch vooruit te komen. De weg liep op een ravijn uit en voerde van daar over een kleine hoogte naar den rechterkant van den burcht en werd hoe langer hoe meer onzichtbaar naarmate de bodem rotsachtiger werd. Een heel smal pad slingerde om den voet vaa.den heuvel, het scheen naar de zware muren heen te voeren, en na een oogenblikje van aar zeling besloot ik het te volgen. Na een paar stappen kreeg ik het volle ge zicht op de oude steenmassa, en, diep onder den indruk, stond ik een oogenblik naar de met planten begroeide muren te staren. Het geheel leverde in die hopeloos eenzame omgeving één troosteloozen aanblik op. Het was goed te zien, dat de bezitting belegerd en beschoten was, maar ze was niet vernietigd. Het vuur had natuur lijk zijn werk gedaan, de eeuwenlange verwaar- loozing en de vorst waren evenmin zonder schade te veroorzaken voorbygegaanin hun geweldigen groei hadden sommige boomen zware steenen van elkaar gescheiden en er waren overal bewijzen te over van de vernielzucht der menschen. Toch stond het kasteel van Roisel na de verwaarloozing van eeuwen als een machtig, een ontzag-inboezemend bouwwerk en het gaf den indruk, dat het zich nog even goed tegen den vyand te weer zou kunnen stellen als in de dagen, dat het een leger schuilplaats verleende en een vorst tot verblijfplaats diende. Mijn oogen gingen onwillekeurig bewonderend langs de ondoordringbare muren, die tot de borstweringen reikten. Ver daarboven verrezen torens met schietgaten, waar doorheen wijnran ken waren gegroeid; tegen het sombere grijs van de steenen stak het groen levendig en eigenaardig af. De groote poort stond open; de kleine poorthuisjes, waarin eertijds mannen ter bewaking hadden post gevat, waren verwoest; de ophaalbrug was verbrand, een paar stukken waren er nog van blyven staan. In de gracht stond nog water, doch het beteekende maar heel weinig, en het pad, dat ik volgde, leidde langs den steilen oever. Aan den anderen kant stond een laag steenen gebouwtje, dat op een rotsachtig plateau was gebouwd en dat blijkbaar als portierswoning had dienst gedaan. Ook hier groeiden de wijnranken welig. Het zou my tot schuilplaats kunnen strekken, en daarom dan ook waadde ik de gracht door het water reikte mij nauwelijks tot de knieën en klom aan den overkant tegen de rots op. Een boom van reusachtigen omvang versperde den toe gang, maar ik wist er mij door heen te wringen en geraakte binnen in het halfduister. Het was een onheilspellende ruimte; elke ope ning en elke spleet was met groen begroeid, zoo dat het er geheizinnig donker was. Aan den eenen kant stonden een haard en een steenen bank, maar overigens was er niets, als men ten minste een paar reusachtige rijlaarzen, die in een hoek stonden, en waarvan het leer groen was van ouderdom en het staal niets dan een hoopje roest, niet meetelt. Toen ik er met mijn eenen voet tegen aan stootte, viel het vergane leer meteen uit elkaar. Maar, het stof natuuriyk niet meegerekend, was het er zindelijk, en ik kon mij daar veilig wanen. Zonder vrees zou ik er een poosje kunnen rusten. Ik rolde dan ook myn jas op tot een soort hoofdkussen en strekte mij uit op de bank, die ruim was en een weinig uitgehold. Het was natuuriyk een harde leger stee, maar ik was zoo iets wel meer gewend en ik was oververmoeid. De wind, die door boomen loeide, was het eenige geluid, dat ik hoorde, en het duurde dan,ook niet layg, of ik viel in slaap. BINNEN DE MUREN Ik sliep lang en zwaar, wat geen wonder was na mijn oververmoeidheid, en toen ik met een pijnlijk gevoel door myn geheele lichaam wakker werd, begon de zon al onder te gaan. Ik hoorde geen enkel geluid. Met moeite ging ik overeind zitten en voelde me vreeselyk hongerig. Ik ging voor den ingang van het gebouwtje staan de boom dekte mij en keek uit over het moeras naar het bosch, dat den vorigen avond myn vlucht zoozeer had begunstigd. De afstand was te groot om iets met zekerheid te kunnen onder scheiden, maar donkere stippen, die waarschyn- lijk van paarden en manschappen van de een of andere beredensectie afkomstig waren, be wogen zich in noordelijke richting langs den rand van het bosch. Ik keek er nauwkeurig naar tot ik er zeker van was, dat zy ver ge noeg waren. Misschien waren zij op weg naar het kamp der Verbondenen in Cambrai. Van één ding was ik overtuigd; of zy mij zochten of niet, zij behoorden in geen geval tot het Fransche leger. Met een gevoel van opluchting zag ik den laatsten nakomer achter het groene gordijn ver- dwynen in de aangename overtuiging, dat mijn schuilplaats niet ontdekt was. Maar waar zou ik nu heen, en hoe zou ik verder gaan? Ik had vóór alles voedsel noodig en dan ook een paard, doch ik wist maar niet, hoe ik er aan moest komen. Nergens had ik ook slechts het geringste spoor van menschen ge zien. De geheele streek leek wel verlaten.; als ze ooit bewoond was geweest, dan waren de men schen zeker opgejaagd en hielden zy zich nu schuil. Vrees voor de verbondenen en zelfs wan trouwen in hun eigen troepen had geheele dor pen ontvolkt en de boeren de heuvels en bos- schen ingezonden. De gedachte, dat sommige van deze ongelukkige vluchtelingen tusschen de ruïnen van het oude kasteel misschien een toe vlucht hadden gezocht, joeg my langs de gracht voort om een nauwkeurig te onderzoeken, wat daar wel achter die grauwe muren verborgen was. Ik moet bekennen, dat mij een gevoel van angst overviel, toen ik daar voor den. weidschen ingang stond, de uitgestrektheid en de sombere stilte van de bezitting hadden mij op een zon derlinge manier aangegrepen. Het was juist alsof ik een reusachtig graf binnenging, en ik geloof dan ook, dat ik mij met afkeer van deze lugubre plaats zou hebben afgewend, als ik niet plotse ling de versche hoefafdrukken van een, paard in den modder van den weg had gezien. Deze onverwachte ontdekking deed my een beetje opleven. Ik staarde naar de sporen, zonder dat voor het oogenblik hun volle beteekenis tot mij doordrong. Het viel mij niet moeilijk vast te stellen, dat het dier door de gracht was ge waad en daarna door den onbewaakten in gang was binnengekomen. De afdrukken waren heel duidelyk, maar even verder, op de harde op. (Wok* vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5