WERELDVARI ETE Niet wij zijn de zeeroovers" verklaart Franco We luisteren naar FINANCIEN Sovjets en Linkschen beschuldigd Kerkelijk leven Dagfilm MARKTEN ZATERDAG 12 FEBRUARI 1938 DE VREDESPRIJS Men schijnt er op uit te zijn den Nobelprijs voor den vrede tot een bron van ruzie en geharrewar te ma ken of is het bestaan van den Nobel prijs voor den vrede in onzen weinig vreedzamen en vredelievénden tijd op zich zelf reeds een voor velen onduld bare provocatie geworden? De toeken ning, het vorig jaar, aan von Osseitz- ki een toekenning, die allerminst verstandig kon genoemd worden werkte op een zeker volk als de be kende roode lap op een niet minder bekend dier. Er zat dan ook bepaald iels roods in deze toekenning van een zoo nobelen prijs aan een pacifisti- schen edel-communist, die zich wel- is-waar te goed acht voor het lid maatschap van een communistische partij, maar niettemin een ideologie verkondigt, waartegen heel wat ernstige en gegronde bezwaren zijn aan te voeren. Thans heeft er onder de leden van den Zweedschen Rijks dag een lijst gecirculeerd ten gunste van de candidatuur van den Negus van Abessinië. Wij vreezen, dat indien de prijs wezenlijk aan den armen banneling zou worden toegewezen, dit, ondanks het feit dat deze zwart is, groote verontwaardiging zou wek ken bij hen, die liever een zwart dan een wit hemd dragen. Komt de Negus, die door Italië steeds gebrandmerkt werd als een zwarte slavenjager en de incarnatie van alle onmenschelijke onbeschaafdheid en wreedheid een titulatuur, welke evenmin algemeen erkend wordt als die, welke Mussolini aan Victor Emmanuel heeft toege kend eigenlijk wel in aanmerking voor de Nobelonderscheiding? Im mers, indien hij zijn door den Volken bond en dus ook door Italië „gewaar borgde" souvereiniteit zonder slag of stoot had prijsgegeven en juichend de koloniale veroveraars in zijn land had binnengehaald, zou hij den Abessini- schen oorlog hebben voorkomen en den vrede hebben gediend. Maar nu hij zoo vermetel is geweest, zichzelf en zijn land zij het ook tevergeefs te verdedigen en nog wel zoo onbe schaamd bleek te zijn om te meenen, dat hij in den Volkenbond een gelij ke kap met de gelijke monniken droeg, nu heeft hij zelfs den schijn van een aanspraak op den Nobelprijs voor den vrede evenzeer als zijn rijk verspeeld. Dat is jammer voor hem, maar het bedrag van den Nobelprijs zou toch niet voldoende zijn om de schade te dekken, die hem werd be rokkend. De generalissimus van nationalis tisch Spanje over bombarde menten en vrijwilligers „Het Britsche volk wordt bedrogen" Woonhuis afgebrand Drie zoons moesten de vlammen trotseeren H.H. WIJDINGEN Onwettige handel' NIEUWE PAROCHIE TE GOORLE DONDERDAG WAS HET STORMWEER Bij IJsland is weer een nieuwe depressie verschenen fcxyrtf. -e+i 76iesyiyn. fioecUis FXH8M1 IT, OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Identiteitsbewijzen kalveren OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE UIT SMOKKELLAND Een ingewikkelde zaak Denaturatievergoeding erwten en veldboonen oogst 1937 N.V. Holland Rubberfabriek „Radium" BEVORDERING SLAGERS VAKONDERWIJS Grootere behoefte aan geschoolde leerkrachten WAAR DE WINTERSPORT WORDT BEOEFEND Sneeuwbericht uit Oostenrijk Zondag 13 Februari Maandag 14 Februari Bij de inschrijving op f 2.025.000 331/2 pet. obligaties, tot den koers van 9914 pet-, ten laste der gemeente Voorburg, werd zoo danig ingeschreven, dat op de groote bedra gen een zeer gering percentage kan worden toegewezen. Tengevolge van stagnatie van de aanlcoo- pen der groote petroleum-mijen in Amerika heeft de president van de East Texas Mar keting Association aan senator Conally ver zocht, president Roosevelt uit te noodigen, de benzine-aankoopen door de leidende petrdleummijen aan te moedigen. Sedert het optreden van de Nira waren de onaf hankelijke petroleummijen voor een groot deel afhankelijk van de aankoopen der .lei dende mijen, bij het plaatsen van haar pro ductie. Een onmiddellijke hervatting van de aankoopen door de groote mijen tegen rede lijke prijzen zou de situatie verbeteren. De groote mijen zijn echter aangewezen, haal' aankoopen te beperken, daar de huidige toe stand door de ophooping der benzine-voor- raden zeer verontrustend is te achten. De verkoopen van de automobielen model- 1938 in Amerika zullen naar reaming 70 pet. bedragen van de verkoopen in 1937, tegen een raming van 60 pet. kort geleden. De New Yorksche makelaarsvoorschotten zijn thans tot 572 mïllioen teruggeloopen. Op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar be droegen de voorschotten ruim 1 milliard De American Can behaalde in 1937 een netto-winst van 17.92 mill, of 6.08 per gewoon aandeel, tegen 17.22 mill, of 5.80 v.a. het vorig jaar. De Interstate Commerce Commission naw een resolutie aan, tbaarbij de Federal Trade Commission wordt uitgenoodigd, de verhou dingen te onderzoeken tusschen fabrikanten en handelaren in de Amerikaansche auto mobiel-industrie. Dit onderzoek zal moeten nagaan, in welke mate concentratie van controle, of monopolies bij fabricage en distributie in de automobiel-industrie heb ben plaats gevonden, De verkoopen van vliegtuigen, motoren en andere onderdeelen in Amerika hadden in 1937 een waarde van 115.07 mïllioen en vmren 50 pet. grooter dan in 1936. De Union Oil of California behaalde in 1937 een netto-winst van 12.06 mill, of 2.58 per aandeel, tegen 6.13 mill, of 1-4" v.a. het vorig jaar. De Amerikaansche wagonverladingen zijn- in de week per 5 Februari ten opzichte van de voorafgaande week met 11.500 wagons tot 564.700 wagons gestegen. Ten opzichte van dezelfde week van het vorig jaar zijn ze met 110.300 wagons gedaald. „Zeerooverij wordt er zeker gepleegd in de Middellandsche Zee, maar niet door ons," verklaarde Franco in een interview met een vertegenwoordiger van Reuter. De maatrege len, die de Britsche en Fransche regeeringen getroffen hebben om deze zeerooverij te be strijden, zien een werkelijkheid over het hoofd? -namelijk die van den burgeroorlog, die, al of niet erkend, in elk geval bestaat. De uitwerking van zulke maatregelen zal nihil zijn, daar de roode of Russische duikbooten altijd hun havens kunnen verlaten om een neu traal schip aan te vallen; en de zee is zoo groot, dat de vloten zich zullen uitputten bij de achter volging van spoken. De huidige situatie is een triomf voor de Russen, wier diplomatie meer succes blijkt te hebben dan de Britsche. In de Middellandsche Zee varen de Fransche en Brit sche kruisers op de maat van Russische muziek. Wanneer vandaag den dag een Russische duik boot een koopvaardijschip torpedeert, is reeds dagen te voren de propaganda in geheel Europa voorbereid, opdat deze gebeurtenis vooral duide lijk bekend wordt. Dit wordt nog verklaarbaarder door het feit, dat de rooden meer dan 250.000.000 goud-pesetas voor hun propaganda in Europa uitgegeven hebben. De indruk, die in Groot Brittannië veroorzaakt wordt, wanneer Britsche schepen tot zinken worden gebracht, is de natuurlijke reactie van een volk, dat vervalschte berichten verneemt. Het volk gaat gelooven in de intrigues tegen Italië en Duitschland. Het zou anders oordeelen, wan neer men vertelde, dat 't bombardement van 'n vijandelijke haven in oorlogstijd niet becritl- seerd kan worden, omdat aldus de toegangsweg voor contrabande en wapens wordt aangevallen. Het is niet eerlijk, den menschen te vertel len, dat zulk een bombardement een opzette lijke aanval is ,en hun te vragen wat deze arme gedoode en gewonde menschen uit het volk den nationalistischen vliegers misdaan hebben. In rechtsch Spanje zijn wij zeer ge voelig voor het leed van anderen. Maar te gelijkertijd beteekenen in economisch opzicht deze schepen een gevaar voor ons, terwijl zij zelf het risico van het gevaar genomen heb- massa van het leger behoeft te verbergen om de poging te doen mislukken. Daar het aantal vrijwilligers bij onze tegen standers niet bekend is, zou het inopportuun zijn het totaal aantal bij ons mede te deelen; doch ik kan verzekeren, dat dit aantal gering is, zeker minder dan de helft der cijfers, die gewoonlijk genoemd worden." Vannacht is te Waalwijk in de woning, be woond door en eigendom van den schoenmaker A. van der Ven, in de Stationsstraat, brand uitgebroken. Het vuur greep in het oude huis, dat met riet gedekt is, snel' om zich heen. De drie zoons van den heer Van der Ven, die op zolder sliepen, moesten, om zich in veiligheid te kunnen stellen, door de vlammen naar bui ten gaan. Zij liepen hierbij eenig licht letsel op. De brandweer slaagde er in de omliggende panden te behouden. Het pand van de familie Van der Ven is evenwel totaal afgebrand. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De schade wordt door verzekering gedekt. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, zal Zondag, 20 dezer, in de kapel van het Scholasticaat der paters Montfor- tanen te Oirschot, H.H. Wijdingen toedienen aan de volgende fraters van het Scholasticaat: de Tonsuur aan de eerw. fraters: P. Meijer; L. Humblé; L. Terstroot; J. Cundry; L. Smeets; F. Weijnen; H. van Bergen; J. van Benthem; Alph. Coenjaerts; H. Cruyen; A. Schellart; H. Reijnders; R. Dijker; J. Hoeberichts; G. Meels; A. Voncken; J. Berghs; de vier mindere orden aan de eerw. fraters: F. Hoogland; J. Oberndorff; W. van Eunen; J. Habets; M. van der Hallen; J. Smeets; A. van Zwieten; E. Mevis; J. van den Boom; J. Latas- ter; G. Peters; A. de Waard; P. Rutten; W. Vos sen; J. Bertrand; M. Budé; W. Frencken; en het H. Priesterschap aan de eerw. fraters: J. Cloots; L. Bollen; F. Timmermans; F. Aelbers; J. Buner; P. Bijnen; J. Wintraecken. ben. Er bestaat, aldus de nationalistische generaal, een onwettige handel, gedreven door roode concerns, gesteund met gestolen goud. Nu is het duidelijk, dat iedere natie, om haar prestige te bewaren, dezen handel moet bestrijden, die bovendien een gevaarlijk precedent schept in het internationale zeerecht. Ik verwacht niet, dat de vijandige stemming van het Britsche volk Jegens ons lang zal duren. De gevoelige natuur van de Britsche openbare meening wordt handig geëxploiteerd door roode propa ganda, doch het waarheidlievende volk zal spoedig inzien wat er werkelijk gebeurt: dat de zee bevaren wordt door gestolen schepen met contrabande onder een valsche Britsche vlag. Ten aanzien van de Engelsch-Spaansche betrekkingen zeide Franco: „Groot-Brit- tannië zal zich weer naar Spanje - wenden, onder andere om geografische redenen, zoo als dit ook het geval zal zijn met Italië. Wanneer het Russische spel eenmaal ont maskerd is, zal de Britsche politiek zich on ontkoombaar wenden naar de landen, die, zooals Italië, levende werkelijkheden zijn in de Middellandsche Zee, en het gezond verstand zal leiden tot nauwe samenwerking, in het belang van den vrede en in de Middellandsche Zee en het heil van Europa Met betrekking tot het terugtrekken van vrijwilligers zei Franco: „In de practijk zijn alle overeenkomsten uitvoerbaar, indien zij te goeder trouw zijn; doch die ontbreekt bij de rooden. Doch de eenige wijze om de non-inter ventie door te voeren is het vaststellen van een vast aantal vrijwilligers. Het is onmogelijk het totale aantal vrijwil ligers na te gaan, daar men deze slechts in de Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft aan den weleerw. heer L. W. J. M. Pessers, kapelaan te Uden, op dracht gegeven, de oprichting te beproeven eener nieuwe parochie te Goorle aan den Til- burgscheweg. Onze weerkundige medewerker schrijft: Het was moeilijk te voorzien, dat in den avond van Donderdag en in den nacht van Donder dag op Vrijdag de storm uit 't noordwesten zoo fel zou opsteken. Wel was het weer de laatste dagen veel stormachtiger geworden. In den voor avond van Donderdag kwam er echter plotseling een verandering, ingeleid door onweerverschijn selen, die bij stormachtig weer in den regel niet veel goeds voorspellen. Blijkbaar heeft zich over de Noordzee in den loop van Donderdagnamid dag een zeer actief stormveld ontwikkeld, dat zich in OZO-lijke richting voortbewoog en Vrij dagmorgen reeds over Polen lag. Nadat de kern van dit stormveld ten opzichte van ons land voorbijgetrokken was, viel over de Noordzee een koude noordelijke luchtstroom in. In de toen overtrekkende buien stak de wind op tot een zwaren storm. Vooral kort na middernacht wa ren deze stormbuien bijzonder zwaar. Het komt hier weinig voor, dat de wind bij stormweer geheel naar het noorden omloopt. In dit geval is het een gevolg van de omstandig heid, dat de stormdepressie bovengenoemden koers volgde en dat tegelijkertijd de luchtdruk over de Britsche Eilanden zoo sterk gestegen is ten ge volge van de uitbreiding van het gebied van hoo- gen druk, dat bij de Azoren ligt, in noordelijke richting. Er is hier reeds enkele malen op ge wezen, dat met het voortschrijden van den win ter de kans op noordelijke winden steeds groo- ter wordt. Het verloop van dezen storm heeft dit bevestigd. Intusschen kunnen wij verwach ten, dat de afnemende wind naar het westen en zuidwesten terug zal draaien, omdat bij IJsland weer een nieuwe depressie is verschenen. (Nadruk verboden) Qöf. tfijpjeniodieie[t£ae*r iXK/i BVf uii&rx. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt het volgende bekend: Door het heerschen van het mond- en klauw zeer is het tuberculose-onderzoek gedurende 't seizoen 1937/38 sterk vertraagd. Derhalve is het gewenscht gebleken, den ter mijn voor het inwisselen van identiteitsbewij- zen-1937, welke op 1 Maart 1938 zou eindigen, tot 1 Mei 1938 te verlengen. Daarbij is echter bepaald, dat van 1 Maart tot 1 Mei 1938 uitsluitend identiteitsbewijzen- 1937 ter inwisseling kunnen worden aanvaard van kalveren, behoorende aan leden van door de Nederlandsche Veehouderijcentrale erkende organisaties ter bestrijding van rundertuber- culose, welke blijkens daartoe strekkende ver klaringen positief hebben gereageerd bij tu- berculinaties, welke gedurende het seizoen 1937/38 hebben plaatsgevonden. De politie te Kerkrad! heeft Donderdag gear resteerd S. M., koopman, verdacht van oplich ting. Hij werd ter beschikking gesteld van de justi tie, die hem in het Huis van Bewaring deed in sluiten. Dien zelfden dag werd een jongere broer van M., L. S. M. geheeten, eveneens koopman, op last van de justitie gearresteerd, en Vrijdag, na Verhoor, eveneens in het Huis van Bewaring in gesloten. Beiden zijn gehuwd. S. M. was vroeger directeur van de N.V. Naaldenfabriek „Hollan- dia" te Kerkrade. Beiden blijken betrokken te zijn bij een smok- kelaffaire, waarbij op verzoek van 'n Joodschen inwoner in Keulen, welke door de Gestapo zou zijn gearresteerd, 10.000 mark naar Nederland zouden worden gesmokkeld, tegen een provisie basis van 5% pet., en welke opdracht zou zijn verstrekt aan een in Amsterdam woonachtigen geëmigreerden Israëliet. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoeding voor erwten van oogst 1937. welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 7 tot en met 12 Februari 1938, f 1.20 per 100 kg. zal bedragen voor groe ne erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwa liteitsklasse C, en f 0.70 per 100 kg. voor voe dererwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak zal f 2.20 per 100 kg. bedragen. Naar wij vernemen, is Vrijdag ten overstaan van Notaris Hoenen te Maastricht, de akte van overdracht gepasseerd van de fabriek c.a. der N.V. Holland Rubberfabriek „Radium" aan de N.V. Bataafsche Rubber Industrie te Maas tricht. DOttlMIKCH T De Vereeniging tot Bevordering van Slagers vakonderwijs (SVO) welke te Utrecht de Eerste Ned. Slagersvakschool exploiteert, vergaderde te Utrecht, onder voorzitterschap van den heer A. L. J. de Haas, te 's Gravenhage. Na een inleidend woord van den voorzitter kwam aan de orde het jaarverslag over 1937, waaraan wij het volgende ontleenen: Aan de Slagersvakschool werden buiten de dagcursussen gegeven de 31ste en 32ste avond- garneercursus en een speciale worstmakerijcur- sus, resp. met 24, 26 en 14 deelnemers. Naar buiten werden cursussen gegeven te Harderwijk, Arnhem. Middelburg, Gorinchem, Wormerveer en Terneuzen. Ook dit jaar organiseerde S.V.O. een slagers- vaktentoonstelling, annex slagersvakwedstrijd te Utrecht. De voorbereiding der stichting van een 20- tal vakcursussen ingevolge de vestigingswet hebben van het bureau en den secretaris heel wat extra-bemoeiing gevraagd. Waar nu in Januari en Februari 13, in totaal met 286 leerlingen bezette vakcursussen zijn geopend, die goed zullen functionneeren, mag het resultaat van de vele en moeizame voor bereiding in 1937 getroffen, niet onbevredigend heeten. Direct hierop aansluitend bracht de heer Cuiper het jaarverslag der Eerste Ned. Slagers vakschool over 1937 uit, waaraan het volgende is ontleend: Met de uitbreiding van het vakonderwijs doet zich een grootere behoefte aan geschoolde leer krachten kennen. Ons instituut zal zeker ook tot taak hebben, zich speciaal met de opleiding van leerkrachten voor het slagersvakonderwijs bezig te houden. Gemeentewerken te Utrecht heeft een plan voor stichting van een nieuwe school aan de Veemarkt ontworpen, om dit ge bouw door de Gemeente aan S.V.O. te doen verhuren. Met dit plan, hetwelk een veel betere huis vesting biedt, heeft De Minister van Onderwijs, K. en W. zich in principe vereenigd. De begrooting van S.V.O. voor 1938 sluit in inkomsten en uitgaven met een bedrag van 46140,—. Het feit, dat dit bedrag aanzienlijk hooger is dan voor 1937, houdt verband met het sterk uitgebreide arbeidsterrein der vereeni ging. Ook het eindcijfer der begrooting van de Slagersvakschool, n.l. 28159.91, ligt boven dat van 1937. De begrooting van 1939 der Slagersvakschool sluit met een bedrag aan inkomsten en uitga ven van 24702,74. Besloten werd het bestuur van S.V.O. te machtigen bij de Regeering een verzoek in te dienen om subsidie voor een in 1939 te stichten leerlingwezen. SEMMERING: Sneeuw tot in het dal; oude sneeuw 2024 c.m.; harsch; nieuwe sneeuw min der dan 2 c.m. MARLAZELL: Sneeuw tot ln het dal; oude sneeuw 2529 c.m.: poedersneeuw; nieuwe sneeuw 6c.m. RADSTaDTER TAUERN: Sneeuw tot in het dal; oude sneeuw 20o c.m. en hooger; poeder sneeuw en harsch. HOFGASTEIN: Sneeuw tot in het dal; oude sneeuw 1619 c.m.; poedersneeuw en harsch. KITZBüHELDAL: Sneeuw tot in het dal; oude sneeuw 60—79 c.m.; poedersneeuw; nieuwe sneeuw minder dan 2 c.m. SEEFELD: Sneeuw tot ln het dal; oude sneeuw 100—149 c.m.; poedersneeuw en harsch. OBERGURGL: Sneeuw tot ln het dal: oude sneeuw 100149 c.m.; poedersneeuw; nieuwe sneeuw minder dan 2 c.m. GALTÜR: Sneeuw tot ln het dal: oude sneeuw 3539 c.m.; poedersneeuw; nieuwe sneeuw 68 c.m. ST. ANTON: Sneeuw tot ln het dal: oude sneeuw 8099 c.m.; poedersneeuw en harsch; nieuwe sneeuw 23 c.m. LECH: Sneeuw tot ln het dal; oude sneeuw 150199 c.m.; poedersneeuw; nieuwe sneeuw 9 11 c.m. HILVERSUM I, 1875 M. en 415.5 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.30 VARA. 800—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuzlek. 9.01 Voetbalnieuws. 9.05 Tuinbouwhalfuurtje. 9.30 Gramofoonmuzlek. 12.00 Het woord van de week. 12.05 Filmpraatje. 12.30 De Twilight Serenaders. 1.15 Gramofoonmuzlek. 2.00 Boekbespreking. 2.30 De Staalmeesters en solist. (In de pauze: Zang en piano). 4.00 Gramofoonmuzlek. 4.15 AVRO-Dansorkest en Gramofoonpla- ten. 4.55 Sportnieuws ANP. Gramofoonmuz. 7.00 Tusschen Zeven en Acht. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. Gra mofoonmuzlek. 8.20 Omroeporkest en solisten. 9.20 Radiojournaal. 9.35 Populair concert en zang. 10.10 Radiotooneel. 10.30 Gramofoonmuzlek. 11.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dans orkest. 11.4012.00 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonmuzlek. 10.00 Hoogmis. 11.30 Gramofoonmuzlek. 12.15 KRO-Orkest. (Om 1.00 Causerie „Hollanders op reis"). 2.00 Vragenbeantwoording. 2.45 Gramofoonmuzlek. 3.00 Piano en mezzosopraan. 3.30 Gramofoonmuzlek. 4.15 Ziekenlof. 4.5-5 Sportnieuws. 5.00 Gewyde muziek (gr.pl 5.50 Nederdultsch Hervormde Kerkdienst. Na afloop: Gewijde muziek (gr.pl.). 7.45 Sportnieuws. 7.50 Middenstandspraatje. 8.10 Berichten ANP Mededeelingen. 8.25 Gramofoonmuzlek. 8 30 „Ekaterina". operette. 9.50 Gramofoonmuzlek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog 11.0011.30 Esperantolezlng. DROITWICH. 1500 M. 12.50 Aston Hlppodrome-orkest. 1.50 Gramofoonmuzlek 2.40 BBC-orkest en soliste. 3.35 Callender's Second Band. 4 40 Het WUlie Walker Octet. 5.40 Het Kolisch Strijkkwartet. 6.50 Orgelspel. 7.20 BBC-Theater-orkest en -mannenkoor. 9.10 Berichten. 9.25 BBC-Zangers. 9.55 Viool en piano. RADIO-PARIS, 1848 M- 8.10 en 11.25 Gramofoonmuzlek. 11.50 Orgelconcert. 12.40 Gewijde muziek (gr.pl.). 12.50 en 1.35 Pascal-orkest. 1.50 Zang. 2.05 Vervolg concert. 2.30 Gevarieerd programma. 3.50 M. Coestier's orkest. 5.20 Pasdeloup-orkest. 7.50 Chansons. 8.35 Zang. 8.50 Concert uit Brussel. 11.201.20 Jo Bouillon's orkest. KEULEN, 456 M. 8.50 Gramofoonmuzlek. 10.20 Kamermuziek. 11.20 Omroeporkest. 12.25 E. Schneidewind's orkest, Mandoline- orkest „Napoli" en solisten. 3.20 Omroepkleinorkest en solisten. 5.20 Weensch programma. 6.50 „Simone Boccanegra", opera. 10.3511.20 O. "Kermbach's orkest en Or gelspel. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 9.25 Gramofoonmuzlek. 10.35 Orgelspel. 11.20 Plechtige Paushulde. 11.50 Zang. 12.10 Gramofoonmuzlek. 12.50 Omroepkleinorkest. 1.502.20 en 2.35 Gramofoonmuzlek. 3.05 Brusselsche Kamermuzlekvereeniging. 3.50 Fanfare-orkest „De Broederband". 6.20 Radiotooneel. 6.40 Gramofoonmuzlek. 7.20 Zang. 8.20 Bonte Avond. 10.30 Fr. Temmerman's orkest. 11.2012.20 Gramofoonmuzlek. 484 M. 9.22 Gramofoonmuzlek. 10.20 Accordeonorkest J. Steurs. 10.50 Klarlnetsoll. 11.05 Orgelconcert. 11.35 Choura Kouznetzoff's orkest. 12.05 Planovoordracht. 12.20 Gramofoonmuzlek. 12.50 Max Alexys' orkest. 2.002.35 en 2.50 Gramofoonmuzlek. 3.20 Conservatorium-orkest Verviers m. m. v. solisten. 5.05 en 5.25 Gramofoonmuzlek. 6.05 Blaaskwintet. 7.35 Gramofoonmuzlek. 8.20 Omroepsymphonie-orkest m. m. V. solisten. 9.30 Radiotooneel. 9.50 Omroeporkest en -koor m. m. v. so listen. 10.30 Omroepdansorkest. 11.20 Gramofoonmuzlek. 11.5012.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Omroeporkest, -kamerkoor en solis ten. 9.20 Berichten. 9.5012.15 Otto Kermbach's orkest en Or gelspel (gr.opn.). HILVERSUM 1875 M. en 415.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de VARA 8.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gramofoonmuzlek. 12.30 VARA-orkest m. m. v. solisten. 1.151.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Radiotooneel met muziek. 2.30 Pianovoordracht. 3.00 Declamatie. 3.30 Gramofoonmuzlek. 5.00 Orgelspel en Gramofoonmuziek. 6.00 Optreden van amateurs. 6.30 Muzikale causerie (met gr.pl.). 7.10 Interview. 7.30 Zang, piano en gramofoonmuziek. 8.00 Herhaling SOS-ber. 8.03 Berichten ANP. 8.10 De Ramblers. 8.40 Radiotooneel. 9.00 Gramofoonmuzlek. 9.30 Eddie South en zijn Band. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-orkest. 11.05 Zang en piano. 11.3012.00 „Fantasia". HILVERSUM II, 301.5 M. NCRV-tTltzendlng 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuzlek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ, lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelconcert. 1.30 Gramofoonmuzlek. 2.35 Gramofoonmuzlek. 3.00 Causerie over kamerplanten. 3.40 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Gramofoonmuzlek. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vervolg vragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-ber., sportnieuws. 8.15 Koninklijke Christ. Oratoriumveree- niging „Excelsior", het Residentie orkest en solisten. 9.05 Causerie „De vervulling der profetie". 9.35 Vervolg concert. 10.25 Berichten ANP. 1030 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Na afloop: Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 12.05 Gramofoonmuzlek. 12.45 BBC-Welsh orkest. 1.20 Gramofoonmuzlek. 1.502.20 Orgelconcert. 3.203.50 Arthur Salisbury's orkest. 4.20 Orgelspel. 4.50 Gramofoonmuzlek. 5.20 Het Gershom Parkington-kwintet. 6.00 Zang. 6.20 Berichten. 7.20 Revue-programma. 9.20 Berichten. 9.55 Modern Blaaskwintet en solist. 10.50 BBC-Theater-orkest. 11.35 Joe Kaye en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 8.55, 10.40 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Visciano-orkest en zangvoordracht. 3.S5 Planovoordracht. 3 20, 4.20 en 4.35 Zang. 5.20 Cantrelle-orkest. 8.35 Zang. 8.50 Jje grand Mogol", opera. 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 11.20 Bedrijfsorkest. 12.35 Nedersakslsch symphonie-orkest en solist. 1.35 Amusementssextet en solist. 3.20 Ruhrland-orkest. 5.35 Sollstenconcert. 6.30 Revue-programma. 8.55 Omroeporkest en -koor. 9.5011.20 Omroeporkest. Pianoduo en vrooiyk instrumentaal kwartet. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepdansorkest. 1.50 Omroepsalonorkest. 1.502.20 Gramofoonmuzlek. 5,206.05 Omroepsalonorkest. 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 „Die Blume von Hawaii", operette. 10.3011.20 Het Omroeodansorkest. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 L. Langlois' orkest. 1.502.20 Gramofoonmuzlek. 5.20 Jean Omer's orkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.00 Pianovoordracht. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Radiotooneel. 10.30 en 10.5011.20 Gramofoonmuzlek. DEUTSCHLANDSENDER,, 1571 M. 7.20 Otto Dobrindt's orkest. 8.20 Berichten. 8.45 Berlijnsch Philharmonisch orkest. O 4.^ BoricVifpn 10.2011.20 Otto Kermbach's orkest. ALKMAAR, 11 Fehr. Graan- en Zaadmark? 18 Voertarwe 7.75—8, Rogge 7.25, 115Gerst 6.j0 7, chev. Gerst 7.50—7.90, 263 Haver 5.50—T40. 6J boonen: Paardenboonen 99.60, Bruine Boonei 10 0012, Citroenboonen 10.00—14. Duivenboo- nen 8.7510, Witte Boonen 2122.50, 16 diver sen, Zaaihaver 8.30, Duivenboóüen 12.00, 10 kar- wijzaad 36.10. 50 erwten: Groene kleine 9.00—U- groene groote 18.00, grauwe 15.0026, vale 12.0 —15. Per 10o kg. Handel goed. ALKMAAR, 12 Febr. Boter- en Eierenmarkt- Boter, groothandel 75—77.5 cent, idem klein handel 77.5—80 cent, handel goed. Eieren groot handel 3.503.80, eendeieren 3.40. Handel ma tig. ALKMAAR, 12 Febr. Veemarkt. 2 nuchtere slachtkalveren 7.50—8.50, 62 overhouders 18.00— ALKMAAR, 11 Febr. N.V. Alkm. ExportveiUng- Aardappelen 2.40, Andijvie 1517.50 per 100 kg- Appelen 4.00—7 per 100 pond. Bloemendaler kool 3 303.80, Boerenkool 1.706.10, Bieten 3.30- Gele kool 1.502.60, Groene kool 3.10—5.90 pe' 100 kg. Knolselderie 23.80 per 100 stuks. Peren 36.50 per 100 pond. Prei 2.905.20 per 100_ke,- Peterselie 2.10—4.30 per 10o bos. Rabarber 12.00. Roode kool 3—6.10 per 100 kg. Selderie 1 2a30 per 100 bos. Spruiten 2.505.50 per 100 pond- Uien 11—13.10, Wortelen 2.20—3.60, Waschpeen 4.009 per 100 kg. Witlof: I 5.006. II 3.004 per 100 pond. BOVENKARSPEL, 11 Febr. „De Tuinbouw" 550 stuks Bloemkool: I 8.609.40, II 6.307, III 1.403 per 10o stuks. 6250 kg. Roode kool 2.70 5 20 6200 kg. Gele kool 1.501.90, 210o kg Groene kool 2.90—3.20, 1600 kg. Savoye kool 0.50 —1.30 per 10o kg. 15 baal Uien, groote 5.80 per baal. 20 zak Spruitkool 0.551.15 per 15 kg; BLOKKER, 11 Febr. „Op Hoop van Zegen Spruitkool 6.70—9.10, Witlof 7—11.50. Groene lrool 1 602.50, Boerenkool 2.102.70, Breekpeen 1.50—2.30, Bellefelur 5.30—7.20, Br. Seedling 7.10 8.20 Gieser Wildeman 8.3012.50. Goudreinet 7.00—19, Gratiool 5.80—7.10. Pr. v. Engeland 7.9U 21.50, Wlnterjannen 7.2011.10, Winterlouw 6.708.20, Comte3se de Paris 6.9011.30, Vlaam- sche Zoet 4.306.10, Dekker's Glorie 5.8010.10. Sterappelen 11.00—14, Zoete Reinet 7.00—10. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Febr. 200 kg- aardappelenBlauwe Eigenh. 2.50. 7000 kg- Wortelen 2.302.80, idem kleine 1.20—1.40. 8000 kg. Roode kool 3.90—6.30, 135000 kg. Groene kool 1.50—1.90, 62300 kg. Deensche Witte kool I.502.90, 4300 kg. Savoye kool 13.20. 17000 kg. Uien: Gele Uien 11.60—12.10, grove 11.20— II.50, Gele Drielingen 10.2010.40. Gele Nep 7.60, Stek 7.60—8.20. 1500 kg. Bieten 3.40—4.10. HEM-VENHUZEN, 11 Febr. Veilingomzet. AaP de groenten- en fruitveiling „De Zuider-Kogge werd in de maand Januari aan fruit omgeze f 1426.22 en aan groenten f 8485.89. totaa' f 9912.11. LEIDEN, 11 Febr. Veemarkt. Aanvoer: 441 run deren, 316 kalveren, 1162 schapen, 800 varkens- 14 stieren 170.00—260 pet stuk, 60—64 cent per kg. schoon gew., handel stroef. 127 kalf- en melk koeien 180.00—310, matig. 158 varekoelen 170.00— 205 per stuk, tamelijk. 142 vette ossen en koeien 180.00—300 per stuk, 52—76 cent per kg. schoon gewicht, tamelijk vlug. 12 vette varkens 60.00— 130 per stuk. 70120 cent per kg. schoon gew., stroef. 304 nuchtere kalveren 4.007, zeer matig 150 vette schapen 16.0032. matig. 312 weide- schapen 14.00—20, matig, 700 "vette lammeren 10.0022, matig .308 mestvarkens 23.0045, zeer matig. 456 biggen 16.0019, zeer matig. 36 zeu gen 65.00—100. zeer matig. LEIDEN, 11 Febr. Kaasmarkt. 35 partijen Goucl- sche kaas: le soort 25.0026. 2e soort 23.0024 9 partijen Leidsche kaas 20.0023. Per. 50 kg Handel matig. NOORDSCHARWOUDE, 12 Febr. 250 kg- aardappelen: BI. Eigenh. 2.30. 10600 kg. Uien: Drielingen 10.20—10.50, Uien 11.80—12.30, grove Uien 11.80—12.10, 450 kg. Peen 2.80—3. 125 kg- Kroten 1.602.70, 126300 kg. Roode kool 3.60— 6.30, 92200 kg. D. Witte kool 1.70—2.90, 30100 kg- Gele kool 1.50—2.10, 300 kg. Groene kool 3.10. 200 kg. Savoye kool 1.80. FURMEREND. 11 Febr. „Afslagver. Beemster. Purmerend en Omstreken". Aardappelen: Blau we 0.92—1.26 per 25 kg. Witlof 0.40—1.15 per 8 kg. Roode kool 3.605.60. Savoye kool 1.50—3.4" per 100 kg. Spruitkool 0.702.50 per 15 kg. Boe renkool 24—50 cent per 10 kg. Andijvie 46—80 ct. per kist. Raapstelen 2.60, Rabarber 5.006 per 100 bos. Bieten 4095 cent per zak. Uien 2.903.09 per 25 kg Pre) 2.80—6 per 10n kg. Appels: Westl- Bellefleur 3.00—8, Brab. Bellefleur 4.00—10. Zoete Bellefleur 4.009, Bramlev Seedling 48.80, Lun- tersche Pippeling 49.20. Present van Engeland 4—19.60, Reinette, goud 8.0018. Reinette oranje 3.009 per 100 kg. Peren: Comtesse de Paris 8.00—13, Gieser Wildeman 14.00. Kamperveen 5.009, Wlnterjan 6.0014 per 100 kg. WARMENHUIZEN, 12 Febr. Groenteveiling. Uien: gele uien f 12.10—12.50, grove uien f 11.50 —11.80, stek f 9.20—9.70; roode kool f 3.50— 6.60; gele kool f 1.50—2.20; witte kool f 1.70— 2.70; wortelen f 3.20. 148 aanvoerders, handel matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6