Bij den 70en verjaardag van Dr. Poels Dr. Poels 70 jaar 'mz> Restaurant DORRIUS HET „INCIDENT" VAN RIJSBERGEN 91 Frischt opgedischt ZATERDAG 12 FEBRUARI 1938 ÊSJlEMj Zomerpostzegels 1938 Prinses Beatrix-tulp Op de Winter flora te Haarlem te bewonderen SCHIPPERSKNECHT ZOEK Waarschijnlijk over boord geslagen Een verzonnen overval Het „slachtoffer" en zijn helper in arrest NA DE GEBOORTE VAN PRINSES BEATRIX Een diner te Tarbes 3e HALFREGIMENT HUZAREN Een gedenkteeken te 's Gravenhage Onversaagde arbeid voor het geestelijke en materieele wel zijn van de mijnstreek De K.L.M. in Indië Zij zou uitgroei van het Indische bedrijf onmogelijk maken BENEFICE-AVOND METROPOLE-PALACE TE 's GRAVENHAGE De waarnemende burgemeester laakt het gedrag der Raadsleden Veiling van bontwerken en bontvellen iiiiMipW Dr. Poels wordt Maandag 70 jaar. De bladen hebben dit medegedeeld met de opmerking, dat de doctor dien dag van huis is. Een duidelijke wenk. Deze jarige wil geen „jubilaris" zijn. Wie hem kent, wist dit vooruit. De Doctor alleen wie hem niet kent hoemt hem „Monseigneur" is afkeerig van huldebetoon, waarvan hij zelf het middelpunt is. Wat hier geschreven wordt, zal hij dus misprijzen. Maar iemand, die van hem te hooren kreeg, dat de publieke zaak zoo nauw met een persoon verbonden kan ziju dat die zaak wordt gediend door den per soon voor het voetlicht te plaatsen, zal dan mijn verdediger zijn. Menschen van de afmetingen van Dr. Poels zijn van nationale beteekenis en Noord en Zuid leggen gelijke lijk beslag op hen, als op nationaal do mein," zoo schreef Dr. Ariëns z.g. in „De Beiaard" van 1917. In dit merkwaardig Beiaard-artikel Wordt Dr. Poels met Dr. Schaepman ver geleken. In menig opzicht is die gelijkenis Van geest en gestalte, van actie en stre ven, treffend. Maar Poels is meer nog dan Schaepman was, man van de directe daad „Men moest, schreef Ariëns, bij het be spreken van den arbeid van Dr. Poels een voudig de groote maat vergeten en zich gewennen aan kolossale dimensies." Zoo is het. Bewonderaars van dien ar beid, zoo b.v. kardinaal van Rossum in 1929, vroegen een standbeeld voor Dr Poels. Maar sprekender dan standbeelden zijn de vele monumenten, welke in he", mijngebied en in geheel Limburg getuigen van zijn machtig initiatief: duizenden ar beiderswoningen met centraal beheer, ge- Zellenhuizen, volkshuizen, vergaderlokalen, kerken, scholen, patronaten, coöperaties, kantoren voor arbeidsbeurzen en secreta riaten van den arbeid. Monumenten van steen, van dood materiaal, maar getuige nissen van sociale liefde, even warm en Waarachtig van uiting als de levende mo numenten van ontelbare dankbare harten kloppend van dankbaarheid, ook voor he geestelijk werk van Dr. Poels. Dr. Poels heeft een school gevormd. Eerst in groote volksvergaderingen en op intieme praatavonden, zoowel voor het volk als voor intellectueelen, later op de beroemde So ciale Weken van Rolduc, eerst in Limburg en toen, door die populaire Weken, voor het gansche land en ver daarbuiten, ook in den bekenden Internationalen Studiekring Van Mechelen, gevormd door kardinaal Mercier, heeft hij zijn eigen visie op de sociale problemen van dezen tijd mei kracht en klaarheid ontwikkeld. Maar is hij niet meer nog de groote leer meester van velen, die gretig luisteren. Wanneer hij gemoedelijk in zijn huiskamer over groote wereldvraagstukken doceert? Dr. Poels heeft den diepen zin en de juis te gedachte der standsorganisatie doen doordringen. Noodlottig misverstand deed aanvankelijk een controverse ontstaan Wie de stardsorganisatie verdedigde, werd beschouwd als een tegenstander van de Vakorganisatie en omgekeerd. Een oude tegenstelling uit de vroegere periode van Volksbond en vakafdeeling, toen nog naar betere vormen werd gezocht. Maar Dr. Poels is niet eenzijdig. Met C hrlilut heeft aan Zijn Kerk voor speld, dat zij om Zijnentwille vervol gingen zou moeten verduren. Zalig zij, die vervolging lijden om de Gerechtig heid, want hunner is het Koninkrijk der Hemelen. klaar begrip van maatschappelijke verhou dingen, nooden en behoeften, gaf hij een krachtigen stoot aan de katholieke vak organisatie, vooral aan die der mijnwer kers. Van het begin af verdedigde hij eveneens de bedrijfsorganen, zooals deze iater in „Quadragesimo Anno" werden om schreven. Maar tevens hield hij niet op te betoogen, dat wij, katholieken, in de standsorganisatie een hooge roeping heb ben te vervullen, een roeping van echt lee- kenapostolaat, een eigen sociale taak tot heil van kerk en maatschappij Waartegen wij vechten moeten met alle macht, die in ons is, zoo hoor de ik den Doctor de vorige week nog verklaren, dat zijn de totaal verkeer de begrippen, (niet alleen bij onze tegen standers!) over godsdienst en maatschap pij, die de gansche wereld op een dwaal spoor hebben geleid en de grondoorzaken zijn van de hopelooze verwarring, welke op elk gebied van het openbare leven benau wende vraagstukken doet ontstaan. Godsdienst en maatschappij! Twee woorden, die alles omvatten wat de kern is van den geweldigen geestesstrijd onzei dagen; twee begrippen, wier juiste betee kenis den weg zal wijzen naar oplossingen, welke men niet vinden kan, omdat men haar een valsche beteekenis gaf. In dezen gedachtengang van groote visie plaatst de Doctor de volkscultuur der standsorganisatie Nadere uiteenzetting zou het bestek varï dit artikel ver overschrijden. Aanduiding met enkele woorden was echter noodig. om te doen begrijpen, dat de zeventig jarige r.og geen schijn van geestelijke af takeling vertoont. Goddank! Een persoonlijkheid als Dr. Poels is van onschatbare waarde voor ons volk. Daarom kan ik geen beter slotwoord kie zen dan het woord van Mgr. Dr. Lemmens, gesproken in 1932 op een Sociale Week te Rolduc: „Ik heb maar één wensch, één bede tot den goeden God, dat Hij U (Dr. Poels) nog lange jaren in gezondheid en kracht spare voor ons bisdom, voor het sociale werk van Nederland en voor de ge- heele Katholieke Kerk!" HENRI HERMANS. Dezer dagen heeft de installatie plaats gehad van het centrale-propaganda-comité voor de zomerpostzegels 1938. Dezen keer kan met de voorbereiding en den verkoop van bedoelde ze gels heel wat vroeger begonnen worden dan het vorige jaar, toen door verschillende omstandig heden, o.a. door de op handen zijnde wijziging der posttarieven, groote vertraging was ont staan. De zomerpostzegels zullen dit jaar verkrijg baar zijn van 1 Mei tot 15 Juli. Zij zijn vijf in getal en wel zegels van 1%, van 3, van 4, van 5 en van 12'/ii cent, die met toeslag resp. 3, 5, 6, 8 en 16 cent kosten. De zegels van l*A cent zul len de beeltenis dragen van Marnix van St. Al- degonde, die van 3 cent van ds. O. G. Heldring, van 4 cent van Maria Tesselschade, Roemer Visscher's dochter, van 5 cent van Rembrandt en die van 12 cent van Boerhaave. De opbrengst der overwaarde is weer be stemd voor cultureele en sociale doeleinden, ieder de helft. Onder de cultureele doel einden worden verstaan: opdrachten op cultureel gebied, ter tegemoetkoming in den huidigen nood der cultureele werkers; on der sociale doeleinden: tuberculosebestrij ding (50 pCt.), kankerbestrijding (10 pCt.) en steun aan ongehuwde .moeders (40 pCt.). Het centrale-propaganda-comité is samen gesteld uit een aantal leden, gekozen uit de kringen, welke bij de opbrengst van de zomer postzegels dit jaar het meeste belang hebben. Voorzitter is dr. N. M. Josephus Jitta en secre taris dr. J. B. F. van Gils. Het comité is ge vestigd: Riouwstraat 7 te 's-Gravenhage. N. Z. Voorburgwal b. h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN i LA CARTE De Algemeene Vereeniging voor bloembollen cultuur schrijft ons: Op de Winterflora te Haarlem staat één tulp op een potje, welke een oranjeroode verlooping is van een bekende triumphtulp, Alberio ge naamd. Triumphtulpen zijn een nieuw ras van tul pen, dat verkregen is door kruisingen van de kortstelige vroege tulpen en de langstelige Dar- wintulpen. De stengel van triumphtulpen is langer dan die der vroege tulpen en wat kor ter dan die der Darwintulpen. Zij zijn zeer ste vig en de bloemen dezer tulpen zijn groot en hebben veel substantie. Een bekende variëteit met uitstekende eigen schappen is, zooals hierboven reeds gezegd werd, de Alberio. Deze tulp, die door de prac- tijk reeds door en door beproefd is en die er kend goede eigenschappen heeft, wordt reeds in belangrijke partijen geteeld. In de partij van dit soort bij de N.V. Rijnveld en Zonen te Hillegom is een oranjeroode verlooping met een goudgeel randje gevonden, welke verlooping reeds op de vakkundige keuring in het Krelage- huis te Haarlem van j.l. Maandag sterk de aandacht trok, omdat deze fraai gekleurde tulp dezelfde uitstekende eigenschappen als Alberio bezit. De commissie voor nomenclatuur der Alg. Vereeniging voor bloembollencultuur, sub commissie voor tulpen, heeft na rijp beraad be sloten den naam „Prinses Beatrix" aan deze tulp te geven. Hierop is de toestemming hier voor van Z.K.H. Prins Bernhard gevraagd, wel ke toestemming bereids is verkregen. Hierdoor is het zeker, dat deze tulp, die op de Winterflora in de inzending der N. V. F. Rijnveld en Zonen is te zien, onder den naam der jonggeboren prinses de wereld zal ingaan. Vrijdagavond te ongeveer elf uur heeft J. C. Engelen, kapitein op de vrachtboot Zeelandia, bij de gemeentepolitie te Jutfaas aangifte ge daan, dat hij zijn 23-jarigen knecht, genaamd H. Engelen, een neef van hem, vermiste. Het vermoeden bestaat, dat hij tusschen de Muntkade te Utrecht en de Liesboschbrug over boord is geslagen en verdronken. Dit vermoeden wordt nog versterkt door het feit, dat de knecht, toen de boot bij de Muntkade wegvoer, nog op het dek is gezien. Eerst bij de Liesbosch werd hij vermist. De politie te Utrecht is terstond op aanwij zingen van haar collega te Jutfaas met dreggen begonnen. Bij de markthaven dreef een klomp op het water. Vermoedelijk van den vermiste. Tot hedenmorgen elf uur heeft men echter gedregd zonder resultaat. In eenige bladen werd gemeld, dat de 28-ja- rige reiziger v. d. W. uit Amersfoort Donder dagavond te Woudenberg is overvallen en be roofd van f 700. Zooals reeds terstond vermoed werd, was die overval niet echt en wegens valsche aangifte blijft v. d. W. in arrest. Hij is reiziger voor een exportslagerij te Driebergen en hij moest 700 afdragen, welke hij bij klanten geïnd had. Van dat geld had hij een gedeelte, ongeveer f 200, uitgegeven of aangewend ten eigen bate. Ten einde zijn patroon te misleiden, werd de be- rooving bedacht en door een vriend uit Utrecht, v. W. genaamd, uitgevoerd, Het aanwezige geld, ten bedrage van f 500, is Vrijdagmiddag bij een huiszoeking teruggevon den in de toekomstige woning van mevrouw R., een gescheiden vrouw, die thans nog bij haar moeder aan de Barchman Wuytierslaan te Amersfoort woont. Zij heeft reeds geruimen tijd relaties met v. W., die in auto-onderdeelen handelt. In de toekomstige worfing aan de Anton Mauvestraat te Amersfoort vonden de marechaussee uit Leusden en de Amersfoort - sche recherche f 500 verstopt in een kast. Daar na is nog een huiszoeking verricht in de woning aan de B. Wuytierslaan. Alle betrokkenen heb ben bekend en zijn in voorloopige bewaring ge steld. Het overvallen slachtoffer v. d. W. en zijn helper v. W. vertoeven in de marechausseeka zerne te Leusden. Te Tarbes hebben de Nederlandsche officieren, die deel uitmaken van de Internationale Con- trölecommissie aan de Spaansche grens, een diner aangeboden ter eere van de geboorte van Prinses Beatrix. Tafelpresident was de Neder landsche luitenant-kolonel Palm. Aanwezig wa ren o.m. de prefect van het departement der Hautes Pyrenées, Dissard, de burgemeester van Tarbes, Trelut, de commandant van het escra- dron der gendarmerie, Deyris, kolonel Lunn en alle officieren der Controlecommissie. Onder presidium van majoor D. van Voorst Evekink had j.l. Vrijdag te 's-Gravenhage een bijeenkomst plaats van de commissie tot voor bereiding van de plannen voor een gedenktee ken, voor vroeger gevallen dienstplichtigen van het 3e Half-Regiment te 's-Gravenhage, tijdens welke bijeenkomst aan vertegenwoordigers van de pers mededeelingen werden gedaan met be trekking tot de uitvoering van deze plannen. Het gedenkstuk, dat in den vorm van 'n spits- oploopende vierkante zuil zal worden uitgevoerd in paarsrooden handvormsteen naar een ontwerp Doctor Poels, hoofdaalmoezenier van so ciale werken te Heerlen, wordt a.s. Maan dag 70 jaar. Een respectabele leeftijd, die gepaard gaat met een niet te toornen werkzaam heid en een helderziendheid van geest. De 70-jarige is Maandag afwezig dat spreekt wel van zelf en waar hij zich dien dag bevindt weten alleen zijn trouwe huishoudster en en kele intieme vrienden. lederen keer, als de ge legenheid zich voordeed, om doctor Poels eens op ondubbelzinnige wijze te laten hooren en zien welke belangrijke plaats hij in het Limburg- sche en het Nederlandsche leven al jaren lang heeft ingenomen, hoe hij geacht, bemind en ge- eerd wordt door alle standen, geeft de doctor niet thuis. Dan houdt hij zich hier of daar schuil om eenige dagen later weer onopgemerkt door de straten van Heerlen te wandelen. Dat is de groote, mooie karaktertrek van Dr. Poels: klein, eenvoudig zijn, zich niet laten befuiven of be- wierooken, zich aan iedere openbare huldiging onttrekken. De tijd is hopelijk nog verre, om de balans te gaan opmaken van het werkzame, onbaatzuch tige leven van dezen grooten Noord-Limburger, die reeds als kapelaan te Venloo tijdens de be faamde spoorwegstaking onder het kabinet Kuy- per toonde, een man te zijn, waarop kerk en maatschappij konden bouwen. Dr. Poels is een katholiek priester tot in het merg van het ge beente. Zijn eerbied voor het kerkelijk gezag is spreekwoordelijk. Daarnaast is hij een echte vaderlander. Het ligt niet in het kader van dit artikeltje, het aan verdiensten rijke leven te schetsen, dat Dr. Poels reeds afsloot, toen hij het hoog- leeraarsambt in Washington vaarwel zegde om als aalmoezenier van den arbeid te gaan werken in de Zuidlimburgsche mijnstreek, waar onze mijnindustrie nog in haar kinderschoenen stond. Gode zij lof, dat Dr. Poels toen al zijn kennis, zijn energie, zijn karakter en ook zijn geld be schikbaar heeft gesteld voor de mijnstreek en haar bevolking. Zijn groote liefde en zorgen gingen allereerst uit naar den arbeider, den mijnwerker. Wat moet het hem destijds pijnlijk getroffen hebben, als hij las of hoorde, dat hij het kapitaal, de brandkast beschermde, heulde met de mijndirecties en jegens den werkman geen, nobele rol speelde. En nog pijnlijker moet de doctor die lasterpijlen gevoeld hebben, als ze op hem afgeschoten werden door menschen uit ons eigen kamp, die hij wellicht met goedheid had overladen. Doch Schwamm d'rüber! De geschiedenis van de mijnstreek in de laat ste 25 jaren is samengeweven met die van Dr. Poels; aan hem is het te danken, dat ons mijn- gebied geen Borinage is geworden. Met een vooruitzienden blik schouwde hij in de toekomst. Hij bereikte, bijgestaan door een leger van pries ters en leeken, dat de mijnwerker in het alge meen gesproken trouw bleef aan zijn geloof en den eerbied voor den priester niet verloor. Daarnaast waakte en zorgde hij voor de mate rieele belangen van den arbeider. Woonhuizen en gezellenhuizen bouwde hij evengoed als scho len en kerken. Nuttige en noodzakelijke vereeni- gingen en instellingen werden in het leven ge roepen. Het aantal aalmoezeniers werd belang rijk uitgebreid. En aan de door hem in het leven geroepen contact-commissie voor de mijnindus trie is het mede te danken, dat de Zuidlim burgsche mijnstreek het meest rustige industrie gebied van Europa is gebleven en dat de arbei ders aanmerkelijke verbeteringen in hun levens peil verkregen, vastgelegd in de collectieve loon- en arbeidsovereenkomsten. Het devies van den vorigen bisschop, wijlen Mgr. Schrijnen, „Heer blijf bij ons", heeft dr. Poels krachtdadig in de mijnstreek helpen ver vullen. Met vreugde kan getuigd worden, dat de mijnstreek, die menschen uit alle landen van Europa, met vreemde gewoonten en zeden, met allerlei geestesrichtingen, naar zich toe heeft gezogen, katholiek is gebleven. Dat is de groote verdienste van Dr. Poels. Onze mijnstreek gaat trotsch op hem. Iedereen kent hem. Op zijn 70sten verjaardag kan de doctor ervan overtuigd zijn, dat menig gebed zal opstijgen, dat het behoud van dezen priester vraagt. Nog vele jaren. van kapitein J. Kok van de Genie, zal worden opgericht op het binnenplein van de nieuwe kazerneruimte aan den Waalsdorperweg te 's-Gravenhage, tegenover den hoofdingang dezer kazerne. Aan het monument worden natuursteenen medaillons aangebracht, waarop de data der veldtochten voorkomen, waaraan het regiment sedert zijn oprichting in Febr. 1814 heeft deel genomen. Voor de totstandkoming van het monument heeft men reeds de spontane medewerking ver kregen van de meerderen en manschappen van het 3e Half-Regiment Huzaren, ook van de oudere lichtingen, terwijl ook van de zijde der burgerij gaarne giften tegemoet worden gezien op postrekening 310551, ten name van Maj. A. T. Reyst, te 's-Gravenhage. BATAVIA 11 Febr. (Aneta). De „Javabode" van heden bevat een hoofdartikel over de kwes tie der luchtvërbinding JavaAustralië. In dit artikel wordt de aandacht gevestigd op de scherpe tegenstelling tusschen K.L.M. en K.N.I.L.M Men wijst er op, dat de K.L.M. van het begin af een positie heeft ingenomen in In dië, welke een uitgroei van het Indische bedrijf onmogelijk maakt. De K.L.M. is bedoeld als een verbinding tus schen Nederland en Indië, doch streefde steeds naar machtiger-worden inzake het vervoer in Indië zelf. Medan behoorde het eindpunt van de K.L.M te zijn, doch de K.L.M. verlaat na M'edan Indië. loopt dan te Singapore aan, keert weer terug naar Falembang en vervoert op deze trajecten passagiers, hetgeen nooit beschouwd kan worden als een onderdeel van de verbinding tusschen Nederland en Indië. Weliswaar heeft verreke ning plaats, maar zulks verandert niets aan het feit, dat de K.N.I.L.M. op eigen terrein bestookt wordt door de K.L.M., hetgeen fnuikend is voor de Indische maatschappij. Er valt niets af te doen aan de waardeering voor de K.L.M. voor hare prestaties, doch de moeilijkheden betref fende de dubbel-bevlogen trajecten in Indië vormden jarenlang een onderwerp van ambte lijke beschouwingen zoowel in Nederland als in Indië. Indië wenscht de K.L.M.-verbinding Neder landMedan, doch door den invloed van den heer Plesman bij het betrokken ministerie is de vaststelling van dit eindpunt nooit gelukt. Men heeft moeten berusten in het traject Neder landBandoeng, dat nu historisch gegroeid is. Wij staan thans voor de opening van de Java Australië-lijn, waarvoor de K.N.I.L.M. vergun ning heeft. Australië ziet liever de K.L.M. niet, wijl deze dan met een Londen—Amsterdam—Sydney-ver- binding vooral een concurrente wordt van de Imperial Airways, hetgeen niet gezegd kan wor den van de K.N.I.L.M., welke meer bescheiden van opzet is. De „Javabode" deelde reeds eerder mede, dat in Nederland ernstig overwogen wordt de K.L.M. een overwegend deel te geven in de Java— Australië-verbinding. Indien dit plan zal worden doorgevoerd, zal dus ook de Australië-lijn door twee maatschappijen worden bevlogen, hetgeen vooral in het nadeel is van de kleinste, dus van de K.N.I.L.M. De directeur van het departement van Verkeer en Waterstaat en de Raad van Ned. Indië voerden een pleidooi voor de verlee ning van de vergunning aan de K.N.I.L.M., de Gouverneur-Generaal heeft een krachtig advies van gelijke strekking daaraan toegevoegd. Het is te hopen, dat Nederland hieraan de beteekenis schenkt, welke deze pleidooien ver dienen en het Indische belang het zwaarst laat wegen. Thans gaat de verwarring op het gebied der luchtdiensten van kwaad tot erger, indien men te veel aandacht schenkt aan wat historisch is gegroeid en indien men verder gaat, het terrein van de K.N.I.L.M. te laten afroomen door een concern, waarvan de primaire taak is een ver binding tusschen Nederland en Indië. Op de oude fout mag niet worden voortge bouwd. Onder auspiciën van den Franschen gezant had j.l. Vrijdag in het Metropole-Palace te 's-Gravenhage de Nederlandsche première plaats van het bekroonde Fransche filmwerk van Julien Duvivier „Het Balboekje". Deze film, waarop wij te andere plaatse in ons blad te rugkomen, oogstte bij het talrijke publiek, onder hetwelk zich vele genoodigden uit officieele Haagsche kringen bevonden, grooten bijval. Tijdens het voorprogramma en de pauze wer den enkele poppenfilms vertoond van den be kenden cineast George Pal, die te Eindhoven zijn studio heeft. Door den heer D. van Stave ren, voorzitter van de Centrale Filmkeuring, die in een korte inleiding een overzicht gaf van Pal s werkwijze, werd aan dezen laatste, die de voor stelling bijwoonde, onder hartelijke bewoordin gen hulde gebracht voor zijn verkregen resul taten. Vertoond werden van Pal een nieuwe re clamefilm voor een Engelsche firma, alsmede twee Hollandsche films. In den foyer was voorts een expositie inge richt van de verschillende modellen, door Pal bij de vervaardiging van zijn films gebruikt. Als bijzonderheid van dezen avond kan nog vermeld worden, dat door den directeur van het Metropole-Palace 50 pet. der ontvangsten be stemd worden voor het nieuw gestichte Prinses Beatrix-fonds. Voor de eerste raadsvergadering onder voor zitterschap van dr. W. Brokx burgemeester van Zundert, die met de waarneming van het bur gemeesterschap van Rijsbergen is belast, be stond een buitengewoon groote belangstelling, zooals te begrijpen is na het eenigszins sensa- tioneele afscheid van den vorigen burgemeester. Na o.a. de geboorte van Prinses Beatrix her dacht te hebben, kwam dr. Brokx op de reden waarom thans reeds een raadsvergadering bij een is geroepen. Uw en mijn gemoed, aldus spr., zijn vol van het gebeurde van de vorige week. De aftredende burgemeester riep u, raadsleden, op ter vergadering om afscheid van hem te nemen en noodigde enkele andere personen uit daarbij tegenwoordig te zijn. De genoodigden kwamen, de opgeroe- penen niet. Daar stond de oude burgemees ter na 24 jaar trouwen dienst alleen. Voor het geheele land werd hem een kaakslag toegebracht. Met hortende en stootende stem sprak hij zijn afscheidsrede uit, alleen voor de genoodigden en niet voor de ver tegenwoordigers van de burgerij, welke hij een kwart eeuw gediend had. Ieder, die daarbij tegenwoordig was, was met veront waardiging vervuld. Ook ik was zeer ver ontwaardigd en heb dat in felle woorden geuit. Spr. wenschte dan ook thans te ver klaren hoe verwerpelijk hij het gedrag der raadsleden vindt. Voor uw optreden zijn slechts twee mogelijk heden: ten eerste haat tegen den ouden burge meester en ten tweede spijt tegenover de benoe ming van een tijdelijken burgemeester, die niet een der uwen is. Het eerste kan niet voorkomen bij raadsleden, die rekening houden met de chris telijke naastenliefde. Alleen de tweede mogelijk heid kon u dus slechts nopen tot wegblijven. Die benoeming ging uit van den commissaris der Koningin en een manifestatie tegen deze benoe ming is een opstand tegen het gezag, iets dat men van menschen, die zelf gezagdragers zijn, toch zeker niet mag verwachten. De leidende hand, die achter dit alles zit, heeft u een zeer slechten dienst bewezen. Ik laak uw houding als zeer onbeleefd en onchristelijk. Wanneer de afgetreden burgemeester u iets aangedaan heeft, moogt gij dan kwaad met kwaad vergelden? Gij zijt den burgemeester en zijn persoon gaan verwisselen en dat is een fout, die meer in plattelandsgemeenten voorkomt. Ik ben nu uw burgemeester, houdt daar reke ning mede. Gij zult met mij moeten samenwer ken, maar ik laat geen duivel op mijn hart smo ren. Doet gij dat ook niet. Weest goede raads leden en toont u man en erken uw fouten. Dr. Brokx bracht tenslotte dank en hulde aan burgemeester Rubert voor wat hij voor Rijsber gen heeft gedaan. Na deze rede zeide wethouder J. J. Zeeland met den burgemeester niet te kunnen medegaan. 'n Vergadering met als eenig agendapunt afscheid van den burgemeester is voor spr. geen raads vergadering. De reden voor het wegblijven zal spr. niet noemen. Misschien is het wegblijven een groote onbeleefdheid geweest, doch het was geen opstand tegen het gezag. De foto van bur gemeester Rubert, welke de raadsleden zouden aanbieden, mag feitelijk nog niet eens in de raadzaal hangen,, daar zij niet aangeboden is. Daarvoor had de raad zijn reden. Tegenover burgemeester Rubert behoeft de raad niet be leefd te zijn, want hij was zelf niet beleefd. Wethouder Vermeeren verklaarde namens de raadsleden, dat zij voor den z.g. opstand tegen het gezag de volle verantwoordelijkheid op zich nemen. Er is zooveel gebeurd, dat wij er niet over dachten, aldus spr., bij het afscheid aan wezig te zijn. Het raadslid Voeten verklaarde, mede namens het raadslid Van Kuyck, dat zij beidèn weggebleven waren omdat de afscheids- vergadering 's morgens was, hetgeen hun als werknemers niet schikte. Burgemeester Brokx zette vervolgens nogmaals uiteen, dat de raad een reden had moeten heb ben om bij het afscheid weg te blijven. Zijn eenige conclusie kon echter slechts zijn, dat men boos was, dat een buitenstaander werd benoemd. Nu komt men tot sprekers groote verbazing ver tellen, dat de reden van dit wegblijven was een misprijzen tegenover den ouden burgemeester. Na nog eenig over en weer gepraat werd over gegaan tot de orde van den dag. Toen de secretaris, na voorlezing der mededee- ling van den commissaris dèr Koningin, burge meester Brokx de ambtsketen wilde omhangen, zeide deze: „Beste vriend, laat dat maar, wacht tot er een nieuwe burgemeester is, dan zullen wij hem dien ketting met het noodige ceremonieel omhangen. Ik houd maar liever de ambtsketen van Zundert." Wü vernemen, dat op Maandag 14 Februari een veiling van zilvervossen, blauwvossen, bontmantels en capes zal worden gehouden bij Van Marle en Bignell.'Lange Voorhout 58, Den Haag. Deze veiling schijnt een proef te zijn om de mogelijkheid te onderzoeken of Den Haag als markt voor bont mogelijkheden biedt. In het St. Catharinagesticht te Bergen op Zoom wordt heden het honderdjarig bestaan gevierd der Congregatie van Penitenten-Recollectinen. Hierboven: de voorgevel van het Moederhuis der Congregatie De frissche geur van Holland's velden ruikt U, zoodra U zoon Zwanenberg-blik opent. Niets is verloren gegaan van de malschheid der jonge ge wassen, niets van de voedzame sappen en de heil zame vitaminen. Daar zorgen Zwanenberg's nieuwste, wetenschappelijke conserveeringsmethoden voor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9