Schuschnigg's onverwacht bezoek aan Hitier K yo Tokio antwoordt MAATREGELEN VANGOGA ONGEDAAN GEMAAKT AMBULANCE-MA TERIEEL VERLOREN GERAAKT Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke pers ZONDAG 13 FEBRUARI 1938 - OCHTENDBLAD Sensationeele Zaterdagen met één vermeerderd Initiatief ging uit van den Fuehrer Het Weer Helsche machines op een schip Het vlootbouwprogram blijft geheim Journalist uit Italië gezet Begrafenis van Prins Nicolaas Het program van het nieuwe kabinet Japan blijkt geen trouw vriend Uit Vaticaanstad Gele koorts in den Belgischen Congo BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 CIRO 5970 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21020 f3.25. Bn onze Agenten 27H d. per week, DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM per kwartaal f3.58 Te Berlijn verwacht men belang rijke verklaringen over de betrekkingen met Oostenrijk Dr. Kurt Schuschnigg De indruk te Parijs Te Rome Mussolini's invloed Ontmoeting onofficieel Indien de mogendheden tot vloot- uitbreiding overgaanzal ook Japan tot maatregelen besluiten Tot besprekingen bereid Andere buitenlandsche journa listen onder bijzondere bewaking gesteld Alle benoemingen van het vorige kabinet ongeldig verklaard Het behoorde toe aan de Ned.- lndische Ambulance in China Duitschland ernstig misnoegd over de houding der Japansche pers De verzoening tusschen het Vati- caan en Italië herdacht DUITSCHE LEGERBISSCHOP DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN HET M. O. IN DUITSCHLAND WAAROM NOG ELDERS ERGERNIS WANNEER DE ROEMER PRIMA IS? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Zooals wij reeds in een deel van onze vorige oplage berichtten, heeft de Oostenrijksche Bondskanselier Schuschnigg Zaterdagmorgen onver wacht een onderhoud gehad met Rijkskanselier Hitier te Berchtesga- den, waarbij ook Von Papen en Guido Schmidt tegenwoordig waren. Dit onderhoud zou hebben plaats gehad om de geschilpunten op te helderen betreffende de toepassing der accoorden van 11 Juli 1936, al- Vorens Von Papen definitief uit Weenen ver trekt. Tevens zou de benoeming van Von Papen's opvolger besproken zijn. Het onderhoud met Hitier begon om elf uur en zou 2 y2 uur geduurd hebben. Naar vernomen wordt, zou Bondskanselier Schuschnigg reeds uit Berchtesgaden vertrok ken zijn, om naar Weenen terug te keeren. Dit bericht werd nog niet bevestigd. Politieke kringen te Weenen willen weten, dat Mussolini de ontmoeting teweeg heeft gebracht. Sen nieuwe Oostenrijksch-Duitsche overeen komst ter vervanging van de oude zou een aanzienlijke versteviging beteekenen van de as ïtomeBerlijn. In Berlijn neemt men een gereserveerde hou ding aan. Men zegt echter, dat een communi qué hierover later zal worden uitgegeven. Men V'eet, dat Hitier een verbetering in de betrek kingen tusschen Duitschland en Oostenrijk Wenscht, en hiernaar bijna nog meer streeft dan naar de oplossing van andere kwesties der buitenlandsche politiek. Dit plotselinge bezoek heeft in Berlijnsche Politieke en diplomatieke kringen de levendig ste sensatie gewekt. Men hecht een buitengewoon groote be- teekenis aan de ontmoeting van heden, Welke zich zal voegen bü de reeks „sen sationeele Zaterdagen" van het nat. so cialistisch bewind. Het gewicht van de a.s. bijeenkomst van den Rijksdag wordt er door verhoogd en men verwacht belangrijke verklaringen van Hitler over de betrekkingen met Oosten rijk. Te Berlijn werd medegedeeld, dat het ini tiatief voor de ontmoeting van den Fuehrer is Uitgegaan, die een snelle en merkbare verbe tering der betrekkingen tusschen beide landen frenscht. Oostenrijksche kringen te Berlijn waren door de gebeurtenissen evenzeer verrast. Zij wisten vanmorgen nog van niets. Uiteraard is het niet •hogelijk thans van officieele Duitsche kringen hauwkeurige aanwijzingen te verkrijgen over Gen aard der besprekingen. Ook te Weenen wijst men er in gezag hebbende kringen op, dat het initiatief voor het onderhoud tusschen beide staats lieden van Duitschland is uitgegaan. Men geeft voorts te kennen, dat de reis van Schuschnigg en Schmidt naar Berchtesgaden Been wijziging beteekent van de Oostenrijksche Politiek tegenover het Duitsche Rijk. Deze po rtiek blijft onveranderd. Men voegt hieraan toe, dat Schuschnigg den Rijkskanselier o.a. zal spreken over de illegale hctie der nazi's in Oostenrijk, en dat hij deze actie niet kan dulden. Men verwacht, dat na afloop der besprekingen een communiqué zal borden uitgegeven, waarin het beginsel der Piet-inmenging van Duitschland in de aange legenheden van Oostenrijk opnieuw zal wor den bevestigd. De activiteit, welke Von Papen op het oogen- P'ik ontwikkelt, is zeer groot. -Eenige dagen ge- Adolf Hitler leden keerde hij uit Berchtesgaden terug met een uitnoodiging van Hitier aan Schuschnigg en gisteren is hij weer derwaarts vertrokken om de ontmoeting voor te bereiden. Kolonel Adam, de chef van den Oostenrjjk- schen persdienst, heeft op een conferentie van de Weensche hoofdredacteuren verklaard, dat de besprekingen tusschen Hitier en Schuschnigg in geen geval het kader van de overeenkomst van 11 Juli 1936 te buiten konden gaan. De grondwet van Oostenrijk, zijn onafhanke lijkheid en de rol van het vaderlandsche front staan buiten iedere discussie. Er kan evenmin sprake zijn van eenige partij te doen herleven of toe te stemmen in het prijsgeven door Duitsch land van het beginsel van niet-inmenging in de Oostenrijksche aangelegenheden. Het program ma van Dollfuss blijft ongeschonden. De Fransche avondbladen leveren nog slechts weinig commentaar op het bericht, betreffende de ontmoeting tusschen Schuschnigg en Hitier. Bernus schrijft in het Journal des Débats, dat er alle reden is om aan te nemen, dat Hitier zijn door de binnenlandsche gebeurtenissen in Duitschland geschokte prestige tracht te her stellen door een opzienbarende geste op buiten- landsch politiek gebied. Het gaat er om de aandacht van de militaire moeilijkheden af te leiden. Te Rome heeft het bericht geen enkele on gerustheid te weeg gebracht. Men wijst er in Italiaansche kringen op, dat de onafhankelijk heid van Oostenrijk een der voorwaarden is, die ten grondslag liggen aan de as Rome- Berlijn. Na de jongste hervormingen in Duitschland is de band tusschen Italië en Duitschland ster ker dan ooit. Reuter meldt uit Weenen: Hoewel Schuschnigg op tijd te Salzburg terug verwacht werd, om den trein van 17.40 uur naar Weenen te kunnen halen, was hij om 19.45 uur nog niet aangekomen, Men wijst er op, dat de uitnoodiging voor de bijeenkomst uitging van Hitier, doch dat, aan gezien de telefonische oproep uit Berchtes gaden gisteren voorafgegaan werd door een telefonischen oproep door Mussolini, het vrij wel zeker is, dat Rome zoowel als Von Papen de hand hebben gehad in het arrangeeren van de bijeenkomst. Bij de besprekingen van vandaag was het, naar men gelooft, weer Hitler, die den wensch te kennen gaf met de Oostenrijkers schoone lei te hebben, en Schuschnigg, die, hoewel hij instemde met dezen wensch, niet naliet aan te dringen op vrijheid voor de Oostenrijksche regeering met haar eigen nationaal-socialisten te handelen zooals zjj wenschelijk oordeelt. Men wijst er op, dat Oostenrijk waarschijnlijk geen verandering zal brengen in den koers, dien het de laatste vier jaar in Midden-Europa heeft gevolgd, ofschoon in het kabinet enkele wijzi gingen zouden kunnen worden gebracht. Het Duitsche Nieuwsbureau publiceert heden avond het volgende bericht: De Oostenrijksche Bondskanselier, dr. Schuschnigg, heeft vandaag in gezelschap van den Oostenrijkschen staatssecretaris van Bui- tenlandsche Zaken, dr. Guido Schmidt, en van den Duitschen ambassadeur Von Papen, in tegenwoordigheid van den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, den Fuehrer en Rijkskanselier op diens uitnoodi ging een bezoek gebracht op den Obersalzberg. Deze onofficieele ontmoeting vond haar oorsprong in den wederzijdschen wensch, over alle kwesties die de verhouding tus schen het Duitsche Rijk en Oostenrijk be treffen, van gedachten te wisselen. EE VERWACHTING: Stormachtige tot krachtigen, later afnemende Noordelijke tot Noordoostelijken wind, gedeeltelijk be- wolkt, regen- of hagelbuien met natte sneeuw, kouder. VERDERE VOORUITZICHTEN: EE afnemend buiig. Guur, STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt, Zaterdagmiddag te 14.20 uur aan alle posten: „Wordt ver- wacht storm uit het Noordwesten met ruimenden wind". GDYNIA, 12 Febr. (D.N.B.). Op het Poolsche motorschip „Batory", dat op weg is van New York naar Gdynia, zijn op den Atlantischen Oceaan twee helsche machines ontdekt, een in de machinekamer, de andere in de radiokamer. Verscheidene leden der bemanning zijn aan boord gearresteerd. Een uur na de ontdekking moest de machine tot ontploffing komen, TOKIO, 12 Febr. (Reuter). De Japan- sche regeering heeft heden de nota's van Engeland, Amerika en Frankrijk, van 5 Februari, betreffende de bewapening ter zee, beantwoord, door de overhandiging van een nota aan de ambassadeurs dezer staten. In dit antwoord verklaart de Japansche re geering niet het voornemen te hebben zich een bewapening aan te schaffen, welke een be dreiging voor de andere landen vormt, en geeft zij als haar meening te kennen, dat het ver strekken van inlichtingen betreffende den vlcotbouw niet tot een redelijke ontwapening zou bijdragen, aangezien een kwantitatieve be perking der bewapening ontbreekt. De Japan sche regeering is daarom niet bij machte aan den desbetreffenden wensch dezer staten ge volg te geven. In het feit, dat de Japansche regeering de gevraagde inlichtingen niet wenscht te ver strekken, kan zij geen logische reden zien voor de veronderstelling der mogendheden, dat de Japansche regeering bezig is aan een vloot- bouwplan voor schepen, welker tonnenmaat de bij het verdrag van 1936 vastgestelde grenzen overschrijdt. De Japansche regeering maakt zich daarom dan ook niet bezorgd, indien de andere staten het „escalator"-recht zouden uit oefenen, zooals vervat in genoemd verdrag, waarbij Japan niet is aangesloten. Wat betreft de mededeeling der staten, dal zij bereid zijn, hierna met de Japansche regee ring te praten over eenige beperking van ton nenmaat en kaliber, vermeldt het Japansche antwoord, dat de Japansche regeering van meening is, dat zulk een bespreking op geen enkele wijze zou leiden tot een verwezenlijking van de verlangens der Japansche regeering be treffende de ontwapening. Niettemin is de Japansche regeering te allen tijde bereid besprekingen aan te gaan, waar bij een redelijke kwantitatieve beperking der bewapening een eerste plaats zou innemen. Gelijktijdig met dit antwoord aan de drie vlootmogendheden heeft de Japansche regee ring een mededeeling gepubliceerd, waarin zij o.a. het volgende verklaart: De Japansche regeering zou het diep be treuren, indien de groote vlootmogendhe den tot een uitbreiding van hun bewape ning en van hun vlootbouw zouden over* gaan. In dat geval zouden zij Japan geen andere keus laten, dan wijziging te bren gen in de bestaande Japansche vlootbouw- plannen, ten einde aan de nieuwe ontwik keling het hoofd te kunnen bieden. Behalve het antwoord inzake de vlootuitbrei- v Een Oostenrijksche ski-patrouille van gasmaskers voorzien op oefening in het gebergte ding, heeft de Japansche regeering thans ook de Amerikaansche nota van 17 Januari beant woord betreffende de schending van Ameri kaansche belangen tijdens de Japansche ope raties in Nanking en andere Chineesche ste den. De Japansche regeering spreekt haar leed wezen uit over „de betreurenswaardige inci denten" en zegt verder, dat strenge orders ge geven zijn aan alle betrokkenen, om de belan gen van derde mogendheden in China zooveel mogelijk te eerbiedigen. Een hoog officier is naar China gezonden, om op de uitvoering van deze orders te letten. De militaire politie in China zal versterkt worden. De schadevergoeding voor de geleden verliezen en schade zal ter plaatse geregeld worden. ROME, 12 Febr. (Havas). De Hongaarsche journalist Imre Barc§, correspondent van het blad „Az Est", dat hier als een anti-nationaal- sociaiistisch orgaan wordt beschouwd, is uit het land gezet. Deze maatregel heeft onder de buitenlandsche journalisten veel opzien gebaard. Bares is jaren lang te Rome geweest, hij was oorlogscorres pondent in Abessinië en was naar aanleiding daarvan door de Italiaansche regeering gedeco reerd. Andere buitenlandsche journalisten zijn onder speciale bewaking gesteld. Vertegenwoordigers der Duitsche politie wer ken op het oogenblik met de Italiaansche politie samen. ATHENE, 12 Febr. (D.N.B.) In tegenwoor digheid van Koning George, den Prins-regent van Joego-Slavië, Paul, den Hertog van Kent en de overige leden der koninklijke familie, alsmede van de hoogste geestelijkheid des lands, is heden het stoffelijk overschot van Prins Nicolaas ter aarde besteld. Tot de aanwezigen behoorden voorts de Griek- sche minister-president, Metaxas, alle leden van het kabinet en het diplomatieke corps. Na een uitvaartdienst in de kathedraal werd de lijkkist per auto naar het mausoleum van Tatoi vervoerd, vergezeld van de leden der ko ninklijke familie. BOEKAREST, 12 Febr. (D.N.B.) De door de regeering-Goga ingestelde „gemeen tecommissies" zijn opgeheven. De gemeen teraadsverkiezingen zijn afgelast. In de plattelandsgemeenten zullen volgens een besluit van het ministerie van Binnenland sche Zaken vergaderingen worden gehouden, waaruit de regeering „drie bekende en eerlijke mannen" zal kiezen, die een nieuwe gemeente commissie zullen vormen. In de groote steden zullen personen van aanzien, bij voorkeur re serve-officieren, als leiders van het gemeente bestuur optreden. Tenslotte zijn alle benoemingen en mutaties, die tijdens de regeering-Goga hebben plaats ge vonden, ongeldig verklaard. In een oproep tot het land dringt de nieuwe regeering er op aan, dat de hartstochten onder het volk bedwongen worden en dat een einde wordt gemaakt aan de binnenlandsche twisten, opdat vrede en eenheid regeeren onder de Roe menen, die allen slechts vertrouwen hebben in koning en vaderland. De regeering geeft verder een samenvatting van haar programma, dat de volgende puften bevat, 1. Wijziging van de grondwet in overeen stemming met den wensch van het volk naar hernieuwing en verhooging van het ethische peil in het openbare leven. 2. Versterking van de nationale gedachte op ieder gebied van het openbare leven, waarbij rekening wordt gehouden met be ginselen van redelijkheid. 3. Herstel van de onrechtvaardigheden, in de geschiedenis begaan jegens het Roemeen- sche element, dat in de grensgebieden over- heerscht, zonder daden van onrechtvaardig heid tegenover de oude minderheden. 4. een nieuw en nauwkeurig onderzoek van de burgerrechten, die na den corlog ver leend zijn. Intrekking van de burgerrech ten, die frauduleus verkregen zijn. 5. Organisatie van het vertrek uit Roemenië van elementen, die zich kort geleden in het land gevestigd hebben, het volkskaraker schaden en het verzwakken. 6. Internationale overeenkomsten voor het zoeken naar een nieuw vaderland voor de joden met de staten, die een teveel aan joodsche be volking hebben. 7. Het losmaken van het algemeen belang van ieder politiek karakter, het onderdrukken van misbruiken bij de administratie, die geheel op de moraal gebaseerd zal zijn. 8. Verhooging van het levenspeil van boeren en arbeiders. 9. Handhaving van het begrootingsevenwicht, verdediging van de munt en volledige eerbiedi ging der eigendomsrechten. 10. Een groot programma van productieve beleggingen. 11. Onderdrukking van twist en verdeeldheid. 12. Volledige handhaving van de orde met waarborging van de rechten, door de wet aan alle burgers toegekend. 13. Versterking van het leger. BATAVIA, 12 Febr. (Aneta). Wij vernemen, dat de doktoren en het personeel van de Ned. Indische ambulance in China momenteel reeds een maand lang werkzaam zijn in de hospitalen van Shanghai (Hoenan). De auto's en het materieel zouden ingevolge eener belofte, die gedaan is bij het vertrek van de leden van de ambulance uit Kanton op 9 Januari, naar Shanghai worden nagezonden. Dit materieel is echter tot dusverre nog niet ter plaatse gearriveerd, zoodat gevreesd wordt, dat een en ander in het ongereede is geraakt. Geruchten doen de ronde, dat een goederentrein is gebombardeerd en dat daar bij ook het materieel van de ambulance is verloren gegaan, terwijl de auto's, welke op eigen gelegenheid naar Shanghai waren vertrokken, verongelukt zijn tengevolge van den slechten toestand der wégen in het Chineesche binnenland. In afwachting van definitieve berichten dien aangaande moet het ambulance-personeel de voorgenomen doorreis naar Nanchang (Kiangsl) tot nader order uitstellen. TOKIO, 12 Febr. (Havas). De eerste secretaris van de Duitsche ambassade te Tokio, graaf Mirbach, heeft een bezoek ge bracht aan het ministerie van Buiten landsche Zaken, waar hij de door de Japan sche pers verbreide geruchten over een crisis in Duitschland tegensprak. Men ge looft, dat hij zijn misnoegen over de hou ding der Japansche bladen heeft geuit. Hoewel de Japansche pers geen commentaar op de gebeurtenissen in Duitschland heeft geleverd, heeft zij in groote opmaak mel ding gemaakt van de geruchten, als zou rijks kanselier Hitier vermoord zijn, de rijksweer in opstand zijn gekomen en generaals terecht gesteld zijn. In buitenlandsche kringen verwondert men zich over de houding" der Japansche bladen, omdat men tot dusverre had gedacht, dat op grond van het Japansch-Duitsche verdrag pers berichten, die de vriendschap zouden kunnen schaden, onderdrukt werden. In Duitsche kringen maakt men bittere op merkingen over de verandering van toon in de Japansche pers sedert het mislukken van Trautmann's bemiddelingspogingen en de publi caties van de Asahi over Duitsche wapen- leveranties aan China. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 12 Februari: Ter gelegenheid van den verjaardag der con- ciliatie heeft op de Italiaansche ambassade een receptie plaats gevonden, die door talrijke kar dinalen werd bezocht. In den Dom van Milaan is ter gelegenheid van de conciliatie een plechtige dienst ge houden, waarbij Kardinaal Schuster in warme en geestdriftige bewoordingen dit feit heeft her dacht. Op Zondag 20 Februari zal in de Katholieke Garnizoenskerk van Berlijn de plechtige Conse cratie plaats hebben van den door Paus Pius XI onlangs benoemden Duitschen Legerbisschop, dr. Frans Justus Rarkowski. De consecratie zelf wordt verricht door den Pauselijken Nuntius, Mgr. Cesare Orsenigo, met assistentie van Mgr. dr. Konrad Graaf von Preysing, bisschop van Berlijn en Clemens August Graaf von Galen, Aartsbisschop van Münster. Naar aanleiding van Schuschnigg's onverwacht bezoek aan Hitier verwacht men belangrijke verklaringen over de Oostenrijksch-Duitsche betrekkingen. De buitenlandsche journalisten in Italië zou den onder bijzondere bewaking staan. In Duitsche kringen toont men zich zeer mis noegd over de houding der Japansche pers bij de jongste gebeurtenissen in Duitschland. Het program der nieuwe Roemeensche regee ring gepubliceerd. Het Japansche antwoord op de nota's der mo gendheden bevat de weigering, om het Japan sche vlootbouwprogram bekend te maken. De Pauskroning van Z. H. Pius XI herdacht. De Zweedsche schilder Einar Norelius zal Prin ses Beatrix een schilderij aanbieden. Verhooging der levensverzekeringstarieven per 1 April 1938? Ged. Staten van Utrecht hebben goedkeuring onthouden aan het raadsbesluit van Soest be treffende garnizoensplannen te Soesterberg. Uitbreidingsplannen van de gemeente Valken burg. Materieel van de Ned.-Indische ambulance in China verloren gegaan. Te Rotterdam heeft bij een twist een vrouw haar man met een dolkmes gestoken. Niet misbruiken Men maakt zoo gauw van z'n geloof een zaakje. Men geneert zich niet met z'n katholicisme te koop te loopen om er voordeelen mee te behalen. Men doet erger, vaak en drijft met het heilige een handeltje. O neen, het is nog geen simonie in den letterlijken zin, men handelt niet in gewijde" voorwerpen, maar sommigen monopo- liseeren onder den katholieken naam ten eigen bate voordeelen en doen de katholiciteit het cachet zijn, 7üaar- mee louter zakelijke overwegingen worden gediend. Daartegen dient steeds met den meesten ernst ge waarschuwd. Het is een gruwelijk apologetisch kwaad wanneer het hei lige ivordt misbruikt voor mercantiele doeleinden. Christus heeft reeds de wisselaars uit den tempel gedreven met geweld, in heiligen toorn. Laten we toch uiterst voorzichtig zijn en zelfs den schijn vermijden dat het heilige der heiligen wordt aangewend om een zaakje ervan te maken! LEOPOLDVILLE, 12 Febr. Van officieele zijde wordt bericht, dat te Bangui, in Fransch Equatoriaal Afrika, gevallen van gele koorts zijn geconstateerd. Ook in den Belgischen Congo hebben zich aan de grens vier verdachte ziektegevallen voorge daan onder de inlanders. De geneeskundige dienst heeft thans alle maatregelen tegen uit breiding der ziekte getroffen en er is een z.g. gezondheidszone ingesteld. Op alle verkeer tusschen beide gebieden wordt strenge controle uitgeoefend en een specialist is per vliegtuig naar het betreffende gebied vertrokken. De Duitsche minister van Opvoeding heeft bij decreet de reeds verwachte reorganisatie van het geheele middelbare onderwijs ten uit voer gelegd. De schooltijd wordt verkort van negen tot acht jaar. Principieel is het onderwijs in jon gens- en meisjesscholen gescheiden. Heiligeweg 39-45, A'dam. A. J. v. d. MADE OOK VOOR INDISCHE RIJSTTAFEL IN5 i i i uv:unniiiiiiiiifi)j;j^: j;> 4/s? Stand op Zondag 1 uur v.m.: 756.8 Vorige stand: 754.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1