Regeer ings wij z iging in Oostenrijk Seyss Inquart krijgt Binnenlandsche Zaken, geassisteerd door Skubl als staats secretaris der Veiligheid Zes nieuwe leden in het kabinet Politieke storm in Britsch-Indië Het nieuws van heden „PROTECTOR" I TERNAUWERNOOD AAN DEN DOOD ONTSNAPT VREESELIJKE TOESTAND TE NANKING DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke pers WOENSDAG 16 FEBRUARI 1938 OCHTENDBLAD Troepenconcentraties in Beieren? Succes voor Franco's troepen Jouhaux beducht voor zijn positie Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| I INBRAAK VERZEKERING I WmM: Aller oogen gericht op Gandhi Soeng minister van Financiën De gezondheid van den H. Vader Strenge maatregelen tegen partijen Er daagt hulp voor Papanin Onderhandelaars naar Washington Het Belgisch kabinet versterkt BUREAUX voor REDACTIE EN ADMINISTRATIE i NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 5970 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal 13.25. Bii onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21024 Nationaal-socialisten krijgen toe gang tot het Vaderland- sche Front Bondskanselier Schuschnigg Overleg tusschen de U.G.T. en C.N.T. De nieuwe arbeidsregeling zou den Staat te veel macht geven 1 Stormwaarschuwingsdienst Auto door gesloten spoorboom gereden en tegen trein gebotst :v' - Het Engelsche leger heeft de beschikking gekregen over kleine vrachtwagens, die ook licht geschut kunnen meetrekken Congres-ministeries van Bihar en de Vereenigde Provincies afgetreden Sneeuwstormen zijn ook voor wintersport -beoefenaars niet aangenaam. Bij de opening van de nieuwe Feldberg-schans in het Zwarte Woud was de sneeuw spelbreker Meer dan tienduizend personen zouden in koelen bloede zijn afgeslacht Geruchten over bezorgdheid beslist tegengesproken Politieke actie voor Roemeensche ambtenaren verboden De „Moerman" voegt zich bij de „Taimyr" Wreed zijn! Stanley over de Britsch-Ameri- kaansche handelsbesprekingen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. WEENEN, 15 Febr. (Havas). Be houdens nog mogelijke wijzigingen zullen de belangrijkste functies in het nieuwe 'Oostenrijksche kabinet als volgt verdeeld worden. Bondskanselier en minister van Landsverdediging, Schuschnigg. Minister van Buitenlandsche Zaken, Guido Schmidt Minister van Binnenlandsche Zaken, Seyss Inquart Staatssecretaris der veiligheid, assistent van Seyss Inquart, Skubl Glaise-Horstenau schijnt te worden uitge schakeld. Verder schijnt het, dat men den minister van Binnenlandsche Zaken verplicht Voor politiezaken de bemiddeling te gebruiken Van den politie-president Skubl. Verder verluidt, dat de nationaal- socialisten Leopold en Tavs het Oosten- rijksche gebied zuilen verlaten of reeds ver laten hebben, om zich naar Berlijn te be geven, terwijl geen wijziging zal komen in de voorschriften inzake het gebruiken van het hakenkruis. Onder voorzitterschap van Schuschnigg heb ben de provinciale leiders van het Vaderland sche Pront heden vergaderd. Schuschnigg heeft Uiteengezet, welke moeilijke omstandigheden hem ertoe noopten onderhandelingen te voeren Uiet Duitschland. Hij deed een beroep op de Vaderlandsliefdè van zijn hoorders. Hitier zou hebben aangevoerd, aldus Havas, dat het noodig is in zijn redevoering voor den Jtijksdag uiting te geven aan den wensch te zien, dat de Oostenrijksch-Duitsche overeen komst voor Woensdag 16 dezer verwezenlijkt Wordt. De houding van Schuschnigg wekt de alge- öieene bewondering. De door hem overwogen concessies aan Duitschland laten de politieke en administratieve structuur van een onafhan kelijk Oostenrijk intact. De opneming van Seyss Inquart in de re geering beziet men echter met ongerustheid, met name voor het geval de veiligheids politie voortaan de nationalistische en mo narchistische propaganda op denzelfden voet zou moeten behandelen. Seyss Inquart, die door de Duitsch-Oosten- ïijksche besprekingen plotseling op den voor grond is getreden in de Oostenrijksche politiek, Is geboren in 1892. Hij heeft rechten gestudeerd en heeft te Weenen het beroep van advocaat uitgeoefend. Door zijn denkbeelden werd hij naar het Groot- Du itsche kamp gedreven en werd hij vice-voor- Sitter van den Oostenryksch-Duitschen bond. Seyss Inquart heeft groote sympathie voor het hationaal-socialistisfche Duitschland en is tevens een overtuigd Katholiek. Dit laatste schonk hem het vertrouwen van Schuschnigg, die hem geschikt scheen te achten om een verzoening tot stand te brengen en hem lid van den staats raad maakte. Het schijnt, dat Seyss Inquart ook het vertrouwen geniet van Adolf Hitler. Hij heeft verscheidene malen een bezoek gebracht aan Berlijn. De chef van den Oostenrykschen pers dienst, kolonel Adam, kleeft hedenavond voor de radio de berichten bevestigd, vol gens welke voortaan nationaal-socialisten tot het Vaderlandsche Front (de regee- ringscoalitiej zullen worden toegelaten. Hij zeide o.m., dat de mogelijkheid, tot het Vaderlandsche Pront toe te treden, zal worden Uitgebreid tot die kringen, welke tot dusver een vijandige of afwachtende houding hebben aan genomen. Kolonel Adam zeide voorts door den Bonds kanselier gemachtigd te zijn te verklaren, dat hi tegenstelling met de geruchten, die de ronde hebben gedaan, geen wijzigingen zullen wor sen gebracht in de grondslagen van de over eenkomst van Juli 1937, en dat de grondwet ®h de wet nopens het Vaderlandsche Pront onaangetast zullen blijven. Tegelijk met de besprekingen over het wijzigen van het ministerie, worden op het ministerie van Buitenlandsche Zaken be sprekingen gevoerd, waaraan ambassadeur Vion Papen deelneemt, .over het_ formuleeren van de punten, waarover te Berchtesgaden overeenstemming is bereikt. Nader meldt Havas, dat de definitieve samenstelling van het Oostenrijksche kabi net in den loop van den nacht zal ge schieden. Volgens betrouwbare inlichtingen zal het nieuwe kabinet zijn samengesteld uit achttien ministers en onder-staatssecre tarissen, waarvan er twaalf, waaronder de kanselier, leden zijn van het oude kabinet. Onder de zes nieuwe namen wordt alleen die van Seyss Inquart als zeker genoemd. Veld maarschalk Hulgerth blijft vice-kanselier. Seyss Inquart zou, zooals boven gemeld, minister van Binnenlandsche Zaken worden, met als staats secretaris van Veiligheid Skubl. In haar geheel zal de nieuwe ministerlijst veel conservatiever blijken te zijn dan men aanvankelijk verwacht had. In nationaal-socialistische kringen te Weenen verluidde heden, dat in Beieren bij de Tyroolsche grenzen troepen geconcen treerd zijn. Volgens berichten uit Inns- brueck zouden inderdaad in Zuid-Beieren troepenconcentraties zijn waargenomen. De Duitsche autoriteiten verklaren, dat het hier de jaarlijksche ski-oefeningen in de ge bruikelijke winterkwartieren betreft. Uit Vaduz in Liechtenstein wordt gemeld, dat bij de Tyroolsche grens troepenconcentraties in Beieren zijn waargenomen. Volgens daar ont vangen inlichtingen zouden de samengetrokken effectieven bestaan uit eenige duizenden man schappen van gemotoriseerde eenheden en Luchtvaartafdeelingen. CORDOVA, 15 Pebr. (Havas) De troepen van het Zuidelijk leger van Franco hebben gis teren hun stellingen ten Westen van Jaén ver beterd. De regeeringstroepen moesten hun stel lingen verlaten, na hevigen tegenstand te heb ben geboden. De rechtsche troepen hebben zich tevens meester gemaakt van alle bergketens in het ge bied Torre Hermosa en La Serena. Vanochtend hebben de vertegenwoordigers van U.G.T. en C.N.T. vergaderd. Gesproken is over een mogelijk samengaan van beide par tijen. Beide partijen zijn het eens over de nood zakelijkheid de productie meer intens te maken en de economie te organiseeren; alleen zijn zij het niet eens over de hulp aan de regeering. De U.G.T. verlangt een bijna onvoorwaardelijke gehoorzaamheid aan de regeering, terwijl de C.N.T. verlangt, dat de garantie van de vak ver - eenigingen niet ondergeschikt wordt aan de regeering. PARIJS, 15 Febr. (Havas) Vanochtend heeft Jouhaux in het nationaal comité van de Fran- sche C.G.T. een uiteenzetting gegeven over de nieuwe regeling van den arbeid. Hij zeide o.a., dat het ontwerp de rol van den staat op gevaarlijke wijze vergroot, ten koste van de verantwoordelijke organisaties. Ten aanzien van de regeling van ontslag vraagt de C.G.T., dat de vrijheid van meening en de vrijheid van vereeniging gehandhaafd zal blijven, en dat ieder individueel ontslag, dat onrechtvaardig geoordeeld wordt, zal worden voorgelegd aan een scheidsgerecht. Wat betreft het recht van staken kan de C.G.T. het eerste artikel, volgens hetwelk een staking alleen kan worden gehouden na een stemming, niet aannemen. Wel wil de C.G.T. er in toestemmen, dat zal worden nagegaan of een minderheid _of _een JtffigerdSlhPid voor staken is. Verwachting: Krachtige tot matigen, Oostelijke tot Noordoostelijken wind, al*- nemende bewolking, weinig of geen sneeuw, lichte vorst des nachts, overdag om het vriespunt. Verdere vooruitzichten: Nog weinig ver- S H andering, behoudens afnemende wind. H Geseind Dinsdagavond te 19.40 uur aan de posten van IJmuiden tot de Belgische 5 grens: „Stormsein neerhalen, blijft op uw hoede." 1| aillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllll. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII 1 ONDERL. VERZEKERING-MIJ. DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Telef. 45014 en 45016 Directie: H. F. HEERKENS THIJSSEN Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën, Kloosters en Kerkelijke Instellingen. TïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinT Dinsdagavond om kwart over zes heeft zich op den overweg bij Eefde in den rijks straatweg ZutfenDeventer een ongeval voorgedaan, dat wonderlijk genoeg zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopen. De bestuurder van een personenauto, de 59- jarige heer D. Jager uit Eefde, die uit de rich ting Zutfen den overweg naderde, zag de ge sloten spoorboomen niet, met het gevolg, dat hij door den eersten heenreed en met een hevigen klap tegen den juist passeerenden treil botste, welke om 18.08 uur Zutfen had verlaten. De auto werd na de botsing tegen den steun paal, waarop de spoorboom rust, geworpen. Het gedeelte naast de stuurinrichting en het voorste deel van den auto werden totaal vernield. De bestuurder bleef ongedeerd en kwam met den schrik vrij. Hij verklaarde door een tegenligger te zijn verblind en daardoor de boomen niet te hebben ge- Zien. De spoorboom heeft slechts weinig van de wilde manoeuvre van den auto te lijden gehad Na een kwartier vertraging heeft de trein zijn reis vervolgd. BOMBAY, 15 Febr. (Reuter). In geheel Britsch-Indië doet zich thans een constitu- tioneele crisis voor na het aftreden van den Congrespremier van Bihar, die van meening is, dat de andere Congres-ministers op de zelfde wijze zullen optreden, ingeval de onderscheiden provinciale gouverneurs bij hun verzet blijven politieke gevangenen in vrijheid te stellen. Het is nog niet duidelijk of het ministerie van Bihar is afgetreden op last van het Natio nale Congres te Haripura, hoewel dat wel waar schijnlijk wordt geacht. Gezaghebbende kringen van het Congres wil len geen commentaar leveren op den toestand, in afwachting van een verklaring van het Nationale Congres te Haripura. Uit Lucknow wordt nader gemeld, dat het kabinet der vereenigde provincies is afge- HANKAU, 15 Febr. In Chineesche krin gen doen gruwelverhalen de ronde over ge beurtenissen, die zich te Nanking hebben afgespeeld. Naar schatting zouden er meer dan tienduizend personen in koelen bloede zijn afgeslacht, terwijl minstens 20.000 dief stallen moeten zijn gepleegd. Ook het optreden der Japansche militairen zou volgens deze mededeelingen, ondanks de waarschuwingen der militaire overheid, uiterst afkeurenswaardig zijn. Vernomen wordt, dat de commissie tot hand having van den vrede te Nanking, die door de Japanners wordt gecontroleerd, geen uitdeeiing heeft gehouden onder de 150.000 vluchtelingen, die aan den hongerdood zijn prijsgegeven. Volgens ds. Hsingtsjoe Mau van de methodis tische episcopale kerk zijn de Chineesche Christenen, die hun huizen langs den spoorweg van Sjanghai naar Nanking en dien van Sjanghai naar Sjangtsjau niet konden verlaten, i jiycnmin door de Japanners gebaard. De Ja panners hebben kerkgebouwen ingericht als barakken voor hun troepen, aldus de predikant. De Chineesche Christenen, die in het door de Japanners bezette gebied zijn achtergebleven, worden volgens Mau ge dwongen tusschen de Japansche troepen te leven, die verwachten, dat het aantal aan vallen van Chineesche guerillatroepen door de aanwezigheid der Chineesche Christenen zal afnemen. Sir Archibald Clark Kerr, de nieuwe gezant van Groot-Brittannië in China, wordt morgen per schip uit Singapore te Hongkong verwacht. Uit doorgaans goed ingelichte bron wordt vernomen, dat na de besprekingen, die te Hongkong zijn gehouden, T. V. Soeng, de president van de Chineesche Bank, de functie van minister van Financiën zou hebben aanvaard, met behoud van zijn positie aan de Biank. Bij de besprekingen zijn ook maatregelen genomen voor de handhaving der waarde van den Chineeschen dollar. De Minseito, de grootste partij van het Ja pansche parlement, heeft hedenochtend het ontwerp over de algemeene mobilisatie van de nationale hulpbronnen besproken. De partij bleek in meerderheid tegen het ontwerp. Het schijnt, dat ook de Seijoekai tegen het ontwerp Is, en dat alleen de nationalisten en de fascistisch getinte party der sociale massa het ontwerp zullen steunen. De Chineesche athletiek federatie heeft een rondschrijven gezonden aan 46 nationale Olympische comité's, waarin zij verzoekt niet te willen deelnemen aan de Olympische Spelen, welke in 1940 t&-Tokio zullen worden s-ehouHe». treden, in verband met de kwestie der vry- lating van de politieke gevangenen. De onverwachts opgestoken politieke storm, welke den toestand in Indië dreigt te beïn vloeden, is veroorzaakt wegens ongeveer 35 poli tieke gevangenen. Het feit, dat Sinha, de pre mier van Bihar, de eerste Congres-premier was, die is afgetreden, doet veronderstellen, dat de gebeurtenissen van vandaag de instemming heb ben van Gandhi, daar Sinha een aanhanger is van den Mahatma. Men verklaart, dat hoewel in de z.g. congres provincies sprake is van slechts 35 gevangenen, men er toch rekening mede moet houden, dat in Bengalen meer dan 400 personen wegens politieke overtredingen zijn opgesloten. Wederom zijn aller oogen in Britsch-Lndië gevestigd op Mahatma Gandhi, die zich op het oogenblik ophoudt in een hut aan den oever van de Tapti-rivier te Haripura, in de nabijheid van de plaats, waar de vol gende week het jaarlijksche Nationale Con» gres zal worden gehouden. Men is van oordeel, dat de beslissing van Gandhi moet worden afgewacht, of ook de overige vyf Congres-ministeries zullen aftreden, dan wel dat dit beperkt zal blijven tot beide genoemde. De zwakke gezondheid van den Mahatma doet vreezen, dat hy de huidige spanning niet zal kunnen dragen, doch vanochtend, na zyn weke- ïykschen dag van zwügen gisteren, scheen hy welgemoed. VATICAANSTAD, 15 Febr. (Stefani) In welingelichte kringen van het Vaticaan wordt stellig ontkend, dat de gezondheidstoestand van Z. H. den Paus reden zou geven tot bezorgdheid, zooals in het buitenland verluidde. De H. Vader heeft hedenochtend den Kardi naal-Staatssecretaris Pacelli ontvangen, die het gebruikelijk rapport uitbracht. Vervolgens heeft Z. H. een aantal andere Kardinalen ontvangen, terwijl hij morgen een aantal echtparen, die een pelgrimsreis naar Rome hebben gemaakt, in gemeenschappelijke audiëntie zal ontvangen. BOEKAREST, 15 Febr. (D.N.B.) De Roe meensche minister van Binnenlandsche Zaken heeft den prefecten nauwkeurige aanwy zingen gegeven tot onderdrukken van de politieke par- tyen. Alle vergaderingen en demonstraties, als mede het uitdeelen van pamfletten zijn ver boden. De prefecten hebben het recht de partijgebouwen te sluiten. Verder wordt erop gewezen, dat de ambtena renstand niet deel mag nemen aan de politiek zy, die geruchten over een wijziging in de re geering in omloop brengen, zullen voor den rechter rekenschap af moeten leggen. MOSKOU, 15 Febr. (Tass) De ysbreker „Taimyr" heeft heden gemeld, zes mijlen in N. O.-richting te zijn gevorderd. Het schip is thans het ijsveld genaderd, dat als vliegveld kan dienen, de bemanning is met het uitladen der vliegtuigen begonnen. De ysbreker „Moerman" is in de nabijheid van de „Taimyr" aangekomen. Dit schip be vond zich het dichtst by de expeditie van Pa panin. Beide schepen pogen thans tezamen het kamp van Papanin te bereiken. Ondertusschen worden de voorbereidingen aan boord van den ysbreker „Ermak", die zich in de Oostzee bevindt, voortgezet. De comman dant van de „Ermak", Otto Schmidt, heeft aan de „Isvestia" verklaard, dat zyn schip zal po gen te helpen, tenzy de „Moerman", „Moerma- netz" en „Taimyr" er in zullen slagen Papanin te redden en op eigen kracht uit het iis te ko- Seyss Inquart wordt minister van Binnenland sche Zaken in Oostenrijk, met assistentie van Skubl als staatssecretaris der veiligheid. De Congres-ministeries van Bihar en de Ver eenigde Provincies in Britsch-Indië zijn afge treden. De geruchten over een zorgwekkenden gezond heidstoestand van Z. H. den Paus worden beslist tegengesproken. Te Nanking zouden vreeselyke toestanden heer- schen; duizenden zouden in koelen bloede zijn afgeslacht. T. V. Soeng zou minister van Finan ciën worden. Het proces-Niemoeller wordt op 18 Februari hervat. De toestand van Kardinaal Capotosti is hopeloos. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van Buitenlandsche Zaken. De Eerste Kamer is begonnen met de behan deling der Justitiebegrooting. De K.N.I.L.M.-dienst op Australië wordt waar schijnlijk op 1 Juli geopend. Rusland bestelt hier te lande twee groote bag germolens. Auto bij Eefde door gesloten spoorboomen ge reden en tegen trein gebotst; bestuurder bleef ongedeerd. Beurs van New York: Slot op laagste punt van den dag. O „Wat kunnen kinderen soms wreed zijn!" roept de oudere een enkelen keer uit, wanneer de jeugd een onge lukkige najouwt of het een niet voor haar (zijn) taak berekende onderwij zeres of onderwijzer al te lastig maakt. Ja, de jeugd kan soms wreed zijn. Doch wij ouderen dan? Ook de groote mensch kan, zelfs in onnadenkend heid of juist door onnadenkendheid, een ander zwaar grieven. Als we eens wat beter nadachten over hetgeen we willen zeggen of doen, zouden we veel nalaten. We beleedigen zoo vaak minder uit opzet dan wel uit dom heid. We pijnigen iemand minder uit berekening dan wel door gedachteloos te handelen. We bedoelen alles niet zoo kwaad, maar kwaad is het des alniettemin. We moeten voorzichtiger zijn met woorden en daden jegens onze naasten. LONDEN, 15 Febr. (Reuter) In antwoord op een vraag in het Britsche Lagerhuis heeft heden Stanley verklaard, dat morgen de onderhandelaars naar Amerika zullen vertrekken, die den Britschen ambassadeur te Washington zullen bijstaan in de bespre kingen over een Britsch-Amerikaansch handelsverdrag. In antwoord op de vraag, of hem de mede- deeling van Morgenthau inzake het in-actieve goud bekend was, verklaarde Sir John Simon, dat hy het met dit standpunt eens was. Hy zal opletten, of de maatregelen in Ame rika resultaten zullen hebben. De Britsche re geering zal dienovereenkomstig haar houding bepalen. Verder zei Sir John Simon, dat het beginsel van de drievoudige overeenkomst blyft bestaan en geëerbiedigd wordt, en dat geen aanleiding is om hiervan af te stappen. Spreker is niet van meening, dat, aangezien de Vereenigde Sta ten maatregelen genomen hebben, Engeland dezelfde maatregelen zou moeten nemen. BRUSSEL, 15 Febr. (Belga). De Belgische premier, Janson, heeft de portefeuille van Economische Zaken en Middenstand aange boden aan den Katholieken senator Pierre Desmet, hoogleeraar aan de universiteit te Leuven, die de portefeuille aanvaard heeft. Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 746.1 Vorige stand 767.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1