UIT DEN OMTREK w; JünóMfftonó: miuTfliK cotonnt- STAD UWS Onafhankelijkheid pri jsgegeven Haarlem, 16 Febr. Kort en volledig WOENSDAG 16 FEBRUARI 1938 BEVERWIJK BENNEBROEK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE HILLEGOM VELZEN VIJFHUIZEN IJMUIDEN ZAANDAM HENGELSPORT V.C. 't Karpertje 87-JARIG HEER TE WATER Onbekende redde hem DE BEDELBRIEFSCHRIJVER WINTERFLORA R.K.V.C. De Forel VOETBAL T.Y.B.B.H.B.C. op a.s. Zondag Kruisverbond Gevonden voorwerpen en dieren BURGERLIJKE STAND Hitier zou Schuschnigg gedreigd hebben met een opmarsch en terreur Tolunie onvermijdelijk UIT DE HOOFDSTAD CHAUFFEURS ADRESSEEREN AAN B. EN W. Naar aanleiding van de Entam-ontslagen AGENDA OUDE DAME OPGELICHT VOOR 300 RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Bioscopen 17 Februari Bioscopen Nieuwe concertzaal geopend. In tegenwoor digheid van een groot aantal genoodigden heeft gisteravond de officieele opening plaats gehad van de nieuwe tooneel- en concertzaal, welke de directie van het Kennemer Theater aan de Zeestraat heeft doen bouwen. De opening geschiedde door den voorzitter van Vreemdelingenverkeer, Mr. A. Moens, die wees op de groote aanwinst, welke Beverwijk met deze moderne inrichting heeft verkregen. Hij achtte de stichting van dit gebouw in Be verwijk van groot belang, mede uit een oogpunt van Vreemdelingenverkeer, want een gelegen heid als deze leent zich voortreffelijk om con gressen te houden, zooals dat van den Ned. Spaarbankbond, dat dezen zomer in onze plaats gehouden zal worden. Een groot aantal vereenigingen en particulie ren hadden fraaie bloemstukken gezonden. Kegeling in het bakkersbedrijf? Naar wij vernemen hebben de R.K. georganiseerde bak kerspatroons in hun laatstgehouden vergade ring besloten om, gezien de situatie in het bedrijf, zooals deze zich den laatsten tijd ont wikkeld heeft, aan het hoofdbestuur te ver zoeken er 'bij den Minister op aan te dringen, dat de bepalingen betreffende de ondernemers overeenkomsten ook op het rayon Beverwijk van toepassing verklaard zullen worden. R. K. Volksbond De R. K. Volksbond houdt Vrijdagavond zijn jaarvergadering in het K. S. A.-gebouw. Behalve de jaarverslagen vermeldt de agenda o.m. bestuursverkiezing wegens aftre ding van de heeren P. Scholts, N. Zuurbier, P. Sneekes en C. Wester die allen herkiesbaar zijn. De viering van het 7e lustrum zal plaats heb ben op Zondag 6 Maart a.s. Dien morgen wordt in de parochiekerk van St. Agatha des morgens half negen de Hoogmis opgedragen, waaronder algemeene H. Communie der leden. Om kwart voor elf wordt daarna in het K. S. A.-gebouw een vergadering gehouden, waar de heer H. J. Kuiper zal spreken over „Het Chris tendom in de maatschappij". Voor degenen, die dit wenschen, zal er gele genheid zijn om een kort woord te spreken. Adres aan Gedeputeerde Staten. De on- dergeteekenden, zich aaneengesloten hebbende tot een comité, dat zich ten doel stelt belang stelling te wekken voor het behoud van het natuurschoon tusschen Beverwijk en Wijk aan Zee, en zich noemt comité „Tusschenwijk", ten deze domicilie kiezende te Beverwijk aan de Breestraat No. 95, ten kantore van den eersten ondergeteekende, geven eerbiedig te kennen dat de inwoners van de gemeente Beverwijk en in het bijzonder die van Wijk aan Zee zich ernstig ongerust maken over de toekomst van het natuurschoon, aanwezig op het onlangs groo- tendeels door de N.V. Koninklijke Nederland- sche Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden en de N.V. Vereenigde Koninklijke Papier fabrieken der firma Van Gelder Zonen te Vel- sen aangekochte landgoed „Tusschenwijk". Tot het door genoemde industrieën aange kochte gedeelte van dit landgoed behoort n.l. een groot gedeelte van den Boschweg van het land goed Roos wijk naar Wijk aan Zee, en wel juist het gedeelte dat, zeldzaam gelukkig aangelegd door het fraaie duinterrein aan weerszijden, alom bekend is om zijn schoonheid. De duinenrij aan de Noordzijde vormt bovendien in aanslui ting met de hooge duinen bij Wijk aan Zee, het uitzonderlijke landschap, waarop men van den grooten weg van Beverwijk naar Wijk aan Zee het gezicht heeft; deze duinenrij heeft dan nog aan haar voet de Gaasterboschjes, waar zich een wandelweggetje van verkwikkende lande lijkheid bevindt. De ondergeteekenden doen met aandrang een beroep op uw college om ten spoedigste met de andere officieele instanties en de betrokken in dustrieën in overleg te treden tot het treffen van regelingen, waardoor de doeleinden dier in dustrieën kunnen worden bereikt op een wijze, waarbij het natuurschoon zooveel mogelijk wordt gespaard en voor het publiek beschikbaar blijft. Ondergeteekenden zouden het ten zeerste op prijs stellen indien zij zoo spoedig mogelijk in de gelegenheid zouden worden gesteld hun wen schen in dezen mondeling toe te lichten. Beverwijk, Wijk aan Zee, 15 Februari 1938. 't Welk doende enz w.g.: mr. J. O. Baron, ds. J. W. van Calcar, Chr. de Goede Sr., mevr. A. A. van HattumDekker, C. C. Honig, mevr. W. J. HuenderBosch, ir. K. L. Moens, W. Netelen bos, P. J. M. J. van de Pavoordt, J. Raadsveld, G. W. P. Stoutènbeek, J. Tromp. Burgerlijke Stand Geboren: d. van E. Turnhoutvan den Bunt d. van M. M. BlomIckenroth. Overleden: S. Fockens, oud 49 jaar A. Her- kens, oud 56 jaar Th. Wybenga geb. van Lom, oud 82 jaar. Oproep De Commissaris van Politie te Bloe- mendaal verzoekt dengenen, die getuige waren van een aanrijding op 10 Februari j.l. tusschen twee wielrijders op den hoek Koninginneduin- weg en Midden Duin en Daalsche weg des mor gens om half negen, tot het geven van inlich tingen zich ten spoedigste te willen melden aan het bureau van politie te Overveen. Teraardebestelling J. Veen Onder zeer groote belangstelling had heden-Woensdag)- morgen op de R. K. begraafplaats te Heemste de de teraardebestelling plaats van wijlen den heer J. Veen, gepensionneerd hoofdagent rechercheur alhier. Om 10 uur werd in de parochiekerk van den hebben altijd voorrang, ook al kruisen zij den voorrangs- weg, waarop m rijdt. H. Bavo een plechtige Requiemmis gecelebreerd door kap. J. Kosse. Onder de vele aanwezigen waren o.m. het bijna volledige politiecorps, enkele gepension- neerden en een 4-tal collega's uit Haarlem. Een fraai krans van het politiecorps dekte de baar. Kap. J. Kosse verrichtte na de H. Mis de absoute. Feestvergadering Hill. Burgerwacht Ter ge legenheid van het 5-jarig bestaan der Hillegom- sche Burgerwacht werd Maandagavond in Hotel Flora een feestvergadering gehouden, welke zich in een groote belangstelling mocht verheugen. Na een woord van welkom, uitgesproken door den voorzitter, Mr. J. H. Peek, installeerde de burgemeester den nieuw benoemden comman dant den inspecteur van politie, J. den Boer. Nadat de heer den Boer in handen van den burgemeester den vereischten eed had afgelegd, feliciteerde deze den commandant met zijn be noeming. De heer Den Boer dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en zal uit volle overtuiging zijn plicht ten uitvoer brengen. Hierna legden 10 nieuwe leden den eed van trouw af in handen van den commandant, waar na deze hen in den breede op den ernst van den afgelegden eed wees, waarna de aanwezigen staande het Wilhelmus aanhieven. Het verdere gedeelte van den avond werd ge vuld door zang van het dameskoor „Cantabile" onder leiding van mej. A. van der Meij, een hu morist en Réné van Duinen, acrobaat-jongleur, die beiden, evenals het koor, veel succes oogst ten. Radio-steunbonnen De radio-commissie voor de uitreiking van steunbonnen aan werk- loozen, aangesloten bij de radiocentrales, ver zoekt ons te melden, dat hernieuwde inschrijving voor de maand Maart zal plaats hebben voor de Centrale Kennemerland en Velzen-Noord op 17 Februari en de uitreiking op 24 Februari; voor de Centrale Kennemerland van 78 uur en voor Velzen-Noord van 6.307.30 uur. Voor de Centrale Kennemerland is de inschrij ving en uitreiking In het Gemeentelijk stempel lokaal in de Lorentzstraat. Voor de Centrale Huisman en v. d. Broek In schrijving op 18 Febr. en uitreiking op 25 Fe bruari van 78 uur. Zij die zich willen laten in schrijven moeten minstens een half jaar abonné van een der bovenstaande Centrales zijn. Tijdelijke afsluiting van een weg De Hage- lingerweg te Santpoort, van de Hoofdstraat tot den Overbildtweg, zal van Woensdag, 16 Febr. 1938 af tot nader order voor het doorgaand ver keer met rij- en voertuigen zijn afgesloten. Wit-Gele Kruis De leden van 't Wit-Gele Kruis worden er attent op gemaakt dat Donder dag a.s. 's avonds om 8 uur, in het K. S. A.- gebouw te Beverwijk, een groote propaganda- vergadering plaats heeft. Men heeft toegang op vertoon van de contributiekaart 1938. Men houde dus dezen avond vrij. R.K. Propagandaclub. Maandag vond in café „Sportlust" een feestvergadering plaats van de R.K. Propagandaclub. Het feestelijk versier de zaaltje was geheel gevuld, toen de voorzitter der feestcommissie de heer H. v. d. Hulst met een inleidend woord de bijeenkomst opende. Hierna voerde het woord de heer Th. v. d. Putten, die dezen avond als conférencier fun geerde. Vervolgens sprak Pastoor v. d. Waarde nog een kort woord. De avond was aangekondigd als een knal avond, wat hij inderdaad werd. De heeren El- senerus en Florijn uit Haarlem verzorgden het muzikale gedeelte. Het Vijfhuizer cabaretgezelschap zorgde voor het verdere amusement. Na de pauze hield de heer C. A. de Koning, voorzitter van de R.K. Staatspartij, nog een korte rede, waarin hij met veel waardeering sprak over de Prop. club. Het was bijna 12 uur eer het programma was afgewerkt, waarna de Pastoor nog een dank woord sprak. „IJmuidens Bloei." De Federatie van V.V.V.'s in Noordholland beoogt dit jaar we derom een aantrekkelijken gids uit te geven, welke verzorgd zal worden door de firma Strengholt te Amsterdam. In verband met deze uitgave komen de cli- ché's van IJmuidens Bloei ter sprake, welke een dringende aanvulling behoeven. De directeur van Openbare Werken stelt voor dit doel foto's beschikbaar. Van den Gids „De Nederlandsche Musea", uit te geven door het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zullen eenige exemplaren voor het archief worden besteld. De Gids komt einde Maart uit en zal dan op het Verkeershuis voor belanghebbenden ter in zage liggen. De datum der algemeene ledenvergadering werd vastgesteld op Vrijdag 18 Februari 8.15 uur in hotel Augusta. R.K. Metaalbewerkersbond Maandag avond hield bovengenoemde bond zijn 27e jaar vergadering in het St. Fidelispatronaat aan den Zeeweg. De voorzitter opende de bijeenkomst, waarna de jaarverslagen volgden van den eer sten penningmeester en van de werkloozen- admlnistratie. De aftredende bestuursleden werden herko zen. Daarna gaf hoofdbestuurder v. d. Hulst een duidelijk resumé van de door de samenwerken de organisaties in de metaalindustrie gevoerde loonactie bij de groote bedrijven in Rotterdam en Amsterdam en van de tot dusverre bereikte resultaten. Hierna werd de vergadering gesloten. Stormschade De stoomtrawler Clazina Lu ther IJm. 59 heeft op zee tijdens een stortzee zijn scheepsboot verloren. Gezellen Wandelclub F. A. K. IJmuiden-Oost Zondag 20 Februari dus a.s. Zondag zal door de F.A.K. te IJmuiden-Oost een groote wandel- marsch worden georganiseerd. Deze marsch is de eerste, die dit jaar in 't District Haarlem wordt gehouden. Het belooft een groot succes te wor den en als niet alle teekenen bedriegen zal het een reuzen-propaganda worden voor de R. K. wandelsport in onze gemeente. Twee marschen door de omgeving van Velzen, één voor heeren 30 K.M. en één voor dames 25 K.M. elk met een rust van een half uur. De start vindt plaats Zondag 20 Februari om 12 uur van het Sint Fidelis-gebouw te IJmuiden-Oost, daar zal ook de af te leggen route bekend gemaakt worden. Men kan inschrijven bij den heer G. Donker, Fr. Naereboutstraat 54 IJmuiden-Oost. De kosten zijn 50 cent voor medaille als her innering aan volbrachte route en 25 cent voor diploma als herinnering. Denkt erom, wie na Dinsdag 15 Februari inschrijft, betaalt 10 cent extra. Wacht dus niet, maar geeft u aanstonds op. Maakt propaganda voor de R. K. wandel sport. Burgerlijke Stand Geboren: Hetty Anneke, dochter van D. Kwast en A. Sikma; Erik George, zoon van G. L. en A. M. de Kort; Jan Cornelis, zoon van J. Dekker en E. Bakker; Woutertje Margaretha, dochter van C. Kitzen en K. van de Braak; Willem, zoon van J. van der Meer en M. Smit; Jan, zoon van N. J. van Ammers en A. H. den Drijver, Grietje, dochter van R. Koning en G. Volder; Petro- nejla Gepke, dochter van E. Veldhuis en H. Schuur; Guurtje, dochter van C. de Boer en P. Maas; Eibertus Rikkert Adrianus, zoon van L. Goedhart en A. van Straaten; Frank, zoon van F. Maatje en T. Kuijper; Klaas Jacob, z. van C. Kok en N. J. de Boer; Elsien Thea Jantine, dochter van A. Muller en W. Kemper; Anna Maria, dochter van J. G. A. Konincks en M. A. Mideelbusker; Alfred, zoon van Th. A. Spann en H. C. Former. Ondertrouwd: J. Fonteijn en G. Bruins; H. M. van Vliet en W. Horstman. Gehuwd; H. Koppenol en J. Bruin; B. de Graaf en C. Holkamp; A. de Heer en J. Kraaler; M. Feeke en K. G. van Vliet; J. Doets en M. P. de Groot; S. C. Horn en P. Goezinne; K. Onrust en J. Th. Roos; J. Giesbergen en W. Jochemsen; R. Nijensikkens en A. J. G. Klos. Overleden: Nicolaas Jacobus Heijkoop, oud 78 j„ wednr. van E. Abbenes. Zondag j.l. hield bovengenoemd college een wedstrijd om den wisselbeker in de Kruisvaart. Do vangst was bevredigend. De beker werd dit maal gewonnen door den heer v. d. Brink met grootte;s held van de ndag was A. v. d. Aar, die hiermee beslag wist te leggen op het Ver- meulen-schild, daar hij voor de vijfde maal win naar werd. De volledige uitslag was: 1. Brink grootste, 25 st.; 2. A. v. d. Aar 34 st. 3. C. v. d. Aar, 27 st.; 4. B. Bos, 20 st.; 5. D. v. Steijn 17 st.; 6. F. v. Steijn; 7. M. Eland, 8. J. Baarse. Hedenmiddag omstreeks 12.15 uur geraakte een 87-jarige blinde man nabij het St. Veronica- gesticht aan het Spaarne in het water. Een tot nu toe onbekend gebleven man sprong hem onmiddellijk na en bracht hem na eenigen tijd op het droge. Dr. Prinz, die aan het Spaarne woont, was onmiddellijk ter plaatse en gaf den man, die buiten bewustzijn in zijn woning was binnengedragen, de eerste hulp. Per ziekenauto is de oude heer naar het Groote Gasthuis ge bracht. De redder, die niet lang met zijn natte pak in de koude wilde blijven, is terstond ver trokken. atbeteekent het lijden in den I tijd, vergeleken bij het geluk in de j eeuwigheid? (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) Gisteren waarschuwden wij tegen een zeke^ ren G. C. Tukker, die opgaf te wonen aan het Spaarne 106. Hij schreef aan bekende ingeze tenen, dat hij door doofheid zijn vak als typo graaf niet meer kon uitoefenen en vroeg een gulden om naar zijn zuster in Den Haag te kun nen gaan. Een architect te Heemstede deelt ons thans mede, dat de man aan hem denzelf den brief heeft geschreven, onderteekend G. C. Kramer, Spaarne 106, bouwkundig teekenaar. Hij noemde een viertal zeer bekende Rotter- damsche architecten als referentie op. Toen de architect hem den gulden wilde geven, rook hij een zeer sterke jeneverlucht en heeft den man de deur gewezen. Men zij intusschen voor dezen kunstenaar gewaarschuwd. Hedenmorgen deed de „tienduizendste", Mevr Groende Kadt uit Haarlem, haar intrede op de bloemententoonstelling „Winterflora" in het Krelagehuis. De zeer verraste dame werd ontvangen en toegesproken door Dr. A. J. Verhage, voor zitter der Algemeene vereeniging voor Bloem bollencultuur. Mevrouw Groen ontving een fraaie mand blauwe hyacinten, die den naam „Dr. Stresemann" dragen. Hedenmiddag om 3 uur zal Z.Hoogw. Excel lentie Mgr. J. P. Huibers «en bezoek aan de tentoonstelling brengen. Bovengenoemd college hield Zondag 13 Februari zijn maandelijkschen onderlingen wed strijd op witvisch In de Kruisvaart te Heem stede. De uitslag was als volgt: le prijs H. J. Rjjs, grootste 201/, c.M. (7 stuks); 2e prijs L. J. Duits meeste 21 st.; 3e prijs C. Koek, 17 st.; 4e prijs A. v. d. Mei), 14 st.; 5e prijs H. Koek 14 st,; 6e pr. P. Huis in 't Veld, 14 st. (na lo ting); 7e pr. F. Huis in 't Veld, 9 St.; 8e prijs F. Hogeboom, 8 st. Maandag 14 Februari reikte de voorzitter, de heer F. Hogeboom, de prijzen in St. Bavo uit. Tevens had de heer L. J. Duits nog twee prijs jes in ontvangst te nemen, één voor den held van den dag en één voor het laatste vischje. Eenige weken geleden is de wedstrijd TYBB HBC voor de le kl. West II, een kwartier voor het einde, wegens regen gestaakt. Naar wij vernemen zal a.s. Zondag de restee- rende tijd uitgespeeld worden, waaraan dan een vriendschappelijke wedstrijd zal worden toegevoegd. Daar HBC dezen wedstrijd tevens als een goeden oefenwedstrijd beschouwt voor de nog resteerende competitie en een mogelijke kam pioenscompetitie, zal de Heemsteedsche club met een volledig elftal uitkomen. Vóór u het gaspedaal flink intrapt moet u er altijd éven aan denken, dat de remweg (afstand, noodig om te stoppen) met de tweede macht der snelheid stijgt. (Bij 40 km/u is de remweg 16 meter bij 80 km/u echter 64 meter!) Donderdagavond te half negen wordt in het gebouw der R. K. Militairenvereeniging aan de Zoetestraat de maandelijksche ledenvergadering van 't Kruisverbond gehouden. Er staan eenige belangrijke punten op de agenda en tot verpoo- zing van de bezoekers ook een gratis kienronde. De leden der Mariavereeniging hebben niet al leen toegang tot dze bijeenkomst, maar worden er ook gaarne verwacht, met het oog op den propaganda-avond, die nabij is en waarover bij zondere mededeelingen zullen worden gedaan. Verder is iedereen welkom, die blijk wenscht te geven van zijn belangstelling voor het Sobrië- taswerk. Inlichtingen aan het bureau van politie, uit sluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen: handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat; armband: Polak, Statenbolwerk 16; armband; Klabon, Leidsche- straat 134; étui: de Keizer, Heerensingel 43 rd.; hond: Kok, Raamsingel 28; hond: v. Sant, Prin- sessekade 28; kistje groenten: Carels, Bosch en Vaartstraat; mattenklopper: Kooy, Dorreboom straat 8; rijwielplaatje: Erbrink, Gen. Botha- straat 50; rijwielplaatje: Behr, Croesenstraat 4; rijwielplaatje: Smits, Zoetestraat 42; streng parels (nagemaakte)Plus, Joh. van Vliet- straat 92; tasch: Kuijer, Zomerkade 223; vul pen: Smits, Zoetestraat 42. Geboren: L. Verzijl-Greebe, d. M. M. Seg- gelink-Kienjet, z. J. Lucke-Leijen, d. M. F. Maas-Wamsteeker, z. IJ. de Haan-Engels- man, z. M. M. Langelaan-van Stijn, z. Ondertrouwd, 16 Februari: H. J. van 't Hoff en H. J. Faber H. J. van Overdijk en A. Th. M. Swinkels J„ C. H. Hamers en C. E. J. Smit J. H. van Wijland en H. M. Willems K. Mandemaker en M. I. Minkley J. Bongert- man en M. van Maasdam. Getrouwd, 16 Februari: J. H. Mol en A. M. van Assema J. Bleeker en J. C. de Groot E- Kramer en M. A. van Sprang L. Smit en Chr. Opbroek D. G. de Moes en E. G. Lu- lcoschus R. Hinlopen en M. R. van Ronnen G. de Jong en E. van Slooten. Overleden: E. Geers 59 j., Kleverparkweg H. Boerrigter, 74 j„ Wolstraat J. J. Petters- son, 12 j., Spaarnhovenstraat J. C. Noorland Albers 78 j., Waarderweg M. E. Keijsper- Keesen, 73 j„ Hagestraat E. Moorhof, 73 j., Viersterrenstraat J. Kestens 72 j., Jansweg. De heer Ir. R. A. Verwey, directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsbestrijding en Arbeidsbemiddeling, heeft, blijkens de versla gen van zijn lezing „Werkloosheid en Welvaart", blijkbaar gesuggereerd, dat de tot nu toe steeds toenemende werkloosheid haar hoogtepunt heeft bereikt en dat, ondanks de ramp dier werkloos heid, de welvaart in Nederland is gebleven. Ik wil mij aan die suggestie onttrekken en daartegenop komen. Hoe is zulks te rijmen met de berichten in de Pers, die dag in dag uit pijnlijk het gebrek van duizenden, een schier overal heerschende be hoefte aan geldmiddelen en een tekort aan Koop kracht demonstreeren? De winkelstand klaagt eiken dag. Honderden gemeenten zijn noodlij dend. De schuldenlast van het Rijk is onnoe melijk zwaar. Honderdduizenden werkloozen (Ir. Verwey zelve erkent, dat dit aantal mo menteel een half millioen bedraagt!), moeten zien rond te komen van een bedrag aan steun, dat tekort is om zelfs in de meest elementaire behoeften te voorzien. Tienduizenden „stille" armen (men denke aan de roerende schetsen te hunnen aanzien tijdens de donkere dagen vóór Kerstmis), zitten in angst en nood. Dui zenden en duizenden ambtenaren en particu liere werkers ontvangen eén te laag salaris om behoorlijk te kunnen rondkomen. De Stichting „Commissie van Samenwerking voor bijzondere nooden Amsterdam" houdt een verloting ter versterking harer kasmiddelen. De Burgerlijke Armenzorg in Utrecht betaalt twee millioen per jaar uit alléén voor onder steuning en verpleging in het tehuis voor Ouden van Dagen. De Gemeente 's-Graven- hage keert per week een kwart millioen uit alléén aan armenzorg. De inkomsten van tuin- aers in Beverwijk c.a. liggen in 1937, ondanks een 5 pCt. hoogeren omzet dan het voorgaande jaar, nog wel 15 pCt. beneden die van 1936; zij moeten dus met een zeer armzalig inkomentje zien rond te komen. Een groote Kerkelijke Ge meente is verplicht wegens geringere ontvang sten haar steun met 50 pCt. te verminderen. Groot grondbezit moet veelal na het over lijden van den eigenaar verkocht en verkaveld worden. Ziedaar enkele grepen uit de Pers van dezer dagen, die toch wel zeer in strijd zijn met de suggestie, dat er welvaart zou heerschen De stijging van inleggelden bij spaar- en an dere banken beteekent misschien, dat er hier en daar nog over gelden wordt beschikt, maar allerminst, dat het Nederlandsche volk ais ge meenschap in welvaart verkeert. De productiemiddelen zijn toegenomen, zoo juicht Ir. verwey. Inderdaad. Maar, als ge volg van het huidige door en door kranke eco nomisch stelsel, dat met geen lapmiddelen kan worden hersteld, met dit resultaat, dat er overproductie is ontstaan, die, wegens gebrek aan koopkracht, niet kan worden geconsu meerd of benut en daarom wordt vernietigd We kunnen dus spreken van overproductie en onderconsumptie. Volkomen eens ben ik 't met den spreker, dat we aan den vooravond kunnen staan van een welvaart, zooals ons iand nooit heeft gekend. Maar dan moeten geen onjuiste toestanden als juist worden ge suggereerd; dan moet de waarheid onder oogen worden gezien; dan dient de gansche bevolking van hoog tot laag bewust te worden van het feit, dat er veranderingen op til zijn, die men niet kan tegenhouden en dat het mogelijk is, dank zij juist de vordering van techniek en wetenschap, om te komen tot een maatschappij, waar welvaart is voor allen, van den wieg tot het graf en waar het dus in wezen mogelijk zal zijn Christus' gebod: Gij zult Uw naaste liefhebben als Uzeive" ten volle in practijk te brengen. JEHAi 4 De Weensche correspondent van de „Daily Telegraph and Morning Post" schrijft, dat Oostenrijk aan de eischen van Hitier toe gegeven heeft, en daarmede practisch zijn onafhankelijkheid heeft prijsgegeven. On der de Oostenrijksche concessies bevindt zich het leggen van de controle over de politie en de andere veiligheidsdiensten in de ongebonden handen van den nationaal- socialistisch gezinden Seyss Inquart, ter wijl tevens aan den Duitschgezinden minis ter van Buitenlandsche Zaken, Guido Schmidt, volkomen de vrije hand gegeven wordt ten aanzien van de buitenlandsche politiek. Te Berchtesgaden, aldus deze correspondent verder, heeft Hitier aan Schuschnigg tot 15 Februari den tijd geladen om aan zijn eischen te voldoen. Dit ultimatum werd kracht bijgezet door verwijzingen naar de uitbreiding van het nationaal-socialistische terrorisme in Oos tenrijk en door bedreiging met een op marsch. De correspondent meldt verder, dat de uit barsting van Hitier te Berchtesgaden, die ge- ruimen tijd duurde en meer dan eens herhaald werd, gevolgd werd door zeer agressieve eischen van Von Ribbentrop en tenslotte door den elsch tot onmiddellijke onderschrijving van de naar voren gebrachte eischen. Schuschnigg weigerde dit, zeggende, dat hij niet gemachtigd was hier toe over te gaan en het geheele kabinet moest raadplegen. Tenslotte stelde Hitier een ulti matum. Schuschnigg moest vóór 16 Februari toege geven hebben, anders zou Hitier zijn rede voor den Rijksdag op 20 Februari in zoodanige ter men opstellen, dat hieruit de vonk zou ont springen, die de Oostenrijksche nationaal- socialisten in beweging zou brengen. Het toegeven van Oostenrijk zal onvermijdelijk een tolunie met Duitschlarid met zich mede brengen. Miklas en Schuschnigg hebben een beroep gedaan op Mussolini om bemiddelend op te treden, maar er kwam geen antwoord. De Duce was uit op een skitocht aldus de cor respondent. De Chauffeursvereeniging „Willen is Kun nen" heeft aan B. en W. een schrijven gericht, waarin zij, in verband met de a.s. sluiting der Entam-Taxi, nog eens herinnert aan het her haald verzoek om Taxi-vergunningen. Het staat nu wel vast, zoo wordt gezegd, dat de Taxi-Ordening een vergissing is. Reeds vele slachtoffers zijn gevallen, welke nu weer met 200 man van de Entam zullen worden vermeer derd. Al deze chauffeurs kunnen zich wel voor goed uitgesloten beschouwen, hetgeen niet noodig zou zijn, wanneer aan de Vereeniging een 100-tal Taxi-vergunningen zouden worden verstrekt. Men is stellig van meening, dat de uitgeslo ten chauffeurs arbeid kunnen vinden in Am sterdam, mits het Taxi-bedrijf weer het publiek belang beoogt, d.w.z. een taxi, tegen een laag tarief en daarnaast werkverruiming voor de uitgesloten chauffeurs. In een pensioen in Zuid heeft een dertigjarig man het vertrouwen van zijn mede-pension- naire, een oude dame, weten te winnen. Zij machtigde dén man geld van haar spaar bankboekje af te halen. Dit ging zoolang goed tot hij op zekeren dag het geld niet meer aan de vrouw afdroeg. Aan gifte bij de politie volgde. De man werd aangehouden en verdacht van oplichting ten bedrage van driehonderd gulden op het bureau Leidschepleln ingesloten. IJMUIDEN, 16 Febr. Rijksvischafslag. Tarbot 1 101.30, Tong 0.981.26, Heilbot 0.741.08 per kg. Griet 19.00—38 per 50 kg. Groote Schol 12.00 —15, middel Schol 13.50—18, Zetschol 19.00—24, kleine Schol 8.0028, Bot 6.508.50, Schar 5.90 12 Tongschar 23.0045, Poontjes 411.50, groote Schelvisch 18.0026, middel Schelvisch 22.0030, kleine middel Schelvisch 2027.50, kleine Schel visch 14.0021, groote Gullen 5.208.50, idem kleine 5.7010.50, Wijting 6.00—13, kleine middel Heek 5.5017, kleine Heek 5.7010.50 per 50 kg. Kabeljauw 10.5045 per 125 kg. Vleet 2.503, Leng 0.B51.85, Koolvisoh 16—60 cent per stuk. Rog 15.0018 per koop. TRAWLERS Libra IJm. 98 470 manden 5130.—, Neptunus IJm. 87 85 manden 2090.Sehoorl IJm. 39 885 manden 4490.Bloemendaal IJm. 71 580 man den 3430.—, Oostzee IJm. 147 50 manden 2230. Gloria IJm. 37 835 manden 4340—, Emma IJm. 177 65 manden 1520.Bruinvisch IJm. 97 100 manden 1570 LOGGERS Sch.: 19 580.—, 118 1580.—. K.W.: 23 410.—, 173 440.—, 124. 27.—. 161 960.—, 86 1140.—. 4 1080.—, 69 800.—. Gebouw St. Bavo: Weekavond Kring Haar lem Noord, 8 uur; Collectanten St. Bavo, 8 uur; Proza, 8 uur; R.K. Propagandaclub, 8 uur; Es peranto, 8 uur; Schaakclub St. Bavo, 8 uur; Stucadoors, 8 uur; Kellners, 's nachts om half 1. Stadsschouwburg: Muziekschool Toonkunst. Leerlingen-uitvoering, kwart over 7. Gerzon, Groote Houtstraat: Opening Dickens- markt, half 9. Soc. „Vereeniging", Zijl weg: vergadering Kennemer Fotokring, kwart over 8. Parochieele bibliotheek Kleverparkparochie: Mevr. van Leer over „Van Mozes tot Christus", half 9. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling werken van den schilder Nieuwenkamp, van 105 uur. Teylermuseum: Oranje-tentoonstelling 114 uur. Aula Kennemer Lyceum: Lezing en films over Suriname, 8 uur. Rembrandttheater: „Die Fledermaus", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur; „Theodora maakt schandaal", 7 en 9 uur. Luxortheater: Mijn man is detective, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De Tijger van Eschna- poer", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": Arti et Religioni, 8 uur; Commissie voor Arbeidsontwikkeling, 8 uur; Esperanto, 8 uur; Fed. Gr. en Fruithandel, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; R.K. Sme denpatroons, 8 uur; Rechtskundig advies, 78 uur. Restaurant „De Kroon": Alliance Frangaise, half 9. Domi, Overveen: Propaganda-bijeenkomst „Actie Voor God", kwart over 8. Gerzon, Groote Houtstraat: Dickensmarkt, half 3 tot half 6. Frans Halsmuseum: Expositie werken van den heer Nieuwenkamp, 105 uur. Teylermuseum: Oranje-tentoonstelling 114 uur. Gem. Concertzaal: Uitvoering opera „Or pheus" door Haarlem's Muziekinstituut, kwart over 8. Café Suisse Rijksstraatweg 191 Oprich tingsvergadering R.K. Schaakclub, half 9. Hotel „De Leeuwerik" R.K. Vrouwenbond, 8 uur. Broederschool Nagtzaamplein Ouder avond, kwart over 8. Rembrandttheater: „Die Fledermaus", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Palace Filmac 115 uur; „Theodora maakt schandaal", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Mijn man is detective", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De Tijger van Eschna- poèr", 2.30, 7 en 9.15 uur. De R. K. Vrouwenbond, afd. Haarlem, geeft morgenavond om 8 uur in hotel „De 1Leeuwe- 1 rik" aan de Kruisstraat een mooien kunstavond. ïüB De Graal zal opvoeren „De vijf Blijde gehei men" van Gabriel Smit. Introductie is toe gestaan. De voorstellingen van de Louis en Henriëtte Davids-revue „Amsterdam-follies" beginnen niet om 8 uur, maar om kwart over acht. Het voorloopig comité der Oranjevereeniging Prinses Beatrix vergadert Donderdag 17 Fe bruari om 8 uur in café Sneeboer aan den Rijksstraatweg, hoek Maasstraat. Een voorzit ter en zes bestuursleden zullen gekozen wor den, terwijl ook reglementen onder de loupe worden genomen. De Overijselsche On tspannlngs vereeniging geeft ook een bal-masqué, en wel op 19 Fe bruari in restaurant „Dreefzicht". De oprichtingsvergadering van een R. K. Schaakclub in Haarlem Noord wordt Donder dagavond om half negen in de bovenzaal van café-restaurant „Suisse" aan den Rijksstraat weg 191 gehouden. Op aanwezigheid van hen, die lid wenschen te worden, wordt prijs gesteld. Het was gisteren 25 jaar geleden, dat de heer J. H. Visée, chef de bureau bij de N. Z. Holl. T.'M. in dienst kwam. Hi) werd te zijnen huize gefeliciteerd door den heer Ir. W J. Bur- gersdijk en den secretaris der Maatschappij Mr. D. A. E. Immink, en kreeg de gebruikelijke enveloppe. Ook de heer Ir. B. Nugteren kwam hem persoonlijk gelukwenschen. In den middag kwam een deputatie van het Jubileumfonds der Maatschappij den jubilaris een geschenk en een oorkonde aanbieden. Bü het machinisten-examen is voor diploma B geslaagd de heer E. C. ten Veen, uit Haar lem; voor het candidaatsexamen in de Ned. Let teren is aan de Vrije Universiteit geslaagd mej. C. A. de Haan, Den Helder. De rede van het Christ. Hist, raadslid, den heer Joh. Visser, voor de N.C.R.V. over den arbeid der gehuwde vrouw is verboden op grond, dat politiek in den aether niet wordt toegelaten. Ook Leentje, die alleen was overgebleven van de Zandvoortsche drieling, is overleden. Bij de Haarlemsche Burgerwacht is tot bur gerwachter le klasse bevorderd de vrijwilliger G. J. J. Lembeck. Met ingang van 31 Januari 1938 tot ploeg- commandant-vaandeldrager, de burgerwachter le klasse H. B. J. L. van Rlel. Met ingang van 14 Februari 1938 tot ploeg- commandant, de burgerwachters' le klasse H. C. Koolj en P. J. Winkel. VINCENTIUS VRAAGT, WAT U NIET MEER DRAAGT, HELP ONS VEEL NOOD TE KEEREN MET UW GEBRUIKTE KLEEREN. NIEUWE GROENMARKT No. OF TELEFOON 11018 22

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2