Het beleid aan Justitie M NIEUW LEVEN MEDITATIE IN CHRISTUS' LICHT tal van onderwerpen Het vergaan van de Hannah De KNILM-dienst op Australië Roman van TER SPRAKE DALING WERKLOOSHEID EEN PRINSES WOENSDAG 16 FEBRUARI 1938 EERSTE KAMER Senator Kolff is verheugd over het standpunt, dat minister Goseling inzake het echtscheidings- vraagstuk inneemt Verschooningsrecht gevraagd De nieuwe Pachtwet Zwijgrecht van den journalist Mededeelingen over de tweede verslagweek van Januari TINFUSIE-ONTWERP WORDT NIET INGETROKKEN Rusland bestelt twee grocte baggermolens Belangrijke order voor Neder landsche werven Motorrijder gedood Tegen vrachtauto gehotst, waarbij een pen in zijn hoofd drong NATUURSCHOON IN NIEUWKOOP Geen bezwaar tegen voorgestelde verbeteringen IN DE Zoojuist verscheen DOM BENEDIKT BAUR O.S.B.: Alom verkrijgbaar in den Boekhandel en bij UITGEVERIJ FOREHOLTE - VOORHOUT Het schip bevond zich bij zijn torpedeering buiten de aan bevolen scheepvaartroute OP EEN KOMMIES TOEGEREDEN Automobilist opnieuw tot twee jaar veroordeeld EFFECTEN GESTOLEN Het is vrijwel zeker, dat de lijn 1 Juli kan worden geopend Ook toestemming voor de K.L.M.? DIJKVERZAKKING OP NOORDBEVELAND KOKEND WATER OVER HET LICHAAM UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen DOOR CHARLES CARVICE Den Haag, 15 Februari 1938 Heden zetelde minister Goseling achter de groene tafel tot het in ontvangst nemen van talrijke, over het algemeen zeer welwillende en voor zijn persoon soms zelfs complimen teuze opmerkingen over zijn begrootings- eersteling. Het begon al met een vriendelijk woord van den heer KOLFF (C.H.), die zich over het op treden van dezen minister zeide te verheugen eh in één adem daarbij gewaagde van zijn vreugde over het door den minister ten op zichte van het echtscheidingsvraagstuk inge komen standpunt: géén verslapping van de oude, beproefde huwelijksmoraal en géén uit breiding van het aantal echtscheidingsgronden! Mevrouw RIBBIUS PELETIER (S.D.A.P.), die voor de Kamer een oratorische aanwinst be- teekent, staat ten deze echter wat ons niet verbaast op een principieel tegenovergesteld standpunt. Daarvan heeftzij in den Senaat Uitvoerig getuigd en het moet gezegd, dat zij haar dwaling voorgedragen heeft op een niet onsympathieke wijze. Zij wees er op, dat ook Voor niet-Bijbelschen het huwelijk toch nog wel iets anders pleegt te beteekenen dan een ge hoon contract of een maandpensionovereen- komst, en zij verklaarde, dat althans de S.D. A.P.-ers het huwelijk niet aldus beschouwen (van Wibaut's beruchte boek repte zij maar liever niet!). Het huwelijk was voor haar een Verbintenis sui generis, bindende de heele per soonlijkheid, van groote maatschappelijke be- teekenis, vooral ook met het oog op het nage slacht; tot de wezenskenmerken van het huwe lijk noemde de spreekster ook de duurzaamheid te behooren, echter niet de.... onverbreekbaar heid hier scheiden dus onze wegen. Eenzijdige opzegging van het huwelijk, zooals in Rusland goedgevonden is, keurde de Sena- trice af, maar zij ziet een groot verschil tus- schen duurzaamheid en onverbreekbaarheid, en betoogde, dat er een ontbindingsmogelijkheid moet zijn; de oude leuze werd weer gehoord, dat ontbonden moet kunnen worden, wat in Wezen toch al eigenlijk geen huwelijk meer is. Vooral betreurde mevrouw Ribbius Peletier het, dat de minister blijkbaar te weinig eerbied Voelde voor de opvatting der anderen, wien geen geloofsovertuiging de kracht kan schenken, het huwelijksleed te dragen, aangezien zij nu een maal niet godsdienstig zijn opgevoed. Opmerkelijke erkenning van één der waarden des Geloofs! De spreekster was er van haar standpunt af: terecht niet gerust op, wat voor plannen de minister tegen de z.g. verstek-procedures (scheiding bij onderlinge overeenkomst) in het schild voert. In plaats van de door haar ge- wenschte verruiming van echtscheidingsgron den zal de minister de scheidingsgelegenheid nog gaan inperken, waarvan zij, volgens oud recept, vreesde: méér onwettige verhoudingen, méér psychische „mishandeling" in het huwelijk en nög meer leed voor de kinderen. 't Klonk allemaal heel menschelijk, maar in het huwelijk is er méér dan het menschelijke. Hier valt ook te rekenen met het boven natuurlijke, met het heilige, en dét vervalt Juist voor de „niet-Bijbelschen". De heer KRANENBURG (V.D.) bleek op het zelfde standpunt ten aanzien van de echtschei ding te staan als de socialistische spreekster. De heer VAN RAPPARD (V.B.) heeft zich nog steeds niet geheel met de nieuwe Pachtwet verzoend. Hij vreesde, vooral bij den overgang tot de nieuwe wet, vele moei lijkheden. In geval van nieuwe contracten zijn er vol gens hem vele dingen, waarin de wet niet voor ziet, zoodat de rechter voor moeilijke beslis singen kan komen te staan. De heer Van Rap- Pard zag de Invoering der wet maar liever uit gesteld, totdat in deze moeilijkheden zou zijn voorzien. Voorts bepleitte hij subsidies voor de op te richten pachtbureaux (opdat deze zoo gunstig mogelijk zullen kunnen functionneeren) en betreurde hij den langzamen gang van zaken bij verleening van financieelen steun aan de jongens-werkkampen, die toch zoo opvoedend kunnen werken. Ten gunste van 'n royaler Vreemdelingenrecht Pleitte de heer IN 'T VELD (S.D.A.P.). Volgens hem bekijkt de minister deze aangelegenheid te Uitsluitend van Nederlandsch standpunt zonder ook genoegzaam de nooden van zekere vreem delingen in aanmerking te nemen. De greep dier vreemdelingen kon nog wel eens talrijker worden, gezien de toestanden over de Oostgrens, waar velen, indien zij over die grens gezet wor den, folteringen wachten. De heer KOLFF (C.H.) heeft verder nog ge sproken over het notariaat, dat door de vesti ging van steeds meer zaakwaarnemers ernstig bedreigd wordt in zijn bestaan en waardigheid. Hij hoopte, dat de minister héél de notariaats kwestie nog eens nader onder het oog zou wil len zien en suggereerde alvast, dat hij ver vanging der notarissen door Rijksambtenaren nog zoo dwaas niet zou vinden. Krachtig drong hij vervolgens aan op maatregelen tegen blaadjes van den Fichte- bund niet alleen, maar ook tegen schim pende en beleedigende fascistische orgaan tjes, zooals b.v. „Zwart Front". Het ware volgens dezen jurist wettelijk zeer goed mogelijk geweest, tot vervolging over te gaan. Waarom is zulks niet geschied? luidde de vraag. Een exemplaire bestraffing zou zulk een nuttig effect gesorteerd hebben! MEVROUW RIBBIUS PELETIER informeer de er in het bijzonder naar, of de minister maatregelen neemt tot verhindering van den invoer der Fichtebund-producten, of hij al stap pen bfj de Duitsche regeering deed en of de verspreiders al ontdekt zijn. Zij vroeg voorts, hoe het staat met de toe passing van het z.g. Uniformverbod. Bepalingen van art. 435 A van ons Wetboek van Strafrecht worden heel verschillend toegepast. In de eene gemeente wordt verboden, wat in de andere getolereerd wordt. Meer uniforme aanwijzingen achtte deze ju riste onontbeerlijk. Tenslotte verlangde de spreekster een betere regeling van het arbeids recht waarin de laatste decennia zoo vele nieuwe beginselen zijn doorgedrongen door middel van codificatie èn de benoeming van vrouwelijke juristen tot Kinderrechter. De heer WIARDI BECKMAN (S.D.A.P.), Troelstra's vroegere secretaris, heeft met klem een verschoo ningsrecht voor de journalisten geëischt. Iedere Journalist In Nederland loopt kans met de rechterlijke macht in aanraking te komen en over één ding zijn alle journa listen het eens: een behoorlijk journalist noemt zijn bron niet. Die regel is juist en onmisbaar. Voor de houding van den heer Hansên toonde spr. alle achting. Met diens gewraakte publi caties werd niemand en niets geschaad en de publieke personen hadden van meer kijk op proporties moeten doen blijken. Het gaat niet alleen om het onschuldige gevalletje, maar om het algemeen belang, dat een diepgaande be handeling van deze materie vereischt. Niet al leen publicaties uit besloten vergaderingen kun nen immers tot aanraking met de Justitie lei den. Wijlen prof. Van Hamel dacht in dezen aan een soort eere-raad. De heer Wiardi Beekman betreurde het,'dat de minister daartoe nog niet komen wil. Maar nu vroeg hij: laat Z. Exc. de uiteindelijke rechterlijke beslissing inzake de kwestie-Hansen in ieder geval niet als „maat gevend" beschouwen. Tenslotte draait de heele zaak om het algemeen- belang. De vraag, wat gepubliceerd mag worden, moet aan den be trokkene zelf worden overgelaten. De twee groote journalisten-organisaties zouden by een of andere regeling betrokken kunnen worden. Tegenover den „doofpot" moet er 'n „vei ligheidsklep" zijn terwille van het algemeen belang. Uitsluiting van het verschoonings recht zou kunnen leiden tot beperking van de vrije meeningsuitlng. De Nederlandsche pers staat als geheel op hoog peil en heeft voldoende verantwoordelijkheidsgevoel, zoo dat bedoeld recht haar in vertrouwen ge geven mag worden. Voor den minister is er thans gelegenheid woorden van vertrouwen ln en waardeering van de pers te spreken. De heer JANSSEN DE LIMPENS (R.K.) kwam nog eens op voor de verplichte aanspra kelijkheid van „motorische" weggebruikers en voor meer zekerheid van recht door uitspraken van den Hoogen Raad, om vervolgens een wets bepaling te vragen, waarbij overdracht van on roerend goed steeds via notarieele acte moet geschieden, een en ander ter bescherming van het publiek. Nadat de heer VAN VESSEM (N.S.B.) zich er over beklaagd had, dat de regeering het speciaal op de N.S.B. gemunt heeft, als zij spreekt van gezagshandhavirig (alweer 't oude liedje!), kwam PROF. KRANENBURG (V.D.) nog te spreken over de binding van burgers door tractaten met vreemde mogendheden. Prachtige titel voor een academisch proef schrift! Weinig aanlokkelijk onderwerp echter voor ochtendblad-lectuur H. B. Wiardi Beekman (S.D.A.P.) "eer dan ooit eischt de tijd van ons edelmoedigheid. Bedenk, dat God zich in edelmoedigheid niet laat overtreffen. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 24 t.m. 29 Jan. 1938 bij de gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 548.000 per sonen (waarvan 74.000 landarbeiders). Voor de 474.000 verzekerden buiten de land arbeiders was het werkloosheidspercentage 30,3 (in de vorige verslagweek 3 t.m. 8 Januari) 1938, was dit percentage 32,5). Voor de 548.000 verzekerden met inbegrip van de landarbeiders was het werkloosheidspercen tage 31 (in de vorige verslagweek was het 35,3). In de tweede verslagweek van Januari was het werkloosheidspercentage voor alle verzeker den in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gela ten) 1935 36 (32,5), 1936 38 (36,8), 1937 36,1 (34,4), 1938 31 (30,3). Bij de organen der openbare arbeidsbemidde ling stonden 29 Januari 1938 in totaal 457.130 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 432.607 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 435.717 werkloos, onder wie 417.149 mannen. Blijkens een opgave van den directeur-gene raal van Werkverschaffing en Steunverleening waren einde November 1937 van de bij genoem de organen ingeschreven werkloozen 51.672 ar beiders geplaatst bij een werkverschaffing. Het bestuur van het Werkfonds 1934 heeft opgegeven, dat 27 Januari 1938 ruim 5900 arbei ders aan het werk waren met behulp van dit fonds. BATAVIA, 15 Februari. (Aneta). Zooals wij vernamen, heeft in sommige kringen het uit blijven van de Memorie van Antwoord betref fende de tinfusie, den indruk gewekt als zou dit ontwerp niet meer aan de orde komen. Uit betrouwbare bron kan worden gemeld, dat zulks allerminst juist is. Om bijzondere re denen blijft de memorie van antwoord langer uit dan gebruikelijk is, doch van intrekking van het tinfusie-ontwerp is geen sprake. Naar wij vernemen, zijn voor rekening van Rusland bij de werf „De Klop" te Slie- drecht en de werf „Gusto" te Schiedam twee groote baggermolens besteld. Deze baggermolens zullen een capaciteit hebben van 750 kub. meter per uur. Op den straatweg GoudaBodegraven is Dinsdagmiddag onder de gemeente Waddings veen, juist op de grens van Gouda, een uit de richting Bodegraven komende motorrijder, de 40-jarige J. Nieuwenburg uit 's Gravenhage, tegen een vrachtauto gebotst en vrijwel onmid dellijk gedood. De motorrijder wilde een voor hem rijdenden vrachtauto passeeren. Doordat hij in een bocht reed, zag hij niet,- dat van den anderen kant een vrachtauto naderde. Toen hij op het linker weggedeelte kwam, passeerde de tegenligger. De motorrijder stootte met zijn hoofd tegen een uitstekende pen van den wagen, welke pen hem in het hoofd drong. De ongelukkige was vrijwel onmiddellijk dood. Het stoffelijk overschot is naar het Van Iterson-ziekenhuis te Gouda vervoerd. De Regeeringspersdlenst deelt het volgende mede: Eenigen tijd geleden heeft de minister van Sociale Zaken subsidie toegezegd voor verschil lende werkzaamheden, welke in de polders, ge legen in de gemeente Nieuwkoop, bij wijze van werkverschaffing zouden kunnen worden uit gevoerd. Aangezien van eenige zijden tegen de voor genomen werkzaamheden bezwaren werden in gebracht op grond van het feit, dat gevreesd werd, dat het natuurschoon zou worden ge schaad, heeft op verzoek van den minister van Sociale Zaken de minister van Economische Zaken opnieuw het oordeel gevraagd van de commissie van advies inzake natuurmonumen ten van het staatsboschbeheer. Overeenkomstig het advies van de hiervoren genoemde commissie heeft de minister van Liturgische overwegingen voor eiken dag van het kerkelijk jaar. Vertaald door G. P. J. v. d. BURG, Pr., met medewerking van DOM H. J. SCHEERMAN O.S.B., monnik van Egmond. Dit buitengewoon mooie meditatieboek beteekent, gelijk in andere landen, ook in ons taalgebied een welkome vernieuwing in het meditatieve leven, 'n gelukkige aanpassing aan onzen eigentijdschen smaak en behoeften. Het is even solide en werkelijk leidinggevend als de oudere meditatieboeken. Maar het is daarenboven moderner, bondiger, klaarder, vollediger. Het is zelfs niet uitgesloten, dat het de bijna klassiek geworden meditatieboeken zal gaan vervangen. „Met groote vreugde mag men het meditatieboek van Baur be groeten. Wie den inhoud der algemeene meditatieboeken kent, wie weet hoe dikwijls (in vrouwenkloosters en elders) geklaagd wordt over hun eenzijdigheid en eentonigheiddie zal dit nieuwe meditatieboek bijzonder kunnen waardeeren." Benediktinische Monatschrift (Abdij Beuron). Het tweede deel, dat, met Septuagesima aanvangende, den geheelen Paaschkring bevat, is dezer dagen verschenen. Ook de beide andere deelen zullen dit jaar op tijd verschijnen - de na-Pinkstertijd tegen Pinksteren, de Kerstkring vóór den Advent. Deze prachtige meditatieboeken zijn gevat in een frisch-rooden of dofzwarten band, naar keuze. Men teekent in voor alle drie de deelen. PRTJS PER DEEL: ƒ3.50. Sociale Zaken thans aan het gemeentebestuur van Nieuwkoop medegedeeld, dat voorloopig 20 H.A. rietland kan worden afgegraven en 20 H.A. rietland gezuiverd kan worden. Het onderzoek van de commissie van advies inzake de natuurmonumenten heeft tot de con clusie geleid, dat tegen de voorgestelde verbe teringen, waarvoor thans subsidie is verleend, uit natuurwetenschappelijk oogpunt geen be zwaar bestaat. Op de vragen van het soc.-dem. Tweede Ka merlid Donker inzake het torpedeeren van het Nederlandsche schip „Hannah" en betreffende de bescherming van de scheepvaart in de Mid- dellandsche Zee, heeft de Minister van Buiten- landsche Zaken het volgende geantwoord: De regeerfng heeft een nauwkeurig onderzoek doen instellen naar de oorzaken van het ver gaan van het Nederlandsche schip „Hannah" en naar de juiste plaats, waar dit heeft plaats ge vonden. Hoewel dit onderzoek nog niet beëin digd is, kan reeds worden medegedeeld, dat de „Hannah" naar alle waarschijnlijkheid is getor pedeerd en wel op een afstand van ruim 5 mijl uit de Spaansche kust ter hoogte van Kaap San Antonio. Ten einde da veelvuldige aanvallen van onder zeebooten van onbekende nationaliteit op koop vaardijschepen, welke-niet tot een der beide strijdende partijen in Spanje behooren, tegen te gaan, hebben op 14 September 1937 de Mid- dellandsche zee-mogendheden, Groot-Brlttannië, Bulgarije, Egypte, Frankrijk, Griekenland, Roe menië, Turkije, Sovjet-Rusland en Zuid-Slavië te Nyon een overeenkomst gesloten, waarbij later ook Italië zich heeft aangesloten. Deze overeenkomst, welke op 17 September d.a.v. nog werd uitgebreid tot wat aanvallen van luchtvaartuigen betreft, beoogt het treffen van collectieve maatregelen, ten einde de handels scheepvaart in de Middellandsche zee op af doende wijze tegen bedoelde daden van piraterie te beschermen, door volgens een bepaald systeem de voornaamste zeevaartroutes door de oorlogs schepen van bovengenoemde mogendheden te laten patrouilleeren. Aan de Nederlandsche scheepvaart werd langs officieelen weg aangeraden de inge volge die overeenkomst gedane aanbevelingen te volgen. De „Hannah" bevond zich bij haar torpedeering buiten de aanbevolen scheep vaartroute. Toen na het uitbreken van de vijandelijk heden in Spanje eenige Nederlandsche schepen in verband daarmede bij de doorvaart van Straat Gibraltar overlast bleken te ondervinden, heeft de Nederlandsche regeering door het station- neeren van oorlogsschepen ter plaatse zorg ge dragen, dat de bona fide Nederlandsche scheep vaart bij de doorvaart door genoemde zeestraat kon worden geconvoyeerd. Deze wijze van con- voyeeren vindt reeds meer dan een jaar op vol komen bevredigende wijze plaats. Zoowel het patrouillesysteem, waartoe bij de overeenkomst te Nyon werd besloten, als de hier boven bedoelde maatregelen van het convoyeeren van Nederlandsche koopvaardijschepen in straat Gibraltar waren op 11 Januari JJ„ den dag van het vergaan van de „Hannah", In wer king. Buiten Straat Gibraltar is de Nederlandsche regeering niet voornemens maatregelen te ne men ter bescherming van de Nederlandsche scheepvaart in de Middellandsche zee. J. P. uit Deurne, was door de rechtbank te 's Hertogenbosch veroordeeld tot 2 jaar gevan genisstraf ter zake van het .feit, dat hij op 9 Mei van hét vorige jaar getracht heeft den kommies der directe belastingen Holwerda van het leven te berooven, door met zijn auto snel op hem toe te rijden, nadat hij aanvankelijk zijn vaart verminderd had. De advocaat-generaal bij het Bossche Hof had bevestiging van het vonnis geëischt. Het gerechtshof veroordeelde den man tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Ten nadeele van A. J. van Z. uit de Jonker Fransstraat te Rotterdam zijn ergens in de binnenstad gestolen twee recepissen, elk van f 1000.4 pCt. Norsk Hydro Electro (nummers 2484 en 2485), alsmede twee certificaten, elk van tien aandeelen, Hudson Motor Car Com pany (nummers 7490 en 12070). In verband met de vele geruchten en onge controleerde mededeelingen, die de ronde doen, betreffende de opening van de luchtverbinding tusschen Nederlandsch-Indië en Australië, ver neemt International Aero Press van de meest bevoegde zijde het volgende. De Nederlandsche regeering heeft een tele gram ontvangen van de Australische regeering, dat de K.N.I.L.M. toestemming krijgt om den lsten Juli van dit jaar de luchtlijn op Austra lië te openen. Het Reuterbericht, dat de K.N.I. L.M. niet later dan 1 Juli met de exploita tie van de verbinding zou mogen beginnen, is onjuist. Of de K.N.I.L.M. inderdaad den lsten Juli den dienst op Australië opent, hangt af van nadere voorwaarden door de Australische re geering gesteld, die neergelegd zijn in een uit- voerigen brief van de Australische regeering aan de Nederlandsche, welke brief tot heden echter nog niet in Den Haag is ontvangen. In dezen brief zal vermoedelijk eveneens me- dedeeling gedaan worden, of de Australische re geering al dan niet bereid is om ook aan de K.L.M. toestemming te geven tot deelneming aan den dienst Nederlandsch-IndiëAustra lië. Dit is op het oogenblik nog onbekend. Indien de nadere voorwaarden door de Australische regeering in dezen brief ge steld, niet op eenigerlei wijze bezwaarlijk zijn, is het vrijwel zeker, dat de K.N.I.L.M. den dienst den lsten Juli zal openen. De K.N.I.L.M. zal den dienst uitvoeren met de nieuwe Lockheed-14 Super Electra vlieg tuigen, die eind April of begin Mei in Indië zullen aankomen. De K.N.I.L.M. zal de volgende route naar Australië volgenBataviaSoerabajaRam- bang (Lombok)Koepang (Timor)Darwin (Noord-Australië), vanwaar men denzelfden luchtweg naar Brisbane volgt als Qantas Em pire Airways, dus via Daly Waters, Newcastle Waters, Brunette Downs, Camooweal, Mount Isa, Cloncurry, Winton, Longreach, Blackall, Roma naar Brisbane. Het ligt in de bedoeling van de directie der K.N.I.L.M., om de verbinding zoo spoedig mo gelijk van Brisbane naar Sydney door te trek ken. De reden waarom de Qantas-route in Austra lië wordt gevolgd, ligt voor de hand. Deze lijn wordt reeds jarenlang bevlogen, zoodat grond- organisatie, radio- en weerberichtendienst daar beter in orde zijn dan langs eenige andere route. De tarieven der K.N.I.L.M. zullen dezelfde zijn als die der Qantas. Dinsdagmorgen is bij het veer Kamperland op Noordbeveland het slik tegen den dam over een groote lengte weggezakt. Er ligt ter plaatse een dam, welke naar den steiger voert. Vlak bij den steiger is de val ontstaan. Het is nog niet bekend of er gevaar dreigt voor den steiger. De oorzaak moet worden gezocht in het weg zakken van een zinkstuk. In een onbewaakt oogenblik heeft het drie jarig dochtertje van de familie S. te Velp (NB) kans gezien, een ketel kokend water van het fornuis te trekken. Het kleine meisje kreeg de gloeiende vloeistof over het lichaam en werd met deerlijke brandwonden overdekt opgeno men. Nadat ter plaatse geneeskundige hulp was verleend, is dé arme kleine in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Vergunning is verleend tot het aannemen van de versierseVn van officier in de orde van het Legioen van Eer van Frankrijk aan dr. C. de Boer, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden en van ridder in de orde van het Legioen van Eer van Frankrijk aan C. de Waard, leeraar aan de R. H. B. S. met 5-jari- gen cursus te Vlissingen. Aan E. H. van Oppen, directeur der N. V. Staalwerken „De Maas", te Maastricht, is ver lof verleend tot het aannemen van het onder- scheidingsteeken van ridder in de Kroonorde van België. 19 „En dat is?" vroeg Daan en liet er op volgen: „Hoor eens, als ik mijn plicht deed, zou ik jullie aan dien politieagent overgeven!" „Maar dat zult u niet doen," nietwaar," grijns de de man. „Dat hebt u dien avond ook niet ge daan! U mocht niet, hé?" „Tot mijn spijt niet," zei Daan. „En vanavond heb ik geen zin om te praten. Uit den weg!" „Een oogenblikje, meneer. Wij hebben geen slechte bedoelingen, integendeel, wij willen goede Vrienden zijn. Wilt u even meegaan naar dat café op den hoek?" „Absoluut niet, ik wensch niet met jullie ln 'n café gezien te worden. En," voegde hij er bij, „bovendien heb ik nog veel zin jullie aan dien agent over te leveren." De mannen wisselden blikken, die duidelijk Zeiden: „Dan maar hier." „Hét is maar een vraag om inlichtingen," be gon de eerste, „of u ons wilt zeggen, waarheen die heer en zijn dochter zijn vertrokken. Wacht even," zei hij, toen Daan zijn mond opende om een weigerend antwoord te geven. „Het is slechts een kwestie van een vraag en een antwoord en op mijn woord van eer verklaar ik, dat wij hun geen kwaad zullen doen. Dien avond was het een vergissing van ons. Een oogenblikje nog, meneer. Laten wij zakelijk zijn. Wij willen u voor het antwoord betalen." Hij haalde uit een vieze portefeuille een sta peltje bankbiljetten en hield die Daan voor. „Twee honderd vijftig gulden! Welnu, waar zijn die heer en zijn dochter?" Daan werd rood van woede, doch bedwong zich. Hij voelde een zeer sterke neiging den kerel neer te slaan en hen aan de politie over te leveren, doch het viel hem in, dat hij zich veel gemakkelijker van hen kon ontdoen door eenvoudig de waarheid te zeggen. Dus zei hij: „Zeer vereerd, jou gemeene spion, zou je den ken, dat ik je vuile geld zou aannemen? Meen je, dat ik het zou zeggen, zelfs al wist ik het? Maar ik weet er niets van." De kerels kwamen iets nader en keken hem doordringend aan. „Weet u het niet? En u was zoo bevriend met elkaar. U houdt ons voor den gek, meneer," zei de grootste van de twee. ,,'t Is moeilijk te gelooven!" ,,'t Kan me niet schelen, of je me gelooft of niet, maar ik weet er niets van. Dat is de waar heid," zei Daan verachtelijk. De kerels fluisterden eenige oogenblikken te gen elkaar in een taal, die Daan niet verstond. ,,'t Is duidelijk, dat u ons niet wilt zeggen, waar die mijnheer is," zei de kleinste verachte lijk. „Ook dat is de waarheid," bitste Daan onge duldig, „en ik wil geen oogenblik meer met jullie spreken. Dit alleen wil ik nog zeggen: volg mij of houd mij nog eens aan, als jullie durft en ik zal zorgen, dat je er spijt van hebt, dat is alles. Ik ken jullie niet en wat je zaken zijn weet ik niet, maar dat het een vuil zaakje is, dat is zeker, wees dus gewaarschuwd!" „Wij zijn geen dieven," viel de kleinste hem in de rede. „Hij zegt, dat 't een vuil zaakje is, hoor je dat, Fietro? Vuil zaakje, zegt die dolle hond!" „Aanranders, boeven, moordenaars in leder geval," zei Daan. „Pak je weg! Uit mijn oogen!" De man, die Pietro werd genoemd, hield hem nogmaals de portefeuille met bankbiljetten voor en zei vriendelijk: „Twee honderd vijftig gulden, 'n mooi som metje. Let maar niet op mijn vriend; hij is een beetje te driftig uitgevallen!" Daan sloeg de portefeuille uit zijn hand, ver volgde zijn weg en liet hen de bankbiljetten achterna loopen, die door den wind naar alle kanten verspreid werden. Hij wandelde naar huis en vol vrees, want dit was 'n duidelijk bewijs, dat mijnher Landon en Stella nog steeds achtervolgd werden en dat de vervolgens huim van geld voorzien waren. Wist hij maar, waar zij waren. Waren zij nog maar bij hem thuis, dn kon hij hen beschermen. Hij dacht meer aan Stella dan aan haar vader, want deze ws iemnd, die voor zichzelf kon zorgen. Mar Stella, een jong meisje met meer dan ge wone vrijheid, roekeloosheid en durf, wat zou er met haar kunnen gebeuren, indien het die ongure kerels zou gelukken, haar in handen te krijgen? En onder het naar huis gaan, verdiepte hij zich zoo intens in de herinnering aan haar, dat hij Stella als het ware levend voor zich zag en haar stem hoorde. „Heb je een prettigen avond gehad, Daan?" vroeg z'n moeder. ,Hier is een brief." HU nam 'm aan en wierp een blik op het adres dan scheurde hij de enveloppe met een ruk open. Het korte briefje was van Stella en van den volgenden inhoud: WU vertrekken uit Engeland. Ik kan u niet zeggen, waar wU heengaan, want ik weet het zelf niet. Maar waarheen wij ook mogen gaan, ik zal u en uw lieve moeder steeds gedenken. Nooit zal ik uw vriendelUk huis en uw oprechte vriendschap vergeten nooit nooit! Stella." X Met z'n gewone grilligheid sleepte de winter zich ten einde en de lente'deed, met de belofte van een komende zomer, jubelend haar intrede. Naylor bewoonde nog steeds de kamers van juffrouw Norton en er was een warme vriend schap ontstaan tusschen hem en Daan. Twee of driemaal per week gingen zij samen naar de club, waar Daan al zeer spoedigeen populaire figuur was geworden. Zooals Naylor opmerkte, had Daan iets aantrekkelijks over zich. HU was geen druk prater, maar een buitengewoon ge duldig en geïnteresseerd toehoorder; kortom hU bezat die zeer gezochte eigenschap, welke men in 't algemeen als „gezellig" bstempelt. Alle leden maakten graag een praatje met hem en allen waren het er roerend over eens, dat hU een „prettige kerel" was, die zich ongetwüfeld wel een weg zou banen. Het lag niet in den aard van Furber om open- lUk met de loftuitingen van de leden in te stem men, maar de aanwezigheid van Daan was hem steeds aangenaam en hij gedroeg zich tegenover hem niet half zoo zwUgzaam en terughoudend als dit tegenover andere leden het geval was. Geen vaon beiden kwam ooit op hun gesprek over bruggenbouw terug en in 't begin van den winter verdween Furber, zonder van iemand af scheid te nemen. „Ik veronderstel, dat hU weer naar den heer lijken Balkan is," gaf Naylor als zijn meening te kennen. ,Je weet nooit dat hij van plan is op reis te gaan en evenmin waar hU heen is. Dan zie je hem na eenigen tUd plotseling hier voor het vuur zitten om z'n kuiten te zengen alsof hij nooit weg geweest is. Ik twijfel er geen oogen blik aan of hU is naar den Balkan en ik veron derstel, dat het er weer net pluis is. Furber weet 't altUd, als daar iets broeit; 'n soort instinct, evenals bU de beesten, als er onweer op til is." Daan miste hem meer dan de andere cluble den, doch het was zeer druk aan de fabriek van Gren en Sheldon, zoodat de winter betrekkelijk vlug voorbU was. Ook in Selby Gardens diende de lente zich aan door het verschijnen van den bloemenkoop- man met z'n wagen vol madeliefjes, primula's, vergeetmUnietjes en violen, die hU met schor keelgeluid Uverig aan den man tractte te bren gen. Ook aan de meisjes in Selby Gardens was het te zien, dat de lente in 't land was en wel aan haar kleurige katoentjes, lichte hoedjes met bloemen en vruchten, van dikwUls niet te determlneeren soort, Deze verandering in de kleeding van de vrou- welUke bewoners van Selby Gardens, zou eenigs- zins de aandacht van Daan hebben getrokken, want hü keek nooit naar een meisje om en werd uit dien hoofde door het schoone geslacht uit de buurt reeds een verstokt vrUgezel genoemd. En toch bemerkte Daan de seizoenswisseling in de, dameskleeding, dank zü Emily Baker, die door een of andere vreemde beschikking van het lot scheen aangewezen, hem geregeld te zullen ontmoeten. Meestal grootte hU haar dan in 't voorbUgaan: „Dag Emily, alles wel aan boord, of mooi weertje" en dergelUke alledaagsche ge zegden. Ook bleven zU wel eens en oogenblik stilstaan, doch de conversatie breidde zich niet verder uit, dan tot bovengenoemde plichtplegin gen. Ook kwam Emily dikwUls bü juffrouw Nor ton een uurtje praten en wanneer Daan dan 'S avonds thuis kwam en haar zag, groette hU haar steeds ongedwongen als een oude kame raad, doch nam verder niet veel notitie van haar. Steeds deed ze, alsof ze weer direct naar huis moest, doch bleef onveranderlijk op uit- noodiging van juffrouw Norton zitten en verge noegde zich dan, om met een zekeren wellust Daan gade te slaan, wanneer hU zat te eten. Daan, die zelf geen drukke prater was, vond het zeer gemakkelUk, dat Emily ook niet veel zei en plaatste slechts nu en dan een opmerking, of gaf een kort antwoord op de alledaagsche vragen. Emily scheen daarmede al meer dan tevreden te zijn. Meestal stak Daan na z'n maal een pUP op en nam onder het mompelen van een paar verontschuldigende woorden een boek, waarin hU ging zitten lezen, (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3