1 In het woon wagenkamp Ned. R.K. Volksbond s „Cultuur en Beschaving" C. A. M. JONCKBLOEDT WOENSDAG 16 FEBRUARI 1938 De Haarlemsche geldleeningen R.K. VOLKSBOND Viering eerste lustrum van Kring Haarlem-Noord ONTWIKKELINGSAVOND Programma Radio-Centrale Ons huisje" en het kleine kapelletje De moeilijkheden waarmee kape laan de Wit te kampen heeft Gebrek aan krachten Het kerkje „Ons huisje" 3'/2 millioen sigaren per week Kent U onze BERTENJA-ELITE-SER1E 8, 10 en 12 cent. ST. JEANNE D'ARC Lezing J. B.'Schuil Katholiek voorvechter, politicus en organisator wordt Vrijdag zestig jaar Onbetaalbare „kapstok" Toen kwam Heemstede Kunstavond St. Odilia Godsdienstigheid Raadslid Bouwer STAD haar drie dagen lang toe te laten, maar ten slotte mocht ze het kasteel binnenkomen en ze vond den Koning onmiddellijk, hoewel ze hem nooit tevoren gezien had en hij zich te midden van vele menschen had verborgen. Ondanks vele tegenwerking kreeg ze toch een leger en daarna ontzette ze het door de En- gelschen belegerde Orleans en won veldslag na veldslag. Haar Godsvertrouwen, idealisme, liefde voor haar vaderland en gehoorzaamheid aan wat de „Stemmen" haar bevalen, over wonnen alle moeilijkheden. Het was een groote dag voor haar, toen de Fransche Koning in Reims, dank zij haar bevrijding van Frankrijk, gekroond werd. Binnen twee maanden had ze het geheele gebied van de Loire van vijanden gezuiverd. Dikwijls moest ze dwars tegen de plannen van den Generalen staf van het leger ingaan. Na Reims, het hoogtepunt van haar leven, werd ze martelares. De verovering van Parijs mislukte, doordat het grootste deel van het hof tegen haar was, en te Compiègne werd ze gevangen genomen. Slechts 3 maanden had haar glorietijd geduurd en toch hoe grootsch was die glorietijd! Twee keer probeerde ze tegen de waarschuwingen van de „Stemmen" in, te vluchten, maar tevergeefs. Tegen een zeer groote som werd ze verkocht aan de Engelschen. Drie maanden duurde het proces tegen haar, gevoerd door 42 rechters. Onver schrokken, raak en gevat en dikwijls ook zeer mooi, gaf ze antwoord op alle vragen. Slechts een keer was ze zwak en bekende ze, dat ze ge logen had over de „Stemmen". Maar vlak daar op nam ze dit weer terug en hield vol met de Hemelsche Stemmen gesproken te hebben. Ze werd toen (op 19-jarigen leeftijd) wegens hekserij en misleiding veroordeeld en verbrand op den brandstapel, na het laatste H. Sacra ment te hebben ontvangen. In 1456 werd haar proces een der beroemd ste der wereldgeschiedenis al herzien en zij werd volkomen gerehabiliteerd. In verschillende tooneelstukken en boeken is haar leven beschre ven. Ook de Kerk heeft het onrecht haar aan gedaan, goedgemaakt en haar in 1920 Heilig verklaard. Paus Pius XI (de heer Schuil noemt abusievelijk Pius IX) heeft haar tot Patrones van Frankrijk uitgeroepen. Gisteravond en hedenavond wordt in het ge bouw St. Bavo het eerste lustrum gevierd van den kring Haarlem-Noord van den R.K. Volks bond. Voorzitter, de heer J. Gortzak, sprak een openingswoord en memoreerde dat de kring bijna 500 leden telt. De eerste vijf jaren waren hoofdzakelijk gewijd aan de op leving van het godsdienstig leven, en naar oor deel van personen van gezag met gunstig re sultaat. De tweede vijf jaren zal gewerkt wor den aan de verjonging der organisatie. We moeten de jongeren tot ons trekken en vooral personen onder de 35 jaar. Vervolgens sprak hij een opwekkend woord voor Herwonnen Levenskracht. Het comité was in staat gesteld zijn bekende reclameplaat van AFDEELING HAARLEM Donderdag 17 Febr., 's avonds 8 uur, in Gebouw „St. Bavo" spreekt onze Dioc. Adviseur Dr. OLIEROOK over i GRATIS TOEGANG belangstellenden. voor leden en De Commissie voor Arbeidersontwikkeling, onderafdeeling van den R. K. Volksbond, houdt Donderdagavond as., des avonds acht uur, in gebouw St. Bavo een ontwikkelingsavond, waar als spreker op zal treden de Diocesane Adviseur, de Zeereerw. heer Dr. Olierook uit Amsterdam, met het onderwerp: „Cultuur en Beschaving." Dit zeer mooie en belangrijke onderwerp zal zeker een groot aantal katholieken naar het ge bouw St. Bavo doen gaan. De toegang is geheel gratis. Zie ook advertentie in dit blad. de stuiversactie te verspreiden. Voorzitter ver wachtte dat zeer velen het formulier ingevuld zouden inleveren, opdat de wachtlijst van 150 patiënten spoedig opgeheven zal worden. De muziekvereeniging „St. Caecilia" had reeds enkele nummers gegeven en vervolgde nu haar programma. Dan was de beurt aan de R.K. Mannenzangvereeniging „St. Caecilia." Vooreerst trad op het kinderkoor van St. Caecilia, ook onder leiding van directeur den heer H. Bak, daarna het mannenkoor, beide verdienstelijk eenige liederen ten gehoore bren gend. Na de pauze was het de R.K. Tooneelvereeni- ging „Vita Nova" die met een blijspel: „Het Wereldwonder" de aanwezigen wist te boeien. Wij gelooven dat deze bonte avond als ge heel genomen een aardige avond was en ho pen, dat de feestavond van heden beter be zocht zal zijn dan gisteren. Het is zeker een gang naar het gebouw St Bavo waard. DONDERDAG 17 FEBRUARI Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen, 9.50 Diversen, 10.35 Pa rijs Radio, 12.05 Radio PTT, 12.20 Parijs Radio, tf In den plensenden regen hebben wij een harmonium overgebracht naar het popperig kleine kerkje in 't woonwagenkamp aan den Oudenweg. Een goed gebruikt harmonium als plaatsvervanger van het aftandsche, moegespeelde oude, welks longen piepten bij ieder luchthapje. Een ouderdomskwaal, die ook de stem, eertijds zoo forsch en krachtig,de stem, die zoo dikwijls verhe ven liederen had gezongen in dat kleine kerkje van de woonwagenmenschen, had aangetast. Er werd een ander instrument, beter bij stem en met goede longen, opgescharreld en met kapelaan P. de Wit van de Amsterdam- straatparochie, reden wij naar het woonwagen kamp, meteen de gelegenheid te baat nemend daar eens rond te neuzen. Het kamp, waarop momenteel een veertig wagens staan, heeft een vloer van cement, die nat was en vol met allerlei rommel. Onder- deelen van voorhistorische automobielen, schil len, papieren, hoopjes afval. De wagens in een bonte variatie van kleuren met hier en daar een rookenden schoorsteen, met waschlijntjes en heel veel kinderen, boden een min of meer troosteloozen aanblik. Maar dat kan ook aan de weergoden gelegen hebben. Het houten kerkje is met de sacristie mee even grooter dan een middelmatige huiskamer. Maar links van het altaar staat een kribbe. En een vijftal heiligenbeeldjes op consoles en het kleine, heel eenvoudige altaar geven de zelfde sfeer, die ook in de groote kathedralen is, die alle godshuizen gemeen hebben. Naast het kerkje is nog een houten gebouw tje, eenige jaren geleden van door particulie ren bijeengezamelde gelden evenals het kerkje gebouwd met de oorspronkelijke be doeling het als schooltje te laten dienen. Want voor de woonwagenkinderen bestaat er geen school en ook zij moeten het leven door, dat nu eenmaal eenige ontwikkeling vraagt. Vroeger kregen zij onderricht in de Spaarn- wouderstraat, waar nu de Centrale Werkplaats voor werkloozen gevestigd is. Doch deze kin deren zijn niet leerplichtig. Zij vallen noch on der het Buitengewoon Lager Onderwijs, noch onder het Onderwijs voor schipperskinderen en de ouders kunnen hun spruiten wel beter ge- Het is feest geweest bij de KAREL I Sigarenfabrieken te Eindhoven, in verband met het feit, dat 180 personen, die resp. gedurende 25 en 12'/2 jaar in haar dienst waren, door de directie werden gehuldigd. Zij heb ben in die tijd, mede door hun capaciteiten, de steeds toenemende populariteit der KAREL I Sigaren zich zien ontwikkelen en met duizenden andere employé's hebben zij eraan meegewerkt, dat thans het voor een Nederlandse sigarenfabriek fantastische aantal van wordt verkocht. De vraag naar KAREL I Sigaren neemt nog steeds toe, omdat - ondanks de lagere prijzen - de superieure kwaliteiten niet alleen volledig zijn ge handhaafd, doch zoo mogelijk nog zijn verbeterd. Door bekwaamheid, vakkennis en samenwerking is bereikt dat tienduizenden rokers zeggen omII esluit om twee geldleeningen aan te gaan, eetl van ruim twaalf millioen tegen 3 rente etl één van ruim vier millioen tegen 214 ^nte, eenige sensatie gewekt. Nog wel niet zoo lang geleden heeft de Staat een 33leening een vrij groot suc- geoogst, maar de Indische conversieleening 5,'as kort tevoren een fiasco geworden en men Verwachtte niet, dat een gemeentebestuur het ïah zou durven met leeningen te komen, op °orwaarden, welke nóg ongunstiger zijn dan e van den Staat. Met belangstelling wordt in ''iiancieele kringen het resultaat van de Haar- 'e<bsche emissie afgewacht, hoewel ingewijden <le 3 leening een redelijke kans geven. Aan Succes van de 214 leening echter wordt op open markt in het geheel niet gedacht. Wij Afnemen intusschen, dat de emittent, de ^cassobank, er in geslaagd is de vier millioen 'a8en 2ondershands te plaatsen. Juist een dezer dagen is bekend geworden, ®*t zich in Nederland een „beleggingsfront" Üevormd heeft, waarin alle levensverzekerings maatschappijen, de voornaamste particuliere ^hsioenfondsen, de groote spaarbanken en de ^ijksfondsen (de juistheid van dit laatste ^°rdt door het Amsterdamsch Effectenblad in 'tijfel getrokken) vertegenwoordigd zijn. Het ^bel daarvan is met elkaar van gedachten te Wisselen om een breeder inzicht te krijgen op e°onomisch en financieel terrein en te voor komen, dat de verschillende groote beleggers ^gen elkaar worden uitgespeeld. t>e bedoeling is dus niet, in te gaan tegen een natuurlijke daling van den rentevoet. Dit 2°U trouwens ook niet wel mogelijk zijn, want m vereenigden zich de groote beleggers van &eld, allen, die geld hebben uit te leenen zal het Ifont wel nimmer kunnen omvatten. Er is tamelijk veel buitenlandsch kapitaal, dat in Nederland, dank zij den gaven gulden, beleg ging zoekt en deze beleggers, die het standpunt huldigen van safety first, bekommeren zich minder om een half procent rente dan om vei lheid. Zij vooral zijn het waarschijnlijk, die ®0n rentevoet zoo angstwekkend doen dalen. Angstwekkend natuurlijk alleen uit het oog- ÖUnt van den belegger. Voor den Staat, de Provincies en de gemeenten, die hun hoogere fente in lagere zien veranderd, beteekent het Oen aanzienlijke vermindering van lasten. ®lagen de conversieleeningen van Haarlem bij - voorbeeld, dan beteekent dat voor onze stad t 100.000 per jaar verlichting. Doch tegenover heze winst van de openbare lichamen staan dan zorgen van de beleggers. Daar zijn de parti- cUliere beleggers, die nimmer de hoogste rente hebben gevraagd (wij hebben het over de solide Seldleeners) en nu hun inkomen tot op de helft men teruggebracht. Daar zijn vooral de pen sioenfondsen en verzekeringsmaatschappijen, hie doorgaans hun premies op een rentevoet van 4 berekend hebben en nu zullen moeten Vergaan tot premieverhooging. Onder hen zijn °ok de groote Rijksinstellingen, zooals de ^Paarbank, de Rijksverzekeringsbank. De levensverzekeringsmaatschappijen hebben be- teids besloten met ingang van 1 April a.s. voor hieuwe af te sluiten posten de premie te ver- hoogen, verschillende spaarbanken hebben hun fente moeten verlagen. Zoo is er dus ook een keerzijde aan de me- hailie en daarom is wel te verwachten, dat de hlgemeene rentevoet niet veel lager dan 3 2ai dalen en dat 214 en 2 alleen onders hands, waarschijnlijk van buitenlanders, zal hunnen worden bedongen en dan nog alleen voor leeningen met niet te langen looptijd. Een gevaar van het goedkoope geld is, dat de °Verheidslichamen wat al te gemakkelijk zul len overgaan tot het doen uitvoeren van groote berken. De heer J. B. Schuil heeft gisteren een zeer boeiende lezing gehouden voor de Ver. van huisvrouwen over St. Jeanne d'Arc. Zij is een heroïsche, zuivere en verheven Vrouwenfiguur, aldus spr., die als een witte vlam door Frankrijk is gegaan. Haar invloed °P Frankrijk is zeker even groot geweest als Uie van Napoleon. In Nederland weet men nog Geinig van haar af. Men denkt haast, dat zij e«n sprookje is geweest als haar leven niet zoo Soed vastlag in de Parijsche archieven. Domremy is maar een gehuchtje in Lotha ringen en toch is het een gewijde plaats voor he Franschen, omdat daar St. Jeanne d'Arc, he heilige heldin en martelares, in 1412 geboren m. Frankrijk verkeerde toen in grooten nood. Voor de helft was het door de Engelschen veroverd en in de rest van het land heerschten he pest en de burgeroorlog. De Engelsche Ko- Uing pretendeerde ook de Fransche Kroon, Niettegenstaande er een Fransche Koning was, hie echter nog ongekroond en een zwakkeling ^as. Zijn vader was krankzinnig en zijn moeder verloochende hem. Om dit laatste zegt men, hat Frankrijk door een vrouw (die moeder) Verloren ging, maar door een andere vrouw iSt. Jeanne d'Arc) is gered. St. Jeanne was een eenvoudig boerenmeisje, hat lezen noch schrijven kon, vroom en zacht aardig en toch flink. Haar ouders waren wel gesteld. Op 13-jarigen leeftijd hoorde zij de stemmen van St. Margerite, St. Catrien en den ®ngel Michael de beelden daarvan stonden 'U de dorpskerk en die stemmen spoorden haar aan naar den Koning te gaan en het land 5* redden. Ze vertelde hierover aan niemand *ets, omdat haar vader had gezegd, dat hij nog Uever zijn dochter wilde dooden, dan haar aan bet hoofd van een leger te zien, zooals hij eens gedroomd had. 16 jaar oud, trok ze weg haar eenigste ongehoorzaamheid aan haar °Uders om haar taak te volbrengen. Ze werd eerst barsch afgewezen, maar tenslotte trok ze boch met zeven begeleiders 400 K.M. lang hwars door de vijanden heen naar den Koning, een tocht zeker even grootsch als de tocht van Napoleon over de Alpen. De Koning weigerde Er zijn zoo van die verdienstelijke figu ren in onze Katholieke gemeenschap, die een courant bij een ongezochte gelegenheid eens in 't zonnetje dient te zetten, omdat zij daardoor en zij bij uitstek opnieuw kan bewijzen hoe prominenten geheel on baatzuchtig een groot leekenapostolaat ver vullen. Zoo'n figuur, in gouden lijst gevat, is de heer C; A. M. Jonckbloedt te Heem stede, die Vrijdag 18 Februari zestig jaar wordt. Wij zochten hem op in zijn vriendelijke wo ning aan de Kerklaan en praatten eens gezellig over hoogtepunten in die zestig jaren, die begon nen te Haarlem, daar waar vader Jonckbloedt die thans overgrootvader had kunnen zijn een bordje met het predicaat „Meester Timmer man" op zijn gevel liet prijken. De jonge Karei zocht als elfjarige jongeling zijn geluk in de krullen en ontwikkelde zich vijf jaar lang des avonds op de Burgeravondschool, opdat hij voor zijn tijd tot de besten zou behooren. Hij werd aannemer en hij heeft er nooit spijt van ge had. Talrijke vereenigingen in Haarlem en Heemstede zegenen thans nog het oogenblik van zijn geboorte, omdat zij veel, heel veel aan hem te danken hebben. En om hiervan een bewijs te geven, volgt hier een simpel, docu mentair, maar veelzeggend lijstje van zijn lee- ken-apostolaat. Den eersten stap in 't vereenigingsleven zette hij dertig jaar geleden, toen hij een der op richters werd van de R.K. Middenstandsver- eeniging te Haarlem. Eenige jaren nam hij daarvoor het secretariaat waar. Van de op richting af tot ongeveer drie jaar geleden was hij bestuurslid van den R.K. Bond van Bouw- patroons. Verder lid van den Raad van Ar beid, van de Haarlemsche St. Vincentiusver- eeniging, 22 jaar bestuurslid van de Militairen- vereeniging en thans eerelid. Dat was buiten het politieke element, waarover straks het lijstje voor de bloemen stad. In 1921 vestigde hij zich te Heemstede, vast besloten zich niet te laten overhalen voor een bestuurslidmaatschap van eenige organisatie. „Als ze je eenmaal ontdekt hebben," aldus de zestigjarige, „gebruiken ze je als kapstok en vragen je overal voor Maar in Heemstede wisten ze Karei Jonck bloedt al heel gauw te vinden, zoodat hij daar thans is: voorzitter van het R.K. Armbestuur, Parochie H. Bavo; voorzitter van het College van Regenten van „Huize St. Bavo"; voor zitter der R.K. Leesvereeniging „St. Joannes"; vice-voorzitter van het R.K. Jeugdwerk; be stuurslid van de R.K Middenstandsvereeniging en voorzitter van het Algemeen Comité tot het verleenen van ontwikkeling en ontspanning aan werkloozen. 1.20 Ned. Brussel, 2.20 Danmarks Radio, 3.20 Keulen, 4.20 London Regional, 5.20 Fr. Brussel, 6.20 Keulen, 6.45 Weenen, 8.20 Fr. Brussel, 10.20 Fr. Brussel, 10.30 Keulen, 11.20 Diversen. Progr. 4; 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Diversen, 10.35 °London Regional, 11.25 Droitwich, 12.05 Keulen, 1.20 Droitwich, 2.20 London Regional, 3.30 Pauze, 3.35 Droitwich. Progr. 5 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Geva rieerd programma: 1. Ich wollt'ich war ein Huhn. 2. Solveigslied, 3. Love is a dancing thing. 4. Die goeie ouwe tijd, 5. Piano Medley No. 24, 6. Der Freischütz, 7. Goodnight my love. 8. Taras Boubla. 9. Im Mexico. 10. Ave Maria. 11. The broken record. 12. Choir boy. 13. Hora. 8.0012.00 Diversen. Wie een uitnoodiging heeft ontvangen voor den kunstavond van den Ned. R.K. Blinden- bond „St. Odilia", rayon Haarlem, wordt drin gend verzocht zoo spoedig mogelijk op te ge ven of men er al of niet gebruik van wenscht te maken. Er zijn n.l. vele aanvragen reeds bin nen en in geval er plaatsen over zouden zijn, wil men trachten deze nog bijtijds te verkoo- pen. bruiken dan hen te laten leeren. Ze kunnen vader helpen met aan de huizen te bellen voor den scharensliep en de kleinere kunnen dienen om medelijden op te wekken als moeder in de stad gaat bedelen. Zij stuurden hun kinderen niet naar de Spaarnwouderstraat. We hebben geen klom pen, geen schoenen en geen kleeren voor de kinderen, zeiden ze. Als je ze per se op school wilt hebben, zorg dan maar, dat ze er fat soenlijk uit komen te zien. Toen werd het schooltje gebouwd, waar in den eersten tijd, een onderwijzeres des ochtends aan alle woonwagenkinderen van klein tot groot de beginselen der wijsheid bracht. Dat was geen gemakkelijke taak, om die kinderen, die altijd leefden in een onbeteugelde vrijheid, den géheelen och tend vast te houden en hun dingen bij te brengen, waar ze zich dikwijls in het minst niet voor interesseerden. 4 a 5 maal per week kwam kap. de Wit om godsdienstonderwijs te geven. Maar zooals ka pelaan de Wit, die diocesaan directeur van het woonwagenwerk is, ons vertelde, in vele ge vallen kwamen de kinderen niet, werden ze door de ouders geëxploiteerd, of ze hoefden niet van thuis. En dwingen kan men ze niet. En zoc tegen Paschen, als door het voorjaar de zwerversnatuur van de woonwagenbewoners boven komt en velen het kamp verlaten, kon men het schooltje wel sluiten. En werkelijk ge beurde dat dan ook. Van Paschen tot half Oc tober stond het er nutteloos. Bij gebrek aan belangstelling voor een school wordt het nu als clubhuis gebruikt. Op een klein bordje staat „Ons huisje Het is het huis geworden van de „Madeliefjes", de „Boterbloemen", de „Zonnestralen' en de „Tuinders", zooals de verschillende clubjes ge noemd werden. Dan is er nog een club voor de vrouwen en een voor de oudere meisjes, die daar breien en andere nuttige dingen leeren en waar goede boeken worden voorgelezen. Het boek, dat nu wordt gelezen, „Het kindeke Je zus in Vlaanderen" van Felix Timmermans, valt al heel erg in den smaak bij de vrouwen van de woonwagens. Het handelt immers over een jongetje, dat evenals zij en evenals al hun kin deren in een woonwagen werd geboren. Maar met dat al staat het clubhuis nog het grootste gedeelte van den tijd leeg. En dat komt uitsluitend door gebrek aan da mes, die een clubje zouden willen leiden. Per slot van rekening kunnen kap. de Wit en zijn kleine staf medewerksters niet alles alleen. En er is nog zooveel werk te verrich ten. Afgezien van het leiden van clubjes zijn er dames noodig voor het wagenbezoek, menschen, die een contact kunnen vormen met de wel doeners en die de winkeliers zouden bewerken voor het goede doel een en ander beschikbaar te stellen. Want rijkdom heer.scht er niet bij de kamp bewoners. Alleen zij, die in het bezit zijn van een verhuisbiljet, komen in aanmerking voor Deze laatste functie is wel een zeer belang rijke. Acht jaar is hij van deze commissie de motor. Ruim 120 mannen nemen deel aan de langzamerhand opgerichte cursussen irij bouw kundig teekenen, E.H.B.O., hout- en koperbe werking, Esperanto, plafitkunde, autogeen las- schen, etc. 30% der Heemsteedsche werkloozen profi teert van dit ontwikkelingswerk, waarvoor in dertijd minister Slingenberg, wethouder van Liemt en vele andere autoriteiten op dit terrein hun bijzondere belangstelling toonden. „Dit werk zou nooit mogelijk geweest zijn, wanneer Heemstede niet zijn eigen zelfstandig karakter had," verklaarde de heer Jonckbloedt. „Hoe bent U in de politiek terecht gekomen?" vroegen wij. „Het was heelemaal mijn bedoeling- niet, maar toen men mij in 1913 vroeg, stelde ik voor mij candidaat te stellen in een district, waarin ik zeker niet gekozen zou worden. Tot verbazing van velen kwam er een herstemming en tot nog grootere verbazing van mijzelf werd ik met één stem meerderheid in den Haarlemschen raad gekozen. De Nieuwe Haarlemsche Courant schreef toen nog een artikel over „De waarde van één stem". Tot 1921 bleef ik in de vroed schap en ik trad af wegens vertrek naar Heem stede. In die jaren was ik lid der commissies van Openbare Werken, tramplannen, Hout en plantsoenen, spoor- en overlaadhaven. Te Heemstede kwam ik 30 December 1929 in den raad. Daar ben ik lid der commissie voor Openbare Werken, grondbedrijf en steunver lening en gedelegeerde voor maatschappelijk hulpbetoon en de woningvereeniging ,,'t Oude Posthuis". Ingewijden vertelden ons hoezeer de Ka tholieke fractie is ingenomen met haar des kundige op het gebied van openbare wer ken, omdat groeiend Heemstede zoo enorm veel met dit onderdeel van gemeentebeleid te maken heeft. De heer Jonckbloedt heeft een helderen betoogtrant, overweegt zijn woorden in den raad en wordt alleszins als deskundige beschouwd. Steeds vecht hij er voor om Heemstede bij zijn ontwikkeling ondersteuning van Maatschappelijk Hulpbe toon. De steun bedraagt dan maximum 2.50 per week, en verder brood en brandstof. Maar slechts de helft van de menschen is in het bezit van een verhuisbiljet en als men dan nog weet, dat in Haarlem en enkele andere gemeenten in de omgeving de ventvergunnin gen voor hen zijn ingetrokken, dan begrijpt men niet, hoe ieder aan den kost komt, iedereen dag weer en dat er dikwijls armoe wordt ge leden aan den Oudenweg. Sommigen zijn geloovige menschen, die hun boeltje keurig houden, doch de godsdienstig heid onder de vrijwel geheel katholieke ge meenschap floreert niet. Door het nijpend ge brek zijn velen ras-communisten geworden, die de kerkgangers in het gezicht uitlachen. En in deze kleine familie lijdt men heel veel aan menschelijk opzicht. Met Kerstmis is een triduum gehouden en iederen avond kwamen er meer menschen luis teren naar de predikaties van den priester. Op den ochtend van het groote vredesfeest werden er in de twintig communies uitgereikt een verheugend aantal. Den communicanten werd in „Ons huisje" een feestontbijt aangeboden. Kerstbrood, chocolademelk enz. en bij de pas gekregen piano zongen ze liedjes. Dan kreeg ieder gezin een pakje met worst en koffie en suiker. Twee factoren zijn voor het woonwagenwerk te Haarlem van belang.... vooreerst de abso luut verkeerde mentaliteit bij sommigen (anti godsdienst en anti-kerk) en deze actieve minderheid heeft niet weinig invloed bij de grootendeels passieve meerderheid en vervol gens het gebrek aan technische of vakkundige krachten, b.v. gediplomeerde krachten van de School van Maatschappelijk Werk van mej, F. Haye te Amsterdam. Dat eerste is een reuzen handicap voor het woonwagenwerk en het comité zit daar nu een maal mee; in andere kampen is dat heel an ders, b.v. in Loosduinen onder den rook van het eigen landelijk karakter te laten be houden, omdat dit absoluut een levensbe- staan is. De heer Jonckbloedt is ook de man geweest, die steeds weer aandrong op saneering van het Raadhuisplein. Tot voor een jaar stond daar een rij onbewoonbaar verklaarde woningen, die in het geheel niet in het kader pasten. Zijn zoon bouwt daar thans zeer karakteristieke landhuizen, die een sieraad voor de omgeving zijn en het plein een voornaam uiterlijk ge ven. Zal Heemstede nog lang van dezen expert profiteeren? Op politiek gebied kan deze zestigjarige nog carrière maken; hij is dan ook vast niet van plan om op zijn lauweren te gaan rusten. Hij kan méér doen en men vertrouwt op zijn kun nen.... De naam Jonckbloedt is ten nauwste verbon den aan het Seminarie Hageveld, welk prach tig gebouw hij heeft aangenomen en opgetrok ken. Het is niet mogelijk alle werken op te sommen, zoodat wij ons bepalen tot het re traitehuis te Noordwijkerhout, de kerk der pa ters Capucijnen te Amsterdam en de vele, vele Haarlemsche winkels. Het aannemersbloed bruist nu, zooals wij boven even aantipten, in het derde geslacht en weer zullen er moei lijkheden zijn om te overwinnen! Karei Jonckbloedt heeft jong bloed in de ade ren! Meende hij daarom, dat men niet te vroeg moet beginnen met huldigen? Er is niet meer aan te ontkomen; zijn woning aan de Kerk laan 30 te Heemstede zal Vrijdag te klein zijn om allen, die hun sympathie willen betuigen, te herbergen. Maar zijn charmante echtgenoote en zijn kinderen roepen allen vrienden een harte lijk welkom toe. Alleenhet laatste woord is ook in dit geval aan de vrouwtusschen 2 en 4 uur 's middags vereenigt de familie zich aan een déjeuner-dinatoir.U begrijpt, dat deze intieme feestelijkheid niet gestoord mag worden. Heemstede, houd Uwen burger in eere! Hij werke nog vele jaren voor de Katholieke ge meenschap en voor het welzijn zijner ge meentel den Haag en in Bussum, in Alkmaar en Heer len, waar contact mee is. Ieder kamp en iedere wagen mag en moet wel apart worden bezien voordat een objectief eerlijk oordeel mogelijk is. Zou het tweede een gevolg zijn van het eer ste? Waarom tobt het woonwagenwerk zoo met krachten, ook al zijn ze niet gediplomeerd en afgestudeerd? Waarom lukt in Bussum en in Alkmaar wel wat hier een onmogelijkheid schijnt? Kennen onze katholieke menschen dit werk niet? Het aantal is toch heel wat grooter, dus er moest naar verhouding meer keus zijn. Het is jammer, dubbel jammer. Als katholieken mo gen we dit werk niet opgeven, in dezen tijd van actie minder nog dan vroeger. „Voor God!" en wij denken er dan ook niet I aan dezen post die vooruitgeschoven is als in de eerste linie op het front op te geven!, aldus kapelaan de Wit. Katholieken, komt en ziet, als gij het woonwagenwerk kent dan voelt ge er ook voor; onbekend maakt onbemind! Financieele steun wordt van geen enkele in stantie ondervonden, noch vroeger voor school tje, nu clubhuis, noch voor exploitatie, noch voor een leerkracht. Moreele steun is onvoldoende, met nul als re sultaatDe groote fout over heel de Hjn van dit aparte werk in geheel het land op alle kampen is deze: al te veel wordt het particu liere initiatief aan zichzelve overgelaten. Er» als iets noodig is dan is het de verandering van de wet van 1918 op woonschepen en woon wagens. In deze richting wordt gewerkt. De meisjes ontvangen onderricht bij de Zus ters van het ftpaarne. Deze Congregatie komt het werk tegemoet op een waarlijk grootsche manier. Binnenkort zien wij er de eerste vruch ten van: vijf eerste communicantjes, 'n Aparte leerkracht staat het werk ten dienste, de kin deren mogen geheel den dag overblijven en ontvangen iederen middag op geregelde tijden warm eten (Nu van de schoolvoeding)Dat is werkelijk een enorme steun voor het werk en de leiding kan de Congregatie van Zusters van Liefde uit Tilburg voor deze nobele daad niet dankbaar genoeg zijn. Mocht het nu maar waar wezen dat alle katholieke meisjes van het kamp deze katho lieke school bezochten! De jongens bezoeken allen de openbare school en wel in de Amsterd. buurt en Haarlemm.liede straat. Dit is vooral in de wintermaanden en wel bijzonder vanwege de schoolvoeding. Zij hebben gelegenheid het godsdienstonderricht te volgen dat aan de openbare school no. 32 in de Noormannenstraat (Slachthuisbuurt) gege ven wordt des Woensdags kwart voor elf. Toezegging is er van den Alg. Overste der Broeders van Maastricht, dat een der Eroeders uit de Amsterdamstraat binnen niet al te langen tijd op het kamp in „Ons huisje" club gaat geven, o.a. figuurzagen, bijbelsche geschie denis, zang, enz. Het woonwagenwerk lijkt en schijnt zoo peu terig, zoo petieterig, zoo nietswaardig en wei nigzeggend. Het woonwagenwerk vraagt in werkelijkheid enorm veel tijd en een niet geringe dosis op timisme of Godsvertrouwen. Het woonwagenwerk kan zich nog zoo veel zijdig uitbreiden, maar alleen met den vóór alles moreelen steun van Katholiek Haarlem en om geving. Een paar weken geleden hebben de groote meisjes, na maandenlang instudeeren, een stuk opgevoerd „Rond Kerstmis" in de school aan den Heerensingel. Dit werd een onverdeeld succes. De kampbewoners werden daar getrac- teerd e» ieder van de negen en twintig gezin nen ontving na afloop kleeren en speelgoed. Daar zijn ze dan ook dankbaar voor. Na tuurlijk, het is een ruw en eigenaardig volkje, daar in het woonwagenkamp, maar, vertelde ons kapelaan de Wit, ze hebben toch ook veei goede dingen. Het ontbreekt hun echter geheel aan een sterke hand. Wij dachten het goed een en ander omtrent het woonwagenkamp, dat gewoonlijk door den doorsnee-burger angstvallig gemeden en welks bewoners hij met eenige misschien niet over bodige reserve bekijkt, onder de aandacht van het publiek te brengen. Zouden er niet eenige weldoeners en voor al een aantal dames gevonden kunnen wor den, die iets willen bijdragen tot verhef fing van het moreele en godsdienstige peil van de kampbewoners?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5