WERELDVARIETE We luisteren naar FINANCIEN BELANGRIJKE BIJVERDIENSTEN R.K. VERTEGENWOORDIGERS De weerstoestand Dagfilm WOENSDAG 16 FEBRUARI 1938 EEN POLITIEKE ZOOLGANGER DE HOROSCOOP VAN PRINSES BEATRIX LIMBURGSCHE BEDEVAART NAAR LOURDES Eerste lustrum der Brancardiers- vereeniging Dr. H. POLAK ZEVENTIG JAAR Soc. leider der Nederlandsche diamantbewerkers BETAALD VERKEER PER AUTO Tusschen Nederland en België LUSTRUMSPEL GEVRAAGD VRAAGSTUK DER HEEREN DIENSTEN Duizend gulden ervoor uitgeloofd Ik kan er niet ge noeg op hameren! Niet alleen bij ver koudheid, maar ook bij rheumatiek en griep is Aspirin het middel bij uitne- mendh eicM Aspirin Censuur in Roemenië Correspondenten van buiten landsche bladen ge arresteerd NEDERLAND—DUITSCHLAND Stand der clearing per 14 Febr. DE ERGSTE KOUDE AL WEER VOORBIJ? Vorstgevaar voor ons land blijk baar weer geweken Donderdag 17 Februari Moord te Magelang ORCHIDEEËN VOOR DE PRINSESSEN Witter dan wit IJSHOCKEY WERELDKAMPIOENSCHAP. PEN TE PRAAG De eerste ronde geëindigd NEDERLANDSCHE PLOEG TE HAMBURG CRICKET Lord Tennyson's afscheid van lste klasse cricket eiUghet Onder de dieren staan o.a. beren, buideldieren en apen bekend als zool- gangers. De menschen zijn ook zool- gangers, dat merkt u wel aan de schoenmakersrekeningen. Een poli tieke zoolganger is echter zelfs onder de zoolgaande menschen een schaar- sche uitzondering. Aan de Oosten- rijksche-Tsjecho-Slowaaksche grens heeft men er dezer dagen een ont dekt. Het was een jonge Oostenrijker, die te Schoenau in het Duitsch spre kende gedeelte van Tsjecho-Slowakije familie wilde gaan bezoeken. Hij werd echter gearresteerd, omdat hij zijn schoenzolen met hakenkruisen had laten beslaan, zoodat hij bij iederen stap den indruk van het nazi-kruis op den Oostenrijkschen bodöm ach terliet. In groote steden wordt op soortgelijke manier wel eens door be taalde zoolgangers reclame gemaakt voor dubieuze cafétjes of tandpasta, maar dat iets, wat zich als een niet alleen nieuwe, maar ook de beste wereld- en levensbeschouwing aan dient, van zulke straatreclame ge bruik maakt, geeft te denken. Of heeft de aangehoudene misschien uiting gegeven aan het politieke stre ven om het hakenkruis aan zijn laars te lappen? De sterrenwichelaars, die horosko pen trekken, beweren succes te heb ben gehad. Zij zouden uit de sterren hebben gelezen, dat Prinses Juliana aan een meisje het levenslicht zou schenken. Het is alleen maar jam mer, dat wij dat eerst na de geboorte van Prinses Beatrix hebben verno men, anders hadden wij de saluut schoten-batterij-commandanten kun nen icaarschuwen, 50 ladingen op magazijn te laten. Enfin, wat ge beurd is, is gebeurd en het heeft ons net als de horoskoopers in de ooren gedonderd, dat het prinsesje een prinsesje is. Wat zal in de toekomst Prinses Beatrix beschoren zijn? Een belangrijke vraag niet alleen voor haar zelf en haar ouders, maar ook voor ons land. Aangemoedigd door het verrassende succes van de constatee ring, dat een prinsesje een meisje is, heeft de Londensche astroloog James Leigh den door hem getrokken horos koop over onze koninklijke baby ge publiceerd. Daaruit blijkt, dat 't uur van Prinses Beatrix' geboorte in het teeken van het sterrenbeeld: de Waterman staat. Voor een waterland als Nederland kan het al niet natio- naler. Menschen, die onder dit ster renbeeld worden geboren, plegen vol gens de astrologen idealisten en menschenvrienden te zijn. James Leigh verklaart nu, dat Prinses Beatrix in bijzondere mate het wel zijn der bevolking zal behartigen. Zonder sterren te zien had hij dat ook kunnen vermoeden, indien hij tenminste op de hoogte was geweest van de roemrijke traditie en historie der Oranjes en den geest, waarin deze plegen te worden opgevoed. „On danks" haar hooge positie, zegt Leigh, zal zij zich bewust zijn, dat zij een roeping voor haar volk heeft te ver vullen. Dat „ondanks" bewijst, dat de sterren evenmin als astroloog Leigh erg sterk zijn in den natuurlijken gang van zaken en haar causaal ver band. Verder verzekert hij, dat zij erg eerzuchtig, energiek en vasthoudend van aard zal zijn en hij is wel zoo vriendelijk te willen gelooven, dat zij door haar beminnelijke persoonlijk heid de harten van haar onderdanen zal veroveren. Zij zal op velerlei ge bied werkzaam zijn en haar stand punt tegenover alle vraagstukken be palen. Hoe is 't mogelijk! Die alziende sterren toch! Of Prinses Beatrix ooit den troon zal bestijgen, kan mr. Leigh aan de hand van de sterren helaas nu niet zeggen. Hij gelooft, dat Prinses Beatrix niet het eenige kind van het prinselijke paar zal blijven, maar of Prinses Beatrix ook een broertje zal krijgen ligt zelfs voor de sterren en voor hem nog in het duister. Hoe zij dan van te voren wel hebben kunnen weten, dat er een prinses te Soestdijk geboren zou worden, is ons een raadsel, waarvan blijkbaar alleen de raadselachtige sterren en mr. Leigh, die zooveel sterren ziet, de oplossing weten, maar angstvallig geheim houden. Een Lourdesdag in Nederland, genoten de leden en vrienden der Brancardiersvereeniging der Limburgsche Bedevaart Zondag j.l. te Roer mond. Te tien uur waren in de feestelijk ver sierde kapel van het Bisschoppelijk Paleis te Roermond ruim 50 leden vrienden der „Nederlandsche Hospitalité" dezer bedevaart bestuur en doktoren en hoofden van dienst bijeen. Z.H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens droeg hier het H. Misoffer op tot intentie der aanwe zigen. Na de H. Mis deden zeven aspirant leden hun plechtige opdracht aan O. L. Vrouw van Lourdes, en nam de Bisschop hen op als werkend lid der vereeniging door hun de Bran cardiersmedaille op te spelden. Tijdens het daarop volgend gezellig samen zijn ten paleize, deelde Z. H. Exc. mede, tot geestelijk adviseur der vereeniging benoemd te hebben, zijn rechterhand, secretaris L. Moonen. In hotel Kissels zat men aan een eenvoudig middagmaal bijeen met den Bisschop en bracht Pastoor Ribbergh uit Houtem de waardeering en hartelijke gelukwenschen over van het be stuur der Limburgsche Bedevaart. Te ruim drie uur opende Z. H. Exc. Mgr. Lemmens de tiende algemeene vergadering. Een telegram van gelukwensch is aan den pasbenoemden bisschop van Lourdes gezonden. Rector H. Baljon van de St. Maartenskliniek te Nijmegen hield een interessante inleiding en behandelde de juiste houding *1 verhouding van den Brancardier t.o.v. zieken en gebrek- kigen. De periodiek aftredende secretaris Boelaars werd by acclamatie herkozen. De heer J. Maasen uit Maastricht oprichter en voorzitter der Limburgsche Bedevaart werd tot eerelid de Broederschap benoemd uit waardeering voor zyn steun en medewerken voor het doel der vereeniging. Na behandeling der huishoudeiyke aangele genheden sprak de nieuwe adviseur een harte- ïyk woord. Monseigneur Lemmens sprak een vaderlijk opwekkend slotwoord, hoopte allen in Lourdes eind Juni terug te zien en gaf tot slot den bisschoppeiyken zegen. den over een zestigtal mannelyke spelers en een twintig- a vyf-en-twintigtal vrouwelijke speel sters, waaronder een vyftal mannelyke en twee drie vrouweiyke meer geroutineerde krachten. Inzenders kunnen ook geheel naar eigen in zichten te werk gaan. De termijn van inzen ding is gesteld op 15 Juni 1938, inzendingen worden verwacht aan het adres van den secre taris van de lustrum-commissie, R. S. Sociëteit „Hermes", Eendrachtsweg 5, Rotterdam. Inzen dingen, indien mogeiyk getypt, moeten verge zeld zyn van een motto en een verzegeld briefje inhoudend naam en adres van inzender en diens motto. De jury bestaat uit de heeren Henri M. Dekking, J. de Meester Jr., prof. dr. N. J. Polak, J. B. Schuil, en den voorzitter der lustrum-commissie. Uitgeloofd wordt een prijs van 1000.—. Dinsdag 22 Februari hoopt dr. H. Polak, de stichter en bekende promotor der diamant bewerkers-organisatie, den zeventigjarigen leef- tud te bereiken. Henri Polak komt uit een diamantslijpers gezin en beoefende ook zelf reeds op dertien jarigen leeftijd dit vak. Na eenigen tijd in En geland gewerkt te hebben, kwam hij in 1890 in ons land terug, waar hy zich eerst aansloot bij de party van Domela Nieuwenhuis, om vier jaar later de S.D.A.P. te helpen stichten. Na de Novemberstaking van 1894 in de dia mantindustrie stichtte hij den A.N.D.B. Van 1902 tot 1906 was H. Polak lid van den Amsterdamschen gemeenteraad. Met een korte onderbreking was hy van 1913 tot 1937 lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Van 19001905 was hij voorzitter van de S.D.A.P., terwijl hy ook eenige jaren voorzitter van het N.V.V. is geweest. Behalve naar de vakbeweging gaat de belang stelling van dr. H. Polak ook uit naar velerlei ander terrein. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen den tekst van de op 31 December tusschen den tydelijk zaakgelastigde der Nederlanden te Brussel en den minister van Euitenlandsche Zaken en Buitenlandschen Handel aldaar ge wisselde nota's, in zake betaald personen- en goederenverkeer per auto tusschen beide lan den, met de daarbij behoorende iy.st van plaat sen, waarvoor de regeling zal gelden. Bedoelde briefwisseling is tot stand gekomen naar aanleiding van besprekingen, welke einde December te Brussel zijn gehouden tusschen een Nederlandsche en een Belgische delegatie in verband met het plan der Belgische regee ring tot invoering van een regeling met in gang van 1 Januari 1938 waardoor moeilijk heden zouden ontstaan voor betaald personen- en goederenvervoer van Nederland naar België. De Volksraad heeft een motie tot afschaffing er van aangenomen BATAVIA, 16 Febr. (Aneta). In de ver gadering van den Volksraad heeft de heer Thamrin een amendement ingediend, strek kende tot afschaffing van de heerendiensten binnen uiterlijk vijf jaar. De heer Roep dient een motie in tot afschaf fing binnen tien jaar in alle deelen van de buitengewesten tot waar de z.g. geldhuishou ding is doorgedrongen. De heer Thamrin wyst er nog op, dat hy en zyn mede-standers bezwaar hebben tegen de soepele en vage formuleering van het regee- ringsontwerp. HU wijzigt verder den termyn in zyn amendement in tien jaar, onder voorwaar de, dat de regeering zich niet strikt aan den uitersten termijn zal houden. Het amendement- Thamrin wordt met 25 tegen 12 stemmen aan genomen. Over de motie-Roep wordt verder niet gestemdi, terwyi overige amendementen, uitbreiding beoogend van de vrystellingen van heerendiensten, worden verworpen. Over een amendement-Thamrin tot uitbrei ding der vrystellingen over alle geesteiyken, ook niet-erkende, staken de stemmen. In November a.s. hoopt het Rotterdamsch Studenten Corps het 5e lustrum van de Neder landsche Handels Hoogeschool tezamen met het 5e lustrum van het Rotterdamsch Studenten Corps te herdenken, waarby de opvoering van een spel een der hoogtepunten zal moeten wor den. De lustrum-commissie 1938 heeft voor het schryven van een lustrumspel een prysvraag uitgeschreven. Het ligt in de bedoeling dat in dit spel een gegeven zal worden behandeld, ont leend aan het wezen der stad Rotterdam, of een gegeven, betrekking hebbend op de historie dier stad. Er moet rekening mee gehouden wor den dat het spel 2ich zal leenen voor opvoering door studenten-tooneel. Zeer waarschyniyk zal beschikt kunnen wor- Academische examens GRONINGEN Doctoraal examen Neder landsche taal en letterkunde mej. G. E. A. Wui- te te Drachten en de heer J. Kruit te Stadska naal. Candidaats-examen geneeskunde de heer F. P. Scott te Groningen. Doctoraal examen wis- en natuurkunde (hoofdvak pharmacie) de heeren R. S. NUhoff te Stedum en M. Kats te Groningen. Doctoraal examen wis- en natuurkunde (hoofdvak natuurkunde) de heer E. W. van Dük te Numansdorp. Doctoraal examen geneeskunde de heeren dr. L. S. Pincus te Groningen, J. A. R. van Brugr gen te Gouda, N. van Zuiden te Groningen, J. K. Wierenga te Eenrüm en R. Mantingh te Valthermond. Delft. Geslaagd voor het ingenieursexamen voor civiel-ingenieur: W. F. Tïemeyer, Amster dam. is een »ftovc»«-pro duet. Oranjebanden»0aye*„-kruis 'waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid BOEKAREST, 16 Febr. (Reuter) Ver scheidene correspondenten van buitenlandsche bladen zijn op bevel van de militaire censuur- autoriteiten gearresteerd. De namen zijn niet bekend gemaakt: er zyn geen Engelschen en Amerikanen onder. Men gelooft dat de gear resteerden beschuldigd worden van het ver spreiden van alarmeerende berichten. Algemeene Olearingrekening 1. Stortingen in Nederland 35.518.000 (7-2- 38: 30.154.600). Waarvan bestemd voor: a) Achterstallige vorderingen 209.800 180.300). b) Rente- dienst Dawes- en Youngleening en Stillhalte; Rentetransfer f 641.100 513.000). c) Vrüe Re kening Reichsbank 3.429.200 2.986.600). d) Nieuwe onder de Clearing vallende vorderingen f 30.237.900 26.474.100). 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe vorde ringen) 39.467.800 35.006.000). 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vor deringen (1. d.) 27.493.400 22.203.700). Laatstuitbetaalde nummers van storting: tegen guldensvorderingen: 540.074a tegen Reichsmarkvorderingen8781/62836. Speciale verrekening Stortingen in Nederland tegen afgegeven reis- cheques 583.000 555.800). IJitbetalingen in Nederland 128.700 114.000) Nog beschikbaar 454.300 441.800). miiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiimiiiiimiiiHiiiiimiiiiiiiiifiiiiiimiiiiiiiiniMimii Onze weerkundige medewerker schryft ons: Wanneer in den winter de wind door het Noorden naar het Noordoosten of Noorden draait, kan men byna altijd er op rekenen, dat het ten minste drie dagen hard zal waaien en dat het daarby zeer koud zal worden. Is het midden in den winter, dan kan het hard gaan vriezen en kan het begin van den NO-wind de voorbode zijn van langdurige sterke vorst. In de zeer koude winters, die de geschiedenis ons overgeleverd heeft, zooals die van 1709, 1740 en 1795, en ook die van 1890'91, van 1895 en 1929 werd de strenge koude Ingeleid door enkele dagen, waarop de wind met stormkracht uit een Noordoosteiyke richting woei. De oorzaak van de felle koude was dan, dat met den wind de zeer koude lucht uit het Oosten van Europa naar het Westen werd overgebracht. Zulk een doorstaande NO-wind is echter alleen mogelijk, wanneer de luchtdruk over de Noor- deiyke helft van Europa hoog is en zich over het Alpengebied een depressiegebied ontwikkeld heeft. Ligt er tevens een dik sneeuwdek over Midden-Europa, dan is de kans op strenge vorst heel groot. Gaan wij thans den algemeenen weerstoe stand na, die zich de laatste dagen over Europa heeft ontwikkeld, dan zien wij dat de omstan digheden heel gunstig waren voor sterke afkoe ling. Er ontwikkelde zich een hoogdrukgebied, dat zich van den Oceaan ten Westen van Ier land over de Noordzee naar Zuid-Zweden uit strekt, en over de Middellandsche Zee en het Alpengebied trok een depressie. De luchtdruk- verdeeling werd dus zeer gunstig voor het door komen van een feilen Noordoostenwind. Dat het niettegenstaande deze gunstige omstandigheden nog niet tot sterke vorst in ons land is geko men, lag slechts hieraan, dat het tevoren in het Oosten niet sterk vroor. Eerst de allerlaat ste dagen is ook daar de temperatuur onder den invloed van den aanvoer van zeer koude lucht uit Rusland tot eenige graden onder nul gedaald, wy mogen van geluk spreken, dat het in het Oosten niet streng vroor en dat in Midden-Europa geen sneeuw was gevallen, anders hadden wij op een herhaling van Februari 1929 kunnen rekenen. Gelukkig schynt thans de felle Noordoosten wind over de Oostzee tot staan te komen, zoodat het gevaar van toenemende vorst voor ons land geweken is. In het Oosten begon het juist harder te vriezen. Over de Noordelyke helft van Europa is de tempera tuur weer gestegen onder den invloed van Westenwind en het is niet onwaarschijnlijk, dat wU na eenige dagen daarvan den in vloed zullen ondervinden. (Nadruk verboden). Romereis Rotala Neerlandica Het goed bekend staande reisbureau Rotala Neerlandica, Bezuidenhout 203, Den Haag, begint in het jaar 1938 zijn eerste Rome-reis uit te voeren en wel in de Goede Week, vanaf 12 April tot en met 24 AprH, dus 13 volle dagen. Wij verwijzen naar de advertentie in dit blad. Een Levensverzekering-Maatschappij voor Kapitaal- en Volksverzekering, vraagt eenige ijverige Voor actieve personen, na gebleken geschiktheid, vast salaris, met goede vooruit zichten. Brieven onder No. C 5840, bureau van dit blad. HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. AVRO-Uitzendlng 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Kniples. 12.30 Het AVRO-Dansorkest. 11.30 Vervolg concert. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.30 Het Omroeporkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Vervolg concert. 3.00 Kniples. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Orgelspel. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Pianovjoordracht. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Concertgebouworkest en solist. (In de pauze: Reportage). 10.45 Disconieuws. 11.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dans- orkest 11.4012.00 Orgelspel. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.0012.0q NCRV 8.009.15 en 10,00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Handwerkles. 3.00 Planovoordracht. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 6.30 Amsterdamsch Salonorkest. 6.45 Causerie. 7.00 Berichten. 7.15 „Jeugdvoetbal en de CNVB", causerie. 7.30 „De vogelwet 1936", causerie. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-ber. 8.15 Evangelisch Luthers Kerkkoor „Toe wijding" en sprekers. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Rijswijksch Christelijk Mannenkoor. (Om 10.10 Berichten ANP). 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Na afloop: Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.2511.45 Gramofoonmuziek. 12.05 Alfred van Dam en zfjn State-orkest. 1.20 E. Leggett en de Continental Players. 2.002.20 Gramofoonmuziek. 3.35 Het Stedelijk Orkest van Bourne mouth en solist. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.40 Eddie Carroll en zijn Band. 6.20 Berichten. 7.00 Pianovoordracht. 7.20 BBC-Revuekoor en -orkest m. m. v. solisten. 8.20 Variétéprogramma. 9.20 Berichten. 9.40'Toespraak Koning George VI. 10.00 BBC-Orkest. 10.40 Cembalovoordracht. 11.35 Joe Loss en zyn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl RADIO-PARIS, 1648 M. 9.10, 10.40 en IJ .20 Gramofoonmuziek. 12.40 Cantrelle-orkest. 1.50 Zang. 2.05 Vervolg concert. 3.05 Zang. 4.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Zang. 8.50 Symphonieconcert. 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 8.50 Pianovoordracht. 9.20 Volksliederenconcert. 11.20 Omroeporkest. 1.35 Soll8tenconcert. 2.35 Planovoordracht. 3.20 Omroep-Amusementsorkest. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.20 Cabaretprogramma. 8.20 Het Rlchartz-kwartet. 9.5511.20 Kurt Rehfeld's kapel, de Stuttgarter Volksmuziek en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.205.50 Omroepsalonorkest. 6.50 Omrocpdansorkest. 7.20 Zang. 8.20 Omroeporkest. 9.05 Koning Albert-herdenking. 9.40 Omroeporkest. 10.30 Declamatie. 105011.20 Omroepdansorkest. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepkleinorkest m. m. v. soliste 6.35 Het Malezieux-kwartet. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Koning Albert-herdenking. 10.30 en 10.4511.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Omroepkamerkoor en Omroeporkest m. m. v. solisten. (Om 8.20 Berich ten). 9.20 Berichten. 9.50 Viool en cembalo. 103011.20 Otto Kermbach's orkest. SEMARANG, 16 Febr. (Aneta). De politie te Magelang heeft een vrouw gearresteerd, ge naamd N., die een zekeren E. C. L., die by haar inwoonde, door middel van arsenicum heeft vermoord. Met het vliegtuig, dat Dinsdagmiddag op Schiphol landde, zyn zendingen prachtige orchi deeën uit Indië aangekomen, bestemd voor Prinses Juliana en Prinses Beatrix. De bloemen zyn onmiddellyk na aankomst per auto naar het paleis Soestdyk gebracht. worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct IVOROL De eerste ronde van het tournooi om het we reldkampioenschap te Praag, is Dinsdag be ëindigd. In groep A won Zwitserland met niet minder dan 71 van Polen (30, 10, 31), Eerst toen de stand 40 voor Zwitserland was, maakte Polen een tegenpunt. De doelpunten der Zwitsers werden gemaakt door P. Cattini (2), H. Kessler (2), Torriani, Lobrer en F. Kessler. Marchewczyk .scoorde het tegenpunt. Hongarije sloeg Roemenië met 31 (11, 10, 10). Ronda scoorde twee en Harai een doelpunt voor Hqngarije, Banenda voor Roemenië. De eindstand van groep A werd: gew verl. doelp. pnt. 1. Zwitserland 4 36—2 8 2. Polen 3 1 15—8 6 3. Hongarye 2 2 13—16 4 4. Lithauen 1 3 3—33 2 5. Roemenië 4 2—15 0 Zwitserland, Polen en Hongarye hebben zich voor de tusschenronde geplaatst. In groep El won Duitschland met groote cij fers van Noorwegen. De Noren verloren met 80 (02, 01, 0—5), terwyl de Duitsche doel punten werden gemaakt door Wild, Lang, Schmiedinger, Ball, Strobl, Jaenecke, Ball en Jaenecke. In deze groep speelden ook de Vereenigde Staten en Engeland tegen elkaar. De ontmoe ting eindigde onbeslist 11 (00, 01, 10). Het doelpunt der Amerikanen werd door Bogue, dat voor Engeland door Davey gescoord. Omdat beide ploegen zich reeds voor de tusschenronde geplaatst hadden, werd de ontmoeting niet verlengd. De eindstand in groep B luidt: gew. gel. verl. doelp. pnt. 1. Engeland 3 2. Ver. Staten 3 3. Duitschland 2 4. Letland 1 5. Noorwegen 15—2 102 9—2 4—8 2—26 Engeland, de Vereenigde Staten en Duitsch land hebben zich voor de tusschenronde ge plaatst. In groep C speelde Canada tegen Tsjecho- Slowakije. Het werd een vry harde wedstryd, welke door de Canadeezen met 30 werd ge wonnen (2—0, 0—0, 1—0). De doelpunten wer den gescoord door Bruce, Allen en Chapman. Alle kans voor de Tsjechen om zich voor de tusschenronde te plaatsen scheen door deze nederlaag verkeken te zijn, doch het geluk was op handen van de organisatoren. In dezelfde groep speelden Zweden en Oostenrijk gelijk 1j (ol, 10, 00), waardoor Zweden op de derde plaats eindigde. Demmer scoorde voor Oostenrijk, Elle Anderson maakte voor Zweden gelijk. De eindstand in groep C werd: 1. Canada 3 92 6 2. Tsjecho Si. 1 1 1 13 3 3. Zweden 2 1 34 2 4. Oostenrijk 12 15 1 De acht geplaatste landen zullen in twee groepen worden ingedeeld. Dinsdagavond speelde een Nederlandsche ijs- hockeyploeg te Hamburg tegen een Hamburgsch team, welke ontmoeting door de Duitschers na spannenden strijd Hamburg was versterkt met de Beriynsche spelers Kelch en McQuade met 3—2 (0—0, 0—1, 3—1) werd gewonnen. De tournée onzer landgenooten is gearrangeerd om oefenwedstryden te spelen. In dit verband wor den in de nog komende wedstryden te Hamburg en Berlyn diverse opstellingen door de Neder landers geprobeerd. Cecilia Colledge gaf een fraaie demonstratie kunstryden. Kampioenschappen te Praag 't Congres van den Internationalen IJshockey- bond heeft besloten, uit alle drie groepen de eerste drie in de voorronde der finale te plaat sen. De indeeling luidt als volgt: Groep 1: Zwitserland, Vereenigde Staten en Tsjecho-SlowakUe. Groep 2: Canada, Duitschland en Hongarye. Groep 3: Engeland, Polen en Zweden. De bovenstaande testmatch was voor den captain, Lord Tennyson, de laatste in lste klasse cricket. De thans 49-jarige Lionel Ten nyson speelde voor Hampshire en was van 19191932 een van de meest populaire county- captains in Engeland. Hy was een agressief batsman en een voorstander van „bright cricket". Lord Tennyson debuteerde in groot cricket in 1913 voor de MCC tegen Oxford en scoorde 110 op Lord's. In 1921 voerde hij Enge land aan in de laatste drie tastmatches tegen het sterke team van Australië, dat onder lei ding van Armstrong speelde. In de derde test match sloeg hy', gewond zynde, met slechts één hand ter beschikking, 63 runs byeen. Hij was de captain van Engelands test-team, dat in 1924—1925 door Zuid-Afrika toerde en bezocht ook meerdere malen West-Indië en Jamaica. Zyn hoogste score was 217 tegen West-Itidië te Southampton in 1928 en het aantal centuries in lste klasse cricket gescoord bedraagt 22 Met Lord Tennyson neemt een zeer geziene fi guur en een all-round sportsman afscheid van county-cricket. N.V. Levensverzekering Mij. „Utrecht" t« Utrecht. „Agence Econ. et Financière" deelt mede, dat het internationale rubbercomité het voorstel tot het verlengen van de rubber restrictie met 5 jaren, dat aan het einde van 1938 zou afloopen, heeft goedgekeurd. Dit voorstel is aan de betrokken regeeringen ter goedkeuring voorgelegd. Ook de Neder landsche regeering moet het betreffend voorstel hebben ontvangen. De kanselier van de Engelsche schatkist, Simon, verklaarde, dat de Amerikaansche minister Morgenthau bij de disterilisatie van het goud zich heeft laten leiden door de gedachte, dat onder de thans bestaande omstandigheden de regelingen, waarvan een deflationistische werking kan uitgaan, gewijzigd moeten worden, omdat anders de economische bedrijvigheid belemmerd zou worden. De Amerikaansche professor Sprague ver klaarde, dat de beperking der goud-sterili satie absoluut onschuldig is en geen enkelen invloed zal hebben op de prijzen en de eco nomische bedrijvigheid, aangezien de be staande credietbasis reeds zeer groot is. President Roosevelt deelde mede, dat een aantal deskundigen van het departement van de schatkist, de Federal Reserve Bank en van het departement van Arbeid en Handel een rapport voorbereidt over het vraagstuk der prijzen. Hij verklaarde, dat de prijzen moeten stijgen. De Amerikaansche minister van de schat kist, Morgenthau, verklaarde, dat de econo mische achteruitgang in Amerika zijn einde nadert, maar weigerde te voorspellen, wan neer de laagste stand bereikt zou zijn. dan %.zl of deze reeds is bereikt. Hij erkende, dat ae economische reactie een van de snelste is, die ooit heeft plaats gevonden. De vol gende week zullen alle pogingen worden ge daan, om een verdere reactie op de goede renmarkten tegen te gaan. De Kennecott Copper keert een kwartaal dividend uit van 0.25 per aandeel tegen 0.50 plus een' ext.ra-dividend van 1 in December j.l. In 1936 werd totaal 3.50 di vidend betaald, De gemiddelde dagelijksche petroleumpro- ductie in Amerika is in de afgeloopen week ten opzichte van de vorige week met 8000 vaten' tot 3.324.000 vaten gestegen. Ten op zichte van dezelfde loeek in 1937 was er een stijging van 38:000 vaïefi. vv" '7 v Met betrekking tot de Britsche betaling balans over 1937 verluidt te Londen, dat de uitgaven de ontvangsten met 50 a 55 miilioen hebben overtroffen. Dit zou het grootste nadeelig saldo zijn sedert 1931. Heden wordt te Parijs de inschrijving opengesteld op fr. 3 milliard Fransche schatkistbiljetten met een rentevoet van 51/2 pCt. De inschrijvingen kunnen geschie den in ruil voor de op 10 Maart a.s. ver vallende biljetten van 1935 of door inleve ring van schatkistbiljetten 1937. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.96l/26.97 (V- slot 8.96Va); de Dollar op 1.77%1.78'A Co- slot 1.78%); de Franc op 5.85—5.90 (vorig slot 5.87V2); de Belga op 30.30—30.34 (vorig slot 30.32'/>) en de Zwitsersche Frank op 41.5041.54 (vorig slot 41.50l/2). De Amisterdamsche Liquidatiekas boekte in 1937 een winst van f 322.837 tegen f 282.114 het vorig jaar en keert een divi dend uit van 4 pCt. (vorig jaar 3V2 pCt.). De Canadian Pacific keert over 1937 een dividend uit van 2 pCt. op de 4 pCt. pref. aandeelen tegen 1 pCt. het vorig jaar. Het dividend op de gewone aandeelen wordt 20e- der gepasseerd. Lord Tennyson's XI wint de laatste testmatch De Zaterdag te Bombay begonnen laatste ei beslissende testmatch tusschen Lord Tennyson's XI en All-India werd door de Engelschen in twee dagen met 156 rifns gewonnen. De Engel schen wonnen de test-serie met 3—2 en het was tevens de laatste wedstryd van den toer. De Engelschen scoorden Zaterdag slechts 130 runs. N. W. D. Yardley werd topscorer met 31. Op een snel opkomend wicket deden Amar Singh en Mah. Vissar het beste werk met den bal. Amar Singh nam 5—47. De Eritsch-Indiërs begonnen op Pope en Wellard al even slecht. Op 70 waren de beste bats Manhad, Hindlekar, Amar Nath, Amar Singh en Merchant ver dwenen. Het fielden der Engelschen was we derom voortreffelyk. Met 1 run werd het En gelsche totaal gepasseerd. Pope nam 549 en Wellard 4—58. In de 2de innings deden de Engelschen het Maandag, dank zy Edrich. Hardstaff en Yardley, een stuk beter. Op 288 viel het laatste wicket. De Britsch Indiërs moes ten 288 maken voor de overwinning, doch we derom was het bowlen van Pope (328) en de fastbowler Wellard (559) hun te machtig- Voor de tweede maal werden de Britsch Indiërs voor precies 131 aan den kant gezet. De En gelschen wonnen met 156 runs. Van de 24 ge speelde wedstrijden werden er door de Engel schen 8 gewonnen, 5 verloren, 11 eindigden on beslist. De arm van eei ietser is geen too verstaf: vóór hei veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6