Na Schuschnigg's visite te Berchtesgaden Bij Ruwe handen ju- PUROL Edinburg-Londen in 48 minuten WYBEkT DE GOUDEN KOE EEN VERPLICHTING VERVULD 'i 20 sfuks 25 cb WOENSDAG 16 FEBRUARI 1938 BUITENLANDSCH OVERZICHT Status quo voorshands ongewijzigd verzacht er» geneest AFSCHEID VAN PROFESSOR VAN EVERDINGEN Aanbieding huldeblijk blijft vast gesteld op 28 Februari Poolsche wieg voor Prinses Beatrix Hedenmiddag aangeboden op het paleis Soestdijk R.K. LANDBOUW-HUISHOUD- SCHOOL Minister Slotemaker de Bruine zal de opening verrichten DE NATIONALE FILM Roodvonk op Seminarie Hageveld De studenten met vacantie gezonden Tanden ingeslikt V WlNGS American Cigarettes Ook voor U/ Hoe eerder. hoe beter/ Met de nieuwe Hawker Hurricane gevechtsmachine werd een snelheid van 650 K.M. per uur bereikt Prachtige prestatie van John Woodburn Gillan Welkom vreemdeling! De A.N.W.B. gaat informatie bureau aan de grens bouwen SPOORWEGPENSIOENEN Gemeenschappelijke actie van de vijf erkende personeelbonden B. WILTON OVERLEDEN Een der oprichters van de werf W i lton-F ij enoor d VACUUM OIL COMPANY De heer W. Knol tot directeur benoemd ZWERVER OVERLEDEN Diamanten kloosterfeest Spreekuur directeur-generaal P.T.T. DIENSTBODEN-OPLEIDING Opening van het eerste algemeene internaat DE ORANJE BALLON IN - FINLAND Niet uit Nederland afkomstig Er gebeuren thans vrij ingrijpende dingen in Oostenrijk. Het is noodzakelijk, de zaak zoo nuchter mogelijk te bekijken. En aarvoor is de vlucht in de geschiedenis altijd 8oed. Toen in 1918 de Centralen ineen waren 8estort en vooral Duitschland de rekening al dadelijk moest betalen door den afstand van Blzas-Lotharingen en toen het bleek, dat van Oostenrijk niets anders zou overblijven dan een üiachteloos bufferstaatje, kwam gelijktijdig in Duitschland en Oostenrijk de gedachte van den •.Anschluss" op, welke voor beide landen radi cale redding in den nood zou beteekenen. Reeds blaakten zich Oostenrijksche afgevaardigden op, in de Duitsche Nationale Vergadering te Weimar den „Anschluss" te voltrekken de Duitsche sociaal-democraten hadden, evenals de Oostenrijksche, de macht in het binnenland in handen en droomden van de stichting van cen groot rood rijk toen de geallieerde en geassocieerde mogendheden ingrepen en den ..Anschluss" kortweg verboden. Men kon niet anders doen dan zich onderwerpen, maar daar- hiede was de gedachte van den „Anschluss" biet van de baan. Zoowel in Duitschland als Oostenrijk bleef men er ijverig propapanda voor Veeren. De presidenten van den Rijksdag waren steeds voor^tters der algemeene „Anschluss"- Vereenigingen. Na den dood van Stresemann, toen het voor Duitschland weer begon te dagen in dé wereld, trachtte Curtius, Stresemann's opvolger, met volledige medewerking van Oos tenrijk, den „Anschluss" langs indirecten weg tot stand te brengen door het sluiten van een tolunie. Engeland, Frankrijk en Italië grepen in en verboden de tolunie op grond van het toen nog vigeerende verdrag van Versailles. De agitatie voor den „Anschluss" bleef in beide landen levendig. Toen kwam Hitier aan het be- bij Mussolini, wat een groot deel van het Oos- tijksche volk wilde zich vol geestdrift met het Derde Rijk verbinden. Deze geestdrift bekoelde aanmerkelijk, toen de alles opslokkende totali teit van het Derde Rijk openbaar werd. Vooral in de leidende kringen. Men had zich wel als bondsstaat willen aansluiten, maar wenschte niet gelijkgeschakeld en opgeslokt te worden ais bijvoorbeeld het naburige en in cultuur zoo ver wante Beieren. En daar kw'am dan bij de hou ding van het Derde Rijk tegenover de Kerk, die Zéér afstootend werkte. Dollfuss vereenigde alle krachten, die de volledige souvereiniteit van Oostenrijk wenschten te handhaven in het Va- derlandsche Front en zocht van buitenaf steun bij Mussolini, wat een gorot deel van het Oos tenrijksche volk, dat niets van Italië moet heb ben (men denke aan den wereldoorlog en aan Zuid-Tirol) allerminst beviel. Dollfuss moest zijn politiek met den dood bekoopen. En Duitschland werd schaakmat gehouden door de dreiging van den Duce aan den Brenner. Het leek, of de „Anschluss"-gedachte aan het ver dwijnen was. Men vergiste zich. Dit werd hoe langer hoe duidelijker, toen Hitier op pheno- bienale wijze het verdrag van Versailles ver scheurde en Duitschland weer hoog opstiet in de vaart der volken. Het gedeelte van het Oos tenrijksche volk, dat met het Derde Rijk ver bonden wilde worden, groeide gestadig. Naar schatting van een zéér, zéér voorzichtigen, aan t>ns blad verbonden vertrouwensman is in wer kelijkheid ongeveer 60 a 70 procent der Oosten- ttjksche bevolking nationaal-socialistisch ge zind. Een referendum zou zonder twijfel een hieerderheid voor den „Anschluss" opleveren. Zoo staan de zaken. De toestand in Oosten rijk Was door de propaganda van het Der de Rijk, door de terreur der Oostenrijk sche nazi's, door allerlei gewroet van nationa- len, Duitsch-nationalen, extreem („betont")- hationalen, legale nazi's en illegale nazi's on houdbaar geworden. Hitier zag natuurlijk in, al teek de tijd voor den „Anschluss" rijp, dat de Europeesche politieke constellatie dit thans niet gedoogde, ook al was Mussolini in zijn politiek omgedraaid en later tegenover Oostenrijk wei felend geworden bij het tot stand komen van de as RomeBerlijn. Van den anderen kant bloest Sehuschnigg echter orde houden in eigen huis. En zoo kwam dan, met volledige mede- Werking van beide partijen, het accoord van 11 Juli 1836 tot stand, waarbij Hitier Oostenrijks onafhankelijkheid erkende en Sehuschnigg de Verplichting op zich nam, de nationaal-socia- hsten tot het Vaderlandsche Front toe tp laten ®n een paar hunner vertegenwoordigers in zijn kabinet op te nemen. Over en weer werd er ge geven en genomen, maar de bovenstaande pun ten waren de voornaamste. De toestand bleef echter vrij verward. Door het steeds aanhou dende illegale optreden der Oostenrijksche hazi's werd het Sehuschnigg moeilijk aan dé op Zich genomen verplichting te voldoen, zijn ka binet met „nationalen" uit te breiden. Dit bracht weer groote ontstemming te 'erlijn teweeg. Het antwoord der Oostenrijk sche nazi's op Schuschnigg's besluiteloosheid Was verscherpte terreur. Er moest een of an dere oplossing worden gevonden. Toen kwam von Papen op het idee, de twee leiders in per soonlijk contact te brengen. Dit gebeurde Za terdag 1.1. ten huize van Hitler in Berchtes gaden. Het resultaat van deze visite op bin- henlandsch politiek gebied is nu bekend ge- Worden: Sehuschnigg heeft een paar nationaal - Socialistisch-gezinde ministers in zijn kabinet opgenomen. Men moet echter geenszins uit het °Og verliezen, dat daar reeds lang sprake van Was en dat speciaal Seyss Inquart en Glaise Horstenau (reeds staatssecretaris) reeds gerui sen tijd als ministers in uitzicht waren geno- •ben. Formeel kan er niet gesproken worden van ongeoorloofde inmenging van Duitschland in binnenlandsche Oostenrijksche aangelegen heden, daar de uitbreiding van het kabinet een voornaam deel uitmaakte van het accoord van 11 Juli, moreel echter des te meer. Dat staat helaas als een paal boven water. Is er inmen ging van Duitschland te constateeren in de buitenlandsche politiek van Oostenrijk? Daar op is o.i. een volmondig ja niet te vermijden. Duitschland wil Oostenrijk volledig los hebben van Tsjecho-Slowakije en Sehuschnigg zal zon der twijfel gedwongen worden zijn streven naar blokvorming met dit land en Hongarije als tegenwicht van het Derde Rijk op te geven. Oostenrijk zal op de een of andere wijze aan de as RomeBerlijn worden vastgeklonken. Nu leest men reeds in de courantenkolom men overal de bange vraag: geeft Oostenrijk zijn onafhankelijkheid prijs? Men moet koud bloed bewaren. Alles overwegend, kan men wel zeggen, dat dit absoluut niet het geval is, maar men moet tevens constateeren, dat deze vol ledige onafhankelijkheid weer in een meer ha chelijke positie is gekomen, dat het hek naar den „Anschluss" een paar handbreed van den dam gaat. Voorloopig zal echter alles bij het Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. oude blijven. Hitier zou, wilde hij een poging wagen, Oostenrijk gelijk te schakelen, zeer véél vereende krachten tegenover zich vinden, vooral de Westersche democratieën en de Kleine Entente waarschijnlijk. Of deze mach ten daadwerkelijk zouden optreden, valt ech ter nog te bezien. Men moet de beschamende lessen van Mandsjoekwo, Noord-China, Abes- sinië en Spanje niet uit het oog verliezen. Hit- Ier zal zich wel drie dubbel bedenken, vóór hij een daad riskeert, die hem mogelijk noodlot tig kan worden, al moet helaas geconstateerd worden, dat hij op 4 Februari 1.1. zich van ge matigde mannen (Von Fritsch, Von Neurath) heeft ontdaan en zich met radicale elementen heeft omgeven, waaronder Von Ribbentrop als minister van Buitenlandsche Zaken, die van scherpe attaques houdt, onaangenaam uit blinkt. En dan is er voor Hitier nog het pro bleem van vriend-Mussolini. Deze beoefent thans de wintersport en zwijgt in alle talen. Men kan echter moeilijk aannemen, dat hij vriend-Hitier gaarne als buurman aan den Brenner zou zien, gezien de wisselvalligheid van politieke vriendschappen. Door zijn toenadering tot Engeland tracht de duce zich voor alle ge vallen reeds te „herverzekeren". In dit spel der wisselvalligheden der gezamenlijke Euro- peesche krachten ligt nog altijd het funda ment der Oostenrijksche onafhankelijkheid veilig, ofschoon deze veiligheid eiken dag zeer betrekkelijk zou kunnen worden. En dan ver- gete men niet, dat Sehuschnigg de paladijn dier onafhankelijkheid blijft en dat zijn kabi net maar met twee „nationalen" is uitgebreid. Een zekere uitholling is echter begonnen. Dit staat buiten kijf. In verband met het bericht in de dagbladen, dat prof. Van Everdingen na zijn pensionnee- ring op 1 Maart a.s. nog eenige maanden het hoofddirecteurschap van het Koninklijk Ne- derlandsch Meteorologisch Instituut blijft waarnemen, wordt medegedeeld, dat de aanbie ding van het huldeblijk blijft vastgesteld op 28 Februari. Bij loting voor het Davis-Cup tournooi wees het lot Japan aan om in de eerste ronde tegen Canada uit te komen. Staatssecretaris Huil reikt aan den Japanschen gezantschapsraad het uit de bokaal genomen lot over Aan het Prinselijk Paar is hedenmiddag uit naam der directie van het Poolsche Staatsboschbeheer door haar vertegenwoor digers in Nederland, de firma's Bakker en Röpcke en Otto J. Faber te Amsterdam, de uit verschillende Poolsche houtsoorten ver vaardigde wieg aangeboden. waarover reeds een en ander is gemeld. Deze wieg is dezer dagen te Amsterdam gearri veerd, waar de Poolsche gezant, de heer Dr. W. Babinski, en enkele genoodigden haar heden in het Poolsche Consulaat-Generaal hebben bezichtigd. Met dit geschenk heeft het Poolsche Staats boschbeheer tevens willen memoreeren, dat <jt huwelijksreis van het Prinselijk Paar allereerst, naar Polen was gericht, waar hun verblijf te midden der Poolsche wouden een zoo prettige en vereerende herinnering heeft achtergelaten. De wieg is ontworpen door den bekenden Poolschen architect, Ing. Jan Boguslawski, die op de Parijsche wereldtentoonstelling 1937 een Grand Prix verwierf. Het beeldhouwwerk is van de hand van den sculpteur Stanislaw Sikora. Het jijden weefsel van het matrasje werd op den handweefstoel vervaardigd door de firma Lad, het stiksel van de draperieën kunstzinnig uitgevoerd in de ateliers der firma Inicjatywy. De gebeeldhouwde voet van de wieg is in zwart eikenhout uitgevoerd. Daarin zijn vier gedraaide pooten bevestigd uit ahorn, die ieder versierd zijn met een ingelegd biesje van noten hout, dusdanig aangebracht, dat waar de poot in doorsnede 6 c.M. meet, het notenhouten biesje 3 m.m. en waar de doorsnee 12 m.m. bedraagt, het biesje slechts 0.6 m.m. is. Aan deze pooten hangt het wiegenet in een raam, dat uit zes deelen bestaat, waarvan vijf van ahorn en een van notenhout. Het net zelf bestaat uit ahorn-spijlen, waarop 46 sterren zijn aangebracht. Elke ster heeft acht ahorn- stralen, die op twee elkaar kruisende notenhou ten lijsten zijn bevestigd. Aan het hoofdeinde van de wieg bevinden zich twee wapenschilden. Op twee verguld stalen dragers rust de kroon, die gevormd wordt door acht duifjes, die op een ring van ahorn zitten. De duifjes houden in hun snavels de chiffondraperie op, in welke met witte zijde bladmotieven zijn gestikt, naar de verschillende boomsoorten, die in Polen groeien. Tegelijk met de wieg en de bijbehoorende oorkonde, is aan het Prinselijk Paar een ge dicht aangeboden, op deze wieg gemaakt door de Poolsche dichteres Kizimiera ülakowicz. De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, zal Vrijdag 18 Februari des middags te drie uur, de R. K. Landbouw Huishoudschool L. T. B. te Poeldijk officieel openen. Daarop zal de Onderwijsvereeniging van den L. T. B. gebruik kunnen maken van de zesde door de vereeniging gestichte school. Zijn de vijf andere scholen gesticht ten behoeve van het onderwijs aan de boeren- en tuinders- zoons, met de Landbouw Huishoudschool wil de vereeniging tegemoet komen aan een groot ver langen der boeren- en tuindersdochters, alsmede aan een eisch des tijds. Naar wij vernemen, zijn de voorbereidingen voor „De Nationale film" thans in vollen gang. Zooals men weet, is het scenario voor deze film geschreven door Ben van Eijsselstein. Als regisseurs zullen fungeeren de bekende Fran- sche regisseur Jean Gréville en Johan de Meester. Het zal een speelfilm worden in den waren zin des woords. Het scenario is vol spanning en actie, zoodat de film geen documentaire film wordt in de beteekenis van een aaneen schakeling van filmbeelden uit het leven van H. M. de Koningin> doch een filmverhaal, waardoor een indrukwekkend beeld van de vruchtbare veertigjarige regeeringsperiode on zer Koningin wordt gegeven. In verband met het voorkomen van geval len van roodvonk op het seminarie Hageveld te Heemstede, zijn de studenten hedenmiddag voor een tijdsduur van veertien dagen met va cantie gezonden. In het ziekenhuis te Kerkrade is overleden de gehuwde 51-jarige mijnwerker Paffen, die een paar kunsttanden had ingeslikt en een gevaarlijke operatie moest ondergaan. Als die man ook maar e'en ooqenblik zijn kalmte verliest is hij er qeweest.' Eén moment van zenuwach tigheid kan toch levensgevaar lijk zijn.' Juist! Men moet zijn tegenwoordigheid, van §eest bewaren,maar ank zij WINGS ken ik geen nerveusikeit.' De 31-jarige eskaderleider John Wood burn Gillan deelt met de pas aan de lucht macht afgeleverde Hawker Hurricane ge vechtsmachine, de eer een groot feit vol bracht te hebben in de geschiedenis der Britsche aviatiek. In deze machine, welke toegerust is met een Rolls Royce Merlin-motor van 1050 p.k. heeft hij de 325 mijlen, die Londen van Edinburg scheiden, afgelegd in 48 minuten, hetgeen wil zeggen dat hij gevlogen heeft met een snel heid van 408 mijlen (650 K.M.) per uur. Deze vlucht is des te merkwaardiger omdat zjj bijna geheel in duisternis volbracht werd, op een hoogte van ruim 5000 meter. Met diezelfde snelheid van bijna 7 mijlen per minuut zou in 30 minuten van Amsterdam naar Londen gevlogen kunnen worden. Gillan steeg op van het vliegveld te Turn- house (Edinburg), en kwam neer te Northolt, in Middlesex, aan den rand van Londen. Op de maximum hoogte bedroeg de wind snelheid 50 mijlen per uur; hij blies evenwel uit zulk een richting, dat hij niet storend was. Het grootste deel van den weg moest Gillan „blind" vliegen, niet alleen doordat het nacht was, maar ook daar de ruiten van zijn cabine dik bevroren waren, zoodat hij ook de lichten van de groote steden Leeds, Sheffield en Not tingham niet zien kon. De vlucht werd volbracht onder de normale omstandigheden, welke in de reglementen der militaire aviatiek vastgesteld zijn, d.w.z. zon der oxygeen en zonder electrische verwarming. Gillan verklaarde evenwel dat hij ondanks de scherpe koude den tocht zonder eenig ongemak ten einde gebracht had. Enkele dagen te voren had een machine van dezelfde formatie de route in ongeveer 60 mi nuten afgelegd. Ofschoon Gillan een snelheidsrecord voor landmachines gevestigd, en bovendien de snel ste nachtvlucht gemaakt heeft, was hij niet opgestegen met het doel iets opzienbarends te volbrengen. Hij voerde een der gewone proef vluchten uit, welke bij de luchtmacht bijna dagelijks voorkomen. Met 408.75 mijlen per uur heeft hij het in November te München door kapt. Wurster gevestigde record van 379.17 mijlen voor iand- vliegtuigen behoorlijk geslagen. Het record voor watervliegtuigen staat op 440.67 mijlen per uur, sinds het in October 1934 gevestigd werd door Francesco Agello, van de Italiaan- sche luchtmacht. Gillan, die in Indië geboren werd, won in 1927 een prijs aan de opleidingsschool der luchtmacht te Cronwell, als de beste „all round" piloot van zijn studiejaar. Ofschoon zulk een m«t een militair vliegtuig gevestigd record natuurlijk in het minst geen maatstaf is voor de snelheid van het reisver keer in een eenigszins nabije toekomst, zal Gillan's succes niet nalaten indruk te maken op het publiek. Engeland is, vergeleken bij Frankrijk en Duitschland, een betrekkelijk klein land, met buitengewoon snelle spoorwegverbin dingen, en dit, gevoegd bij het feit dat de vlieg velden ver van de centra der groote steden liggen, ts niet bevorderlijk voor de openbare belangstelling in de aviatiek als binnenlandsch verkeersmiddel. Van Oost naar West zijn de afstanden in Engeland steeds betrekkelijk klein; werkelijk lange afstanden zijn er slechts van Zuid naar Noord, düs van Londen naar Edin burg en andere Schotsche plaatsen, en ook naar de steden in het Noorden van Engeland. Dat Londen van Edinburg uit bereikt is in 48 minuten, zal zeker uitwerking hebben op de fantasie van het Britsche publiek, en het over tuigen van de voordeelen die de binnenland sche aviatiek ook voor het verkeer in een be trekkelijk klein land hebben kan. Naar wü vernemen, treft de Kon. Ned. Tou- ristenbond A.N.W.B. voorbereidingen voor den bouw van informatie-bureaux bij de voornaam ste Nederlandsche grenskantoren, waar vreem delingen, die per auto, motor, fiets, touringcar, of op andere wijze ons land binnenkomen, as sistentie zullen ontvangen bij het vervullen der grensformaliteiten. Bovendien zullen hun ook andere kleine diensten bewezen worden, welke hun het bin nenkomen van Nederland gemakkelijker zul len maken en hen ertoe zullen brengen, langer in ons land te blijven dan in hun aanvankelijk voornemen lag. Tot dat doel zal de A.N.W.B. samenwerken met de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer (N.N.V.V.), welke o.a. propaganda- drukwerken zal verstrekken ter verspreiding on der de buitenlandsche bezoekers en ook op an dere wijze bij de vervulling van haar taak ge bruik zal maken van deze gebouwtjes aan de grens. De A.N.W.B. heeft de instemming en mede werking van den minister van Financiën voor deze plannen gevraagd, opdat deze informatie kiosken volledig aan haar doel de bevorde ring van het vreemdelingenverkeer naar Neder land zullen kunnen beantwoorden. Indien deze medewerking tijdig wordt verkregen, zul len deze kiosken, welke een permanent karakter zullen dragen, wellicht reeds in den zomer van dit jaar aan de vreemdelingen de gewenschte voorlichting en hulp kunnen brengen. In het buitenland treft men dergelijke ge bouwtjes aan vele grenzen aan. De practijk heeft uitgewezen, dat het „welkom vreemde ling", dat den buitenlander aldus wordt toe geroepen, op dezen een gunstigen indruk maakt, hetgeen het bezoek ten goede komt. De vijf erkende bonden van het spoorweg personeel voeren thans, onder leiding van den personeelraad, een krachtige actie, teneinde te geraken tot de opheffing van de per 1 April 1936 ingevoerde korting op de spoorwegpen sioenen, alsmede voor de verwijdering uit de Pensioenwet van de bepalingen betreffende de veranderlijkheid van pensioenen en ook voor spoedige hervatting door het Rijk van de jaar- Hjksche storting van ongeveer negen millioen gulden in het pensioenfonds. Ter bereiking van dit doel zal op 14 Maart te 'sGravenhage in den Dierentuin een ge meenschappelijk congres worden gehouden, alwaar een drietal sprekers deze desiderata zal toelichten. Aan dit besturen-congres zullen zoo mogelijk voorafgaan besprekingen met den minister-pre sident en met de ministers van Waterstaat en Financiën. Aan de Tweede Kamer zal een petitionnement worden gericht, geteekend zoowel door gepen- sionneerden als door het actief dienend perso neel, omdat beider belangen hier parallel loo- pen. Bovendien zal aan den Raad van Ministers een adres worden gericht, waarin verwezenlij king van vorengenoemde verlangens zal worden bepleit. Te Voorburg is in den leeftijd van 74 jaar overleden de heer B. Wilton, een der grondleg gers van de Machinefabriek en Scheepswerf Wilton, die thans gecombineerd is met de werf Fijenoord. Buiten het bedrijf ging zijn belang stelling uit o.m. naar tooneel en film. Zoo was hij president-commissaris van het City-concern dat te Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage bioscopen exploiteert. In zijn woonplaats Voor burg hield hij zich bezig met rundveeteelt en ook zijn boerderij te Barendrecht had altijd zijn belangstelling. Ook voor de teelt van pluimvee interesseerde hij zich bijzonder. De aandeelhoudersvergadering van de Va cuum Oil Company N.V. heeft den heer W. Knol benoemd tot president. De heer Knol stond gedurende de 23 jaren dat hü directeur van de bovengenoemde maat schappij was, in voortdurende relatie met de Nederlandsche Industrie, de scheepvaart en het transportwezen. Dezelfde aandeelhoudersvergadering benoem de den heer E. G. van der Bent, tot nog toe adjunct-directeur, tot administrateur. Zondagmiddag heeft de politie te Naarden een zwerver, zekeren J. P. H., uit Veenendaal, aan den Godelindeweg, in dronken toestand aangetroffen, terwijl nog een volle fiesch spiri tus in zijn bezit was. De man werd op last van den gemeente-arts naar de Majella-stichting te Bussum overgebracht, waar hü dezer dagen is overleden. In het klooster der missionarissen van het H. Hart te Stein heeft pater Simon H. Peeters, geb. te Venray, Dinsdag zijn diamanten kloos terprofessie herdacht. Hij is de eerste Neder landsche missionaris van het H. Hart, oud overste van het Moederhuis te Tilburg en oud- missionaris op de Philippijnen. Het feest wordt 26 Februari gevierd. De directeur-generaal van het staatsbedrijf der P. T. T. zal op Dinsdag 22 Februari a.s. zijn gewone wekelijksche spreekuur houden. «HUN BlAUty De financieele regeeringspolitiek is sinds de devaluatie eigenlijk niet noemenswaardig veranderd. Gelijk vóór de devaluatie aanpassingspolitiek troef was, zoo is ook na de devaluatie, zij het ook op een ander niveau, aan passingspolitiek troef gebleven. Werd vóór de devaluatie de bezuinigings- schroef aangedraaid om het Rijk de noo- dige middelen te verschaffen, na de de valuatie zullen de reeds tot een stelsel matige kapitaalvernietiging geworden belastingen vooral ter wille van de helaas noodzakelijk hoogere defensie-kosten worden gehandhaafd, verhoogd en ver meerderd. Het kind van de drukkende Rijksrekening blijft het belastingplich tige Nederlandsche volk, dat al zijn van de devaluatie verwachte verbeteringen vrijwel illusoir ziet worden. Dit is nieu prettig, maar het schijnt ons ook niet in die mate onvermijdelijk als de conser vatieve monetaristen uit de halsstarrige vooroorlogsche school als Colijn, de Wil de en Trip het ons graag voorstellen. Het feticnisme voor den gaven goudgeran- den gulden is overgegaan op den lichte lijk zwevenden gulden, die door zware offers van het egalisatiefonds voortdu rend kunstmatig gedrukt moet worden, omdat het buitenland er nog steeds een al te groot enthousiasme voor aan der dag blijft leggen. Het vóór de devaluatie zwaar afgemagerde gouden kalf van den goudvoorraad bij de Nederlandsche Bank is na de devaluatie weer vetter ge worden en zoo zeer gegroeid, dat het een volledige en volwassen gouden boe is geworden. Het is een eenigszins vreem de gewaarwording, dat men armoe moet lijden, wanneer men een gouden koe op stal heeft staan, zooals het een eenigs zins vreemde gewaarwording was, dat 't Nederlandsche bedrijfsleven als een be zorgd vraagteeken pijnlijk krom moest liggen, terwijl de gulden in tegenstelling met andere belangrijkere valuta's zijn gouden rand behield. De christelijk-historische heer Pol- lema heeft deze gewaarwording zoo vreemd gevonden, dat hij het ge waagd heeft in den senaat een balletje op te werpen, of het niet wenschelijk zou zijn, indien het middelen behoeven de Rijk van dit gouden beestje op eeni- gerlei wijze profijt zou kunnen trekken. De heer Pollema is echter met ietwat schampere hooghartigheid terecht gewe zen als zou hij een lichtzinnige inflatio nist zijn. Hij is dat echter niet, en wilde alleen maar wat meer lucht maken voor het financieel asthmatische land. Ons inziens zou het aanbeveling ver dienen, indien de regeering de hooge las ten voor defensie niet enkel door hand having en vermeerdering der reeds schrikbarend hooge belastingen, maar ook door een ruimer crediet bij de Ne derlandsche Bank zou trachten te bekos tigen. Het budgetaire huismoederboekje, waarbij minister de Wilde wel wat erg benepen huismoederlijk zweert, behoeft toch niet enkel ten koste van het hui dige geslacht op den cent af te kloppen. Ook de komende geslachten zullen mede profiteeren van de defensie-maatrege len en de sociale voorzieningen, welke wij thans treffen, zoodat het redelijk is, dat ook zij daarvoor zich offers zullen moeten getroosten. De vooroorlogsche monetaristen en financiers vereeren echter het budgetaire huismoederboekje als de H. Schrift en voor de gouden koe bij de Nederlandsche Bank hebben zij weinig minder eerbied dan wijlen de oude Egyptenaren voor den h.i. heiligen stier. En dus gaat de monetaire politiek voort met Koning Midas te spelen, zoodat alles wat zij aanraakt goud wordt. De heeren hebben van de devaluatie, die zij niet wilden, maar waarmee zij in de ver kiezingsrevue wèl paradeerden en waar voor zij zich nu weer af en toe veront schuldigen, hoewel zij een merkbare op luchting bracht, niets geleerd en hebben van hun voor-devaluatiepractijken niets vergeten. Maandag 21 Februari zal de minister van Sociale Zaken, mr, C. P. M. Romme, te Hilver sum het eerste algemeene internaat voor dienstboden-opleiding openen. Het internaat is gevestigd in „De Hooge Dreuvik", Suzannapark 2 te Hilversum. Naar aanleiding van het bericht, dat in het uiterste Noorden van Finland een oranjekleu rige ballon gevonden is, heeft men de veron derstelling uitgesproken, dat deze uit Neder land afkomstig zou kunnen zijn. Dit is echter niet juist gebleken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9