Het compromis van Berchtesgaden I Generaal Matsoei vervangen belastingen Hoe men Papanin ontdekte „Het is de echte Boetenko niet" 3! Het nieuws van heden DE BAROMETER SCHOENEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE i NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 GIRO 5970 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27K ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 18 FEBRUARI 1938 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21029 Telegrafisch uit Berlijn overgebrachte foto van het bezoek, dat de nieuwe Oosten- rijksche minister van Binnenlandsche Zaken Seiss Inquart bracht aan Hitier Geruchten spreken over belang rijke besluiten, die de eerst volgende dagen zijn te wachten Duitsch-Oostenrijksche tollinie Hervorming van den Raad van State? Nazi's beleedigen het Christendom Tot antwoord ontvangt Boetenko de journalisten Miami—Lima zonder tusschenlanding Slavische journalist gearresteerd Generaal Hata, die een beter diplomaat is, zou hem vervangen Weihwei nog in handen der Chineezen Ook forensenbelasting Hitler's rede in den Rijksdag Boetenko (rechts), de Sow jet-Russische diplomatieke vertegenwoordiger, die uit Boekarest naar Rome is gevlucht, deed sensationeele onthullingen over de wantoe standen in zijn vaderland Als een boerenhofstede, omringd door een muur van ijs, ligt er het eenzame kamp Bier en sinaasappels Een doorzichtige motor op de internationale automobieltentoonstelling te Berlijn Dg, sterf dag van Koning Albert van België is te Brussel herdacht. xMriS-enJMmvm»Mdiah£iÊSPeMe£d.er.sJveelaten_d£_katteAnaal Het overlijden van Kard. Capotosti Het stoffelijk overschot rust in de Apostolische Datarie Hitiers bezoek aan Rome Hij zal de gast zijn van Koning en Duce De gast van den koning Terreur herleeft in Palestina Poolsche pelgrims naar Rome Tentoonstelling Maarten Krabbé „Kunsthandel Pictura", Gierstr. 31 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Onze nieuwe gezant te Rome Vertrek op Vrijdag 25 Februari „De beteekenïs van den vierden Februari" Vrede in Amerika's industrie Eens dragen, Steeds vragen II NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. BERLIJN, 18 Febr. (Havas) Hardnek kige geruchten doen te Berlijn de ronde, volgens welke in de eerstvolgende dagen zeer belangrijke besluiten ten aanzien van Oostenrijk zouden worden genomen. Op economisch gebied zouden de douanerech ten tusschen beide landen geleidelijk afgeschaft worden; zoodat men tenslotte zotr komen tot een Duitsch-Oostenrijksch tolgebied. Er zou een vaste verhouding tusschen de valuta van beide landen worden gebracht in afwachting van de invoering eener gemeenschappelijke munt. Het programma van groote openbare werken zou worden uitgebreid tot Oostenrijk, in het bij zonder door den aanleg van autowegen en door het te werk stellen van Oostenrijksche werk- loozen in den Duitschen landbouw en de Duit- sche industrie, waar men op het oogenblik ar beidskrachten te weinig heeft. Men verzekert te Berlijn, dat deze maatrege len zware financieele offers voor het Rijk zou den medebrengen. Zij zouden worden goedge maakt door zekere voordeelen op het gebied der buitenlandsche politiek. Oostenrijk, aldus willen de geruchten we ten, zou ten aanzien van het antikomintem- pact en den Volkenbond zijn politiek aan passen aan die van het Derde Rijk. Wat de binnenlandsche politiek betreft: wel dra zouden een nieuwe reorganisatie van het Oostenrijksche kabinet en een hervorming van het Vaderlandsche Front tot stand komen. De nationaal-socialisten zouden dan belangrijke portefeuilles krijgen. Kolonel Adam, de secreta ris-generaal van het Vaderlandsche Front, zou moeten verdwijnen. De nationaal-socialisten zouden tot het front worden toegelaten en daar een deel der leidersfuncties bezetten. Men verklaart, dat Schuschnigg deze voor- Waarden te Berchtesgaden zijn gesteld en dat Schuschnigg ze aanvaard zou hebben. In regeeringskringen te Berlijn toont men veel vertrouwen in de verdere ontwikkeling van de Duitsch-Oostenrijksche betrekkingen. Men geeft duidelijk te verstaan, dat, zonder dat men een directen „Anschluss" wil, het Derde Rijk hoopt, dat tusschen Duitschland en Oostenrijk dezelfde betrekkingen zullen ontstaan, die reeds onder houden worden tusschen het Rijk en Danzig, dat formeel een vrije staat is gebleven. De Duitsche „Lokal-Anzeiger" meldt, dat de Oostenrijksche Raad van State gereorganiseerd zou worden. Leden van de nationale oppositie zouden er in worden opgenomen, onder meer ir. Rheintaler. Men verwacht, aldus het blad, dat, nog vóór de Bondsdag bijeenkomt, zeer belangrijke maat regelen zullen worden genomen als uitvloeisel Van de bespreking te Berchtesgaden. De Duitsche pers publiceert lange commen taren uit Rome, waarin de nadruk wordt gelegd op de goedkeuring der Italiaansche regeering. VATIKAANSTAD, 18 Febr. (Havas). m Verband met een artikel van kolonel Schae- wen in het Duitsche militaire orgaan „Solda- tentum" waarin hij schrijft, dat het noodzake lijk is voor den soldaat een goede religieuze kern te behouden, schrijft de „Osservatore Romano", dat een tegenstelling bestaat tus schen deze woorden en de woorden van het orgaan „Nordland", waarin liederen tegen den godsdienst worden opgenomen. Ook elders merkt de „Osservatore Romano" nationaal- socialistische beleedigingen tegen het Christen dom, o.a. in het orgaan van de Hitlerjugend, Waarin het Christendom wordt beschuldigd den weg te hebben geopend voor de communistische Propaganda in het Verre Oosten, Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini| Verwachting: Meest matige Noordooste- Ej lijke wind, licht tot half bewolkt, wei- S nig of geen neerslag, temperatuur om het EÊ vriespunt des nachts, overdag iets zachter. Hoogste barometerstand: 782.2 te Ler- jH wiek. Laagste barometerstand: 757.0 te Vardö. S S Zon op v.m. 7.13 Zon onder n.m. 5.16 Licht op n.m. 5.46 Maan op n.m. 10.54 Maan onder v.m. 8.07 L. K. 22 Febr. ROME, 18 Februari (Stefani) De Ita liaansche bladen publiceeren berichten uit Moskou waarin beweerd wordt, dat Boetenko, de vroegere Sovjet-Russische ..zaakgelastuidti^ü Boekarest, die zich thans te Rome bevindt, niet de bewuste diplomaat zou zijn, maar een gardist der Wit-Russen. Hierop heeft Boetenko opnieuw de binnen- en buitenlandsche journalisten ontvangen en op alle punten zijn vorige verklaringen beves tigd. Voorts valt te melden, dat gistermiddag een zeer elegant gekleed persoon, die zich uit gaf voor secretaris der Sovjet-Russische am bassade te Rome, zich aan het hotel vervoegde, waar Boetenko logeert, en hem verzocht te spre ken, daar hij een goede vriend van hem was. Boetenko weigerde echter den man te ont vangen. WASHINGTON, 18 Febr. (Havas). Zes zware bombardementsvliegtuigen zijn Donderdagmor gen om vijf uur drie en veertig van Miami ver trokken voor een vlucht zonder tusschenlan ding naar Lima. Zij zijn 's avonds om negen uur Greenwichtijd aldaar geland, zoodat zij een record voor militaire vliegtuigen hebben geves tigd. Te Lima zijn de vliegtuigen weer opgestegen naar Buenos Aires, dat zij in één vlucht zonder tusschenlanding willen bereiken. BERLIJN, 18 Febr. (Havas). De Gestapo heeft te Bautzen den journalist Skala gearres teerd, die lid is van de Slavische minderheid in Duitschland. Zijn blad is verboden. Skala was zeer bekend in Geneefsche kringen door zijn actie ten gunste van de minderheden. SJANGHAI, 18 Febr. (Reuter). Volgens berichten uit betrouwbare bron wordt Mat soei naar Tokio teruggeroepen. Gemeld wordt, dat de 58-jarige luitenant-generaal Hata, die tot verleden jaar bevelhebber van het Koreaansche leger was, vandaag per vliegtuig te Sjanghai zal komen om Matsoei te vervangen. De overwegingen, die tot deze verandering hebben geleid, zouden zijn, dat Hata meer di plomaat is dan Matsoei en dat het Japansche kabinet besloten zou hebben de buitenlandsche belangen in het douanegebied van den Jangtse en de kwesties te Sjanghai op verzoenender wijze te behandelen. Volgens een onbevestigd bericht zou Matsoei later benoemd worden tot ambassadeur bij de centrale Chineesche regeering, wanneer deze te Nanking ingesteld zal zijn. Een bericht van Reuter uit Peiping wijst er op, dat de Japanners thans niet meer beweren, dat zij Weihwei reeds ingenomen hebben. Zij verklaren, dat de oprukkende Japansche troepen een verwoeden slag hebben geleverd by het station van Weihwei, ongeveer een myl ien Noorden van de stad. De Chineezen zouuen daarbij duizend dooden hebben verloren. Na dezen slag maakte de Japansche colonne een zwenking in Westelijke richting en naderde de beide andere Japansche colonnes, die oprukken langs den Zuidoostelijken hoek van de provincie Sjansi. Weihwei bevindt zich nog in Chineesche handen. Niet in verband optredende Japansche colon nes hebben J-angwoe bezet op 24 mijl ten Oos ten van den spoorweg Peiping-Hankau. Een nieuw Japansch offensief is ingezet, waarbij de Japansche voorhoede Pingjau op 55 mijl ten Zuiden van Taijoean, volgens Japansche berichten, is binnengerukt. Naar wij vernemen, is het wetsontwerp tot wijziging van de wet tot steun aan nood lijdende gemeenten, waarvan de minister van Financiën in de vergadering van de Eerste Kamer van 10 Februari verklaarde, dat het „in de buurt zwevende" was, heden by den Raad van State ingekomen. In verband met bovenstaande mededeeling vernemen wij, dat er plannen bestaan tot het heffen van een forensenbelasting. Deze hou den verband met het reeds in de Eerste Ka mer geuite voornemen van minister De Wilde om de groote gemeenten wettelijk in staat te stellen, hun gemeentenaren een bijzondere be lasting op te leggen. De forensenbelasting zou het complement van deze nieuwe belasting vor men om een vlucht uit de groote steden tegen te gaan. BERLIJN, 18 Febr. (Havas). Men meent te weten, dat Hitler in de rede, die hij Zondag in den Rijksdag zal houden, mededeeling zal doen van de erkenning van Mandsjoekwo door Duitschland. Goering, die Donderdag den Japanschen am bassadeur ontvangen heeft, zou met hem de laatste punten der erkenning geregeld hebben. MOSKOU, 18 Febr. (Tass) De vlieger Wlassof heeft omtrent zijn bezoek aan het kamp van Papanin op 16 Februari het volgende verteld: Toen ik boven de ijsvelden vloog, zag ik een grijze plek, zooals Papanin die voor on zen start per radio beschreven had. Wij daalden eenigszins en beschreven op een hoogte van ongeveer 50 meter twee begroe tingscirkels boven het kamp. Om ons het kamp duidelijker zichtbaar te maken, hadden de leden van het kamp hun kleedingstukken te voorschijn gehaald en aan stoken hadden. Het kamp van Papanin bevindt zich op een kleine ijsschots, die omringd is door ijsblokken. Het doet denken aan een boe renhofstede met een muur van ijs er om heen. In het kamp staan een motor en twee tenten, De kampbewoners gesticuleerden om ons te verwelkomen en riepen ons iets op opgewonden wijze toe. Papanin, die een filmapparaat in de hand had, filmde onze vlucht. Hij wees ons de richting naar het vliegveld, dat twee kilometer van de ijsschots ligt, en liep ons tegemoet. Wij landden. Ik liep op Papanin toe. Mijn adem stokte van overweldigende vreugde, tranen sprongen mij in de oogen. Het is moeilijk te spreken over onze gevoelens tijdens deze onge wone ontmoeting. Papanin is door de Poolwin- den gebruind, en heeft zich een baardje laten staan. Papanin en ik gingen naar het vliegveld Hier begroette mijn metgezel Dorofejef Papanin. Wy overhandigden den kampbewoners brieven van hun verwanten en geschenken van de be manning van de Taimyr, Moskousch bier en sinaasappels. Papanin zeide ons opgewonden dank en gaf ons de groeten mee voor de leden van onze expeditie. Toen begon het te sneeuwen en wy moesten snel opbreken. Wij namen af scheid van Papanin en vlogen terug naar den ijsbreker Moerman. Het draadloos telegram, dat op 16 Februari over de vlucht van Tsjerewitsjny naar het kamp van Papanin verzonden was, blijkt ten gevolge van slechte atmosferische omstandighe den verminkt te zijn. Tsjerewitsjny, die op 16 Februari gestart was om het kamp van Papanin op te zoeken, raakte in de sneeuw en was ge dwongen door het slechte zicht te landen op een ijsschots ten Noorden van den Moerman. Op 17 Februari ontdekte de vlieger Wlassof de landingsplaats van Tsjerewitsjny en maakte diens toestel een landing. Het bleek, dat dit vliegtuig met zijn koudgeworden motor niet starten kon, weshalve Wlassof den piloot en zy'n metgezel, Karabanof, naar den Moerman mee nam. Vervolgens steeg Wlassof weer op en wees den Moerman den weg naar het vliegtuig van Tsjerewitsjny, dat op de ijsschots was achterge laten. Wlassof bleef toen nog vier uur in de lucht om de Taimyr, die op weg is naar het kamp van Papanin, den weg te wijzen. Onze Romeinsche correspondent seint' ons d.d. 17 Februari: Over het verscheiden van Z.Em. Kardinaal Capotosti vernemen wij nog, dat aan het sterf bed aanwezig waren de Kardinalen Rossi, Cattani en Sibilia. Voorts nog een broeder van den overledene en enkele andere familieleden. De laatste woorden van Kardinaal Capotosti waren een hernieuwing van de geloofsbelijde nis. Hedenmorgen hebben velen bij de sterf kamer een H. Mis voor de zielerust van den overledene opgedragen. Talrijke Kardinalen en civiele en kerkelijke hoogwaardigheidsbeklee- ders zyn bij het sterfbed komen bidden. Het stoffelijk overschot van Kardinaal Capo tosti is overgebracht naar het paleis van de Apostolische Datarie, waar het in alle een voud is opgebaard. De plechtige uitvaart zal Zaterdag a.s. plaats •hebben in de Kerk van 9t. Ignatius <jm half elf. ROME, 18 Febr. (D.N.B.) De voorberei dende werkzaamheden en plannen voor het bezoek van Hitier aan Rome, Napels en Florence, zijn nagenoeg voltooid. In Rome zal een geheel niéuwe verlichting worden aangelegd. Bovendien wordt een nieuwe toegang aangelegd tot den weg door het an tieke Rome, waardoor de Fuehrer waarschijn lijk zijn intocht in Rome zal houden. Te Rome zal de Fuehrer eerst als gast van den koning in het Quirinaal zijn intrek nemen Na een bezoek aan Napels zal hij bij zyn terug keer te Rome hoogstwaarschijnlijk als eeregast van den Duce zijn intrek nemen in een der historische paleizen van Rome. Ter eere van den Fuehrer staat een groote militaire parade op de Via del Impero te Rome op het programma. Voorts zal Hitler in de ge legenheid worden gesteld demonstraties van de verschillende deelen der Italiaansche weermacht in de omgeving van Rome by te wonen. Te Napels zal o.a. een groote vlootparade worden gehouden. JERUZALEM, 18 Febr. (Havas). Een hervatting van systematische aanvallen op joodsche kolonies en landbouwondernemin gen kan. worden geconstateerd. Groepen van zes tot vijftien gewapende man. nen zijn waargenomen in zeer uiteenliggende gebieden, waar zij afzonderlijk staande huizen aanvallen en schrik verspreiden. De kolonies Ataroth en Neveyaakov ten Noor den van Jeruzalem, Bensheim in de vlakte van Tel Aviv, Aintaroth in de vlakte van Galilea zijn met geweervuur bestookt. De schade bleef van materieelen aard. O.m. zijn telefoonverbindingen verbroken. In het bergachtige gebied heeft het leger onder bevel van den generalen staf manoeuvres van grooten omvang gehouden met het doel de vermoedelijke schuilplaatsen der terroristische benden te om singelen. Op verscheidene plaatsen zijn weer bijzondere bepalingen voor het verkeer op straat afgekon digd.' Honderden verdachten zijn in hechtenis genomen. Bij de Jordaangrens zijn speciale voor zorgsmaatregelen getroffen. Onze Romeinsche correspondent schrijft ons: In Polen wordt in verband met de Heiligver klaringen op Paschen een groote pelgrimstocht naar Rome georganiseerd. De pelgrimstocht staat onder het patronaat van H.H. Eminenties dé kardinalen Hlond en Kakowski. Het aantal deelnemers' schat men op eenige duizenden. (schilderijen en pastels uit Nice) (portret, spec, kinderportret) bij: VAN 19 TOT 28 FEBRUARI dagel. van 106 uur, Zondag van 25 uur. Belangrijke besluiten zouden de eerstvolgende dagen ten aanzien van Oostenrijk te wachten zijn. Generaal Matsoei zou te Sjanghai door Gene raal Hata worden vervangen. 0e terreur herleeft weer in Palestina. Het terugvinden van de expeditie-Papanin. In een geheime conferentie op het Witte Huis is het vraagstuk der oorlogsschulden besproken. Rede van dr. L. G. Kortenhorst in de rijks commissie van advies voor werkverruiming. Gebleken is, dat de gemeente Blokker voor de steunuitkeeringen te hooge vergoedingen van het Rijk ontvangen heeft. Naar wy vernemen, zal de nieuwe Nederland- sche gezant te Rome, Dr. J. B. Hubrecht, Vrij dag 25 Februari naar zijn nieuwe standplaats vertrekken. BERLIJN, 18 Febr. (D.N.B.) In het tijdschrift „De Weermacht", dat door het opperbevel van de Duitsche weermacht wordt uitgegeven, houdt majoor von Wedel zich bezig met de „beteekenis van den vierden Februari 1938 voor de weermacht". „Het lijdt geen twijfel," zoo schrijft de majoor, „dat naast de organisatorische vereenvoudi ging en opheldering de geheele weermacht den Fuehrer persoonlijk nader is komen te staan. Hij is thans zonder tusscheninstantie opperbe velhebber. De Fuehrer heeft hiermede de weer macht opnieuw zijn bijzonder vertrouwen ge toond. Naast deze kwesties, die zuiver de leiding van de weermacht betreffen, heeft de Fuehrer door de instelling van een geheimen kabinets raad willen aantoonen, dat hij ook in de groote vraagstukken der buitenlandsche politiek de weermacht de rol toekent, die haar als machtsinstrument van den staat bij de beslis singen in de buitenlandsche politiek toekomt. WASHINGTON, 18 Febr. De „Business Advi sory Council" heeft aan president Roosevelt een. uitgebreid program voorgelegd voor vrede in de industrie, hetwelk een drastische herziening in houdt van de veelomstreden wet op de arbeids verhoudingen (de national labor relations act) en tevens de bevoegdheden van den arbeidsraad (de labor board) beperkt. De aanbevelingen in het program zijn geba seerd op een langdurige studie van de moeilijk heden in de industrie en behelzen een scherpe veroordeeling van de arbeidswet. De fundamen- teele beginselen voor vrede in de industrie dienen te worden belichaamd in het volgen van een politiek, welke zoowel den werkgevers, den werk nemers als het publiek recht verschaft. AvanG Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 771.7. Vorige stand: 772.2.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1