GARAGE RABO Burgemeester Bulten gaat heen VotfilcuOJc JckoOHMGck ipi NERFBOON-KOFFIE t o m. VRIJDAG 18 FEBRUARI 1938 NATIONALE VEILIGHEID Mededeeling van het comité KRUISVERBOND WINKELHUIS IN DE GROOTE HOUTSTRAAT VERKOCHT GEMEENTERAAD Een verzoekschrift van C. A. 't Hart om ont DE ZESTIGSTE VERJAARDAG VAN DEN HEER C. A. M. JONCKBLOEDT PAS OP UW FIETSEN! UIT DEN OMTREK AARDENHOUT BETROUWBARE AUTO'S O v. zelfrijders (zonder chauffeur) pe. dag, week, maand en langer Onze wagens zijn All Risk verze kerd en voorzien van triptiek BEVERWIJK HEEMSTEDE VELZEN ZANDVOORT Werkzaam leven afgesloten Wist U, dat het zoo voordeelig is om Uw gordijnen, glasgor dijnen, kleeden, kussens en dekens bij Peeperkorn che misch te laten reinigen? En ze worden zooveel mooier werkelijk als nieuw! Vraagt U de prijscourant toch eens aan! GkrtuScJt lewyen fóuvw 3 dcupm PEEPERKORN HEEMSTEDE ZAANDAM Duizend gulden boete Radio-koersen onderschept en aan derden geleverd IJSHOCKEY SPANNENDE ONTMOETINGEN Engeland wint met groote moeite van Zweden SCHORSING VAN VEEARTS TE NAARDEN Behandeling voor den Centralen Raad van Beroep te Utrecht Besprekingen in den raad van Naarden Veldloopen van SWIFT te Assendelft STAAT VAN BESOMMINGEN STAD In verband met de eerste bijeenkomst van het Comité voor Nationale Veiligheid op 21 Februari 1938 in een der zalen van Restaurant Brinkmann a.d. Groote Markt te Haarlem te houden, verzoekt het bestuur van het Comité voor Nationale Veiligheid voor Haarlem en Omstreken ons het volgende te berichten over het streven der vereeniging en het doel van den avond. De verschrikkingen, welke ons dagelijks worden bericht van de verschillende strijdtoo- neelen, leeren ons de zaak der afweer zien als een gruwelijke noodzakelijkheid. Zij toonen ons ook, aan welke verschrikkingen de bevolking blootgesteld wordt en hoeveel erger deze el lende wordt bij het ontbreken van de noodige verdedigingsmiddelen. Het hoofddoel van een voldoende afweer is voor ons land echter door paraatheid onze kans te verhoogen buiten een eventueel gewa pend conflict bij onze grenzen te blijven. Daar bij spelen zoowel zuiver strategische als psycho logische factoren een rol: een volk, dat blijk geeft niets voor zijn zelfstandigheid over te hebben, heeft geen enkelen waarborg dat zijn rechten zullen worden geëerbiedigd. Het volk, dat toont, desnoods met hand en tand tegen iedere aanranding, zijn vrijheid en zelfstandigheid te zullen verdedigen, boezemt ontzag in. De zoo groote noodzakelijkheid van afweer werd helaas jarenlang te weinig als een onaf wijsbare eisch gevoeld. Daarin verandering te brengen, was het doel, dat de Vereeniging voor Nationale Veiligheid zich bij haar oprichting stelde. Reeds is een belangrijke kentering te bespeuren. Maar veel valt in dezen nog te doen. 'Een gewichtig punt, dat voorziening eischt, ls de zoo noodige aanvulling van ons vlieger corps. De voorziening in het ontstellend gebrek aan vliegers stelde de Vereeniging voor Natio nale Veiligheid zich als onmiddellijk concreet doel. Zij stichtte daartoe het Luchtverdedigings fonds. Dit fonds beoogt de opleiding tot een zekere vliegvaardigheid van jongelieden, die zulks niet of niet geheel zelf kunnen bekos tigen. Dit doel bezit de aantrekkelijkheid in de eerste plaats aan onze volkskracht in het alge meen ten goede te komen. Immers, de burger luchtvaart is er naast de militaire mee gebaat, wanneer de veel te kleine schare jongelieden met gebleken geschiktheid en ten deele ver worven bekwaamheid, waaruit de verkeersvlie gers ter verdere opleiding kunnen worden ge kozen, vergroot wordt. Zweefvliegen, een belangrijke stap bij de vooropleiding tot vlieger, wordt door het Luchtverdedigingsfonds niet uit het oog ver loren. Reeds is door het Luchtverdedigingsfonds aan een 30-tal jongelieden de gelegenheid tot verdere opleiding gegeven. Maar aan talloozen, die de vereisehte geschiktheid ook bezitten, kan, wegens gebrek aan geldelijke middelen, diezelf de gelegenheid tot opleiding niet worden ge- bod6n< In het raam van deze nationale actie organi seert het Comité voor Nationale Veiligheid voor Haarlem en Omstreken als onderafdeeling der Vereeniging voor Nationale Veiligheid een eerste bijeenkomst op Maandag 21 Februa.i te 8 uur 15 in een der zalen van Restaurant Brinkmann a.d. Groote Markt te Haarlem. Als spreker zal optreden: de voorzitter der Vereeniging voor Nationale Veiligheid, Prof. De Quay. Toegangsbewijzen op aanvraag verkrijgbaai by het secretariaat Nassauplein 4-6, Haarlem. Donderdagavond vergaderde het Kruisverbond in de R.K. Militairenvereeniging aan de Zoete- straat Het waren vooral punten van huishou- delijken aard, die in behandeling kwamen. De voorzitter van het Actie-Comité gaf een over zicht van den feest- en propaganda-avond, welke op Donderdag 24 Februari a.s. in de groote zaal van St. Bavo zal worden gehouden. De heer H. B. v. d. Sande is bereid gevonden een rede uit te spreken en verder zal het programma gevuld worden door de tooneel vereeniging Servio, uit Amsterdam, die na het voordragen van het Sobriëtas-manifest, voor het voetlicht komt met een blijspel in drie bedrijven. De toegang zal kosteloos zijn en in de pauze wordt een groote verloting om fraaie prijzen gehouden. Op deze wijze hoopt men veel belangstellenden te trekken. Het aanbieden van een tegeiyk ge- noegelijken en leerzamen avond zal er zeker toe bydragen, dat de sympathie voor het liefde werk der drankbestryding wordt verhoogd. Als laatste punt stond op de agenda een gratis kienronde, die vooral door het organisatietalent van den heer Van Kleeff tot een succes werd, Het was alleen jammer, dat deze büeenkomst niet beter werd bezocht. Gisteren is op de openbare verkooping in ,,'t Notarishuis" een winkelhuis geveild, nX perceel Groote Houtstraat 155, zwart en rood, met afzonderiyk opgang hebbende bovenwoning en erf en met gang of poort, uitkomende aan het Klein Heiligland. Het huis is voor f 30.975,verkocht aan een tusschenpersoon. wy hebben eens by terzake kundigen geïn formeerd naar de beteekenis van dit bedrag. Zy noemden de opbrengst, de tijdsomstandigheden in aanmerking nemend, redelijk, zelfs iets boven de verwachting uitgaande. Tien jaar geleden zou een dergelyk pand ongeveer f 50.000.opgebracht hebben. Op onze vraag deelden onze zegslieden ons mede, dat er den laatsten tijd weer veel vraag naar winkelhuizen is. Er zyn er dan ook heel wat verhuurd, die jarenlang moeiiyk te exploiteeren De agenda der vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 23 Februari 1938 des namiddags om 1.30 uur en des avonds om 8.15 uur, Donderdag 24 Februari 1938 des namiddags om 1.30 uur en Vrijdag 25 Februari 1938 des namiddags 1.30 uur en des avonds om 8.15 uur, zoo noodig voort te zetten op Woensdag 2 Maart 1938, des namiddags om 1.30 uur en des avonds om 8.15 uur, Donderdag 3 Maart 1938 des namiddags om 1.30 uur en Vrijdag 4 Maart 1938 des namiddags 1.30 uur en des avonds om 8.15 uur in de Statenzaal, Prinsenhof, vermeldt o. a.: slag als lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Balansen enz. 1936 woningbouwvereenigingen. Verkoop van grond: a. Lorentzkade (W. Thun- nissen); b. Zaanenlaan (A. P. Winnubst); c. Pleiadenstraat (G. Kamminga en A. Lassing); d. Pleiadenstraat en Steenbokstraat (G. Kam minga); e. Jan Luyckenstraat (N. V. Vondel kwartier). Verhuring terrein Spanjaardslaan. Aanvaarding van voor straat bestemden grond Hospeslaan en Bartholomeuslaan. Bijdrage kosten uitvoering baggerwerk Hout vaart. Verhooging voorschot Woningstichting „Pa trimonium". Intrekking besluiten tot vaststelling enkele uit breidingsplannen. Inrichting bureau registratie jeugdige werk- loozen en bureau beroepskeuze. Benoeming leden Commissie van Plaatselijk Toezicht op het Lager Onderwys. Ontwerp-begrooting van inkomsten en uit gaven der gemeente voor den dienst van 1938. Ontwerp-besluit toekenning subsidies. Verbetering meubilair Stadsschouwburg. Voorstel-Posthumus invoering spelling 1934 in de gemeente-administratie. Vandaag herdenkt de heer C. A. M. Jonck- bloedt zijn 60en verjaardag. En dat de heer Jonckbloedt zich in den loop der jaren vele vrienden heeft gemaakt, is op dezen dag overduideiyk gebleken. Talryke bloemstukken werden reeds in de morgenuren gezonden, o.a. van het gemeente bestuur van Heemstede, van de R.K. Midden- standsvereeniging „de Hanze", van den R.K. Bond van Bouwvakpatroons te Haarlem, van de Regenten van huize St. Bavo en van de Eerw. Zusters van dat huis, van het Comité tot ont wikkeling en ontspanning voor Werkloozen, en van vele vrienden. Velen kwamen ook reeds in de morgenuren persoonlyk feliciteeren. Daaronder merkten wü o.m. op wethouder dr. E. A. M. Droog, den gemeente-secretaris den heer N. Vos, den heer Klein-Schiphorst, namens den R.K. Bond van Bouwvakpatroons in Nederland, de zeereerw. heeren Regent en sub-Regent van het Semi narie Hageveld, de heeren N. J. Nyman en E. v. Lent, voorzitter en secretaris der afd. Heemstede van de Hanze en vele vrienden en kennissen. Ook mocht de jarige vele schrifteiyke en telegrafische gelukwenschen ontvangen. Deze dag zal voor den heer Jonckbloedt zeker een onvergetelyke worden. In de afgeloopen week zyn te Haarlem 15 fietsen gestolen. Wanneer u prüs stelt op uw karretje, laat het dan niet onbeheerd staan. Ver. „Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld." Donderdagavond vergaderde bovengenoemde vereeniging in hotel Boekenroode. Uit het jaar verslag bleek, dat de vereeniging in 1937 weer zeer actief was geweest, dat zy gedeeltelik mooie successen had te boeken. 1937 sloot met een batig saldo van f 90,54. De aftredende bestuursleden, mr. P. J. Prin sen Geerligs en R. A. Barendsen, werden her kozen. De contributie voor 1938 werd wederom vast gesteld op f 1, de subsidie voor de politie-sport- vereeniging op f.10. By de ingekomen stukken was een schrijven van de N.Z.H.T.M. met bericht, dat aan 'n bus verbinding AardenhoutHaarlem nog niet ge dacht kon worden. Deze hjn.is onder de tegen woordige omstandigheden niét rendabel. Indien GASTHUISVEST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 de gemeenten een subsidie er voor over hebben dan is er wellicht kans op. Na afloop dezer huishoudelijke vergadering hield jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel te Haarlem een lezing over een van zyn Zeppelin-reizen, n.l. die van FYiedrichshafen naar Rio de Janeiro v.v. Deze voordracht werd gevolgd door een fïlmvertoo- ning over dezelfde reis. Vrachtauto ramt café Gistermiddag moest een vrachtauto, op het kruispunt Koningstraat KloosterstraatBegynestraat, plotseling uit- wyken voor een meisje, dat eensklaps den weg overstak. Tyd om te remmen was er niet meer, zoodat de chauffeur niet anders kon doen dan het stuur omgooien, waardoor zyn wagen te gen den ingang van het café op den hoek Ko ningstraatKloosterstraat reed. De botsing was zeer hevig. De café-ingang werd zwaar beschadigd, ter- wyl ook de vrachtauto ernstige avery opliep. De chauffeur bleef ongedeerd. Wandelen in „Tusschenwyk"? Naar thans bekend wordt, is de directie van de Papier fabrieken, die, zooals men weet eigenaresse ge worden is van een deel van het landgoed „Tus schenwyk", voornemens haar terrein open te stellen voor wandelingen. Er zullen echter eerst wandelpaden moeten worden aangelegd, daar op het oogenblik we gen op het terrein ontbreken, en dus openstel ling voor het publiek te veel gevaar voor de beplantingen zou opleveren. Burgerlijke Stand Getrouwd: A. Th. Huls bosch en A. A. Koeleman; W. Engels en H. Schreyers; J. C. van Tienhoven en Ch. Ch. van Poelje. Geboren: J. C. G. Verspyck MynssenSuy- ling, d.; J. T. van Zadelde Boer, z.; A. J. Ha- zevoetBolhuis, z. Overleden: M. Jongbloed, 74 jaar, echtgenoote van M. Tolenaars; J. Veen, 58 jaar. Metaalspuiten Vanwege het algemeen co mité tot het verleenen van ontspanning en ont wikkeling aan de werkloozen te Heemstede zal op Maandag 21 Februari a.s. des middags te 2 uur in het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg door den héér M. Hoendermaker een lezing met lichtbeelden worden gehouden over „De huidige stand van metaalspuiten in de techniek". Aan belangstellenden wordt tot deze lezing vrije toegang verleend. Tooneel Zondagavond geeft de R.K. Too- neelvereeniging „Door Eendracht Sterk" haar tweede uitvoering in dit seizoen in het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg. Opgevoerd wordt ,,'n Koninkryk voor 'n dochter", kluchtige verwikkelingen in drie be drijven. Na afloop gezellig samenzyn met medewerking van het muziek-ensemble Jan Nibbering. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: A. P. Bruisschaard en K. v. d. MeijL. A. Stekelinck en B. Heijers; L. Donatz en W. K.. Dyk; B. Oldenburg en M. P. J. Kossen; J. Bilder en W. van Duyvenvoorden; J. A. van der Kolk en M. C. Smit. Getrouwd: M. Kuiter en A. M. van Rooyen; B. J. Mesman en M. J. E. van der Wensch; W. Kremer en J. Booy; W. F. v. d. Koek en G. de Jong; J. de Niet en M. Kraaijenoord; D. Velthuysen en J. C. Groen. Geboren: G. Schager-Blok z; M. A. van den BroekEestermans d. Overleden: J. H. G. Kors, 89 j„ wed. van F. J. Ekkeveld; J. P. Post, 8 mnd., d. van J. Post. Verbetering van het verkeersonderwys. Woensdagmiddag te half drie werd in het gym nastieklokaal van een der lagere scholen een verkeerstafel in gebruik gesteld ten dienste van het verkeersonderwijs. Behalve het volledige col lege van B. en W. waren ook vele raadsleden en hoofden van openbare en bijzondere scholen met hun personeel aanwezig. De wethouder van Onderwys, de heer A. J. van der Moolen sprak een welkomstwoord. Hij hoopte dat dit nieuwe leermiddel zou bydragen tot het vruchtbaar onderwijs in de verkeers regels. Hierna sprak burgemeester Van Alphen, die een overzicht gaf van het huidige verkeer. Al lereerst bracht spr. dank aan den inspecteur van politie, tevens consul van den A.N.W.B., den heer Bollee, die in zijn vryen tyd meer dan honderd uren had gewerkt om deze tafel gereed te maken. Hierna ging spr. na hoe de verschil- In de raadsvergadering der gemeente Voorhout van Donderdagavond 1.1. deelde de voorzitter, de edelachtbare heer G. Bulten, aan de leden mede, dat hy wegens het berei ken van den 66-jarigen leeftyd en het ein digen van zyn derde ambtsperiode aan H. M. de Koningin met ingang van 1 Mei a.s. eer vol ontslag uit zyn ambt als burgemeester heeft aangevraagd. Hiermede heeft burgemeester Bulten zyn werkzaam leven afgesloten en gaat hy zyn wel verdiende rust genieten. Voorhout ziet thans een burgemeester heen gaan, die de eerste burgemeester geweest is, welke niet tegelijkertyd burgemeester was van een andere gemeente. In het jaar 1920 werd de thans heengaande burgemeester door H. M. de Koningin benoemd en wy herinneren ons nog, dat de gemeentena ren van Voorhout bly waren, dat de gemeente thans een eigen burgemeester zou krygen, zooals men het uitdrukte by zijn installatie. Burgemeester Bulten heeft getoond in zijn achttienjarige ambtsperiode een ware burger vader te zyn geweest. Een burgemeester, die vooruitstrevend was en veel werk heeft gedaan in het belang van zyn gemeente. Immers onder zyn bestuur kwamen verschillende groote werken tot stand o.m. de bitumineering der wegen, de voorziening met electrisch licht, de aanleg van C I lende weggebruikers de verkeersregels in acht namen en het was zijn meening, dat de voet gangers het er 't beste aan toe waren, want voor hen waren zyns inziens nog te weinig verkeers- verordeningen. Zy mochten overal loopen. Hef tig ging spr. te keer tegen de wielrijders, die er hun sport van maken zoo hard mogelijk langs den weg te rennen en de naam van wegzwalkers was op hen wel zeer toepasselyk. Zy zyn vaak oorzaak, dat menig trambestuurder of automo bilist voor zijn leven is gebroken, wanneer bui ten hun schuld door de roekeloosheid van der- gelyke weggebruikers slachtoffers werden ge maakt. Breedvoerig weidde spr. uit over de be stuurders van motorrytuigen. Spr. zou het al veel gewonnen vinden als de Zandvoortsche jeugd ordelyk fietst en de verkeersregels goed zou toepassen. Hierna gaf de heer Bollee een demonstratie met een technischen uitleg van de werking van deze tafel. Het bleek alles handwerk te zyn; zelfs de verkeerslichten waren nauwkeurig na gebootst en werkten perfect. De gemeente Zand- voort is een der weinige, die een dergelyk ge- peijfectionneerd leermiddel bezit voor het ver- keersonderwys. Iedereen was vol bewondering voor de technische volmaaktheid en had respect voor een dergelijken arbeid. V.V.V.-nieuws. Donderdagavond werd we derom een buitengewone vergadering belegd van de V.V.V. alhier. Deze bijeenkomst was noodzakelyk geworden omdat thans aan de orde was de wijziging der statuten, zooals wij reeds eerder vermeldden. De vergadering had een vlot verloop en de meeste wyzigingen wer den met een hamerslag beslist zonder discussie. Art. 4 gaf echter eenige opmerkingen. Het ging er om of een vereeniging al dan niet lid kon zijn of dat deze instellingen slechts in aanmer king kwamen voor donateur met recht van stemmen. Tenslotte werd het bestuursvoorstel met byna algemeene ^temmen aangenomen, nadat wethouder Siegers zyn stem had gemo tiveerd door te zeggen, dat er een gevaar in schuilt de vereenigingen gewoon lid te laten zijn. De vertegenwoordiger zou dan reglemen tair in het bestuur gekozen kunnen worden. By iedere verwisseling van vertegenwoordiger zou er weer een vacature ontstaan. Bij de rond vraag informeert de heer van Deurzen naar de plannen voor de propaganda. De burgemeester antwoordde, dat er weer 5000 exemplaren van de kaart van Zandvoort worden gemaakt en dat de mogelijkheid bestaat om ook nieuwe folders uit te geven. Op I Maart a.s. wordt we derom een vergadering belegd, waarop het oude bestuur zal aftreden en gestemd zal worden over de nieuwe candidaten. De MIVA-film. In aansluiting met ons be richt van gisteren verzocht men ons mede te deelen, dat des avonds geen toegang zal wor den verleend aan personen beneden 17 jaar. De jongeren kunnen de middagvoorstelling te drie uur volgen. Op Concours. De R. K. Zangvereeniging Arti et Religioni zal voor het eerst in haar kortstondig bestaan op conoours gaan te Haar lem in de derde afdeeling gemengde koren. De Hanze. De R. K. Middenstandsvereeni- ging De Hanze belegt op Dinsdag 22 Februari a.s. haar jaarvergadering in het patronaats gebouw des avonds te 8.15 uur. Periodiek zullen aftreden de heeren C. Siegers en Th. Thomas, die terstond herkiesbaar zijn. De Katholieke Universiteit steunen ls een praktisch apostolaat en een ware Kruistocht voor weten schap en geloot. K. K. Voetbal. Het V.V.Z.-programma voor a.s. Zondag luidt als volgt: V.V.Z, 1—H.M.S. 1, 2.30 uur; Unity 2—V.V.Z. 3, 12.30 uur, vertrek 11.15 uur auto kerk; V.V.Z. 5— ZtP.C. 3, 12.30 uur; U.S.V. 3—V.V.Z. 6, 2.30 uur, vertrek 1.45 uur auto kerk; S.V.A. jun. AV.V.Z. jun. A, 2.30 uur, vertrek fiets 1.30 uur v. d. kerk; V.V.Z jun. DS.D.E. jun. B, 1.15 uur; V.V.Z. jun. GG.V.O. jun. D, 2.30 uur. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) De kantonrechter mr. I. van Crefeld te A'dam veroordeelde een Duitschen techni cus wegens overtreding van het radioregle ment tot 1000 boete, subs. 30 dagen hech tenis. De ambtenaar van het O.M. had twee weken hechtenis gevorderd. De man zou de Londensche rubberkoersen, uitgezonden door Reuter en bestemd voor het Persbureau Vaz Dias, hebben opgevangen en doorgegeven aan zyn verd.'s cliënten, com- missionnairs en bankiers. Het persbureau Vaz Dias had een klacht tegen den technicus ingediend. Een huiszoeking, door de justitie verricht op 27 April J.I., had tot ge volg, dat o.a. lysten van cliënten in beslag wer den genomen. Verd. hield ter zitting vol, dat hy onschuldig was. Hij beweerde de koersen te krygen van een bevriende bankrelatie, wier naam hy niet wilde noemen. De door den verdediger mr. E. Vogels aange voerde nietigheid der dagvaarding, omdat de feiten niet voldoende duidelyk zouden zyn om schreven, verwierp de kantonrechter. Uit het vooronderzoek was het verd. voldoende duide lyk geworden, waarvan hy beschuldigd werd, zoodat zyn verdediging niet werd geschaad. De kantonrfechter achtte het tenlastegelegde feit zeer ernstig. Verd. heeft niet geschroomd van belangrijke kosten, die anderen zich ge troosten, zelf te profiteeren zonder eenige op offering zynerzijds. GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. OF TELEFOON 11018 22 Donderdag zyn de wedstryden in de tusschen- ronde van het tournooi om het wereldkampioen schap yshockey te Praag voortgezet. Ondanks de koude waren des middags 6000 toeschouwers by den wedstryd tusschen Enge land en Zweden aanwezig. De Engelschen won nen met 3—2 (0—0, 1—1, 2—1), maar een gelijk spel zou beter de verhouding hebben weer gegeven. Tweemaal stonden de Zweden voor, maar beide malen maakte Engeland gelijk in perioden, waarin de Zweden met vyf man op het ys stonden. Des avonds woonden meer dan 10.000 toe schouwers een prachtigen, vrywel gelyk op- gaanden strijd tusschen Zwitserland en de Ver- eenigde Staten by. Vooral de Zwitsers speelden uitstekend en wonnen op eenigszins verrassende wyze met 10 door een doelpunt van P. Cattini, drie minuten voor het eindsignaal gemaakt. Deze tweede nederlaag van de Amerikanen be- teekende tevens, dat zy voor het meespelen in de finale-ronde uitgeschakeld zyn. Duitschland speelde tenslotte nog tegen Hon- garye. De Duitschers waren in de eerste twee perioden licht in de meerderheid, maar de Hon- gaarsche doelverdediger was in ongenaakbaren vorm. Niettemin wist dr. Strobl in het tweede spel- gedeelte Duitschland de leiding te geven. In de laatste periode kwamen de Hongaren geweldig opzetten en slechts met de grootste moeite ge lukte het den Duitschers hun voorsprong te be houden en daardoor de overwinning in de wacht te sleepen. de gasleiding, de oprichting van een eigen water- leidingbedryf met daaraan verbonden de stich ting van een pompstation in de gemeente Noord- wijkerhout, de noodige voorziening in de volks huisvesting met een 70-tal middenstands- en ar beiderswoningen, het uitbreidingsplan, de ver fraaiing van het aanzien der gemeente, de aan leg van straten, het bouwen van een gebouw voor openbare werken en de verbouw van het gemeentehuis, enz. enz. Wy mogen niet alleen zyn werken releveeren, doch ook was hy een waar burgemeester voor zyn gemeentenaren. Steeds stond hy gereed voor zyn ingezetenen en men kon hem altyd te spre ken krygen. Steeds vond men een gewillig ooi voor zyn belangen, die hy, waar hy zulks ver mocht, daadwerkelyk behartigde. Niets was hem voor zyn gemeente en gemeentenaren te veel. Met den raad en de leden van het college van B. en W. heeft hy steeds in de beste verstand houding samengewerkt, ofschoon de meeningen wel eens uit elkaar liepen. Voor het gemeente- personeel, zoowel van den hoogsten tot den laag- sten, was hy 'n warmvoelend burgemeester, die de persoonlijke aangelegenheden van zyn ambte naren ook wist te behartigen. Onder zijn ambts periode zyn tallooze ambtenaren werkzaam ge weest, die door zyn invloed elders in een hoo- gere functie werden benoemd. In het openbare leven heeft burgemeester Bulten een werkzaam aandeel gehad. Zyn loopbaan is als volgt geweest. Hy werd geboren 3 November 1871 te Reden. Na de lagere school te hebben doorloopen volg de zijn opleiding tot onderwyzer. Vanaf 1891 tot aan 1918 was hy werkzaam aan het lager on derwys, waarvan vanaf 1898 tot 1918 als school hoofd, laatstelyk te Noordwykerhout. Ruim een kwart eeuw heeft hy dus aandeel gehad in de opvoeding van de jeugd, als onderwyzer en hoofdonderwyzer. Het onderwys trok hem zeer aan, want hij was bovendien hoofdredacteur van „De Katholieke Onderwyzer" (later „het Ka tholiek Schoolblad"), daarna van „de Katho lieke School", hetwelk later is samengesmolten met het Katholiek Schoolblad. Vele jaren heeft hy zitting gehad als hoofd bestuurslid van de Katholieke Onderwyzersorga- nisatie, idem van het Diocesaan Kruisverbond in het Bisdom Haarlem. Van 1929 tot 1934 was hü algemeen voorzitter van den Algemeenen R.K. Ambtenarenbond. Voorts was hy eenige jaren redacteur van „De Familiebode" toenmalig orgaan van den R.K. Bond voor Groote Gezin nen; eveneens eenige jaren redacteur van „de R.K. Landarbeider", hetwelk door den heer A. J. Loerakker van hem werd overgenomen; mede werker van verschillende paedagogische tyd- schriftén o.m. van het Kath. Tijdschrift voor Opvoeding en Onderwys. Door zijn deelneming aan het openbare leven werd hy in het jaar 1918 tot lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal gekozen. Gedu rende een drietal zittingsperioden is hy dit ge weest n.l. tot 1928. Als zoodanig werd hem in het jaar 1926 de Koninkiyke onderscheiding als Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw uitgereikt. Thans nog is hy redacteur van het R.K. Tyd- schrift voor „Kerk, School en Ziekenhuis" en heeft hy nog zitting als lid in verschillende commissies van Beroep voor het Katholiek On derwys in het Bisdom Haarlem, is hy nog voor zitter van den Raad van Toezicht voor de R.K. Landbouwwinterschool in het Bisdom Haarlem te Voorhout en hoofdbestuurslid van den R.K. Vredesbond. Voor burgemeester Bulten is het heengaan als burgemeester der gemeente Voorhout een zware stap, omdat hy, ofschoon hy reeds op ver- gevorderden leeftyd is, nog steeds de kracht be zit om zyn werk als zoodanig te volbrengen en met ambitie te verrichten. Hy heeft Voorhout gekend in tyden van hoog- en laagconjunctuur, zyn beleid was evenwel steeds voorzichtig, om dat hy de gemeente niet noodeloos wilde be lasten. De draagkracht der gemeente hield hy steeds in het oog en het financieel beleid is dan ook uitstekend geweest. Burgemeester Bulten zal Voorhout niet licht kunnen vergeten en steeds weer terugdenken aan zyn tyd daar doorgebracht. Met een vertrouwen in de toekomst van zyn gemeente zal hy over eenigen tyd zyn lief geworden gemeente gaan verlaten en zich elders gaan vestigen. Ongetwyfeld zullen de ingezetenen van Voor hout zijn heengaan als burgemeester betreuren, omdat zy met hem vertrouwd zyn geraakt. No. 7 DAAR KIJKT UW MAN VAN OP! Als hij hoort dat U voor de fijne koffie, die U hem dagelijks voorzet, maar 32 ct. per /2 pond betaalt. Nerf- boon-Koffie is samengesteld uit de edelste koffiesoorten van beroemde plantages, die jaren aan de spits van de wereldproductie staan. Al leen een speciaalzaak als Ritsema kan voor dien prijs zoo'n byzondere koffie le veren. XSea'en/U wat H schenkt! aJTOUT5TR159GW^5 TEIEM0156 A.s. Vrijdag de laatste van deze serie Nerfboon adver tenties. Daarna looft Ritsema mooie prijzen uit voor 'n ge dichtje, waarin alle eigen schappen van deze bijzondere koffie worden vermeld! Zie onze adv. volgende week. Donderdag werd voor den Centralen Raad van Beroep te Utrecht het beroep behandeld van den veearts ter B. te Naarden, wien door het gemeentebestuur oneervol ontslag was ver leend als veearts bij de gemeente Naarden. Tegen dit besluit had de veearts beroep aan- geteekend by het scheidsgerecht voor ambte naren te Naarden, welke instantie echter het ontslagbesluit handhaafde. De pleidooien voor den Centralen Raad van Beroep namen thans verscheidene uren in be slag. Voor de gemeente pleitte mr. van der Hurk, die schorsing noodzakelijk achtte, daar het be lang van den dienst dit vorderde. „Wie als deze hoofdambtenaar aldus pleiter in zijn functie daden van het boven hem gestelde gezag becritiseert met menschen, tegenover wien hij het gezag moet handhaven, kan deze niet behooriyk uitoefenen. Het gaat niet aan, dat een veearts, ook al is diens berisping door een onverklaarbare oorzaak openbaar geworden, de werking van den overheidsdienst, aan welks hoofd hij is geplaatst, gaat denigreeren. De verdediger van den veearts, mr. Th. Mul ler Massis, stelde den persoon van klager in een gunstig daglicht en hekelde de ontydige publicatie van de berisping. De veearts verklaarde tegenover den presi dent, dat hy zich niet bewust was van het geen hem ten laste werd gelegd. De uitspraak is bepaald op 10 Maart. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Naarden kwam de bekende kwestie van het ontslag van den keuringsvee arts Ter B. weer aan de orde. Naar aanleiding van de behandeling dezer aangelegenheid in hooger beroep, waarby de veehouder A. Keyer verklaringen aflegde, welke een geheel ander licht op de zaak werpen, deelde de voorzitter o.m. mede, dat het college inmiddels is gebleken, dat die verklaring abso luut onwaar is, waardoor de geheele mise en scène van de verdediging als een kaartenhuis in elkaar stort! Hy zegde toe, die stappen te zullen ondernemen, welke er toe leiden, dat by de rechtspraak slechts eerlyke middelen wor den gehanteerd. Wethouder Kuyer was er van beticht, den vee houder A. Keyer te hebben bewogen den vee arts verklaringen te laten afleggen, die com- promitteerend voor hem zouden zyn. Indien hem dit gelukte, zou de wethouder er voor zor gen, dat de boerderij van K. tegen een behoor lijken prüs door de gemeente zou worden aan gekocht. De wethouder legde nu de volgende verkla ring af: Diep overtuigd van den ernst van dit oogen blik verklaar ik, dat ik nimmer met Keyer over den aankoop van zijn boerdery, nóch over de affaire Ter B. ook maar één woord heb gespro ken. De derde veldloop van 1938 wordt georgani seerd door de jongste athletiekvereeniging van den DHAK, door Swift uit Assendelft. Reeds hebben de athleten van deze vereeniging het vorig jaar aan de wedstryden deelgenomen en de naam van hun vereeniging heeft dan ook een goeden klank. Voor de Zaanstreek zyn deze wedstryden van veel belang. By een slagen van dit toumée zul len er zeker meerdere vereenigingen zyn, die dezen zomer opnieuw actief de athletiek zullen gaan beoefenen. De bekende DHAK-sporters hebben reeds hun inschrijving toegezegd, vooral ook omdat zy in zien, dat deze poging van Swift moet slagen. De verbinding met Assendelft is heel goed. Het startgebouw is het R. K. Vereenigingsge bouw, dat gelegen is midden in het dorp. Zooals gebruikeiyk is de wedstryd verdeeld in drie klassen, A- en B-klasse voor de aange sloten vereenigingen, elk over 3000 M. en verder de C- of propaganda-klasse over 2200 M. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den heer N. Al, Noordereinde 650, Assendelft, aan welk adres men ook kan inschryven voor 24 Februari a.s. IJMUIDEN. 18 Febr. Tarbot 1.18—1.20. Tong 921.26 per Kg. Griet 2139, Groote schol 12 12.50, Middel schol 15—, Zetschol 20—21, Kleln- schol 13.50—18.—, Bot 7—9.50, Schar 7.90_16.— wytlng 4.908per 50 Kg.Kabeljauw 3250 per 125 Kg. Leng 2.per stuk. Besommingen: Loggers: Sch. 22 f 18.40, Sch. 15 f 17.40.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2