Een burgemeester wilde gemeente helpen TRIUMPH DE BESTE We luisteren naar FINANCIEN SIGARET zijn Pi GOED BEDOELD, MAAR NIET JUIST Zware hoofdpijn, De weerstoestand Dagfilm Uhetógé&i voorrang VRIJDAG 18 FEBRUARI 1938 I Hij wist meer geld uit 's Rijks kas te krijgen, dan waarop de gemeente recht had Hulp uit het „potje" te Blokker Bezijden de waarheid DE „VAN DER WIJCK"-RAMP Onderzoekproeven met een ander schip DE VASTSTELLING VAN DEN MELKPRIJS Verbruikscoöperaties bevreesd voor monopolie van particulieren FIETSERS TEGEN ELKAAR GEBOTST Een hunner overleden KADERDAG FRIESCHE BOND Uitgesteld tot 6 Maart RONSELAAR AANGEHOUDEN Politie te Groningen had reeds lang vermoedens LEENING 'S BOSCH f iy2 millioen 3 pet. obligatiën EEN LUCHTVAARTFONDS IN INDIË Opleiding van jonge sportvliegers GROSSE DESSAUER NIET DE EENIGE JU-90 Nog een tweetal bezig met proefvliegen Oud-president Hoover vertoeft thans in BrusselZijn aankomst aan de ambassade in gezelscha v van M. Hugh Gibson Zaterdag 19 Februari Eerste Hulp bij Ongelukken Examen Manufacturenbrevet KOUDE ZONDAG WORDT VERWACHT Evenwel geen sterke vorst Academische examens Boternoteering VOETBAL Engelsche League WAAR DE WINTERSPORT WORDT BEOEFEND Sneeuwbericht uit Oostenrijk Het Pond Sterling bewoog zich heden' ochtend te Amsterdam op 8.96/2S.97 (V- 8,97); de Dollar op 1.78—1.78(vorig sV>t 1.78/a); de Frank op 5.855.90 (vorig s\°t 5.87); de Belga op 30.32—30.36 (vorig 30.35) en de Zwitsersche Frank op 41.47/2 41.52/2 (vorig slot 41.51/2). De Nivas verkocht 120 ton superieure sU ker voor export en 8000 ton bruine sUiW bestemd voor Nederland. De Algemeene Vruchten Import Mij- P<tS" seert wederom het dividend. De General Cigar keert een onverand^1 kwartaal-dividend uit van 0.50 per ua deel. (Van onzen redacteur) Ons was reeds geruimen tijd bekend, dat er met de gemeente-administratie van Blokker iets niet in orde was Daar echter de mogelijk heid niet uitgesloten was, dat een en ander nog geregeld zou kunnen worden, hebben wij toe gezegd, er geen melding van te zullen maken. Hoewel ons later is gebleken, dat geen oplossing is verkregen, welke beide partijen i.e. het Rijk en de gemeente voldeed en de burge meester. de heer Oostveen, zijn eervol ontslag aanvroeg, was er voor ons nog geen aanleiding om deze zaak ruchtbaar te maken. Niets en niemand immers werd met publicatie gediend. En zeker niet de burgemeester, die aanvanke lijk had toegezegd, het bedrag, dat hij het Rijk tekort had gedaan, te zullen terugbetalen. We hebben hier immers in hoofdzaak te doen niet met een geval van fraude, doch met een grove onvoorzichtigheid, welke den burgemees ter wel heel duur is komen te staan. Een vooraanstaand kenner van het gemeenterecht heeft over deze kwestie als zijn meening te ken nen gegeven, dat de straf, den burgemeester opgelegd, veel te zwaar is. Hij is van oordeel, dat de gemeente en de burgemeester gezamen lijk het geld aan het Rijk moeten terugbetalen, de burgemeester, omdat hij een foutieve han deling heeft gepleegd, en de gemeente, omdat zij het per saldo is geweest, die van deze han delwijze heeft geprofiteerd. Gistermiddag nu heeft de speciale verslagge ver van „De Telegraaf" den burgemeester van Blokker bezocht en met hem over deze kwestie een „vertrouwelijk" gesprek gevoerd. Het re sultaat van dat „vertrouwen" publiceeren wij hieronder. Het plaatsje Blokker behoort sedert vele ja ren niet tot de slechst floreerende gemeenten des lands. Er waren natuurlijk werkloozen, na eens veertig, dan eens vijftig of zelfs slechts tien Zij allen gingen voor hun steun naar het raad huis en moesten ten overstaan van den burge meester, die tevens gemeentesecretaris is, huu bandteekening zetten. De burgemeester nu zag in dit bedrijf een middel om op groote schaal aan sommige nood lijdende inwoners de helpende hand te kün- nen bieden. Hij liet enkele jaren lang de steuntrek kers voor het dubbele of bijna dubbele tee kenen van wat zij in werkelijkheid ontvin gen. Hiermede bereikte hij, dat de uitkee- ring voor dit doel uit 's Rijks kas veel grooter werd dan waarop Blokker recht had. In totaal heeft hy de steuntrekkers voor een bedrag van ruim 4000 hooger laten teekenen dan zij ontvingen. Dit spelletje scheen zonder mankeeren op te gaan. Het Rijk vergoedde trouw circa 35 pCt van de zoogenaamd uitgekeerde steungelden. Van de winst werd een „potje" gemaakt. Daarin kwam de geheele 4000, die te veel als uitbetaald stond opgegeven. Misschien is dit „potje", waarin de gemeente zelf dus 2600 en het Rijk 1400 had gestort, het merkwaar digste „fonds voor speciale noodendat ooit be staan heeft. Het Rijk stortte er trouw in en blijkbaar bestond er op de gestes van de steun- uitkeering geen of althans geen nuttige rijks- contróle. Terwijl overal elders de nood dringend was, gingen de gemeentezaken te Blokker goed. Kleine ondernemers of tuinbouwers, die voor Rijkssteun niet in aanmerking kwa men, klopten bij het huis van den burge meester aan. Deze deed dan een greep in het „potje" en hielp nu eens met f 100, dan met 200 hen, die elders geen crediet of borg konden vinden. Ook werden enkele on derhoudswerken van dit geld uitgevoerd. Tot voor kort ging het systeem zonder ha peren op. Opeens echter is er blijkbaar iets van deze manipulaties doorgedrongen buiten den kring van degenen, die tot de ingewijden be hoorden. Er is toen aangifte bij den Commis saris der Koningin in Noordholland gevolg en een provinciale verificateur heeft zich daar op naar Blokker begeven om te onderzoeken voor welk bedrag men het Rijk bij den neus heeft gehad. De minister heeft den burgemeester vervol gens ter verantwoording geroepen en het di recte gevolg is geweest, dat laatstgenoemde oogenblikkelijk eervol ontslag aanvroeg. Het onderzoek heeft, voor zoover ons bekend is, aangetoond, dat de burgemeester wel is waar valschheid in geschrifte heeft gepleegd, doch dat hij daarmede slechts anderen heeft begun stigd. Voor alle uitgaven uit het potje waren kwitanties aanwezig. Behalve de behoefte om zijn bevolking wel varend en gelukkig te zien, is het ook zijn trots geweest als burgemeester, die hem tot deze zonderlinge daad heeft bewogen. De bur gemeester wilde zijn plaats mooi, groot, wel varend en zelfstandig zien. Hij heeft eenerzjjds groote gemeentelijke uitgaven willen doen en anderzijds tot eiken prijs willen voorkomen, dat zijn gemeente onder regeeringsvoogdy werd gesteld. Daarom heeft hü het Ryk benadeeld ten bate der gemeente. Ten slotte suggereert de Telegraaf, dat het fraaie raadhuis er waarschünlük nooit gebouwd zou zyn, „als de burgemeester zijn Dehoefte om gaven uit te deelen niet ten koste van het Rijk had botgevierd Deze opmerking is volkomen bezijden de waarheid. Burgemeester Oostveen vond by zijn komst in Blokker, nu 19 jaren geleden, niet alleen de geheele gemeente-administratie in volkomen wanorde, maar ook de huisvesting van de secretarie liet in ieder opzicht te wen- schen over. Hij heeft onmiddellijk orde ge bracht in de administratie, maar vond het daarnaast noodig, dat het oude en verouderde raadhuis door een nieuw werd vervangen. De toen by den gemeenteraad aanhangig ge maakte plannen hebben heel wat pennen en monden in beweging gebracht, het anders zoo rustige dorpje beleefde roerige dagen. Ten slotte heeft de gemeenteraad toch zyn goed keuring aan het plan gehecht. De burgemees ter vond het echter verstandiger, den bouw eenigen tyd uit te stellen. Eerst toen de „kwes tie" in het vergeetboek was geraakt, heeft hü den bouw ter hand genomen en thans is er nie mand in de gemeente Blokker, die zich over dit fraaie gebouw beklaagt. Reeds lang voor de gemeenten met werkloozen-steun e.d. te maken hadden, had Blokker zijn raadhuis. Wij willen er nogmaals de aandacht op vestigen, dat de burgemeester zich zelf voor geen halven cent bevoordeeld heeft, doch uitsluitend gedreven werd door den drang, het gemeentebelang te dienen. Daar voor pleit niet alleen het feit, dat alle uit gaven volkomen door kwitanties gedekt zyn, maar ook, dat de burgemeester van den beginne af de wethouders van zyn hande lingen in kennis heeft gesteld. „De Telegraaf" heeft door haar onnoodige publicatie waarschynlyk alleen bereikt. dat een man, die zich buitengewone verdiensten heeft vergaard, niet alleen voor de gemeente Blokker, maar ook voor andere gemeenten, waar hy werkzaam is geweest, ieder uitzicht op een andere functie is ontnomen. BATAVIA, 18 Febr. (Aneta) Het voor onderzoek door het parket inzake de „Van der Wyck"-ramp is thans zoover gevorderd, dat het verhoor, voor zoover het de etat-major be treft, welke tijdens die ramp dienst deed, over enkele weken kan worden afgesloten. De indiening van de rapporten van getuigen- deskundigen zal echter nog eenigen tyd vor deren. Het onderzoek is thans meer gericht op het geen destyds in de machinekamer geschiedde, ten einde na te gaan,_ of er, behalve de beide openstaande patrijspoorten, eventueel andere oorzaken van de ramp zün aan te wyzen. Het ligt verder in de bedoeling, na afloop van den West-moesson zulks teneinde de weersomstandigheden, waaronder de ramp plaats greep, zooveel mogelyk te benaderen met een K. P. M.-schip proeven te nemen met openstaande patrijspoorten bij een ligging, zoo als de „Van der Wijck" deze vertoonde. Dit zal geschieden teneinde vast te stellen Of het mogelijk is, dat zeewater door de poorten bin nendringt, hetgeen vele insiders ernstig be- twüfelen. Het schip, dat hiervoor zal worden aangewezen, zal waarschynlyk de „Melchior Treub" zün. het restant zal dienen ter dekking van andere kapitaalsuitgaven. De inschryving zal zyn opengesteld Vrijdag 25 Februari 1938 te Amsterdam ten kantore van de Hollandsche Bank-Unie N.V. en H. Oyens en Zonen N. V.; te 's-Gravenhage ten kantore van de N.V. Bankierskantoor van Lissa en Kann en de N.V. Haagsche Commissiebank; te 's-Herto- genbosch ten kantore van den Gemeente-ont vanger. Dezer dagen heeft het bestuur van den Cen- tralen Bond van Ned. Verbruikscoöperaties zich opnieuw met een adres in zake de regeling van de melkdistributie tot den minister van Economische Zaken gewend. Nu de crisisrege- Donderdagavond is de heer Van Balveren, toen hy op den Anholtscheweg onder Ulft fiet ste, bij het snyden van twee andere wielryders met dezen in botsing gekomen. De beer Van Balveren kreeg hierbü zoo ernstige inwendige verwondingen, dat hij is overleden. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Een der wielrijders zou namelijk een voorwerp op zün fiets hebben vervoerd, dat de verwondin gen zou hebben veroorzaakt. Naar wü vernemen zal de aangekondigde Kaderdag van den Frieschen Bond van R. K. Kiesvereenigingen niet worden gehouden op Zon dag a.s., doch op verzoek van pater dr. Beau fort op Zondag 6 Maart 1938, in „De Har monie'' te Leeuwarden. i Reeds langen tyd had de politie te Groningen ernstig vermoeden, dat ook aldaar jongemannen werden geronseld voor het leger van de Spaan- sche regeering. Het is de recherche gelukt, de hand te leggen op een ronselaar, die aan en kele jongelui geld had verstrekt voor foto's en een Bewüs van Nederlanderschap, waarna zy door den thans aangehoudene wel verder zouden worden geholpen. De Jongemannen zün veelal onder werkloozen gezocht. Donderdag is de ronselaar, de 26-Jarige werk- looze B. de J. aan het Katterdiep te Groningen aangehouden. Hü was daar in gesprek met twee jongens, die hü van te voren van geld had voor zien en die nu reisgeld van De J. zouden ont vangen. Behalve de ronselaar zün ook de beide jon gens naar het hoofdbureau van politie overge bracht. De werklooze had meer dan honderd gulden by zich. Proces-verbaal is opgemaakt. De gemeente 's-Hertogenbosch geeft een lee ning uit, groot f 1.500.000 in 3 pet. obligatiën. Deze leening 1938 is in stukken van f 1000 aan toonder. De koers van uitgifte bedraagt 99 pet. De looptüd is uiterlyk 25 jaar; de gemid delde looptijd 1214 jaar. De leening strekt tot conversie van een op onderhandsche schuldbekentenis aangegane geldleening, pro resto groot f 1.421.132.40, ling voor den verkoop van consumptiemelk wordt opgeheven, dreigt deze handel in som mige streken van het land (speciaal het gebied rond de groote steden), naar het oordeel van den bond, in handen van een monopolistische organisatie van particuliere handelaren te ko men. Deze organisatie zal zelfstandig den ver koopprijs der melk kunnen vaststellen, zonder dat er eenige controle van de zyde van de ver bruikers en hun coöperatieve organisaties mo gelyk is. Weliswaar is deze prijsregeling onder worpen aan de goedkeuring van den minister, doch de bond acht deze garantie niet voldoende. Bovendien zal de organisatie van handelaren kunnen bepalen, of, en zoo ja, welke, nieuwe bedrijven tot den handel in melk zullen wor den toegelaten. De Centrale Bond vreest, dat het voortaan aan de coöperaties onmogelijk zal worden ge maakt, een melkverkoopbedrijf in te richten. De Centrale Bond verzoekt den minister in de komende regeling eenige wijzigingen aan te brengen, waardoor de verbruikersbelangen be ter beschermd zullen zün en pleit voor de in-! stelling van een, op overeenkomstige manier als de bakkerijcommissie samengestelde, algemeene melkcommissie. By de Indische regeering is thans ter goed keuring een voorstel tot stichting van een Neder- landsch-Indisch Luchtvaartfonds, waarin ge stort zullen worden Ned.-Indië's defensie-bij drage van ruim 80.000 (de groote inzameling) en de subsidies der regeering. Het voorstel, aldus het N.v.d.Dag van N.I. dd. 11 Februari j.l, doorloopt thans de laatste ad vies-instanties, wordt vermoedelijk volgende week door den Raad van Indië behandeld en zal wel de instemming der regeering ontvangen. Het ligt in de bedoeling dat het N.-I. Lucht vaartfonds zal worden beheerd door een Raad van beheer, v'aarin zitting zullen hebben ver tegenwoordigers van leger en marine en van het departement van Financiën, alsmede van de N.I. vereeniging voor de luchtvaart. De opzet van het fonds is, de beoefening van de vliegerü door de sportclubs aan te pakken, zoo mogelijk met militaire instructeurs, prima vliegmateriaal dat in oorlogstijd zijn nut be houdt, en met als leerlingen jonge menschen, die tegen een sterk verminderd lesgeld zullen worden opgeleid en in-tijd van oorlog de mili taire en maritieme luchtvaart goede hulp diensten kunnen bewijzen. De Ju-90 „Der Grosse Dessauer", welke dezer dagen tüdens een proefvlucht veronge lukte, is niet de eenige Ju-90, die op het oogen- blik in Duitschland bestaat. Nog een tweede toestel van dit type, doch uitgerust met Bramo Fafnir-motoren in plaats van Daimler Benz- motoren (waarvan de Grosse Dessauer was voorzien) is op het oogenblik bezig met het maken van proefvluchten. Bovendien is er een HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. VARA-tJltzending 8.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Uitzending voor Arbeiders in Conti nubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 VARA-Orkest. 1.151.45 Gramofoonmuziek. 2.15 Zang, plano en gramofoonmuziek. 2.45 Amateurs-uitzending. 3.15 Schaakles. 3.45 Residentie-orkest en soliste (gr.opn.), 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgelspel en zang. 6.30 De Wielewaal en causerie. 7.00 Filmland. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Gramofoonmuziek, declamatie en het Noviteiten-orkest en solist. 9.15 „En nu.... Oké!" 10.30 Berichten ANP. 10.40 Orgelspel. 11.QP Gramofoonmuziek. 11.15 C. Steyn's accordeonorkest m. m. T- solist. 11.45 Berichten. 11.5012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H, 301.5 M. KRO-Ultzending 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12,15 De Kfio-Melodlsten m. m. v. solist en gramofoonmuziek. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Klnüeruurtjc. 4.05 KRO-Orkest en gramofoonmuziek. 5.30 Esperantonleuws. 5.45 De KRO-Nnchtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 „Het gezin van de natuur", causerie. 7.35 Actueele aetherflttsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijs ting. 8.35 Gevarieerd programma. 10.40 Sportoverzlcht. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 BBC-Northem-orkest. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.20 Bobby Howell en zün Band. 2.20 BBC-Schotsch orkest. 3.05 Orgelspol. 3.35 Gramofoonmuziek. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.20 Brian Laurence en zün orkest. 6.20 Berichten. 7.05 BBC-Theaterorkest. 8.20 Variété-programma. 9.20 Berichten. 10.40 BBC-Zangers. 11,15 Ambrose en zijn Band. 11.50 Orgelspel. 12.1012.20 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.56, 10.40 en 1120 Gramofoonmuziek 12.20 Pianovoordracht. 12.35 Giardino-orkest en zang. 3.20 Zang. 4.05 Pianovoordracht. 6.05 Zang. 6.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Duetten. 9.30 Gevarieerd programma. 10.25 Symphonieconcert. 11201.20 Jo Bouillon's orkest. KEULEN, 456 M. 8.50 Cembalomuziek A quatre mains. 11.20 Omroepkleinorkest. 1.35 Sollstenconcert. 320 Omroeporkest, vroolijk trio, vocaal sextet en solisten. 5.30 Planovoordracht. 6.30 Fritz Weber en zijn orkest. 720 Carnavalsprogramma. 9.501220 Fred Berd en Hans Joachim Fierke en hun orkesten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepkleinorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 2.20 Kamermuziek. 3.20 Zang en pianomuziek A quatre mains. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.50 OmroepsalonoTkest. 6.36 en 72o Omroepkleinorkest. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Mechelseh Conservatcrium-orkest, koor „Artl Vocali" cn solisten. 11.05 Populair concert. 11.351220 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Weensch orkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Zang. 3.35 Braziliaansch programma. 4.35 Omrocpdansorkest. 5.35 Omroepkleinorkest en solisten. 8.35 Planovoordracht. 6.50 en 735 Gramofoonmuziek. 8.20 Bonte Avond. 10.30 Omroepdansorkest. 112012.20 Gramofoonmuziek. DEUT8CHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Robert Gaden en Carl Woitschach en hun orkest m. m. v. een dubbelman- nenkwartet én solisten. 9.20 Berichten. 10.2012.15 Eugen Jahn's orkest en plano duo. militaire versie van dit toestel, de Ju-90 K, aan het proefvliegen. Deze laatste heeft Daimler Benz-600 motoren van 1000 P.K. elk, evenals de Grosse Dessauer. De nationale staf van de Jonge Wacht heeft den arts Jac Creyghton een boekje doen samen stellen, dat geheel is aangepast aan de rang- eischen van de Jonge Wacht. Naast de gewone raadgevingen en eischen bü het verleenen van eerste hulp, is bijzondere aandacht besteed aan een gezonde leefwijze.i terwijl een ruime plaats is ingeruimd aan de luchtbescherming. Dit practische werkje is o.m. verkrijgbaar bij de diocesane secretariaten van het katholieke jeugdwerk. migraine, kiespijn, zenuwpijnen? Een „JVIijn- hardtje" helpt hierbü terstond. (Het zijn hard- vormige cachets) 12 stuks 50 ct„ proefdoosje 2 stuks 10 cent. Bij Apoth. en Drogisten. Naar wij vernemen zullen de examens ter verkrijging van het officiisele manufacturen brevet voor vakbekwaamheid en handelskennis, af te nemen door de Federatie tot Uitreiking van dit certificaat, worden gehouden op 13, 14 en 15 Juni a.s. te Arnhem in hotel Royal en op 15, 16 en 17 Juni in de Grafelijke Zalen te Den Haag. nnmniniiiiiitiiiiiifiiniiimiiimmiimiimnmiiiMifuiiiiiiHiinuiimi» Onze weerkundige medewerker schrijft ons: Wij staan deze week voor een moeilijk geval met den weerstoestand. Vrij onverwacht is de winter in Europa terug gekeerd en het zou nog vroeg genoeg in het seizoen zijn voor een pe riode van sterke vorst in Midden-Europa, die zich naar ons land zou kunnen uitbreiden. Al les hangt hierbij af van de luchtdrukverdeeling, die de groote luchtstroomen beheerscht, want deze luchtstroomen regelen de temperatuur, die wij kunnen verwachten. De laatste dagen lag een uitgestrekt gebied van hoogen druk zoodanig over de Noordely- ke helft van ons werelddeel, dat een breede en krachtige luchtstroom uit het Noordoosten over de Oostzee heen ons land bereikte en de koude lucht uit het N. O. hierheen voerde. Daar het in het Noordoosten van Europa nog niet bijzonder hard vroor, daalde de tempera tuur hier te lande slechts weinig beneden het vriespunt. Intusschen is door den aanvoer van betrekkelijk warme Oceaanlucht over Noord- Europa de temperatuur in het Oosten weer tot dicht bü het vriespunt gestegen, zoodat voor alsnog geen kans bestaat op versterking van de vorst in ons land. Het is wel te verwachten, dat het eenige dagen koud zal blijven en dat de wind de O in zyn naam zal behouden, maar overigens is het niet goed mogelyk te bepalen hoe het algemeen karakter der weersgesteldheid aan het einde der week zal zijn. Aan de zuid zijde van het bovengenoemde gebied van hoogen druk treden n.l. storingen op, waarvan niet te voorspellen is, hoe zij verder zullen verloopen. Waarschynlijk zal het gebied van hoogen druk stand houden, waardoor het weer over het al gemeen de neiging zal behouden vrij gunstig te blijven, echter met een temperatuur beneden de normale. (Nadruk verboden). GRONINGEN. Bevorderd tot doctor in de ge neeskunde op een proefschrift over het kweeken en differentieeren van tuberkel-bacillen uit huidtuberculose de heer J. A. Folpmers, gebo ren te Kooten. De commissienoteering voor Nederlandsche boter is vastgesteld óp 82 cent per Kg. De officieele Deensche boternoteering be droeg Donderdag 226 kronen is 91 ct. per K.G. Donderdag is in de tweede afdeeling van de Engelsche League een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen Sheffield United en Manchester Uni ted, welke ontmoeting met 21 door laatstge noemde club werd gewonnen. Semmering: Sneeuw tot in het dal; oude sneeuw 2529 c.M..; papeneeuw; nieuwe sneeuw 25 29 c.M. Mariazell; Sneeuw tot in het dal; oude sneeuw 2529 c.M.; poedersneeuw: nieuwe sneeuw 40 49 c.M. Radstiiriter Tauem: Sneeuw tot in het dal; oude sneeuw 200 c.M. en hooger; poedersneeuw; nieu we sneeuw 35-39 C.M. Hofgasteln: Sneeuw tot in het dal; oude sneeuw 3034 c.M.; poedersneeuw; nieuwe sneeuw minder dan 2' c.M. Kltzbiilieldal; Sneeuw tot in het dal; oude sneeuw 8099 c.M.; poedersneeuw; nieuwe sneeuw minder dan 2 c.M. Seefeld: Sneeuw tot in het dal; oude sneeuw 100149 c.M.; poedersneeuw; nieuwe sneeuw minder dan 2' c.M. Obergurgl: Sneeuw tot in het dal; oude sneeuw 150199 c.M.; poedersneeuw; nieuwe sneeuw 911 c.M. St. Anton: Sneeuw tot In het dal; oude sneeuw 100—149 c.M.; poedersneeuw; nieuwe sneeuw 16—19 c.M. Galtür: Sneeuw tot ln het dal: oude sneeuw 100149 c.M.; poedersneeuw; nfeuwe sneeuw minder dan 2 c.M. Lech: Sneeuw tot ln het dal; oude sneeuw 150199 c.M.; poedersneeuw; nieuwe sneeuw uyfid^r dan 2 c.M. De Semarangsche Stoomb- en Prauwen veer is voornemens een dividend uit te kee- ren over 1937 van 14 pCt. tegen 10 pCt. het vorig jaar. De petroleum-productie in Roemenië i$ in 1937 met ongeveer 16 pCt gedaald van 8.680.000 ton tot 7.260.000 ton. De Astra Ro- mana, tot de Koninklijke Shell behoorep.de, besloot drie bronnen in het Dimboritza- district te sluiten. De Semarang Cheribon Stoomtram Mij- zal de achterstallige coupons van 1 Novem ber 1936 en 1 December 1936 van 1 Maart a.s. af betaalbaar stellen. De Lcmdensche beurs leeft in afwachting omtrent de toezegging van Roosevelt, nadere bijzonderheden over zün prijspolitiek te zullen geven. Ingaande heden zijn de benzineprijzen in Engeland met 1 d. ver gallon verlaagd. De benzine-prijs no. 1 bedraagt thans 1/6/a en de prijs voor den handel 1 /4 '/2 per gallon- Te Londen verwacht men evenals te Am sterdam, dat heden het Internationale Tin Comité te Den Haag de tin-quota met 10 pCt. zal verlagen. Verschillende metaal handelaren achten een verlaging van pCt. noodzakelijk voor het tweede kwartaal- De Londensche tin-prijs steeg verder, n-i- met 17/6 per ton. De Amerikaansche minister MorgenthaU verklaarde dat door de regeering en econo men een rapport is gereed gekomen omtrent de goederenprijzen. Hij weigerde hierover iets mede te deelen. Op de persconferentie ran heden zou Roosevelt alle vragen hier omtrent beantwoorden. President Roosevelt zal heden op de pers conferentie waarschijnlijk onderscheid ma ken tusschen de prijzen die gevormd wor den door vrije concurrentie en de prijzen, die onder monopolistischen invloed tot stand komenMen gelooft, dat Roosevelt's opvatting omtrent monopolistische invloe den niets uitstaande heeft met zijn streven tot verhoogrng der prijzen. Verwacht wordt dat Roosevelt de maatregelen tot econo misch herstel energiek zal ter hand nemen- In verband met de geruchten in het bui tenland, als zou de dollar verder worden ge devalueerd, verklaarde Morgenthau niet te gelooven, dat deze geruchten zoo goed ge fundeerd zijn, dat hiervoor zijnerzijds een verklaring noodig is. Uit verschillende gegevens leidt men te New Vork af, dat de regeerïng een pro gramma opstelt, om de vele honderden rnM' lioenen dollars uit het gesteriliseerde goud fonds geheel vrij te geven. In Texas zal morgen een petroleum-con- ferentie gehouden worden wegens de toe nemende moeilijkheden, welke de lage ben zine-prijs in Texas, die nauwelijks loonend is voor de raffinaderijen, veroorzaakt. Ne gen raffinaderijen zijn reeds gesloten en verschillende zullen volgen. Een spoedige beslissing omtrent de vei' hooging der vrachttarieven bij de Spoorwe gen wordt te New York verwacht. Tevens wil men hopen, dat nog meer zal worden gedaan om den toestand der Spoorwegen te consolideer en, De Erie Railr. boekte in 1937 een netto- tekort van 433.000 tegen een netto-ovei' schot van 2.195.000 in 1936. De president van de Pennsylvania Rail1- verklaarde, dat de credietwaardigheid d&' Amerikaansche Sporen wordt bedreigd, in' dien de ontvangsten niet toenemen. De be- drijfsuitgaven van de Pennsylvania KrO- zijn in 1937 met 23 millioen tot 237 mm- of 7 pCt. gestegen; de belastingen met millioen tot 39 millioen. Ten opzichte van 1935 is de belasting met 56 pCt. gestegen- De Chesapeake and Ohio boekte in Jan een surplus van 1.33 millioen tegen millioen in Januari 1937. In het eerste kWaf' taal van 1938 wordt een dividend uitgekeef1 van 0.75 per aandeel. De omzetten der Amerikaansche waren' huizen zijn in de week per 12 Februari 3.4 pCt. gedaald ten opzichte van de over,'e eenkomstige week van het vorig jaar. vier weken per 12 Februari bedroeg de da' ling 4.2 pCt. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Woensdag 1.678.000 lb. tegen 1.358.000 l°' Dinsdag j.l. f n als h bij wegkruisingej' dezen rooden driehoek voor rietdan nadert 11 namelijk een vo®** «mgswegë ate wbij smafte&ewgg6* dit ronde, roode bord met 1 zwarten (ftnks) e" 1 rooden (rechts) P'l 1iet: verkeer van ovC" zijde gaat dan voor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6