15330 w R&D! De nieuwe lente-ouverture van Sebald's Haartinctuur M aria-S Aiehting Bam-Cota AUTOGLAS Noordholland in gevaar! EN ANGST VRIJDAG 18 FEBRUARI 1938 AL A. KUIJPERS Wanneer op zekeren morgen Uw spiegel zegt, dat U oud begint te worden, geloof het dan niet! Haaruitval en zelfs kale plekken kunnen op eiken leeftijd komen. Er kunnen tal van oorzaken zijn, 'teveel om op te noemen. Eén redding is er echter en dat is - sinds 70 jaar - Sebald's Haartinctuur. Dit wetenschappelijke preparaat pretendeert niet, dat het wonderen kan doenwèl dat het, zoolang er nog levende haarwor tels zijn, het leven tot grootere groeikracht opwekt. Na één of twee flacons is de haaruitval genezen en wanneer U; dan de kuur voortzet, zult U nieuw, jong haar'(zien groeien op plekken; welke U voor- igoed kaal waande. Wacht 'niet tot het te laat is. Het, regelmatig (2 a 3 x per week) 'gebruiken van Sebald's Haartinc tuur vertraagt het grijs worden 'aanzienlijk. Tats 'van mannen en vrouwen hebben hierdoor op 50 a 60 jarigen leeftijd nog een flinken, 'grijsloozen haardos. Is U reeds geheel of gedeeltelijk grijs, gebruik dan Sebald's Haar kleurhersteller, f2.50 p. Vi flac. lederen middag van 2-3 uur polikliniek BEVERWIJK KATHOLIEK BEVERWIJK Mooie gezins-avond in het K.S.A.-gebouw BENNEBROEK In spiegel- en getrokken glas, ln elke dikte, met ol zonder bewerking, wordt in den kortst mogelijken tijd geleverd door Een pleidooi tegen de ontluistering der provincie TWEEDE KLASSE K.N.V.B. Een gewijzigd programma N. V. BEHANGSELPAPIERFABRIEK VAN RATH DOODEHEEFVER TOONZALEN IN 19 STEDEN DES LANDS. coupon- Naam:w a Zij komt, de Lente! Feestelijk ingeluid met een frisschen schat van gloednieuwe, verrassend-gevonden R&D-motieven! R&D-composities die heel Uw huiselijken horizon zullen verruimen met hun harmonisch spel van lijn en kleur - en die U, tusschen Uw herboren wanden, dat heerlijke gevoel van bevrijding geven, van mee-herademen met de ver jongde Natuur! Nu heet het: metéén even practisch zijn en vandaag nog een boodschap naar den behanger om de R&D Staalboeken 1938. Prachtig zijn die nieuwe dessins! Ze zijn weer uitgevoerd in de fijne, degelijke „Fixa-Color"-kleuren, waarvan R&D het geheim bewaart! En toch kost R&D-behang zoo wonderlijk weinig... Sebald's Haartinctuur. If2 flacon f 1.65 Yi flacon f 2.95 V2 Literflac. f 4.75 Literflac. f 8.50, Bij apothekers, drogisten en bij goede kappers en parfumeriezaken.. U zendt Uw advertentiën voortaan reeds daags tevoren in. Een kwestie van gewoonte, nietwaar? Wi j kunnen dan meer tijd en zorg aan de uitvoering besteden. Smakelijk gezette advertentiën trekker het meest de aandacht, bieden de grootste kans op succes. Werk er toe mee dat ook Uw adver tentie een succes wordt. Zend haai zoo vroeg mogelijk inl yt'Msr "OUMA S. Co BONBONS NICE 2ons S3 DOOSJES BON- 4 n BONS. p. slXU DOOSJES KATTE- "y TONGEN, p sl X f CHOC. HAGELSLAG (melk of Puur), per 4 4) E! ons 2 «3 CHOC. ASSORTIE n(* p. pond b O SPERCIEBONEN of SNIJBONEN 5 blik 50 SOEP (in verschillende soorten) ASfc 4bNkyu SOEPGROENTEN (iets fijns) A m 5 blik 43 GRATIS PROEVEN DE NIEUWE NATUURDRANK p. 4) A pakje.... 80, 45, 22 GELD. ACHTER HAM. p. 1'/2 ons 25 ROOKVLEES (Muis) p. ons HOOFDKAAS, per 2 ons 43 1 ons LEVERKAAS 1 ons GEBR. KALFSGEHAKT 1 ons BOTERHAMWORST Tezamen TOMATEN PUREE (echte Italiaan se) 2 blik FRANSE SAR DINES, 2 blik.. JAMS (diverse smaken) p. pot UW LEVENSMIDDELEN In één zending thuis WILT U ONS EVEN BELLEN Het jonge energieke comité „Katholiek Be verwijk", waarin onze actie thans is gecentra liseerd en dat in dit seizoen reeds verschillende succesvolle bijeenkomsten tot stand bracht, heeft de gelukkige gedachte gehad om het ge zin, waarom vooral in onzen tijd zooveel te doen is, waarvan velen de groote beteekenis miskennen of niet begrijpen en dat zelfs door duistere machten met ondermijning bedreigd wordt, ditmaal eens in het volle licht te plaat sen. Daartoe heeft het comité, In samenwerking met den R.K. Bond voor groote gezinnen en de R.K. Vereeniging „Het Wit-Gele Kruis", gisteravond in het K.S.A.-gebouw een gezins avond georganiseerd, waar eminente sprekers belangrijke en behartenswaardige woorden over deze urgente zaak hebben gesproken. De voorzitter van het comité, de heer W. de Groot, kon met voldoening een groot aantal belangstellenden welkom heeten, waaronder den Deken, den hoogeerw. heer P. J. Simons, den burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens en diens echtgenoote, dr. Th. J. J. Duterloo en mevr. Duterloo en verschillende eerw. heeren geeste lijken. Allereerst sprak hierna dr. J. P. Chr. de Boer, voorzitter van den landelijken Bond voor Groote Gezinnen, over „Een volk, dat aan zijn toe komst bouwt." Spr. meende zijn rede niet beter te kunnen beginnen dan met een woord van hulde aan burgemeester Scholtens, die een voorbeeld stelde voor alle burgemeesters in Nederland, door de vertooning van de film van den Nieuw Malthu- siaanschen Bond in Beverwijk te verbieden. Dat de actie van dezen bond onzedelijk is, wordt nog altijd, helaas ook door katholieken, in twijfel getrokken. Spr. zette uiteen, dat de theorie van Malthus, waarvan de Nieuw Malth. Bond misbruik maakt, door de feiten is gelogenstraft. Er is geen tekort aan productie en opbrengst, zooals Malthus voorspelde, wanneer het menschdom zich onbeperkt zou blijven uitbreiden, doch een teveel. De Voorzienigheid heeft dus wel een heel merkwaardig antwoord gegeven op de acte van wantrouwen van Malthus. Dr. de Boer wees er vervolgens op, dat Mal thus geen tegennatuurlijke praktijken wilde; het doel moet, volgens hem, bereikt worden door onthouding van het huwelijk. Zijn navolgers echter streven wel naar het zelfde doel, maar wenschen daarbij geen zede lijke zelfbeperking te zien opgelegd. De gevolgen van de geboortebeperking zijn, vooral in Frankrijk, zeer ernstig. Millioenen vreemdelingen zijn daar het land binnengela ten om in het tekort aan arbeidskrachten te voorzien. De N.M.B. legt bü zijn propaganda grooten nadruk op het gevaar van overbevolking en toeneming der werkloosheid. Voor een ontwikkeld mensch behoeft dit ar gument eigenlijk niet eens weerlegd te worden. De ondeugdelijkheid blijkt onmiddellijk, wan neer men den bevolkingsopbouw bekijkt. Kin deren beneden 16 jaar produceeren niet mee, maar consumeeren daarentegen zeer veel. Dit contingent menschen creëert werk! Uit dezen gezichtshoek bekeken zijn zij verdienstelijker dan wij, aldus spr., want ook zij consumeeren, verslijten envernietigen veel meer dan wat een volwassene op dit gebied presteert! Men heeft de kinderen geweerd, uit vrees voor gebrek. Nu stikken we in productie. Men wilde geen zorg voor kinderen, maar wel een materieele zekerheid voor zichzelf. Men leefde vroeger onder de ster van verzekeringsmaat schappijen en ouderdomsrente, maar het is tra gisch te zien hoe thans een jong geslacht naar arbeid hunkert. Minder consumenten beteekent meer werkloosheid. De N.M.B. veroorzaakt de toespitsing van de werkloosheid, die niet zooals een crisiswerkloosheid in enkele jaren kan worden'gecorrigeerd. Dr. de Boer toonde hierna aan, dat een Bond voor groote Gezinnen noodzakelijk is. Bij de actie, van den N.M.B. gaat het uiteindelijk te gen het gezin en tegen het huwelijk. Deze in stellingen moeten worden aangetast en men doet het daar, waar de zorgen zwaar zijn en waar men dus spoediger gehoor vindt. Voor de ondermijning van het huwelijk is deze methode volmaakt afdoende. Bij een gezin, waar de nieuw malthusiaansche praktijken worden toe gepast, behoeft men zich over de afbraak niet bezorgd te maken, want die komt vanzelf. Im mers, waar blijft het prestige, wanneer de jon geren zien, hoe hun ouders zich degradeeren. Voor de jongeren heeft het huwelijk dan geen beteekenis meer, want het heeft geen conse quenties, geen gevolgen. De ouders degradeeren op die wijze ook de jeugd, en wanneer zij thans schelden op de verwording van de moderne jeugd, schimpen zü op hun eigen werk. Het niet-katholieke volksdeel van Nederland is bezig zich uit te moorden. Het proces wordt nog slechts tegengehouden door de gemengde huwelijken. In andere landen tracht men het kwaad te gen te gaan door „huwelijksleeningen." Spr. keurde deze politiek af. Men mag geen kinde ren gaan koopen voor een som gelds. Het is een kwestie van geloof, van eerbied voor het heilige leven, dat als een heilige godslamp brandt onder het hart van de moeder. Hoe dikwijls hoort men niet zeggen: „Die heeft er alweer eentje bij, wat moet er van te recht komen." Op treffende wijze schetste spr. dat wij tenslotte niets van de toekomst van het leven afweten. Kardinaal van Rossum was het kind van een sluiswachter en deed voor de beschaving der volkeren meer, dan ministers. Echte natuurlijke, niet overdreven groote ge zinnen zag spr. als een waarborg voor een an dere, betere toekomst, dan wij nu beleven. In het trippelen der kindervoetjes van thans be luisterde spr. den dreunenden tred van latere legioenen, die een betere wereld zullen bouwen. Met een daverend applaus vertolkten de aan wezigen hun dank voor de boeiende rede van dr. de Boer. •Nadat een dameskoortje onder leiding van den heer Lou Tervoort enkele liederen ten ge- hoore had gebracht, waaronder 'n mooie en ge voelige vertolking van het bekende Wiegeliedje van Brahms, was het woord aan dr. M. H. Ph. P. van Haeff, directeur-geneesheer van „Helio- mare" te Wijk aan Zee, die een interessante en dikwijls geestige causerie hield over gezins- hygiëne. Behalve op de lichamelijke hygiëne vestigde spr. ook de aandacht op de geestelijke hygiëne, die dikwijls verwaarloosd wordt en waardoor veel onnoodig leed geleden wordt. De angel van D e optimist is een beter hervormer I dan de pessimist. allerlei ziekten oefent een slechten invloed uit en maakt de menschen veel vatbaarder. Ook dr. van Haeff werd met groote aandacht ge volgd. Aan het slot sprak de voorzitter een harte lijk dankwoord, waarbij hij terecht constateer de, dat deze gezinsavond in alle opzichten ge slaagd was. Voor dat men uiteen ging werd „Roomsche Blijdschap" gezongen. R.K. Staatsparty De afdeeling Bennebroek van de R.K. Staatspartij hield Woensdagavond in het R.K. Vereenigingsgebouw haar jaarver gadering. Het jaarverslag van den penningmeester ver meldde aan ontvangsten f 131.77, aan uitgaven f 123,17; alzoo een batig saldo van f8.60. De aftredende bestuursleden, de heeren Jan sen Hendriks, P. v. Bakel en A. v. d. Reep wer den bij acclamatie herkozen. Een van de belangrijkste punten op de agenda was de bespreking van een nieuw huishoudelijk reglement. Het concept-reglement werd na voorlezing artikelsgewijze nagenoeg zonder eeni- ge wijziging aangenomen. Zoodra dit reglement de goedkeuring zal hebben gekregen van het partijbestuur, zal het voor ieder lid tegen den kostenden prijs te verkrijgen zijn. Bij de rondvraag gaf.de voorzitter, de heer J. v. Lierop, eenige inlichtfngen over het beleid van B. en W. ten aanzien van de werkloozen. Wet houder van Lierop zeide, dat B. en W. er steeds op uit zijn geweest om werkobjecten te zoeken en dat er momenteel een aantal werkloozen is te werk gesteld bij den aanleg van een nieuwe leiding voor watervoorziening. Hoewel het be drag, dat aan werkloozen wordt uitgekeerd in 't afgeloopen jaar aanmerkelijk gedaald is, deelde spr. mede, dat daar tegenover de post armen zorg met f 4000.is gestegen. Willen B. en W. echter meer werkloozen te werk stellen, dan zal een belastingverhooging noodzakelijk zijn, waar toe B. en W. voorloopig niet wenschen over te gaan, daar Bennebroek nog steeds een vesti gingsgemeente is. Blijft de werkloosheid dalen, dan zal mogelijk een leening kunnen worden aangegaan om meer werken uit te voeren. Tenslotte deelde spr. nog mede, dat op de be grooting 1938 een post is uitgetrokken ter ver betering van de Bennebroekerlaan. Hierna bracht de heer R. Lommerse als voor zitter van de vakvereeniging een woord van dank aan het gemeentebestuur en de Katholieke raadsfractie voor hetgeen zij voor de werkloo zen in het afgeloopen jaar gedaan hebben. Hierna volgde sluiting. Witte Kruis De afdeeling Bennebroek-Vo gelenzang en Omstreken van „Het Witte Kruis" houdt haar jaarvergadering op Woensdag 23 Februari a.s., des avonds om 8 uur in café Oude Berg en Dal alhier. De agenda vermeldt behalve de gewone agen dapunten vernietiging van het besluit der leden vergadering van 10 Februari 1937, waarbij werd aangenomen, dat practiseerende geneesheeren, alleen als adviseerende leden van het bestuur kunnen deelnemen, ingevolge een uitspraak van de hoofdbestuursvergadering van 9 April 1937. GLAS- en VERFHANDEL annex GLASBEWERKING ESSENSTRAAT 25-35 - HAARLEM - TELEF. 13460 Het is nu reeds weer eenigen tijd geleden, dat We opgeschrikt werden door geruchten, volgens Welke er plannen zouden bestaan, om een paar Van de mooiste veengebieden van Noordholland te ontwateren. Een nog altijd niet bevestigde te lefonische mededeeling van de zijde van den Provincialen Waterstaat, gedaan aan den Wor- hier burgemeester, deed de inmiddels opgekomen Protestactie tegen deze plannen voorloopig lu wen. Dat het luwen van de actie slechts een Voorloopig karakter kan hebben, bewijst de be langrijke mededeeling door Gedeputeerde Staten van Noordholland gedaan in de winterzitting van de Provinciale Staten. Daar werd toch te kennen gegeven, dat de plassen en moerassen van onze provincie bedreigd worden door cul tuurtechnici, die met inpolderingsplannen rond- loopen, uit te voeren in werkverschaffing! Zon derlinger kan het al niet: aan den eenen kant een besliste ontkenning aan den anderen kant en terzelfder tijd een positieve mededee ling! Nu staat de zaak zoo, dat wij spreken van bedreigd", maar Gedeputeerden stellen de zaak voor, alsof dat droogleggen één der zegeningen Van hun bewind zal worden. En als we dan in de Memorie van Antwoord van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen lezen, dat er een nieuw ontwerp van wet inzake de na tuurbescherming op de betrokken departemen ten is gereedgekomen, doch dat er tusschen hem en zijn ambtgenoot van Economische Zaken Pog geen overeenstemming is verkregen, dan bekruipt ons de bange vrees, dat de bovenge noemde pertinente ontkenning een poging is ge weest, om den protesteerenden wat zand in de °ogen te strooien. In elk geval zal men zéér Waakzaam moeten zijn, om niet de kans te loo- Pen. dat men onverhoeds zü'n plassengebied ziet verdwijnen door toedoen van menschen, die voor hun vak groote verdiensten hebben, maar Wien duidelijk gemaakt moet worden, dat de ontluistering van het landschap reeds veel te Veel om zich heen heeft gegrepen. In het algemeen heeft het in de laatste jaren Piet aan waarcshuwende stemmen ontbroken. Vele moties, op gewestelijke zoowel als landelijke bijeenkomsten aangenomen, zijn ter kennis van tie regeering gebracht. En het is nu te wen schen, dat de heeren ministers maar spoedig tot overeenstemming komen, anders loopt men Pog de kans, dat de natuurbeschermingswet overbodig is, omdat er geen natuurschoon meer is! Dat gevaar is lang niet denkbeeldig. Van de Europeesche landen is geen land zoo geculti veerd als Nederland. By een goede cultuur technische behandeling van den grond, inpolde ring van plassen en moerassen, ontwatering van Vennen en natte heiden is zoo goed als elke bun- tier van ons land in cultuur te brengen. Voordat men daartoe overgaat moet allereerst de rekening eens worden opgemaakt. Zelfs de verwoedste ontginner zal toch moeten toegeven, dat het bezitten van woeste gronden voor een land als het onze van haast even groot belang is, als het bezit van cultuurgronden, want wat men gewend is „woesten grond" te noemen, bezit een groote waarde voor wetenschap, gezondheid en ontspanning. Alleen zal moeten worden uit gemaakt in welke verhouding de beide gebieden tot elkaar moeten staan. Nu weet niemand, hoe groot de totale oppervlakte woeste grond is. Re kent men stranden e.d. daar ook toe, dan is er maar zeer weinig woeste grond meer over en dan nog op vele plaatsen versnipperd en geheel door cultuurland omgeven. Het is dus in hooge mate gewenscht, dat er van Overheidswege eens wordt nagegaan, wat er nog aan natuurschoon over is. In de tegenwoor dige samenleving openbaart zich een steeds sterker poging naar ontspanning en sportbe oefening in de vrije natuur. Het toerisme naar allerlei gebieden, bekend om hun natuurschoon, breidt zich krachtig uit en bewijst daarmee haar belangrijke sociale waarde. Wanneer we nu in verband met bovenstaande eens gaan bezien, hoe het daarmee in Noordhol land gesteld is, valt ons ook daar onmiddellijk de groote natuurverarming op. Niet alleen, dat aan het duingebied groote stukken voor de wa terleidingen zijn onttrokken (iets waar niemand bezwaar tegen mag hebben) erger is dat men met de algeheele ontwatering der duinen veel te ver gaat, zoodat flora en fauna verarmen, maar zelfs het bestaan der duinen, onze natuur lijke zeewering, ernstig wordt bedreigd! De af gravingen, maar ook de onbeperkte villapark- bouw-exploitatie van groote stukken duinland schap, men denke aan de omgeving Bloemen- daal, Santpoort, Velsen, heeft mooie duincom plexen voor goed bedorven. Waar thans het Hoogovenbedrijf huist, lag voorheen een zeer aantrekkelijk en merkwaardig duingebied. De duinen van het Provinciaal landgoed tusschen Kastrikum en Egmond worden al te veel gecul tiveerd en in fiets- en wandelparken veranderd, hetgeen aan het natuurschoon niet altijd ten goede komt. Men stelle zich vooral niet te veel voor van genivelleerde terreinen en gegraven vijvertjes en late zich niet met de gedachte sus sen, dat voor hetgeen voor immer verloren gaat, nieuw natuurschoon in de plaats kan komen. Zulks is mogelijk, maar deze kunstmatige gebie den blijven bij de vrije-natuurruimten met een wilde flora en fauna sterk ten achter. De omgeving van Bergen zal nu ontluisterd worden door de militaire luchtvaart en wie wil weten wat dat zeggen wil, informeere maar eens naar den toestand op het onvolprezen Texel, waar motorgeronk en mitrailleurgeraas in letter lijken zin niet van de lucht zijn en de bewoners schier wanhopig en zenuwziek maken. Zoo wordt Bergen het slachtoffer van het feit, dat er nog een factor is, n.l. defensie, die er ook al op eigen gelegenheid en zonder het minste overleg of na denken op uit trekt, om een kostelijk stuk na tuurschoon zonder noodzaak te vernietigen. Weg rust- en ontspanningsoord voor tienduizenden Nederlanders! Van de staatsduinen onder de gemeente Schoorl kan ook niet alleen goeds gezegd wor den. Er zijn daar door het Staatsboschbeheer zeer mooie bosschen aangelegd en er zijn ook belangwekkende stukken jong bosch in wording, die veel voor de toekomst beloven. Maar wie de groote stukken woest duin ten Westen van Groet nu al beplant ziet met dennen en eiken en be spannen met kilometers prikkeldraad, slaat den schrik om het hart! Moet dan per sé alles beboscht worden en blijft er van de woeste schoonheid der grootsche Schoorlsche duinen heelemaal niets gespaard? Het zou wenschelijk zijn, het geheele Holland- sche duin tot een onderwerp van studie te ma ken, mede in verband met zijn bestemming in de toekomst. Het is een maatschappelijk belang van de eerste orde, waaraan echter niet de zoo hoog noodige aandacht wordt besteed, zoolang er niet een lichaam is, dat alles van nationaal standpunt beziet en beoordeelt. Nu doet ieder ongestoord wat hij wil. Wij zijn echter helaas met het opsommen van de ontluistering van Noordholland nog niet klaar. Is daar niet de Zuiderzee, die binnen niet te langen tijd verdwenen zal zijn, waarmee te gelijk aan een zeer bijzonder gebied van natuur- en stedeschoon, folklore en volksnijverheid een einde zal komen? Bijtijds heeft men de schamele resten van het Gooi voor totalen ondergang kunnen bewaren. Maar werkelijk het zijn de schamele resten van wat bij een juist en tijdig ingrijpen, volgens een vooraf opgemaakt plan, tot een gaaf geheel, in juiste verhouding tot de bebouwing, had kun nen zijn! En of al deze verminkingen van het aange zicht onzer goede provincie nog niet genoeg zijn, worden nu de weinige plassen en moeras sen bedreigd. Dubbel is dat te betreuren, omdat deze gebieden gedeelten bevatten, even mooi en rijk aan merkwaardige planten en vogels, als b.v. het Naardermeer. Tlier vinden we de flora en fauna van het oude deltagebied en hebben zich de water- en weidevogels gevestigd. Op de natte weiden van het nog niet ingepolderde waterland evenaart de vogelstand die van de terecht beroemde Friesche venen en Texelsche polders. Maar de Provinciale Waterstaat heeft ontdekt, dat hier een zeker getal „mandagen werkverschaffing braak ligt (men kan maar niet aan het duinen afscheppen blijven) en men gaat aan het plannen maken! Zoo maar zonder systeem aan het hakken en vernielen, spaart hier misschien toevallig een brokje, om elders groote cultureele waarden te vernietigen. En dat alles, omdat er hoogere regeling der verschillende belangen ontbreekt. Door dat ont breken van een krachtige, deskundige leiding blijft de onzekerheid voortduren en staat het verdwijnen van vele onmisbare natuurruimten in ons dichtbewoonde landschap te vreezen. Op het oogenblik ontbreekt elke richtlijn voor de ontwikkeling, zoomede elk rechtsmiddel tot behoud van de schoonheid onzer provincie. Moge de stichting „Het Noordhollandsche Land schap" aan het behoud van fraaie duincom plexen en stukken waterland haar volle aan dacht schenken! Wormerveer, Februari 1938. F. MARS. De wedstrijden, welke voor Zondag as. voor de tweede klasse A. van afdeeling I waren vast gesteld, n.l. H. R. C.-O.S.V. en West-Frisia- Alcmaria Victrix zijn uitgesteld. De volgende wedstrijden zijn nu ingelascht Z.V.V.H.R.C.; W.F.C.—De Spartaan; O.S.V.— Z.F.C.; D.W.V.Alcmaria Victrix en Kenne- mersWest Frisia. at beteekent het lijden in den Itijd, vergeleken bij het geluk in de eeuwigheid? R&D BEHANGSELS Uitknippen en zenden aan fa. H. ten Herkei. Hilversum. Gelieve mU gratis en francoZ l de brochure „Sebald" te zenden. j Z Adres- ,L 1ir u -1 - Plaats:...»...[vkp|;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 7