Engeland en de positie van Oostenrijk Het allerbeste middel tegen de werkloosheid H D Eerste Lockheed heet Ekster STALIN TROTSKIST VAN INGRIJPEN GEEN SPRAKE WERKVERRUIMING Kou bij Uw kind VRIJDAG 18 FEBRUARI 1938 BUIT EN LAN DSC H OVERZICHT Tevreden met schijn van onafhankelijkheid R.K. Middenstand Behandeling van de voor- ontwerpen-Romme BLOEMEN NAAR AMERIKA Vervoer in een speciale koelkist FABRIEK STILGELEGD (/.ngezonden MededeelingJ DURFDE DE TRAP NIET OP UIT ANGST VOOR HAAR RHEUMATISCHE PIJNEN Eindelijk 'n middel dat uitkomst bracht. Prins Bernhard op reis? H. M. de Koningin zou dan bij Prinses Juliana blijven FOTO'S VAN PRINSES BEATRIX De ontijdige publicatie in Engeland HONGAARSCHE SCHILDER KUNST Een tentoonstelling te Amsterdam SPOORWEGVERVOER NAAR DE JAARBEURS Nieuwe gunstige regeling is getroffen AFSCHEID G. P. BON Als secretaris van het Dioc. Kruisverbond BOERDERIJ AFGEBRAND Tien stuks vee in de vlammen omgekomen Betty van den Bosch naar Oostenrijk Verscheping uit New York den 26en Febr. per s.s. Europa 3 Maart te Cherbourg Audiëntie Aartsbisschop Gedurende twintig jaren zijn voor millioenen guldens aan werk voor ons land behouden Voorkeur voor eigen fabrikaat Millioenen guldens werk behouden Heeft commissie nog reden van bestaan? HET MISLEIDEND PAMFLET VAN PASTOOR SCHOLZ Waarschuwing van den bisschop van Breda Wanneer zich belangrijke internationale gebeurtenissen afspelen op het Con tinent, is de vraag welke houding Engeland zal aannemen, steeds van het aller grootste belang. Dat Duitschland in 1914 die vraag óf onvoldoende overwoog, óf geheel on juist beoordeelde, heeft zulke verstrekkende gevolgen gehad, dat het wel lang duren zal alvorens een land, en vooral Duitschland, we der zulk een fout maakt. Engelands reactie op een groote Europeesche gebeurtenis kan positief of negatief zijn. Zijn positie als eiland, welks gelaat veeleer gericht is naar den Oceaan en de landen aan de we reldzeeën dan naar het Europeesche vasteland, zijn traditioneele politiek van onthouding, in dien bij een zaak geen Britsche belangen di rect betrokken zijn, verklaren het feit dat En gelands houding in de meeste gevallen nega tief is. Dit geldt vooral voor gebeurtenissen in Middel-Europa waarbij Engeland zelden of nooit eenig belang heeft. Vandaar dat steeds vrede geheerscht heeft tusschen Groot Brit- tannië en Duitschland (en vóór 1870 Pruisen), zoolang laatstgenoemd land een zuiver-conti- nentale, wij mogen zeggen een Middel-Euro- peesche politiek voerde, en geen koloniale of maritieme ambities had. Het liet Engeland in de achttiende eeuw volmaakt onverschillig dat Pruisen Silezië veroverde, en daarna met Oos tenrijk en Rusland Polen verdeelde. Evenmin maakte het zich een eeuw later druk over den Pruisisch-Oostenrijkschen oorlog, of over de vraag of Duitschlands zwaartepunt te Weenen dan wel te Berlijn zou gevestigd worden. Maar er ontstond beroering in Engeland toen Pruisen optrok tegen Denemarken; niet omdat Dene marken 'n klein en zwak land was dat alleen al als zoodanig sympathieën gaande maakte, af gezien van de vraag of zijn zaak al dan niet „rechtvaardig" was, maar omdat Denemarken geen Middel-Europeesch, doch een typisch ma ritiem land was. Het was in dien tijd dat voor het eerst in Engeland een uit wantrouwen ge boren vijandige stemming tegen Pruisen merk baar was. Uit de artikelen welke Lord Salis bury, de latere Eerste Minister, schreef over het Pruisisch-Deensche geschil, terwijl het zich ontwikkelde, blijkt duidelijk hoezeer men zich ervan bewust was dat dit geschil niet langer verband hield met Middel-Europeesche, maar met „Weltpolitik", en dat die „Weltpolitik" Pruisen of Duitschland vroeg of laat in con flict zou brengen met Engeland. Na den oorlog van 1914'18 zagen wij dat reeds zeer spoedig de Öritsche staatkunde een voor het verslagen Duitschland gunstige rich ting begon uit te gaan, en dat na weinig ja ren zoowel onder het Engelsche volk als in regeeringskringen een krachtige strooming ont stond ten gunste van herziening van het Ver drag van Versailles. Voor zoover Middel- en Oost-Europa betrof, had Engeland ter nauwer- nood eenig belang bij de territoriale bepalingen van dit verdrag, behalve voor zoover die be palingen al dan niet bevorderlijk waren voor een vreedzame ontwikkeling der continentale verhoudingen. Het voornaamste voor Engeland was dat Duitschland tengevolge van den oor log en van de vredesvoorwaarden opgehouden had een maritieme en koloniale mogendheid te zijn. Het was weder geheel „Middel Europeesch" geworden. En hiermede was tevens een eind ge komen aan het wantrouwen en de vijandschap, welke in Engeland sinds den Deensch-Pruisi- schen oorlog tegen Duitschland geheerscht had den, en welke nooit gestrookt hadden met de vriendschappelijke gevoelens van den doorsnee- Engelschman jegens den doorsnee-Duitscher. Dat Duitschland na korter of langer tijd op nieuw een machtig Europeesch land zou wor den, mocht zorgen baren aan Frankrijk en aan die kleinere buren van Duitschland die hun staatkundig leven of hun gebiedsuitbreiding aan het vredesverdrag dankten, Engeland be kommerde zich hierom niet, en erkende bo vendien dat het onvermijdelijk was. Diegenen in Engeland, die wèl het herstel van Duitsch lands macht in Europa wilden tegengaan, lie ten zich leiden door de overweging dat dit herstel gevolgd zou worden door een nieuwe „Weltpolitik", ter zee en in andere wereld- deelen, welke op den duur een Engelsch- Duitsch conflict ten tweeden male onvermijde lijk zou maken. Toen vijf jaren geleden Hitier aan de macht kwam, was men hier in politieke kringen bijna algemeen van oordeel dat diens politiek „Europeesch" zou zijn en dus niet zou indruischen tegen Engelands belangen. Van daar dat, ofschoon het „Hitlerisme" hier hoogst onpopulair was, de nieuwe toestand in Duitsch land den leiders der Britsche staatkunde niet de minste aanleiding gaf hun standpunt tegen over dat land te wijzigen. Integendeel: zij wa ren geneigd Duitschland bevrediging te schen ken wat zijn Europeesche aspiraties betrof, voor zoover althans geen conflict met andere mogendheden of groepen hiervan het gevolg kon zijn. Het viel geheel in Engelands lijn, dat Duitschland ten volle bevrediging vond in een machtige, desnoods in een overheerschende po sitie op het vasteland, indien het hierdoor af zag van nieuwen wedijver met Engeland te: zee en op koloniaal gebied. Vandaar langen tijd een „toegevendheid" jegens Duitschland, welke Velen beoordeelaars onbegrijpelijk toescheen. Vandaar ook dat diepgaande verscnil tusschen de politiek van Londen en die van Parijs. Van daar ook dat na den moord op Dr. Dollfuss, in Juli ifi34, de Britsche Regeering, in tegenstel ling tot de daden van de Italiaansche en de wenschen van de Fransche, niets deed om een Europeesch ingrijpen ten behoeve van Oosten rijk te bevorderen. Feitelijk, ofschoon niet formeel, liet Engeland Hitler in Europa de vrije hand. Het wantrouwen ontstond eerst opnieuw toen bleek dat Hitier wèl aanstuurde op een nieuwe „Weltpolitik"; toen van Berlijn uit verwoede Nazi-propaganda gevoerd werd in Zuid-Afrika; toen de eisch tot teruggave van koloniën open lijk gesteld werd; toen Duitschland opnieuw zee mogendheid poogde te worden. Het was eerst toen dat geleidelijk die nauwe samenwerking tot stand kwam tusschen Engeland en Frankrijk, die, al zou Frankrijk het wellicht anders wen schen, veeleer gericht is tegen Duitsche „Welt politik" dan tegen Hitiers' Middel-Europeesche ambities. Wij gelooven dat deze beschouwingen er iets toe kunnen bijdragen de negatieve houding, welke Engeland ook thans tegenover de Euro peesche gebeurtenissen aanneemt, verklaarbaar te maken. Indien Oostenrijk lag, waar Neder land en België gelegen zijn, dus in West- Europa, en tegenover Engeland, dan zou de houding van laatstgenoemd land een geheel andere en zeker een zeer positieve zijn. Dit Engelsche standpunt komt ook typisch uit in de Engelsche bladen. Zij jammeren over de houding van Duitschland en betuigen warme sympathie voor Oostenrijk, maar aile stemmen toch hierin overeen het is onz° eigen En gelsche correspondent, die dit constateert dat het hun (al moet men dit tusschen de regels door lezen) eigenlijk heel onverschillig laat, of Duitschland zijn invloed in Oostenrijk versterkt, indien het dit maar zóó doet, dat de schijn van Oostenrijks onafhankelijkheid wordt bewaard. Het antwoord van Eden op een vraag in het Lagerhuis, gisteren, lag ge heel in dezelfde lijn: „De regeering," zoo zeide de minister, „was zelfs nu nog bereid tot gedachtenwisseling met de mogendheden, die te Stresa de onafhankelijkheid van Oostenrijk op hun program gezet hadden, maar naar ae meening der regeering lag het thans niet meer op den weg van Engeland om in deze het ini tiatief te nemen." Matter en gedesinteresseerder kan het niet! De Ned. R. K. Middenstandsbond houdt Dinsdag 22 Februari te Utrecht een vergade ring van zjjn centraal bestuur, waar o.a. in geleid door directeur en adjunct-directeur van het bondsbureau aan de orde zullen komen de voorontwerpen van wet op de kinderbijslagver zekering en de werkloosheidsverzekering, welke minister Romme bij den Hoogen Raad van Ar beid aanhangig heeft gemaakt. Met medewerking der Regeering zijn op het laboratorium voor plantenkunde te Wageningen proeven genomen met het koelen van bloemen, teneinde na te gaan of vervoer van gekoelde bloemen over groote afstanden mogelijk zou zijn. Het resultaat van deze proefnemingen heeft nu geleid tot het doen vervaardigen van een speciale koelkist, waarin bloemen gezonden worden naar Amerika. Donderdag is de glasfabriek der N.V. Fabriek van Demyohns en Korfflesschen te Tiel stilge legd wegens overproductie. Een veertigtal werklieden is hierdoor werkloos geworden. Bevr. G. M. schrijft ons: „Ik had erge rheu- matische pijnen in mijn knieën en rug en ook had ik last van hoofdpijn. Ik durfde nooit goed de trap op te loopen uit angst voor pijn. Nu neem ik echter eiken morgen een halve theelepel Kruschen Salts in warm water en ik voel mfj een ander mensch. De pijn is zoo goed als geheel verdwenen". De verschillende zouten in Kruschen Salts hebben ieder een eigen werking bij de bestrijding van Uw rheumatische pijnen, hoofdpijn, enz. Zij ver wijderen de opgehoopte afvalstoffen, welke de oorzaak zijn van Uw klachten, uit Uw orga nisme en sporen Uw afvoerorganen aan tot betere werking. Uw bloed wordt gezuiverd en binnen korten tijd zal er geen sprake meer zijn van rheumatische pijnen of andere klach ten. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0-40. 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowtree Handels Mij., A'dam, voorkomt. Zeer waarschijnlijk zal Z.K.H. Prins Bernhard binnenkort voor eenigen tijd naar het buiten land vertrekken. Het wordt n.l. gewenscht geacht, aldus ver nam het Handelsblad, dat Z.K.H. verandering van lucht ondergaat, om aldus de gevolgen van zijn ongeval geheel te boven te komen. Wei houdt de Prins ook te Soestdijk nog rust, maar men is van meening, dat verandering van lucht meer tot het goede doel zal leiden. Hoewel Prinses Juliana haar echtgenoot gaarne op zijn reis zou vergezellen, zal dit niet mogelijk zijn H.K.H. neemt haar moeder-plichten zeer hoog op en daar zij haar dochtertje zelf voedt, be- teekent dit voor haar een groote gebondenheid aan huis. Vermoedelijk zal HM. de Koningin, als de reis van den Prins doorgaat, Haar dochter tijdens de afwezigheid van Prins Bernhard te Soestdijk gezelschap houden. Wij vernemen, dat uit het ingestelde politie onderzoek met zekerheid is komen vast te staan, dat de ontijdige publicatie in een Engelsch dagblad van de door Z. K. H. Prins Bernhard beschikbaar gestelde foto's van H. K. H. Prinses Beatrix niet te wijten is aan eenige indiscretie of slordigheid van de zijde van hen, aan wie de ontwikkeling en distributie van die foto's was toevertrouwd. Zaterdag zal het voor de vierde maal zijn dat te Amsterdam een tentoonstelling van een selectie Hongaarsche schilderijen wordt geopend. De eerste werd in 1912 en de volgende werden in 1923 en 1933 in het Stedelijk Museum ge houden, toen de Hongaarsche „Eenheidsgra fiek" aldaar exposeerde. Ditmaal heeft de „Hungaria-club 1929", in samenwerking met de afdeeling Amsterdam van de Vereeniging Nederland-Hongarije, in de Kunstzaal Van Wisselingh op het Rokin een tentoonstelling georganiseerd van een aantal schilderijen van moderne Hongaarsche kunste naars, uitgezocht en goedgekeurd door den Hon- gaarschen Rijkssenaat voor Letterkunde en Schoone Kunsten. Al deze werken zijn van kunstenaars, die in het artistieke leven van Hongarije een vooraanstaande plaats innemen. De heer Ernö Barta, die ons een en ander mededeelde, zeide, dat Hongarije veel bewon deraars telt van de in de Hongaarsche rijks musea ook vertegenwoordigde meesters van de Haagsche School, waarvan vele werken ten tijde van Groot Hongarije met groote moeite zijn aangeschaft. Maar, zoo constateerde hij, hier in Holland zijn weinig voortbrengselen van de moderne Hongaarsche kunst, te weinig om een begrip te kunnen geven van de plaats, die de honderd jaar oude Hongaarsche beelden de kunst in de wereldcultuur inneemt. Op de tentoonstelling is een klein veertigtal schilderijen bijeengebracht van de schilders Aba Novak, Barta, Csok, Fenyes, Ivanyi Cruen- wald, Medlik, Perlmutter, Csanky en Szönyi. Een van de meest merkwaardigen van hen, Perlmutter, is in 1932 op 66-jarigen leeftijd ge storven; de overigen zijn allen nog in leven. Zaterdagmiddag om half drie zal de consul- generaal van Hongarije te Amsterdam, de heer A. Pierson, de openingsplechtigheid verrichten. Naar wij vernemen hebben de Ned. Spoorwe gen voor reizen naar en van de Jaarbeurs van 15 tot en met 24 Maart a.s. de volgende regeling getroffen Reizigers, die blijkens de afstempeling van de strook van hun toegangsbewijs, afkomstig zijn van plaatsen, die 80 K.M. of meer van Utrecht zijn gelegen, wordt op de terugreis een reductie verleend van 80 pet. op den enkele-reis-prijs. Thans is daarbij de gunstige bepaling gemaak,t, dat men niet behoeft terug te keeren naar de plaats van vertrek, om in de termen te vallen van deze reductie. De reductie wordt n.l. ver leend naar elk willekeurig station, waarheen men wil reizen, tenzij het station van bestem ming gelegen is op een grooteren afstand van Utrecht, dan het station, dat de strook op de heenreis heeft afgestempeld. Komt men bijv. van Groningen (194 K.M.), dan kan men tegen 20 ct. van den enkele- reis-prijs terugkeeren naar Maastricht, Middel burg en elke andere plaats, die 194 K.M. of min der van Utrecht af ligt. Nog een voorbeeld: Komt men van Breda (93 K.M.), dan kan men terugkeeren (of verder reizen) naar Eindhoven, Den Haag, Deventer, Zwolle, enz. In hotel Fleissig te Amsterdam hebben mede leden van het hoofdbestuur van het Dioc. Kruis verbond den scheidenden secretaris, den heer Bon, een afscheidsdiner aangeboden waarbij ook mevrouw Bon en pater Elpidius Bruna O.F.M., directeur van Sobriëtas, aanzaten. Het ontbrak er natuurlijk niet aan toespraken. De voorzitter, de heer H. B. van der Sande, schetste in het kort de groote verdiensten van den scheidenden secretaris voor de katholieke drankbestrijding, bracht hem den dank en de waardeering der af- deelingen over, maar legde in het bijzonder den nadruk op den geest van hartelijke vriendschap, die in den kring van het bestuur altijd heeft ge heerscht en die voor een groot deel aan de be minnelijke persoonlijkheid van den heer Bon was te danken. Namens den geestelijken advi seur, 't hoofdbestuur en de afdeelingen bood hü hem als geschenk een fraai zilveren couvert aan en mevrouw Bon, de verdienstelijke „stille kracht", een mooien bloembouquet. Het woord voerden verder nog de bondsadvi- seur de weleerw. heer A. Leesberg, pater Bruna, de penningmeester, de heer A. J. Koetsenruij- ter en andere leden van het hoofdbestuur, waar bij allen herinnerden aan de prettige samenwer king en den wensch uitspraken, dat 't de familie Bon in Brazilië wèl mocht gaan. De heer Bon sprak ten slotte een hartelijk dankwoord. Hedenochtend te zes uur is door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in de schuur van de boerderij, bewoond door den heer B. Brouwer aan den Nesserweg onder Grouw. De bewoners hadden niets van den brand bemerkt. Zij werden door voorbijgangers gewaarschuwd. Met die hulp van buren werd al het melkvee naar buiten gebracht, doch een tiental stuks vee kwam in de vlammen om. De boerderij en de geheele inboedel werden een prooi der vlam men. Alles was verzekerd. Betty van den Bosch is uitgenoodigd om met de Philharmonie en voor de Ravag in Weenen te concerteeren. Zij zal op 1, 6, 9 en 10 Maart in Weenen optreden. Wrijf deze aangename zalf op keel, borst en rug. Ze voorkomt dat de maag van streek raakt door inwendige medicijnen. Geeft vlugger verlichting, omdat ze de verkoudheid recht- jstreeks bestrijdt. International Aero Press verneemt tele grafisch uit Burbank, Californië, waar de Lockheedfabrieken gevestigd zijn, dat de eerste Lockheed-14 Super Electra, bestemd voor de K.L.M., binnen eenige dagen door den heer Geysendorffer van Burbank naar New York zal worden overgevlogen. Daar zal het toestel gedemonteerd worden en in dien alles vlot verloopt zal de PH-APE „Ekster", zooals het toestel is gedoopt, den 26sten Februari per stoomschip „Europa" van den Norddeutscher Lloyd worden ver scheept. Den 3den Maart wordt de Europa te Cherbourg verwacht waar het vliegtuig uit geladen en gemonteerd zal worden, hetgeen natuurlijk eenige dagen in beslag neemt. Vervolgens wordt de „Ekster" naar Neder land overgevlogen, waar de proefvluchten zullen aanvangen voor de verkrijging der Nederlandsche gelijkstelling van het Ame- rikaansehe bewijs van luchtwaardigheid. De K.L.M. heeft in totaal zes Lockheed Super Electra's besteld, waarvan er twee bestemd zijn voor den dienst in West-Indië en vier voor Europa. De K.N.I.L.M. heeft vijf Super Electra's besteld, die eind April of begin Mei in Indië zullen zijn en gebruikt zullen worden op de nieuwe luchtverbinding met Australië, die, zoo als wij reeds meldden, hoogstwaarschijnlijk den lsten Juli geopend wordt. Zij zijn tevens be stemd voor de eventueele verbinding met Ma nilla op Philippijnen. Wij brengen in herinnering, dat de Lockheed 14 een vrijdragende, geheel metalen midden dekker is; de toestellen voor de K.L.M. worden uitgerust met twee Wright Cyclone F 62 mo toren van omstreeks 800 pk. elk. De vlucht van het toestel is 19,95 M., de lengte 13,4 M., de hoogte 3,49 M., terwijl het vleugeloppervlak 51,2 M2. bedraagt. Leeg weegt de Lockheed-14 4390 K.G.; zij kan 2412 K.G. nuttigen last ver voeren, zoodat' het totaal gewicht 6802 K.G. is. De cabine heeft een lengte van 5,80 M., een hoogte van 1,91 M. en een breedte van 1,66 M. er is plaats voor tien tot elf passagiers, terwijl de bemanning uit drie personen bestaat. Elke passagier heeft 'n draaibaren fauteuil, die ver anderd kan worden in een ligstoel. Naast iede- ren stoel is een venster, een leeslamp, 'n asch- bakje, een bel voor den steward en een venti lator. Het .vliegtuig heeft een verwarmings-in' stallatie en de wanden zijn opgevuld met ge luiddempend materiaal. De Lockheed Super Electra vertoont ver scheidene technische nieuwigheden. Zoo vormen de onder- en bovenkant van het vleugeloppervlak meteen de wanden van de benzinetanks, wat een belangrijke gewichts besparing geeft. De nieuwe Lockheed-Fow ler landingsklap, aan den vleugel aange bracht, geeft een buitengewoon hooge lift en kan zoowel bij den start als bij de lan ding gebruikt worden. De aanloop voor den start vermindert daardoor met 18%. Het merkwaardigste van het toestel is de buitengewoon hooge snelheid. Indien 600 pk. per motor gebruikt wordt, bedraagt de kruissnel heid op 1500 meter hoogte 362 K.M. per uur, op 3000 meter 378 KM. per uur. Indien 500 pk. per motor gebruikt wordt, bedragen de kruissnel heden op genoemde hoogten resp. 338 en 352 K.M. per uur. Ter vergelijking diene, dat de kruissnelheid der Douglas DC 3 op 3000 meter 288 K.M. per uur bedraagt. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag, Dinsdag en Woensdag audiëntie verleenen. In de dezer dagen te Den Haag gehouden ver gadering van de Rijkscommissie van advies voor werkverruiming heeft de voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst, de bij Kon. Besluit van 12 Januari 1938 benoemde leden geïnstalleerd. Hierbij sprak hij een rede uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Gedurende haar bestaan heeft de commissie haar onmisbaarheid afdoende bewezen. Ofschoon haar opdracht zeer ruim was en feitelijk het geheele terrein der werkverruiming omvatte, zijn geleidelijk belangrijke deelen van haar taak naar andere instanties overgebracht, zooals het werk fonds, de maatschappij voor industrie-financie ring en de commissie van advies voor export- credietgaranties. De middelen, welke aan de commissie ten dienste staan, beperken zich tot overleg, over reding en voorlichting. Geen enkel effectief dwangmiddel staat haar ten dienste. Soms kan, bü hooge uitzondering, een voor stel tot verleening van een overbruggingssub sidie worden gedaan. Het totale daarvoor be schikbare bedrag is voor een ieder te vinden in de begrooting vap het departement van Econo mische Zaken, in Nederland bestaat het stelsel van subsidieering van den export niet. Sterken steun ontving de commissie van de ministerieele aanschrijvingen aan departemen ten, provinciale, gemeente- en polderbesturen en aan de directies van overheidsbedrijven en -instellingen, waarin de aandacht gevestigd werd op de aan de commissie toegekende taak. Gedurende de twintig jaar van haar be staan heeft de commissie voor millioenen guldens werk in het land weten te houden. Het is zelfs bij benadering niet te zeggen, hoe enorm groot dit bedrag is geweest. Aan duizenden arbeiders is zoodoende normaal werk verschaft en voor talrijke ondernemin gen is de mogelijkheid geschapen haar staf van personeel en haar binnenlandsche rela ties te behouden. Groote dank is daarvoor verschuldigd aan de Departementen van Defensie, Koloniën en Waterstaat en aan provinciale en gemeentebe sturen. Niet minder ook aan tal van particuliere opdrachtgevers. Een meer blijvend resultaat van het werk der commissie is te zien in een bepaling, neergelegd in bestekken voor de rijks- en gemeentelijke overheid, waarin bij gelijken prijs en gelijke kwa liteit het Nederlandsche fabrikaat wordt voor geschreven. De commissie moest er tegen waken, dat haar bemiddeling tot gevolg zou kunnen hebben, dat elders nieuwe werkloosheid zou kunnen ont staan; immers niet werkverplaatsing maar werk verruiming was haar doel. Evenmin mocht de commissie ertoe mede werken saneeringsmaatregelen tegen te houden of het verantwoordelijkheidsgevoel van de onder' nemers te doen verslappen. Diezelfde tact was vereischt om repercussies in het buitenland te vermijden. Toch heeft de commissie over het algemeen niet te klagen over gebrek aan medewerking. De departementen verschaffen geregeld tijdig opgave van de verwachte bestellingen. De com missie heeft duidelijk kunnen waarnemen, dat ook zonder bemiddeling het Nederlandsch fa brikaat meer en meer voorkeur geniet, zelfs bij prijsverschil, doch ook de ondernemers en ar beiders hebben in de afgeloopen jaren herhaal delijk blijk gegeven tot groote offers bereid te zijn. Meermalen heeft de industrie zich groote verliezen getroost om een order te bemachtigen, terwijl de arbeiders in zoo 'n geval bereid waren ook hunnerzijds een loonoffer te brengen. Het incidenteel verrichte werk der commissie heeft niet alleen tijdelijk hulp geboden, maar krachtig er toe bijgedragen, dat fouten en zwak heden in het productie-apparaat werden ontdekt en verbeterd. Het voortdurend terugkeeren van dezelfde ervaringen deed dieper liggende oor zaken vermoeden, zoowel aan de zijde de in dustrieën als aan die van sommige opdracht gevers. Spr. behandelde hierop de vraag of onder de gewijzigde economische omstandigheden de com missie nog reden van bestaan heeft. Gedurende de eerste helft van het vorig jaar, is het werk der commissie inderdaad ingekrom pen, maar helaas moet in de laatste maanden worden geconstateerd, dat bevordering van het gebruik van Nederlandsch fabrikaat nog altijd noodig is. Ook de regeering staat op dit stand punt. Met name noodzaken de concurrentie-methoden van eenige landen tot tegenweer. De wijze, waar op sommige landen hun export stimuleeren, maakt het optreden der commissie noodzakelijk. Dat uit de kringen van importeurs daarop nu en dan kritiek wordt vernomen, moge geen aan leiding zijn abnormale en onbehoorlijke con currentie klakkeloos als onvermijdelijk te aan vaarden. Tenslotte stelde dr. Kortenhorst de vraag, of de commissie voor de toekomst nog speciale desi derata koestert. Hij noemde een drietal punten. Vooreerst wees hij op het groote belang, dat de defensie-opdrachten tijdig bekend worden ge maakt, opdat de Nederlandsche industrie zich daarop kan instellen. De aanwezigheid van twee leden van Defensie in de commissie wordt in dit verband op den allerhoogsten prijs gesteld. Vervolgens bepleitte spreker nauwer contact met Indië, opdat de Nederlandsche industrie kan worden ingeschakeld voor de levering van fa- brieksinstallaties en van kapitaal-goederen bij de industrialisatie van Java. Een semi-officieele instelling, zooals de rijkscommissie is, met ver takkingen in de overzeesche gewesten, zou nut tig werk kunnen doen. Ten slotte hoopt spreker, dat de tallooze cir culaires, welke van de regeering naar de on derscheidene ressorten in den loop der tijden zijn uitgegaan, niet in het vergeetboek geraken of worden misverstaan. Hoofdzaak blijft, dat de commissie tijdig wordt ingelicht, niet alleen door de betrokken fabri kanten, maar meer nog door de betrokken op drachtgevers. Spr. besloot zijn rede met te zeggen, dat werkloozensteun onmisbaar is, dat werkver schaffing echter voorkeur verdient, maar dat de allerbeste methode om de werkloosheid te keeren bestaat in werkverruiming. oe lang is het al geleden, dat de strijd om Lenm's erfenis in Sovjet-Rusland ten nadeele van den principieelen re- volutionnair Trotski en ten gunste van den sluwen opportunist Stalin werd beslist? Maar nog steeds schijnt het Trotskisme in de Sovjet-Unie niet geheel te hebben afgedaan. Immers aanhoudend worden er nog tal van zgn. „Trotskisten" geëxecuteerd. De groote politieke „schoonmaak" is in het overigens niet zoo erg zindelijke Rusland aan geen bepaald seizoen gebonden, zij houdt het ge heele jaar door huis. Onder de tallooze slachtoffers van deze schoonmaak bevinden zich vele vooraanstaan de kopstukken der communistische partij en 't lijkt wel of soms door Stalin ongeWenschte elementen tot kopstuk worden bevorderd om hen sneller te kunnen executeeren. Het eenige afdoende politieke waschmiddel, dat Stalin kent, is bloed, en hij maakt er dan ook een allerminst zuinig gebruik van. Eenigen tijd geleden heeft wel-is-waar het gerucht de rónde gedaan, dat de politieke schoonmaak in de Sovjet-Unie zou worden stopgezet, omdat er te veel en te lukraak werd opge ruimd, maar daarna hebben weer verschil lende „zuiveringsacties" plaats gehad, waar uit blijkt, dat Stalin van de politieke schoonmaak evenmin genoeg kan krijgen als een Hollandsche huisvrouw van de huis houdelijke. Er bestaat op het oogenblik in de Sovjet-Unie geen erger en gevaarlijker scheldwoord dan: Trotskist. „Bourgeois", „ka pitalist", „Koelak" enz. zijn eenvoudig lief- koozende benamingen vergeleken bij de beti teling: Trotskist, welke zooveel als een di rect doodvonnis beteekent. Het Trotskisme is de leer van de perma nente en algeheele communistische wereld revolutie, welke gelijktijdig in alle landen moet worden verwezenlijkt. Het Stalinisme is de leer van het verwezenlijken van den com- munistischen heilstaat in één land om even tueel van daaruit de rest van de wereld ge leidelijk om te wentelen in bolsjewistischer. zin. Trotski en Stalin en hun respectievelijke aanhangers schelden elkander over en weer uit voor verraders van het zuivere Leninis tische communisme en Stalin roeit een ieder uit, wien hü om de een of andere reden maar een schijn van Trotskisme kan aansmeren. e „Prawda" heeft dezer dagen een op- zienbarend schrijven van Stalin zelf aan den jongen communistischen pro pagandist Iwanof over het probleem van de overwinning van het socialisme (men be denke, dat Stalin onder socialisme iets an ders verstaat dan de socialisten ten onzent) in één land gepubliceerd, waaruit blijkt, dat Stalin zelf door het zoo bloedig bestreden Trotskisme is aangetast. In dit schrijven verklaart Stalin, dat hij de overwinning op de binnenlandsche bourgeoi sie heeft voltooid, maar dat de overwinning van het socialisme in Rusland nog niet de finitief is, aangezien van de zijde van andere staten nog steeds het gevaar van inmenging en herstel van het burgerlijk régime dreigt. Daarom pleit hij voor een volledige en sterke solidariteit van geheel het internationale pro letariaat, ook in de burgerlijke landen, opdat in geval van een oorlogsaanval op de Sovjet- Unie de arbeidersklassen in de burgerlijke landen in sterke organisaties het bedreigde vaderland van het bolsjewisme zullen hel pen. Stalin vereenzelvigt zich hier dus ge heel met de Komintern-politiek, wlaarvoor hij steeds alle verantwoordelijkheid heeft af gewezen, ofschoon hij zelf zitting heeft in de leiding van de Komintern. Hij verloochent hier de burgerlijke pacifistische praatjes, waarmee kameraad Litwinof te Genève her haaldelijk de burgerlijke democratische lan den heeft trachten te misleiden. Hij erkent hier, dat Trotski met zijn streven naar een internationaal-solidarisme van het proleta riaat ter verwezenlijking van een bolsjewis tische wereldrevolutie gelijk heeft. Stalin ont popt zich dus als Trotskist en velt daarmee over zichzelf het door hem voor Trotskisten voorgeschreven doodvonnis. Wie zal dat ech ter kunnen voltrekken? Indien het hem ernst is met de zuivering van Rusland van het Trotskisme, zou hij het zelf moeten doen. Maar wat is Stalin eigenlijk ernst? In Mos kou wordt nu beweerd, dat het schrijven van Stalin niet „au sérieux" moet worden geno men, omdat het uitsluitend voor binnen- landsch gebruik bedoeld is ter waarschuwing van de jonge communisten tegen de.... Trotskisten. Stalin zou dus de jonge com munisten evenzeer in het ootje willen nemen als het burgerlijke buitenland en maar wat grapjes maken. Wij kennen de macabere grapjes van Stalin, w'elke duizenden en nog eens duizenden het leven hebben gekost. Hoe grappig Stalin ook moge zijn, hfj bezit niet zooveel humor, dat hij zichzelf als Trotskist wil laten executeeren en toch zou zulk een zuivering vermoedelijk alle andere overbodig maken. Z. H. Exc. de bisschop van Breda publiceert in „Sancta Maria" een waarschuwing tegen het pamflet van den Duitschen pastoor Scholz, ge titeld: „Oordeel van een katholiek geestelijke over Kerkpolitiek in Nederland". Wat we omtrent de brochure van pastoor Leonards hebben gezegd, moeten we herhalen, aldus schrijft Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, voor het propagandageschrift van pastoor Scholz. Diep betreuren we de verschijning en de ver spreiding van het geschrift vanwege de verwar rende inzichten en onjuistheden, die het bevat. Dit verderfelijke propagandageschrift van pastoor Scholz, die zich boven Paus en bis schoppen verheft, blijve uit de handen van onze katholieke bevolking. (Zooals bekend, hebben we dezer dagen ook reeds in een artikel de aandacht op dit verwar ring stichtende pamflet gevestigd. Red.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9